DE DYNASTIE DER HODZJA'S TIRANNISEERT ARM ALBANIË DE BIJKEUKEN Organist Addie de Jong zocht het uitsluitend bij de Fransen Verzet tegen (le Sow jet-i nie is alleen door Peking mogelijk Nederlandse bijdrage voor een ontwikkelingsplan in Tanganjika ZATERDAG 8 JULI 1861 O.a. Wibor's volledige vijfde symfonie Addie de Jong had het ditmaal uit fluitend by de Fransen gezocht. Bij Clé- rambault. Widor en Langlais. Van de eerstgenoemde zal Iedere organist op tijd en stond de „Suite du Zème Ton" ver tolken. Nog veelvuldlger staat Widor's 5de Symfonie op de programma's ver meld. maar zelden zoals gisteren de vol ledige symfonie. De „Zême Ton", die Clérambault ge bruikt, is de 2de kerktoonladder: van a tot a zonder verhogingen. We hebben al schoolkinderen ontmoet, die geleerd wis ten te vertellen, dat deze modus „hypo- dorisch" heet! Maar Clérambault houdt er zich niet dogmatisch aan Van de 7 delen werden er 5 gespeeld. Het gaat hier om een opeenvolging van speelmuziekjes. luchtig en vluchtig, waarvan de tussen liggende op uitkomen de stemmen gebouwd zijn, als b.v. „cro- morne" en „nasard", en de twee omvat tende principaalregisters vereisen (Plein Jan met het prestantenkoor en Caprice met het volle werk). De organist heeft er kennelijk zijn vreugde aan beleefd en de luisteraar had er helemaal houvast aan. omdat het volgen van de melo dische gang geen enkele inspanning op levert. Dat doet Widor's Symfonie ook nau welijks. In haar fascinerende periode's is ze haast verstroooiingsmuziek en dan kan men er vuurwerk of kermis bij- denken, een kermis althans van vóór het huidige „muzikale" barbarendom. Widor is en meester van de melodieuse welving en beschikt over een spranke lende, flitsende schrijfwijze en een groot PROF. MR. LIEFTINCK IN ONS LAND De oud-minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck, is vanmorgen met het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lgn, het m.s. „Rotterdam", in Rotter dam aangekomen voor een kort bezoek aan ons land. Hij maakte de reis van New York met zijn vrouw en dochter, die hier hun vakanties zullen doorbrengen. Prof. mr. Lieftinck, thans directeur van het Inter nationaal Monetair Fonds, keert reeds maandag a.s. per vliegtuig naar Wash ington terug. „De zeereis op zichzelf is voor mij al een heerlijke vakantie ge weest", zo zei hij. Prof. Lieftinck zal tijdens zijn kort verblijf geen besprekin gen hebben met leden van de regering of andere autoriteiten. LEIDERDORP Anja Honnef is gistermiddag aan het Haags Montessori Lyceum geslaagd voor het eindexamen M.M.S. OEGSTGEEST De heer K. van Baaren alhier is benoemd tot lid-voorzitter van de examencommissie 1961 voor beiaardier. WARMOND Uitstapje scholieren Gisteren maakten de leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 van de School met de Bijbel een uitstapje onder leiding van het onderwijzend personeel. Om 9 uur vertrok het gezelschap per bus van de Baan in de richting Wasse naar. In Duinrell werden allerlei spel letjes gedaan. Ook werd een bezoek gebracht aan de speeltuin. Daarna gin gen de kinderen naar de dierentuin. Om 4 uur werd de thuisreis aanvaard. De heer P. L. van Amerom alhier slaagde aan de Hogere Technische School „Technicum" te Rotterdam voor het di ploma tekenaar afd. vliegtuigbouw. WASSENAAR Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen in de eco nomische wetenschappen J. Th. Runder kamp uit deze gemeente. De heer T. J. Lens alhier slaagde aan de Hogere Technische School te Rotterdam voor het diploma werktuig bouwkundig tekenaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan Mattheus George, zn van J. Arbouw en J. N. A. Hommerson; Harry Hendrlkus, zn van W. H. Melissen en C. M. E. Mut- saers; Anna Hendrlka, dr van H. Messe- maker en A. J. Schaap; Steven Frans Maarten Jozef, zn van S. L. T. J. van Agt en A. E. A. M. Ross; Frank Peter, zn van P. Heemskerk en T. Koning; Antonlus Johannes HendrikusMarla, zn van A. A. M. Walter en M. C. T. Spijkers; Gerardus Johannes, zn van J. P. van Kempen en J. Ie Feber; Adrianus Arnoldus Jacobus, zn van F. M. Wassenaar en A. C. A. van Dam; Yvonne Wllhelmlna Johanna, dr van J. C. M. T. van Rijn en M. C. v. d. Voort; Antonlus Wilhelmus Maria, zn van J C. M. T. van Rijn en M. C. v. d. Voort; Anna Elisabeth, dr van J. Buurman en C Peursum; Gerardus Johannes, zn van G. J. Keijzer en J. Mulder. ONDERTROUWD J. L. M. van Heugten en E. G. Rohr- moser; G. L. van der Luit en E. van Eg- mond; H. H. CroolJ en I. E. M. Vodegel; T. Boom en E. G. J. van der Valk; G. A. Kok en E. W. van der Helden; G. W. J. Schouten en M. G. Waasdorp; J J. Dorst en C. M. van Leeuwen; B. M. de Ridder en C. Pasma; J. A. M. Wlllems en J. A. M. Goddyn; C. J. M Hermsen en J. F. Webbers; J. van Gent en M. Belj; A. J. van Munsteren en J Schreuder; J. M Llvlngton en T Buljs; W. G. van den Berp H. E. Spijker; J. A. La Lau en J Phlllppo; H. G. Runhaar en E. M. J. H. Foppen; W. Hartevelt en H. Dtstelvelt; H. Jansen en L. Hartevelt; G. M. O van 't Oostende en M. W Tllburgs; P. J. de Nobel en H. Koppe; F. Amesz en W. H. M. Voorhoeve: G. Burgersdljk en A. C. J. Tol; R. A. van den Bo6 en J. Lolkes de Beer; J. Witteman en N. Regeer; W. van der Hoogt en M T. Prins; C. A. F Verbll en T. van der MeiJ; D. van der Blom en J. C. Beekman. GETROUWD 8. Prins en J. Moesbergen. OVERLEDEN M. Schulvellng, 70 Jaar. man; J. T. den Hoed, 18 Jaar. dochter; J. W. M. Braun, 58 Jaar. man: G. Eveleens. 76 Jaar, man; K. Paap, 53 Jaar, man. Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Hoflaan, voorzover gelegen tussen de Telderskadc en de Vijf Mellaan, met In gang van 10 Juli 1961 voor de duur der bestratingswerkzaamheden aldaar. Is af gesloten voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee, in belde richtingen. speels vernuft, zoals de talrijke variaties van het lange inleidende Allegro Vivace bewijzen. Widor zelf had een orgel met 100 stem men en Addie de Jong heeft het zuini ger moeten doen. Gevolg daarvan is zeker geweest, dat het middendeel en het aansluitende Adagio te armoedig van timbre klonken. Tevens zijn deze twee delen niet vrij van een verschraalde in spiratie. Maar de bruisende en machtige Toccata maakt dat dubbel en dwars goed. Het orgel leende zich uitstekend voor deze Toccata en de concertgever gaf haar op eclatante wijze weer. Het concert eindigde, modern, met twee delen uit een Suite Frangaise van Jean Langlais. Allereerst een éénkleu- rige (en aldus bedoelde» „Méditation". een beetje forse meditatie, tussen wrang en zachtgeaard in, niet van belang ont bloot. Ten laatste een „Final Rhapsdi- que". Men hoorde daarin klankconglo meraties voorbijdrijven, soms even van enige zinnelijke kleuring voorzien, soms van een stokkende beweging. Het stuk was ons welkom als kennis verrijking. V. Medische Dienst Leiderdorp: Doker G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Oegstgeest Dokter D. Held, Marelaan 16, tel. 24649 en dokter J. J. Lanen- Baron, Anna van Burenlaan 1, tel. 21610. Voorschoten: Dokter Van Schalk, Ju liana van Stolberglaan 62. tel. 3344. Wijkverpleging Gezondheidscentrum, tel. 2177. Dokter J. M Abarnel. Chopinlaan 32, tel. 3875 (voor eigen patiënten). Warmond: Dokter Bots, Voorhout, tel. 02532*7393. zuster Muilerman, Herenweg 57, tel. 01711-879 (b.g.g. 206). Wassenaar: Dokter R. S. ten Cate, Burchtlaan 9. tel. 3027 en dokter J. C. de Neef. Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Apothekersdienst; Van ^aterdag tot de volgende week zaterdag wordt de apo thekersdienst na sluitingstijd waargeno men door de Wassenaarse Apoheek, Schouwweg 32, tel. 2402. KIND BRAK BEEN. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf stak de vijfjarige Jacoba Neuteboom uit de Waldeck Pyrmontstraat hardlopend het kruispunt van haar woonstraat met de Anna van Saksenstraat over Een naderende fietser kon een aanrijding niet voorkomen. Het meisje kwam te vallen en brak het linkeronderbeen. De E.H.D. heeft haar naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Ons kort verhaal door Margaret Penrose U kunt nu naar binnen gaan, mijnheer Murray, zei het meisje. Zuchtend legde Neil het tijdschrift neer. Hij was een gezonde, jonge man en hij had er geen bezwaar tegen om nu en dan wat bloed af te staan voor de goede zaak, maar hij had er altijd een hekel aan om een praatje te ma ken met de in een witte jas gestoken verpleegster, die naast hem zat en met kolven en slangetjes in de weer was. Neil was niet gesteld op zulke gesprek ken. Hij was trouwens heiemail niet gesteld op wat voor soort conversatie dan ook. Hij herinnerde zich nog het gesprek van de laatste keer. Dat was ongeveer als volgt verlopen: Heerlijk weer is 't. Vindt U ook niet? Ja, heerlijk. Er komen echter wolken opzetten. Ja, 't zou wel eens kunnen gaan regenen. Dat meent U toch niet? Ik heb geen paraplu by me. Werkt U hier in de buurt? Ja, op de bank. O, dat is leuk! Ik bedoel, dat U niet ver hoeft te gaan, nu er regen in de lucht zit. Ik dacht niet dat 't zou gaan regenen. U dus wel? Ja, ik heb een barometer op kan toor. O, dat is mooi! Het gesprek was echter niet erg vlot verlopen. Er waren pijnlijke pauzes ge weest. Zodra de verpleegster in de onder- zoekkamer met een of ander geheime bedoeling in zijn vinger had geprikt en tevreden scheen te zijn, werd Neil naar een hokje verwezen. Hij keek hoopvol naar de assistente, die hij daar aantrof. Ze zag er keurig en hel der uit in haar strakke witte jas. Ze had lieve, bruine ogen, vond hij, en toen ze de dokter riep, klonk haar stem prettig. Maar zou ze iets verstandigs weten te zeggen? De vrouwelijke arts opende het ge sprek. Ze kwam met een brede, onna tuurlijke glimlach binnen en zei tot Neil: Even de vuist ballen, alstublieft. En nu krijgt U een prikje, 't Doet geen pijn, dat beloof ik U. Neil keerde zich tot de assistente, die naast hem zat. Hij meende dat er een geamuseerde glimlach rond haar lip pen zweefde. Wat is er met haar aan de hand?, fluisterde hy. toen de arts, nog steeds geforceerd glimlachend, was vertrok ken. Niets, antwoordde ze zachtjes. Ze probeerde U gerust te stellen. De donor vóór U is flauw gevallen. Waarom in hemelsnaam? Er zyn nu eenmaal mensen, die geen bloed kunnen zien. Ach, daar ben ik aan gewend, zei Neil. Daar zij nu misschien zou denken, dat hij een moordenaar of iets derge lijks zou zijn, liet hij er op volgen: Toen ik nog een kleine jongen was, had ik altijd ongelukken. Ja, dat zie ik. U heeft een fiks litteken op Uw arm. Ja, die kreeg ik toen ik als jon getje van vijf van de veranda viel en op een hark terecht kwam. Onze oude huisdokter gaf me tien hechtingen, maar hij nam niet de moeite my te vertellen dat 't geen pijn zou doen. Hg was met zijn gedachten ergens anders, omdat hij van een voetbalwedstrijd was weggeroepen. Je kunt ook nog steeds zien, hoe ik eens m'n vinger heb gekneusd in een of andere pers. Ze glimlachte. —Wat zal Uw moeder in angst ge zeten hebben. Ach, ze was er aan gewend. Ik ben de jongste van vijf broers en één van ons had altijd wel iets. M'n moe der heeft zelfs leren autorijden, omdat ze niet steeds m'n vader wilde vragen naar de dokter te rijden als één van ons weer eens een ongeluk had gekre gen. Heeft U soms buiten gewoond? Ja. M'n vader had een boerderij. Twee van m'n broers zitten er nog steeds. Ik werk hier op de bank, maar over een paar maanden komt er in m'n geboortedorp een vacature. Ik zou daar graag naar solliciteren. Waarom doet U dat dan niet? Ach, dat weet ik eigenlijk niet. Nell keek haar aan. Ze scheen nogal geïnteresseerd te zijn. M'n verloofde vindt dat nu een maal niet zo leuk. Ze is gewend aan een stad en het stadsleven zou ze in de beginnen écht missen, maar ik geloof vast en zeker, dat ze in dat dorpje bést zou kunnen wennen. De moeilyk- heid is echter, dat ze hier een huis op 't oog heeft, 't Is heus een leuk en ge zellig huis, maar toen ik 't zag, heb ik haar meteen gevraagd: „Maar waar moeten de kinderen spelen?" Ze ant woordde toen: „Natuurlijk in de tuin." Een tuin! Die hele tuin is niet veel groter dan de border met rozen van m'n moeder. Wij hebben vroeger ge lukkig ruimte genoeg gehad om te spe len en er waren bomen om in te klim men, een schommel en een plekje om te zwemmen ln de rivier. Ja. ik begrijp U, zei ze. Kin deren. die ln een stad opgroeien, heb ben er geen begrip van wat zy missen. Ik maak mij wel eens zorgen als ik naar m'n twee jongens kijk, maar ze schijnen zich volkomen gelukkig te voelen. Ach, ze weten nu eenmaal niet beter. En ik geloof dat Veronica, m'n verloofde, wel gelijk heeft. Er zijn in een stad nu eenmaal meer mogelijk heden voor een kind. Cultuur en zo. Z'n stem klonk niet helemaal over tuigd en hg was big toen ze antwoord de: Dat weet ik zo net nog niet. Ik geloof dat je een kind 't meeste plezier doet met een opvoeding ergens buiten. Klaar dokter, riep ze. Ik kom, zuster White! riep de dok ter terug. Er was toen geen gelegenheid meer om te praten. Tot ziens, zei ze slechts. Drie maanden later vergat een ner veuze Neil bijna, dat hij na»r de bloedtransfusiedienst moest. Pas toen hij het ziekenhuis betrad, dacht hg weer aan zuster White. Hg keek om zich heen of hg haar soms ergens zag. HU zag haar inderdaad en door wat rond te hangen en te zeggen dat hg helemaal geen haast had, slaagde hij er in zó lang te wachten totdat zg vrg was. Kunt U zich nog herinneren waar wij de laatste keer over spraken?, vroeg hij zodra de dokter was verdwe nen. O ja, antwoordde ze, Over het probleem van de stad contra het dorp. Heeft U nog naar dat baantje gesolli citeerd? Ja. dat heb ik, maar dat is nu juist de moeilijkheid, zei Neil. Giste ren kreeg ik bericht, dat ik kon komen. Veronica vindt dat echter helemaal niet leuk. Ach, wat spyt me dat. Ik mocht 't eigenlijk niet zo zeg gen. U begrypt welw at ik bedoel. Een huishouden voeren in een dorp schgnt voor een vrouw een soort nachtmerrie te zgn. Onzin!, antwoordde zuster White. Ik kan U natuurlijk alleen m'n eigen mening geven, maar ik geloof dat een huishouden in een stad niets gedaan is. 't Is veel te gemakkelijk! Je koopt maar wat, zoals m'n vader gezegd zou hebben: blikkies en pak- kies, en je hebt verder niet veel te doen. Daarom kom ik hier wel eens werken nu de jongens naar school zijn. Buiten, op 't land, kun je je eigen groenten telen en fruit, en kun je in maken, jam maken en bakken. Mijn moeder zou het schandelyk ge vonden hebben om je gasten iets voor te zetten, dat uit een pakje of blikje kwam. Natuurlijk, ik weet wel dat je dit in een stad wel móét doen, maar je kunt je in die keukentjes hier nauwe lijks wenden of keren en er is geen bij keuken. Plotseling begon ze te lachen. Ik kan maar beter niet over bij keukens beginnen, want dan raak ik niet uitgepraat. Ik heb daar eigenlyk nog nooit goed over nagedacht, zei Neil, maar nu weet ik wat er in 't huis, dat Vero nica zo graag wil hebben, ontbreekt. Er is geen bykeuken en zelfs geen ta fel in de keuken. Maar waar moet je dan eten? In de eetkamer soms? Ach ja, natuurlgk, maar als we vroeger 's winters na 't spelen thuis kwamen, had m'n moeder altyd melk en warme broodjes of iets dergelijks voor ons klaar staan. We gingen dan in de keuken zitten en keken toe hoe zij aan 't koken was. Dat was altijd erg gezellig. Ja, zei zuster White nogal droevig, Ik begryp, dat U dat erg gezellig vond. Toen grinnikte ze plotseling. Maar we moeten niet in het ver leden leven Klaar, dokter! Neil moest nog vaak aan dit gesprek terugdenken en hij begreep maar al te goed. dat het zijn besluit om dat baantje aan te nemen had beïn vloed. Dit vormde overigens maar een schrale troost, daar Veronica tot haar spijt, maar vastberaden de verloving had verbroken. Neil was ook vastberaden, maa r't speet hem meer dan Veronica. Hij voelde zich er ellendig onder. En om alles nog erger te maken: hij kon pas over zes maanden zijn oude be trekking verlaten. Daar zat hg dus. Geen verloofde meer en met het ver velende uitzicht straks zijn Intrek in het enige hotelletje van dat dorpje te moeten nemen. In het holst van Me nacht begon de telefoon te bellen. Hg kreeg het ver zoek om meteen naar het ziekenhuis te komen. Hg moest bloed geven voor een spoed-transfusie. Nog half sla pend kleedde hg zich aan. Het was smerig weer en hij was kletsnat en door en door koud tegen de tyd dat hg de wagen uit de garage had gehaald. Er werd snel en efficiënt in het zie kenhuis gewerkt. Het speet hen, dat ze hem in 't holst van de nacht had den moeten laten komen, maar er was eeno ngeluk gebeurd. Een kind. Toen (Van onze Weense correspondent) Albanië provoceert Moskou herhaaldelijk door Stalinistisch te blyven. Enige maanden geleden werden er negen zogenaamde samenzweerders terechtgesteld, onder wie drie hoge functionarissen en zelfs dc opperbevelhebber van de vloot. Kort aarop verklaarde Moskou de Albaanse militaire attaché tot „persona non grata" en moest hg de Sowjet-Unie verlaten. Tegelijkertijd werd de militaire attaché van de Sowjet-Unie uit Tirana teruggeroepen, gevolgd door een groep militaire experts uit de Sowjet-Unie, die intussen door Chinezen werden vervangen. Ook rag Moskou zich gedwongen om al zUn onderzeeërs uit de Albaanse wateren terug te trekken en zUn marine-steunpunt op het eiland Sassano prijs te geven. ALBANIË Informaties slechts via Joego-Slavië Albanië zou een dergeiyke houding nooit kunnen aannemen, wanneer het niet in de beschermende schaduw lag van het vyandige Joego-Slavië. Volgens Tirana is Tito een afval lige. die het echte-communisme-volgens- de-leer-van-Stalin heeft verraden, maar ook Moskou beschouwt het als niet zui ver ln de leer. Voor informaties over het hermetisch afgesloten Albanië is men aangewezen op Joego-Slavië, dat in de onmiddeliyke omgeving ligt en alle ge beurtenissen scherp in het oog houdt. Onlangs verklaarde Tito, dat de negen terechtgestelden in Tirana stuk voor stuk aanhangers van Moskou waren ge weest. Volgens Hodzja hadden zg zich schuldig gemaakt aan samenwerking en conspiratie met Joego-Slavië, Grie kenland en de Verenigde Staten. Zij zouden het plan hebben gehad om zgn stalinistisch regime omver te werpen. Deze mededeling van Tito werd door alle communistische bladen verzwegen met uitzondering van de pers in het communistische China en een enkel blad in Bulgarye. Wel echter nebben alle partysecreta- rissen een vertrouweiyk schrgven ont vangen. waarin het partijbestuur van Moskou verklaarde, dat de politiek van Hodzja als „links-extremistisch, avant- gardistisch en gevaariyk" wordt ver oordeeld. Bovendien zou hij de inter nationale solidariteit en het aanzien van het communisme in gevaar brengen. Uit de andere communistische landen komen er dan ook plotseling geen toeris ten meer naar Albanië. Toegestaan is alleen een uiterst zwak diplomatiek con tact met Moskou, Boedapest en War schau met Tirana. Tegenstanders geliquideerd Deze gereserveerde houding van Mos kou en zijn trouwe satellieten vindt haar verklaring in de allereerste plaats in de persoon van Hodzja. Deze eerste secretaris van de communistische par ty in Albanië, een oude stalinist, 55 jaar oud. staat zowel in het Westen als in het communistische Oosten terecht bekend als „de Trujillo van het Oost blok". In de loop van de laatste vyf- tien jaar heeft hy het merendeel van zyn tegenstanders geliquideerd, dat wil zeggen: hij heeft hen volgens de au thentieke stalinistische styi omgebracht, in tegenstelling met Chroesjtsjow, die in de laatste jaren iets lankmoediger met zyn tegenstanders is omgegaan. De leden van het eerste centrale comité in Albanië, dat in 1943 werd gekozen, zijn allen zonder uitzondering van het poli tieke toneel verdwenen, alleen Enver Hodzja is overgebleven. Het eerst Albaan se „parlement" bestond uit 109 leden. Daarvan spelen op het ogenblik nog slechts 29 een politieke rol. hg de behandelingskamer verliet, pas seerde hy een vrouw, die op een bank zat te wachten. Hij herkende haar meteen. Het was mevrouw White, de verpleegster. Ze had echter geen ver pleegstersuniform aan, maar een rode regenjas en ze had een doekje over 't hoofd gebonden. Hoe gaat 't met U?. vroeg hg opgewekt. Hebben ze U soms ook laten komen? Ze keek op maar herkende hem niet meteen Wat bedoelt U? O, bent U het? Ze hebben U geroepen voor m'n zoon. Neil ging naast haar zitten. Wat is er gebeurd? Hg speelde op straat met zyn autoped. Ik heb hem dat wel hon derdmaal verboden, maar hy luistert daar nooit naar. Hij is niet erg ge hoorzaam. Vanmiddag werd hy aan gereden. Hebben ze U soms gezegd hoe 't met hem gaat? Ze gaven hem een goede kans. Ze knikte. Wilt U niet liever weer naar huis gaan? Ik heb geen haast. Zwggend zaten ze enige tyd voor zich uit te staren Neil piekerde ergens over. Hy wist niet goed hoe 't te vra gen. Is Uw man met Uw andere zoon thuis gebleven?, vroeg hy tenslotte. Nee. M'n man leeft niet meer. Ik woon in by de ouders van hem. Ze passen nu op Peter. O, 't spyt me. Daar ze eigenlgk niets meer wisten te zeggen, bleven ze zwygend naast elkaar zitten, totdat tegen drie uur de dokter kwam vertellen, dat Robin weer helemaal zou genezen, al zou dat dan ook lang duren. Ik zal U wel even thuis brengen, zei Neil, haar een arm gevend. Toen Neil haar had thuisgebracht, zei ze: Dank U wel. 't Was erg aardig van U. Ze scheen zich plotseling iets te her inneren: Heeft U dat baantje niet geac cepteerd? O. ja, antwoordde Neil. Ik be gin in september alleen. O. dat spyt me. Tot ziens en nog wel bedankt. De volgende maanden zagen ze el kaar vrij geregeld. Neil vond het de natuuriykste zaak van de wereld, dat hy belangstelling bleef tonen voor de jongen en hy gaf mevrouw White graag een lift naar huis De avond voordat hy zou vertrekken, bleef hy lang praten. Ik zal Je missen, zei ze. De Jongens trouwens ook. Neil zweeg. Hy had nog nooit zó vryult met iemand gesproken als met haai, maar nu scheen hy plotseling met stomheid geslagen. Waar gaat U wonen?, vroeg ze. In een hotel. Een typische „dan" Moskou is ten zeerste ontsticht over deze vorm van terroristische dictatuur, het meest echter over het feit, dat het huidige centrale comité grotendeels een aangelegenheid is van de familie Hod zja, want onder de 53 leden berinden zich vyf echtparen en vgftien schoon zoons uit de familiekring van de eer ste secretaris Hodzja!! Deze vroegere gymnasiumleraar, die bovendien zijn communistische opleiding niet in Mos kou, maar in Pargs heeft genoten, vormt tezamen met zgn bloed- en aan verwanten een soort Oosterse familie dynastie. Voor hen is de handhaving van het stalisnisme in de allereerste plaats een familie-belang. Daarom be schouwen zg elke poging tot liberalise ring als een gevaar voor de heersende kliek en dat is ook de reden waarom elke verandering of verschuiving met geweld wordt onderdrukt. Het grootste gevaar ziet Hodzja in de onmiddeliyke nabijheid van Joego- Slavië. Aanvankelyk was hy een trou we bondgenoot van Tito, doch na diens breuk met Stalin werd Hodzja een over tuigd aanhanger van Stalin en van dien harde koers. Derhalve kon hy zich ook niet verenigen met de liberalere op vattingen van Chroesjtsjow en ver oordeelde hij diens pogingen om een verzoening met Tito tot stand te bren gen. Vanaf november 1960 verzet Tira na zich open en bloot tegen Moskou, dat een einde wil maken aan het sta- MARKTBERICHTEN AALSMEER, 7 Juli. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A. Snijbloemen: Gerbera 25-45, Calla 10-20, Clematis 10- 23. Eremurus 45-65, Chrysanten gr. bl. 70-85, ld. kl. bl 5-10 per stuk, Amaryllis 7-10, Lelies 35-54 per kelk. Cyclamen 25- 47. Iris 25-44, Ornlthogalum 45-71, Gla diolen 50-95, Colvlllel 75-110. Esther Read 15-31, Dahlia 40-75 per bos. Rozen: Rose- landla 3-10, Parel van Aalsmeer 3-10, Geh. Dulsberg 4-12, Pechtold 2-9, Mad. Ofman 3-10, Baccarat 15-34, Montezuma 7-19, Stokman 2-8, Florlade 5-15, New Yorker 6-17, Carol 2-5, Garnette 2-7, Pink Sen sation 6-17, Nymph 5-16. BOSKOOP. 7 Juli. Coop. Ver. „De Boskoopse Velling" G.A. Mardy Graz 220-280. Offmann 200-140, Vlerlanden 260- 150, Hadley 160-80. Bettertlmes 165-90, Butterfly 180-160. White Butterfly 240- 220, Gemengd 160-50, Duisburg 170-150, Pechtold 280-140, Lelie Auratum 25-20 per kelk. Lathyrus 17-19, Ascleplas 85-41, Llatrls 49-62, Alstroemerla 54-60. ln pot: Begonia roze 44, rood 18. wit 18. trades 23. St.-Paulla 43. Matricaria 23. Begonia grbl. wit 195-105. Prendent 105. Bladbe gonia 30. Marantha 28. Gloxlna 80-90, Hanggeranium 75-80, Gucksla 25-28, Thunbergla 44. Nvmph 270-230. Aria 120- 85. Sweetheart 140-110. Fire King 240- 320. Valeta 130-160. Marlon 160-110, Ca- iola 58-30. Else Poulsen 130-52. Poulsens pink 60-34. Anne Wheatcroff 200-61. White Sweetheart 69-49, Hyperlam 80-33. Blauwe Distel 52. Anjers 21-23. Spirea roze 10-16. rood 10-35. Clematis Prins Hendrik 140- 180, ld. Durandll 140-130, Achillea wit 26 rood 17. Margrieten dubbel 41-38, enkel 15-17-22. RIJNSBURG, 7 Juli. Bloemenveiling Flora. Wlrral Supreme wit 2.30--3.60. la. creme 2 80-3.60. Alstroemerla 3.00-3.80, Colvlllel 2 90-3 60. Charm 3.00-3 40. Aman da 5 00-5 40. Tulnanjers 90-1 10. Ornltho galum 5 00-5.80, Llatrls 5.00-5.20. Dahlia's llnisme en opkomt voor coëxistentie en ontwapening. Het kleine, zwakke en on belangrijke Albanië kan zich deze hou ding alleen veroorloven, omdat het ln zyn verzet versterkt wordt door commu- nistisch-Chlna. Op de keper beschouwd is het een dwergstaatje met 1.400 000 inwoners, maar toch speelt het een rol omdat het de spanning tussén Moskou en Peking vergroot. Al zal men in het Westen deze factor niet mogen over schatten. het is en biyft voor Moskou een pyniyk geval waarover men 't liefst zwygt GerrU Hoek 6 50-6 70. Kochelsee 3 20. Gla diolen Gold Dust 4.50-5.50, White Herald 4 70-5.20. Amerlcaln Express 7.50. Red Fox 6.80-7.50. Eary Queen 8 10-8.30, Pleraon 4.50-4 80 Am. Anjers: Sim red 9tot 12Sim roze 8tot 11.Sim wit 6.50-7Tangerlna 15.Scania 8 50- 10.Chocking Pink 8.alles per 100, Kopgodetia rood 35-44. ld. zalm 28-35, Ridderspoor 58-62. Statlce gemengd 75-80, alles per bos. Gerbera 1 20-23 per stuk. Lelie Auratum 19 per kelk. Distels 23 per tak. RIJNSBURG, 7 Juli. Groenteveiling: waspeen Al 57.— tot 63.—. A2 33 tot 43 Bl 58.tot 72 uien 13 tot 16.tuinbonen 14tot 45.heren bonen 164.per 100 kilo, selderij 2.30- 5 40, peterselie 3.20-7.10. bonekruld 4.70- 5.50. radys 9.00-14.60. bospeen 50 tot 64 per bos. sla 3.50-9.40 per 100 st.. bloemkool 11.tot 32.per 100 stuks. TER AAR. 7 Juli. Groenteveiling: kassnybonen 1.41-1.88. ld. B 1.15-1.39. ld. stek 51-1.22, stamprlnsessenbonen 1.30- 1.90, ld. stek 1.10. stokprlnsessenbonen 1 90. peulen 34-97, doppers 67-62, ld B 36-45, capdoppera 43-50, blauwschokkers 50-63. krombekdoppers 53-68. witte kapu cijners 60. alles per kg. tuinbonen 80-1 30 per 10 kg. tomaten A 56-81, ld. B 53-72, ld. C 53-60, ld. CC 30-41, nieuwe aard appelen 15-20, ld. kriel 6-14. andgvle 7-17, kroten 10-16. rabarber 13-25. waspeen 86- 41, ld. B 19-26, postelein 4-7. spitskool 13-20, ld. 2 6. rodekool 8-9, komkom mers stek 10-15, uien 18. alles per kg. sla 4-8. bloemkool A 34-43, ld. B 18-28, ld. C 10-17, komkommers 11-23. alles per stuk. bospeen 38-45, ld. B 22-27. selderij 2. boskroten 6-11, bosuien 16-18, peter selie 4. alles per bos. kruisbessen 36-54, zwarte bessen 78-1.06, rode bessen 44. alles per kg. Bloemen: Cactussen 1.10 per stuk, Duizendschonen 5 per bos. Honderd mil joen beschikbaar gesteld voor het aanleggen van grote rubberplantages De natuur lielpt liier door ondergrondse waterreservoirs De gezondste stad van tropisch Afrika is Dar es Salaam, in Tanganjika. Het gelykmatige tropisch klimaat heeft deze stad een uitstekende naam bezorgd. Het klimaat is er echter ook de oorzaak van, dat de watervoorziening ln de binnen landen onregelmatig is, de rivieren ken nen n.l. een sterk wisselvallige watertoe voer en dit brengt weer met zich mee, dat economische ontwikkelingsprojecten op grote moeiiykheden stuiten. De natuur heeft echter de helpende hand toegestoken in de vorm van de aanwezigheid van ondergrondse water bekkens. In het gebied van Kilombero (zie kaart) heeft men nu ondergrondse waterreservoirs ontdekt. Dit was een be- langryk winstpunt. Hier wil men nu gro te rubberplantages gaan aanleggen, waar men een produkt van zeer goode kwaliteit hoopt te winnen. Het project is zeer groots opgezet en zal etteiyke miljoenen guldens gaan kos ten. Maar Tanganjika kan de enorme bedragen zelf niet opbrengen. Het heeft dan ook om internationale deelneming ln dit project verzocht. De Internationale Ontwikkeling Associatie heeft verschei dene landen bereid gevonden tot mede werking. Ook ons land is van de party. Nederland zal totaal voor ca. 105 mil joen gulden by dragen. Dit bedrag zal uiterlijk in 1964 zyn betaald. Hy moest een brok ln de keel weg slikken. Ik had een aardig huisje kunnen krygen Hy keek haar smekend aan. Zou ze 't begrypen? Ja, gelukkig, ze wist 't nog. Met een bgkeuken zeker Die heb ik altyd zo graag willen heb ben TAIVGAftJtKA

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13