Protest tegen reclame in ideële actie B en W vragen f 31.000 voor slopen van krotten Zilver eremetaal voor G. Loozen Rijnslmrgers twee maanden eel in wegens aanval op politieman Valse voorstelling van zaken Vijftig jaar in 't weversvak Generaal-majoor Pak Tsjoeng-lioei de nieuwe leider van Zuid-Korea DINSDAG 4 JULI 1961 sar mm At .A A Zilveren jubileum bij Rotogravure Gisteren herdacht de heer A. Han naart zijn 25-jarig dienstverband by de N V. Nederlandsche Rotogravure Maat schappij. De directeur, de heer J. C. Stafleu, prees de heer Hannaart om zijn voortreffelijk vakmanschap van etser en stelde het op prijs nu eens in het bijzijn van velen te kunnen zeggen dat de heer Hannaart behoort tot de prima vakmen sen, die voor het bedrijf nodig zijn. Bui ten zijn dagelijks werk is de Jubilaris ook I een toegewijd lid van de brandweerploeg. Met een hartelijke felicitatie en de wens van nog vele goede Jaren in dienst van 1 de onderneming, overhandigde spreker de jubilaris een enveloppe met inhoud en namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift. Namens het personeel gaf de heer W. Streefland in een uitgebreid rijmwerk uiting aan de gevoelens van goede colle gialiteit. Ook hierbij werd een enveloppe overhandigd. De eigen afdeling waartoe de Jubilaris behoort, liet het aan collega A. v. d. Kaay over om de prettige verhouding met de jubilaris te prijzen en namens allen een cadeau te overhandigen. De leider van de brandweerploeg, de heer Neuteboom. kwam met een fraaie bak bloemen en planten de Jubilaris ver rassen en hem eren als een plichtsge trouw lid van deze ploeg. Aan mevrouw Hannaart werden bloemen aangeboden. Burgemeeeter H. L. du Boeuff van Oegstgecst (links) heeft gisteren In het gemeentehuls de eremedaille In zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau gespeld op de rever van de heer G. Loozen. die een halve eeuw zijn beste krachten gegeven heeft aan de Firma Anton Waals te Leiden. Burgemeester Du Boeuff was trots op de jubilerende gemeentenaar. „Een vijf tigjarig Jubileum Is nu eenmaal een grote zeldzaamheid", 's Middags waren de heer en mevrouw Loozen (rechts op de foto) in hun eigen woning het mid delpunt van een drukbezochte receptie. WIELRENNEN Jaarvergadering Swift Gisteravond hield de Leldse Swift- Combinatic in de Kleine Burcht haar jaarvergadering. De vereniging heeft een succesvol jaar achter de rug en het staat nu al reeds vast. dat ook het lopende seizoen dit zal zijn. De Jaarverslagen gingen vlot onder de hamer door. Secretaris A. Vermeulen memoreerde de sterke aanwas van nieu welingen en adspiranten. Tijdens de pauze werden de voorjaars- prijzen als volgt uitgereikt: Amateurs: 1. F v. d. Broek; 2. W. Hilgersom; 3. T. Musa. Nieuwelingen; 1. C. v. d. Hulst; 2. Prins 3 F. Leemans; 4. C. Kooymans; 5. B. Odljk. Adspiranten: 1. P. de Jong; 2. P. Wes- selman; 3. B. Bakvis; 4. J. v. Beet; 6. J. Boere. Er werd een nieuwe sportcommissie benoemd, ter assistentie van het dage lijks bestuur. De heren B, Kruit (be stuur). F. Meerveld en J. L. Groenewe- gen zullen hierin zitting nemen. Diploma zwemmen in „Overdekte" In de „Overdekte" ls vrijdag van zes tot zeven uur examen afgenomen voor de zwemdiploma's A en B. Geslaagd zijn: Diploma A: Elly Kruyt, Marijke de Mooy, Annie Leewenburg. Leon van Tol. Rlen H. M. de Jonge. Jeroen Hellenberg, Jack Ver hoog. Dlck Zaadnoordyk, Arle Houwaart, Anneke de Mooy. Gercfa Verhoog, Ma rianne van Dijk, Johanna Vermeer, Jo ke Wollrabe. Cornelia Star, Tonny Ver beek. BRrt Verbeek. Pieter Pronk. Joost Wachters, Freek Smidt, Johannes van Haasteren, Erik van der Vijver, Jolanthe Visser, Jacobus van Weerlee, Eduard Haazebroek, Arnoldus Janssen. Gerben Visser, Gerard van Amstel, Nico van Duyn. Nicolaas van Weizen, Margaret Hoogteijllng. Elisabeth van der Drift, Genoveva wltteman, Marli Turlon,Fred dy Mulder. Wlm Borreman, Abraham Franken. Josina Glasbergen. Jacobus van Velzen. Gerrit Keunlng, Ineke Noordzij Bertram Corts, Karin Hellen- doorn. Ferry Griffioen, Hendrlka Noort, Netty Brederode, Thea van Schalk, Do rothea Rovers. Diploma B: Ciska Zaadnoordijk, -Doeglas Grobbe, Wibo v. Gennip, Greet Souvereln, Mag- dalena Hogeveen. Margareta Ellenbroek, Coendert Peet, Jacob Heemskerk, Aafke v. d. Ven, Frank Knaap, Madeleine Bosch. Christina Harteveld, Rudi Ouwer- kerk. Willem Olasbergen. Bob van Zijl. Maria SUpestein, Dorlen Cool, Annet Lampe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan Pieter. zn van J. P. Mink en D. "Hartevelt; Mnrlna Antoinette, dr van W. A. Janssen en W. M. Parmentler; Manfred, zn van W. Bodrlj en G. M. de Waal; Fetrus Hendrlkus Jozef, zn van J. J. Frankhuizen en O. J. v, d. Poel; Potro- nelln, dr van A. v. d. Bo6ch en J. O. Kerk- man; Peter Willem Arnold, zn van W. L. Langenberg en E. E. M. van Eecke; Hans Jan, zn van J. Gorter en J. A. A. v. d. Hoek; Daniel, zn van J. Reüss en M. Mar- cotty; Paulus Isaac, zn van I. Roelandse en C. L. Wisse. Slea Johanna Oonda, dr \an R. E. H. Slangen en J. P. van Hou ten; Johanna Cornelia Margaretha Alelda, dr van C. F. Verhoef en F. C. M. de Bruyn; Bastlaantle Aria, dr van C. Barn- hoorn en A Imthorn; Angela Petronella Cornelia Marin, dr van H. A. v. d. Post en P. A. de Jong: Annette Caroline, dr van W. E, N, Vaablnder en W. L. R(|k: Mlml. dr van J, H. P. earlier en W. M. Laurier; Pieter. zn van P. C. Logemann en C. KclJzer; Cornelia Jnnnle, dr van J H. Mnk en C. A. v. d. Velden; Ronald, zn van A. Vltters en J. Borst; Ronald Jan, zn van J. van Asselt en A. Visser; Helman Joachim, zn van M V. Boon en E. Strnnders; Eric, zn van G. C. PerTeljn en J. M Spierenburg; Oerardus Marcel lus. zn van G. J. l'Amle en E. A. Fru- neaux. GETROUWD J F. van Breenen en G. F. Alla&rt. OVERLEDEN P. Kooreman. 70 Jaar, man: M. E. Slrag, 78 Jaar, wed van P. J. Mleloo; G. L. H. Rrehm. 80 Jaar, man; C. A. Zandvliet, 71 Jaar, weel. van A. van Engelen. De heer Waals bood namens de firma I onderscheiden met de gouden legpenning een televisietoestel aan en mevrouw van de Maatschappen van Nijverheid en Loozen werd verrast met een schilder^. Handel met bijbehorende getuigschrift De jubilaris werd bovendien gisteren I en oorkonde. „Altijd mis in Katwijk en Rijnsbnrg „Er moet meer voor jeugd worden gedaan" (Van onze Haagse correspondent) Met gebogen hoofden stonden gistermorgen drie jonge Rijnsburgers, een 17-jarige landarbeider, een 18-jarige bloemenhandelaar en een even oude tuindersknecht voor de Haagse politierechter. Zij hadden zondag avond 18 juni j.l. te Rijnsburg twee politiemannen, die de openbare orde trachtten te handhaven, aangevallen, waarbij een van de politie mannen, een 60-jarige opperwachtmeester, werd neergeslagen en een lichte hersenschudding opliep. Jonge matroos stal zestienduizend gulden (Van onze Haagse correspondent) De politie van Rotterdam heeft van nacht de 19-jarige matroos S. uit Hoek van Holland gearresteerd. Deze heeft bekend f 16.000 gestolen te hebben uit de kluis van het geldwisselkantoor in het bureau van de purser aan boord van de „Koningin Emma" van de Maatschappij Zeeland. De diefstal werd gistermorgen ontdekt toen het schip nog in Harwich lag en de passagiers nog niet aan boord waren. De kapitein waarschuwde Scotland Yard. Op de terugreis ging een detec tive mee. Deze vroeg, toen het schip onderweg was, reeds om assistentie van de Rotter damse politie, die ln Hoek van Holland aan boord kwam, terwijl de passagiers een grondige douane-controle ondergin gen. By de ondervraging van de bemanning viel de matroos op door zijn nerveuze gedrag. HU bleek f800 op zak te hebben en 110 pond sterling in zUn schoenen te hebben verstopt. De jongeman kon toen weinig anders doen dan bekennen. De rest van het geld zat in de anker- kettingkast. Structuurplan K.A.B. aanvaard De Bondsraadvergadering van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft gis- steravond met 191 stemmen vóór en elf stemmen tegen het nieuwe structuur plan van de Katholieke Arbeidersbewe ging aanvaard. De hoofden van de beide openbare scholen in Voorschoten hebben aan de Stichting Recreatie, die de actie „Opgeruimd staat netjes" voert (waarvoor de gemeentebesturen in totaal een miljoen gulden beschik baar hebben gesteld) een brief gestuurd, waarin zij protesteren tegen een onderdeel van deze actie, waarmee een commercieel doel gediend wordt, zonder dat zij hun toestemming hadden gegeven. In de brief staat, dat de hoofden van genoemde scholen ls gebleken, dat de aan de actie verbonden kleurwedstrijd de indruk gaf zuiver het ideële doel te dienen. De kleurwedstrijd. zo bleek la ter, had echter een commerciële inslag. Kaartje De adressen, die vermeld staan op de o.a. door Voorschotense kinderen inge zonden kinder-kleurplaten, zfln door gezonden aan de uitgevers van een in Lelden gedrukt bekend kinderblad. De uitgeverij van het kinderblad stuurt de kinderen dan een kaartje met de vol gende tekst: „Wat heb JU een mooie tekening ln- Taft-Hartley-wet van toepassing op zeeliedenstaking Een federale rechter in New York heeft de wet van Taft en Hartley van toepassing verklaard op de zeelleden- staking. Hy zei dat de nationale veilig heid en het nationale welzyn in ge vaar zouden komen als de staking voortduurt. De 82.000 zeelieden moeten nu weer aan het werk. I)e rechtbank moet bin nen 10 dagen bepalen of het bevel tot werkhervatting'al dan niet voor de volle 80 dagen, waarin de wet van Taft en Hartley voorziet, zal gelden. Cubaans vliegtuig tot een landing gedwongen in Miami Gewapende inzettenden hebben giste ren een Cubaans passagiersvliegtuig ln Miami laten landen. Een Cubaanse be waker aan boord is neergeschoten. Hij is ernstig gewond. De Cubaanse piloot zou hebben verklaard dat er kort na het opstijgen van Havanna al een vuurgevecht uitbrak. Drie passagiers en de bemanning willen naar Cuba terug. De overige 13 passagiers hebben ver- gezonden voor de kleurwedstrUd „Op- Jeruimd staat netjes". Ik weet natuur- ijk nog niet, of je een prijs hebt ge wonnen, want je begrijpt wel, dat de Jury de handen vol heeft om de beste tekeningen uit te zoeken, Maar moed- houden, hoor", „Zoals je weet worden de namen van de pryswinnaars bekend gemaakt in ons blad (Het wordt met name genoemd. Red. L.D.). Als je ons blad leest, dan zul je die straks dus vanzelf wel zien. Mocht je ons blad nog niet lezen, dan heb je nu een mooie gelegenheid om daarmee te beginnen". Op het kaartje staan verder nog veel meer voordelen van het blad (o.a. de lage priJs) in fraaie reclamevolzinnen opgetekend. Vals De schoolhoofden zetten ln hun brief uiteen, dat zy niet protesteren tegen de waarde, inhoud of uitvoering van het gewraakte blad, maar dat het pro test zich uitsluitend richt tegen het feit, dat zU, door een valse voorstelling van zaken, gedwongen zyn mee te wer ken aan een reclame-actie. De Stichting Recreatie wordt verzocht de strekking van de brief mee te wil len delen aan de uitgevers van het blad. Een afschrift van de brief zal aan het gemeentebestuur van Voorschoten worden gezonden. zocht in Amerika te mogen blyven. Het toestel ls door de Amerikaanse politie in beslag genomen en toegewe zen aan een advertentiebureau, dat een vordering van 429.000 dollar op de Cu baanse regering zou hebben. Het is het zesde Cubaanse vliegtuig, waarover dit bureau de beschikking heeft gekregen. De eerder verkochte toestellen hebben de firma 75.000 dollar opgeleverd Radio-Havanna noemde de inbeslag neming een „monsterachtige misdaad" en een „nieuw staaltje van internati onale piratery. Het gebeurde op de kruising van de Koestraat en de Vliet Noordzijde. Daar dromden op die zondagavond twintig tot vyfentwintig jongeren samen. Zij vormden met hun bromfietsen een be lemmering voor het verkeer en de po litie was dan ook genoodzaakt om op te treden. Dit was allemaal niet naar de zin van de knapen. „Jongens, pak ze. sla erop", werd er uit de groep geroepen. De drie verdachten gingen inderdaad tot de aanval over. By een poging om een kaakslag af te weren, kreeg een van de politiemannen een ontwrichte duim. Als dolle stier Een van de verdachten stormde „als een dolle stier" zoals de politierechter het uitdrukte, op de 60-jarlge opper wachtmeester in, die met zijn hoofd tegen het plaveisel sloeg. „Een schandalig optreden", meende de politierechter. ..Rijnsburg heeft met Katwyk, op dit gebied een zeer onpret tige naam". De officier van Justitie meende dat er flinke straffen moeten worden uit gedeeld. „Er moet maar eens een eind aankomen", zei hy. Tegen ieder van de verdachte eiste hy een gevangenisstraf van vier maan den met aftrek van twee weken voor arrest, waarvan twee maanden voor- waardelijk. Twee jubilarissen aan Kon. Ned. Grofsmederij De heren P. Nleuwenhuyzen, werk zaam afd. Toetsloods van de Ketting- fabriek en G. A. v. d. Reyden. afd. BankwerkerlJ, herdachten hun 25-jarig Jubileum aan de Grofsmederij. De directeur, lr. M. C. de Jong, begon met te zeggen, dat over de oorspronke lijke feestelijke stemming van dit dub- bel-jubileum een schaduw was gevallen door het missen van een der personeels leden. die tengevolge van een verdrin kingsongeval om het leven is gekomen. De heer Nleuwenhuyzen heeft 25 Jaar in de kettlngfabrlek gewerkt, begonnen als voorwarmer vervolgens ln de afdeling kettingreparaties en de laatste tijd als kettingcontroleur. De kettingfabricage is een zeer belangryk vak door de hoge eisen, welk aan het produkt gesteld wor den en door het vertrouwen vanwege de praktyk gesteld. Het is dan ook van het grootste belang de beschikking te heb ben over vaklieden zoals de Jubilaris, die in hun arbeid hebben bewezen dat ver trouwen waardig te zUn. Spreker hoopte, dat de heer Nleuwen huyzen. ln staat zal blijken een verdere reeks vruchtbare jaren aan zijn arbeid toe te voegen. Van de Reyden is 25 Jaar geleden ln dienst van de fabriek getreden als ma chinebankwerker en Is thans voorman bankwerker. Hy is éón der beste mon teurs, die regelmatig op belangrijke kar weien gaat en met deze arbeid veel succes heeft. Spreker dankte de jubilaris voor zyn prestaties en sprak de hoop uit, dat hy nog een lange reeks jaren met de totnu- toe gegeven toewijding voor de boeg zou hebben. Als blijk van waardering over handigde de heer De Jong aan belde Ju bilarissen namens de Mantschappy van NUverheld en Handel het vererend ge tuigschrift voor 25 jaar trouwe dienst met daarbU behorend zilveren draagin- signe. Namens de fabriek werden hier aan toegevoegd een enveloppe met In houd, alsmede een blauw herinnerings bord. Vervolgens boden nog hun gelukwen sen aan de heren: G. v. d. Waals, be drijfsleider kettingfabriek, B. Bekkering, namens de collega's kettingfabriek; J. Ouwehand, werkmeester afd. onderhoud; P. Barendse, nan.vn ondernemings raad en D. de Haan, als bestuurslid der personeelsvereniging. De raadsman, mr. J. v. d. Plas uit Katwijk, was van oordeel dat het niet alleen om deze verdachten, maar in feite om een grote groep van jonge Rijns burgers gaat. Zowel in Rijnsburg als in Katwijk is het probleem van de samen scholingen in het weekeinde zeer moei- ïyk. Meer doen Hij meende dat er in Rynsburg meer voor de opgroeiende jeugd moet worden gedaan en vroeg voor verdachten een „vaderlijke maatregel" van de politie rechter. Mede omdat deze verdachten verder niet ongunstig bekend staan, veroordeel de de politierechter de knapen tot ge vangenisstraffen van acht weken, waar van vier voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest. Tot nu toe werd ermede volstaan de krotten in Lelden na ontruiming voor j verdere woning totaal ongeschikt te ma- I ken. Slechts een enkele maal werd tot sloping overgegaan. Het College van B. en W. verwacht echter, dat het In de toe- komst anders zal moeten worden. Het wordt te gevaarlijk de krotten te laten staan. Er is echter op de gemeentebe- groting geen post voor zo'n sloping uit getrokken. Daarom stellen B. en W. de „Adam en Eva gingen al spoedig over tot het dragen van kleding"» aldus wethouder J. C. van Schaik tijdens de toespraak, die hij hedenmorgen hield in de directiekamer van de firma Van Wijk en Heringa. Hy sprak deze woorden als gevolg van het feit, dat de heer I. van Leeuwen vandaag het feit herdenkt, dat h'J vijftig Jaren geleden in dienst trad van deze firma. raad voor alsnog een bedrag van f 31.000 beschikbaar te stellen voor dit doel. Het telefoonverkeer van het stadhuis loopt niet zoals het moet gaan. De in stallatie. welke thans 10 netlijnen en 90 hulstelefoons omvat, voldoet niet meer. Vele storingen zijn het gevolg van overbelasting. Daarom wil men overgaan tot de aanschaffing van een automati sche huistelefooninstallatie, welke een capaciteit zal hebben van maximaal 22 netlijnen en 212 toestellen. B. en W. ver zoeken de raad daarvoor een bedrag van f 61.270 beschikbaar te stellen. De grond, verkregen door het dempen van een sloot aan het einde van de De Goejestraat en de Cosijnstraat. wil de woningbouwvereniging „Ons Doel" in erfpacht hebben om er vier garages op te bouwen. B. en W. vinden het uitste kend tegen een canon van f 110..2 per jaar en zij hopen, dat de raad er net zo over denkt. Recreatie L. J. A. De raad wordt voorts verzocht f 2450 beschikbaar te stollen voor de bouw van een toiletgebouwtje op het kampeerter rein Nieuw Leeuwenhorst te Noordwij- kerhout. Tot nu toe werd niet veel ge bruik gemaakt van dit recreatieterrein, omdat kamperen verboden was. Thans is de Stichting Zuid-Hollands Land schap bereid gevonden jeugdgroepen via de Leidse Jeugd Actie de gelegenheid te geven daar te kamperen. Twee voor waarden zijn echter gesteld: niet meer dan 10 zespersoonstenten tegelijk en het plaatsen van een toiletgelegenheid. De „Elmi Overhemdenfabriek N.V." wil uitbreiden, maar heeft daar aan de Trekvlietweg geen gelegenheid meer voor. Daarom wil het bedrijf ruim 10.000 vier kante meter grond kopen aan de Roose- veltstraat. B. en W. stellen de raad voor op dit verzoek in te gaan: 6500 vierkante meter voor f 20 en 400 vierkante meter voor f 15 per vierkante meter. De gemeente Noordwijk heeft te ken nen gegeven mee te doen aan het aan wijzen van het woonwagenkamp aan de Broekweg te Leiden als regionaal woon wagenkamp. Er is geen gevaar, dat het kamp nu te klein wordt en dus willen B. en W. haar hartelijk welkom heten in de groep participanten. Het college van B. en W. wil graag Ingaan op een aanbod, waarbij het huis en erf, staande en gelegen aan de julia- nastraat 19, voor een bedrag van f3900 eigendom van de gemeente kan worden. Het bezit van het perceel is voor de ge meente van belang. Parkeerprobleem Het steeds toenemende moderne ver keer stelt zyn eisen. Niet alleen op de wegen, maar ook in de steden, waar constant geworsteld wordt met schier onoplosbare parkeerproblemen. Ook in Leiden. Het college van B. en W. heeft zelfs weggedeelten beschikbaar moeten stellen voor het stallen van fietsen en bromfietsen. Het acht het dan ook biliyk, dat ook door particulieren maat regelen genomen worden om tegemoet i te komen aan de stygende vraag naar i parkeer- en stallingsruimte. Vooral, j waar het gebouwen betreft, die door hun I omvang of bestemming veel verkeer tot J zich trekken. Het college verzoekt de S raad dan ook in de verordening op het bouwen en slopen een bepaling op te ne men, op grond waarvan bij nieuwbouw, uitbreiding, vernieuwing of verbouwing de verplichting kan worden opgelegd tot het nemen van de nodige voorzieningen. De bepaling zal „naar redeiykheld" wor den toegepast. Als veertlejrarlg jochie begonnen, kan de Jubilaris thans terug zien op een belangrijk leven, gewijd aan een vak, „waarbij Iets uit je handen komt" om nogmaals de woorden van Wethou der Van Schaik aan te halen. De heer van Schalk sprak over de ontwikkeling in de textielindustrie en het feit, dat de jubilaris deze had mogen meemaken vanaf 1911. Uitelndeiyk zelde hy, dat het Hare Majesteit, de Koningin heeft behaagd de lieer I. van Leeuwen de zilveren medaille te schenken, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Hierna spelde de loco-burgemeester de jubilaris de onderscheiding op. HOOFD HOOG Vervolgens voerde de directeur dr. J. C. van Rhee het woord. Hy zelde .dat de jubilaris met de eremedaille tevens het recht had verworven het hoofd hoog te dragen. Tevens gaf de heer van Rhee een schets van de loopbaan van de jubilaris. Daarna overhandigde hy namens de Wethouder Van Schaik speldt de onderscheiding op onder de kleurige anjer in het knoopsgat van de heer I. van Leeuwen. (Foto L D /Holvast) Ned. Maatschappij voor Nyverheid en Handel het vererend getuigschrift en de gouden legpenning. Namens de di rectie voegde hy daar een enveloppe- met-inhoud en een kleine draagmedail- le van de zojuist verleende onderschei ding by. Diverse sprekers voerden hier na het woord, zy bepaalden zich tot korte en welgemeende biyken van hul de. De heer P. L. M. de Beer sprak als adjunct-directeur en de heer A. K. van Leeuwen huldigde de Jubilaris namens de personeelsvereniging „De Spil", een hulde, die hy vergezeld liet gaan van een enveloppe-met-lnhoud. Namens de collega's overhandigde de heer H. Vink enige geschenken. Daarna was men eni ge tyd byeen onder het genot van een kop koffie en een sigaar. Vijfendertig hoge legerofficieren en vijf admiraals uit de actieve dienst gezet „Zuivering" zou nu teneinde zijn De 44-jarige generaal-majoor Pak Tsjoeng-hoei is de opvolger van zyn 38-jarige collega Tsjang Do-joeng, die na de militaire staatsgreep van mei j.l. als de sterke man In Zuid-Korea werd be schouwd. Laatstgenoemde is als rege ringsleider afgetreden op grond van ge brek aan ervaring. Pak Tsjoeng hoel wordt algemeen beschouwd als „het brein" achter de staatsgreep van mei. De 43-jarlge minister van Defensie, lui tenant-generaal („Tygcr") Song Jo- tsjan, wordt premier. Hy behoudt te vens Defensie. Luitenant-generaal Song was chef van de generale staf, toen in april 1960 op grote schaal tegen de toenmalige rege- ring-Syngman Rhee werd betoogd. Hy was als zodanig belast met de handha ving van de afgekondigde staat van be leg. Generaal Song gaf destyds zijn troe pen bevel niet te schieten op de scho lieren en studenten, die grote straatbe togingen hielden. Zijn houding droeg ln belangryke mate bij tot de val van de regering-Syngman Rhee. Militaire zuivering Het Zuldkoreaanse ministerie van Landsverdediging heeft medegedeeld, dat 35 hoge officieren, in de rang van bri gade-generaal tot luitenant-generaal en vyf admiraals „op hun verzoek" de ac tieve dienst hebben verlaten. Dertig van de 35 gepensioneerden zijn legerofficieren, drie deden dienst by de luchtmacht en twee by het korps ma riniers. Een der twee laatstgenoemden was bevelhebber van het korps mari niers. Onder de thans gepensioneerden be- vind^jj zich luitenant-generaal Han Tjoeng-soen, gewezen voorzitter van de commissie voor militaire strategie van de Opperste Raad, luitenant-generaal Sjln Joeng-joen, voormalig bevelhebber van het korps mariniers en generaal- majoor Paik Soen-Jin, voormalig minis ter van Financiën in de Junta, die verle den maand als zodanig is afgetreden. Het ministerie van Defensie heeft me degedeeld dat hiermede de „zuivering der generaals" beëindigd is. Tevoren had de opperste Raad reeds vijf Zuldkoreaanse generaals ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4