Van overal komen ze naar zee voor werk MAAR WAAROM! Feestje met indianen Er zijn veie9 vele redenen KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Het duurt lang SPAANSE JONGENS HOEDEN SCHAPEN IN AMERIKA Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 1 juli 1961 Vijfde blad no. 30394 Spaanse meisjes mogen dan naar Nederlandse ziekenhuizen gaan om daar te helpen, Amerika heeft Spaanse jongemannen no dig om schapen te hoeden. Vooral in Amerika's westelijke staten is men geïnteresseerd in Baski- sche schaapherders. De jonge Amerikanen zijn voor dit werk niet te vinden. Zij zijn van me ning dat de verdiensten te gering zyn en het leven te eenzaam. Maai de jongens uit het Baskenland zijn aan dit werk gewoon en 200 dollar per maand plus voedsel en woonge legenheid is voor hen heel wat. Omdat er in het westen bepaald een tekort bestond aan schaapherders, heeft het Amerikaanse Congres een wet aangenomen, die het mogelijk maakt dat Spanjaarden een visum kragen voor drie jaar om daar als schaapherder te werken. In het afgelopen jaar heeft de cen trale organisatie van schapenkwekers 230 van zulke Baskische herders over laten komen. Bij elkaar zijn er, vol gens Wallstreet Journal, reed 800 Bas- ken aan het werk in de tien westelijke staten. Om te wonen krijgen zij een tent of een „caravan". Zij zouden niet te vreden zijn, wanneer niet de nodige wijn aan hun proviand werd toege voegd, maar wijn is, vooral in Cali- fornië, niet al te duur. Overigens leiden deze jongemannen allerminst een luxe-leven. Het is hun bedoeling om in die drie jaar een heel groot deel van hun loon te sparen, Wanneer zij met vijf- of zesdui zend dollar op zak naar Spanje terugkeren, hebben zij in Spaans geld omgerekend een kapitaaltje, dat zij in hun eigen land nooit by elkaar hadden kunnen krygen. dr. P. G. J. Korteweg. Skelteren is zo'n veilige sport, hoort men in ons landje altyd zegen. Dit is in ïynrechte tegen spraak tot hetgeen de Nationale Raad voor de Verkeersveiligheid heeft meegedeeld. Het staat er heel droogjes: „De skelter ((sport" heeft totnutoe het leven gekost aan 33 mensen, van wie 6 onder de 10 Jaar". By na de helft van de slachtoffers was nog geen 16 jaar oud Ongeveer 200 mensen raakten ge wond tydens wedstryden met de kleine race-karretjes. •jür Skelters mogen niet op de open bare weg ryden omdat zy niet voldoen aan wetteiyke voorschrif ten. Toch is dertien maal een ongeluk gebeurd met een skelter op straat, of op een hoofdver keersweg Ruim 130 km/uur bereiken som mige skelters met opgevoerde motor, volgens de raad. Hetgeen wel wat erg veel is RIMBOE II De achttienjarige Colin Henfrey, pas van school, trok naar het oerwoud van Brits- Guyana om daar in alle een zaamheid en gespeend van elk modern comfort een pri mitief volkje de eerste begin selen van de eisen, die de twintigste eeuw stelt, bij te brengen. In bijgaand artikel verhaalt deze Britse teenager van zijn ervaringen met en onder de Zuidamerikaanse Indianen. Dit artikel is het vervolg op dat van vorige week, waarin wij melding maakten van de activiteiten van het Engelse „vredeskorps"„Vrij willig Dienstbetoon in Over zeese Landen". Waarom de buitenlanders zo graag in de zomermaanden naar Noordwijk en Kat wijk trekken? Om er vakantie te houden en om er te kunnen werken. Er wer ken in Noordwijk en Katwijk op het ogen blik 108 buitenland er s, onder wie heel wat twintigersin de Horecabedrijven. Waar om die twens zo graag in onze badplaat- Spaanse en Italiaanse borden wassers, Deense receptionistes, Zweedse kamermeisjes, Oosten rijkste serveersters. In het Katwijkse Savoy-hofel aan de Boulevard werkt de 25- jarige Majken Bringentoff uit Solna bij Stockholm. Een onbe vangen meisje. Hoogblond haar en lachogen. Ze spreekt perfect Engels met een charmant accent. Eerst een beetje sceptisch, omdat ze denkt, daf het interview een studentengrapje is, later vrolijk, leuke details vertellend. Majken is laborante. In Stock holm leerde zy haar verloofde kennen. Een Nederlander, een Hagenaar. Nu is zij kamermeisje in een Katwyks hotel. De komende winter gaat zij naar Zweden terug om er weer als laborante te werken. Maar als het aan Hoewel het voor een bui tenlander wel mogelijk is om gedurende de zomermaan den werk te vinden in onze badplaatsen, wordt toch de voorkeur gegeven aan Ne derlandse arbeidskrachten. Logisch, dat er, nu de ar beidsmarkt krap is, voor ondernemende buitenlan ders redelijke mogelijkhe den in ons land zijn. Toch gaat er een tijd overheen voordat alles in kannen en kruiken is. Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse, het ministerie van Sociale Za ken, het ministerie van Iustitiehet zijn allemaal instellingen, die er aan te pas moeten komen. En dan begrijpt men, dat het een paar weken duurt, voordat de buitenlander zijn werk vergunning in z'n zak heeft. En een werkvergunning moet hij persé hebben, want de kansen om zwart te werken zijn (gelukkig) vrij gering. sen werken? Omdat ze er veel geld hopen te verdienen, omdat ze het avontuur zoe ken, omdat ze onze badplaatsen zo aan trekkelijk vinden, omdat ze iets anders willen, omdat ze onze taal willen leren. Maar de voornaamste drijfveel is hun ondernemingslust. LISA HANSEN rommelig in Rome MAJKEN BRINGENTOFF zeewaeter" haar lag zou ze graag in Holland blij ven. Haar verloofde echter wil graag in Zweden wonen. Het kan verkeren Hoe ze de Duitsers vindt? Ze zegt hiets. Lacht maar wat. Soms kan een lachje meer zeggen, dan een stortvloed aan woorden. ,,'t Is gek. We hebben een paar Zweedse gasten gehad. Onmiddellyk had ik contact. Praatte met ze alsof 't m'n beste vrienden waren. In Zwe den had ik ze niet eens aangekeken, 't Is een soort verbondenheid. Zweden onder elkaar. Laatst zaten een paar Zweden aan tafel te vloeken. Toen zei ik: goede morgen. In het Zweeds na- tuuriyk. Ze keken alsof ze het in Keu len hoorden donderen". Of Majken al wat Hollands kent? „Zeewaeter", zegt ze in onvervalst Kat wyks er niet omheen. Hij is naar ons land gekomen om door er te wer ken vakantie te kunnen houden en daarnaast om er iets te verdienen. Marcelo is in april met de trein in ons land aangekomen. In september ?aat hy weer terug. Maar niet voor Jang. Hy wil meer van de wereld zien. Zwitserland, Duitsland Hy is opge togen over de Hollandse meisjes. Over de Spaanse minder ..Het is gemak- keiyk om connecties met ze aan te knopen en ze hebben leuke fi guurtjes". Wat Marcelo van de Hollanders denkt? „Sommigen mag ik graag, an deren Maar Ja, dat is overal zo". Perfect Hoewel Liso nooit Hollands heeft geleerd en ze pas voor het tweede seizoen In ons land is, spreekt ze onze taal perfect. Ze lykt dan ook heel intelligent, heeft gymnasium gehad. Ze spreekt ook Engels, Ita liaans en een beetje Frans. De Duitse kapsters Ingeborg en Monika, die speciaal voor de Duitse gasten tijdens de zomer maanden in een Katwijkse kap- De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse, de heer G. F. B. Maas rechtsen de specialist in buitenlandse aangelegen heden van dit bureau, de heer W. Chr. Bitter, bekijken een aanvraag voor een werkvergunning. salon haar brood verdienen, had den geen interesse in een inter view. „Keine Interessezeiden zij ietwat argwanend. ,,Wij wil len geen tijdschriften kopen" Ze begrepen het eigenlijk niet zo goed Te avontuurlijk In het Palace-hotel in Noordwijk staat de 23-jarige Marcelo Gaspar uit Barcelona borden te wassen. Hij heeft de motorenfabriek in deze grote Spaanse stad, waar hij als monteur werkte, vaarwel gezegd, omdat hij te avontuurlijk is om er zijn hele leven te slijten. Hij draait „Een jaar voor mijn vertrek naar Guyana had ik waarschijn lijk hartelijk gelachen als iemand mij verteld zou hebben, dat ik binnenkort een feestje zou hebben met Zuidamerikaanse Indianen. Nu vind ik zo'n feest de natuur lijkste zaak van de wereld. Hele maal alleen, uitsluitend op mijzelf aangewezen, heb ik bijna een jaar met hen en onder hen geleefd. In de Indiaanse nederzetting Oreal- la heb ik geleefd. Toen ik wegging. gaven de dorpelingen een feest. Dat feest zal ik nooit van myn leven vergeten. Toen ik in het verre land aankwam, wist ik van maatschappelijk werk niet meer dan wat mijn gezonde verstand me ingaf. En van Amerikaanse Indi anen wist ik helemaal niets. Maar ik leerde veel, kreeg een snelle motor boot en een radio-telefoon van de auto riteiten van Guyana, die mij het een en ander over Orealla vertelden. En voor de rest?„moest ik iets aan ze doen" In Engeland verwachtten ze, dat ik myn taak, waarvoor ik niet was opgeleid en waarin ik evenmin erva ring had, tot een goed einde zou bren gen. En ik was bang, echt bang. Tot ik merkte, dat de mensen van Orealla my aardig vonden, tot ik een goede vriend van hen werd. Orealla is de grootste Indiaanse ne derzetting in Brits-Guyana. De Oreal- lanen behoren tot twee stammen. De Warreus (die op de berg wonen) en de Arawaks (die aan de voet van de berg wonen). De berg ligt aan de bocht van een rivier. Het uitzicht vanaf de berg is prachtig. Maar beneden hangt de zware stilte van het oerwoud. De Indianen zyn klein, stevig ge bouwd met brede schouders. Hun haar is donker, hun gelaatstrekken enigs zins Mongools. Als Je ze voor het eerst ontmoet maken ze een schuwe, terug getrokken indruk. Zy praten zacht, by na fluisteren en antwoorden slechts met een eenvoudig „Ja". Maar toen ik ze eenmaal beter had leren kennen, ontdekte ik achter hun verlegenheid een sterk gevoel voor hu mor. Evenals vele andere primitieve mensen lykt het alsof ze al grapjes makend door het leven gaan. Maar achter hun „easy going" manier van doen zijn zy zó gevoelig, dat je ze waarschyniyk nooit meer terugziet als je flink kwaad op hen bent ge weest. Orealla was niet helemaal gespeend van „westerse" invloeden. Ze waren enigszins „westers" gekleed, Sommigen spraken een mondjevol Engels. Er wa ren zelfs hier en daar radio's. Het begin was er dus. Maar gees- teiyk waren de Oreallanen nog niet zo ver. Ik moest proberen „voormannen" uit en voor de Oreallanen op te lel den. Dat betekende, dat. ik samen met hen moest werken, dat ik steeds bereid moest zyn om m'n handen uit de mouwen te steken. Het was niet zo zeer myn taak te onderwyzen, als wel om ze te helpen iets te ..leren" doen. Ik moest hen aanmoedigen. Als brandpunt van myn werkzaam heden koos ik de Plaatseiyke Raad. Die was al voor mijn komst inge steld door een uit de kuststreek van Guyana afkomstige onderwyzer. Na één samenkomst was hy al weer ver dwenen Ik moe6t die raad dus nieuw leven inblazen. Ik wees ze op het belang van het gezag, dat een dergelyke raad bezit. Enige leden hadden niet genoeg ellin MARCELO GASPAR leuke figuurtjes Hy heeft z'n baantje in Noordwyk te danken aan een Hollandse jongen, hy in Barcelona heeft ontmoet. Op een taleninstituut in Spanje heeft hij een beetje Engels geleerd, waarmee hy zich met een beetje flair redeiyk verstaanbaar kan maken. Hy houdt niet erg van Spaanse mu ziek, wel van moderne Jazz en nog meer van Franse Chansons (Edith Piaf). Zee en bergen Marianne Renner (21) uit Zeil am See, werkt voor het vyfde seizoen als serveerster in de bloenienbadplaats. In het Rembrandthotel. „Ik houd zo van de zee, hoewel ik van de bergen kom zegt het meisje met Oostenrijkse ge- moedelykheid. Ze vertelt ook. dat ze 's zomers meer kan verdienen in Oos- tenryk dan in Nederland. Ook /y com bineert haar vakantie met haar werk. Ook in haar moederland, waar zy 's winters als serveerster werkzaam is ln de wintersportcentra. Marianne spreekt vry goed Hollands en ook redelyk Engels, omdat ze een half jaar in Londen ln de huishouding heeft gewerkt. Colin Henfrey rechtsen de Plaatselijke Raad van Orealla. belangstelling ervoor. Die raakte ik dus kwyt. Maar die er over bleven, die kon lk enthousiast maken. Uit. deze kern kwamen de voorlie den van de gemeenschap voort. Zy gingen gaandeweg begrypen, waarom het ging, wat hun taak was. Na korte tyd had lk ze zo ver, dat ze begrepen wat een vergadering was. waarom een vergadering werd gehou den. zy maakten zelfs van tevoren een agenda, hielden de notulen by. Ze begonnen te begrypen, wat wy westerlingen met een duur woord „per- sooniyke verantwoordeiykheid" noe men. Zo placht Robert de leiding te ne men over de mannen, die de volgen de dag een stuk weg moesten aanleg gen. George zorgde voor de weidegrond. Janet belastte zich met het by een- roepen van de vrouwen, als zy iets gezameniyk moesten doen. Kortom, er werd orde op zaken ge steld. En, wat het belangrykste was, ik speelde het klaar ze de noodzakeiyk- held van die ord in te doen zien. MARIANNE RENNER 's winters in de bergen „Er werkt hier inderdaad een Deen meisje als receptioniste", Mgt de 2S-Ja rige Lisa Hansen uit Faaborg JDat ben ik", zegt zy lh onberispelijk II >1- lands. zy volgt een opleiding voor re ceptioniste. In Kopenhagen heeft ze gewei k' maar ook ln een klein hotel in Romt Ze vindt Rome ontzettend leuk. zo an ders, maar ook rommelig. Boven 1 kun Je er niet veel verdienen, omd.i r een grote werkeloosheid heerst.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17