een betere sigaret INTERNATIONAL Goocheltoer van minister Macleod: Brits plan voor Noord-Rliodesië „Klimaat scheppen voor gesprek met Nederland" prijs fl.-| Koningin en Prins 6 juli bij grootse vlootschouw heeft met grote moeite Londen vastgehouden aan het beginsel van de rassenloze politiek Een beroep op onze opinie om overdracht te bewerkstelligen Vele spectaculaire hoogtepunten Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 juni 1961 Derde blad no. 30391 (Van onze Londense correspondent) Het Britse Lagerhuis heeft met gemengde gevoelens een nieuw politiek plan voor Noord-Rhodesië ontvangen, dat de minister van Koloniën, Macleod, na veel vyven en zessen op tafel heeft kunnen leggen. Het voorstel waarover maanden lang achter de schermen is gevochten, is een compromis: de Britse regering beweert te hebben vastgehouden aan het beginsel van rassenloze politiek, welke het grote ideaal vormt, dat zjj in Afrika tracht te verwezenlijken. Maar de invoering van een werkelijke parlementaire democratie in een sociaal en economisch nog verre van democratische samenleving, is niet eenvoudig. De Britse regering wenst te breken met de blanke politieke overheersing, maar wil tegelij kertijd de Europeanen op hun beurt behoeden voor politieke onderwerping door de Afrikanen. Griezelig-ingewikkeld kiessysteem Tot nu toe lag in Rhodesië, waar de Britten als experiment de deelgenoot schapsgedachte voorstaan, de nadruk op het blanke element in de onderlinge samenwerking. Het was echter, zoals een vooraanstaand Brits diplomaat het on langs uitdrukte, de samenwerking tus sen ruiter (de Europeanen) en paard (de Afrikanen). Sir Roy Welensky, de federale pre mier, wilde dit voorlopig zo houden. Maar het zelfbewuste deel der inheem sen voelde er niet voor nog langer paard te zijn. De Britse regering trachtte daarop in de overheersend Afrikaanse gebieden (Noord-Rhodesië en Njassaland) on danks Welensky en zijn Verenigde Fe derale partij het zwaartepunt naar de inheemsen te verleggen. De commissie- Monckton kwam destijds in meerder heid tot de slotsom dat er in Noord- Rhodesië inderdaad een inheemse meer derheid behoorde te komen. De regering ontwierp een vernuftig kiesstelsel, dat hiertoe de mogelijkheid opende, doch een zwarte meerderheid niet automa tisch waarborgde. Ware dit wel zo, dan zou er immers toch weer sprake zijn van politiek, gebaseerd op ras, thans het donkere ras, hetgeen Londen in beginsel onaanvaardbaar acht. Tussen twee uitersten Welensky wilde echter wel de garantie, dat de macht in handen van de blanken bleef, zij het met eventuele steun van de gematigde Afrikanen. Londen moest Welensky ontzien, omdat men hem in Zuid-Rhodesië nodig heeft als buffer tegen de blanke extremistische Domi nion-partij. welke er misschien niet voor terug zal deinzen Zuid-Rhodesië af te scheiden van de federatie en zo nodig samen te gaan met de Unie van Zuid- Afrika. Zou Macmillan Welensky verlie zen, dan zou de liberale Britse koloniale politiek in Afrika waarschijnlijk een genadeslag worden toegebracht. Vandaar dat men in Noord-Rhodesië voorlopig tracht de kool en de geit te sparen. De inheemsen zijn teleurgesteld, dat zij de door hen verlangde meerderheid in het parlement niet zonder meer hebben gekregen, maar Kaoenda, de belangrijk ste politieke leider, is bereid Macleods plan, dat in de praktijk de inheemsen misschien alleen maar gelijkheid geeft, te aanvaarden, hoewel de Afrikaanse extremisten hem het vuur aan de sche nen leggen, precies zoals de Europese extremisten dit Welensky doen. Er is thans een hoogst ingewikkeld plan uit de bus gekomen, dat het Lagerhuis, toen Macleod het kort uiteenzette, niet bij machte scheen zonder nadere studie te doorgronden. Callanghan, Labours schaduwminister van Koloniën, vroeg sarcastisch of Macleod de kiezers van Noord-Rhodesië misschien een rekenli- niaal wil geven om de moeilijke mathe matiek van het nieuwe kiessysteem te helpen begrijpen. Drie groepen Kamerleden Het plan komt hier op neer, dat het parlement uit drie groepen van vijftien Kamerleden zal bestaan. De eerste groep zal worden gekozen door degenen die tot het opperste kiesregister behoren, degenen namelijk met de beste school opleiding en de grootste inkomens, als mede het duurste huizen- of grondbe zit. Dit zyn voornamelijk de Europe anen. De tweede groep zal worden aan gewezen door de kiezers, die op het register voor lieden met lagere kwali ficaties staan, in hoofdzaak inheemsen. De derde groep zal echter de doorslag moeten geven, omdat hier de kiezers van beide registers gezamenlijk op Euro pese en inheemse kandidaten zullen kunnen stemmen, waarbij uiteraard al leen juist de gematigden, met name de liberalen, die niet op rassengrondslag zijn georganiseerd, een kans maken. Om de politieke rasoverheersing te bemoeilijken, is er thans een griezelig ingewikkelde methode bedacht om ras ondergeschikt te maken aan politieke beginselen en de kandidaten zoveel mo gelijk te dwingen om steun te zoeken bij beide rassen. Overweldigende meerderheid naar beide kanten voorkomen Voor de gemengde nationale groep van vijftien zetels zyn er zeven kies districten, welke elk twee afgevaardig den naar het parlement sturen, maar blijkbaar om een verschuiving ten gun- SCHADELOOSSTELLING VOOR ONTEIGENING De Tweede Kamer heeft gistermid dag de voorlopige regeling voor schade loosstelling van huurders van bedrijfs panden in geval van onteigening aan vaard. Tevoren was het door mej. Lemaire (PvdA) en mr. Berkhouwer (VVD) inge diende amendement waarop vorige week de vergadering strandde, omdat nog slechts 62 van de 150 kamerleden aanwezig bleken verworpen met 6655 stemmen. De confessionele frac ties en een zestal socialisten stemden tegen. Ook een tweede amendement Lemaire- Berkhouwer. dat de z.g. „glijdende schaal" in de schadeloosstelling wilde af schaffen, werd in deze verhouding ver worpen. Tenslotte werd het gehele wetsontwerp aangenomen. ste van de inheemsen te verzwakken een concessie tegenover Welensky wordt voorgesteld, dat vier van deze zeven tweelingdistricten zowel een Afri kaans als een Europees Kamerlid zul len afvaardigen. Alleen de overige drie dubbele kieskringen kunnen eventueel hoogstens zes inheemsen of zes blanken aanwijzen. Dit voorkomt een overwel digende meerderheid naar beide kanten. De vijftiende zetel van de middengroep zal worden gereserveerd voor een Aziaat of een kleurling. Verder moet een kan didaat om gekozen te worden tenminste 12 l/z procent of 400 stemmen verwer ven (welke van de twee het minste^iS) zowel van de door Europeanen als door Afrikaners uitgebrachte stemmen. Een verdere anti-ras veiligheidsklep is. dat een kandidaat tevens minstens 20 procent van de door een der beide kiesgerech tigde groepen uitgebrachte stemmen zal moeten verwerven. Om de Afrikaners nog wat tegemoet te komen, zullen 500 hunner extra aan het hoogste kiesregister worden toege voegd boven het aantal, waarmee dit oorspronkelijk zou worden verhoogd. De slotbalans zal zyn een aanzien lijke toeneming van het aantal inheem se Kamerleden met de mogelijkheid van een numerieke inheemse meerder heid, doch niet noodzakelijk een meer derheid, welke bestaat uit een gesloten politiek blok, alsmede handhaving van een politiek systeem, niet gebaseerd op ras. Dit alles moge theoretisch waar zyn, maar na Macleods goocheltoeren is nog niemand veel wijzer! Tot zover onze Londense correspon dent. Buitenlandse samenzwering Intussen meldt AFP uit Salisbury (Zuid-Rhodesië), dat de Zuidrhodesische Afrikaanse nationalistische leider Ken neth Kaoenda, die aan het hoofd staat van de „Nationale verenigde onaf- hankelijkheidspartij", zich krachtig ge kant heeft tegen de Britse voorstellen tot stichting van een wetgevende raad in Noord-Rhodesië. Hij en de leider der „Nationale de mocratische partij", Josjoea Nkomo, ver klaarden dat de Britse voorstellen een „buitenlandse samenzwering" zyn en dat zij daarom uit alle macht zullen stellen worden aanvaard, zullen ze niet langer dan drie maanden stand hou den", aldus Kaoenda. Nasoetion: charmant doch vastberaden (Van onze correspondent in Bonn) Natuurlijk zullen wij onze claim op Nieuw-Guinea niet laten vallen", zo zei de Indonesische minister van Defensie Nasoetion gistermorgen tijdens een gesprek met de pers in Bonn. Waarover wij reeds in het kort berichtten. ,,In tegenstelling tot wat prof. Duynstee heeft gezegd, zijn er van mijn kant geen concrete voorstellen gedaan, waaruit men iets dergelijks zou kunnen opmaken", zo ging hij verder, „maar zeker is, dat wij, en daarmee bedoel ik ook president Soekarno, het uiterste zullen doen om op vreedzame manier de kwestie West-Irian op te lossen." De minister zette uiteen hoe hij zich voorstelt de moeilijkheden tussen Indonesië en Nederland op te lossen. Langzaam maar zeker zal er via informele gesprekken ,,als tussen vrienden" een klimaat moeten worden geschapen, dat het mogelijk maakt een gesprek tussen beide regeringen te entameren". Life is beter, omdat Life sigaretten gemaakt «orden volgens de internationale kwaliteitsstandaard, zoals vastgelegd door Brown Williamson Tobarco Corporation. Louisville-Kentucky U.S.A. Nu ook onder licentie in Nederland Leger staat onder druk Wat ik graag wil, zo zei hy, „is alom de overtuiging vergroten dat Nieuw- Guinea uiteindelijk terug moet komen binnen het Indonesische kader, waarin het overigens altijd geweest is". Nasoetion gaf weer dat zijn regering de laatste tijd steeds meer aandacht gaat geven aan punt drie van het drie jaren programma, dat eind 1962 afloopt en dat luidt: „oplossing van de zaak West irian". Juist omdat de beide andere punten, vergroting van de rijstproduktie en het herstellen van de binnenlandse veilig heid, zulk een verrassende voortgang hebben gemaakt, richt de aandacht zich steeds meer op West Irian", zo zei Na soetion. Daar komt nog bij dat onder de Indonesische bevolking de wens steeds sterker wordt deze kwestie opge lost te zien. Ons leger staat permanent onder druk", aldus de minister. Geweld niet uitgesloten Aan de andere kant gaf hy toe dat zyn regering weliswaar naar een vreed zame oplossing van de zaak streeft, maar dat geweld principieel niet kan worden uitgesloten. Zoals president Soe karno voor de Assemblee van de V.N. heeft gezegd, kan deze toestand niet eeuwig duren. „Na afloop van ons drie jarenplan komt de kwestie toch ook in een kritiek stadium, ook al betekent dat niet dat men dan onmiddellijk met een oorlogsverklaring moet rekenen". Eventueel boycot Als andere mogelijkheden om kracht aan de Indonesische wensen by te zet ten, schetste Nasoetion een boycot van Nederland door die landen die Indone sië in zijn aanspraken op Nieuw-Gui nea steunen. Een dergelijke boycot zou kunnen lij ken op de maatregelen die een aantal landen tegen Nederland nam ten tijde van de politionele acties in Indonesië. Nasoetion zei te hopen en te verwachten dat het informele contact dat nu aan de gang is voort zal gaan. Ook als president Soekarno en hijzelf weer terug zouden zyn in Indonesië" Wy regelen de zaken niet met z'n tweeën", zo zei hy. Contact blijft mogelijk via ambassades en an dere Indonesische politici. Ook de confe rentie van neutrale landen, die eind van dit jaar zal worden gehouden, noemde hij als mogelijkheid voor nader contact. De minister zei in ieder geval nog con tact te zullen opnemen met prof. Duyn stee. „Ik denk nog van hem te horen en ikzelf zal hem nog wel het. een en ander te vragen hebben", aldus Nasoetion. Concessies Op vragen of Indonesië enige conces sies in het vooruitzicht kon stellen bij eventuele onderhandelingen met de Ne derlandse regering zei Nasoetion, dat normalisatie van de betrekkingen met i Den Haag Indonesië's doel was. Voor Nieuw-Guinea stelde hy als mogelyk- heid in het vooruitzicht een soort regio- i nale autonomie binnen de Indonesische staat in de geest van Atjeh en Djocja- karta. Het Nederlandse hameren op het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's maakt op de Indonesische regering wei nig indruk. Dat bleek uit de verklaring van de minister, toen hy zei dat ook de Papoea's achter de proclamatie van augustus 1945 hadden gestaan, waarbij het principe van de Indonesische zelf standigheid werd afgekondigd. Het ge sprek dat Nasoetion met enige vertegen woordigers van de Nederlandse pers had. liep in een prettige sfeer. De minister en zijn medewerkers deden alles om te la ten blijken dat het hun ernst was met hun streven het Nederlands-Indonesi sche geschil vreedzaam op te lossen. Het was bijna een beroep dat Nasoetion op de Nederlandse publieke opinie deed, toen hij zei dat vele sentimentskwesties achterwege gelaten moesten worden en dat er toch alles aan gelegen was de redelijke oplossing van een uiteindelijke overdracht van Nieuw-Guinea aan In donesië te bewerkstelligen. Geen prijsgeven van principe Toch was duidelyk dat achter de charmante woorden van Nasoetion i een grote vastberadenheid schuil ging wat de principiële kant van de zaak be trof. Niemand hoeft te verwachten dat Indonesië het principe dat Nieuw-Gui- j nea tot zijn gebied behoort, prys zal geven. Nederland zal slechts een gewa pend conflict kunnen vermijden als het met dit uitgangspunt rekening houdt en het bereid is zijn positie in de kwestie Nieuw-Guinea te herzien. De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behan deling van de Kinderbijslagwet. Staatssecretaris Veldkamp en mi nister Van Rooy achter de rege ringstafel. (Van onze Haagse correspondent) Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op donderdag 6 juli in Scheveningen een défilé van schepen en vliegtuigen van de Kon. Marine afnemen, dat het grootste wordt in de geschiedenis van de moderne Marine. De kruiser „De Zeven Provinciën" en het vliegdekschip „Karei Doorman", de grootste schepen van het aan deze vlootrevue deelw nemende eskader, zullen ieder 21 saluutschoten afvuren, wanneer zij aan het hoofd van de, in geëchelonneerd kiellinie verband varende formatie dwars van de Scheveningse pier komen. Daar, op het dak van het restaurant, zullen Koningin en Prins het voorbijvaren van de vloot en het overvliegen van de vliegtuigen gadeslaan. Het is de eerste maal dat Hare Majesteit op deze wijze met de Marine in aanraking komt. De in totaal 42 saluutschoten, het i luchtverdediging) en 3 Sikorski HSS/ traditionele „joelen" aan boord van de j In (onderzeebootbestrijdingshelekop- oorlogsbodems. redding oefeningen en i ters). het schieten met vliegtuigraketten op I Vervolgens gaan (om half elf) de een drijvende schijf, een défilé van 950 j schepen voor de kust, langs de gehele man Marinetroepen op de boulevard, j boulevard, ten anker, in drie linies: het vlagseinoefeningen, taptoe, vuurwerk en I dicht bij de kust de kleinste bodems niet in het minst de vloot, die met met de minste diepgang, daarna de wat alle verlichting ontstoken, 's avonds voor grotere en het verste weg het vlieg - de kust voor anker ligt. vormen de kampschip en de kruiser, en daarmee meest spectaculaire hoogtepunten van is, om kwart voor elf, het eigenlijke deze marine-show In totaal 33 schepen, met een be manning van 3600 koppen en een voort stuwingsvermogen dat groot genoeg zou zijn om de hele randstand Holland van energie te voorzien, zullen aan de mari tieme parade deelnemen. Trouwens, met deze 33 schepen is nog niet al het materiaal genoemd, dat bü de revue betrokken is. want voor alle zekerheid zullen in de Scheveningse ha- van o.a. nog twee marine-bergingsvaar tuigen in gereedheid worden gehouden Geheel volgens de traditie, welke De Ruyter en Tromp, in de jaren dat Nederland nog een eerste rangs vloot- mogendheid was, hebben gevestigd, wor den de schepen, die aan deze vloot schouw deelnemen op 5 juli ter rede van Texel verzameld. Daar komt ook de Commandant der Zeemacht in Neder- defilé ten einde. Hare Majesteit en de Prins vertrekken dan weer. Zodra de oorlogsbodems voor anker liggen zal de Commandant Zeemacht, die het be vel voert, zfjn opwachting komen ma ken by burgemeester Kolfschoten en deze brengt, op zijn beurt, een tegenbe zoek. Reddingsoefeningen Tussen twee en vier uur zal men kun nen kijken naar reddingsoefeningen met helikopters, raketschieten van de ma rinevliegkampen en vlagseinoefeningen voor de schepen. Via een honderdtal luidsprekers zal ervoor worden gezorgd, dat iedereen een duidelijk beeld krijgt van wat zich vóór de boulevard afspeelt. Om vier uur trekt vervolgens 950 man Marinepersoneel (adelborsten, mariniers. hm* Khout-bU-nacht mr AN. baron ^üëzen hrt mónu de Vos steenwdk aan boord vam.De yoor „y hr, Zeven Provinciën Met de Karei Door- bur,en,ce,trr KollKholen man en de ..De Zeven Provinciën" voor- d fM op vaart het eskader naar Scheveningen Afvaardiging van' de aan de vlootrevue Koningin Juliana en Prins Bernhard 1 deelnemende schepen zullen, nadat zij zuilen om tien uur in Scheveningen met een sioependienst van boord zyn aankomen, waar bjj de pier de Com- gehaald, de gast zijn op 'n receptie, die missaris van de Koningin en burge- het Haagse gemeentebestuur om half meester Kolfschoten ter begroeting ge- zes in het oude stadhuis aan de Groen- reed zullen staan. Iets verder op de pier markt de Kon. Marine aanbiedt, ontmoet de Koningin mr. A. Adema De avond is gereserveerd voor een Zijlstra, gedelegeerd commissaris van de E. M. S. en nog weer iets ver der zullen de minister van Defensie, ir. Visser, en de Staatssecretaris van Marine hun opwachting maken. Om vjjf over tien begint de vlootre vue. die haar eerste hoogtepunt krijgt in de tweemaal 21 saluutschoten van de ..Karei Doofman" cn de „De Zeven Pr°- ninl.kolon„ h»,!,. die In 195» .de Vinden die om kwart over tien zullen losbarsten. taptoe en een groot vuurwerk. In de lucht Tijdens het défilé zullen toestellen be horende tot vijf squadrons van de Ma rine Luchtvaartdienst voorbij vliegen. Het zijn: 18 Grumman s2fl-trackers (korte afstand onderzeebootbestrljdings- vliegtuigen voor vliegkampschepen), 9 Hawker Seahawks (straaljagers voor de ginnen. Opstandelingenleider gaf zich over Volgens radio-Djakarta heeft lulte- Indonesische revolutionaire republiek' uitriep, rich in Solok (West-Sumatra i overgegeven. Volgens de radio werd Hoessein, die militair commandant van Mldden-Su- matra is geweest, „by zyn terugkeer tot de republiek" ontvangen door luitenant- kolonel Prawoto. Verwacht wordt dat spoedig onderhandelingen voor de over gave van Hoesselns troepen zullen bc-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5