GRAZ Zich concentreren r VJ is een Oostenrijkse stad met een eigen karakter z-n* Massale trek van moerasaiulijvie: typisch Nederlandse polderplant Rustoord voor gepensioneerden, maar ook drukte van studenten en de luister van de „Opera" Hele wolken hingen in de luelit Zaterdag 1 juli 1961 Politiek broeinest, cultureel centrum (Van onze Weense correspondent) Onder de Oostenrijkse steden komt Graz met zijn 250.000 inwoners onmiddellijk na Wenen, maar het eigenlijke verschil ligt op een geheel ander vlak. Graz is nog altijd de deftigste en meest gracieuze stad van Oostenrijk, een rustoord voor gepensioneerden, waaraan men reeds vroeger de naam ..pensionopolis" had gegeven! Middenin de stad ligt een zeer groot plantsoen, dat even aan Breda doet denken, maar het is veel uitgebreider. Natuurlijk is de technische vooruitgang en de economische ontwikkeling niet ongemerkt aan deze universiteitsstad voorbijgegaan, maar toch is het een toevluchtsoord gebleven voor mensen, die een voorliefde hebben voor rust, teruggetrokkenheid en bezinning. Aan de andere kant blijkt hier vooral veel geestelijke dynamiek aanwezig te zijn. Voor de „opwinding" zorgen de studen ten, die hier nog duidelijk hun stempel drukken op het uiterlijke leven. In een miljoenenstad als Wenen zijn de studenten een onbelangrijke minderheid, in Graz echter beheersen zij de restaurants en café's. Niet de toeristen bepalen hier de kamerprijzen, maar de studenten en zij zijn het ook die in het maatschappelijke leven op de voorgrond treden. De Opera, het optische middelpunt van Graz. Alles wat men in Wenen aan treft, is ook in Graz aanwezig, maar dan op kleinere schaal. Ook de universiteit is ondergebracht in een groot, paleisachtig gebouw met brede trappen, pilaren en zuilen, maar alles is hier een slag kleiner. Een uitzondering vormt echter de Opera, die voor deze stad bijna te groot lijkt te zijn. Niet een kathe draal of een hoofdstation beheerst hier het stadsbeeld, maar de Ope ra, die ook van binnen werkelijk elegant is. Dit grootsteedse gebouw is voor deze hoofdstad van de pro vincie Stiermarken inderdaad een soort symbool, omdat men van hier de laatste grote sprong maakt naar de Opera van Wenen en naar de grote muzikale wereld. Wie in Oostenrijk het visitekaartje „Graz" kan laten zien, heeft de beste introductie voor de hoofdstad. Een groot gedeelte van de beste zangers aan de Weense Opera is in Graz begonnen. Hier ontmoet men telkens directeuren van de grote opera's die op zoek zijn naar nieuwe talenten. En telkens wor den ook nieuwe krachten ontdekt, die hier tot ontwikkeling zijn gekomen en dan voor goed verdwijnen. Dat is het noodlot van een stad als Graz, waar o.a. ook een dirigent als Karl Böhm is begonnen evenals geleerden met een wereldnaam zoals de wijsgeer Meinong, de natuurkundige Schrödinger en de socioloog Röpke. Opleiding in Nederland Integenstelling echter met Salzburg beperkt zich het muzikale leven niet tot een enkele maand, want de Opera is het gehele jaar geopend, zodat men hier kennis kan maken met een uit gebreid repertoire. Een van de eerste zangeressen, die tot het vaste ensemble behoort heeft haar jeugd, tot haar 18-de jaar toe, in ons land doorge bracht. Deze Friedl Pöltinger heeft niet al leen in ons land de lagere en middel bare school bezocht, maar is bovendien leerlinge geweest aan het Amsterdams Conservatorium onder Sem Dresden. Haar piano-diploma heeft zü ook in Ne derlands spreekt en dat zü met heel haar ouders naar Nederland gekomen waar haar vader als ingenieur werkte. Nu leeft en werkt ze al jaren weer in Oostenryk, maar dat neemt niet weg dat ze een volkomen accentvry Ne derlands spreekt en dat zij met heel haar hart en met alle jeugdherinne ringen aan ons land hangt! Daarom komt zü er geregeld terug en koopt dan pondsgewüze drop. hagelslag, muisjes en hele stapels ontbütkoekü! rei en door de bekende klucht van Gol- doni. Ondanks de enigszins opge schroefde reclame is dit werk toch niet zo belangrijk dat het ook buiten Graz een kans zal maken, maar hier is het een succes, omdat het publiek veel eer meeleeft. Het gevolg is dat zangers en zangeressen zich ook veel meer laten gaan, zij veroorloven zich grappen die elders onmogelijk zyn. Alleen in dit opzicht maakt Graz een provinciale in druk, maar voor de acteurs is het pret tiger werken. Wat zü in een miljoenen stad missen, vinden zij hier in over vloed, want ze zijn hier bekend en ze vinden er waardering. In het kader van het festival werden natuurlijk ook in Graz ver scheidene tentoonstellingen ge opend, onder andere van klasicisti- sche schilderkunst en vooral van goud- en zilverwerk uit Stiermar ken. Voor de stad zijn dergelijke tentoonstelloingen bovendien ge beurtenissen van maatschappelijke aard waarbij een bepaalde kring aanwezig moet zijn, al ivas 't alleen maar om te worden gezien. En toch heeft alles hier een voorname en tegelijk een prettige en gemoede lijke stijl. Terwijl recepties in Wenen een rou tine-karakter dragen, heerst in Graz een persoonlijke atm.^i^^ vooral wanneer er een receptie plaats heeft in 't prachtige Eggenberg. 4 Studentencabaret had groot succes in de hoofdstad Ook op cultureel terrein werken de studenten als ferment. Datblükt vooral uit het studentencabaret dat in het „Forum" optreedt. Hier echter ontdekt men geen spoor van provincialisme, want de grappen, steken en kwinksla gen zijn hier veel natuurlijker, geesti ger en van hoger intellectueel peil dan in Wenen. Het is dan ook niet ver wonderlijk, dat een vroeger studenten cabaret uit Graz werd uitgenodigd om in de Oostenrykse hoofdstad op te tre den. Het succes was zo groot dat het engagement moest worden verlengd Er is geen stad in Oostenrijk waar zoveel buitenlandse invloeden samen komen. Niet alleen komt een derde van alle studenten in Graz uit het buitenland vooral uit het Nabye Oosten maar zelfs op de Technische Hogeschool zijn de buitenlanders ver reweg in de meerderheid. De nabyheid van drie grenslanden is hier de ver klaring van, maar kan ook aanleiding worden tot explosies. Politiek gesproken heeft het in Graz altijd een beetje gebroeid. Dit is het gevolg niet alleen van de grens-situa- tie. maar ook van het feit, dat deze stad zich wil handhaven tegenover het centralistische streven van de hoofd stad. Ook in dit opzicht heeft Graz een succes geboekt, want de nieuwe kanselier, dr. Gorbach, is uit Graz af komstig en heeft een grote rol gespeeld in de politiek van Stiermarken. Dit voorbeeld heeft inspirerend op andere provincies gewerkt, zodat ook zü hun rekening en hun eisen in Wenen ko men aanbieden! Het zal de taak van het nieuwe kabinet zijn' om deze twee stromingen coördineren. Op cultureel gebied echter heeft het streven naar decentralisatie zijn on miskenbare voordelen. Dat bewijst vooral de geschiedenis van de provincie Stiermarken, waar eerst Illyriërs en Kelten en tenslotte ook Romeinen wa ren gevestigd. De kunst die hier bloeide had een geheel eigen karakter en werd niet vanuit een centraal punt gedi rigeerd. De resten van deze cultuurge schiedenis vindt men overal in Stier marken, vooral in Leibnitz, waar men de oud-Romeinse stenen en beelden niet in een museum heeft onderge bracht, maar in de buitenmuren van kerken en kloosters heeft ingemetseld. Zodoende vervullen zij ook nu nog een functie en geven een uitstekend voor beeld van integratie, die juist in onze tijd zozeed wordt nagestreefd. Wereldpremière Tüdens het zomerfestival treedt Friedl Pöltinger in de Opera op, want ook Graz heeft na de oorlog een mu ziekfeest georganiseerd met een uitge breid repertoire. De directie heeft zelfs de hand weten te leggen op een we reldpremière, namelijk op de komische opera „Knecht van twee heren" van Waldemaar Bloch. De Oostenrykse componist heeft niet alleen de muziek gecomponeerd, maar ook de tekst ge schreven, waarvoor hü zich liet inspi- In deze dagen, waarin in vele ge zinnen weer de spanning is van het al of niet overgaan van ónderen, horen wy herhaaldelijk de opmerking, dat de kinderen zich to moeilijk kunnen concentreren. Het is dikwyls niet het ontbreken van verstand dat hen doet struike len, maar wat het zo moeilijk maakt de cursussen zonder stagnatie te volbrengen is dat het de kinderen ontbreekt aan concentratie. Wij kunnen er direct wel ter veront schuldiging bij zeggen, dat het de kinderen in dat opzicht zeker niet gemakkelijk gemaakt wordt. Er is zoveel dat de aandacht opvraagt. Al vroeg hebben ze veel dingen, waar aan zü moeten meedoen. Wij kun nen er ook wel bij zeggen dat in vele gevallen de kinderen aan ons ouderen een slecht voorbeeld heb ben: er is weinig concentratiever mogen: wij brengen er in het da gelijks programma van onze bezig heden ook dikwijls niet zo byzonder veel van terecht- Misschien hangt het met dat ge brek aan zich kunnen concentreren wel samen, dat het met onze vorde ringen in levenswysheid en werke- lyke geestelyke groei dikwijls niet al te best gesteld is. Het blyft alles vaak onaf en onvolgroeid, wij heb ben veelal geen reden tot roemen wanneer we proberen na te gaan in hoeverre we wyzer en ryper zyn geworden door de dingen die wy beleefd hebben. In een boekje over de kunst, van het mediteren vond ik de volgende omschrijving van wat zich concen treren is: „Het betekent evenzeer zich richten op als ontvankelijk zyn voor, kijken naar iets als het ondergaan van iets, toegaan naar de dingen als het op zich laten afkomen van de dingen, zoeken naar een weg als zich laten leiden op een weg, want waarheid wordt verwor ven èn geboren". By concentratie denken wij meestal aan een een- zydige inspanning \an de kant van de leerling. Terecht wordt er in genoemde omschrijving op gewezen dat het zich concentreren telkens twee zijden heeft: nooit alleen een krampachtige gerichtheid onzer- zyds, maar ook een openstaan voor wat tot ons komt. Wil zelf met. gro te aandacht willen leren en opne men, maar ook openstaan voor wat onder het leren tot ons gebracht wordt. Moderne onderwijsmethoden zijn er op gericht de juiste concen tratie te bevorderen. Het kind moet ook plezier in het onderwerp krij gen, niet te lang tegen de stof zit ten aan te kijken, maar ontdekken dat het al lerende telkens nieuwe ontdekkingen kan doen. Bij de juiste methode leert het kind zich gezond te concentreren zonder dat het al te eenzijdig gespannen en daardoor overspannen zal worden. In ons geestelijk leven valt het ons dikwyls bijzonder moeilijk de juiste concentratie te vinden. Er zyn heel veel mensen, die wel graag iets van hun leven willen maken, maar die zichzelf moeten bekennen dat het onder de maat bhjft omdat zij er niet de nodige concentratie voor hebben kunnen opbrengen. Misschien helpt het ons als we juist ten aanzien van ons geestelyk leven die verschillende facetten van het zich concentreren nog eens even onder ogen willen zien. WOORD VAN BEZINNING Zich richten op en ontvankelijk zyn voor. Ja, dat is het eerste no dige: gericht zijn op Hem, die onze levens richting kan geven. Onder scheiden wat belangryk is en wat byzaak, opdat wy Hem in ons leven de plaats zullen geven, die aan de Heer des levens toekomt. Gericht heid onzerzijds en dan tevens ont vankelijkheid: d.w.z. openstaan, luisteren, ruimte laten om God in ons leven toe te laten. Niet denken dat wij alle touwtjes in handen kunnen houden, maar durven zeg gen: „Neem mijn hand in Uwe han den en geleid my als een kind". Kyken naar iets en het onder gaan van iets. Kijken naar wat God ons te zien geeft. Uit de bijbel komen levende beelden tot ons, in onze ontmoeting met mensen geeft God ons ineens iels van Zijn lei ding te zien. Dat is niet het kijken zoals dat voor het televisietoestel zo veel gebeurt: laat de beelden maar t*"^ji*Nii[ii'JPl|i?'it li' V' a wisselen, we zitten er maar half geinteresseerd naar te küken. Maar werkelijk proberen te zien alles wat er te zien is. dan gebeurt ook dat wonder dat we al kijkende ineens iets kunnen ondergaan. We zien dat het anders is dan we dachten, we ondergaan de zegen dat we zien de worden. Toegaan naar de dingen en het op zich laten afkomen van de din gen. Ja. we mogen geen zitten-blü- vers worden als we geestelyk wil len groeien. We moeten met ons le ven naar Gods boodschap toegaan: ons laten in beweging brengen en dan zullen we ervaren dat ook de dingen van Gods koninkrijk op ons leven toekomen. Dan blijft dat alles geen vreemde, verre wereld: „het heil, waarnaar wü vragen, het komt ons tegemoet". Zoeken naar een weg en zich la ten leiden op een weg. Wü hébben het nog niet. wü zün samen met anderen nog onderweg. Maar juist als wé zo onderweg zün, weten we ook dat het maar niet een blind tasten is, al zoekende komen wü op de weg van Hem. die kon zeggen: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Als wy ons zo leren concentreren mogen we tot onze vreugde ontdek ken dat ook die laatste opmerking waar is: „want waarheid wordt ver worven èn geboren". We verwerven inzicht, doorzicht in menselüke ver houdingen maar zullen bovehal de vreugde ervaren dat in ons de waar heid opnieuw geboren wordt omdat wij zelf worden herboren als men sen, die mogen leven in de vrüheid van de kinderen Gods. DR. S. L. VERHEUS. doopsgezind predikant te Leiden \N de droge zomer van 1959 is er op de drooggevallen gronden van de polder Oostelijk Flevoland iets wonderlijks gebeurd. Van duizenden en nog eens duizenden wilde planten, die daar groeiden, maakten zich pluizige zaden los. Heel licht zweefden miljoenen pluisjes boven de oneindig schijnende vlakte, zover men kon zien. Die pluisjes schenen elkaar te zoeken. Ze vonden elkaar ook en ze hecht ten zich aaneen. In de lucht ontstonden zo hele wolken, die tenslotte door een stevige Noordwestenwind werden weggedreven, ver van de plaats, waar het zaad zich van de moederplanten had losgemaakt. En daarmee was het grote avontuur van de moerasandijvie begonnen, want deze was het die zich in enorme massa's op het nieuw gewon nen land had gevestigd een forse lichtgroene plant met dikke holle stengel, zachtbehaarde bladeren en hele trossen heldergele bloemen. 99 Eenheid van Romeinse en christelijke cultuur (Leibnitz ai Stiermarken). „Niet zeldzaam Het Jaar daarop bracht een zeer vochtige zomer de zaadjes van de moerasandüvie ontkiemden en toen bleek wat voor een wonder er was ge schied. In tal van streken van Noord west-Duitsland vonden natuurliefheb bers tot hun grote verrassing een plant, die in de flora vajn die gebieden als „zeldzaam" stond geregistreerd. En zeldzame planten worden natuurlük te bevoegder plaatse gemeld in dit ge val o.a. bü dr. Gritz Runge te Münster, natuurbeschermingsconsulent aldaar, maar toen bleek al gauw. dat van „zeldzaam", toch al zo'n rekbaar be grip, geen sprake meer was! Dr. Runge was overigens voorbereid op deze mas sale invasie. Uit. Arnhem had men bericht, dat moerasandüvie zich plot seling over heel Oost-Nederland had verspreid en dat de plant zonder twy- fel ook in Duitsland zou worden gesig naleerd. Van alle zijden kwamen berichten, dat Senecio Paluster, zoals de wetenschappelüke naam luidt, was gevonden en de kaart, waarop dr Runge deze vondsten pleegt bij te hou den. kreeg in minder dan geen tijd een pokdalig uiterlük door de vele stappen, die evenzovele groeiplaatsen van de moerasandüvie betekenen. Hoog boven de Noordoostpolder, over Drente, Overysel en Gelderland zweef den de pluiswolken <men heeft ze in ons land per auto bijna 100 km kun nen volgen!) naar het nieuwe versprei dingsgebied. dat thans een groot deel van het aan ons land grenzende Duitse gebied beslaat en zich wigvormig uit strekt tot ver achter Hannover. Ovei heel Westfalen en ook in het Rünlano daalden de pluisjes neer en ze ont kiemden langs poelen en riviertjes tus sen Osnabrlick en Dortmund, tussen Mgppen en Paderborn. Onderweg ble ven natuurlük ook veel zaadje? steken, maar desondanks ls en blüft moeras andüvie in het oosten van Nederland vrü zeldzaam, en of zü zich hier zal weten te handhaven of zich zelfs zal uitbreiden, is nog zeer de vraag. Want- het grote geheim van het plot selinge massale optreden van deze plant ligt in slikgrond, waarop verder (nog) niets groeit. De drooglegging van oostelük Fle voland deed een enorme maagde- lüke slikvlakte ontstaan in een ommezien had moerasandijvie zich daar in ongelofelüke hoeveelheden ge vestigd. Kort daarna vielen als gevolg van de droge zomer van 1959 overal moerasgronden, turfkuilen, oude klei- gaten, vüvers en andere stilstaande wateren geheel of gedeeltehjk droog. Daarby kwam weer slikgrond vrü- De wind die de zaadjes in oostelüke rich ting trasporteerde, deed de rest, en ze ontkiemden in groten getale, toen de waterstand het oude peil bereikte. Zo doende is 1960 een echt „moerasandij- viejaar" geweest. En nu schünt Sene cio Paluster bü gebrek aan geschikte terreinen en als gevolg van de vrü hoge waterstand op haar retour te zün, want de tweede generatie, van dit jaar dus, moet al uit minder goed ont wikkelde planten bestaan. In die richting gaat het onder zoek, dat te Munster met be trekking tot deze merkwaardige massale immigratie in Duitsland wordt verricht. Daar zijn alle na tuurliefhebbers om medewerking verzocht, de tegenwoordige groei plaatsen van Senecio Paluster op nieuw te melden, onder opgave van het aantal planten, dat bij de vondsten wordt waargenomen. Van jaar tot jaar wil men nu door registratie van de vindplaatsen en door tellingen trachten vast te stel len of de moerasandijvie in deze van huis uit „droge" streken in derdaad levensvatbaarheid heeft, of dat van een incidentele ver spreiding kan worden gesproken, als gevolg van de abnormale weersomstandigheden in 1959. Moerasandijvie

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15