Prinses Beatrix is .een uitblinkster zegt prof. Rijpperda Wierdsma Akkoord tussen directie van NS en de vakbonden WEERBERICHT „Ze zei niets; ze straalde alleen maar. Mijnramp eist 108 levens Bonden stellen nieu we eisen ëfc, lernvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 JULI 1961 No. 30394 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In een onder auspiciën van de Regeringsvoor lichtingsdienst belegde speciale persbijeenkomst heeft de rector-magnificus der Leidse Universiteit, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma gistermiddag in de statige Senaatskamer een uitvoerige uiteen zetting gewijd aan de studie van H.K.H. Prinses Beatrix, die gistermorgen de kroon op haar werk zette door het succesvol afleggen van het doctoraal examen rechten vrije studierichting. De rector legde er daarbij de nadruk op. dat de examinatoren H.K.H. het judicium „met genoegen" toekenden, een waardering, welke in lagere onderwijsregionen overeenkomt met het cijfer 8 en waardoor Prinses Beatrix mag worden gere kend tot de „uitblinkers" onder de studenten, die hun academische opleiding voltooien. „Ware de Prinses een gewone studente, dan zou haar naam worden doorgegeven aan het Ministerie van O. K. en W. als een studente met bijzondere intelligentie". De verworven titel „doctorandus in de rechts geleerdheid geeft niet het recht tot het voeren van het predikaat „meester", omdat de vrije studie richting niet gelijk te stellen is met het normale doctoraal examen in de rechtswetenschappen, doch is de kwalificatie „uitblinkster" niet minstens een even hoge bekroning? zo vroeg de rector zich af. Toen Prinses Beatrix in 1956 haar studie aanving, lag het aanvankelijk in de bedoeling een aantal colleges te volgen, die haar in het bijzonder te stade zouden komen bU de vervulling van haar toekomstige taak en deze opleiding uiteendelijk af te sluiten met het afleggen van tentamina in deze vakken. Maar na verloop van tijd gaf de Prinses de voorkeur aan een normale studie in de rechtsgeleerdheid in de vrije studierichting. Deze studie, aldus prof. Rijpperda Wierdsma, is aller minst een opleiding, die speciaal in het leven is geroepen voor Koninklijke Studenten, doch zij bestaat reeds sedert de vaststelling van het zgn. Academisch Statuut, d.w.z. sinds een Jaar of veertig. Dit besluit maakte evenwel het afleggen van het normale kandidaatsexamen noodzakelijk, hetgeen zij twee jaar geleden met goed gevolg presteerde ten overstaan van de hoogleraren Feenstra (Romeins recht) en Fischer (oud-vaderlands recht). Ook bij dit examen verwierf H.K.H. het judicium „met genoegen". Tevoren had zij algemene en privé-colleges gevolgd bij de hoogleraren Van Heek (theoretische sociologie), Groenman (toegepaste sociologie), Langemeijer (inleiding tot de rechtswetenschap), Van Traa (economie), Scholten (parlementaire geschiedenis) en Rijpperda Wierdsma (staatsrecht). Het studieprogramma voor de vrije studierichting doctoraal examen, behoeft de goedkeuring van de faculteit en omvat ten minste drie vakken, waarvan hoogstens één buiten de faculteit. Deze vakken waren voor Prinses Beatrix: Nederlands staatsrecht (prof. Rijpperda Wierdsma), Volkenrecht (prof. Van Asbeck, prof. Van Panhuys en prof. Samkalden), sociologie (prof. Van Heek) en als keuzevak moderne algemene geschiedenis (sedert 1919) (prof. Th. J. G. Locher). Bovendien volgde de Prinses in de loop der jaren nog colleges van de hoogleraren Van Lier (cultuurkunde van Suriname en de Antitllen), Logemann (statuut voor het 55 Koninkrijk) en Vlekke (actuele internationale staat kunde). In antwoord op een desbetreffende vraag zeide prof. Rijpperda Wierdsma, dat in het bijzonder bij de privé- colleges uiteraard rekening was gehouden met de toekom stige taak van Prinses Beatrix. Zou zonder meer het normale universitaire opleidingsschema zijn gevolgd, dan zou de Prinses van sommige vakken te veel en van andere te weinig hebben geleerd. Zo heb ik gemeend, aldus prof. Rijpperda Wierdsma, H.K.H. niet al te zeer bezig te moeten houden met administratiefrecht van Rijk, provin cie en gemeenten, doch heb ik meer de nadruk gelegd op de staatsrechtelijke verhoudingen, kennis van de Grond wet en de verhouding van het staatshoofd tot het volk. Prof. Feenstra heeft bijvoorbeeld bijzondere aandacht geschonken aan het hypotheekrecht, hetgeen de Prinses kennelijk genoegen deed in verband met de aankoop van het landgoed „Drakesteyn", haar toekomstig verblijf, dat zij in de loop van 1962 hoopt te betrekken, terwijl prof. Fischer o.a. het testament van Prins Willem I van Oranje met haar behandelde. Ongetwijfeld moet de studie van Prinses Beatrix een volstrekt normale genoemd worden. Behoudens een ver lengde geldigheidsduur van haar tentamens heeft zij geen enkele faciliteit genoten, doch in verband met haar talrijke representatieve plichten was dit ook niet meer dan billijk. De algemene indruk van al mijn ambtgenoten, aldus prof. Rijpperda Wierdsma, was dat Prinses Beatrix een bijzonder aardige, charmante jongedame is, met een open en eerlijk karakter en begenadigd met een uitstekend verstand. Dit bewijst ook wel haar korte studietijd. Daar enboven bezit zij een grote mate van humor en een snel reactievermogen. „Ja, Prinses Beatrix is werkelijk heel sympathiek!" Zoals wij gisteren in een deel van onze oplage nog kon den melden, werd het examen afgenomen door de hoog leraren Rijpperda Wierdsma, Van Panhuys en Polak. Het vond plaats in de kamer van de Faculteit der rechts geleerdheid. Na een korte tijd van onderling beraad, deelde prof. Polak in zijn kwaliteit van decaan der faculteit in tegenwoordigheid van H.M. Koningin Juliana en de Prinsessen Irene en Margriet mede, dat de faculteit „met genoegen" besloten had Prinses Beatrix te bevor deren tot doctorandus in de rechtsgeleerdheid en haar de toe te laten tot de openbare promotie. Professor Polak wenste haar met dit resultaat van harte geluk en sprak zijn bewondering uit voor de wijze, waarop de Prinses haar studie heeft volbracht en daarnaast een intensief studentenleven heeft geleefd- Op een vraag welke toekomstplannen Prinses Beatrix koestert, zeide de rector het antwoord schuldig te moeten blijven. Evenmin zeide hij ietó te weten omtrent een voorgenomen studie van Prinses Margriet aan de Leidse Universiteit. „Dat ik het van harte hoop, is iets anders", zei prof. Rijpperda Wierdsma. Heeft Prinses Beatrix na afloop van het examen iets gezegd?, wilde een der journalisten weten. „Nu ik er goed over nadenk: geen woord," antwoordde prof. Rijpperda Wierdsma. „Ze straalde alleen maar De particulier secretaresse van Prinses Beatrix, mej. Wijnen, die deze bijeenkomst eveneens bijwoonde, deelde tenslotte nog mede, dat de Prinses zaterdagavond in Paleis Huis ten Bosch aan haar studiegenoten een afscheids feestje aanbiedt. Daarna hoopt zij met de Koninklijke Familie naar het vakantieverblijf in Italië te gaan. Voor de verdere toekomst staat nog niets vast. Wel heeft de Prinses de wens te kennen gegeven binnenkort op reis te gaan om diverse relaties op te zoeken. Aan het einde dezer gemoedelijke bijeenkomst sprak mej. Wijnen in speciale opdracht van H.K.H. haar oprechte dank uit jegens de Leidse journalisten, die het haar mogelijk heb ben gemaakt „een studente te zijn onder de studenten". „De Prinses is U daarvoor bijzonder erkentelijk", aldus mej. Wijnen. Volgens een bericht van de Tsjechoslowaakse radio zijn gister avond 108 mijnwerkers omgeko men bij een brand in een steen kolenmijn in Dolni-Sucha, in het steenkolendistrict Ostrava. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. ONVAST WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond De afgelopen nacht is vochtige oceaan- lucht ons land binnengestroomd, hetgeen bijna overal met wat lichte regen ge paard ging. Deze vochtige lucht, waarin veel bewolking voorkomt, zal morgen in de loop van de dag echter worden ver dreven door een koufront, dat deel uit maakt van een gecompliceerd fronten systeem. Doordat in onze omgeving de barometer daalt, dringen deze fronten tot in West-Europa door en geven het weer een onstandvastig karakter. (Opgemaakt te 10 uur). 9 JULI Zon op: 4.30 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 2.21 uur; onder: 17.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 052 en 13.08 uur, laagwater te 8.32 en 21.10 uur. (10 juli hoogwater te 1.27 en 13.57 uur, laagwater te 9.28 en 22.02 uur). STRANDVERWACHTING Ook zondag nog veel bewolking en matig strandweer. Later enige verbete ring met meer opklaringen. Weinig of geen regen. Matige tijdelijk krachtige westenwind. Overdag ongeveer 18 gra- denn. zeewater 17 graden. Vooruitzich ten- zelfde temperatuur, maar iets zon niger. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's en een Bijvoegsel. Discoverer (niet een postzak) in liaan om aarde gebracht Amerikaanse geleerden hebben gister avond var- de basis VandenBerg een nieuwe aardsatelliet van het type „Ont dekker" (Discoverer) gelanceerd. De sa telliet beschrijft in ca. 95 minuten een baan om de aarde. De maximale hoogte is 810 km., de minimale hoogte 235 km. van het aardoppervlak. De lustrumvierende Utrechtse studenten hebben gisteren een bui tendag gehouden in en rond het kasteel van Wijk bij Duurstede, welke werd besloten met een open luchtmaaltijd op de Markt van het oude stadje. De foto toont tijdens deze maal tijd H.K.H. Prinses Margriet, ge- Volgens Hamburgs blad: I Amerikaanse nota over Berlijn dreigt met tegenoffensief O Het Amerikaanse antwoord op het Sowjetrussische memorandum inzake Berlijn is gereed. Het zou nog vandaag naar Parys worden gezonden om ter goedkeuring aan de NAVO-raad te wor den voorgelegd. De nota, waarin de Russische voorstel len worden verworpen en geen specifieke tegenvoorstellen om onderhandelingen te beginnen worden gedaan, is opgesteld in overleg met vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en West-Duiteland. Het Hamburgse dagblad „Die Welt" meldt dat de V.S. een diplomatiek te genoffensief zullen beginnen door het vraagstuk van het Sowjetrussische sa- teilistensteisel in Oost-Europa ter sprake te brengen, indien de Sowjet-Unie niet ophoudt met het uitoefenen van druk in het vraagstuk-Beriyn. Volgens de cor respondent van het blad te Bonn zou dit Chroesjtsjow duidelijk worden gemaakt in bovengenoemd Amerikaans antwoord op het memorandum over Duitsland en Berlijn. President Kennedy zal dit weekeinde op zijn vakantieverblijf in Hyannis Port de kwesties Duitsland en Berlijn bespre ken met zijn diplomatieke en militaire medewerkers, o. w. de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie. Rusk en McNamara, en zijn militaire adviseur generaal Maxwell Taylor. V akbondsgaiigster Hoffa herkozen James Hoffa. de voorzitter van de 1,7 miljoen leden tellende Amerikaanse Vakbond van Transportarbeiders is voor een periode van vijf jaar herkozen. Onlangs werd Hofa's salaris op zijn eigen voorstel van 50.000 tot 73.000 dollar per jaar verhoogd. Hij heeft tevens een onbeperkte onkosten- rekening. De contributie van het vak verbond zal echter worden verhoogd, omdat veel geld nodig is voor een nieuw hoofdkwartier in Washington. Drie jaar geleden werden de „team sters" uit de AJF.L.-C.I.O. gestoten om dat in het verbond ongewenste prak tijken zouden voorkomen. Tegen Hoffa lopen verscheidene aanklachten wegens verduistering. Op de vliegbasis LeeuwardenDe Prins reikt de Guynemer- heeft Z.K.H. Prins Bernhard dc Trofee uit aan de commandant van prijzen uitgereikt van de vierde het winnende Canadese teamlui jaarlijkse schietcompetitie voor luchtmachtploegen van de Navo- landen. tenant-vlieger R. W. Spencer, die tevens eerste werd in het indivi* duele klassement. Verbeteringen moeten 28 mei ingaan (Van onze Utrechtse correspondent) De directie van de Ned. Spoor wegen en de personeelsraad zijn in hun overleg van gisteren overeen gekomen het College van Rijks bemiddelaars en ministerie van zeten tussen (links) de heer J. Lens praeses van de lustrum pers- en propagandacommissie, en (rechts) de vertolker van de titelrol uit het openluchtspel Frangois Villon de heer N. M. A. ter Linden. Verkeer en Waterstaat voor te dragen de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden in te laten gaan op 28 mei j.l. (dus met terugwerkende kracht). De studiecommissie van directie vertegenwoordigers en personeelsle den, die de verbetering van deze ar beidsvoorwaarden voorbereidde, had aanvankelijk 1 oktober a.s. als in gangsdatum voorgesteld. Deze pari tair samengestelde commissie is gis teren onmiddellijk na de vergadering opnieuw bijeengekomen ter bespre king van de vijl eisen, die de vak bonden van vervoerspersoneel heb ben gesteld ten aanzien van het ba sisvoorstel. Onaanvaardbaar Bij het overleg van gisteren hebben de vakorganisaties de directie van de Spoor wegen namelijk meegedeeld dat het oor spronkelijke rapport van de paritaire commissie, zowel wat datum van ingang als wat totaal inhoud betrof, voor hen onaanvaardbaar was. Tot dit standpunt waren de vakbonden, de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel iNW, St - Raphael iKABi en de Protestants- I Christelijke Bond van Vervoersperso neel (CNV), gekomen tijdens het onder ling overleg, dat zij hadden voor de aanvang van hun vergadering met de directie. De vakbondseisen zijn het gevolg van de klachten, die de leden van de drie bonden hebben geuit op de rayonver gaderingen, die de afgelopen weken ln het gehele land zijn gehouden. De eisen van de vakbonden betreffen: De oeslag voor onregelmatige dien sten, de vereoeding voor het werk buiten de gebruikelijke diensttijd. de maandelijkse toelage voor chefs en toezichthouders. de reistijder. en tenslotte de reis- en verblijfkosten. Met spoed Aan de paritaire commissie is ver zocht over deze vijf eisen met spoed weer rapport uit te brengen aan de per soneelsraad. het overlegorgaan van di rectie en vakorganisaties bij de NB. Zo spoedig mogelijk zullen de hoofdbestu ren van de vakbonden op de hoogte wor den gesteld van het resultaat van de besprekingen De NB.-directie heeft dus de eis van de vakbonden over de datum van in gang van de verbeterde secundaire ar beidsvoorwaarden ingewilligd. Hierover zullen thans het College en het minis terie van Verkeer en Waterstaat, „de baas van de spoorwegdirectie", moeten beslissen. Mocht deze beslissing gunstig uitvallen dan staat nog niet vast, hoe deze terugwerkende kracht kan worden gerealiseerd. Puzzel Het spoorwegbedrijf heeft verscheidene en onregelmatige werkzaamheden. Daar om is het achteraf erg moeilijk na te gaan hoe hoog de toelagen zijn die door de verschillende personeelsleden zijn ver diend. Het is dan ook niet onwaarschijn lijk, dat men tot een uitkering ineens zal besluiten voor de periode vanaf 28 mei, als tenminste het verzoek van de direc tie en vakbonden wordt ingewilligd. Deze uitkering zal dan wel vaneren naar functies en werkzaamheden. De vakbonden hebben hun medewer king aan dit project echter afhankelijk gesteld van de inwilliging van hun vijf eisen. Het is geen geheim, dat men in vakbondskringen de lonen van het spoor wegpersoneel als veel te laag beschouwt en dat men tracht door middel van ver betering der secundaire arbeidsvoor waarden deze toestand enigermate te compenseren. Radiostation vernield in Ciiulad Trnjillo Een grote menigte heeft gisteren on der het roepen van „weg met dictaturen" het gebouw van Radio-Caraibe in Clu- dad Trujillo, de hoofdstad van de Do minicaanse republiek, bestormd en in brand gestoken. Waardevolle radioap paratuur werd vernield en het gebouw zwaar beschadigd. De zender is rege ringsgezind. De zenders van het radiostation buiten de c.ad werdefi niet aangevallen en wer ken nog. De aanval volgde op een bijeenkomst buiten het bureau van een politieke or ganisatie. de „Dominicaanse Revolutio naire partij". Een demonstrant, die door een kogel werd getroffen, is later overleden By het blussen van de brand in het gebouw van Radio Caralbe werden twee brand weerlieden gewond. De schade wordt ge raamd op ruim 3.5 miljoen gulden Op weg naar de gebouwen van de ra diozender kwamen de betogers langs het regeringspalels. Zij werden hier ver jaagd door agenten die in de lucht schoten. President Balaguer heeft aangekon digd dat de politie strikte orders heeft om herhaling van het gebeurde te voor komen. De schuldigen aan de vernieling zullen worden cestraft. Volgens Balaguer zijn de aanstichters van de wanordelijk heden ..communistische agenten die zijn opgeleid op Cuba". Uit het Leidsch Dagblad van 11 Jullj 1861: Bij koninkl. besluit van 15 Junij 1.1. is bepaald, dat geen predikantszonen academiegel- j den kunnen genieten dan na te zijn toegelaten tot het examen in de Wiskunde, bepaald b{j art. 1 van het besluit van 4 Aug 1853. Door de Nederl. Maatsch. tot 'v afschaffing der slavernij in de West-Indien zijn gedurende het jaar 1860 vrijgekocht 30 slaven i voor f 1071627.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1