HU Bü CftLVE SANDWICHSPREAD SMAAKVOLLE SPREAD SCHEPI Nieuwe Oostduitse stap tegen vliegtuigradio's Wuppertaler Bühnen imponeerde in Cardillac door treffende actie f Hiiidemith zonder gevoel voor de muziek dramatische kunst „De aarde is nog onvoorstelbaar leeg ondanks bevolkingsgroei" I CA1VÉ Vijf Oostduitse politiemannen roven fietsen uit W est-Berlijn Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 juni 1961 Derde blad no. 30392 Partituur boeit; adembenemende decors (Speciale berichtgeving) De stelling, dat een gerenommeerd symfonisch toondichter niet altijd een geslaagd operacomponist behoeft te zijn, is in het Holland Festival thans voor de tweede keer opgegaan. Na ..Benvenuto Cellim" van Berlioz was het gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg „Cardillac" van Hindemith, waarmee het bewijs geleverd werd van de muziekdramatisch onmacht van een muzikaal hoogstaand kunstenaar. In tegenstelling tot het eerste werk, dat strandde op een teveel aan banale gevoelsextace, stelde de Hindemith-opera teleur door de afzijdigheid en koele objectiviteit van de muziek. Het hartstochtelijke drama van de Parijse goudsmid vond geen expressieve weerklank bij de partituur, met als gevolg een stremming en uiteindelijk een verzanden van het dramatische verloop. Dit ondanks de respectabele, steeds geanimeerd blijvende vertoning door het, met de Hindemith-intenties zeer vertrouwd zijnde ensemble van de Wuppertaler Bühnen. Wanneer een componist een werk her schrijft, zoals Hindemith met de Car dillac gedaan heeft de eerste versie ontstond in 1926, de tweede in 1952 dan is er sprake van ontevredenheid en van een besef voor tekortkomingen. Er is een streven naar een beter artistiek resultaat merkbaar. Wanneer de revisie zich bepaalt tot de verandering van het libretto, zoals bij het hier besproken stuk in hoofdzaak het geval blijkt te zijn, terwijl de zwakke plek in de opera niet de scènische uit werking van het verhaal, maar de in strumentale en vocale realisatie ervan is, dan duidt dit op een verkeerd inzicht van de componist in het operawezen. Paul Hindemith heeft zich doen ken nen als een musicus zonder feeling voor de muziekdramatische kunst! Los van het toneelgebeuren biedt de partituur echter vele boeiende aspecten. De heldere, ranke bouw met het door zichtige lijnenspel, de kamermuziekach tige coloristische verfijning van vele details, de subtiele solistische groepering van de instrumenten, het zijn allemaal staaltjes van voortreffelijke en hoogst persoonlijke compositiekunst. De kern van het veristisch gebeuren wordt er echter niet door geraakt, als een hau taine toeschouwer beziet 't instrumen taal ensemble het hartstochtelijk gebeu ren op het toneel, onbewogen blijft het bij de meest gruwelijke moordpartij, star Aanklacht wegens vrijheidsberoving Van pater Van der Zee (Van onze correspondent) Bü de officier van justitie te Maas tricht is een aanklacht ingediend we gens uitlokken van wederrechtelijke vrijheidsberoving van pater F. M. T. van der Zee van de Sociëteit der Afri kaanse missiën op 4 oktober 1957 in het klooster te Aalbeek (gem. Hulsberg). De rechtbank had dezer dagen gelijk ge meld in deze kwestie al reeds een ver oordelend vonnis uitgesproken. De klacht werd tot de justitie ge richt door de moeder van pater Van der Zee, die woonachtig is te Maas tricht en was gericht tegen de toenma lige overste van het klooster te Aal beek, pater J. Vaes, die thans overste is van het missiehuis van de Afrikaan se missiën te Cadier en Keer bij Maas tricht. De wederrechtelijke vrijheidsbe roving in feite geschiedde indertijd door 3 verpleegbroeders van Huize Padua te Boekei, die na een telefonisch verzoek van de kloosteroverste te Aalbeek, om de pater wegens overspannen toestand ter observatie in een verpleeginrichting te doen opnemen, deze hebben opge haald. Het wederrechtelijke van dit over brengen was gelegen in het feit, dat de broeders geen officiële bij de wet ver eiste machtiging van een rechtbank of van de burgemeester ter plaatse hadden aangevraagd. Zij werden op de klacht van de moeder van de betreffende pater terzake maandag j.l. door de Maas trichtse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf of tot een voorwaardelijke hechtenis. De offi cier van justitie te Maastricht heeft de aanklacht thans in behandeling. Recordvlucht van „Sabreliner" Het met twee straalmotoren uitge ruste zaken- en lesvliegtuigcn, gefabri ceerd door de Amerikaanse vliegtuigen- fabriek van North American, de „Sa breliner", heeft gisteren 't traject Brus sel-Schiphol afgelegd in tien minuten en 58.1 seconden. Zondag vloog het toestel het traject Schiphol-Brussel in elf minuten en 8,8 seconden. Het toestel werd gisteren evenals zon dag bestuurd door Robert Wefero en kolonel A. R. De Bolt. Later op de dag is het vliegtuig in 7 minuten van Schiphol naar Ypenburg gevlogen. Ze wisten ervan Zeventien artsen en rechters en één hoge functionaris in Sleeswijk-Holstcin waren op de hoogte van de werkelijke identiteit van professor Werner Hevde, de man die met andere Duitse medici verantwoordelijk is voor de „moord door middel van euthanasie" op circa 100.000 geesteszieken. Dit blijkt uit een onderzoek, ingesteld door een commissie uit het parlement van Sleeswijk-Holstein. Heyde werd al in 1945 geïnterneerd. Toen hij naar een andere gevangenis werd overgebracht, wist hij echter te ontsnappen. Hij nam de naam Sawasde aan en bemachtigde op de zwarte markt een bewijsstuk, dat hij als Sawade gedemobiliseerd was. Daarna vond hij werk als tuinman. Na enige tijd werd hij aangesteld als sportarts en tenslotte werd hij medisch adviseur. Als zodanig heeft hij voor rechtbanken en andere overheidsin stanties 6.500 rapporten uitgebracht.., begeleidt het de romantische liefdes scènes. We maken er het orkest van de „Wup pertaler Bühnen" geen verwijt van, dat we ongeroerd bleven tijdens het spel. Onder leiding van dirigent Hans Georg Ratjen werd aandachtig en met over gave gemusiceerd. Al bleven er wensen onvervuld wat betreft de afwerking van de klank en bezat de presentatie niet een volkomen symfonische allure, de vertolking droeg de sporen van een se rieus indringen in de lineaire Hinde- mith-stijl en vertoonde dynamisch even wicht. De fout lag bij de componist, bij diens volkomen gebrek aan dramatische dispositie. Dit laatste was er ook de oorzaak van, dat de figuren op 't toneel geen levende mensen werden, maar ledepoppen. En dat, terwijl het tekstboek van de eerste versie, die voor deze gelegenheid ge bruikt werd. zoveel gelegenheid biedt tot een waarachtige, intense expressie! Er werden desondanks door de solis ten goede prestaties geleverd, vooral wat actie betreft. Het vocale materiaal viel enigszins tegen, ja, we kregen zelfs de indruk, dat ze in Wuppertal niet geze gend zijn met mooie stemmen. De uit beelding van de rollen echter was bui tengewoon boeiend. De Dame werd gezongen door Kathe Maas, een sopraan met een breed vibra to en een scherp timbre, voor een char mante vrouw zelfs iets te scherp. Tegen over haar stond de tenor Walter Jenckel als de cavelier. Zijn zwierige actie ver goedde de ongelijkmatige kwaliteiten van de stem. Verreweg 't meest imponerend was de bas Armand Reynaerts als een gespan nen. hartstochtelijke Cardillac. die voort gedreven wordt door een ziekelijke liefde voor z'n gouden voorwerpen. Zijn zang en expressie waren zo indringend, dat de uitbeeldingen om hem heen,- van Siff Pettersen als de dochter en Mikko Plo- sila als de officier in 't niet vielen. Een groot deel van het welslagen van de opvoering kan op rekening geschoven worden van de suggestieve, in hun ruimtewerking adembenemende décors van Heinrich Wentel, die het lugubere drama een aangrijpende omlijsting heeft gegeven. Ook regisseur Georg Reinhardt komt lof toe voor de spectaculaire wjjze waarop hjj de ensembles en vooral de koren gegroepeerd heeft. Al met al dus een voorstelling, die visueel en qua uitbeelding bijzonder sterk was en die juist door deze twee, voor de Hindemith-opera, heel belangrijke elementen, lang in herinnering zal blij ven. Franse boeren bereid tot wapenstilstand; toch weer barricades (Van onze Parijse correspondent) De Federatie der Franse boeren heeft zich gisteren bereid verklaard haar leden op te wekken voor enkele dagen van verdere directe acties tegen de regering af te zien. Deze verklaring werd afge legd nadat premier Michel Debré kort tevoren had laten weten dat de ronde tafelconferentie over de landbouwpoli tiek vandaag zou moeten worden afge last indien de boeren met hun sabotages zouden doorgaan. Het is dan ook in een licht verbeterde stemming dat deze eer ste ontmoeting tussen de regering en vertegenwoordigers der landbouworgani saties na de onrustbarende gebeurtenis sen der laatste dagen vanochtend in Parijs tegemoet werd gezien. In de vroege ochtenduren van heden is met kneedbare springstof een aanslag gepleegd tegen het huis van de Franse minister van Landbouw, Rochereau, in het dorp Fontenay-le-Comte in de Ven dee. De vader van de minister werd ge wond. Het huis werd zwaar beschadigd. Boeren uit het departement Oise ten noorden van Parijs hebben vanochtend vier hoofdwegen en de spoorlijn Parijs Dieppe gebarricadeerd, ondanks de af kondiging van het bestand door de or ganisatie van de Franse boeren. Ook uit andere delen van Frankrijk werd vanochtend melding gemaakt van nieuwe barricades van boeren, met name in de omgevinng van Montpellier en Nimes. Prof. de Roos voor C.R.T.B. „De rijke landen moeten de arme helpen" In de jaarvergadering van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Leeuwar den heeft prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gesproken over „Landbouw en bevolkingsgroei". Hij begon met het behandelen van twee vragen: zal er ruimte zijn voor de nog te verwachten bevolkingsgroei in het jaar 2000 zal de aarde naar verwacht wordt 6 a 7 miljard bewoners tellen en ons land 19 a 20 miljoen en zal die bevolkingsgroei geen ernstige aanslag betekenen op de beschikbare landbouw grond? Zjjn antwoord was niet pessimistisch: de aarde is nog „onvoorstelbaar leeg" en er is nog heel veel woeste grond, die in cultuur gebracht kan worden. Ook is het, voor zover onze kennis thans strekt, mogelijk de voedselproduktie nog zeer belangrijk uit te breiden als het Westen de onderontwikkelde landen daarbij helpt. PAcitiovA invlnprf 1 volking. De bevolkingsgroei heeft een rusmerc inriucu stimulerende invloed op de kostenbe sparende technische-ontwikkeling. Daarbij onderscheidde prof. De Roos twee soorten technische ontwikkeling: die welke voortkomt uit de menselijke ontdekkingsdrang en bij toenemen- door sparen Optimistisch was hij ook over de in vloed, die de bevolkingsgroei zal heb ben op het inkomen per hoofd der be- Auicriciiue UW WINKELIER HEEFT DE AANVRAAG KAARTEN i SA DW1CH I SPREAD Aan boord van een motorkotter uit Urk vond in de haven van IJ muiden een explosie plaatsDe kotter had een mijn opgevist en deze explodeerde gedeeltelijk tij dens de demontage aan boord. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor, maar de schade aan het schip was aanzienlijk. Een van de scherven van het ontplofte oor logstuig wordt onderzocht. De foto toont duidelijk de weggeslagen ver schansing. de bevolking zal het aantal ontdekkers ook groter worden en die welke ver band houdt met do toeneming van de totale produktie: betere werkverdeling, produktiemethoden en dergelijke. „Er Is dus een zeer positieve invloed van de bevolkingsgroei op het inko men per hoofd", zo zei prof. De Roos. „maar daarbij moet wel de voorwaarde worden vervuld dat er voldoende kapi taal gevormd, dus voldoende gespaard wordt. In Nederland en in de weste lijke landen is dat geen knelpunt. Hij vreesde niet, dat voortgezette bevolkings groei het sparen zal belemmeren. Wel zullen dan de grotere gezinnen met kleine inkomens minder kunnen spa ren, maar en hier bracht hjj de factor „ijdelheid" ter sprake de men sen met de grotere inkomens zullen er minder behoefte aan hebben uitgaven te doen die hen van de lagere inko mensgroepen onderscheiden". Dat in de onderontwikkelde landen ondanks bevolkingsgroei het inkomen per hoofd niet stijgt door onvoldoende kapitaalvorming. De typische taak van de rijke landen is dan ook die arme landen te helpen door voorziening in onmiddellijke behoefte en voor het leg gen van een basis voor een produktie, waaruit een groeiproces kan volgen. TEVENS MAYONAISE LEPEL cwp. luxuicua) Toestand om Berlijn toegespitst (Van onze correspondent in Bonn) Een nieuwe stap van de Oostduitse regering heeft de toestand in en om Berlijn weer toegespitst. Oost-Duitsland eist nu, dat alle vliegtuigen die boven Oostduits gebied vliegen hun radio-uitrusting aanmelden en bij het verlaten van Oostduits gebied weer afmelden. Ook het lucht verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn zou onder deze maatregel moeten vallen. Tot nu toe had dit verkeer alleen te maken met een luchtveiligheidscentrale van de vier grote mogendheden, dus ook van de Russen, omdat de toegangswegen naar West-Berlijn door de vier mogendheden destijds zijn vastgelegd. Het Westen houdt uiteraard vast aan deze regeling. Men vreest echter, dat de Oostduit sers de trom over deze zaak zullen gaan roeren en dat Rusland zich wel eens terug zou kunnen trekken uit bovengenoemde centrale. Plechtige verklaring van Kennedy Van de zijde der Westberlijnse douane is gisteren meegedeeld, dat vijf bewa pende Oostduitse politiemannen onge veer veertig meter op Westberlijns ge bied zijn doorgedrongen. Na zich mees ter te hebben gemaakt van twee rijwie len van Westberlijnse douanebeambten verdwenen zij weer over de grens. De Westduitse douanebeambten voerden een normale patrouille uit in het beboste grensdistrict Spandau. Plotseling zagen zij dat zes Oostduitse politiemannen zich op Westberlijns grondgebied bevon den. De Oostduitsers trokken zich aan vankelijk terug, doch later trokken vijf hunner, met de machinepistolen in de aanslag, opnieuw de grens over. Daarop trokken de twee Westberlijnse douane beambten zich terug, waarbij zij hun rijwielen achterlieten. De Oostduitsers keerden daarop, met medeneming van de rijwielen, naar hun gebied terug Stikker in Bonn De toespitsing van de situatie ln Ber lijn was gisteren ook het onderwerp van het gesprek tussen secretaris-generaal Stikker van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie en Bondskanselier Ade nauer. Volledige overeenstemming was het resultaat van de besprekingen, die de beide staatslieden voerden, aldus meldde een communiqué, dat gisteren werd uitgegeven. Op een persconferentie kort voor zijn vertrek naar Parijs zei de heer Stikker nog, dat er naar aanlei ding van de dreigende gevaren in Ber lijn natuurlijk binnen het kader van de NAVO gesproken is over eventuele nood maatregelen op militair terrein. De kwestie van de Duitse hereniging, waar toe ook het probleem-Berlljn behoort, mag zich verheugen in de permanente belangstelling van de Raad van de NAVO, aldus Stikker, die wel toegaf dat de kwestie de laatste tijd steeds meer in het middelpunt van de besprekingen was komen te staan. Kennedy: Moskou is verantwoordelijk Er is vrede in Duitsland en Berlijn. Als deze verstoord wordt, zal de Sowjet- Unie hiervoor rechtstreeks verantwoor delijk zijn. Dit verklaarde president Kennedy gisteren op zijn persconferen tie in Washington. Rusland, aldus Kennedy, maakt een ernstige fout als het meent dat de een heid en vastbeslotenheid der Westelijke geallieerden door dreigementen of nieu- We agressieve daden ondermijnd kun nen worden. Volgens de president zweeft de Oost duitse leiders een soort „vrijstad Ber lijn" voor ogen, waarin de rechten van de Westberlljners weliswaar geleidelijk maar toch meedogenloos worden vernie tigd. Kennedy gaf echter toe dat er wat Duitsland betreft nog zaken zijn die ge regeld moeten worden. Desgevraagd zei hij, dat er bij hem geen plan voor een gedeeltelijke mobilisatie met het oog op Berlijn was ingediend. Tijdens een bijeenkomst in het Krem lin heeft premier Chroesjtsjow ver klaard. „dat Rusland niet zal zwichten voor intimidatie en dat een vredesver drag met Duitsland zal worden gete kend", aldus Radio-Moskou. Toenemende afzet voor landbouw Dat de bevolkingsstijging en de ont wikkeling der onderontwikkelde gebie den op langere termijn tot toenemende afzetmogelijkheden voor de westerse landbouw zullen leiden, geloofde prof. De Roos. In het Westen zelf zal een afnemend percentage van de inkomens stijging aan primaire voedingsmiddelen worden besteed. Een bijzonder sombere conclusie Is dit volgens hem niet. Wel zal de boer ook gezien het afnemen van het arbeidsaanbod in de landbouw voortdurend bedacht moeten zijn op ar beidsbesparende werkmethoden. Bij zijn produktieplan zal hij ook rekening moe ten houden met de verandering van het consumptiepatroon In de richting van meer luxe-artikelen. Chroesjtsjow zei dat uitvoering van Adenauers plan voor hereniging van Duitsland betekent dat Oost-Duitsland door West-Duitsland zou worden opge slokt. Deze oplossing kan de Sowjet-Unie niet aanvaarden. De Russische premier verklaarde voorts, dat er geen blokkade van West-Berlijn zal komen. West-Ber lijn zal naar alle kanten vrije verbin dingen hebben, maar die vrijheid moet geregeld worden door een verdrag met Oost-Duitsland. Chroesjtsjows verklaring, dat de Rus sische strijdkrachten reeds de nodige maatregelen nemen om het hoofd te bie- jden aan een eventuele Westelijke mobi- I lisatie na de ondertekening van een vre- desverdrag met Oost-Duitsland, werd door de aanwezigen met een donderend I applaus begroet. Hij werd ook luid toe gejuicht toen hij zei: „Er zal een vre desverdrag met Duitsland worden gete- kend." De rode leider had tijdens de eerste helft van zijn rede rustig gesproken maar toen hij over Duitsland en Ber lijn ging spreken verhief hij zijn stem en sprak met grote nadruk. Het is onredelijk om in deze tijd met wapens te zwaaien, indien onze tegen standers met ons praten uit een positie van kracht, zullen wij iets hebben om er mee te antwoorden, aldus Chroesjtsjow. Koningin Juliana Fonds keert kwart miljoen uit De raad van beheer van het Koningin Juliana Fonds heeft besloten tot de uit kering van bijdragen k fonds perdu tot een totaalbedrag van ruim een kwart miljoen gulden. De verdeling naar sec toren is als volgt: algemeen maatschap pelijk werk f71.750, jeugdzorg f65.420, club- en buurthuiswerk f28.000. sociale zorg voor zieken t 5.000. geestelijke volks gezondheid f 2000. zorg voor minder- validen f 59.000. studie en onderzoek f 9 380. gezinsverzorging f 12.550, totaal f253.100. Voorts werden 17 leningen toegekend tot een totaal bedrag van f 116.450. „CO-OP NEDERLAND" TEGEN RECLAME IN TELEVISIE De Centrale der Nederlandse ver bruikscoöperaties „Co-op Nederland", waarbij 380.000 leden zijn aangesloten, blijft op het standpunt dat de invoe ring van reclame in de televisie ge weerd moet worden. Dit verklaarde de directeur, de heer J. J. A. Charbo. op de jaarvergadermg van zijn organisatie in Rotterdam Maar als desondanks de televisie toch beschik baar wordt gesteld voor reclameui?zen dingen. zal ook de „Co-op Nederland" de financiële mogelijkheden voor deze vorm van publiciteit moeten bestuderen. „Het repeteren van principiële bezwaren is erg mooi en vaak ook erg nuttig", aldus de heer Charbo. „maar de Co- op Nederland is ook een commercieel bedrijf en we moeten eventueel mee huilen met de andere wolven in 'net bos. Een dergelijke ontwikkeling kun nen we niet alleen maar ideologisch bekijken". Venezuela houdt vast aan terugkeer van gevangenen Het Antilliaanse blad Beurs- en Nieuwsberichten meldt dat in Curacao wederom een bespreking is gevoerd tus sen de Venezolaanse minister van Bui tenlandse Zaken en de Nederlandse am bassadeur dr. Boon over het vraagstuk der zeven ontsnapte gevangenen, die nog steeds op Curacao worden vastgehou den. Na afloop van het gesprek zei de minister tot journalisten, dat Venezuela blijft aandringen op de terugkeer van de voortvluchtige ex-militairen. „De Ne derlandse ambassadeur toont nog steeds bereidheid om samen te werken tot het bereiken van een oplossing voor deze zaak, die wij zeer delicaat vinden", voeg de hu eraan toe. De minister deelde verder mee. dat tevens overleg plaats vindt via de consul-generaal op Cura- Cao en dat nieuwe instructies zUn ge zonden naar de Venezolaanse amba.s sadeur in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5