GEEN PRINCIPIËLE BEZWAREN TEGEN BIJSLAG UIT SCHATKIST Algerije staakt 24 uur Vree,,,<l beMïk- tegen „verdelingsplan" WEERBERICHT Kabinet grijpt de door Van Rooy afgewezen „reddingsplank k" Minister Luns maakt liet goed Gewapende Fransen gereed om zo nodig hardhandig in te grijpen ENGELSE OORLOGSSCHEPEN DOOR HET SUEZKANAAL Israël lanceert ruimteraket (§uc/ Qli 't teutvsi Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 JULI 1961 No. 30391 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Debat kinderbijslagwet in Kamer Behandeling ontwerp thans in najaar (Van onze Haagse correspondent) Minister-president De Quay heeft de deur naar een akkoord over de algemene kinderbijslagverzekering, die mr. Van Rooy bij diens laatste optreden als minister leek te hebben dichtgeslagen, weer op een kier gezet. Aan het slot van het debat in de Tweede Kamer over het ontslag van mr. Van Rooy maakte de premier duidelijk, dat de bezwaren tegen een Rijksbijdrage niet van principiële aard zijn. Het Kabinet stelde zich wel geheel achter mr. Van Rooy's „onaan vaardbaar" voor wat betreft de wens van alle Kamerfracties (behalve die der VVD) om door middel van een Rijksbijdrage ook de eerste twee kinderen van zelfstandigen te betrekken bij de kinderbijslag. Maar prof. De Quay nam afstand van de principiële gronden, die mr. Van Rooy voor dit „onaanvaardbaar" had aangevoerd. geweest. Maar prof. Oud (VVD) waar schuwde de regering onmiddellijk, dat zij op zo'n vraag nooit zou mogen in gaan. Dat zou een constitutionele fout van de eerste orde zijn: wat in de boe zem van het kabinet gebeurt, gaat de Kamer niet aan. De vraag van mr. Bur ger bleef dan ook onbeantwoord. Intussen drong de wnd. voorzitter der KVP-fractie, de heer Andriessen, aan op een zo spoedig mogelijk bezetting van „Onaanvaardbaar" Dat de regering er niet veel voor voelt verplichtingen op zich te nemen, die de schatkist honderden miljoenen 's jaars zullen kosten, konden althans de rege ringsgezinde fracties begrijpen. Dat was vorige week wel gebleken. Maar de woordvoerders der katholieke en protes tants-christelijke partijen hadden er sterk op aangedrongen, dat de mogelijk heid van een Rijksbijdrage niet voor goed werd afgesneden. Minister Van Rooy had J.l. donderdag deze „reddingsplank" genegeerd door een Rijksbijdrage niet alleen op financiële, maar ook op principiële gronden af te wijzen. Hij zeide toen, dat de sociale volksverzekeringen in beginsel volledig „self-supporting" moesten zijn. Prof. De Quay heeft zich nu van dit beginsel gedistantieerd. Dit gebeurde gis termiddag aan het einde van het Ka merdebat over het aftreden van de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Reagerende op interrupties van de katholieke specialist Willems, vermeed de minister-president zorgvuldig het woord „principieel" in de mond te nemen. De Rijksbijdrage was „onaan vaardbaar". zonder meer. Spoed met opvolger Overigens leverde de discussie naar aanleiding van de regeringsverklaring over het heengaan van minister Van Rooy niet veel op. Vanzelfsprekend trachtte de leider der oppositie, mr. Burger (PvdA), gelijk in een gedeelte onzer vorige oplage teeds gemeld het gehele kabinet en in het bijzonder de premier verantwoordelijk te stellen voor het falen van de minister van Sociale Zaken. Hjj wilde wel eens weten wat de „persoonlijke redenen" voor de ontslagaanvrage precies waren (Van onze Haagse correspondent) Minister Luns blijkt het goed te ma ken. Hij is maandag j.l. teruggekomen uit de Franse Haute Savoye, waar hjj twee weken heeft doorgebracht. Hjj heeft zich al die tijd onthouden van elke be moeienis met en zelfs van kennisne ming van gebeurtenissen en ontwikkelin gen in Nederland. Vanmorgen is minister Luns naar vrienden in Noord-Brabant vertrokken, waar hij op advies van zijn arts nog twee weken rust zal nemen Aangenomen wordt, dat minister Luns zal deelnemen aan het topoverleg in Bonn op over het plan-De Gaulle voor grotere Europese Samenwerking. Aan het overleg van de Europese minis ters van Buitenlandse Zaken op 10 juli te Rome zal minister Luns niet deelne men. Staatssecretaris Van Houten zal dit overleg bijwonen. TIJDELIJK MINDER BUIIG De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk afnemende buiigheid. Overwe gend matige wind tussen zuidwest en noordwest. Ongeveer dezelfde tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 JULI Zon op: 4.27; onder: 21.01 uur; Maandag op: 0.55; onder 14.29 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 9.45 en 22.16 uur; laagwater 5.11 en 17.45 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundige medewerker) Tot matig afnemende noordwesten wind, die ooi- morgen het strandweer te koel houdt. Droog en vrij zonnig. Over dag temperaturen van 16 tot 18 graden. Temperatuur zeewater 17 graden. Voor uitzichten: de eerste dagen nog koel en enigszins onbestendig strandweer. de opengekomen post in het kabinet. De KVP is gebrand op totstandkoming van de algemene kinderbijslagverzeke ring. Prof. De Quay beloofde zoveel mogelijk spoed te betrachten by de vervulling van de vacature. Dr. Veldkamp ernstigste kandidaat In politieke kringen wordt de huidige staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, nog steeds de ernstigste kandidaat geacht voor de opvolging van minister Van Rooy. Evenals de afgetre den bewindsman behoort dr. Veldkamp tot de KVP. Bovendien is hij deskundig op het gebied van de sociale verzekering en heeft hij een grote politieke ervaring. Het zal intussen wel najaar worden, voor de parlementaire behandeling van het ontwerp kinderbijslagwet kan wor den voortgezet. Uiterlijk volgende week donderdag gaat de Tweede Kamer op zomerreces. En de nieuwe bewindsman kan, zelfs al wordt dat de door de wol geverfde dr. Veldkamp, zal zich nog wel even willen inwerken alvorens de nalatenschap van mr. Van Rooy in de Kamer ter hand te nemen. Londen zou Nasoetion willen matigen Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen in Londen hebben Britse functio narissen er bij Indonesië op aan gedron gen de toon van zijn aanspraken op Ned. Nieuw-Guinea te matigen. Dit onderwerp zou gisteren ter sprake zijn gekomen tijdens besprekingen van generaal Nasoetion met premier Mac- millan. Nasoetion heeft gisteren ook gesproken met de minister van Buitenlandse Za ken, Lord Home en de minister van Defensie, Watkinson. INDONESISCHE LIJNVAART OP EUROPA De Indonesische regering is voorne mens op 21 augustus a.s. een begin te maken met een maandelijkse scheeps verbinding met Europa. De dienst -al worden onderhouden door vijf in Polen gebouwde schepen van 10.000 ton. Zij zullen een route volgen, die van Djakar ta, via het Suez-Kanaal, zal lopen naar Alexandrie, Genua, Marseille, Le Have, Southampton, Antwerpen, Bremen en Hamburg. Onderweg zullen ook andere havens worden aangedaan. De heen- en terugreis zal 105 dagen in beslag nemen. (Van onze Parijse correspondent) In Algiers werd de situatie vanochtend gekenmerkt door een vrijwel totale 24-uurstaking, afgekondigd door de regering-in-ballingschap als protest tegen het Franse voornemen Algerije te verdelen als de vredes onderhandelingen met de opstandelingen mochten mislukken. In de inheemse wijk werden van Franse zijde tanks, pantserwagens en duizenden soldaten in gereedheid gehouden voor het geval, dat het tot onlusten zou komen. Autobus- en andere belangrijke diensten werden door Europeanen zo goed mogelijk gaande gehouden. Slechts een klein aantal inheemse ambtenaren had zich op het werk gemeld, ondanks het feit, dat de autoriteiten met saneties hadden gedreigd. De leiders van het lijdelijk verzet hebben de bevolking aangeraden van de straat te blijven en botsingen met Europeanen te vermijden. Ook in Blida was de staking volledig. De stad wordt beheerst door een regiment infan terie van het Vreemdelingenlegioen. Wegen waren bezet Gisteren werden met het oog op het gevaar van onlusten versterkingen van Frankrijk naar Algerije gezonden. Het leger en de politie hadden vanochtend de wegen bezet en controleerden alle moslems, die de Algerijnse wijk in Algiers en andere plaatsen binnengingen of verlieten. Radio-Algiers riep gisteren en ook hedenochtend een communiqué om, waarin werd gewaarschuwd, dat alle demonstraties onmiddellijk zouden wor den onderdrukt. Bij het minste teken Dit blad bestaat uit 16 pagina's Katanga weigert liet akkoord met centrale regering te erkennen O De Katangese Tweede Kamer heeft gisteren een uit elf punten bestaande overeenkomst met de centrale regering verworpen. Deze overeenkomst was door president Tsjombe in Leopoldstad op 24 juni ondertekend enige uren voor hy uit zijn twee maanden durende gevan genschap werd bevrijd. Voor het ver werpen van de overeenkomst werd als reden opgegeven, dat het staatshoofd I ten tijde van de ondertekening niet vrU Minister-president dr. De Quay tijdens het afleggen van de rege ringsverklaring gistermiddag in de Tweede Kamer. Links op de voor grond minister Toxopeus. was! De voorzitter van de Katangese Kamer verklaarde tijdens een speciale zitting, dat de president getekend had „om zijn vrijheid te herwinnen". In het nu verworpen verdrag werd bepaald, dat Kongo en Katanga dezelfde munt zouden voeren, invoerrechten aan hun gemeenschappelijke grens zouden afschaffen, dezelfde buitenlandse diplo matieke vertegenwoordiging zouden hebben en dat zo spoedig mogelijk een nationaal Kongolees parlement in Leo poldstad zou worden ingesteld onder toezicht van de Verenigde Naties. van onraad zou de mohammedaanse wijk van Algiers van de regeringswijk worden afgesloten. Waarnemers in Algiers verklaarden, dat ernstig bloed vergieten de kans op een overeenkomst, gebaseerd op samenwerking tussen de mohammedaanse en de Europese ge meenschap, ten zeerste afbreuk zou doen. Het heeft in Franse regeringskringen, en in het bijzonder in het Elysée, een weinig plezierige en ook weinig gerust stellende indruk gemaakt, dat. na maar schalk Juin nu ook de militair gouver neur van Parijs, generaal Demetz, zich verplicht heeft gevoeld een bezoek te gaan brengen aan de gevangenis van Fresnes, dicht bij de hoofdstad. De ge vangenis, waar nu namelijk nog ver scheidene hoge officieren in voorarrest hun berechting afwachten, in verband met de rol, die zij by de putch van de ex-generaals Challe en Salan in april j.l. te Algiers hebben gespeeld. Zowel Juin als Demetz heeft zyn be zoek, waarvoor zij eerst de officiële toestemming van de procureur der re publiek hadden gekregen, gemotiveerd met een beroep op de persoonlijke vriendschapsbetrekkingen, die zij met de verrader-officieren onderhouden Terwijl Juin reeds lang in officiële on genade was gevallen vanwege zijn open lijke oppositie tegen De Gaulle's Alge rijnse politiek, werd generaal Demetz anderhalf jaar geleden als opvolger van ex-generaal Salan op zijn hoge post benoemd, omdat het staatshoofd zijn betrouwbaarheid niet in twijfel meen de te hoeven trekken. Het spectaculaire en bijna provoce rende karakter, dat de militair gouver neur aan zijn visite aan de gevangenis gegeven heeft, geeft nu nieuw voedsel aan het vermoeden en de vrees, dat de topleiding van het Franse leger bereid is een nieuwe krachtmeting met de re gering en het staatshoofd aan te gaan. Gisteravond heeft het Nederlands Koninklijk Paar met de jongste prinsessen in Utrecht de gala voorstelling bijgewoond van het lustrum-spel „Franpois Villon" van de Utrechtse studenten, dat onder bijzonder slechte weersomstandig heden op het Domplein werd opge voerd. V.l.n.r.: Prinses Marijke, de praeses van de lustrum-commissie, de heer O. P. D. Croisel van Uche- ten, H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en Prinses Margriet. Geen bezwaren van de zijde van Nasser Voor het eerst sinds de Suez-crisis van vijf jaar geleden zijn Britse oorlogs schepen door het Suezkanaal gevaren, op weg naar Koeweit. Van de zijde van Egypte bleken hiertegen geen bezwaren te bestaan. De Britse regering had president Nasser tevoren van deze doortocht in kennis gesteld. De Britten volgden hierbjj de normale procedure, welke voor koopvaardijschepen geldt. Londen is van mening, dat de oorlogsschepen het volle recht bezitten van het kanaal gebruik te maken. Nasser handhaaft namelijk, volgens zijn zeggen, de Suezkanaal-con- ventie van 1888 en ingevolge deze conventie kon Nasser geen bezwaren doen gelden. De Engelse regering verwerpt het denkbeeld, dat Nasser hiermee op de proef werd gesteld. Hoe dan ook, in eerste aanleg heeft Nasser geen bezwaren gemaakt. Russische hulp voor Irak regering van In Londen hield men overigens nog rekening met de mogelijkheid, dat Nas ser de vaart van oorlogsschepen door het Suezkanaal zou opvatten als een vernedering in de ogen van de Arabi sche wereld. Hoewel de Egyptische president niet openlijk zou weigeren de schepen door te laten, zo zei men, zou het geen verwondering wekken indien de Egyptische regering pogingen zou doen de doortocht te vertragen door allerlei „technische moeilijkheden". Tot hedenochtend was daarvan echter niets bekend, zodat aangenomen mag worden, dat de regering in Londen terecht ge rekend heeft op Nassers toegeeflijkheid, nu hij zich heeft verzet tegen de Iraakse aanspraken op Koeweit. Het officiële nieuwsbureau van Irak meldt, dat een grote hoeveelheid In dustriële uitrusting van de Sowjet-Unle onderweg is naar Irak. De komende weken wordt de volledige outillage voor zeven fabrieken verwacht. Ook zal volgens het nieuwsbureau binnenkort een overeenkomst met de Sowjet-Unie tot stand komen voor de inrichting van een grote werkplaats voor het herstellen van diesellokomotieven. Hongarije zal machines leveren voor het vervaardigen van cementen dwars liggers. Met Polen worden onderhandelingen gevoerd over een luchtvaartverdrag. Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: In Londen was hedenochtend niets be kend over een verklaring van Nasser, dat hij volledige steun of toestemming heeft gegeven aan de doorvaart van Engelse orlogsschepen. zoals door de Nederlandse radio aangekondigd. By informatie deel de men ons van officiële zyde in Londen mede. dat de doorvaart van Britse oor logsschepen door het Suezkanaal al sinds jaren een zuivere routinekwestie is Sinds de toestand in Suez weer nor maal is, varen zoals vroeger het geval was, jaarlijks weer tientallen Britse oor logsschepen door het kanaal. Er is zeker drie- of viermaal per maand doorvaart van Britse oorlogsbodems, die zich van en naar de Perzische Golf of het Verre Oosten begeven. De veronderstelling van eventuele moeiiykheden van de kant van Nasser is veroorzaakt door groot opgemaakte be richten, zoals deze gisteren in een deel van de Londense pers zijn verschenen. WEER DALENDE WERKLOOSHEID Volgens een opgave van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid was de geregistreerde arbeidsreserve eind juni 18.816 mannen tegen 19.454 eind mei. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 2.789 tot 2.745. Het aantal openstaande aanvragen was eind juni voor mannen 91.791 (eind mei 78.370) en voor vrouwen 47.564 (43.973). Israël heeft vanochtend vroeg met succes zijn eerste meertraps- ruimteraket gelanceerd, zo is offi cieel meegedeeld. De raket is afgeschoten van een plaats aan de kust die niet bekend is gemaakt. Premier David Ben Goerion wras by do lancering aanwezig. Hiermee is Israël gaan behoren tot de kleine groep landen met ruimteraketten, bestaande uit Amerika, Rusland, Enge land, Frankryk, Italië en Japan. De raket heeft een hoogte van 80 km bereikt. Men wil er de bovenste lagen van de atmosfeer mee onderzoeken. Het apparaat is geheel door Israëliërs ont worpen en gemaakt. „Topoverleg" te Bonn 4^ juli Het gezameniyke Benclux-standpunt op het komende Europese „topoverleg" in Bonn is gisteren het onderwerp van gesprek geweest tussen de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, en de Nederlandse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R- van Houten. Na de besprekingen, die minister Luns de vorige maand met zijn Belgische en Luxemburgse coltoga's over dit on derwerp heeft gevoerd, heeft minister Spaak een memorandum opgesteld over de resultaten van dit overleg, dat de Benelux - samenwerking in Europese kwesties ln het algemeen en de plan nen van president De Gaulle voor de Europese politieke samenwerking ln 't bijzonder tot onderwerp had. Van Nederlandse zyde echter bleek op twee punten de mening af te wijken van die. welke minister Spaak ln dit memorandum heeft geformuleerd. Deze punten betreffen de vraag van het po litieke overleg tussen de Europese Ge meenschap en Engeland in het licht van de eventuele toetreding door Gr - Brittannië tot de EEG en de wenselijk heid van het door de Franse president voorgestelde politieke secretariaat van de „Zes". De verdere besprekingen over deze kwesties vonden plaats aan een door minister Spaak aangeboden lunch na afloop van de ministerraad van de EEG die eveneens door staatssecretaris Van Houten werd bijgewoond. Als datum voor de „Europese topcon ferentie" is genoemd 1% julL Uit het Leidsch Dagblad van 8 Jullj 1861: Prof. Heis te Munster here- kent, dat de staart van de dezer dagen waargenomen komeet een lengte van niet minder dan 85' j heeftterwijl die var de komeet j van Donati op slechts 35' werd geschat, hoewel laatstgenoemde zich door meerder breedte en glans imposanter voordeed. Naar de berekening van genoemden sterrekundige zal de komeet in j de eerstvolgende nachten nog aan den noordelijken en Noord- westelijken hemel zigtbaar blij- j ven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1