Eichmann voelt zich moreel wel maar juridisch niet schuldig Openbare aanklager Hausner zijn kruisverhoor begonnen Angolese rebellenleider naar Engeland en V.S. voor overleg Voorvechter van VGLO-onderwijs nam afscheid van „zijn" school Smaak voor christelijke stijl wordt al zwakker en zwakker „Snelle ontwikkeling verkeer: nieuwe eisen aan hotellerie" Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 8 juli 1961 Derde blad no. 30394 Adolf Eichmann heeft gisteren toegegeven, dat hij zich „moreel schuldig" voelt aan de dood van miljoenen joden. De Israëlische openbare aanklager Gideon Hausner is gisteren begonnen met zün kruisverhoor en binnen vijf minuten had de verdachte toegegeven dat: hü zijn carrière bij de S.S. met een leugen was begonnen; hij „schuldig was aan de uitvoering van deportaties"; dat hij de joden als vijanden beschouwde. „Ik ontken dat ik in wettelijk opzicht medeplichtig ben aan de uitroeiing van de joden", aldus Eichmann. „Wanneer u in uw eigen hart kijkt, beschouwt u zich dan als medeplichtig aan de moord op miljoenen joden, ja of nee1', vroeg Hausner. „Ja, uit men selijk oogpunt bezien, ja, omdat ik schuldig was aan het uitvoeren van de portaties", zo antwoordde Eichmann, „ik had echter niets te maken met de lichamelijke uitroeiing". De openbare aanklager: „U wist dat u werd gezocht aLs oorlogsmisda diger?" „Dat kwam doordat ik bij de Gestapo had gezeten", aldus Eichmann. Haussner begon het kruisverhoor met de verdachte te vragen of hij nog steeds vasthoudt aan zijn voor het proces af gelegde verklaring aan de politie, waar in hij zei dat hij bereid was zichzelf op te hangen als vergelding voor zijn aandeel in de liquidatie van zes miljoen joden „Ja", zo antwoordde Eichmann. Hij gaf toe dat hij had gelogen, toen hij bij zijn sollicitaties bij de S.S. had gezegd dat hij uit zijn burgerbetrek king was ontslagen omdat hij een nazi was. Hij bekende dat de firma waarbij hij werkte het aantal employé's moest beperken en dat dit de werkelijke reden voor zijn ontslslag was. Verklaring Voor Hausner met zijn kruisverhoor begon, las Eichmann een met de hand geschreven verklaring voor, waarin hij het Hof verzekerde: „Ik heb geen enkele dode op mijn geweten". In zijn verklaring voegde hij aan zijn uitspraak die behelsde dat de dood hem niet deerde omdat hij toch vijf miljoen Russen en Amerikanen in zijn graf zou meenemen, toe, dat hij hier mede de legers van de communisten en de Verenigde Staten had bedoeld, Winning van aardolie Westen overvleugelt Schoonebeek Meer dan de helft van de totale Nederlandse ^ardoliepro- duktie komt thans uit Zuid-Hol land. Schoonebeek is derhalve door westelijk Nederland voorbij gestreefd. Dit stelt het economisch- technologisch instituut voor Zuid- Holland vast. De olie-produktie in het westen van het land beweegt zich thans op een niveau van 1.225.000 kubieke meter op jaarbasis, hetgeen ten opzichte van de produktie in 1960 een toeneming betekent van meer dan 15%. Deze aanzienlijke stij ging is mede te danken aan de nieuwe putten die zijn aangeboord. Zo werden in IJsselmonde in 1960 16 nieuwe putten aangeboord, waar van 14 olieproducerend, één gasprodu- cerend en één droge put. In Ridderkerk werden vier nieuwe putten geboord, die alle vier olieproducenten waren. In een staatje toont het instituut aan hoe snel de aardoliewinning in Zuid-Hol land in betekenis is toegenomen. In 1953 leverde het Westen met 0.4 van de totale produktie slechts een zeer klei ne bijdrage tot de olie voorziening. In 1956 bedroeg het aandeel van het Wes ten in de totale produktie reeds meer dan 12 en in 1959 was dit gestegen tot ruim 40 In 1960 bedroeg de pro duktie in Zuid-Holland meer dan de helft van de Nederlandse produktie, voor 1961 wordt een verdere stijging van de produktie verwacht. Ook de winning van aardgas neemt In belangrijkheid toe. Naast gas, dat bij de oliewinning naar boven wordt gebracht, wordt ook gas gewonnen uit z.g. „gasvelden", dit zijn lagen die uit sluitend gas inhouden en geen olie. Der gelijke gasvelden worden in Zuid-Hol land aangetroffen in Rijswijk, Oude Lede (gemeente Pünacker), Noordwijk, De Lier, IJsselmonde/Ridderkerk, Leid- schendam en Nieuwerkerk. Van dit gas en van het gas dat met de olie mee naar boven komt, neemt het staasgas- bedrijf hans dagelijks ongeveer 400.000 kubieke meter af. Patiënt verdedigt dokter Issels In het proces tegen de directeur van de Rlngbergkankerkliniek in Beieren, dokter Issels, die van bedrog en dood door schuld is beschuldigd, is gisteren een getuige décharge opgetreden wiens huidige geondheid als bewijs ten gun ste van de niet operatieve geneeswijze van dokter Issels moest gelden. De ge tuige, Hans Kolb, is namelijk een voor malige kankerpatiënt, die door de dieet- behandeling van Issels hersteld zou zijn. Hij verklaarde ten aanzien van het lot van een andere patiënt, Karl Wie- singer, die zonder operatie overleden was, dat daze niet uitdrukkelijk gewei gerd had zich te doen opereren maar zich wel fatalistisch in zijn onvermijde lijk geachte lot had geschikt. Dokter Issels had in dit geval, in tegenstelling met wat tegen hem is ingebracht, geen operatief ingrijpen afgeraden. Andere getuigen beschreven de ge storven patiënt onderscheidenlijk als een tegen operatief ingrijpen gekante i.a'tuur-apostel dan wel als een rustig mens die geen operatie geweigerd zou hebben. die „aan de poort van de hoofdstad van het Duitse rijk klopten". Tijdens het kruisverhoor zei de ver dachte: „Ik was tegen de joden omdat zij vijanden van het Duitse rijk wa ren". In zijn verklaring stelde Eichmann verder: „ik was een werktuig in de han den van meerderen, en moest gehoorza men". Hij vervolgde: „Ik droeg een uni form, mijn land was in oorlog en ik gedroeg mij net zoals de miljoenen an deren die moesten gehoorzamen". Hausner knoopte tijdens het kruis verhoor hierop aan en vroeg Eichmann of hij niet al lang voor het begin van de oorlog van de anti-joodse politiek van Hitier en de nazi-partij had afge weten. „Ja, ik wist er van", aldus de verdachte. Eichmann beweerde dat hij naar Zuid- Amerika was gevlucht omdat hij anders door het gerechtshof van Neurenberg „was berecht op politieke grondslagen". Straffen waren juist Toen Hausner hem vroeg of hij van oordeel was dat de te Neurenberg uit gesproken doodvonnissen juist waren, zei Eichmann dat hij de straffen juist vond. Hü voegde er aan toe dat ze vol gens zün mening juist waren, omdat te Neurenberg de belangrükste en hoogst in rang zünde oorlogsmisdadigers wer den berecht, diegenen dus, zo benadrukte Eichmann, die de orders gaven. Hausner heeft gisteren getoond dat hij zijn kruisverhoor zeer ernstig neemt. Hij onderbrak Eichmann bijna bij elk antwoord en drong aan op een kort ja of nee. De president van het Israëlische Hof, Mosje Landau, steunde de aanklager meerdere malen, maar vertelde Eich mann dat hij zijn antwoord na een bondig ja of nee kon uitleggen. j Dingo (loodt in één nacht 500 schapen.... I Ook Australië kent tegenwoordig een IJzeren Gordijn". Dit is een twee me ter hoog hek van prikkeldraad, dat zich over een lengte van 10.000 km uitstrekt door woestijnen, over bergen en zelfs door rivieren. Dit hek. dat het zuidoos ten van het Australische continent af sluit, moet de schapen beschermen te gen de dingo's de wilde hondesoort, die alleen hier voorkomt. Deze dieren hebben in tien jaar tljds naar schatting 20 miljoen schapen ge dood of verwondingen toegebracht! Bio logen hebben vastgesteld, dat één din go soms in één nacht ruim 500 scha pen doodbijt of verwondt. In de meeste gevallen laten zü de kadavers liggen en doen aaseters en insekten de rest van het opruimingswerk. Om de kudden schapen het nationale kapitaal van Australië te beschermen heeft de re gering het „IJzeren Gordijn" laten plaatsen, dat dagelijks door patrouilles wordt gecontroleerd. Uiteraard zijn aan leg en onderhoud een kostbare geschie denis, doch men hoopt de kosten ruim schoots vergoed te krijgen door paal en perk te stellen aan de door de dingo aangerichte schade Opstandelingen richten hun aanvallen thans voornamelijk op koffieplantages De leider van de Angolese Volksunie, Holden Roberto, heeft in Leopoldstad meegedeeld, dat de Portugezen vier dorpen in het noorden van het land die reeds door bombardementen waren vernield met behulp van bulldozers hebben ..weggevaagd" dit met het oog op de eventuele aankomst van een commissie van onderzoek. Roberto wil naar Londen en Washington reizen om contact op te nemen met resp. Labour- en vakbondsleiders en vooraanstaande figuren uit de Democratische partij om de toestand in Angola te bespreken. De opstandelingen richten hun aan vallen thans voornamelük op de kof fieplantages. Koffie is het voornaamste produkt ongeveer eenderde van de inkomsten van Angola is afkomstig uit koffie en wanneer de oogst mislukt betekent dit een financiële catastrofe. De te velde staande gewassen en het landbouwmateriaal worden vernield, evenals de wegen van de plantages naar e verhandelingscentra. Volgens de correspondent van de „Dai ly Telegraph" zijn de Portugese autori teiten ernstig bezorgd over de „ver schroeide aarde" tactiek van de opstan delingen, hoewel zij deze zien als een teken van wanhoop, omdat de rebellen zich bewust worden dat zij de gebie den die zij thans beheersen niet kun nen behouden. De afgelopen week zijn meer dan 30 grote koffieplantages volkomen vernield. Tientallen Afrikaanse arbeiders die uit het zuiden waren aangevoerd zijn gedood. Tot op heden werden de plantages wel geplunderd, maar niet vernield. Por tugese kolonisten hebben kritiek op het leger geoefend, omdat het niet kan voorkomen dat de plantages worden verwoest. Portugese officieren hebben toegegeven dat zij niet over voldoende troepen beschikken om 'n groot offen sief tegen de opstandelingen te onderne men en tegelijkertijd afzonderlijk plantages te beschermen. CRICKET Derde testmatch EngelandAustralië Engelsen hebben nog zes wickets in handen. Op de tweede dag van de testmatch tussen Engeland en Australië, die te Leeds wordt gehouden, overschreed En geland met één run het totaal van 237, dat de AusK raliers donderdag bereikten. De Britse ploeg, die op de eerste dag 9 runs zonder verlies scoorde, kwam nu op het moeilijk bespeelbare en zeer droge terrein tot 229 voor 4 en heeft dus met nog zes wickets in handen een voor sprong van een run op Australië. Het grootste aandeel in de score had de Brit Colin Cowdrey, die tot een to taal van 93 kwam. Er werd fel gestreden op deze tweede dag en de 23.000 toeschouwers hebben dan ook met intense belangstelling de strijd tussen batslieden en bowlers gade geslagen. De Portugese minister van Defensie, generaal Mario Silva en de safchef van het leger, generaal Manuel Gomes de Araujo, zijn gisteren uit Lissabon naar Loeanda vertrokken. J. G. Wilterdink met pensioen Wethouder Van Schaik..Ik zal zeer zeker binnenkort nog een beroep op U doen Een gezellig ingericht lokaal van de Albert Schweitzerschool voor V.G.L.O. aan de Oude Vest vulde zich gistermiddag met vele belangstellenden. Zij kwamen afscheid nemen van de heer J. G. Wilterdink, die ruim 46 jaar het onderwijs heeft gediend en kort geleden de pensioengerechtigde leeftüd bereikte. Sinds 1946 is de heer Wilterdink hoofd van bovengenoemde school. HU was zichtbaar verrast, toen hU gistermiddag vergezeld van zün echt genote, kinderen en kleinkinderen voor de laatste maal zyn school betrad en zovelen aantrof, die van zyn officiële afscheid getuige wilden zün. Na een hartelük welkomstwoord van mej. J. J. van Doorn, die sprak namens het onderwyzend personeel, richtte wet houder J. C. van Schaik van OnderwUs zich als eerste spreker met vele prU- Prof. Van Niftrik te Zeist: Gevaar onder de voet gelopen te worden Op de tweede dag van de CHLT-zomerconferentie die in Zeist wordt gehouden heeft prof. dr. W. C. van Niftrik hoogleraac in de theologie aan de Universiteit van Amsterdam gesproken over de samenwerking van de CHU met de ARP en de roomskatholieken, zowel in nationaal als internationaal verband. Prof. Van Niftrik stelde voorop dat het hier gaat om een wending in onze houding ei geestesgesteldheid. „Deze eeuw maakt", zo zei prof. Van Niftrik, alle provincia lisme in welke vorm dan ook tot een onmogelükheid. De christelijke politiek in de meest wyde zin bevindt zich in een zwakke positie. De smaak voor een christelijke levensstyl wordt zwakker en zwakker. Van de 260 miljoen protestanten is slechts 19% presbyteriaans of gerefor meerd. Dit betekent een vijfde deel, kortom, zo zei hy: „Wij lopen gevaar onder de voet te worden gelopen. Wy worden geconfronteerd met drie grote machten: de secularisatie van het leven, het communisme en het socialisme". Prof. Van Niftrik merkte In dit ver band op, dat wie nu het gevaar van het communisme nog niet onderkent blind moet zün. Hü meende dat het Westen geen afstand kan doen van de kern wapens om de macht van het commu nisme nog enigszins in toom te houden. Horeca fvoorzitter Meijer Wederzijds begrip voor behoef ten nodig Gistermiddag is op het Benelux Congres voor Verkeer en Toerisme in Breda het woord gevoerd door de heer J. G. Meüer, voorzitter van de Horecaf, die een inleiding hield over het onderwerp „De ontwikkeling van de hotellerie tegen de achtergrond van de evolutie in het toerisme". De heer Meijer was van mening, dat zonder een goed geoutilleerd en naar de eisen ingericht logies- en verzorgingsapparaat, modern toerisme niet mogelük is. De massale deelneming aan het va-is echter in de praktijk gebleken dat kantiereizen, de versnelling in het trans port en daarmee de behoefte aan „snel le diensten" onderweg, hebben geheel nieuwe eisen doen ontstaan, waaraan de „logies- en verzorgingsindustrie" zich op kortst mogelyke termyn had aan te passen. De enorme versnelling van het toe risme door het vliegtuig, zijn grote mo biliteit door het motorisch vervoer en zijn massafiëring als resultaat van stij gende welvaart en betaalde vakanties, oefende in de jaren na de oorlog een on evenredig sterke druk op de ontwikke ling van het logiesapparaat. Kortere verblijfsduur Het ligt voor de hand dat deze ver snelling samen gaat met een verkor ting van de verblüfsduur in de hotels. Men wil en dit geldt vooral de Amerikaanse toeristen in enkele we ken een heel werelddeel zien en dan mag er niet gedraald worden. Het va kantieprogramma op-de-minuut, van hotel tot hotel, van land tot land past in het moderne reiswezen, dat als resultaat daarvan o.a. óók het motel deed ontstaan. „Het leek mü in het begin niet waar schijnlijk dat het motel ook in de klei ne landen als büv. Benelux bestaans- kansen hebben zou", aldus spreker. „Het hier de behoefte aan motels in het bü' zonder voortkomt uit het parkeer- en verkeersprobleem in de grote steden". Spreker vestigde nog de aandacht op de mogelykhid tot logiesspreiding.WWL waarmee hy bedoelde het onderbren gen van toeristen in hotels in het ge bied rondom de grote stad. Wy moeten niet 41 te schuchter zün in het „spreiden" uiteraard als het nodig is van de toeristen over een groter gebied en een groter aantal ho tels. Het voortreffelyke Nederlandse wegen net, dat o.a. Amsterdam op een afstand van 45 minuten van Den Haag brengt en Rotterdam op minder dan een uur, is in dit opzicht een factor van grote waarde voor de hotellerie. Betalen voor eisen De heer Meijer besloot met de op merking dat het toerisme en de hotelle rie elkaar zozeer nodig hebben dat een wederzijds goed begrip van eikaars be hoeften, maar ook van eikaars moge- lükheden, van evident belang is. „Het toerisme moet niet teveel van de hotellerie eisen zonder bereid te zün ook naar die mate te betalen en de hotellerie biedt het toerisme datgene wat overeenkomstig de verlangens van de moderne reiziger is". Toon Hermans heeft gisterochtend i ste steen gelegd voor de in sprinter Jan Derksen. Toon is een Amsterdam-Buitenveldert de eer-I bouw zijnde bungalow van del huisvriend van de baancoureur. „Het eigene bewaren' „Ik zou liever zeggen", zo ging hü verder, „laten wij als christelük histo- rischen onder elkaar bUjven, laten wü ons „eigene" bewaren. Maar dat kan niet, wy moeten proberen tot een chris telük democratische eenheid te komen. Terwille van grotere samenwerking en eenheid van de christelüke democraten zullen er concessies moeten worden ge daan en offers worden gebracht. „Ik denk er niet aan het pleit te voe ren voor de Nederlandse C D U. maar wij moeten de ogen niet sluiten voor hetgeen in het byzonder in de r.-k. kringen leeft. In de r.k. kringen van de „Nouvelle theolokique" be staat een grote mate van openheid ten aanzien van wat het protestantisme wil" aldus prof. Van Niftrik, die ervan overtuigd is, dat ook het gereformeerde kerkvolk grote eenheid wil. Prof. Van Niftrik merkte op, dat een gecombineer de party waarschijnlyk minder stemmen zou verwerven dan het totaal van stem men die de partyen thans krygen. Wat op het spel staat is het eigene van de CHU, de evangelische vrijheid tegenover de wettische gezindheid. Als het mocht komen tot onderhan delingen met ARP dan zal op deze pun ten klare wijn moeten worden geschon ken. Het gaat om de samenstroming van twee rivieren die samen een nieuwe stroom vormen. Maar de CHU moet zich niet blindstaren op een eenheid zonder meer, offers zullen niet uitsluitend van één züde moeten komen. Prof. Van Niftrik besloot met te zeggen, dat AR, CII en R.-K. dezelfde geloofsinstantie, de „drieenige God" belüden. Een feit, dat men nooit uit het oog zal moeten verliezen. zende woorden tot de heer Wilterdink, die 16 jaar geleden zün ..Leidse jaren" begon als hoofd van de school aan de Haverstraat en reeds direct opviel door zyn veelzydige belangstelling en activi teit voor het volkskind. „U diende in uw Leidse tüd niet op de gemakkelykste scholen, doch de wyze waarop u uw be- langryk werk heeft volbracht kan zon der meer zeer uitzonderlük worden ge noemd". aldus de wethouder. Vervol gens schetste hy de grote verdiensten van de heer Wilterdink als hoofd van de V.G.L.O.-school, die 15 jaar gele den min of meer berucht was om het grote schoolverzuim, waarbU het per centage van 30 tot 50 geen uitzonde ring was. „Dank zy de goede sfeer en de nuttige praktUklessen. die u r.eeft ingevoerd, is dat verzuim thans zeer ge ring en is uw visie op het vgJ.o.-on- derwys van uitzonderlyk belang geweest voor de Leidse Jeugd". Belangrijke functie „Hoewel u thans 65 jaar bent, Is u niet de man. die er rustig bü kan gaan zitten. Daarom zal ik zeer zeker binnenkort een beroep op u doen nog enige tijd mede te blüven werken in het gemeentelük bestel, waarin u nog een zeer belangrüke functie kunt ver vullen" aldus de heer Van Schaik. Namens het Rijksschool toezicht sprak inspecteur Alb. Boogaard een kort dank woord. Hy zag het grote succes van de heer Wilted ink als V.G.L.O.-school hoofd gedragen door een waarachtig begrip voor het kind en een onvermoei baar streven naar ontwikkeling van het volkskind. „Toen een vertegenwoordiger uit Israël destyds kennis wilde maken met het Leidse onderwys, bezochten wü doelbewust uw school", aldus de heer Boogaard, die met het oog op de toespe ling van wethouder Van Schaik de hoop uitsprak de heer Wilterdink nog vele jaren hierna „in het onderwüs" te mo gen ontmoeten. Begrip Drukkerij Janiiink door braiul verwoest Schade vele tonnen (Van onze correspondent) Gistermorgen brak brand uit in de oude drukkerij van de textiel fabriek N.V. Gerh. Jannink en Zn. aan de Beltstraat te Enschede. In een oogwenk stond het ongeveer honderd jaar oude gebouw in lich terlaaie. De brandweer die met bijna al het beschikbare materieel aanrukte, had het vuur na drie kwartier in bedwang, waarna met de nablussing kon worden begon nen. Vier drukmachines zijn ver nield, waardoor de capaciteit van de drukkerij tot de helft is terug gebracht. De oorzaak van de brand moet wor den gezocht in broei in de gebruikte anilineverf. Het doek wordt nat door de drukmachine gevoerd en daarna door daarboven gelegen droogstoelen. Wan neer de machines een ogenblik wor den stilgezet, bestaat de kans dat de gebruikte verfsoort gaat broeien, hetgeen gebeurd is. Behalve de vier drukma chines zyn de droogstoelen, een voor raad verf, doek en het gebouw verlo ren gegaan. De schade is moeiiyk te ramen, doch zeker is dat zU vele ton nen bedraagt. Stagnatie nieuwbouw Een büzonderheid is (lat de oude ge houwen onlangs zün verkocht aan de NV Byenkorf te \msterdam, die de bedoeling heeft na afbraak van de oude panden een warenhuis te bouwen. In middels ls Jannink bezig met de bouw van een vijftal fabriekhallen op een terrein elders In de stad. Juist vorige maand Is de bouw van deze hallen stil gelegd in verband met de ondeugdelijk heid van de gebruikte spanten. Hier door zal de bouw van deze hallen zeker drie maanden vertraagd worden, waar door de nieuwe fabriek niet voor het einde van dit jaar ln gebruik kan wor den genomen. Mede namens het bestuur van de La gere Landbouwschool, die ln Leiden reeds 13 jaar „inwoont" bü de Albert Schweitzerschool, dankte de heer D. Duursma het scheidende schoolhoofd voor de wyze, waarop deze begrip op bracht voor de jongens van de Land bouwschool en de samenwerking die hij steeds van zün „gastheer" heeft mogen ondervinden. „Naast de vele onderwysvernieuwin- gen, die u Invoerde, verwaarloosde u geenszins de leerlingen cie nodige alge mene kennis by te laten brengen zonder welke zy in de maatschappy niet terecht kunnen", aldus de heer Duursma. Als blyk van waardering bood hy de heer Wilterdink en diens echtgenote na mens het bestuur en ae leerkrachten een tuinparasol aan. Hierna was het woord aan mej. van Doorn, die namens het personeel en oud- personeel het scheidend schoolhoofd dank bracht. „Altyd stond u achter ons, nooit kwamen wy by u vergeefs om raad". Nadat spreekster de heer Wil terdink en de zynen nog vele geluk kige jaren nad toegewenst, bood de heer M. Ragut namens het personeel een gereedsschapskist. aan. alsmede een flits- apparaat met bUbehorende lampjes. Voorvechter Een deputatie van de leerlingen bood hierna een boekwerk en een drietal sierkussens aan. Tenslotte sprak de heer J. L. de Vries, hoofd van de Herv. V.G.L.O.-school aan het Noordeinde een kort afscheidswoord tot zUn collega, die hy schetste als een ware voorvechter van het V.GX.O.-onderwys, welke vorm van onderwijs dergelyke vechters maar al te goed kan gebruiken. Tot slot sprak de beer Wilterdink zün dank uit voor de vele vrlendeiyke woorden en de geschenken. In de hem toebedeelde hulde liet hij het on derwijzend personeel delen, daar z.i. juist de voorbeeldige teamgeest van door slaggevende betekenis was geweest voor de opgang van de school. Na het of ficiële afscheid volgde nog een gezellig samenzün. F. K. Lagerwey tot notaris benoemd De heer P. K. Lagerwey, die 15 Juni van het vorig jaar het kantoor overnam van notaris A. H DoUer aan de Hooi gracht, heeft gisteren telefonisch van de Broederschap vernomen, dat hy benoemd is tot notaris. Notaris Lagerwey. die voor hy naar Leiden kwam, een twintigtal Jaren in Den Haag heeft gewoond en gewerkt, is thans 50 jaar oud. Benelux-congres Verkeer en Toerisme Burgemeester mr. dr. M. M. A. A. Geuljans begroette gisteren de deelne mers aan het verkeers- en toeristisch Benelux-congres binnen de poorten van zün stad Breda. Dit geschiedde op de zonnige, met zuilengalerijen omgeven binnenplaats van het cultureel centrum „De Beyerd". Congresvoorzitter ih. H. Vis verwel komde talrijke autoriteiten Tydens de ochtendbyeenkomst hield ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur van de Rykswaterstaat, een referaat over „weg verbindingen en recreatie", welke rede wy gisteren reeds publiceerden. De heer J G Meijer. v«.,.r/itter \.m „Horecaf". gaf een overzicht van de hotellerie tegen de achtergrond van de evolutie in het toerisme (men zie elders». De heer J P. Koltz, directeur van het toeristisch bureau van Luxemburg, heeft tenslotte een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het toerisme ln de Be- nelux-l&nden. Hü berekende, dat de Bcnelux-hotel- lerie in de laatste jaren 13 tot 14 mil joen logiesnarhten per jaar verstrekte, waarvan 2 miljoen aan inwoners van de landen van de EEG, 2 miljoen aan In woners uit EVA-landen, een klein mil joen aan Amerikaanse militairen. 250.000 aan Oosteuropeanen en 400.000 reizigers uit andere werelddelen. De overige h.del- nachten werden bezet door Benelux- gasten, doch meestentijds door leder In eigen land. Spreker meende, dat mede onder in vloed van sportieve en culturele lnter- Benelux-evcnementen. samen met weder- zUdse propaganda voor vakanties in de „eigen landen" het aantal loglesnachten zeker kan worden opgevoerd De deelnemers aan het congres wer den vervolgens door h»t Bredase ge meen tebesiuur op de tentoonstelling „Nr Breda 1961" ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5