De Twentsche Bank FILMS Amerika zonder masker prachtige Franse film regering in leopoldstad staat op instorten. Ongewone aspecten op boeiende wijze in kleuren weergegeven Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 1 juli 1961 Derde blad no. 30394 Chinese president: Kennedy gevaarlijker dan Eisenhower Mao Tse-toeng, de voorzitter van de Chinese communistische partij, die maar zelden in het openbaar verschijnt, heeft gisteren in Peking een massabijeen komst bijgewoond ter herdenking van het feit, dat de partij 40 jaar geleden werd gesticht. President Lioe Sjiao-tsji sprak een uur lang over de geschiedenis van de partij. Hij zei dat China eco nomisch nog steeds een achtergebleven land is. dat „bedrogen wordt door de kapitalistische landen". Hij bracht hulde aan Mao Tse-toeng, de Sowjet-Unie en andere communisti sche landen. De bijeenkomst werd ge houden in het parlementsgebouw. Ze werd bijgewoond door 10.000 partijleden, diplomaten en vertegenwoordigers van communistische landen. De president noemde de Verenigde Staten „volksvijand no 1", terwijl Ken nedy gevaarlijker Is dan Eisenhower. Hij herhaalde, dat communistisch-Chi- na Formosa zal bevrijden. Met betrekking tot de Sowjet-Unle zei hij, dat de in november in Moskou gehouden communistische topconferen tie het communistische blok nog meer heeft versterkt. Hy bracht grote hulde aan het „grote Russische volk" en de Russische communistische partij. GEEN ONGERUSTHEID IN NIEUW-GUINEA NODIG! Bjj de behandeling van de begrotings afdeling „regering en hoge colleges" in de Nieuw-Guinea-raad, heeft de bijzon dere regeringsgemachtigde, de heer P. J. Merkelyn, in de tweede termijn had nadere toelichting had gegeven op het geen hij in de eerste termijn had ge zegd over ongerustheid onder de bevol king van Ned. Nieuw-Guinea. De heer Merkelijn vroeg zich af. doe lend op een zeker ongerustheid onder de Europese bevolking ontstaan door het optreden van enkele particulieren in Ne derland „welke de methode kan zijn om deze onuitroeibare, halsstarrige en cynische ongerustheid weg te nemen." De Nederlandse regering Iaat Immers niet af, bij herhaling van haar vaste wil te getuigen om haar taak in dit land op verantwoorde wijze af te maken". Het was niet zijn bedoeling geweest te zeg gen, dat ..de Indonesische propaganda" als oorzaak van de ongerustheid dient te worden beschouwd. Advertentie Oud cn jong in 1961... Band van genegenheid die samenhoudt Een lente en herfst verenigd en vertrouwd Wat is de hand die 't kind heeft aangeraakt? Hem boeit het leven, tot de droom ontwaakt. Blij rijpt het jonge wezen in één dag; Hier wordt een oud man jong weer door een lach. De bomen groenen en de tijd is heen Van toen naar nu, van nu naar toen is één. VICTOR E. VAN VRIESLAND Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samengaan van oud en jong. Zoals op afgebeelde foto, waarbij een nederlands schrijver zijn impressies weergaf. Publikatte ter gelegenheid van het TOO-jarig bestaan VAN DEZE WEEK onioiHfliiniinirHiiiiininmniiiiMinumiiURiiwniRiPiRininiRffflKrupfniiiinrmimiRMiia* STUDIO Anderhalf jaar lang heeft de Franse cineast Reichenbach door Amerika gezworven en waarlijk met meesterhand de camera gehanteerd. Het resultaat was een film, waarin hij tal van onbekende facetten van de Verenigde Staten laat zien op een wijze, die van het begin tot het eind boeit. Knap en boeiend dus is dit prachtige Franse werk-in-kleuren, maar óók eenzijdig. Herhaaldelijk dachten we aan ons eigen beroep: de jour nalistiek. Een journalist is, tot op zekere hoogte, een verzamelaar van cu riositeiten. Als er tienduizend mensen door de Breestraat lopen, is er geen krant die daar een regel aan wijdt. Maar zakt er één door het plaveisel om nu eens iets ongewoons te noemen dan kan de lezer dat 's avonds breedvoerig in zijn blad terugvinden. Zo is het ook Reichenbach vaak vergaan: met opzet verwaarloosde hij wat wij in Europa óók kennen en even welbewust koos hij de dingen, die naar Europese smaak ongewoon zijn. En misschien niet alleen naar Europese, maar ook naar Amerikaanse opvatting! Sfeer is kracht van Franse regisseur Wij maken dan ook bezwaar tegen de titel: Amerika zonder masker. In de eerste plaats is het geen juiste verta ling van „L'Amerlque insolite", maar bovendien geeft de oorspronkelijke titel ook beter weer, wat Reichenbach zocht en vond: ongewóón Amerika. Maar hoe dan ook. met voorbijzien van de titel mogen we zeggen, dat deze film terecht in Cannes zeer sterk de aandacht heeft getrokken. Reichenbach is een cineast in optima forma. Van een documentaire kan men eigenlijk nauwelijks spreken, want aan dat woord kleeft de gedachte van dorre registratie. En dat nu is aan dit typisch-filmische produkt ten enen male vreemd. In prachtig ritme trekken de beelden aan de toeschouwer voorbij en telkens oonstateert hij met verbazing hoe Reichenbach erin geslaagd is de wezenlijke kern te treffen van de dingen welke hij wilde vastleggen. Raak schetst hij in korte trekken een in neonlicht badende stad als Las Vegas, bekend vermaakcentrum, waar tot heel laat de speelautomaten als „gebedsmo lens" in werking zijn. Wat een overgave van die vrouwen bij het overhalen van de handle der „fruit"- en andere auto maten. Indrukwekkend zijn de beelden reeksen van het carnaval der negers en dat van de blanken. En hoeveel staat er in Amerika in het teken van de sugges tie van „geluk" en welvaart! De opna men van advertentie-foto's op het strand geven een merkwaardig kijkje achter de schermen. Nu eens gunt Reichenbach ons een blik op een bijeenkomst van de ..holy rollers", een negersekte, die de herinnering aan de opgewonden dansen in het land van herkomst in ere schijnt te houden, dan weer bezoekt hij een school voor stripteasers om even later de voorkeur van Amerikanen voor ge- ensceneerde ongelukken met auto's te hekelen, een primitieve behoefte aan vernielzucht. De rodeo's der veroordeel den (de moedigsten krijgen kwijtschel ding van straf), de onsmakelijke kauw- gummi-dansen van teenagers, de oor sprong van de hoepel-rage, de taak van de majorettes bij optochten, een congres van tweelingen en nog veel meer, is op waarlijk sfeervolle wijze in beeld ge bracht. Die sfeertekening is de kracht van deze regisseur. Wie dus wil beden ken, dat dit goeddeels het „ongewone" Amerika is, verzuime niet deze prach tige film te gaan zien. „Rilling" Zenuwen als kabeltouwen TRIANON De film „Rilling" blijft deze week de mensen de nodige rillin gen bezorgen. Het spannende verloop. de onverwachte ontknoping, het boeien de spel: het zijn altesaam factoren, die een avond waarborgen, waarop Uw ze nuwen in de hevigste mate op de proef gesteld worden. Zenuwen als kabeltou wen moet U hebben, om alles te door staan. En dat bij deze hitte! Het teken aan de wand Andere Zorro CASINO Ook in het theater aan de Hoge Woerd is Zorro druk doende het voor de vertrapte mensheid op te nemen. De edelmoedig-en-heldhaftig- heid-in-persoon wordt in dit theater echter niet vertolkt door Tyrone Power, maar door Guy Williams. Er is zo veel onrecht in het door een legerkapitein geterroriseerde Californië, dat Zorro steeds opnieuw op zijn gitzwarte en vurige paard moet springen om de de gens te kruisen. Er gebeurt dus wel het een en ander, vooral als een valse Zorro op de proppen komt. om het blazoen van de „echte" te bezoedelen. Maar dat neemt Zorro natuurlijk niet. De „valse" moet dan ook een smadelijke aftocht blazen. Eddie in vuur en vlam Ed heeft 't erg moeilijk LIDO De grootste verdienste van de meeste Eddie Constantine-films is, dat je er niet bij na hoeft te denken. Iets. dat vooral in deze warme dagen bijzonder prettig kan zijn. Want je weet: Ed redt 'twel. Al is de nood nog zo hoog, Ed slaat zich er meer letter lijk en figuurlijk doorheen. Dank zij zijn het gevaar tartende nonchalante manier van optreden, zijn brutale char me en het geluk, dat hij in ruime mate op zijn hand heeft. In „Eddy in vuur en vlam" heeft onze held het wel buitengewoon moeilijk. Ed is weer agent van de geheime dienst. Hij moet een dubbel-spion in zyn netten strikken. Dat lukt (uiteraard), maar het lijkt er in het begin helemaal niet op. Het ziet er zelfs naar uit, dat onze Ed zelf het loodje zal moeten leggen als hij moederziel alleen (en bovendien in ver regaande bewusteloze toestand) in een snel dalend en op z'n laatste druppels benzine vliegend sportvliegtuigje zit. Maar als eenmaal het leed geleden ls, dan zyn voor Ed de charmante vrien dinnen nabij. En dat is qltjjd een prettig idee. De legioenen van de Nijl Fraaie kleurenfilm over een oud onderwerp LUXOR In het oude Alexandrië wankelt het ryk van de schoonste ko ningin aller tijden onder druk van !•- Manifestatie „Nu Breda 1961" (Van onze correspondent) In de onmiddellijke nabijheid van een monument van onvrijheid de Bre dase gevangenis, heeft staatssecretaris mr. Y. Scholten gisteren In een broeien de hitte de nationale manifestatie van vrijetijdsbesteding „Nu Breda 1961" geopend. Twee duizend gasten, deels in hemdsmouwen, hebben gehoord hoe de staatssecretaris er op wees dat in de decennia die achter ons liggen voor ve len het begrip „vrye tyd" is vervaagd, omdat alleen de strjjd om het naakte bestaan van belang kon zijn. Aan de vooravond van de dag waar op de vijfdaagse werkweek aan een nog groter aantal Nederlanders ten deel zal vallen, gaf hij zijn gehoor deze waar schuwing mee: „wie zyn vrye tijd niet weet te besteden heeft een zwaardere taak dan hi) die zyn agenda van het ene uur tot het andere vol heeft staan met vergaderingen, besprekingen en za- kenlunches". gioenen van de Romeinse keizer Augus tus. Cleopatra, de Egyptische koningin en Antonius, de man. die Rome met zyn legioenen is afgevallen, zijn vast besloten om te vechten tot het uiterste. Curridius, een vertrouweling zowel van Rome als van Antonius. doet een poging om de laatste te overtuigen van de zin loosheid van diens plannen. Dat hij tij dens die pogingen verliefd wordt op de schone Cleopatra, spreekt van zelf. Ze maakt het er wel naar. Linda Cristal. die deze rol vertolkt, is een knap meisje en de fraaie Egyptische filmkledü staat haar niet slecht. Curridius (Ettore Man- ni> is een grote vechtersbaas, dat blijkt uit vele scènes, waarin hij vijf, zes te genstanders met opvallend gemak de baas is. De zaken worden kritiek als Curridius bemerkt, dat Cleopatra, de vrouw zonder hart, een spelletje met hem speelt. Augustus is met zijn heir- scharen genaderd en Curridius besluit na een mislukte poging om Antonius te redden, naar Augustus terug te keren. Daar stelt hij zich aan het hoofd van éen der legioenen van Rome. De stryd die daarna tussen de legers losbrandt, schildert regisseur Vittorio Cottafavi U in levendige kleuren op het cinemasco- pedoek. Het gevecht is snel belist en Antonius pleegt zelfmoord. Cleopatra, die op het laatste moment bemerkt, dat Antonius écht van haar hield, volgt hem in de dood. zulks na mislukte poging om Au gustus te verleiden. Curridius, de held van het verhaal, heeft dan genoeg van keizers en hun drang naar macht en trekt in gezelschap van het meisje, dat bij zijn komst in Alexandrië verliefd op hem werd. op een fraai palominokleurig paard de woestijn in op zoek naar een land, waar geen keizers zyn. Het teken van Zorro Spannende degengevechten REX „Het teken van Zorro" is weer een film vol degengevechten. Zich nu eens niet afspelend in het oude Frank rijk, maar in de Nieuwe Wereld. Diego Vega, zoon van de burgemeester van Los Angeles in de begintijd van haar ontstaan, bevindt zich aan het Spaanse hof. waar hij een officierscursus door loopt. Uitblinkend in alle takken van de krijgskunde en populair onder de andere cadetten wordt hU door zijn va der teruggeroepen. Wanneer hij terug keert. blijkt er veel veranderd te zyn. Zijn vader is afgezet door een gemeen sujet, dat de bevolking uitzuigt. Zich als een fat voordoend leidt hij iedereen om de tuin. want onder de schuilnaam Zorro ondermijnt hy het onwettige ge zag. Door zijn connecties aan het Spaan se hof maakt hij op de vrouw van de burgemeester diepe indruk. Het nichtje van de burgemeester, die hij op een van zijn escapades als Zorro ontmoet, wordt verliefd op de vogelvrij verklaar de. Des te groter is haar vreugde, wan neer zij bemerkt, dat de verwaande jongeman uit Spanje aan wie zij zal worden uitgehuwelijkt. Identiek blijkt te zijn met Zorro. Er zijn echter nog ta.- loze gevechten voor nodig voor zij haar geliefde in de armen kan sluiten en er weer recht en orde heerst In Los An geles. President Tsjombespreektovereen chaos' Katanga vastbesloten President Tsjombe van Katanga, die thans door het westen van zyn land reist, heeft gisteren te Kolwezl een toe spraak gehouden ter herdenking van het feit. dat Kongo een jaar geleden onafhankelijkheid verwierf. Hy verklaarde dat de centrale rege- Tijdens de openingsplechtigheid sprak ook burgemeester mr. dr. R. M. A. A. Geuljans van Breda die naar hl) op merkte. zélf tot een elite behoorde die geen vryetijdsporbleem ken. Deze dus kennelijk hardwerkende magistraat sig naleerde o.a. hoe juist het cultureel ver mageringsproces, het veel vuldig gebrek aan scheppend en herscheppend crea tief vermogen, oorzaak is dat. vrije tijd een gave van de moderne civillisatie is en tevens een opgave en een probleem van de hoogste actualitiet. „Hy die hier komt zal zich niet ver velen". zei ook de Bredase gemeente secretaris mr. Ph. I. E. Van Woensel, tevens voorzitter van het dagelijks be stuur van de manifestaite. Aan de plechtigheid in het grote paviljoen was een soort show op het grote midden terrein voorafgegaan, waarbij tiental len aanvankelijk zingende kinderen een flauwte kregen Er kwmen zelfs zie kenauto's aan te pas. De K.M.K. hield het wel vol, maar het waren tenslotte de 8000 postduiven die het minste last van de warmte bleken te hebben Trouwens, hun vermogen tot oriënta tie zal aanstaande bezoekers van deze manifestatie waaraan 20.000 amateur medewerkenden in 47 dagen te pas ko men, van nut zijn. In Breda zelf zijn namelijk geen borden te vinden die aanduiden waar het expositieterrein zich bevindt TELEVISIE STRAALVERBINDING Volgende week donderdag 6 juni, zal voor de eerste maal door particulieren gebruik worden gemaakt van een offi ciële televisie-straalverbinding. Dit ge- beurt namelyk bij de opening van de I nieuwe veevoederfabrieken „Hendrikx" veevoeder N.V. te Gennep. De minister van Landbouw en Visserij, mr. Marynen, zal by deze opening aanwezig zyn. De landbouwer Egelmeers uit de Mor tel bij Gemert (N.B.) zal telefonisch bij de minister een zak veevoeder betstel len. Alle aanwezigen zullen het tele foongesprek ook visueel kunnen volgen op in de fabriek geplaatste televisie-ont vangers. De aankomst van het hef- schroefvliegtuig by de boerderij van de heer Egelmeers en de aflevering van de bestelling zal men ook in de fabriek op de televisieschermen kunnen volgen. De PTT verleent aan deze operatie haar medwerking door zorg te dragen voor een straalverbinding tussen Gemert en Gennep. Men wil door deze bijzondere openingsceremonie vooral het licht wer pen op de mogelijkheden van de inscha keling van het luchtverkeer voor particu liere- en bedrijfsdoeleinden. Student in „nood". I Toen gisterochtend om vijf uur een j barkeeper de Stadsschouwburg op het I Leidseplein in Amsterdam passeerde, hoorde hij een plof achter zich. Omkij kende zag hij een man op straat zitten. Deze klaagde over pijn in zijn enkele. Het bleek een 28-jarige student uit Leiden te zijn. Hij vertelde m de voor avond enige glaasjes te hebben gedron ken. Langs de schouwburg komende, vroeg en kreeg hij van de portier toe stemming even gebruik te mogen maken van het toilet. Daarna was hij in de zaal gaan zitten en in slaap gevallen Niemand heeft hem blijkbaar opge merkt. Toen hij gisterochtend vroeg wak ker werd. waren de deuren gesloten De enige „uitgang", die hij vond. was het balkon. Het letsel, dat hij door zijn sprong naar het Leidseplein opliep, bleek nogal mee te vallen. Iring In Leopoldstad in feite op instorten I staat. „De leiders van Katanga hebben iniet het recht hun land te verbinden met de anarchie in de rest van Kongo, dat In een staat van faillissement ver keert". „Het bestuur wordt verlamd door een gezagscrisis. Ongedisciplineerdheid viert overal hoogtij. Er is inflatie, de staats middelen vertonen een chronisch tekort en er heerst werkloosheid. In één woord, er heerst chaos", aldus Tsjombe Hij besloot: „De politiek van Katanga blijft onveranderd. Wij willen samenwer ken met onze Kongolese broeders. Wij willen echter tevens dat bepaalde rech ten worden geërbiedigd. die Katanga zich door vastbeslotenheid en het voeren van een vooruitziende politiek heeft ver worven". Gisteren hebben ongeveer vijfduizend militairen van het Kongolese leger te Leopoldstad een parade gehouden ter ge legenheid van het feit. dat Kongo een jaar geleden door Belgie de onafhanke lijkheid werd verleend. Voorop liep een compagnie marechaussee uit Katanga, die uit- Elisabethstad was overgevlogen. De troepen voerder licht veldgeschut, luchtdoelartillerie, mortieren, pantserwa gens en vrachtauto's voor troepenvervoer mede. De parade duurde ongeveer een uur. Zij werd afgenomen door president Kasavoeboe, die in een ivoorkleurig ge neraalsuniform was gestoken en gene raal Moboetoe, de bevelhebber van het Kongolese leger. Meer dan Honderddui zend Kongolezen sloegen de troepen- schouw gade. I Duitse vrouw mag iu ons land blijven Een Duitse fabrieksarbeidster Gisela F. W., die al meer dan een jaar in Gelder- malsen werkt, mag in ons land blijven. De president van de Haagse rechtbank, mr. G. Witsen Elias, heeft gisteren uit spraak gedaan in een door haar tegen de staat aangespannen kort geding en bevolen, dat de staat de vrouw binnen vijf dagen een reis- en verblijspas voor Nederland moet uitreiken en dat inmid dels geen maatregelen mogen worden genomen om haar als niet toegelaten vreemdelinge over de grens te zetten. De president weigerde de Staat tot de gevraagde dwangsom te veroordelen, overwegende dat de Staat een rechter lijke uitspraak altyd zal nakomen. Het ging in deze zaak om een uiterst moeilijke principiële kwestie. De Duitse vrouw is destijds zonder visum over de grens gekomen. Een dergelijk visum is voor Westduitsers krachtens een bilate raal verdrag ook met nodig. De vreem delingenwet van 1849 bepaalt echter dat aan buitenlanders, die in het bezit zijn van een visum, op hun verzoek een reis- en verblijfspas moét worden uitgereikt De Staat had deze pas nu geweigerd op grond van het feit dat de vrouw geen visum had en de Staat dus niet ver plicht was de pas Uit te reiken. De president stelde in zyn overweging echter, dat de Staat gehouden is aan het beginsel van „fair play", ook In het recht. Hy oordeelde het beroep op het ontbreken van een visum, dat niet ver kregen kan worden, niet redelijk. De president meent, dat het de overheid niet vry staat door haar handelswijze iemand een beroep op de wet te ont nemen „en door deze handelswijze ont neemt de Staat aan de vreemdelingen wet zyn kracht." SUBSIDIES VAN PRINS BERNHARDFONDS IN 1960 Het Prins Bernhard Fonds en de An jerfondsen hebben in I960 11)1 subsidies en premies toegewezen tot een totaal bedrag van f. 777.943.86 (in 1M9 wer den 1307 subsidies verleend tot een be drag \an f. 551.369,09). De subsidies van het fonds werden als volgt verdeeld: wetenschap f. 52.040.-, MARKTBERICHTEN RIJNSBURG. 30 Juni Bloemenveiling Flora. TaLma 140-150. Pyramidal 1* wit 9.tot 12.blauw 7.60 tot 9.Alstroe- merla 4 tot 5.—. Colvlllel 3 tot 5 Gladiolen: Redlox 10.tot 13.Sneeuw- prlnses 6.tot 14.Memorlalday 14. tot 16.Strauss 17.tot 19.Ornltho- falum 6tot 8.alles per 100; Engelse rissen 45-80, Goudsbloemen 12-25, Statica 65-90. Segetum 18-28 per bos; Amanda 6. tot 7 50. Supreme 1.80-2 90, Nymph 650- 850. Ester Read 105-250 et. per bos; Am. Anjers: Sim wit 4-8. Sim rood 4-9. Sim roze 6-10, Tangerlna 12-15, Mac. Arthur 8-14 per stuk RIJNSBURG. 30 Juni. Groenteveiling: sla 4 tot 9.80 per 100 stuks, selderij 360 700. peterselie 200-620, Bone kruid 460- 560. kroten 410-600. bos peen 41.tot 51. radijs 10.90-12 50 per 100 bos. waspeen 36.tot 56 -, ld. B 68 uien 15 tot 17.herenbonen 154. doperwten 81.p. 100 kg. BOSKOOP. 30 Juni. De Boskoopsche Velling". Prijzen der bloemen: Pecntold 70-80. Duisburg 70-100. Butterfly 80-110, Newyorker 240-110. Mardy Grazs 240-150. Offmann 90-100. Spartan 100-80. Hadley 90-66. Vlerlanden 200-130. Bettertlmes 80- 55. Gemengd 80-36. White Butterfly 300- 180. Alstroemerla 48-35. Centaurea 16-12. Llgnls 10-12. Lelie Regale 5-6 per kelk. Clematis Durandl 200-190. Blauwe Distel 74. Delphinium 48. Llatrls 130-100, Pyr« thrum 17. Margrieten 22-23, Carolea 50-40 Sweetheart 75-110. Else Poulsen 44. Nymph 160-65. 180-200, Fire King 300-250. High Light lL Wheatcroff 100-90. Wolfsglorle 130-85, Valeta 190-110. I Achillea geel 30-18, Worlds Supreme 47-49. Achillea wit Cldalcla 23-16. Lathyrus 28- I 25. Spirea roze 13-30. wit 15-16. rood 21- 42. In pot Varens 29. Bladbegonia 26. St- Paulla 35. Hanggeranlum 105-100. Begonia 75-55. Fuchsia 36-35. Begonia Multlflor 24. Trades 24. Coleus 14. TER AAR. 30 Juni. Groenteveiling: kassnljbonen 90-1.40. ld. B 66-89, ld stek 30-56. .stamprlnsessebonen 1.10-1.70, Idem stek 60. peulen 25-1.18. doppers 50-78. ld. B 34-43, kapdoppers 42-58. blauwschokkers 53-63. witte kapucyners 53-54, krombek- doppers 78. tuinbonen 11-16, tomaten A 59-o7. ld. B 51-60. ld. O 48-53. ld. CC 24- 28. waspeen 30-45. ld. stek 14. andyvle 7-9 postelein 4. spitskool 12-16, nieuwe aard- ber 20-25, spinazie 6. kroten 11-15. kom kommers stek 10 alles per kg, sla 4-12, bloemkool 12-27, komkommers 10-23 alles per stuk. bospeen 28-43. bosuien 20-26, I boskroten 6-14. seldery 2. peterselie 2. al les per bos. aardbeien 23-26 per doosje, zwarte bessen 1 14-1.52. rode bessen 72 per kg Bloemen: Margrieten 15-16. Gladiolen 9. Lathyrus 5. Duizendschoon 10; Anjers 27 per "bos. Cactussen 1 50 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN. 30 Juni Groenteveiling: waspeen per kist Al 7. tot 1140, A2 6.— tot 8 70, BI 13 20 tot 15 bospeen per 100 bos 1 57.tot 68. 2 29 tot 48.—. sla per 100 st. 1 11.20- 13.90, 2 3.50-8.80, bloemkool per 100 st. Al 17.tot 49 A2 11— tot 28.—. kroten per 100 bos 8 tot 10.kroten per kist 2 40-2 90, prlnsessenbonen per kg 1 50-1.75. pootulen 15.tot 22.komkommers per 100 st. 16.tot 20;tuinbonen 22.tot 39.andijvie 10.tot 14.rode kool 17.tot 20.spitskool 32tot 36. sjalotten 11.tot 24blauwschokkers 89.tot 93.rabarber 37.krombekken 84 - radys per 100 bos 13.tot 17. aardbeien per doos van 200 gr. 23-24. pe terselie per 100 bos 3.60-6.00, selderie per 100 bos 2 60-4 80 Aanvoeren: waspeen 41.000 kg. waarvan 27 000 kg voor export werd verkocht; bloemkool 13 000 stuks; sla 8.500 6tuks. kunst f. 146.037.50, vnlksontwikkelingWL en jeugdzaken f. 117.497,20-, overzee e Rijksdelen en buitenland f. 11.000,-, cultuurconservering f. 53.000,-. diversen f. 111.898.80. de subsidies van de fond sen beliepen f. 283.470,36. De totaal inkomsten stegen In 1960, vooral door de bijdragen va de voet baltoto, tot circa eén miljoen gulden. In het jaarverslag 1960. waaraan de ze getallen zyn ontleend, zegt het be stuur van de PB fonds, dat het in I dit Jaar de toegenomen inkomsten zo- I veel mogelijk op korte termijnaan de doelstellingen ten goede heeft doen ko men. Allereerst werd gepoogd de AnJerfpnd- sen ruimer te financieren, zulks met I het oog om het eminente belang, dat moet worden toegekend aan het be vorderen van de zelfwerkzaamheid op- cultureel gebied, vooral op locaal en regionaal plan. Voorts kon een aan vang worden gemaakt met het verle nen van steun in de sector „cultuur- conservering" 'behoud van kunstschat ten. cultuurmonumenten, natuur- en landschapschoon) die als gevolg van gebrek aan middelen tot dusver nauwe- ïyks enige steun van de zijde van de fondsen In aanmerking kon komen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5