Gebouw apostolisch genootschap aan Sumatrastraat t 5 4 i - m m I *5 *3 Ci 1 Modern van opzet met fraaie ldeiirenharmonie Drs. Jos. Wouters hesprak Baelis „Die Kunst der Fuge" VILLON IS TERUG MAAR. VAANDELS ZIJN VERDWENEN Felle strijd om de gele trui DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 juni 1961 Tweede blad no. 30392 ï'.'V y.» 1 ifi s% II •-*- Voor „Het Apostolisch Genootschap" te Leiden wordt zondag 2 juli een belangrijke datum. Op die dag zal n.l. de hoofdbestuurder van het Genootschap het nieuwe gebouw, gelegen aan de Sumatrastraat in de onmiddellijke omgeving van de Willem de Zwijgerlaan, openen en in gebruik nemen. Het gebouw, fraai van lijn en met een uitstekende kleurenharmonie, dat in hoofdzaak is bestemd voor leden, woonachtig in Leiden noord en oost, is gebouwd naar een ontwerp van architect P. v. d. Sterre te Leiderdorp. Waar in het Genootschap de hoofd bestuurder (Apostel) de centrale figuur is, heeft de architect getracht dit mid delpuntzoekende ook in de vorm van het nieuwe gebouw uit te drukken. Zo is o.a. door de komvormige rondingen van de zijgevels, de cirkelvorm eniger mate benaderd, terwijl ook in het ge bouw de beschuttinggevende luifel bo ven de trappen, alsmede de licht ge bogen achterwand van de verhoging, de sfeer van intimiteit en gemeenschap accentueren. De grote vergaderzaal, waarin dus de diensten van het Genootschap wor den gehouden, bevindt zich boven de begane grond; eronder zijn kleinere ruimten gebouwd: de hal met het trap penhuis en de garderobe, een spreekka mer voor de voorganger, een tweetal kleinere vergaderruimten voor jeugd- verzorging, een knutsellokaal (waar de kerstcadeaus voor de kinderen worden vervaardigd), alsmede een modern in gerichte keuken, toiletten, kasten, e.d Eveneens bevindt zich daar de inrich ting voor de oliestookverwarming. Ruim en licht De grote vergaderzaal, welke plaats biedt voor 350 personen, welk aantal kan worden opgevoerd tot 400, is ruim en licht, waartoe de in dambordmotief aangebrachte, in dikke betonnen omlijs tingen geplaatste ramen sterk hebben bijgedragen. Deze ramen zijn uitgevoerd in kleurrijke glas-in-lood, terwijl in en kele ramen de fakkel het embleem van „Het Apostolisch Genootschap" nu eens duidelijk herkenbaar, dan weer kunstig gestyleerd, is weergegeven. Fakkel embleem van Genootschap In het trappenhuis bevindt zich een raam van grotere afmetingen, waarin met gekleurd glas-in-lood van buiten rand naar centrum een steeds lichter kleureffect is bereikt, dat tenslotte in het hart van het raam overgaat in een fel rood en goud, de gloed van de brandende fakkel symboliserend. Verhoging en achterwand, welke te vens dienst doet als klankbord, zijn vervaardigd van afromosiahout. De zaal verlichting wordt gevormd door vele „diepstraiers", die de zaal des avonds op stijlvolle wijze verlichten. Van buitenaf ziet men boven de hoofdingang tussen in twee tinten geschilderde betonnen stijlen het em bleem van het Genootschap, de bran dende fakkel, die de oudere generatie overgeeft aan de jongere, nog eens weer gegeven. In de tuin, die het gebouw aan alle zijden omgeeft, is rechts van de hoofd ingang een stalling voor fietsen gebouwd. Hammond-orgel begeleidt zang In de grote vergaderzaal, evenals het gehele gebouw fraai van uitvoering, is een Hammond-orgel geplaatst. Tijdens een bezoek, dat wij brachten, heeft de heer W. Westervelde uit Hilversum, ad viseur van het genoodschap op Muzi kaal gebied, dit orgel bespeeld, waarbij hij voldoende gelegenheid had ons de vele mogelijkheden van een dergelijk instrument te laten horen. In 13 jaar ruim 70 nieuwe gebouwen Sinds Het Apostolisch Genootschap in 1948 zich plotseling voor het feit zag gesteld, voor een volledig nieuw gebou- wenbezit- te moeten zorgdragen, is met grote liefde en toewijding ook in dit opzicht de hand aan de ploeg geslagen. Het ene nieuwe gebouw na het annere kon in gebruik worden genomen, zodat het nieuwe gebouw te Leiden, dat in de na-oorlogse kerkbouw althans voor de Sleutelstad een nieuwe richting aan wijst, alweer het 73ste is. dat in Ne derland eigendom van het Genootschap is. Het nieuwe - geheel vrijstaande - gebouw van het Apostolisch Ge nootschap aan het einde van de Sumatrastraat is een sieraad voor deze omgeving. Momenteel worden in deze omgeving ook te Delft en Vlaardingen vergader plaatsen gebouwd, terwijl op enkele plaatsen in het land de bouw van nieu we lokalen wordt voorbereid. Ook nieuwbouw in Zuid-West Ook in Leiden denkt het genootschap dat hier ruim 650 leden telt, nog aan j verdere nieuwbouw. Het ligt n.l. in de bedoeling om ook in Lerden-Zuid-West (omgeving Vijf Meilaan) een nieuw en I modern gebouw te stichten. Zodra dit gebouw gereed is hetgeen nog wel I enkele jaren zal duren word het huidige gebouw aan de Rembrandt- straat gesloten. Thans zullen hierin eerst nog enige veranderingen de vergaderzaal wordt iets kleiner worden aangebracht BEZICHTIGING NIEUWE GEBOUW Voor omwonende en belangstellenden bestaat maandagavond van 7 tot 8.30 uur gelegenheid het nieuwe gebouw aan de Sumatrastraat te bezichtigen. Eindexamen HBS voor Meisjes Voor het eindexamen van de h.b.s. voor mutsjes zijn geslaagd: Nel Arentshorst, Noordwijk a. Zee; Ma rianne Bouscholte, Voorschoten; Caro Buurman, Leiden; Willy Diemer, Sas- senheim; Joosje Hartog, Katwijk a. Zee; Cytha van Heerden, Leiden; Annetien Heering, Voorschoten; Wil Hemerik, Lei den; Beate Kiesling, Katwijk aan Zee; Ingrid Kwestro, Ada Lamaln <met lof), Jacqueline Lichte en Hannie Marijnissen, allen te Leiden; Mary Ann Monkhorst, Oegstgeest; Jetty Most van de Spijk, Noordwijk a. Zee; Carien Philipsen, Lei den; Marijke Rijnsburger, Leiderdorp; Arda van der Scheer, Letiden; Ma rijke Tappenbeck, Noordwijk aan Zee; Pleun Volker, Leiden; Ine Waltuch, Ter Aar; Coby Zwitser. Noordwijk-Blnnen Janneke Bouma, Leiden; Madeion Bult huis, Oegstgeest; Henny Dullemond, Noordwijk a. Zee; Denise van Hasselt, Den Haag; Ada Hennipman, Leiderdorp; Peterke van Heuven, Oegstgeest; Lida den Heyer, Rijnsburg; Anneke van Hou ten, Millie Kamst, beiden Leiden; Allee Knufman. Leiderdorp; Aryaan van der Kooy, Katwijk a. Zee; Marijke Krom, Oegstgeest; Els Lepelaar, Leiderdorp (met lof); Hanneke van der Loo, Noord wijk a. Zee; Hanneke Mulder, Oegstgeest; Hanke Nieuwenburg, Leiden; Lily Prins, Katwijk; Marijke van Waasbergen. Noordwijk a. Zee; Marente Zaalberg, Leiderdorp. Afgewezen: 1. Aan het Kon. Technicum P.B.N.A. te Arnhem zijn geslaagd: de heer D. van den Boer te Leiden voor het diploma waterbouwkundig opzichter; de heer H. P. Olivier te Voorschoten voor het diplo ma adsp. waterbouwkundig opzichter tekenaar (deel 1 en 2) en de heer O. W. J. Leget te Oegstgeest voor het diploma waterbouwkundige (deel 1). Bij de in dansschool Van Leeuwen gehouden medaltest is ook mevr. Taverne geslaagd voor het examen brons met ster. Geslaagd voor het toelatingsexamen van het Openbare Daltonlyceum te Voorburg R. P. Leenen alhier. Leerzame inleiding tot komend concert Ter inleiding van Bachs gigantisch meesterwerk ..Die Kunst der Fuge". dat in het kader van het Holland Festival maandagavond a.s. door het Saarlands Kamerorkest onder leiding van Karl Ristenpart in de Pieterskerk ten gehore wordt gebracht, heeft drs. Jos. Wouters gisteravond in de goed bezette concertzaal van de muziekschool ..Toonkunst", een interessante historische en analytische beschouwing gegeven, zulks aan de hand van voorbeelden aan het klavier en op de grammofoonplaat. ..Die Kunst der Fuge", het laatste werk dat Bach schreef tijdens het componeren van de laatste fuga over leed hij", stelt velerlei problemen en vragen Het is een van de meest monu mentale concepties der muzieklitera tuur. Wat is de bedoeling van de componist geweest? Behelst het een reeks voor beelden voor een theoretische verhande ling van het contrapunt? Is het een „werkstuk", of heeft Bach het in eerste instantie voor zijn eigen genoegen ge schreven? Is het een intellectueel spel van combineren en variëren van be paalde gegevens en lag het in de opzet deze werkelijk tot „klinken" te laten komen?, zo vroeg dxs. Wouters zich af. De moeilijkheden worden nog ver groot door de titel, die de zonen van Bach aan de eerste uitgave verleenden Deze titel zou erop kunnen wijzen, dat het werk een leerschool voor het fuga- schrijven is. een soort „fuga-leerboek" Maar bij nadere beschouwing blijkt, dat hier sprake is van een Andere wijze van fugaschrijven dan gewoonlijk. Deze fu ga's zijn eigenlijk geen fuga's in „Bachse zin", noch voorbeelden van „school - fuga's". Over de bedoeling tasten wij derhalve in het duister Voorts is er de vraag, waarom Bach zich tot één enkele toonsoort heeft bepaald. Waarom heeft hij geen gebruik gemaakt van de gelijkzwevende temperatuur, welke hij in „Das Wohltemperierte Cla vier" zo grandioos tot toepassing bracht? Invasie had niet beoogde residtaat Franqois Villon is in betere rode staat hersteld in de Domstad te ruggekeerd. Het gipsen beeld van de hoofdfiguur van de Utrechtse lus trumfeesten. dat gisteren in alle vroegte door Leidse studenten in Utrecht „in beslag" was genomen en in Sociëteit Minerva grondig ont groend werd. is vanochtend naar Utrecht teruggevoerd en aan burge meester De Ranitz aangeboden. Vannacht tussen drie en vier uur deden Utrechtse studenten een in vasie in de Sleutelstad. Zij kwamen Mulo-examens Voor het mulo-examen diploma A) zijn geslaagd: de dames J. N. Paauw te Leiden J. W. Oosterom te Voorscho ten H. E. N. Mulder te Voorschoten N. Kroon te Voorschoten M. Auke- ma en de heren: J. Oudshoorn te Zeg veld; P. C. Rijkaard te Zwammerdam; P. de Wit te Hazerswoude; J. Scheren te Leiden; J. H. Weduwer te Voorscho ten; J. W. Zwaan te Voorschoten W. R. v. d. Plas te Leidschendam J. Wil- lems of Brilman te Leiden Voor het diploma B: mej. M. E. Boogaard te Oegstgeest en de heren: J. v. Weizen te Leiden: F. Burgerjon te Leiden; J. W. Boerma te Katwijk; C. Maas Geestera- nus te Leiden; R. P. Meesters te Leiden. Afgewezen voor A en B tezamen 8 kan didaten. De kandidaten achter wier naam een staat, behaalden tevens het middenstandsdiploma. De Leidse Jeugd Tour Felle strijd is er geleverd in de derde etappe van de Leidse Jeugd Tour, vooral in de B-klasse. Er werd een race ver reden over een afstand van zes kilome ter. Een kort parcours, dat de jongelui in staat stelde om scherp te rijden. Gele- trui-drager in de B-klasse Gerard Poel kreeg het hard te verduren. Hij reed in dezelfde serie als o.a. Leo v. d. Berg, Leo Kmjnenburg en Jan de Jong. Men trachtte de gele-trui-drager in te sluiten om een ontsnappingspoging in de kiem te kunnen smoren. Dit gelukte geruime tijd. Het veld bleef dicht bij elkaar, wat echter geenszins verhinderde, dat er hard op de pedalen werd gedrukt. Pas een vijfhonderd meter voor de fi nish kwam er leven: Wim Sloos vond het tijd voor de sprint en trok er tussen uit. Op dat moment zag v. d. Poel zijn kans schoon. Hij schoot vooruit en on danks het feit, dat Leo v. d. Berg en Jan de Jong hem de overwinning be twistten, was de zege zijn deel. In de tweede serie was de strijd al niet minder hevig. Zoeterwoude was vast van plan de gele trui te verdedigen en Ber- tus Hulsbos (tweede in het klassement) wilde alles in het werk stellen om het tijdsverschil met nummer drie te vergro ten. De Zoeterwouders trokken er hard aan. maar de andere renners gaven geen krimp. Ook hier zou de eindsprint de beslissing moeten brengen. Bertus Huls bos ging er als eerste vandoor, maar de Voorschotenaren Leen Onderwater en Ton Valk reageerden snel. Nog sneller was echter Peter Beereboom. Zoeter- woude's derde man. In een magistrale sprint wist hij allen achter zich te laten. Met 7 min. 25 sec. mocht hij zich niet alleen winnaar van de serie, doch tevens van de etappe noemen. In de A-klasse deed men het kalmpjes aan. Men polste elkaar en niemand durfde het besluit te nemen om er tus sen uit te trekken. Tegen het einde van de rit werd het tempo iets hoger en ging langzaam over in een sprint. Zaal berg kwam naar voren, op de hielen gevolgd door Rob Taber. Daarachter volgden de Sassenheimers Appie Wasse naar en Henk Noordermeer. Zij konden echter geen bedreiging meer vormen voor het eerste tweetal en de overwinning was dan ook voor Wim Zaalberg, terwijl Taber in zijn kielzog tweede werd. DAGKLASSEMENTEN A-klasse/persoonlijk: 1. Wim Zaalberg, 2. Rob Taber, 3. A. Wassenaar. A-klasse/ploegen: 1. Leidse Nationale Ploeg, 2. Sassenheim. B-klasse/persoonlijk: 1. Peter Beere boom, 2. Leen Onderwater, 3. Ton Valk. B-klasse/ploegen: 1. Zoeterwoude, 2. Voorschoten, 3. Maredijk, 4. Noordwijk. ALG. KLASSEMENTEN: A-klasse/persoonlijk: 1. Wim Zaalberg, 2. Rob Taber, 3. Maarten Hoek, 4. Hennie van Roon, 5. Henk Noordermeer, 6. Appie Wassenaar. A-klasse/ploegen: 1. Leidse Nationale Ploeg. 2. Sassenheim. B-klasse/persoonlijk: 1. Gerard v. d. Poel, 2. Bertus Hulsbos, 3. Peter Beere- Het fraaie, moderne interieur van de grote vergaderzaal. Voor het eerst in Leiden is hier afgeweken van de traditionele gelijkvloerse bouw. Onder deze zaal, welke men via een trappenhuis bereikt, be vinden zich tal van lokalen. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, T. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. in twee bussen en een aantal perso nenauto's naar Minerva, waar zij slag leverden met een relatief ge ringe bezetting van Leidse studenten die ondanks hun numerieke minder heid maar dank zij hun grote tacti sche gaven royaal de zege behaalden. Weliswaar wisten de Utrechters in Minerva binnen te dringen en een zestal vaandels te bemachtigen (be paald geen heldendaad van grootse allure, want de vaandels bevinden zich langs de trap direct bij de in gang) maar het beeld kon niet wor den veroverd. Met een vooruitziende blik hadden de Leidenaren hun tro fee elders in de stad in een garage opgeborgen. Van daar uit werd het vanochtend in alle vroegte door een Leidse delegatie naar de Domstad teruggebracht. Nadat het redelijk in de tuin van burgemeester De Ranitz was opgesteld, werd deze uit zijn bed gebeld en werd hem het beeld weer overgedragen. Burgemeester De Ra nitz, zelf oud-praeses collegii van het Leidsch Studenten Corps, was bij zonder verheugd over de behouden terugkeer van Franqois Villon en be klonk zijn waardering voor de Leid se stunt met een rondje sherry. Wel licht doet burgemeester Van Kin schot er goed aan, zich van een vol doende hoeveelheid onder de kurk te voorzien, want het incident is nog niet geheel gesloten: er toeven nog zes Leidse vaandels in Utrecht. Met deze éne toonsoort moet hij een spe ciale bedoeling gehad hebben, wélke is een raadsel. Bekend is. dat Bach het werk rond 1749 componeerde, geïnspireerd door „Das Musikalische Opfer" van 1747. Bach besloot het „koninklijke thema" voor Frederik de Grote nader uit te wer ken en dat thema zodoende beter tot zijn recht te doen komen dan bij een improvisatie het geval kan zijn. Na een uitvoerige bespreking van de wijze, waarop het in koper gestoken werd. wees spreker erop. dat de eerste uitgaven talrijke fouten bevatte. Er was bijzonder weinig interesse voor. in 1756 waren er slechts 30 exemplaren van ver kocht. ondanks waarderende beschou wingen. o.a. van de bekende criticus Jo- hann Mattheson De oorzaak lag o.a. in de geest van de tijd: Bachs muziek was afgestemd op de fugatechniek, terwijl de wereld begon „naar een andere kant om te buigen", namelijk naar die van een lichtere melo dievorming (galante stijl). De kunst van de fuga was op de achtergrond gekomen. Tot zelfs vijf a zes Jaar geleden zijn tal lozen Bachs compositie als een theore tisch studiewerk blijven beschouwen, zelfs belangrijke musicologen waren dat oordeel toegedaan. Een hunner schreef „Men kan Bach geen grot-er misnoegen aandoen dan door een integrale uitvoe ring van de Kunst der Fuge". Zou Bachs compositorisch testament evenwel géén muziek zijn voor de le vende klank? Dit leek spreker zeer on waarschijnlijk. In het werk doordringen elkaar het praktische doel en de vrije kunstzinnige uiting. Vervolgens ging drs. Wouters over tot een zeer uitvoerige analytische bespre king van dit in drie groepen te verdelen werk, dat toch een eenheid vormt, na dat hij aandacht had gewijd aan de veelvuldige bewerkingen voor orkest, strijkorkest, klavecimbel enz. welke voor de concertpraktijk gemaakt zijn, o.a. als eerste die van Wolfgang Graser (voor groot orkest», gevolgd door die van Karl Straube, Anthon v. d. Horst (strijkorkest). Bertus van Lier <twee piano's) en Gustav Leonhard (klave cimbel). De drie groepen van „Die Kunst der Fuga" omvatten de fuga's 1 tot en met 4. 5 tot en met 7 en 8 tot en met 11. Dan volgen nog twee z.g. spiegelfuga's, twee stemmige canons en tenslotte de vier stemmige fuga met drie thema's op de naam Bach. Op de climax breekt h(j af. „Die Kunst der Fuge" bevat alle denk bare fugabewerkingen, van de meest eenvoudige tot de meest Ingewikkelde toe en bet is verbazingwekkend, hoe bU alle kunstigheid de stemmen steeds on gedwongen blijven klinken. Na de pauze volgde een bespreking van de verschillende vormen van instru mentatie van dit reusachtige werk. Deze lezing heeft ongetwijfeld In hoge mate een verhelderende en leerzame in vloed gehad. Zy, die haar hebben beluis terd, zullen er de vruchten op het ko mende concert zeker in ruime mate van plukken. Advertentie Officiële puhlikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis dat met Ingang van 30 Juni 1961 tot en met 27 Juli 1961 voor een leder in ontwerp ter Inzage zal lig gen ter gemeentesecretarie, afdeling Open bare Werken (Stadhuis, kamer 111). een plan van uitbreiding met betrekking tot fronden, begrensd door het Rijn- en chlekanaal. de Trekvllet en de spoorlijn Lelden-Woerden (partiële uitbreidings plan „Lelden-Cronestelnsepolder 1961"), met daarbijbehorende bebouwingsvoor schriften, vast te stellen met Intrekking van het voor dat gebied geldende uit breidingsplan en gedeelten van uitbrei dingsplannen. LEIDEN. 29 Juni 1961 De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. boom ,4. Leo v. d. Berg, 5. Leen Onder water. B-klasse/ploegen: 1. Zoeterwoude. 2. Noordwijk, 3. Voorschoten, 4. Maredfjk. REEDS f4000 VOOR ANJERCOMITÉ Dankzij diverse acties, w.o. de straat collecte, is in Leiden reeds een bedrag van ruim f.4000 voor het Anjercomité bijeen. SERENADE GOUDEN BRUIDSPAAR Gisteravond heeft de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" in de Bomeo- straat een serenade gebracht voor het gouden bruidspaar C. Wallaart. De heer Wallaart, die zeer vele jaren deel uitmaakte van de kapel en diens echtgenote waren zeer getroffen door deze muzikale hulde. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit ls gepro moveerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Hoop. eeuwigheid en tijd in de prediking van Augustinus", de heer C. F. D. Locher, geboren te Waspik en thans wonend te Eindhoven. Verkeerspaaltje omver gereden SCHADE f. 600 Voor de Haagse politierechter moest zich een Leidse chauffeur verantwoor den. die, nadat hy een verkeerspaaltje op de Stationsweg omver had gereden, er snel vandoor was gegaan. „Ik was zo erg geschrokken", zo luidde zijn verweer, dat de rechter echter allerminst af doende vond. „Dat U er vandoor ging is niet fair," becritiseerde de officier en eiste tegen verdachte f. 50 boete of 10 dagen hech tenis en voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs gedurende 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De rechter legde deze straf op. waar bij hij er rekening hee hield, dat voor het omver gereden paaltje f. 200 scha devergoeding moet worden betaald en f. 400 voor schade aan de auto. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. examen Ned. recht de heer R. van Hattum (Den Haag); doet. examen Nederlandse taal- en let terkunde mej. J. M. Hollaar (Leiden), mej. K. van Tuil (Den Haag) en de heren P. C. A. van Putte te Voorburg (cum laude) en C. van de Ketterij (Leiden). Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL 23041 Zilveren kostersjubileum NA JUBILEUM NEEMT K. P. WIEKHART AFSCHEID Na eerst nog in het najaar zijn zil veren Jubileum als koster van de Geref. Zuiderkerk te hebben gevierd, zal de heer K. P. Wiekhart deze functie neer leggen. In zfjn plaats ls de heer P. van Diggelen benoemd. GELUKWEN SVOOR PRINS BERNHARD Bij de aanvang van de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst medegedeeld, dat hij namens het college een telegrafische gelukwens heeft gezonden aan Prins Bemhard, ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag. In het telegram wordt de Prins dank gebracht voor „zijn onver poosde Inspanning ten behoeve van land en volk". De mededeling van de voorzitter werd met applaus ontvangen. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3