MINISTER VAN ROOY TEGEN EISEN KINDERBIJSLAGWET Een wilde staking in de Amsterdamse haven WEERBERICHT Voortzetting beraad in Kamer Geen uitkering mogelijk aan de eerste twee kinderen Regering houdt vast aan opzet Katanga blijft onafhankelijk 6.500.000.000 Drieduizend arbeiders leggen het werk neer. DRIE KLEINE KUNSTMANEN GELIJKTIJDIG GELANCEERD Vier honderd doden in Japan Grote mond en lege maag (§.uc/ ten tos Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 JUNI 1961 No. 30392 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „Men moet niet liet mindere afwijzen" De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. Van Rooy, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer het ontwerp algemene kinder bijslagwet verdedigd als, een uitstekend middel om op een heldere administratief uitvoedige wijze te komen tot een algemene kinderbijslag. De kritiek op de verzekeringsgedachte weet de minister aan de eenzijdige opvatting over de particuliere verzekering, die geen hout snijdt voor wat betreft de moderne sociale verzekering. Een inkomensgrens, waarboven de kinderbijslag niet zal gelden, achtte minister Van Rooy bezwaarlijk te verwezenlijken in een algemene volksverzekering, temeer waar de loontrekkenden geen inkomensgrens kennen. Alleen al uit praktische overwegingen kon de regering niet aan dit liberale verlangen voldoen. De minister was wel bereid de kinderbijslag waardevast te maken, waarop vooral de P. v. d. A. en de KVP hadden aangedrongen. Zonder het gevraagde S.E.R.-advies af te wachten zal bij nota van wijziging alsnog in beide kinderbijslagwetten een wettelijke binding aan de loonindex worden ingevoerd. Intussen had de minister uit de rede van de heer Berger begrepen, dat de socialistische fractie „posi tief is ingesteld". Hij kon zich slecht voorstellen, dat de PvdA tegen zou stemmen, en herinnerde aan iaat dr. Drees 22 jaar geleden bij de behan deling van de eerste kinderbijslag wet in de Kamer had gezegd: „Als het betere niet te verkrijgen is, moet men niet persé het mindere afwij zen". Minister Van Rooy sprak de hoop uit, dat de geestverwanten van dr. Drees zich door dit wijze ivoord zou den laten inspireren. Hij kon zich slecht voorstellen, dat de PvdA het wetsontwerp op politieke gronden zou afwijzen. Ingaande op de door alle fracties (behalve de VVD) geuitte wens, ook de eerste twee kinderen te betrek ken in de algemene verzekering, ivees minister van Rooy erop, dat de premie dan te hoog zou worden. De regering ivil vasthouden aan de opzet, dat een sociale verzekering in beginsel wordt gefinancierd zon der een bijdrage uit de algemene middelen. Zij acht het niet verant woord van deze grondgedachte af te wijken. De regering staat dan ook volstrekt afwijzend tegen een andere bijdrage uit de algemene middelen dan die, welke reeds wordt gegeven voor de kleine zelfstandi gen. Aan het slot van zijn rede de ba lans opmakende, constateerde mi nister Van Rooy. dat de fracties van VVDCHU, SGP, PSP en CPN, als mede twee anti-revolutionairen te gen het wetsontwerp zouden stem men. Het is ook duidelijk dat de overige leden der anti-revolutionai re fractie en de KVP voor zullen zijn. President Moise Tsjombe heeft giste ren in het Huis van Afgevaardigden van Katanga verklaard, dat Katanga onaf hankelijk zal blijven en dat de regering en hij nooit zullen terugtreden. Tsjombe zei dit in een toespraak in een bijzondere vergadering van het La gerhuis. „Wij zullen al het mogelijke doen om Katanga vooruit te doen komen en de regering en ik zullen nimmer voor enige hindernis terugtreden". Hij noemde zijn gevangenschap, die meer dan twee maanden heeft geduurd een „hel". Het Katangese volk had zich echter een en politiek rijp getoond en dit h~d zijn vijanden verbaasd. Gisterochtend hebben de troepen van het garnizoen van de Kongolese hoofd stad Leopoldstad voor het eerst in de nieuwe uniform van Amerikaanse snit, gedefileerd voor president Kasavoeboe en de leden van de centrale regering. Advertentie. Premiebetaling door werkgever De staatssecretaris van Financien, mr. dr. Van den Berge, deelde mede, dat de regering bereid is de premie van de loontrekkenden rechtsstreeks door de werkgever te laten betalen. Zoals het wetsontwerp tot dusver luidt, zou de werknemer de premie moe ten betalen, met volledige compensatie in het loon. Socialisten en katholieken hadden aangedrongen op handhaving van het bestaande stelsel, waarbij de werkgever de premie voldoet. „Door aan dit ver langen tegemoet te komen, hoopt de re gering het wetsontwerp nog wat aan trekkelijker te hebben gemaakt", ver klaarde de staatssecretaris. Om half drie werd de vergadering verdaagd. Vandaag vinden de replieken plaats. voor ruimtevaart De Amerikaanse senaat heeft gisteren het ruimtevaart-program ma van president Kennedy goed gekeurd. Dit programma streeft naar het landen van een bemand ruimtevaartuig op de maan om streeks 1970. Voor het eerste jaar heeft de senaat een bedrag van zes en een half miljard gulden toegestaan, een bedrag dat in de komende jaren aanzienlijk hoger zal komen te lig gen. Ter vergelijking diene. dat het totaal van de gewone dienst van de Nederlandse begroting ruim zeven miljard gulden bedraagt!!! Nadat eergistermiddag enige arbeiders in de Amsterdamse houthaven het werk gedurende een uur hadden neergelegd om hun eisen voor een week extra loon kracht bij te zetten, heeft deze staking zich gisteren langzamerhand sterk uitgebreid. Gistermiddag om vier uur hadden ongeveer 3000 werknemers in de Amsterdamse haven het werk neer gelegd. De erkende vakbonden hebben zich niet achter deze actie geschaard. Eergisteren was bekend geworden dat enige havenbedrijven hun personeel een extra bedrag van honderd gulden hadden uitgekeerd. De arbeiders in de Houtha ven en in de Coenhaven, die van hun directies eisten dat ook zij een week ex tra loon uitgekeerd zouden krijgen, gin gen gistermorgen vroeg in staking, toen bekend werd dat hun eisen niet ingewil ligd konden worden. In de loop van de dag wisten zij vele collega's van andere bedrijven te bewegen eveneens het werk neer te leggen. Gistermiddag om vier uur was de situatie aldus: ongeveer 1000 arbeiders van de samenwerkende haven bedrijven (SHB) waren niet meer op het werk aanwezig, alsmede ongeveer 500 arbeiders van andere bedrijven, zoals de maatschappij „Oceaan", het Amsterdam se havenbedrijf en de Lloyd. In Krasnapolsky waren ongeveer 1000 arbeiders na een oproep van de „Alge mene Bedrijfsbond Transport" bijeenge komen om gezamenlijk de eisen te for muleren. Zover is het op deze vergade ring echter niet gekomen. Vele sprekers kregen applaus toen zij voorstelden een uitkering van honderd gulden ineens te eisen of een minimum loon van hon derdtien gulden, maar de voorzitter van de vergadering, de heer T. van de Berg uit Rotterdam, achtte het beter om met het opstellen van de eisen te wach ten tot ook de arbeiders van de nacht ploegen aanwezig konden zijn. Voor gisteravond werd een nieuwe ver gadering uitgeschreven, waarna het over grote deel van de aanwezigen zich naar de verschillende havenbedrijven begaf om de arbeiders van de avond- en nachtploegen op te wekken het werk gisteravond niet op te nemen. De eisen der arbeiders zijn: uitkering ineens van f 100 of een loonsverhoging van f 10 per week. Staking breidt zich sterk uit De ruim 1500 havenarbeiders zijn er vanochtend in geslaagd ook vele van hun Halve gebr. kip M.9S Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN WARM WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: droog, zonnig en warm weer. Weinig wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 22.28 uur; onder: 6.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.13 en 16.44 uur; laagwater te 0.03 en 12.26 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Morgen zonnig strandweer met in de namiddag een zwakke zeewind. Tempe raturen van 24 tot 25 graden. Tempera tuur zeewater 17 graden. Vooruitzich ten: hoge-drukgebied boven West- en Midden-Europa geeft fraai en nog iets warmer strandweer. Dit blad bestaat alt 22 pagi a's. Baby-kernbatterij ah energiebron Met een 25 meter lange Thor-Able-Star raketcombinatie hebben de Amerikanen gisteren van Cape Canaveral voor het eerst drie kunst manen tegelijk gelanceerd. De drie kunstmannen hebben een gezamen lijk gewicht van 125 kg. Na de eerste omwenteling om de aarde werd geconstateerd, dat de satellieten in de beoogde banen waren gekomen. Een van de satellieten bevat een kleine kern-batterij", die op plutonium werkt*, en de stroom levert voor twee zenders en waar nemingsapparaten. Deze kern-batterij heeft een zeer kleine omvang, ongeveer ter grootte van een sinaasappel! Primeur na tweeling Tweemaal hebben de Amerikanen in het verleden twee kunstmannen tegelijk gelanceerd. De eerste maal is dit gelukt, de tweede poging werd een mislukking. Het ging bjj die experimenten beide malen om een combinatie van een zware (Transit) kunstmaan en een zeer lichte. Bij het geslaagde „tweelingexperiment" was deze zeer kleine kunstmaan inge- Er wordt hard gewerkt aan de voltooiing van liet nieuwe 100.000 ions-dok van Verolme. Het dok moet spoedig gereed zijn vóór de afbouw van een tanker van 78.000 ton, welke thans voor de Esso in aanbouw is. Een kijkje in het dok, dat 275 meter lang en 41 meter breed is en een vloerdikte heeft van vijf meter. gisteren nog werkwillige collega's te be wegen het werk neer te leggen. Het aan tal stakers in de hoofdstedelijke haven werd vanochtend geschat op ongeveer 3000. Zowel in het westelijk havengebied als in de oosthavens leek het vanoch tend zondag. De anders zo bedrijvige kranen hingen stil boven het water, waarin tientallen half geloste schepen lagen te wachten op de dingen die ko men gaan. Voor vandaag heeft de stakingscom missie wederom vergaderingen en bij eenkomsten uitgeschreven, waarop de havenarbeiders zullen beslissen hoe hun verdere houding zal zijn. Allereerst zal getracht worden toegang verkrijgen tot de „Scheepvaart Vereniging Noord" om de eisen daar kenbaar te maken. De bedrijven die vanochtend door de staking werden getroffen zijn de „Stoomvaartmaatschappij Nederland", waar in het geheel niet meer gewerkt wordt, de „Hollandsche Stoomboot Maat schappij" en de „Koninklijke Nederland- sche Stoomboot Maatschappij", waar het werk gedeeltelijk stil ligt, alsmede vele cargadoorsbedrijven in de oostelijke havens. In de Coen en de Houthaven was de staking gisteren reeds algemeen. Op een gisteravond in Krasnapolsky gehouden vergadering, die werd bijge woond door circa 1100 Amsterdamse ha venarbeiders heeft de overgrote meerder heid zich (bjj opstaan) uitgesproken voor het voorstel van de voorzitter van het actie-comité om door te staken. De voorzitter. G. C. Heijt (bestuurs lid van de Algem. Bedrijfsbond Trans port '58) formuleerde de volgende eisen: een uitkering ineens op korte termijn van f 100, een bruto weekloon van f 120 en per 1 Juli a.s. uitbetaling van twee reisuren in plaats van één voor haven arbeiders van buiten. Een delegatie zou vanochtend deze eisen voorleggen aan de directie van de Scheepvaartvereniging Noord. Gevreesd wordt, dat in Japan meer dan vierhonderd mensen het leven hebben verloren tengevolge van het noodweer en de overstro mingen van de afgelopen vijf dagen. Donderdagochtend waren 222 lichamen geïdentificeerd. Onge veer 190 mensen zijn als vermist opgegeven. Het aantal gewonden is ongeveer 250. Duizenden wonin gen zijn volkomen verwoest. Gisteren arriveerde op Schiphol de Spaanse troonpretendent Prins Juan Carlos in gezelschap van zijn zuster Prinses Maria del Pilar. Zij brengen een vakantie in Nederland aoor en werden op de luchthaven verwelkomd door de adjudant van Prins Bernhard, luitenant-kolonel C. C. Geertsema. Weer massamoord in Angola: dertig mijnwerkers gedood In de omgeving van Loeanda in Portugees Angola zijn gisteren 30 mijnwerkers door terroristen ge dood. Negentig mijnwerkers kon den door te vluchten hun leven redden. Uit verkenningsvliegtui gen is waargenomen, dat de ter roristen onder groot vreugdebe toon hun slachtoffers op een enorme brandstapel verbrandden. richt voor het maken van opnamen van de ultraviolette straling van de zon. De thans gelijktijdig gelanceerde kunstmanen zijn gezien hun gezamenlijk gewicht alle drie vrij klein. Er zijn nog geen bijzonderheden over de doelstelling van de drie kunstmanen bekend ge maakt. De drie kunstmanen zijn een 82 kg wegende Transit IV-A met kerngenera tor. een achttien kilogram wegende Injun-satelliet voor onderzoek van het noorderlicht en de stralingsgordel van Van Allen, en een vijfentwintig kilogram wegende Greb-satelliet voor het meten van bepaalde stralingen van de zon. De Westduitse regering heeft besloten de zeventien miljoen men sen in Oost-Duitsland hulp te bieden met levensmiddelen-zendin gen. Volgens de woordvoerder van de regering in Bonn is het voedseltekort in Oost-Duitsland sedert vele jaren niet zo ernstig geweest als thans. De aangeboden hulp zou moeten dienen ter over brugging van de tijd tot de volgen de oogst. De woordvoerder. Von Eckardt, weet het tekort aan de gedwongen collectivisering van de boerenbedrijven. West-Duitsland zou alle nodige bloem, vlees en boter willen leveren als Oost- Duitsland dit zou willen aanvaar den. Ons nieuwe vervolgverhaal Mijn vriend 991 de schurk door DAVID BOLDERDIJK „Mijn Vriend De Schurk" is de titel van het vervolgverhaal, dat morgen in ons blad begint. Het is de bewogen geschiedenis van een man, die het geluk in de schoot geworpen krijgt, doch tegelijk verzeild raakt in een af schuwelijk avontuur, waarbij hij allerlei onaangename ontdek kingen doet. Zijn vriend, die hem in raad en daad terzijde staat, blijkt tenslotte ook al niet zo'n brave jongen te zijn, of schoon hij het allemaal erg goed bedoelt volgens zijn eigen, ka rakteristieke opvattingen. Wij zijn ervan overtuigd dat onze lezers deze historie biet grote belangstelling zullen vol gen, temeer waar zij door dege ne, die haar zelf meemaakte, met smaak wordt verteld. Cholera-epidemie in Lucknow: 150 doden In Lucknow, de hoofdstad van de Indiase staat Oettar Pradesj, is een cholera-epidemie uitgebroken, die in twee dagen tijd al 150 doden heeft geëist. Er zijn circa 500 ziektegevallen geconstateerd. Uit het Leidsch Dagblad van 2 Julij 1861: Gisteren avond circa negen ure is de eerste nieuwe haring voor de vorstelijke familie aan- gebragt. Heden in den vroegen ochtend is ze bij de handelaren ontvangen. Zondag 23 Junij heeft men bij Braystone een zonderling zeemonster gezien; het had de lengte van omtrent 20 ellen en een loggen stompen kop, niet g ongelijk aan de beschrijving g ran den geheimzinnig en zee- slang; al spelende naderde het 1 de ondiepte en dit bemerkende, snelde het weder naar volle zee. I

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1