Minister van Rooy heeft zijn functie neergelegd WATER EIST MEER DAN 20 LEVENS Britse strijdkrachten in Koeweit versterkt Wfc'MilHl éw ^)iti Minister Marijnen zal rlopig waarnemen WEERBERICHT voo Ook Saoedi'Arabië zond troepen - - Debat in de Veiligheidsraad teutvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 3 JULI 1961 No. 30395 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1750 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het kabinet van de Koningin deelt mede: De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft dd. 2 juli 1961 aan H.M. de Koningin verzocht hem ontslag te verlenen als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wegens redenen van persoonlijke aard, verband houdende met het ver- loop der besprekingen over het wetsontwerp algemene kinderbij slag- verzekering. H.M. de Koningin heeft bij K.b. van heden dit ontslag verleend onder dankbetuiging voor de diensten aan haar en den lande bewezen. De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft overeenkomstig hetgeen staatsrechtelijk gebruikelijk is in aansluiting op de ontslagaanvrage van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid eveneens aan de Koningin zyn verzoek om ontslag doen toekomen. H.M. de Koningin heeft deze ontslagaanviage in beraad genomen. H.M. heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, belast met het tijdelijk beheer van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dat een kamerlid (en nog wel de woordvoerder van de grootste fractie) zich tijdens de behandeling van een wets ontwerp zo uitlaat over de minister die het wetsontwerp verdedigt, is ongetwij feld een unicum in de parlementaire geschiedenis. Het maakte op velen, wat men ook mag denken van Mr. Van Rooy, een weinig sympathieke indruk. Indien dr. De Kort met dit t.v.-optreden de minister de laatste slag wilde toebrengen is hij daar in elk geval in geslaagd. Optreden was niet gelukkig De heer Van Rooy is even plotseling van het Haagse politieke toneel verdwe nen als hij er twee jaar geleden op ver scheen. Hij was het laatste stukje in de legpuzzel van de kabinetsformatie, die 19 mei 1959 haar beslag kreeg. De infor mateur prof. Beel die de puzzel op loste nadat een eerste poging van prof. De Quay zelf was gestrand moest lang zoeken naar een minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, toen de overige posten van de te vormen rege ring al waren bezet. Tenslotte kwam mr. Van Rooy uit de bus, voor politiek Den Haag een onbeschreven blad. Na in Am sterdam en Utrecht rechten te hebben gestudeerd, was de heer Van Rooy een burgemeesterscarrière begonnen. Van Hontenisse in Zeeuws-Vlaanderen kwam hij via Etten-Leur en Venlo in Eindho ven, waar hij pas kort het stadsbestuur leidde toen hij door informateur Beel naar Den Haag werd geroepen om de portefeuille van Sociale Zaken te gaan beheren. Van zijn eerste optreden i.s de Eerste Kamer af is minister Van Rooy weinig gelukkig geweest. Hij werd al spoedig een der zwakste figuren in het kabinet- De Quay genoemd. De heer Van Rooy gevoelde zich kennelijk niet thuis op zijn nieuwe post. Het verschil met zijn voorganger Suurhoff, wiens kennis van zaken door vriend en vijand werd ge waardeerd, was te evident. Bij de behan deling van de kinderbijslagwet was de heer Van Rooy dan ook geenszins opge wassen tegen de sociale deskundigen van de Kamer al blijft het een feit, dat zijn even korte als gebrekkige du pliek. die tenslotte de genadeslag heeft betekend, in overleg met andere minis ters was opgesteld en dus een kabinets standpunt weergaf. Dr. G. M. J. Veldkamp opvolger Het optreden van minister Van Rooy in de Tweede Kamer tijdens een zeer zwakke verdediging van het ontwerp kinderbijslagwet had reeds zeer scherpe kritiek opgeroepen en zijn positie danig verzwakt. De leider der A.R.-fractie in de Tweede Kamer, dr. Bruins Slot schreef in zijn blad „Trouw", dat de wijze, waarop mi nister Van Rooy bovengenoemd ontwerp verdedigd had, de „toets" van zelfs een milde kritiek niet kon doorstaan". De wijze, waarop de minister zich van de beschouwingen in tweede termijn af maakte, „ondervond de Kamer als een belediging". De (rechts-katholieke) Tyd-Maasbode noemde minister Van Rooy een zeer zwak bewindsman", die opnieuw „ver- verpletterend bewijsmateriaal" had gele verd voor zijn in het oog lopende ge breken". Genadeslag Het had voorts aandacht getrokken hoe dr. De Kort, woordvoerder van de KVP in het kinderbijslagdebat en ernstig kandidaat voor het voorzitterschap van de KVP-fractie, zich zaterdagavond voor de t.v. over de (eveneens tot de KVP behorende) minister uitliet. De heer De Kort zei onder meer, dat minister Van Rooy vorige week in de Kamer de indruk maakte „psychisch geschokt" te zijn. ,Die man was leeg", zei de KVP-er over zijn geestverwante minister. MEER WIND van heden- tot De Bilt verwacht morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Koel maar droog strandweer. Matige westenwind en nu en dan zon. Tempe ratuur overdag 18 tot 20 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: afwis selend, koel matig strandweer. 4 JULI Zon op: 4.26 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 0.04 uur; onder: 12.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.34 en 20.07 uur. Laagwater te 3.21 en 15.43 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's verzekering van het Departement van Sociale Zaken. Staatssecretaris Veldkamp zat zwij gend naast minister Van Rooy tijdens riet debat over de kinderbijslagwet in de Tweede Kamer. Hij had er als staats secretaris van Economische Zaken feite lijk niets mee te maken. Fet was intus sen algemeen bekend, dat dr. Veldkamp een groot aandeel heeft gehad in het ontwerpen van het veelbesproken „com promis", dat de regering achter de hand zou hebben in geval van verwerping door de Kamer van de algemene kinderbij slagwet. Eenmaal liet dr. Veldkamp zich vorige week in de Kamer verleiden tot een interruptie. Er volgde toen een kort maar boeiend steekspel tussen de staats secretaris van Economische Zaken en P. v.d. A.-woord voerder Berger, waarbij in elk geval Heek dat dr. Veldkamp wèl was opgewassen tegen de socialistische deskundige in tegenstelling tot de mi nister van Sociale Zaken. Dr. Veldkamp behoort evenals mr. Van Rooy tot de K VP. Het is bekend, dat hij reeds bij de kabinetsformatie van 1959 een ernstig kandidaat voor een mi nisterszetel was. Noodlottige verkoeling Het door zijn (betrekkelijke) koelte lokkende water heeft in de laatste dagen veel slachtoffers geëist. In Zoeterwoude verdronk zaterdag morgen de zesjarige Gerard Vervoorn, vermoedelijk by het baden in de Ryn bij het fabrieksterrein van de firma Oosthoek en Zoon. Niemand is getuige geweest van het ongeval. Toen het jon getje niet voor het middagmaal thuis kwam werd onmiddellijk alarm geslagen. Aanvankelij! werd vergeefs gedregd. Een bekend telepaat sloot misdrijf direct ge heel uit en gaf vrij nauwkeurig «de plaats aan, waar het drenkelingetje zich moest bevinden. Gistermiddag omstreeks half- zes zagen zwemmende kinderen op de aangewezen plaats het stoffelijk over schot van de kleine Gerard boven komen. Het medeleven met het echtpaar Ver- voorn is zeer groot. Het was niet het enige slachtoffertje. De lijst is triest lang. Vrijdagavond viel de 8-jarige jongen J. Hammer te Zwolle in de Stadsgracht te Zwolle. Het kind probeerde een bal uit het water te halen, verloor daarbij het evenwicht en verdronk. Zaterdagmiddag was het ook druk aan de waterkant met alle gevolgen van dien. De achtjarige Johan de Bruijn uit Delft was met zijn 5-jarig broertje aan het spelen geweest bij de Provinciale Vaart. De jongste kwam tegen vijf uur thuis om te vertellen, dat Johan in het water was gegleden. Eerst uren later werd het stoffelijk overschot opgehaald. In dezelfde vaart verloor de 17-jarige Alex Epskamp bet leven. Hij kreeg kramp en verdween onder water. Alle hulp kwam te laat. In de haven van Nieuw-Beijerland gleed de 29-jarige C. J. In 't Veld uit Oud-Beijerland onder de ogen van zijn moeder, zijn vrouw en zijn enig kindje in ie vaargeul en verdronk. De vijfjarige Bernard Dekkers uit Hoorn kwam nabij het Flevo-zwembad. waar hij met broertjes en zusjes aan het spelen was, in de spuisloot van een wa- tergemaal terecht en kon zich niet meer In parlementaire kringen wordt ver- redden wacht, dat mr. Van Rooy als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid In riet zwembad te Scherpenzeel werd zal worden opgevolgd door dr. G. M. J. Veldkamp, die sinds 1952 staatssecreta ris van Economische Zaken is. Voordien was hij adviseur by de afdeling sociale zaterdagavond het stoffelijk overschot gevonden van de 14-jarige Sinke uit Leusden. Men neemt aan, dat hij 's mid dags in het diepe gedeelte is verdronken. In Rotterdam verdronk zaterdagavond Gerritje van Putten, een vierjarig schip- perszoontje. Hij viel van het schip, dat aan de Admiraliteitskade lag. Omstreeks dezelfde tyd viel de 7-ja- rige A. Stadegaard te Bergen (N.-H.i in een diepe sloot met eenzelfde noodlottig gevolg. Zaterdag werd ook het stoffelijk over schot van de 31-jarige ongehuwde sport- instructeur uit Weert, de heer Laeven, in een vaart in het Belgische plaatsje Molenbeersel gevonden. Hij was met zijn scooter op weg naar huis van de weg geraakt en in het water terecht ge komen. Kramp werd de 22-jarige Erika Klein Russe noodlottig toen ze zwom in het Twente Kanaal bü Hengelo. De verzengende hitte, die gisteren als een benauwende deken over Ne derland lag, heeft opnieuw tallozen naar het water gelokt. Niet iedereen is ervan terugge keerd. Zo kwam de 29-jarige B Wallet vader van één kind by het baden in het IJsselmeer by Nykerk in een diepe vaargeul terecht De heer Wallet kon niet zwemmen en verdween in de diepte. De 25-jarige J. L. J. Baartman uit Breezand was de zwemkunst wel mach tig, maar desondanks verdween hij mid den in het Noordhollands Kanaal by Den Helder plotseling onder water. Een kikvorsman vond later het stoffelijk overschot. Voor de ogen van vier van zijn vijf kinderen verdronk de 42-jarige A. Nil- lessen uit Groesbeek in „De Plasmolen" bij Gennep. Vermoedelyk is hy bij het duiken op een hard voorwerp terecht ge komen. 9> Het 7-jarig zoontje van de familie Korstanje uit Venlo verdronk in het openluchtbad te Keelderpeel. De 18-jarige landbouwerszoon Anton van Dord, liet het leven in het water van het Zwembad „Welborn" te Culem- borg. C De 33-jarige Amsterdammer M. Meyer verdronk voor de ogen van zyn vrouw en twee kinderen in het Nieuwendam- merkanaal in Amsterdam-noord. Het slachtoffer kon niet zewmmen. In Terheyde aan Zee verloor de 9- jarige J. H. Koppert uit Monster het leven by het zwemmen in zee. Voc" de afwateringssluizen in de Af- sluitdyk verdronk de 9-jarige Henk van der Lee uit Wieringerwerf. Hij liep van een ondiepe plaats in het water naar de plek verderop, waar zyn vader zat te vissen. Hy ging te ver van de kant en kwam in de kolk voor de sluis terecht. De 18-jarige N. P. Pot werd by Schoorl het slachtoffer van de altyd ver- raderiyke zee. De 19-jarige K. H. Efing uit Hem den (Duitsland» werd na drie uur zoe ken en dreggen levenloos opgehaald uit het water van het openluchtbad ,31auwe Meer" in Dinxperlo. De 11-jarige Byny Raassing uit Borne (Ov.» verdronk in het naar schatting door tweeduizend mensen bevolkte Born- se zwembad. Hy sprong van de drie me ter hoge duikplank en kwam in aan raking met het hoofd van een meisje, dat net voor 1 em van de plank was gesprongen. Vriendjes zagen hem niet meer boven komen. Toen hy eenmaal op het droge was gebracht mocht kunst matige ademhaling niet meer baten. By het zwemmen in het Van Star- kenborghkanaal in de gemeente Noord- dijk by Groningen is gistermiddag 9- jarige jongen Ali de Jong uit Groningen in de diepte verdwenen. Vriendjes sloe- Prinses Irene heeft zaterdag in het Utrechtse Lustrumspet „Fran- (ois Villon" de rol vervuld van de Hertogin Marie d'Orleans. De Prin ses en haar toneelgemaal (Van Tuyl van Serooskerken) in de ont moetingsscène na de jachtpartij gen direct alarm. Er werd vele malen gedoken, helaas zonder resultaat. De 20-jarige Italiaan Nicole Stabile, sinds kort in ons land woonachtig, is bij het zwemmen in de Zyl verdronken. De jongeman kwam na een duik in het water niet meer boven. Zyn vriend riep onmiddellyk om hulp, maar hoe men ook zocht de drenkeling bleef spoorloos. Ook het dreggen heeft tot dusverre geen resultaat opgeleverd. De 9-jarige A. Venne uit Nieuwveen is zaterdagmiddag by een aanvaring in de gemeentevaart te Nieuwkoop om het leven gekomen. De jongen zat met zes anderen in een motorbootje, dat tegen een woonschuit voer en daarna omsloeg. Allen raakten te water. Op het jongetje na kondcr de opvarende worden gered. (Van onze Londense correspondent) Gedurende het weekeinde z|jn de Britse strijdkrachten In Koeweit verder ver sterkt. Premier Macmillan keerde gisteren naar Londen terug, waar hii met de minister van Buitenlandse Zaken en Defensie en de stafschefs beraadslaagde. Vandaag zou de Britse premier in het Lagerhuis een verklaring over Koeweit afleggen. Waarschijnlijk zal het Lagerhuis een spoeddebat eisen. Labours fractieleider, Gaitskell, heeft inmiddels zijn zegen gegeeven aan de Britse voorzorgsmaatregelen in Koeweit. Hoewel politieke kringen op grond van vroegere ervaringen verwachten, dat generaal Kassems dreigement zich vermoe delijk lot woorden zal beperken, had Engeland gezien de onzekerheid van de toestand geen andere keus dan troepen naar Koeweit te zenden, toen de sjeik om bijstand vroeg. Dit verzoek was waarschijnlijk slechts een formaliteit. De sjeik is immers omgeven door Britse politieke adviseurs, hetgeen overigens niet weg neemt. dat het verzoek logisch uit het nieuwe bondgenootschapsverdrxg met Engeland voortvloeit. „Alleen defensief Gaitskell drong er op aan, dat de Brit se troepen niet onnodig lang in Koeweit biyven en dat de Verenigde Naties te zyner tyd hun taak zullen overnemen. Tot het Britse oorlogsmateriaal be horen oa. acht Canberra-straalbommen- werpers, welke van West-Duitsland naar de Britse luchtbasis naby Bahrein wer den overgebracht. Zij hebben geen nu cleaire wapens by zich en zullen uitslui tend defensief tegen aanvallende grond troepen worden gebruikt. De Britse rege ring heeft over deze stap de NAVO- bondgenoten ingelicht. Het is de bedoe ling de Britse strydkrachten terug te trekken zodra de heerser van Koeweit de mening is toegedaan, dat de nood toestand is geëindigd. Het stelt Londen tot voldoening, dat ook Saoedi-Arablë troepen naar Koeweit heeft gestuurd en dat het dispuut met Engeland over Boeranl eendrachtig op treden met de Britten in Koeweit niet in de weg staat. De Engelsen hebben nage noeg hun gehele strydmacht ln het Na- bye Oosten in actie gebracht. Het is ech ter onwaarschyniyk. dat ook nog troe pen van de strategische reserve uit Enge land en Cyprus zullen worden ingescha keld In Londen gelooft men. dat de Britse maatregelen voldoende zyn om Kassem af te schrikken, zo hy al werke- lUk van plan mocht zyn een inval te doen. h Vervolg op pag. 2 PAAI Zo was het gisteren niet alleen m Zandvoort, maar langs de gehele kuststrook van Hoek van Holland tot Den Helder. Het strand was door de enorme mensenmassa's nauwelijks meer te zien. Uit het Leldsch Dagblad van i 5 Julij 1861: Het provinciaal Gerechtshof in Zeeland heeft A Polderman, wegens het vermoorden zijner echtgenote, veroordeeld tot de doodstraf, uittevoeren binnen Middelburg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1