ALS DE MARGRIETEN BL9EIEN Antwerpse auteur ontleende zijn romans aan de werkelijkheid 7' Vuur wérk en nog wat ZATERDAG 8 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Bij gebrek aan fantasie &nó ómaL}ilmhoelzj& Tsjips moeder over Elsschot HOE WERKT HET? SLEEPTREINJ -j weerstand lichtere 1 duwboot DUWTREIN achtersteven straalbuis| stroom normale roeren motor De duwboot heeft vele voordelen boven de gewone sleepboot. Een sleeptrem vergt een groot vermogen van de sleep boot, omdat het schroefwater weerstand biedt aan de schepen. Voorts is veel per soneel nodig voor het besturen van de afzonderlijke schepen. Op de begrafenis van haar beide ouders, die vorig jaar een dag na el kaar overleden, ontmoette zij Simon Carmiggelt, die haar een brief liet le zen, welke haar vader zeer kort voor zijn dood moet hebben geschreven. De woorden ontroerden haar zo, dat zij besloot de brieven van haar vader te verzamelen. Een moeilijk werk want zij beschikte over niet meer dan de correspondentie, die haar vader hac! ontvangen. Kopieën van zijn eigen brieven maakte hij niet. Een omvang rijk werk wachtte, dat ook nog lang niet voltooid is. Maar het zal zeker de moeite waard zijn, want de brieven van de schrijver, „die niet fantaseren kon", hebben vaak een beslist niet ge ringere waarde dan zijn boeken. Het langzamerhand grote leger van Els- schot-vereerders zou zeker bijzonder ingenomen zyn met de uitgave van zijn correspondentie. Bovendien heeft zijn oudste zoon het begin van een nieuwe roman in zijn bezit, gelijk „De leeuwentemmer" in brieven geschre ven, dat men graag zal willen lezen. „Hij heeft zich willen forceren en schreef alleen als er noodzaak toe was. Meermalen hoorde men van hem: „Ik heb niets meer te zeggen". De oudste dochter van Elsschot denkt peinzend na als zij haar vader voor de geest haalt. „Als hy nog een boek zou hebben geschreven, zou dat over de drank of over de angst voor de dood zijn geweest" zegt zy. „Hy hield veel van La Fontaine's fabel „La mort en le bucher". Vader zat in de reclame. Hy was geen slaaf van zyn werk. Hy spande zich liefst zo weinig mogelijk in. Tot zyn huisgenoten zei ■■ÉlÉÉÉÉMÉri^rt^^Hin De duwboot Is een krachtig vaartuig voor het voortbe wegen (auwen) van vast aan elkaar gekoppelde lichters. S Zo worden de boten uitgerust met twee Bij de duwvaart worden de lichters met spankabels stijf tegen elkaar getrokken en vormen zo één geheel met de duwboot, welke dus zelf de gehele trein bestuurt. schroeven elk in een korte straalbuis ter wijl vóór elke schroef twee roeren wor den aangebracht. Bij het achteruitslaan is de boot dan enorm goed manouvreer- baar, zodat het mogelijk is om, gebruik makend van de stroom, zelfs vrij scherpe bochten langzaam .om te drijven" bij de vaart stroomafwaarts. De duwboot vraagt eigenlijk een met te smal of bochtig vaarwater; maar door verschillende verbe teringen aan de boten en de tech niek van het varen wordt dit nadeel van de duwboot minder belangrijk. hy nooit iets. Hy sloot zich op WILLEM ELSSCHOT (André de Ridder) (Van onze Haagse correspondent) „Ik heb geen fantasie", placht Elsschot te constateren. De boeken die h|j schreef, zijn gebeurtenissen uit het werkelijke leven, zelfs uit literaire oogmerken nauwelijks veranderd. De brief, die h(J In 1921 aan zijn zoon Walter schreef in de roman „De leeuwentemmer" slechts ontdaan van wat typisch Antwerpse uit drukkingen, terwijl het toen ging om de jongste broer van Walter, terwijl de boeken „Tsjlp" en „De leeuwentemmer" zich afspelen om de kleinzoon van Elsschot. U -£*></**%-tl et-Cfc- /C «J-v 'iv-w 4/ fy' tJ-c-i-f t>^t j-f-— fcv-* t^r.r 'ÏJay -i Wk/- /o MK CUS ***+- .r- l'-cc-w •v>' r>s„^« ftcA-a- D v •<>>«-? /Vl.-* ''-'It- '7 "7 „Life is stranger than fiction". De belastingmanipulaties met „Het tank schip" berusten op waarheid. De fei ten uit de kortgeleden voor toneel be werkte roman „Lymen", waarin een zwendeltydschrift wordt beschreven, zyn in feite nog verrassender dan la ter door de schryver werd opgetekend. De weduwe Lauwereyssen heeft wel degeiyk bestaan, maar de vermaarde honderdduizend exemplaren van de Revue Continentale Illustrée kwamen kort voor de eerste wereldoorlog by een moeder-overste, die er haar kloos ter roerend in beschreven vond. De vier kinderen In de boeken van de Antwerpse auteur waren er in wer- kelykheld zes (een half dozUn vond de schryver te ingewikkeld). Zijn oud ste dochter trouwde In de dertiger ja ren met een Pools student. Tsjip Alias Jan Maniewskl werd uit dit kort du rende huweiyk geboren. Adèle biykt een kleine donkerblon de charmante vrouw. Mevrouw A. Kelner-de Ridder heet zy. Als echt genote van de landbouwattaché van de Belgische ambassade woont zy te genwoordig in Wassenaar op de Prin- senweg 69. v -k «4/ J-r c/f Jfi. t-A V-cff w- r ->w* éMmt /cxif- Fotokopie van een brief van Elsschot aan zijn zoon Walter. Als de margrieten bloeien is het toch wel echt zomer. Men kan volop bloemen snyden en het is een genot dat te doen. Toch zal men niet te veel in de bloemenborder willen snyden en fcls men het doet, moet men niet één bepaalde plant hele maal kaal snyden. Men kan beter hier en daar een bloem wegnemen. Witte margrieten zyn heel mooi als snybloemen; vooral de enkele, doch ook de gevuldbloemige zullen u wel vol doen. Ze komen het best tot hun recht als ze tezamen met andere kleurige bloemen ge schikt worden, vooral in combi natie met rode klaprozen en blauwe korenbloemen. U zult er echter alleen lang plezier van hebben als ze niet in gewoon water gezet worden. Los sny- bloemenvoedsel in het water op; de bloemen zullen dan zeker en kele dagen langer fris biyven en bovendien is men dan af van het lastige waterverversen en het water zal ook niet onaan genaam gaan geuren. De enkelbloemige Chry santhemum maximum wordt door het publiek de echte mar griet genoemd. Er komen ook verschillende soorten voor; hoge en lage en soorten met enorm grote bloemen. De gevuldbloe mige Esther Read is ook by zon der mooi; ze is niet zo sterk als de gewone enkelbloemige, doch voldoet toch wel als tuin plant. Doch dan zal men de planten tegen het invallen van de winter met wat ruigte moe ten oeschermen. Margrieten kunnen binnen enkele jaren tot flinke pollen uitgroeien en dan zullen ze op den duur te veel ruimte in beslag nemen. Men moet ze dus laat in de herfat of vroeg in het voorjaar op nemen en de crote pollen in stukken delen; elk deel kan op nieuw opgeplant worden. Ze verlangen wel een zonnig plekje en men zal ook voor voldoende voedsel moeten zorgen. Het is nuttig indien wat oude mest door de grond wordt gespit. O. KROMDIJK turbine Ook worden duwboten wel uitgerust met stroalvoort- stuwlng.door water aan te zuigen en het na versnellen met kracht uit te stoten. aanzuig- opening 7" strooihuis De duwtrein kan vaak grotere ladingen meenemen dan een sleeptrein. De eerste duwbo ten verschenen na de eerste Wereldoorlog op deMissisippi (VS.) terwijl thans op de Rijn en andere vaarwateren steeds meer duwboten in de vaart komen. Witte margrieten zyn kamer op de eerste verdieping en we wisten nooit of hy met zaken be zig was of een boek schreef, zyn kin deren zagen hem zelfs op het gymna sium als niet meer dan een onbenullig schryvertje, zo weinig waardering ge noot hy vroeger. Het gezin De Ridder merkte vaak pas het verschijnen van een nieuw boek via de boekhandel. „Tsjip" gaf aldus een hele opschud ding. In twee weken had hy het boek over zyn kleinzoon voltooid. Thuis ver tegenwoordigde hy het vrouweiyk ele ment. Hy was een overgevoelig mens. By een mooi stuk muziek konden de tranen hem over de kaken stromen. Het is precies de intense bewogenheid, die men peilt achter het kwasi-onver- schillige masker van deze Antwerpe naar met zoveel typisch Nederlandse kenmerken, dat hy over ons land sprak als zyn tweede vaderland. Vuurwerk heeft voor jong en oud nog altyd de bekoring, die het soms lange wachten, voordat de eerste pyl de lucht ingaat, ruimschoots vergoedt. Vandaar dat er altyd opnieuw duizenden met intense aandacht naar dat spel van licht en knallen staan te kyken en te horen. Wie echter de moeite neemt om tydens het afsteken niet alleen naar de vurige en kleurige lijnen te kijken, maar ook naar de mensen om hem heen, zal ont dekken dat de gezichten steeds opnieuw bijna in volgorde eerst een zekere afwachting en spanning verraden, daarna een voldoening over de eerste licht verschijnselen. gevolgd door duidelijk merkbare vaak ook hoorbare bewondering van het kleurige effect. Een smalfilmer zou daarom cp het slot-vuurwerk van menig feest een ryke bron aan inspiratie kunnen vinden. Helaas bestaan op filmisch gebied nog niet die mogelijkheden, welke de amateur-fotograaf ter beschikking staan. Toch is het mogelyk om een byzonder interessante kleurenfilm over vuurwerk te maken. Voor zover we van voorschriften en voorzorgs maatregelen kunnen spreken. We zul len er hier graag enige vermelden, hoewel iedere smalfilmer uiteraard een eigen opvatting heeft en van de hier gegeven suggesties rustig kan af- wyken. Om te beginnen; film vuurwerk, als het maar even kan, niet uit de hand. Inderdaad is het niet eenvoudig om tussen een talryk publiek een smal filmcamera op een hoog statief te plaatsen. Maar er zyn toch altyd mits men tydig voor „reservering" zorgt plaatsjes te vinden, waar rus tig gefilmd kan worden, zonder kans op omlopen of omhossen van camera met. driepoot. In de tweede plaats: wissel wan neer u de beschikking hebt over extra objectieven de normale en tele-lens eens anders af dan gewoonlyk. Want veelal wordt na een „totaal" een „clo- se-up" gegeven van hetzelfde motief, om als het ware de toeschouwer dich ter by dezelfde scène te brengen. By vuurwerk-opnamen maakt u eens ge bruik van snel-wisselende shots. Mogen we dat even met een voor beeld aangeven? Nadat u een normale scène van een stygende vuurpyl hebt eemaakt en in uw zoeker de „ontploffing" van de kleine lichtpunt tot een grote stralen de ster hebt zien gebeuren, volgen in een snelle opeenvolging van vyf of zes korte scenes tele-opnamen van ver schillende patronen door het kleurig licht aan de hemel gemaakt. Vooral wanneer de kleuren by elke scène sterk verschillen, ontstaat de im pressie. wat een prachtig feestvuur! Nu kunt u niet bepalen hoe de volg orde van het ontsteken is, zodat u stel lig deze scènes niet achter elkaar kunt filmen. Maar daarvoor dient ook uw inzicht in het kundig „snyden" van de film. En de man, die in de filmin dustrie een zeer belangryke plaats in neemt is de z.g. „cutter", die een hele speelfilm uit een chaos van doorel- kaar opgenomen scenes tot een boeiend geheel moet maken. U moet dus by vuurwerkopnamen een goede „cutterziln en pas nadat de film in stukken is versneden, een geheel van deze brokjes opbouwen. Daarom, wanneer u er eens zo als dat tegenwoordig heet „een hele lilm tegenaan wilt gooien, gebruikt u de eerste helft van uw film voor het opnemen van de grote stukken met di verse tele-opnamen er by en boven dien alleen met de normale optiek ver schillende van die fraaie uiteen bar stende vuurpylen. Het tweede deel bestaat dan groten deels uit tele-opnamen van zulke ster- delen en waag by het felle licht van een „briljante waterval van magnesium-licht" eens wat shots aan de toeschouwers, die reikhalzend staan te kyken, aan peuters op de schouders van papa, aan de mensenmenigte aan de overkant en de enorme rookwolken. Ja, de lens zult u \olledig open moe ten zetten: f - 2.3 - f - 1.8. En wist u dat een klein deel van de film voor de tweede keer gebruikt kan worden om er nog eens een stukje vuurwerk mee op te nemen, over het reeds opge nomen gedeelte heen? Begint u dus de lilm met wat „ge woon" spuit- en spatwerk, dan kan wanneer de film helemaal vol is het spoeltje er voor de tweede keer in gezet worden en dan rustig een meter of vyf dubbel opnemc-n. Het effect van de verschillende door elkaar opgeno men slangen en slierten van licht en kleur is verrassend. Koester nooit de illusie dat de hele film volledig bruikbaar is. Durf te knippen en slechte stukken eruit te halen. Bedenk daarbij, dat twee mi nuten mooi, kleurig vuurwerk in de huiskamer even lang is als een half uur buiten op het veld! Tenslotte wie zich de luxe van een zoom-lens kan permitteren, krygt fas cinerende resultaten wanneer hy deze byzondere lens eens gebruikt, zoals hy zelden gebruikt mag worden. Een zoom-lens is nl. een lens die verschil lende brandpunten in zich verenigt en daardoor het effect kan imiteren van een camera, die op het onderwerp toe- rydt of ervan afgaat. Met die zoom-lens kan men dus zon der zich van z'n plaats te bewegen, toch langzaam naar het onderwerp toegaan. Dat komt omdat deze lens als een „glijdende" verrekyker het onder werp steeds dichter by kan halen. Maar wanneer men één of tweemaal in een film van dit .rijdende-camera" effect gebruik maakt is dat voldoende. Voor de rest wordt de zoom-lens ge bruikt om hem zodanig in te stellen, dat het onderwerp steeds het beeld goed vult en overbodige details wegval len. By vuurwerk-opnamen is het ech ter een belevenis om met deze zoom lens op normale brandpunt-afstand de naar beneden komende vuurpylen op te nemen en dan zeer snel op de gloe iende vuurballetjes als het ware af te stuiven. Op het scherm maakt dit de indruk alsof lichtsterren byna de huiskamer binnenvliegen! Maar of u nu over een heel gewone of een hypermoderne zoom-camera be schikt, met elk toestel biyft het een genoegen om het scherm in de hulska mer eens een keer in een gloed van gloeiende vuurwerkkleuren te zetten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18