De dijk van zuidelijk Flevoland groeit iedere week 150 meter Groot waterschap doof voor argumenten raad Achthonderd man smijten iedere dag voor 100.000 in het water Combinatie van mankracht en mechanisatie Opnieuw zat schip tijd vast bij Bodegraafse brug der zuchten Russische nota hoort hoop op kernstop-akkoord de grond in NASLEEP B.B.-AFFAIRE VOOR ALPHENS KANTONRECHTER GAGARIN ZAL IN LONDEN SPREKEN Veiligheidsraad in impasse over Koeweit ZATERDAG 8 JULI 1*81 Muiderberg volgend jaar in zirlit! (Van onze reportageredacteur) QJJHIPPER BURGGRAAF uit Harderwijk laat zijn „Elise" een k^kaarsrechte voor door het rimpeloze watervlak van het IJsselmeer snijden, ongeveer in de as van het toekomstige Oostvaardersdiep van Amsterdam naar Lelystad. Aan stuurboord strekt zich een reeds vol tooide dam vier-en-een-halve kilometer lang van de toekomstige hoofd stad der IJsselmeerprovincie in westelijke richting uit. In de taal van de dienst der Zuiderzeewerken heet dat dijkgedeelte „Perceel 1". Wie zegt dat dit het eerste stuk is van de 70 kilometer metende ringdijk om zuidelijk Flevoland krijgt op korte termijn gelijk. In 1967 moet de ring gesloten zijn, een jaar later zullen meer dan 50.000 hectaren, welke zich binnen deze beschutting bevinden, droog vallen. vier asfaltinstallaties vormen de „grote stukken", nog niet gerekend de vele vas te kranen en de tientallen schepen, dra vende bakken en vrachtauto's. De totale kosten van de inpoldering van zuidelijk Flevoland kan men ruw weg op een ton per dag schatten. Daarin zijn dan zowel de arbeidslonen als de leveranties van materialen en de afschrijvingen op de machinerie begre pen. Het dijkleger komt uit alle windstre ken. De 40 wegenbouwers die op perceel 2 in keurige barakken verblijven wonen zowel in het betrekkelijk nabije kampen als in Emmen in Drente en Makkum in Friesland. Weer anderen komen oto uit de Alblasserwaard. Behalve een paar man die achterblijven voor wacht diensten gaat het hele dijkleger van vrij dagmiddag drie uur tot maandagmiddag twaalf uur naar huis. In die tussenliggende werkdagen komt men overigens heus wel aan een 48- urige werkweek toe. Hoewel de dijkwer kers dus elke week naar huis gaan en zo lange dagen maken dat ze 's avonds vaak geen pap meer kunnen zeggen, wordt er ruimschoots aan hun geestelijk en cultureel welzijn gebouwd. De domi nee komt elke 14 dagen iangs en drie keer per maand wordt in de houten ke ten op de dijkpercelen een filmvoorstel ling gegeven. Sommige uitvoerders lo geren liever aan de wal zelfs al kost hun dat elke werkdag een uur varen van Lelystad naar de dijk en weer terug. In hotel „De eerste aanleg" klinkt dan ook elke morgen om vijf uur een reeks roffels op de kamerdeuren om de mannen van de dijk te wekken. Werkhoven gereed De werkhaven halverwege perceel drie en Pampus wordt gevormd door de twee vakken van de dijken voor de Marker waard en zuidelijk Flevoland, die het vorig jaar werden aangelegd. De eerst genoemde dijk dient als golfbreker, de tweede, die twee kilometer lang en vijftig meter breed is, zal vooral als opslag plaats voor materialen dienen. In Le lystad ligt al het beschikbare terrein met 80000 ton basalt klinkers en andere steensoorten propvol en bovendien bete kent de werkhaven een belangrijke be sparing op het transport. Een op het droge getrokken woonark zal straks on derdak bieden aan tien man van de dienst der Zuiderzeewerken en een kok. Het zuidoostelijk deel van de ringdam van de bouwput voor het gemaal steekt al boven water, hoewel pas dit voorjaar met die klus werd begonnen. Het gaat hard en misschien komt het wel omdat aan dit onderdeel minder orthodox wordt gewerkt dan bij de dijkvakken. Zuigers halen hier het zand rechtstreeks uit de zeebodem en persen het onmiddellijk op. Dat hangt samen met de minder zware eisen welke aan deze omwalling met een lengte van 250 meter in het vierkant worden gesteld. Het is al laat in de middag wan neer schipper Burggraaf de „Elise" vast legt aan de Rijkssteiger voor de woning van ir. Middelburg te Lelystad. Uit de luidspreker van de mobilifoon blijven echter zonder enige adempauze de tien tallen stemmen klinken van alle drijven de en vaste posten, in en om het IJssel meer, die met elkaar weven aan het steeds meer geschakeerde patroon van Nederland. Sir Anthony en Lady Eden hebben een bezoek gebracht aan Sir Winston en Lady Churchill in Hyde Park Gate. Londen De Koningin heeft Sir Anthony tot graaf verheven, hetgeen een automatisch lidmaatschap ran het Hogerhuis meebrengt. Sir Winston is lid van het Lagerhuis. Hij heeft alle aanbiedingen van adellijke titels van de hand gewezen. Wieverder vooruit kijkt, weet datWW het inspectievaartuig van ir. J. Middel burg, die van Lelystad uit op de voort gang van het werk toeziet, eigenlijk niet langs de noordelijke ringdijk van zuidelijk Flevoland vaart, maar langs de noordelijke ringdijk van zuidelijk Flevoland vaart, maar langs de zuidelij ke dijk van de Markerwaard. Wan neer ook die laatste polder zal worden aangelegd, zal in het dan reeds droge zuidelijk Flevoland evenwijdig aan de bestaande een nieuwe dijk worden ge bouwd. De ruimte daartussen, welke 250 tot 400 meter breed wordt, wordt uitge graven. Daarna laat men die aldus ont stane geul vol water lopen en het Oost vaardersdiep is tegelijkertijd met de dijk van de Markerwaard een feit. Afzonderlijke percelen Voorlopig gaan de zogen van Zuider zeewerken nog uit naar de aanleg van het 28 kilometer lange dijkvak tussen Lelystad en Muiderberg, dat in 1965 ge reed moet zijn. Wie veronderstelt, dat men bij Lelystad is begonnen en nu reeds verder aan de dijk voortbreit tot Muiderberg is bereikt, heeft het mis. Om allerlei waterstaatkundige redenen worden eerst afzonderlijke percelen ge maakt, welke pas later met elkaar wor den verbonden. Drie van die percelen zijn nu reeds duidelijk te onderschei den, evenals twee bijzondere werken de bouwput voor het toekomstige gemaal en de werkhaven ongeveer vier kilonieter oostelijk van Pampus. Het volgend jaar komt de ombuiging richting Muiderberg aan de orde. Die werkhaven ls het eerste doel van de inspectietocht, welke wij met ir. Mid delburg aan boord van de „Elise" mee maken. Op de heenreis wordt deze over steek van 20 km in anderhalf uur af gelegd en gedurende dit traject krijgt men een fraai overzicht op de stand van zaken. Het eerste perceel ligt er vrijwel ver laten by. We zien slechts twee tractoren die als verloren onder de hoge hemel op de taluds hun strakke baantjes trek ken. Ze zijn daar al in het stadium van het gras inzaaien, zodat dat stuk dijk voor ir. Middelburg een afgedane zaak is. Tussen het eerste en het twee de perceel gaapt een flinke plas water van 4 km breed. We bevinden ons hier in het toekomstige sluitgat van de dijk. dat tussen het laatste gedicht zal wor den. In het Waterloopkundig Labora torium te Delft heeft men uitgekiend dat deze plaats voor de sluiting van de •dijk het gunstigst is. Inmiddels is de „Elise" het tweede perceel genaderd, waar aanzienlijk meer bedrijvigheid heerst. Het silhouet van de by alle waterbouwwerken zo ver trouwde kraan met grijper ontbreekt niet en op de kruin van dit eveneens 4 km lange dijkvak is een aanzien lijke mankracht voorhanden. Kiepauto's reppen zich zonde rusten heen en weer en in het midden duidt een compacte kolom zwarte rook op de aanwezigheid van asfaltmachines. De Heemsteedse aannemer P. C. Zanen is inderdaad bezig de asfaltlaag op de zeven meter brede weg op de dijk aan te brengen. Oer-Hollands bedrijf Van het tweede naar het derde per ceel vraagt een overstapje van slechts 250 meter en op die korte afstand valt er heel wat te zien. want hier wordt de bouwput gemaakt voor het gemaal en de sluizen, waarmee zuidelijk Flevoland droog zal worden gelegd en gehouden. Het derde perceel tenslotte, dat ruim 3 km lang wordt, bevindt zich volop in het stadium van de dijkbouw, welke hier nog steeds op de beproefde ortho dox-Hollandse manier wordt uitgevoerd. Hier geen stuntwerk met nylonmatten of met torenhoge caissons, maar de ver trouwde methode waarbij zand met on- derlossers tot twee meter onder de wa terspiegel wordt gestort in de geul welke door het uitbaggeren van de soms wel zes meter dikke „slappe laag" van klei en modder is ontstaan. Ter weerszijden van het zandlichaam worden bescher mende keileemdammen gelegd, die op hun beurt weer tegen de aanvallen van het water worden beschermd door rie ten kraagstukken. Daartussen wordt het dyklichaam dan weer met zand opge perst, dat met een laag keileem van De B.B.-affaire in Bodegraven (..komt ze niet, komt ze wel") heeft een nasleep gehad voor de Alphense kantonrechter. Enige jongens moesten terecht staan, omdat ze in Bodegraven een rel over B.B. had den geschopt. Een van hen was meerderjarig. Hij had straten en muren van „opschriften" voorzien. Deze verdachte was nogal onder de indruk, dat hij met de politie in aanraking was gekomen. Over de hem opge legde correctie van f. 15 had hij weinig te vertellen. Steenstorting voor de bekleding van de dijk langs de werkhaven ten oosten van Pampus. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten een nota doen toekomen waarin opnieuw wordt voorgesteld het beëindi gen van de atoomproeven tegelijkertijd met de vraagstukken van algemene en totale ontwapening te regelen. De nota is woensdag door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko, aan de Amerikaanse ambassadeur, Llewellyn Thompson, overhandigd als antwoord op de Ameri kaanse nota van 17 juni. Beide docu menten zijn gisteren in het Moskouse avondblad „Izwestija" gepubliceerd. De Russische regering verklaart er van overtuigd te zijn dat alleen een uit voerend lichaam, samengesteld uit ver tegenwoordigers met gelijke rechten van de drie voornaamste statengroepen een goede en objectieve controle over het naleven van een kemstop-overeenkomst kan verzekeren, zy is bereid de Westerse controlevoorwaarden onvoorwaardelijk te aanvaarden wanneer de Westelijke lan den het voorstel tot totale en algemene ontwapening aannemen Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft later verklaard, „Omdat een politieman gezegd heeft, dat op de nationale feestdag alles mag, hebben wij met een bal die dag op straat gespeeld", aldus een nogal recal citrante hulsvrouw uit de Torenstraat in Alphen aan den Rijn, die zich heftig opwond toen zij het over „die andere agent had die zo flink was om een bon netje uit te delen". Omdat zelfs op een nationale feestdag ook niet alles mag. kwam de officier, mr. Brada, tot een eis van f20 tegen de moeder en f 7.50 tegen een van haar zoons. Beiden schrokken ervan. De kantonrechter mr. Kirchheiner zei begrip te willen tonen voor de houding van moeder en zoon, hoewel hij beslist de houding van de moeder ter zitting niet kon bewonderen. Hij kwam tot een straf van f 1.- voor belden. Een student uit Dordrecht was na een zeer geslaagde receptie en een even geslaagd diner 's nachts op het Goudse Rijpad in zijn rijdende auto in slaap gevallen, vervolgens tegen een boom opgereden en daarna in de sloot geduikeld. De wagen van zijn vader was vrijwel vernield. Zelf was hij er goed al gekomen. De eis icas 1100 boete Mr. Kirchheiner ver laagde de boete na het verweer van verdachte tot f 90. Een Inwoner van Bodegraven, die vo rige zitting al voor niets was gekomen omdat hem verzuimd was te berichten dat de Russi-chr nota „een nieuwe slag" is voor degenen die hopen dat er nog een overeenkomst over verbod van kern wapenproeven kan worden gesloten. dat de oproepingen niet zouden worden behandeld, werd nu vrijgesproken van het hem tenlaste gelegde inhalen met zijn auto, waar dit niet mocht om dat de aanklacht niet ontvankelijk werd verklaard. <Van onze Londense correspondent) De 27-Jarlge Russische Joe Gagarin, de eerste ruimtevaarder, zal dezer dagen naar Londen komen om zich te vertonen in de zaal, waar op het ogenblik de Mos kouse meisjes, als onderdeel van de Rus sische handelstentoonstelling, haar dage lijkse modeshow geven. Gagarin zal spreken over zijn histori sche rulmtevlucht rond de aarde. Een glimmend model van zijn ruimtevaartuig is op de tentoonstelling te zien. Even eens zal hij naar Manchester gaan om daar te worden gehuldigd door de vak bond van metaalgieters, welke besloten heeft hem tot eerste erelid te benoemen. Hij zal een gouden medaille en een cer tificaat krijgen Gagarin is zelf vroeger lid geweest van een dergelijke vakbond in de Sowjet-Unie. Gagarin zal de gast zijn van de Britse firma, welke de Russische tentoonstel ling heeft helpen opbouwen. Het zal zijn eerste bezoek zijn aan West-Europa Het ls niet bekend of zijn vrouw en beide dochters hem zullen vergezellen. Sinds zijn ruimtetocht heeft Gagnrln de meeste landen van het Oost-blok bezocht. Deze week ging hij naar Finland Maudling, de Britse minister van Han- De Veiligheidsraad is gisteren in een impasse geraakt over Koeweit. Een Britse resolutie om de onafhankelijkheid van Koeweit te erkennen, ontmoette een Russisch veto. Een resolutie van de V.A.R. tot onmiddellijke terugtrekking van de Britse troepen kreeg slechts drie van de elf stemmen. De Britse resolutie kreeg zeven stem men voor. Ceylon. Equador en de V.A.R. onthielden zich. De Sowjet-Unie was tegen. De resolutie van de V.A.R. werd slechts gesteund door de Sowjet- Unie, Ceylon en de V.A.R. De andere acht leden onthielden zich. De Russische afgevaardigde Moroeow noemde het binnendringen van kolonia listische troepen in het Midden-Oosten de kern van het probleem. Onze Londense correspondent telefo neert: Volgens de Britse militaire inlichtin gendienst beweegt zich in Irak nog steeds een stroom van tanks in zuide lijke richting naar de grens van Koeweit. De Britten hebben echter twee com pagnieën naar Bahrein laten terugkeren. Het blijft de bedoeling slechts een minimaal aantal Britse strijdkrachten in Koeweit te houden. Aangev en de hitte en de zandstormen ondraaglijk zijn zullen de Britse troepen door ten systeem van voortdurende aflossing nu slechts zo kort mogelijk aan het afmat tende klimaat worden blootgesteld. GESLAAGD TE ROTTERDAM Aan de stichting klinisch hoger onder wijs in Rotterdam ls geslaacd voor het semi-artsexamen J. 8. Meyboom uit Leiden. del. heeft gisteren de hoop uitgesproken, dat de Sowjet-Unie en Engeland elkaar meer machines, chemische produktcn en alle soorten verbrulksgoederen zullen I leveren. Een der drijvende kranen in actie bij de bouwput voor het gemaal. tachtig centimeter tot een meter dik wordt afgedekt, behalve op de plaats waar de weg komt. De bekleding van het beneden-talud Bestaat uit basalt- of be- tonzuiltjes, het boven-talud wordt door een veertig centimeter dikke laag klei omgeven, waarop gras wordt gezaaid. De aanleg van de weg vormt de finishing touch. Het derde perceel waaraan, evenals met het eerste het geval was, In 1959 werd begonnen, wordt elke week 100 tot 150 meter langer. Elke dag verdwijnt een rieten kraagstuk van 30 meter lang en 10 meter breed onder het gewicht van honderden ruwe brokken basaltsteen onder water om daar op de glooiing van het zandlichaam te rusten. Het storten van de stenen gebeurt hier nog als in de tyd van Leeghwater: door mannen met kruiwagens. Kostbare inventaris De Zuiderzeewerken bieden een merk waardig combinatie van mankracht en mechanisatie welke in de inventariscy- fers van dit ingewikkelde apparaat tot uitdrukking komt. De vier aannemers hebben samen zon 800 man aan het werk, de staf van de dienst der Zuiderzeewerken is 50 man sterk. Acht baggermolens, ne gen zuigers, vier dryvende kranen en Gistermiddag heeft een schip van half drie tot over half vier klem gezeten tussen de beide land- hoofden van de nieuwe Rijnbrug. Het verkeer moest worden omge leid via bruggen in Zwammerdam en Nieuwerbrug.' Vooral het bus- verkeer, dat niet kon worden omgeleid ondervond hiervan grote vertraging. Sinds de nieuwe brug ln november het afgelopen Jaar officieel ln gebruik werd genoemen, heeft het scheepvaart verkeer al heel wat hinder ondervon den van de te smalle doorvaart. De af stand tussen de belde landhoofden ls slechts vyf meter drieënzestig, zodat schepen van e nige omvang de brug slechts met moeite kunnen passeren. Er gaat byna geen week voorby of het ge beurt wel enkele malen, dat het weg verkeer een half uur of langer moet wachten tot een wat groot schip zich door de brugdoorvaart heeft geworsteld. Bij de officiële Ingebruikstelling van de brug beeft burgemeester mr. J. J. Cro- les het Groot Waterschap van Woer den de eigenaresse van de brug met na druk gewaarschuwd voor hinderlijke ge volgen van de smalle doorvaart. De DUk- graaf, prof. Monté ver Loren zegde toen toe, dat het Groot Waterschap er nauwgezet op zou toezien, dat geen sche pen, die duideiyk te groot zouden blU- ken te zijn, tot de brug zouden worden toegelaten. Bij het Bodegraafse publiek wint de overtuiging meer en meer ter rein, dat er van dit toezicht in de prak- t ijk weinig of niets is terecht gekomen. De schipper van het vastgevaren schip vertelde ons gistermiddag, dat hy tevoren telefonisch geïnformeerd had of zijn schip de brug wel zou kunnen passeren. Toen was hem medegedeeld, hy wist niet te vertellen door wie. dat hy reen en kele hinder zou ondervinden. Indien rijn schip maar niet breder zou zyn dan vyf meter tweeenzestig. Het schip was precies vyf meter tweeenzestig, zo ver zekerde de schipper ons en dus had hij geen moeiiykheden verwacht. Op de heenweg naar Woerden had het dlepge- laden schip donderdag Inderdaad geen hinder by de brug ondervonden. Toen was het evenwel klem gevaren in de al- even smalle sluis. Een sleepboot heeft het schip toen op moeten duwen. „Dat kostte me driehonderd gulden", vertelde de schipper. Met zyn lege schip was de schipper gisteren met een bang hart de sluis opnieuw genaderd. Nu bleek het hoog in het water liggende vaartuig on gehinderd de sluis te kunnen passeren. Des te groter was de schrik, toén het schip enkele ogenblikken later onwrik baar tussen de brug kwam klem te zit ten. Tenslotte werd er opnieuw een an dere schipper bereid gevonden de boot achteruit te trekken en hem vervolgens door de brug te slepen. De wehouders v. d. Heyden en Kars- sen vertelden ons, dat cr zeker geen sprake geweest zou zyn van zo'n lang oponthoud, indien het Groot Waterschap maar reeds lang gezorgd had voor de aanwezigheid van een lier. Het gemeen tebestuur van Bodegraven heeft hier reeds in november op aangedrongen, maar nog altijd hiykt het Groot Water schap doof te zijn voor de argumenten. Zodoende wordt de kostbare nieuwe Bo degraafse brug reeds nu een brug der zuchten. Het zinken van kraagstukken voor het derde perceel van de dijk van Zuidelijk Flevoland.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9