EICHMANN VERDEDIGT ZICH ALS EEN PASSIELOZE ROBOT De nieuwe elektrische T.E.E. verbindt West- met Zuid-Europa Chefarine zo arrogante meester over leven én zijn cel als gevaarlijke burgerman De eenmaal dood zit in Tastbaar gebrek aan eerlijkheid Krachtige bestrijding va n p ij n of griep Zullen ook Haagse grossiers op Leidse veemarkt gaan kopen? L aamttrmwmitma Veranderingen voor Nederland zijn thans te verwachten EERSTE STRAATBURGSE UITSPRAAK IN mm TUSSEN STAAT EN ONDERDAAN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 4 juli 1961 Derde blad no. 30396 (Van onze correspondent in Jeruzalem) Eichmanns optreden als getuige in eigen zaak is, de vorige week vooral, gespeend van iedere bewogenheid. Diegenen, die gemeend hadden, dat dit deel van het proces rijk aan spanning zou zijn, zijn bedrogen uitgekomen. Het is even vervelend als de zitting van een Nederlands kantongerecht op een snikhete zomermiddag. Niet alleen om de scherpe sem van de getuige en de plechtstatige, droge spreek trant van zijn raadsman, maar ook, omdat hier een hele reeks argumen ten uitentreuren wordt herhaald. Argumenten, die voor een klein gedeelte steek houden en voor de rest er met de haren zijn bijgesleept. Het is moeilijk zich voor te stellen, dat hier een mens voor zijn leven vecht. Elke vorm van passie ontbreekt. Iedere emotie mankeert. Elke bewogenheid is zoek. Hier spreekt een robot, die m-et een breedvoerig heid, die zich zelfs niet door terechtwijzingen van de president laat intomen, zijn onschuld tracht te bewijzen. Van deze ontkenning in al haar vor men is natuurlijk wel niets waar. Eich- mann behoorde werkelijk niet tot de allerhoogsten in de party. Hij stond niet op één lijn met- een Hitier, een Himmler, een Goering. En hy had meer deren boven zich, die hem bepaalde be velen gaven. Het is niet alles fanta sie wat hij nu reeds negen zittingen lang heeft betoogd. Maar één ding ver zwijgt hij en dat ene ding zal hem ongetwijfeld opnieuw voor de voeten Eén ding verzwijgt hij systematisch. Wat hier ontbreekt is fierheid. In Eichmann is „de kerel" zoek. De een maal zo arrogante meester over leven en dood zit hier in zyn glazen cel, ach ter de tafel met hoog opgetaste dos siers, als het voorbeeld van het simpele burgermannetje, het mensentype, dat aan de wieg van het nazisme heeft ge staan. Zyn uiteenzettingen duiden op een zekere intelligentie, maar het is de gevaarlijke intelligentie van de man met een halve ontwikkeling, die niet in staat is de gevolgen van zyn daden te voorzien. Het gevaar werd in dit geval nog vergroot doordat aan dit gemis aan ontwikkeling twee eigenschappen ge paard gingen, die hem tenslotte voor dit Jeruzalemse tribunaal hebben ge bracht: een huiveringwekkende wreed heid en bovenal een volstrekt gemis van moraliteit. Men zou van zo een man misschien hebben verwacht, dat de ineenstorting van zijn wereld hem tot enig inzicht in de structuur van zijn persoonlijk heid en karakter zou brengen. Ieder spoor daarvan ontbreekt in zijn getui genis. In zijn verweer, gebracht in de uiterlyke vorm van een woordenlawine, is ieder symptoom van spijt, van in zicht verkeerd te hebben gehandeld, van onderscheidingsvermogen tussen goed en kwaad, van ruiterlijkheid, van schuld, verre te zoeken. Hier staat een mager mannetje, met een scherpe kin en een weke mond, die nu en dan een akelig grimas produceert, zyn aandeel in de moord op zes miljoen te recht vaardigen door alles wat hij deed of naliet toe te schrijven aan een of meer factoren, waarvan hij kennelijk een magische uitwerking verwacht op het logisch denkvermogen van zijn rech ters. 1 Advertentie worden geworpen, als straks de open bare aanklager zijn kruisverhoor be gint: dat hij al dat ontzettends met zoveel graagte heeft gedaan, dat hy getuigenverklaringen en documenten bewijzen het fanatieker dan een I Himmler was en een fellere jodenvy- and dan de Ftihrer zelf, dat zijn taak hem lief was en dat hy er nooit ook maar een ogenblik over gedacht had om haar op te geven, wat hy ook daar van zijn voorbeelden gekund had. Zonder bewijswaarde Dit gebrek aan eerlijkheid, dit terug krabbelen, dit beschuldigen van ande ren, dit angstvallig achterwege laten van iets wat ook maar enigszins op een schuldbekentenis zou kunnen duiden, dit is het wat aan zijn breedvoerige betogen alle bewijswaarde ontneemt. En daarbij komen dan nog de grootste leugens, dat hij het met de joden goed gemeend had en hun „grond onder de voeten" had willen geven, en zijn volko men gemis van menselijkheid, dat hem zelfs voor zijn rechters bagatelliserend deed spreken van „onplezierige inciden ten in Bergen-Belsen". Voor Eichmann zelf zou het beter zjjn geweest, als hij over zyn daden het zwijgen had gedaan en zijn verdedi ging aan zyn raadsman had overgela ten. Sympathie geniet hij Uiteraard niet in Israël. Maar men zou hem mis schien toch lichtelijk anders hebben be oordeeld als hij in zijn uitlatingen de werkelijkheid trouw was gebleven. zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele j' r (Van onze deskundige medewerker) wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. Rondom de veemarkt Bt| pijn, Cr'«P c' ..linderifl" gevoel zorgt een enkel labiel, lal U net plezier Uw werk kunt doenKoker i 20 tabletten 10.80. In de gebruiksveesector bleef ook in de afgelopen week het aanbod, hoewel in het algemeen van beseheiden om vang, domineren, zodat van een stille handel kon worden gesproken, waarbij echter het geschikte vee. zowel voor het gebruik als voor de weidery, toch hoog in prijs bleef. Vooral goede vlees- typen voor de weiderij werden duur \erkocht, maar in gering aantal aan geboden. Voor het jonge fokvee was de han delsstemming zeer rustig, maar voor lagere pry zen werd er toch vrijwel niets afgestaan. Op de handel in slachtvee heeft het warme weer wel enige nadelige invloed gehad .doch totaal gezien was het aan bod wat ruimer Ttodat ook tengevolge daarvan d<> markt iets was afgeremd en de prijzen op enkele markten iets aan de lagere kart kwamen in verhou ding tot de week tevoren De Leidse markt had echter met een flink aan bod. nl. 370 stuks, een zeer bevredi gend verloop met vaste prijzen. Voor Zuidafrikaanse minister van Defensie bereist Europa De Zuidafrikaanse minister van Landsverdediging, J. J. Fouché, is gis teren uit Londen naar het Europese vasteland vertrokken voor een reis, waarover geen bijzonderheden worden verstrekt. Fouché zal via Parijs naar Lissabon reizen, waar hy. naar verwachting, twee dagen zal blijven voor overleg met Por tugese militaire autoriteiten. Alhoewel verder niets bekend is over hetgeen Fouché in Lissabon gaat doen. zijn er gissingen in Londense politieke kringen, volgens welke hij mogelijk met Portugese militaire leiders zal spreken over het sluiten van militaire overeen- I te hebben doorgebracht, komsten tussen Portugal en Zuid-Afri- Duitsland doorreizen. De ook die van Mozambique te verzeke ren. Men verwacht dat Fouché uit Lissa bon naar Parijs zal terugkeren, waar hy besprekingen zal voeren met het Franse ministerie van Landsverdedi ging. De Zuidafrikanen hebben belang stelling getoond voor de Franse ,my- stère"-straaljager. Fouché zal, na enkele dagen in Parijs naar West- mogelijkheid ka. Het doel hiervan zou zijn niet bestaat dat hij ook Brussel zal bezoe- slechts de verdediging van Angola, doch ken. Niet bevoegd. Daar is allereerst de vergetelheid, het tijdsverloop tussen een bepaalde daad en de dag van heden. Hy kan zich wer kelijk niet meer herinneren, of hij toen met die of die een bespreking had over de deportaties. Hij kan het niet ont kennen, maar evenmin kan hy het be vestigen. Maar als het wel zo was, dan was het doel van die bespreking uit sluitend geweest om de ander mee te delen, dat hij niet bevoegd was. „Niet bevoegd" is argument nummer twee: hij had bepaalde dingen niet kunnen doen, omdat het zijn zaak niet was. Hy had aan die dingen part noch deel. Wy mocht zich er ook niet mee inlaten. Het lag niet op zyn weg. Hij had zich niet met deportatie van joden bezig gehouden. Hy had alleen trein- schema's opgesteld. Na incompetentie: het bevel van ho gerhand. Herr President moest vooral niet denken, dat hy deze order op zyn eigen houtje had gegeven. Niemand min der dan de Führer zelf had het bevel uitgevaardigd. En als het de Führer niet was geweest, dan was het Himmler, of Kaltenbrunner of het hoofd van zijn afdeling, Müller. Wat kon hij er aan doen? „Befehl ist Befehl". Orders van hogere organen moesten worden uitgevoerd, dat spreekt vanzelf. Zo was de procedure En dan de procedure, het gebruik. Nee, hij kan zich niet herinneren wat in dit specifieke geval de motieven wa ren, maar hy weet nog heel goed wat de algemene procedure was by derge- lyke zaken. En die procedure was, dat zyn onmiddellijke chef, Müller, hem de papieren toezond, voorzien van een paar sleutelwoorden, die de wijze van behan deling aanduidden. En op grond van die aanwijzingen had hy de brief in kwestie zo en zo gesteld. Maar zeker was hij daar niet van. Hij nam het alleen maar aan. Want. anders kon hij zich niet voorstel len, hoe op dat stuk de kentekenen van zijn afdeling voorkwamen. Maar dit was wel zeker: dat hij in de zaak niet zelfstandig een beslissing had geno men. En dan de slordigheden en vergissin gen en gevallen, waarin anderen buiten hun doekje waren gegaan. Kijk, als dat stuk er zo uitzag, dan moest hier een vergissing in het spel zyn. Een of an dere typiste had stellig een tikfout ge maakt. Dat kon in het klad niet ge staan hebben. Nee, hy herinnerde zich heel goed, dat hy dat niet geschreven had. Hoe zou hy zo iets geschreven kunnen hebben? Want als de recht bank dit document eens met het vorige wilde vergelijken En als hij het maar hy wist bU- na zeker van niet toch geschreven zou hebben, dan moest hy dat gedaan hebben op last van Müller. Pertinente ontkenning En tenslotte: de pertinente ontken ning. Hy had zich nooit met deporta ties ingelaten. Hij had nooit opdracht gegeven tot het uitvoeren van execu ties. De verdrijving van Joden uit Ra- dom. Lublin, Lemberg? HiJ had er part noch deel aan gehad. De order om het vertrek van joodse kinderen uit de Bal kan naar Palestina te verhinderen? Hij wist er niets van af, zijn samenwerking met de Moefti van Palestina? Hy ken de hem niet eens. Nu ja, hij had hem wel eens ontmoet op een receptie en een paar woorden met hem gewisseld, maar dat was dan ook alles. Een rijdend onderstation (Van onze reportageredacteur) Van 1 juli af is het net van TEE-treinen weer wat fijner gemaasd. Het gat dat er bestond tussen deze luxueuze sneltreinverbindingen in West- Europa en in Zuid-Europa is gesloten door de ingebruikneming van TEE-diensten van Milaan naar Parijs en Zurich. De 821 kilometer tussen het bruisende centrum van No.rd-Italië en de lichtstad worden via de Simplontunnel in acht uur afgelegd; de 293 kilometer tussen Mulaan en Zürich worden door de „Gottardo" en de „Ticino" in vier uur overbrugd. Deze verbindingen worden onderhouden door de eerste vier elektrische TEE-treinstellen welke voor vier verschillende stroomsoorten geschikt zijn. Tot nu toe werd uitsluitend gereden met diesel-elektrisch materieel, dat niet afhankelijk is van stroomtoevoer door de bovenleiding, omdat de elektrische energie door de dieselmotoren in de trein zelf worden opge wekt. Maar nu steeds meer kilometers in Europa onder de draad worden gebracht is dat eigenlijk niet economisch. Technische bezwaren Bovendien ontmoet dieseltractie op bergtrajecten grote technische bezwaren. De moeilijkheid is echter dat er vrij veel verschil in stroomsoort bestaat op de verschillende spoorlijnen. In Neder land werkt men met 1500 volt en in Bel gië en Italië met 3000 volt gelykstroom, in Zwitserland geldt 15000 volt wissel stroom en in Frankrijk past men te genwoordig 25.000 volt wisselstroom toe. terwijl de oudere lynen daar met 1500 volt gelijkstroom worden gevoed. De mo torwagen van de nieuwe TEE-treinen is in wezen een rydend onderstation, waarin de stroom van de bovenleiding wordt getransformeerd tot 1500 volt ge lijkstroom. Hoe ingewikkeld de daqrtoe dienende installaties ook mogen zyn, de machinist behoeft in zijn cabine slechts één toets in te drukken om de appara tuur alle voor de omvorming van de be trokken stroomsoort nodige acties en reacties automatisch te laten verrich ten, inclusief het oplaten van de over eenkomstige stroomafnemers. Overigens gaat er voorlopig met elke trein een Zwitserse boordwerktuigkundige mee om de kinderziekten te bestrijden. Kleine mankementen Dat kleine mankementen niet denk beeldig zijn, kunnen de uit zes landen voor de geestelyke openingsrit saamge- stroomde journalisten vertellen. Nadat het hoogteverschil van byna 600 nieter om de Sint-Gotthardtunnel te bereiken door de 3400 paardekrachten van het 125 meter lange treinstel met een snel heid van niet minder dan 85 kilometer machtig waren overwonnen vielen de ventilatoren voor de koeling stil. Hoewel dit voorval de pret van de gas ten van vyf spoorwegadministraties ook maai niet in het geringste drukte, vond de wat zuinig kijkende ingenieur van Brown-Boven, welke firma de elektri sche apparatuur heeft geleverd, het raadzamer assistentie te vragen. Zo werd de gestroomlijnde feesttrein door een ro- merdienst van 1963 gereed zal zyn. Het is nog niet zeker of voor die verbinding hetzelfde type materieel zal worden ge kozen. De Franse spoorwegen denken eraan op dit traject door locomotieven getrok ken treinen te laten ryden omdat men de trein dan naar behoefte kan verlen gen. Daar is door de grote seizoenspitsen reden voor. Uiteraard zullen de voor die treinen te bouwen rijtuigen de behaag lijke elégance van de TEE krijgen. Daarmee zal de befaamde Pullman- Express in gemoderniseerde vorm herle ven. Wat er met de drie dan vrijkomende TEE-stellen van N.S. zal gebeuren staat nu natuurlijk niet vast. Het is echter zeker niet uitgesloten dat zij als zeer snelle en comfortabele lange-afstands- treinen tussen Holland en de landpro vincies zullen worden gebruikt. In een gemeenschappelijke TV- uitzending van VARA en VPRO is gisteravond een forum over de kwestie Nieuw-Guinea gehouden V.l.n.r.: Prof. mr. F. Duynstee. prof. dr. Samkalden, mr. L- Heldring, prof. mr. dr. I. A. Die penhorst en mr Th. Af. de Graaf. Rotterdam werd door de grossiers weer flink wat uit de markt genomen, de prijzen lagen tussen f 2 80 f 340 per kg geslacht gewicht naar gelang de kwaliteit. Met ingang van 8 juli wordt er ook in het Haagse slachthuis niet meer ge slacht. noch gekeurd zodat dc II i grossiers waarschijnlijk ook Iets meer op de Leidse markt zullen kopen dan normaal. Alleen verzending voor ex port kan nog paats hebben. De handel in vette en nuchtere kalveren leed eveneens onder de warmte. De aanvoeren waren vrij ruim: onze noteringen lagen bij wat stroe vere handel gemiddeld 10 cent per kg lager dan die de week tevoren All^s werd echter wel opgenomen, wat bij de slachtrunderen met overal het geval was. In de wohrcesecfor was de stemming ook wat zwakker. Niet alleen voor de slaoht. doch ook voor de weidel amme- ren kwam men moeilyker tot zaken. Het duurde dan ook lang eer dat alles geplaatst was cn de verkopers moesten zowel voor de schapen als voor de zuig- en weidel ammo ren met enkele guldens per stuk minder genoegen ne men. De varkensmarkt maakte op dit alles een uitzondering. De aanvoeren waren tegenover de vraag bepaald krap De handel was overal vlot met duidelijk hogere noteringen. De prima slagersvaikens met een levend gewicht van circa 90120 kg, deden rond 1 90195 en er zijn or ook nog wat duurder verkocht. Middel zware soorten van 125150 kg gemid deld f 1.85 en de zwaardere soorten f 1.75f 1.76 per kg levend gewicht Op de Utrechtse beurs liepen de pryzen ook met 5—7 cent per kg op. De zeu gen kwamen van f 1.60— f 1,68 per kg. Paarden vlot prijshoudend. Russische vliegtuigen O voor Indonesië Binnenkort „golven"? De eerste twee Russische Toepolef-16 straalbommenwerpers zyn in het afge lopen weekeinde in Indonesië aangeko men. Zij werden gevlogen door Indone sische bemanningen. De vliegtuigen, ge schikt voor vluchten over grote afstand, zullen in de plaats komen van de II- joesjin 28's. Een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht verklaarde dat zeer binnenkort „golven" bommenwer pers zouden aankomen. Volgens een overeenkomst, die kortge leden met Rusland is gesloten, zal In donesië rie üjoesjins er. Mig-17's ver vangen door nieuwe vliegtuigen. Bij zonderheden over deze overeenkomst zijn nog niet bekend. Volgens een andere overeenkomst met de Sowjet-Unie krijgt Indonesië de be schikking over zware militaire ui*rus ting voor zijn land- en marlnestryd- krachten. Deze overeenkomst zou enkele honderden miljoenen dollars belopen. De chef-staf van de Indonesische- luchtmacht, maarschalk Soeyadarma, verklaarde dat de twee nieuwe bommen werpers Indonesië in staat stelden, niet alleen het eigen grondgebied te bestrij ken. maar ook daarbuiten te komen. In donesië krijgt in feite zijn eerste stra tegische bombardementsstrijdmacht Een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht was van mening, dat Ne derland geen vliegtuigen van dezelfde klasse heeft. Het „Europese Ilof voor de rechten van de mens" In Straatsburg, heeft zaterdag een eis tot schadevergoeding verworpen, ingediend door Gerard Richard Lawless, een 26 jaar oude Ierse vrachtautochauffeur. De Ier wilde dat dc regering van zijn land hem schadevergoeding zou geven voor het feit dat hU in 1957 zonder voor afgaand proces een half jaar gevangen is gehouden. Het Hof verklaarde dat de Ierse regering de Europese Conventie voor de be scherming van de rechten van de mens niet heeft geschonden en dat Lawless daarom geen recht heeft op schadevergoeding. Het hof stelde echter vast, dat er van de verschillende rechtsgronden, die de Ierse regering heeft aangevoerd om de arrestatie van Lawless te rechtvaardi gen, maar één aanvaardbaar is, name lijk de stelling, dat de arrestatie gerecht- buust werkpaard van een beproefde jaargang naar Lugano gesleept. „Droomtreinen" Wat vormgeving en interieur aangaat lijken de nieuwe TEE-treinstellen als twee druppels water op de bestaande Ne derlands-Zwitserse combinaties die in de vier jaren welke sinds hun ingebruik neming zijn verstreken een miljoen ki lometer zonder noemenswaardige storin gen onder hun wielen hebben laten ver glijden. De elektrische TEE telt een rij tuig meer. Ingangen, garderobes en sa nitaire afdelingen zijn verbeterd. Er zijn nu gescheiden toiletten voor dames en heren. Om de zonwering te laten zakken of rijzen wordt nog minder inspanning van de 126 reizigers in deze droomtrei nen gevergd dan reeds het geval was. Moesten zy eerst nog aan een slinger draaien, thans behoeven zy slechts een handel over te halen om de jaloezieën geruisloos te laten dalen. Wie genoeg heeft van dat tijdverdrijf kan zich naar de stuurstand begeven om te zien hoe comfortabel de machinist hun over de ijzeren staven loodst. Commercieel succes Milaan, dat nu niet minder dan zes TEE-verbindingen rijk is. heeft het ver trek van de eerste „cisalpin" naar Pa rijs met luister omringd. De Marseillaise en het „God save the queen" hebben on der de hoge stationshal de internationale betekenis van dit ook commercieel suc cesrijke antwoord van oud-N.S.-directeur Den Hollander op de concurrentie van auto en vliegtuig kracht bijgezet. De Trans-Europ-express is een volgende, elektrische fase ingegaan welke voor Ne derland ran veel belang is. Niet slechts omdat de dagelijkse Edel weiss" van Amsterdam naar Zürich zo nodig door het nieuwe materieel kan en ook zal worden gereden, maar vooral met het oog op de elektrificatie van de spoorlijn naar Parijs* welke met de zo- het station van Goschingcn voor de \tunnel. De nieuwe elektrische T.E.E. op j ingang Gotthard- vaardigd was voor de gevaarlijke toe stand in Ierland in het jaar 1957. De Ierse regering had toen de noodtoe stand uitgeroepen en de commissie voor de rechten van de mens ervan in kennis had gesteld, dat zij de bepalingen van de conventie tijdelijk buiten werking had gesteld. Lawless werd indertijd gearresteerd omdat hy ervan verdacht werd tot het buiten de wet gestelde Ierse Republi keinse leger te behoren. Dit is de eerste uitspraak van een In ternationaal gerechtshof in een geschil tussen -een staat en een van zyn onder danen. Aanval op Carstensz- top in Nieuw-Guinea voorlopig afgelast De aanval van zes Nleuwzeelandse bergbeklimmers op de hoogste top in Australië (Australië. Nleu»-7.eeland en Nieuw-Guinea lde ruim vijfduizend meter hoge Carstensztop In Nieuw- Guinea. Is afgelast. Gistermorgen keer den zij alle zes terug tn de llaga- lakte, die ten noorden van het Car- slenszgebergte is gelegen. Vyf van hen zijn reeds doorgevlogen naar Wamena in de BaliemvaUei. Dave Steiger, de vlieger van de Ame rikaanse zcndlngsluchtvaartverenlglng. die de bergbeklimmers m de Ilaga-v&llel heeft opgehaald, vertelde, dat de Nieuw - •zeelanders nog drie dagen van de top verwyderd waren, toen zy door ge brek aan voedsel terug moesten keren. Zy hebben vorige week wel de Da kota van de maatschappy „De Kroon- duif" gezien, die een voedseldropplng zou uitvoeren, maar deze vloog tien myi te ver naar het westen. Het, weer had er dus niet mee te maken, dat dc drop ping niet kon worden uitgevoerd De groep had echter geen radio by zich. zodat het vliegtuig niet naar haar \er- biyfplaats kon worden gedirigeerd. Was dc dropping uitgevoerd, dan was de po ging tot beklimming van de top doorge zet. Niettemin waren de Nleuwzeelan- ders niet teneergeslagen. zy hadden verschillende dingen gevonden, die uit geologisch oogpunt van belang waren ,.wy weten nu in ieder geval hoe de top van de noordzyde moet worden bn- naderd. wat van belang is voor volg. n pogingen", zelden de Nleuwzecla:

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5