Dinsdag valt in de Tweede Kamer de uitslag over de kinderbijslagwet De havenstaking in Amsterdam duurt voort 1 H l WEERBERICHT' f348 Britse schepen op weg naar Perzische Golf (9ud 91 Regering weigert nog verdere tegemoetkoming te doen .TRESLONG' - HILLEGOM Werk ligt zo goed als stil Aankopen voor ons leger Bendix van erge enegouwen Kasseins dreiging aanvankelijk niet ernstig genomen, maar in Londen is men niet gerust lettws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 JUNI 1961 No. 30393 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. a E. van Dtsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dupliek van Minister van Rooy Geen belastinggelden voor uitbreiding (Van onze Haagse correspondent) ..Financiering uit de algemene middelen is onaanvaardbaar voor de regering". Dit was het laatste woord van minister Van Rooy op de derde dag van het kinderbijslagdebat in de Tweede Kamer. Geen financiering uit 's Rijks kas betekent geen bijslag voor de eerste twee kinderen van zelfstandigen. Uitbreiding van de algemene kinderbijslag verzekering tot die eerste twee zou immers zijn als het Rijk zou bijdra gen in de kosten. Anders wordt de premie te hoog. Dinsdag a.s. zal de Kamer beslissingen moeten nemen. Dan komen de amendementen in behandeling en nog diezelfde dag zal vermoedelijk de eindstemming plaats vinden over de algemene kinderbijslagwet. gemene kinderbijslag als een gevaar voor de gezonde overheidsfinanciering. Hü wilde ook niet ingaan op een voor- „Niet de eerste twee kinderen" Hoewel hij drie kwartier nodig had gehad om zich te beraden op hetgeen de Kamer in tweede termijn naar voren had gebracht, was minister Van Rooy in tien minuten met zijn dupliek klaar. Hij bepaalde zich tot het hoofdpunt: uitbreiding van de nieuwe wet tot de eerste twee kinderen. Alle fracties, met uitzondering van die der VVD, hadden daarop aangedrongen. Zonder acht te slaan op socialistische interrupties, zette minister van Rooy nog eens uiteen waarom hij niet wilde in gaan op de wens van de gehele Kamer minus de VVD. De regering gaat uit van het beginsel, dat de sociale volks verzekeringen volledig „self-supporting" moeten zijn. Begint men eenmaal een beroep te doen op de algemene mid delen. dan zouden grote moeilijkheden ontstaan. „Men komst direct voor de vraag van de prioriteiten", zo vervolgde mr. Van Rooy. De premie voor het ouderdoms pensioen zal zeker omhoog moeten, en er zijn ook wensen voor het weduwen- en wezenpensioen. De premie kinderbij slag zou moeten worden verhoogd van 2 tot meer dan 5 om ook de eerste twee kinderen bij de verzekering te be trekken. Elk percent, dat de regering daarvan voor haar rekening neemt, zou het Rijk ongeveer f 200 miljoen per jaar kosten. En juist op die uitgaven pleegt men te gaan bezuinigen, wanneer het mis loopt met de staatsfinanciën. In dit verband wees de minister op de moei lijkheden in België, toen men daar ging bezuinigen met de z.g. „eenheidswet". Gevaar voor overheidsfinanciering Al bij al zag mr. Van Rooy een bij drage uit de Rijksmiddelen voor de al- vrïjetijdsverf kwaliteitsverf WARM TOT ZEER WARM De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 23.05 uur; onder: 8.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.00 en 17.30 uur. Laagwater te 0.50 en 13.16 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundig medewerker) Ook morgen zomers strandweer met in de middag een zwakke wind uit zee. Overdag temperaturen van omstreeks 25 graden Temperatuur eewater 17 gra den. Vooruitzichten: Wellicht ook zon dag nog warm en zonnig weer. Advertentie (tel. 0 25205347) - Rest. A la carte. Dag Diner-Dansant Onbeperkt kip-eten f6— Quick-Lunch (5 min plate, service): o.a. gebakken paling f5. 's Maandags gesloten. Dit blad bestaat uit 20 pagina's stel van de anti-revolutionair Smallen- broek om het recht op kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van zelfstan digen althans in princpe te erkennen. De financiering zou dan een kwestie van later zorg zijn. Voor zo'n geleide lijke uitbreiding tot de eerste twee kin deren via een overgangstoestand voelde de minister niets. „Op die manier", zo zeide hij, „zou men toch de grondge dachte aantasten". Geen concessie meer De regering is dus niet verder over de streep gekomen na de twee concessies, die reeds eergisteren werden gedaan: het waardevast maken van de kinderbijslag en betaling van de premie voor loon- trekkenden rechtstreeks door de werk gever. Die twee concessies hebben het kabinet enkele amendementen bespaard. Veel belangrijker dan de binding van de uitkeringen aan de loonindex en het onzichtbaar maken van de werknemers- premie is echter het vraagstuk van het eerste en het tweede kind. Vervolg op pag. 2 Op een gistermiddag op een grasveld nabij de Oude Hemweg in Amsterdam gehouden vergadering van de stakende havenarbeiders het aantal zou thans 4000 bedragen is besloten het werk voorlopig nog niet te hervatten. Het stakingscomité is volgens de voorzitter van dit comité, de heer G. C. Heijt echter van oordeel, dat het conflict zo snel mogelijk opgelost dient te worden. Men stelt zich evenwel „vast beraden op het standpunt de staking, zolang er geen resultaten zijn bereikt, voort te zetten". Ook vanochtend waren alle kaden in de Amsterdamse haven stil en verlaten. Voor de toegangshekken groepten de arbeiders samen om de weinige werkwilligen aan het verstand te brengen dat ook vandaag de gehele haven „plat" moest. Het „posten" verliep overigens uiterst rustig en de overal aanwezige politiemannen behoefden nergens in te grijpen. Van de 3000 havenarbeiders werkzaam bij de samenwerkende havenbedrijven staakt circa 90%. Van de naar schatting overige ruim 2500 havenarbeiders kan worden aangenomen dat ongeveer 70% het werk heeft neergelegd. Ploegen kwamen niet op De ploegen, die gistermiddag om vijf uur of half zes moesten opkomen, ver schenen haast nergens en waar wel enige havenarbeiders bjj de maatschap pijen kwamen wisten de „posters" hen al spoedig te bewegen niet aan de ar beid te gaan. Bij de „Hollandse Stoom boot Maatschappij" ontstonden enige moeilijkheden toen een bus met werk willigen arriveerde, maar de vele posters zorgden er voor dat de bus weer rechts omkeert maakte. Bjj de KNSM, waar gisteren gedeel telijk gewerkt werd, togen ook gister avond enige ploegen aan het werk, maar het laden en lossen van de schepen ge beurde met grote vertragingen. In de Houthaven, waar de staking dinsdag be gonnen is, lagen inmiddels 12 schepen te wachten, terwijl in de Coenhaven ai vier schepen aan de kade lagen. Stakers niet ontvangen Gistermiddag tegen half vier arriveer den de stakers in een lange stoet per fiets bij het kantoor van de Nederlanu- sche Bond van Vervoerpersoneel, een onderafdeling van het NVV op de Stad houderskade. Voor de deur van dit kan toor was echter een stalen rolluik neer gelaten en ook voor de ramen waren de luiken dicht. Pogingen om telefonisch in contact te komen met het bestuur van de Bond mislukten, waarna de de legatie in de achtertuin van een belen den perceel nader beraadslaagde. Voorzitter Heijt herhaalde daarop dat de staking voorlopig voortgezet zal wor den. Hij riep de aanwezigen op te gaan posten bij de bedrijven en er voor te zorgen dat de weinige werkwilligen eveneens tot staking zuilen overgaan De NVV-leden onder de stakers verzocht hij contact op te nemen met hun bestuur „teneinde opheldering van zaken te krij gen". De heer Heijt zei te hopen dat de door de arbeiders te vormen bedrijfscommis- sies die vandaag met hun directies over leg zullen plegen, meer resultaat zullen boeken. Het actiecomité stelt zich voor van avond om 8 uur wederom een vergade ring te beleggen. Gistermiddag is er ook enige onrust geweest onder de havenarbeiders in Bestelling in Frankrijk Ten bedrage van 100 miljoen gulden (Van onze Par ij se correspondent) Dc Nederlandse regering heeft voor een bedrag van 13 miljard oude franken, ofwel ruim 100 mil joen gulden, oorlogsmateriaal be steld bij de Franse Sofma-fabrie- ken. De bestelling betreft in het bijzonder 13 ton artilleriegeschut en tanks. In Franse kringen wordt met voldoening geconstateerd, dat het Nederlandse leger zijn eerste be langrijke bestelling sinds de stop zetting der Amerikaanse militaire hulpverlening nu bij de Franse industrie heeft geplaatst. Generaal Norstatl naar ons land De opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachtcn in Europa generaal L. Nors tad zal dinsdagochtend 11 juli een bezoek aan Den naag brengen. Hij zal lunchen met de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van Defensie Ir. S. H. Visser. ZU zullen be sprekingen voeren over militaire NAVO- aangelegenheden. Prins Bernhard bewondert de barometer, welke hem door de Chr. Oranje Vereniging „Bijbel en Oran je" uit Den Haag werd aangeboden voor zijn nieuwe motorjacht Budi Rotterdam. Door middel van pamflet ten. werden de arbeiders opgeroepen tot solidariteit met hun Amsterdamse col lega's en voor een protestvergadering in gebouw „Odeon". Naar schatting staakten gisteren cfi- geveer 300 man. Uitbreiding Ondanks het advies \an de OVB om het werk normaal te hervatten giste ren gegeven na afloop van een protest vergadering in het gebouw Odeon, die door slechts 100 man werd bijgewoond is de onrust onder de Rotterdamse ha venarbeiders vandaag toegenomen. Vanmorgen breidde de staking zich langzaam uit. voornamelijk bjj bedrij ven op de linker-Maasoever. De leiding schijnt te worden overgenomen door de EVC. Deze organisatie heeft de arbei ders opgeroepen voor een vergadering, die vanmorgen in het gebouw „Odeon" gehouden zou worden. Vanmorgen werd een manifest ver spreid, waarin werd opgeroepen tot sta king. Het was ondertekend door de „Commissie van Rotterdamse havenar beiders". Bij de Holland-Amerika Lijn ligt het werk vrijwel stil. daar is nog maar één kraan in bedrijf. De arbei ders gingen in de vroege ochtenduren naar andere bedrijven om hun collega's te vragen zich bij hen aan te sluiten. Op de rechter-Maasoever werd nor maal gewerkt. Verontwaardiging in het Britse Lagerhuis (Van onze Londense correspondent) Het Britse Lagerhuis heeft uitdrukking gegeven aan zijn ongerustheid en ver ontwaardiging, omdat gebleken is dat de moordenaar van een 17-jarig meisje in Bristol zijn daad pleegde op de dag. dat hü uit 'n inrichting voor geesteszieken was ontslagen. De rechter gaf opdracht de man, die 30 jaar oud is, voor de rest van zijn leven op te sluiten. Men liet hem volgens een i uwe wet inzake geestes zieken vrjj, nadat hij 15 jaar was op genomen. Bij de regering zal worden aangedrongen op een onderzoek. 100 I. KOELKAST nu slechts of na le betaling, per maand f 15.70 B Dit biedt U natuurlijk de koelkastenspeciaalzaak Aalmarkt 4 - Tel. 32176 (Van onze Londense correspondent) Binnen twee of drie dagen zal het Britse 22.000 ton metende commandoschip Bulwark met helikopters en 600 mariniers aan boord in Koeweit aankomen. Ook andere Britse oorlogsschepen hebben bevel ontvangen zich naar het gebied van de Perzische Golf te begeven. Het vliegdekschip Victorious (30.530 ton), dat zich in Hongkong bevindt, heeft bevel naar Singapore te vertrekken. Al deze maatregelen worden in Londen beschouwd als voorzorgen in verband met het dreigement van Iraks dictator generaal Kassem om het rijke oliegebied Koeweit bij Irak in te lijven, doch het Britse Kabinet verwacht niet, dat Kassem onmiddellijk tot geweld zal overgaan. Aan de andere kant heerst er in Londen een zekere bezorgdheid omdat Kassem op geen enkele wijze matiging heeft getoond. Britse regimenten in Kenia gereed Aanvankelijk werd Kassems uitlating niet al te ernstig opgenomen. Men be schouwde het mrer als een gebaar zon der consequenties van betekenis. De reacties in Irak zelf. met name de grote publiciteit, hebben England rn de Verenigde Staten op andere gedachten gebracht. Indien Kassem er in slaagt zich meester te maken van Koeweit, kan zulks tot een explosie in het Nabjje Oosten leiden. Er wonen in Koeweit drieduizend Engelsen en eenentwintig duizend ande ren. in hoofdzaak Indiërs en Pakista- ners. voor wie Engeland rechtstreeks verantwoordelijkheid draagt, indien ge welddadigheden mochten uitbreken. Drie Britse regimenten welke in Mombasa in Kenia bevinden, staan ge reed om indien nodig, naar Koeweit te vertrekken. Volgens een dagblad in Cairo zouden twee Iraakse brigades naar de grens van Koeweit zjjn opgerukt. Ook wordt ge- Gisterochtend nam Prins Bern hard voor Paleis Soestdijk het dé filé af van het tamboerkorps van de cadetten der K.M.A., die voor hem paradeerden ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag. De Prins dankt voor de hem gebrachte muzikale hulde. meld. dat Iraakse patrouilleboten op motorboten van Perzië zouden hebben gevuurd, welke met levensmiddelen op weg waren van Abadan naar Koeweit. Sjeik Abdoellah de heerser van Koeweit heeft verklaard dat zijn volk gereed is de pas verkregen onafhankelijkheid tegen wie ook te verdedigen. Indien de Sjeik Britse hulp inroept zal deze on middellijk worden gegeven Vandaar dat Engeland *ich gereed houdt. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Julij 1861: De heer Confeld, genees heer te Mainz, heeft de toe vallige ontdekking gedaan, dat een zijner patiënten het hart op de verkeerde plaats heeft en wel op de rechterzijde. De meeste doctoren uit de nabuurschap hebben bezoek aan dien lijder gebragt, om dit zonderling ver schijnsel te onderzoeken. De parapluiemaker Ignatius Werner te Weenen vervaardigt een nieuw soort crinoline, die door middel van een bijzondere inrigting bij een plotselinge re gen als parapluie gebezigd kan worden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1