Zo leerde ik zo kennen Paarden alles voor Justus, mensen niet Wil je bij de film? KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS SCHOLIER KRIJGT OUD VLIEGTUIG ZO DENKEN ZIJ OVER EICHMANN Erg hoog j VIJF of zes j DAGEN?? RIMBOE III Moeilijk Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 8 juli 1961 Vijfde blad no. 30394 „Geachte heer", schreef de zestien- Jarige Londense scholier Rodney Dean aan de stafchef van de Israëlische luchtmacht, „hebt u bijgeval een vlieg tuig staan dat u niet gebruikt?" En nu vraagt Rodney zich af, wat hij moet doen met de „Mosquito" uit de oorlogs dagen die hem per brief uit Jeruzalem voor niets en niemandal is aangebo den, met als enige voorwaarde dat hij de machine op eigen kosten weghaalt. „Het zal me ongeveer 1500 pond ster ling (15.000 gulden) kosten om de „Mosquito" naar Engeland te laten brengen en stationeren op een parti culier vliegveld", aldus een toch wel wat beduusde Rodney Dean. „Oscar" heeft zo maar een aantal Jonge mensen gevraagd, hoe en wat ze denken over het proces Eich- mann. Het is altijd moeilijk om „zo maar" een aantal jongen mensen naar het een en ander te vragen, om dat het gemiddelde van de antwoor den niet het gemiddelde weergeeft van de mening van ALLE jongeren. Maar omdat we begrijpen, dat het voor „Oscar" onbegonnen werk is om een enquête op touw te zetten en we in het midden zullen laten of het al met al wel zo verstandig is geweest om er aan te beginnen, zullen we en kele treffende uitspraken van jonge ren citeren om tenslotte te conclude ren, dat de jongeren, wier mening werd gevraagd, eigenlijk maar bitter weinig van Eichmann en de tijd, waar in dat alles kon gebeuren, afweten of af WILLEN weten. Een 16-jarige mulo-leerlinge uit Nij- kerk zegt, dat ze het niet begrijpt en nooit begrijpen zal, waarom dit kon febeuren. Voor haar is iedereen ge- ijk. Met een neger zou ze willen trou wen, mits hij ontwikkeld is. Een 23-jarige landbouwer uit Rens- woude is onder de indruk van het ge tal. „Zes miljoen joden vergast. Daar kan ik niet inkomen". Een 26-jarige journalist uit Amster dam zegt: „Nu ik mijn pas geboren zoon wel eens op schoot heb, denk ik veel vaker dan eerst terug aan mijn vader, die in een concentratie kamp om het leven kwam". Volgens hem heeft het proces geen praktisch nut. Een Jeugdherbergvader uit Rhijnau- wen gelooft niet, dat het proces leeft onder de jongeren. „Het is veel te fantastisch om het te kunnen bevat ten". Een 26-jarige onderwijzeres uit Am sterdam: „Als geheel kan ik het me niet voorstellen. Het gekke is, dat ik ontroerd raak door de belevenissen van één mens". Een 18-jarige joodse scholiere uit Amsterdam zegt: „Ik praat en lees nooit over Eichmann. Ik wil het niet. Ik wil niet terugkijken. Ik praat over dansen, over kleren, over de film. Ik sta nog zo aan het begin". „Sucu Sucu" doet 't wel. Alleen al in Nederland werden er 100.000 platen van verkocht. In Amster dam werd aan Ping Ping de gou den plaat overhandigd, zo meldt „Muziekexpres". We zijn benieuwd hoe lang „Sucu Sucu" 't nog biyft doen... Pim Maas, zo meldt hetzelfde blad doolde een beetje in Hollywood rond. In de Walt Disney Studio's heeft ie een beetje gezongen en zo. Z'n plaat „Soldier an Amsterdam" bracht ledereen In Verrukking. Wie Pim dan wel is... Foei, weet ie dat dan nog niet. Dat is natuur lijk onze Nederlandse superechte Elvis Presley... We blijven het blad nog even ci teren. Want er sbaan allerlei we tenswaardige zaken in over de „hitparader" in opkomst: Bobby Vee. „Net 17" weet het blad te vertellen De vrouwen die een hoofdrol in zijn leven vervullen, weet het blad weer te vertellen, zijn z'n moeder en z'n oma. Ge lukkig maar, vinden we. JUSTUS ROOVERS houdt van paarden (Van onze TV-medewerker) Is het toeval, dat in één week tot tweemaal toe in de televisie aandacht wordt geschonken aan wetenschappelijke en praktische opleiding op filmgebied? Als televisiekijkers kennen we nu al jaar en dag de traditionele presentaties van de nieuwe oogst van de toneel scholen. Daar komt nu opeens een uitzending voor de KRO bij. waar bij de lector in de filmkunde aan de Nijmeegse Universiteit een paar werkstukjes van zijn studenten vertonen zal, zoals een over de oorlog in Nederland handelend filmpje, dat ..Memento" heet en die door een tandarts is gemaakt, die trouw vier uur per week college loopt, omdat hij zo fel op film is, dat hij het niet laten kan. „Toen ik voor het eerst op een paard zat, vond ik het nogal hoog. Dat wende gauw, omdat ik het fijn vond om op een paard te zit ten. M'n eerste rijles kreeg ik op een opgevouwen deken en zonder heugels. Ik reed aan de longe, moest gymnastische oefeningen doen om m'n spieren los te maken. Het ergste van m'n opleiding vond ik het ogenblikdat ik met heugels moest gaan rijden. Dat was ver schrikkelijk. Maar ook dat wende, omdat ik van paarden houd. Toen reed ik mee met de dames en heren en leerde van hun fouten. Hu rijd ik met ze mee en leer hen fouten af. Zo gaat dat nu eenmaal". In deze stal beleeft Justus heel wat vreugde met „zijn" paarden. HU Is overigens bepaald niet de enige, want de heer Domburg vertelde, dat niet minder dan 70 studenten zUn col leges volgen, terwyi het aantal studen ten, dat het volgende jaar aan de col leges zal deelnemen, waarschUniyk meer dan 100 zal bedragen. Maar er is meer: de VPRO biedt dr. Peters, directeur van ae in Amsterdam gevestigde filmacademie, gelegenheid de eindexamenklas 1961 aan het khkend publiek voor te stellen. Dan zal iets van de lessen vertoond en verteld wor den. Ook zal het proefwerk de nodige aandacht krijgen, zoals een film, die de poëtische titel „Touch of beauty" draagt. De regisseur van dit VPRO-pro- gramma, Ton Hasebos, ivas zo enthousiast over hetgeen hij tijdens zijn werkbezoeken ter voorbereiding van zijn programma op die film academie had gehoord en gezien, dat hij ons vertelde er een mooi ding voor te willen geven, als hij in staat gesteld zou worden alsnog de tweejarige leergang te kunnen vol gen. Eerst had ik de indruk, dat er in Orealla drie verschillende ge neraties woonden, die in drie ver schillende werelden leefden en onderling nauwelijks contact had den. Toen zij elkaar echter in de Plaatselijke Raad beter hadden leren kennen, kwam er meer een heid en gelijkvormigheid in hun meningen. Maar pas toen wij be gonnen waren met de bouw van een steiger aan de rivier, een stei ger, waarover de Oreallanen al jaren hadden gepraat, begon ik echt iets van ze te begrijpen. De overheid had al lang geleden het plan goedgekeurd. Zij had toegezegd evenveel geld beschikbaar te stellen als het loon van de steigerbouwers zou hebben bedragen. Maar er was in al die tijd niets gebeurd. De moeilijkheden bij de bouw wa ren groot. We hadden alleen maar wat touw, enig primitief timmergereed schap en een takelblok. Eén enkel ta kelblok om delen van de steiger, die vaak een paar meter lang en meer dan een ton zwaar waren, op de juiste plaats te brengen. Het grootste deel van het werk moest In het water en de modder wor den uitgevoerd. Gelukkig lieten de pi- rai (mensenetende vraatzuchtige vis sen) verstek gaan Mijn medewerkers wisten niet hoe met gereedschap om te gaan. Er was maar één halfwas timmerman, die zijn ambacht bitter slecht verstond. Nu eens waren er zestig man op het werk,, dan weer een dozijntje en ook kwam het voor, dat er meer dan hon derd mannen, vrouwen en kinderen verschenen. Ongelukkig toeval Een ongelukkig toeval wilde, dat het tegen Pasen liep. De Oreallanen wa ren in feeststemming en gingen zich te Volgende week zaterdag zullen wij de reacties op ons artikel over de vijfdaagse schoolweek publiceren. Wij zullen het prettig vinden als er nog enkele reacties bin nenkomen. Dit weekeinde heb je nog de gelegenheid de pen ter hand te nemen. buiten aan een sterk alcoholisch drankje, dat Bamboli heet. Erg onpret tig natuurlijk als zij dronken be sloten aan het werk te gaan. Nog on prettiger was toen een jongen in een sphker trapte, tetanus kreeg en de be volking fluisterde, dat een kwade geest op de steiger was neergestreken. Er ontstond tot overmaat van ramp een tweede fluistercampagne. De rege ring, zo vertelden de Oreallanen el kaar, zou de steiger overnemen zodra hy gereed was. En toen de bemanning van een boot, die op de rivier stopte, schreeuwde, dat de steiger verkeerd werd gebouwd, verdwenen zy allen van het werk Toen moest, ik ze weer aan het werk zien te krijgen. Ik praatte wat ik kon. Individueel en in groepsverband. Toen de steiger byna klaar was, wa ren alle problemen plotseling als sneeuw voor de zon verdwenen. En toen hy helemaal klaar was besefte ik opeens wat het geweest was. de bouw van die dóódsimpele steiger. Wat het geweest was om alle vooroordelen, stemmingen, gevoeligheden en per- sooniyke geraaktheden te hebben moeten overwinnen. Toen begreep Ik, dat ik die mensen pas had leren kennen in het water, in de modder, toen we samen de steiger bouwden. Maar het belangrykste was, dat de Oreallanen Inzagen, dat zU met elkaar even goed iets konden volbrengen als anderen. De bouw van de steiger had hun moreel een flinke opkikker gege ven. De steiger was eindelijk klaar. Deze week vervolgen wij met het relaas van de acht tienjarige Colin Henfrey, die de Oreallanen de eerste be grippen van de beschaving bijbracht. In dit artikel wordt verhaald van de steiger, die de Oreallanen bouwden. Na vijf weken hard werken was de steiger, waarop de Oreal lanen erg trots waren, klaar. En het klinkt misschien gek, maar die steiger deed de Oreallanen pas echt uit hun „sociale slaap" ontwaken. Slechts by uitzondering zo heet het. officieel kunnen zy. die niet in het bezit zyn van een diploma van een Nederlandse middelbare school het liefst HBS-A worden toegelaten. Nu wordt de pap niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend, geloven we. Als er maar een duideiyke aanleg, noem het roeping, voor deze opleiding en „het vak", tegenover staat. Er moet namelijk een toelatingsexa men worden gedaan. Mondeling en schriftelyk. Daaruit moet biyken liever onomstotelyk komen vast te staan of de kandidaten voldoende aanleg en bekwaamheid hebben om de studie te kunnen volgen. Daarby gaat het zeer bepaald niet louter en alleen om „schoolkennis", maar meer om inzicht en belangstel ling, zeker ook in kritische zin. By het mondeling moet de kandidaat met de examinatoren praten over een tweetal boeken op filmgebied. De kan didaat mag deze boeken zelf kiezen uit een van tevoren opgegeven iyst. Hy moet die boeken, wil hy een kansje maken, dus grondig hebben bestudeerd. Kritische analyse Het schrifteiyke deel bestaat onder meer uit een kritische analyse van een film, die op de examendag wordt vertoond. Het cursusgeld bedraagt f 250 per jaar. In byzondere gevallen geeft O., K. en W. een studiebeurs. De cursus begint in oktober, wordt in de zomer onderbroken voor praktisch werk en duurt alles by elkaar twee jaar. Welke kant kun je op? Er zUn drie mogelijkheden, die vervat zUn In drie verschillende leergangen: scenarioschrUven en draaiboektech niek; camera en montage; filmhandel. Het ligt in de bedoeling van de Raad van Beheer, waarvan prof. dr. Ph. J. Idenburg voorzitter is. om later ook leergangen voor produktie en regie en laboratorium en geluidstechniek op po ten te zetten, maar zo ver is men nu beslist nog niet. Het eerst Jaar geeft een basisoplei ding. die voor alle richtingen hetzelfde is. Je kunt dus eventueel aan hel 'inde van het eerste cursusjaar, ook op grond van in de praktyk opgedane ervarin gen, Je keuze in overleg met de direc tie beïnvloeden. Het niveau van de opleiding is te ver- geiyken met dat van ae toneelscholen, conservatoria, middelbare kunstnyver- heidsscholen en maatschappeiyke aca demies. Niet voor de poes De cursus is dus echt niet voor de poes. De perspectieven voor plaat singsmogelijkheden zyn daarentegen bepaald niet ongunstig. Maar ook hier geldt: klein beginnen en dan niet rustig afwachten, maar hard werken. Er zyn ruim twintig leraren, van wie vele met klinkende namen, die hun vak door en door kennen. Zy geven ongeveer 20 lesuren per week. die zo veel mogeiyk in het begin van de week zyn gezet om de cursist een lang weekeinde te garanderen, waarin tijd is voor zelfstudie en. als hy over de nodige inventaris beschikt, voor proefnemingen. Van belang Vooral nu de opleiding voor de tele visie op zich laat wachten leek het uns van belang de aandacht op deze op leiding te vestigen. Er is weliswaar be langstelling genoeg voor. maar er zijn dan toch ook ongeveer 40 plaatsen vol>r cursisten per Jaar beschikbaar, van wie de meesten in de filmbranche terecht komen, maAr van wie by voldoende studieresultaten ook een aardig aantal by de televisie emplooi pleegt te vinden. De academie is ruim gehuisvest in het zogenaamde Oost-Indische Huls aan de Oude Hoogstraat 24 in Amsterdam De directeur, dr. J. M. L. I eters, is na voorafgaand overleg, schriftelyk of te lefonisch, to spreken. De zoon van de gemeentesecretaris van Nieuwveende achttienjarige Justus Roo- verSy houdt meer van paarden dan van mensen. Als jongen van een paar turven hoog zat de liefde voor het edelste der die ren er al diep in. Daarom wilde hij ook de gemeentelijke vuilniswagen mennen. Niet alleen omdat het mennen voor een Justus zegt niet veel. Heeft er zelfs een beetje het land aan, dat wij hem interviewen. Want hij is het liefst alleen met zijn paarden, die hij door-en-door kent. Hun slechte en goede eigenschappen, hun manier van doen, hun na men. Hij spreekt over ze als men sen. „Dat is een kreng", zegt hij, „altijd tegen de draad in". Maar als hij op zijn lievelings paard stapt is hij er helemaal ,,in", vormt hij met zijn paard een twee eenheid. ,,ln het begin moest ik meer paarderuggen poetsen, dan dat ik er op zat. Borstelen, poetsen, wrij ven en in de stal rommelen, zo be gon het". Het is een lange en moeilijke weg, die je moet afleggen voordat je je pikeur kunt noemen. De meesten struikelen bij de laatste hindernis kleine jongen zo'n opwindende bezigheid is, maar omdat hij dan dicht bij het paardkon zijn. Die liefde voor het paard resulteerde in een opleiding voor pikeur, die Justus op het ogenblik in „Nieuw Valkeveen" in Naarden volgt. sen, die zoals alle laatste loodjes het zwaarst zijn. Maar met Justus gaat het de goeie kant op. Want hij is vastbesloten om pikeur te ivorden, omdat hij van paarden houdt. Justus is nu zo ver, dat hij les geeft, dat hij paardt rijdt, maar ook nu moet hij nog in de stal werken. Over vier jaar kan hij examen als pikeur doen. Daar moet je namelijk 21 jaar voor zijn. Dan pas kun je je instructeurs examen doen. Het aantal instructeurs in oplei ding in ons landje is op de vingers van één hand te tellen. En het aan tal, dat slaagt, is nog kleiner. Justus weet waar hij aan toe is. Omdat hij het paard kent. „Een paard heeft meer karakter dan een mens. Je weet bij een paard altyijd, waar je aan toe bent", zegt Justus.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19