LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND I.25 Labour komt met nieuw programma voor de dag LUCKY STRIKE Wimbledon noem ben banaan bij 2ijn naam Nadruk ligt op nationalisering van onderwijs en verbetering Minister Cals verdedigt zijn benoemingsbeleid bij O.K. en W. sun twk drop 800 GULDEN PER AMERIKAAN Strafvermindering in België voor de politiek veroordeelden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 30 juni 1961 Derde blad noi 3C3j3 Het ontbreekt aan leidende figuren (Van onze Londense correspondent) De Labourparty. welke al sinds jaren op zoek is naar een politiek welke de eenheid in eigen rüen kan herstellen en daardoor een kans krygen bij de algemene verkiezingen, heeft thans een nieuw politiek programma gepubliceerd, dat als discussiebasis moet dienen voor het komende partijcongres. Vorig jaar werd dit verscheurd door het conflict over de kernbewapening, waarbij partijleider Hugh Gaitskell het onderspit moest delven. Dank zy het feit, dat hy noch de hem steunende Lagerhuisfractie van wyken wilde weten, heeft een aantal machtige vakbonden, die zich oorspronkelijk voor eenzijdige kernontwapening door Engeland had uitgesproken zich aan Gaitskells zijde geschaard, zodat zijn positie voorlopig schünt te zyn gered. Onderwijs op de helling Labour is voornemens om het antieke Britse onderwijssysteem op de helling te nemen. Het wil collegegelden voor de universiteiten afschaffen en de be roemde particuliere scholen en ook de minder beroemde welke meestal voor gewone burgers volkomen onbe taalbaar zyn en een kunstmatige klas sescheiding ln de Britse samenleving hebben veroorzaakt, langs de weg van vrywillige onderhandelingen opnemen in het staatsonderwijs. De zogenaamde „publieke" (dit zijn, anders dan de uit drukking suggereert, de duurste parti culiere) scholen zijn al jarenlang in Engeland een doorn in het oog van miljoenen. Zy hebben geleid tot ver paupering van het openbaar onderwas. Vandaar dat Labour op dit punt zeer sterk staat. Voor de lagere scholen is het programma klassen van maximaal dertig en leerplicht tot 16 jaar. Gaitskell verklaarde bij de lancering van dit programma dat de conservatie ve regering volkomen is vastgelopen. Dit moge zo zyn, maar een Labouroverwin- ning lijkt nog ver af. want het Engelse volk is alleen Labour indien er chaos heerst of dreigt, waarvan nog lang geen sprake is. Een andere moeilykheid is, dat Labour sinds het heengaan van de veteranengeneratie geen grote nationale figuren meer bezit. Met een programma alleen worden geen verkiezingen gewon nen, hoewel de rommelige partij indien zy erin slaagt haar eenheid te bewa ren, wel riegelyk een kans zou maken. Nu het defensieprobleem, dat de par ty zo lang heeft ontredderd uit de weg is geruimd, is thans het ogenblik geko men om zich positief op de toekomst te bezinnen. Dit is gebeurd in een uit voerig document over Labours binnen landse politiek, dat bedoeld is als een algemene richtlijn en niet als gedetail leerd verkiezingsmanifest. De verkiezin gen liggen nog ongeveer drie jaar in het verschiet. De party kondigt thans aan dat zy in staat is Engeland uit het economisch moeras, waarin het zich thans bevindt, te redden door de oprichting van een nationaal planbureau als grondslag voor een zo juist mogelyke beleggingspoli- tiek. Verder zal het industriële weten schappelijke onderzoek op nieuwe wyze dienen te worden aangepakt. Het doel is economische expansie. De conserva tieve politiek in dit opzicht is volgens Labour hopeloos mislukt. Er zullen over heidsbedrijven moeten worden opgericht om te concurreren met achterlijke en achteruitgaande bestaande industrieën. Gemeenschapsbezit zal ook moeten wor den uitgebreid tot ondernemingen, wel ke voor him bestaan afhankeiyk zyn van de sraat. Buitenlandse firma's kun nen Engelse bedryven opslokken zodat de staat terwille van de gemeenschap zal moeten kunnen ingrypen, zo wordt betoogd. Nationaliseren Economische monopolies komen in aanmerking voor nationalisering. Een nieuwe Labourregering zal daarom de staalindustrie welker nationalisering door de conservatieven destyds is on gedaan gemaakt, opnieuw nationalise ren. Ook het gedenationaliseerde vracht vervoer op de weg komt opnieuw in aanmerking om door de staat te wor den overgenomen. Indien de belangen der gemeenschap in gevaar gebracht worden door industriële samenvoegin gen, »&1 de staat dit moeten kunnen verhinderen of op andere manier in grypen. Om grondspeculatie tegen te gaan, waarover op dit ogenblik algemene ongerustheid heerst wegens het fantas tische opjagen van de pryzen, wordt voorgesteld bouwgrond door de overheid te laten kopen en met het doel deze te verhuren. Israëlische diplomaat moet de Sowjet-Unie verlaten Volgens een bericht van Tass, heeft de Sowjetrussische regering de eerste secretaris van de Israëlische ambassade in Moskou Jakok Sjaret, verzocht de Sowjet-Unie te verlaten, „omdat hij op heterdaad werd betrapt toen hy zich met spionage ophield". Het verzoek werd gedaan door het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Tegelykertyd vestigde het ministerie nogmaals de aandacht van de Israëli sche ambassade op de ontoelaatbaar heid van dergelyke handelingen door de diplomatieke staf van de ambassade. Sjaret, die in juni 1960 naar de Sow jet-Unie kwam, maakte reizen naar verschillende delen van de Sowjet-Unie, waar hy volgens bevoegde Sowjetrus sische organen spiongge-contacten leg de en tevens illegaal anti-Russische Zi onistische lectuur verspreidde. Deze or ganen stelden vast, dat Sjaret verschei dene byeenkomsten met spionnen heeft georganiseerd. Op een hiervan werd hy cp heterdaad betrapt op het moment waarop hij geheime documenten tracht te te verkrijgen, aldus Tass. Kinderbijslag in West-Duiteland voor liet tweede kind De Westduitse Bondsdag heeft giste ren na urenlange debatten een wets ontwerp aangenomen voor toekenning van kinderbyslag voor het tweede kind in gezinnen met lage inkomens en in stelling van een kinderbyslagkas. Vol gens deze wet zullen, met terugwerkende kracht tot 1 april J.I., ongeveer 1.200.000 gezinnen maandelijks 25 mark voor het tweede kind ontvangen. De Bondsraad (Eerste Kamer) moet het ontwerp nog goedkeuren. Deze byslag is bestemd voor belastingplichtige inkomens van niet meer dan 7200 mark per jaar. behoudens byzondere bepalingen. De byslag voor het derde en volgende kind zal volgens de tot nog toe gebruikelijke manier via de bedrijfsverenigingen uitgekeerd bhj- ven worden. De socialisten en de vrije democraten (liberalen» hebben, zij het onder ernstig bezwaar, ook hun stem aan het wets ontwerp gegeven, nadat hun amende menten tegen het bepalen van een inkomensgrens en de instelling van een tweede kas waren verworpen. Er werden slechts vier stemmen tegen het ontwerp uitgebracht. ANTWOORD AAN DE HEER PETERS OVER RIJ-EXAMENS Beoordeling objectief De minister van Verkeer en Water staat is niet bereid te bevorderen, dat de termyn wordt verlengd (thans twee maanden) tussen het praktisch en theo retisch gedeelte van het ryexamen als een kandidaat voor één van deze twee onderdelen niet direct slaagt. In zijn antwoord op schriftelyke vragen van het Tweede-Kamerlid Peters (KVP) merkt de heer Korthals op, dat de re sultaten van de rijexamens bewijzen, dat in het algemeen aan degelijkheid van voorbereiding zeer veel ontbreekt, en de vrees dan ook gerechtvaardigd is, dat verlenging van de termijn van twee maanden het euvel van onvoldoende voorbereiding nog in de hand zou wer ken. Als vaststaand kan worden aangeno men. dat de beoordeling door deskundi gen volstrekt objectief is. Voor het com missoriaal maken van het onderzoek in beroep bestaat dan ook geen genoeg zame grond, nog afgezien van de kosten, die dat met zich zou brengen, zo vindt de heer Korthals. Weefsel van naarheid en verdichtsels' De vergaderzaal der Tweede Kamer leek gistermiddag een schoollokaal. Achter de regeringstafel was een schoolbord geplaatst en daarnaast stond minister Cals, met een stukje kryt in de hand. De minister van O. K. en W. gaf de Kamer les in de bezetting van de op van zyn departement, in het byzonder wat de geloofsovertuiging bij de ambtenaren betreft. Dit alles naar aanleiding van vragen van de heer Albering <KVP> over de juistheid van een aantal feiten, vermeld in een serie kranteartikelen. Deze arti kelenserie kwam hierop neer, dat de katholieken op het Departement van O. K. en W. 'n onevenredig grote invloed zouden hebben, hetgeen dan van invloed I Gisteren heeft Prins Bernhard in de tuin van Paleis Soestdijk van een groep van vijftien vrienden en kennissen een race-boot aangebo den gekregen als verjaardagsge schenk. De Prins neemt belang stellend de motor van de boot in ogenschouw. Advertentie LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter'wereld LUCKY STRIKE ...wordt in practisch alle landen ter wereld gerookt zou zyn op de objectiviteit by het onde*. wysbeleid. Minister Cals kenschetste deze krante artikelen als een „samenweefsel van en kele juist weergegeven feiten met vele hele of halve verdichtsels". Scherp reageerde de bewindsman op „venijnige beschuldigingen" en „ver dachtmakingen" aan het adres van alom geachte afdelingschefs. Nadat minister Cals de vragen van de heer Albering had beantwoord, infor-1 meerde prof. Oud <WD» of de minis ter een zo uitvoerige reactie op onjuiste 1 publikaties in de pers voortaan maar niet liever aan de voorlichtingsdienst van zyn departement zou overlaten. De minister antwoordde, dat een lid der Kamer hem vragen had gesteld, en dat het overigens aan de Kamer was hem al dan niet gelegenheid te geven het woord te voeren. Advertentie Groet aan regent van de oude hear" Begrafenis oud-burgemeester De Moncliy te 's Gravenliage Zeer velen op Oud Eik en Duinen bijeen „Het vorstelyk 's-Gravenhage betreurt met het hart het verlies van oud-burge meester De Monchy en zal de herinnering aan diens integere persoonlijkheid met dankbaarheid bewaren en in hoge ere houden". Dit zei Den Haags burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten gistermiddag in de aula van de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag voordat daar het stoffelijk overschot van mr. S. J. R. de Monchy, oud-burgemeester van Arnhem en van Den Haag, die zondagavond ln de ouderdom van 81 jaar Is overleden, in het familiegraf werd bygezet. Het proces-lssels Gisteren is de hoop da' een Europeaan in het Wimbledon tennistoernooi een van de ereplaatsen zal bezetten tot een mi nimum gedaald. Nicola Pietrangeli, on- getwyfeld de beste speler van het con tinent. werd met. 26, 63. 64. 64. uitgeschakeld door de 22-jarige Ameri kaan Chris Crawford. Ook in het dubbelspel kwam Pietran geli met zyn landgenoot Orlanda Sirola niet verder dan de eerste ronde. Tegen het Australische duo Coghlan Howe ble ven zy met 64, 16, 97, 63, in de minderheid. De Nederlandse vertegenwoordigers Willem Maris en Piet van Eysden brach- I (Austr) 62, 36. 6—2, 6—1.Jacques ten het eveneens niet verder dan de'(Austr) versl Dell (VS) 62,6—4,64., eerste ronde. Zoals verwacht werd wa-jWilson (GB> versl Frost (VB) 62. ren zy kansloos tegen het Australische MATROOS KON NIET ZWEMMEN Gistermiddag is de 25-jarige matroos L. Medemblik. uit Saaxumhuizen (Gem. Baflo) in IJlst over boord gevallen en verdronken. Hy behoorde tot de be manning van de Groninger kustvaarder „Mimosa". De matroos kon niet zwem men. In het proces te Munchen tegen dr. Josef Issels, de leider van de Ring- berg- kankerkliniek Am Tegernsee, is OP. namelijk 26.000. giesteren een van de gevallen ter spra ke gekomen op grond waarvan be halve van dood door schuld ook van bedrog beschuldigd, is. Hy zou de ver wanten van een ongeneesiyk zieke ge nezing van de patiënt beloofd hebben koningsduo Fraser, Emerson 61, 6 63. Met een temperatuur \an 30 gr. Cel sius was het donderdag de tot nu toe warmste dag van het toernooi. Ook het aantal toeschouwers leverde een record Uitslagen Damesenkelspel (2de ronde) Jan Lehane Austr' versl mevr. Brasher <GB> 6—0, 6—3.. Yolanda Ra- isseis zei niet gezegd te hebben, dat hij Moffltt <VS> de ziekete zou doen verdwynen maar 11 12.Angela Mortimer (GB) „Ik moge uiting geven aan myn eer bied en diepe dankbaarheid voor de man, die in de geschiedenis van Den Haag zal blyven voortleven als de naam van de burgemeester, die in samenwer king met de raad de gemeente heeft geleid en bestuurd in de moeilykste, zwaarste en zwartste tyd, die zij ooit heeft meegemaakt", aldus burgemeester Kolfschoten. Spreker bracht voorts zyn gevoelens van hoge achting en waardering tot uiting jegens de man bij wie gaafheid en begaafdheid om de voorrang streden, jegens de „regent van de oude keur", wiens nagedachtenis in dankbare her innering zal blyven voortleven. Namens de vrienden van de ontsla pene werd daarna het woord gevoerd door de heer mr. W. C. Wendelaar, oud lid van de Tweede en de Eerste Kamer en oud-burgemeester van Alkmaar, die gewaagde van de grote plaats, die de heer De Monchy in zyn gezin innam. „Overal waar hij kwam heeft hy vrien den gewonnen: in de overheidsdienst, in het Vredespaleis, bij de talloze maat schappijen en verenigingen, waarvan hy doorgaans voorzitter was en onder zyn studiegenoten, van wie de meeste hem in de dood zyn voorgegaan." Spreker gewaagde van de grote gaven van hoofd en hart, van het sterke ge heugen van de heer De Monchy, dat hem bij zyn parate kennis ten dienste stond. Naast deze grote eigenschappen vielen verder op zyn grote bescheidenheid, zyn eenvoud en zijn waarachtigheid. Zijn devies was „leven is geven en niet ne men," welk devies hy tijdens zyn leven, dat niet altyd gemakkelijk is geweest, volledig is nagekomen. Laatste spreker was de in New York woonachtige oudste zoon van de ont slapene, de heer E. P. de Monchy, die namens de kinderen, kleinkinderen en de verdere familie woorden van dank sprak. Bij het betreden der Aula had de or ganist van de Grote Kerk, de heet Adriaan Engels, een inleiding op de fantasie in c-moll van Bach ten gehore gebracht. Na de rede van de heer Wendelaar vertolkten de organist en de hoboist, de heer Constant Stotyn, een deel uit het Concerto Grave en twee delen van een sonate voor hoba en orgel van J. B. Loeillet. Een groep van 50 leden van „Die Haghesanghers", van welke vereniging wyien de heer De Monchy ere-voorzitter was. bracht tot besluit van de plechtig heid onder leiding van dirigent Jos Vranken jr. het „O, bene Jesu" van Palestrina ten gehore. De teraardebestelling van de heer De Monchy, die in 1937 als ambtenaar van de Burgerlijke Stand het huwelyk van Prinses Juliana en Prins Remhard heeft voltrokken, en wiens stoffelyk overschot juist op de verjaardag van Z.K.H. aan de schoot der aarde werd toevertrouwd, werd door zeer velen bygewoond. dat zyn behandelingswyze het gezwel zou bestryden. Hy drukte er zyn spyt over uit dat in dit geval röntgenfoto's van de patiënt in tydsvolgorde verwis seld waren, tengevolge waarvan hy. dr. Issels zelf, de gevolgtrekking had ge maakt dat de toestand van de patiënt aan het verbeteren was. De deskundige professor Von Braun-Beherens verklaar de. dat van een arts. die ongkanker be handelde, verwacht had kunnen worden, dat hy een dergelyke verwisseling ter stond had bemerkt. Issels zou in zyn enthousiasme voor zyn behandelings methode de objectieve feiten in dit ge val niet geheel onderkend hebben. De getuigen prof. dr. G. Maurer en dr. E. Kugel. die op de patiënt een longoperatie hadden uitgevoerd, ver klaarden dat in dit geval geen operatie of bestraling meer in het geding kwam daar zich reeds kankersymptomen aan de stembanden voordeden. Volgens prof. Braun-Beherens zou bestraling toender- tijd echter wel degeiyk zin gehad heb ben. versl. mej. Durose (GB) 6—0, 60.Re- nee Schuurman (Z-Afr) versl mej. Wheeler 6—2, 6—0., Mimi Arnold 'VS) versl Lesley Turner (Austr) 75, 64. Herenenkelspel (3de ronde Laver «Austr- versl Bungert <Dld) 6—3, 6—1. 8—10, 4—6, 6—3.. Taylor (GB) versl Belkhodja (Tun) 8—10, 6—1, 64, 63. Fraser Austr versl Mulligan VS) 12—10, 5—7, 2—6, 9—7. 6—0.Ayala «Chili) versl Froehling (VS) 62 75, 64., Segal (Z-Afr» versl Bey iRhod' 6—3, 64. 64; Palafox <Mex) versl Pickard (GB) 6—3, 6—3, 6—3. Herendubbelspel Arilla Santana (Sp) versl Ahinka'Le- genstein (Oost» 2—6, 36. 86. 7—5, 62.Bungert Kuhnke «Dld» versl Con- tet Renevand (Fr) 64. 16. 63. 64., Coghlan/Howe (Austr) versl Piet rangeli Sirola (It) 6—4, 1—6, 9—7, 6—3. Lejus Likhachev (Rusl) versl Reed Ulrich (VS Den) 5—7, 6—4, 6—4, 6—4. Damesdubbelspel Florence de la Courtie Christiane Mercelis (Fr Belgi versl Delford Mills (GB) 75. 57. 62.Jan Lehane Mar garet Smith (Austr) versl Brick Hanks (VS) 61. 61.Sandra Reynols Renee Schuurman Z-Afri versl Deidre Catt' Angela Mortimer <GB> 61, 63., Ann Haydon Christine Truman «GBi versl Pilar Barril/Carmen Coronado (S) 61. 6—1. I1"'WMIIHH llllllr l.L-ki! HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK Advertentie Het gaat de Amerikanen 140 miljard gulden kosten om één mens eenmaal naar de maan te sturen - ofwel f800 per Amerikaan. Het kost U maar f2.50 om twintig maal van een heerlijke, zachte Karei I seno- ritas te genieten. Laat die Amerikanen maar naar de maan gaan: U vindt Uw doosje Markant in de sigarenwinkel om de hoekEn - Karei I geeft goud voor een riks. GRIND WORDT DUURDER Het Nederlandse grindverkoopkantoor van de georganiseerde grindbaggeraars te Nijmegen beeft besloten per 1 juli de I grind prijzen te verhogen. De ministe riele goedkeuring is inmiddels verkregen. De verhoging bedraagt gemiddeld 701 cent per ton. Voor de duurste soorten grind stijgt de prijs per ton van f. 2.68 tot f. 3.38, een prijsstijging dus van circa 20rr. De baggeraars motiveren deze styging door te wyzen op de hogere pryzen die zy moeten betalen voor de verwerving van de te ontgrinden terreinen. Deze j prijzen waren voorheen 16 A 18 duizend i gulden per ha. en liggen thans tussen liet gaat om ruim dertigduizend mensen Voorstel aanvaard gens hun politieke houding tydens de III Duitse bezetting werden veroordeeld, zun geheel of gedeelteiyk in hun rechten Kamer eil Senaat Het wetsontwerp werd ln de Kamer van volksvertegenwoordigers gesteund Na de Senaat heeft gisteren ook de fr?5,tie,en de Vlaam- socialisten. De Waalse socialisten 22 en 23 duizend gulden. Voorts zyn er Belgische Kamer van volksvertegen- J 7■OCjU«« kostbare investeringen voor baggerma- woordigers haar goedkeuring gehecht chines nodig en stijgende kosten van 1". f wetsvoorstel over hei herstel in p^ent ïi"èvre^Hd?ni de behande l™ nen en sociale lasten. In de ontgonnen politieke en burgerrechten tan n.i de J'™1LttX) terreinen moeten de ontgrinders vaak oorlog pnlillek veroordeelden. Ken deel Simnromi^ran h£tk.fhnlïi' kostbare kunstwerken als wegen en van deie veroordeelden, die een gevan- bruggen aanleggen fentaatraf van drie jaar of minder werd t kabinet Tegenover de mr- De uiterwaarden van de Maas In Mid. opgelegd ral automatisch In deze rech- 1e den-Limburg leveren thans ruim 90 ten worden hersteld. Geschat wordt, dat indreven daden gêheel verdién van de Nederlandse behoefte aan grind. h" "m ongeveer 000 staat de vooral aan Waalse zHde toe- De waterplassen die daardoor ontstaan Ruim 40 000 Belgen, die eveneens vol-1 gedane mening dat het ontwerp tc groeien per Jaar met gemiddeld 70 ha. gens de in 1948 afgekondigde wet we- I ver gaat met de amnestie chines

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5