Vier koninklijke onderscheidingen bij uitgeverij E. j. Brill (Leiden) Cabaretprogramma feestelijk slot van sportdag Zuid Holland 1961 WEER VEEL INTERESSE VOOR HOHE MESSE IN PIETERSKERK Aribo en zijn „Toonkunstkoor" vervullen belangr ijke zending WIM ZAALBERG TRIOMFEERT IN DE TWEEDE ETAPPE Holland Festival in Leiden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 juni 1961 Tweede blad no. 30391 Het aanhoren en ondergaan van Bachs ,.Hohe Messe". sinds lang in onze stad tot traditie geworden onder Iskar Aribo's leiding, met medewerking van het Toonkunstkoor en leden van het Con >ertgebouw- orkest, blijft een aangrijpend muzikaal evenement van hoge orde. Men ervaart opnieuw de intense waarden ervan, de verdieping, welke de uitvoerenden in dit verwonderlijk schone geheel leggen, een der glanspunten van Bachs composities. En men ervaart voor de zoveelste maal de toewijding van Iskar Ariko, gesteund door de liefde van al de zijnen, zich ten volle gevend aan deze ontroerende muziek, overrom pelend van gecompliceerde meestemmigheid en architectuur, aan deze gigantische schepping, waarin Bach, uitstijgend boven het persoonlijke, getuigt van Gods grootheid. Bach stijgt ook uit boven het tijdelijke, gaat op in het eeuwige en onveranderlijke, maakt de ,,Hohe Messe" tot het' symbool van de christelijke gemeenschap, van de ,,una sancta catholica et apostolica ecclesia", zoekend naar datgene wat ons allen in Christus mag vereni gen. En hij doet dat met het kunnen, maar bovenal met de .genade" van de ware christen, die datgene gevonden heeft, wat uit het .hogere" voort komt, geïnspireerd bevrijd van het aardse, opgaand in de abstrac tie, vervuld van dimensies, waar de gewone stervelingen slechts een gering begrip van heben. Prachtig was de immense Pieterskerk bezet. Het lykt wel, alsof ieder jaar de be langstelling voor deze monumentale Bachschepping, welke op eenzame hoogte staat, groter wordt. Het medeleven met het werk, waarmee Bach zyn eigen eredienst bouwde, is in tens, de geconcentreerde aandacht spreekt daarvan. De massa wordt erdoor vertroost, vindt tijdens het beluisteren in deze tijd van gejaagdheid haar rust, haar vertrouwen terug. Zij laaft zich aan deze lofzangen en geloofsbelijdenissen, waarin het oecu menisch besef door klinkt. Daarnaast wordt zij meegesleept en geboeid door de macht, de kracht, doch ook de verstilling van deze „contrapunti- sche pronkstijl", die alle denkbare contrastrijke elementen in zich draagt. En Aribo wèèt, hoe hij haar overtuigend ten ge hore moet brengen; pom peus en geweldig het „Sanctus" waarin de bas sen prevaleren! dan weer ingetogen en tot het uiterste versoberd. Aribo is langzamer hand diep tot de kern der dingen doorgedron gen en geeft de betekenis weer op een wijze, die zuivere weerklank vindt bij zijn gehoor. Niet in enigerlei sleur vervalt hij. Steeds wordt gezocht naar nieuwe inhoud, waarvan deze „Hohe Messe" zo overrijk ver vuld is. HU laat zün koor met boeiende expressie en steeds ongeforceerd vloeiend zingen, waar door de klank en de muzikale stroom „levend" blüven. Tot het einde toe on vermoeibaar, meestal feilloos zeker, styivol, kleurrük en genuanceerd. En in de tedere passages in uiterste doorzichtig heid. Slechts in het „Et in- camatus" momenten van onzuiverheid. Nog steeds is groei merkbaar, waardoor aan zekerheid gewonnen wordt en dit zingen als een „spelen met de verbijsterende moeilijkheden" aandoet. Wij prijzen ons dan ook gelukkig, in onze stad een koor te bezitten, dat tegen de onvoorstelbare eisen van deze „Hohe Messe" welhaast bij voortduring opgewassen is al is de groep der tenoren helaas nog steeds aan de zwakke kant! en in Aribo een man, die deze zware opgave aandurft en.... beheerst. Drie solisten waren van voorgaande uitvoeringen bekend. De sopraan Elly Ameling groeit meer en meer in haar partij, voldoet echter meer in de hogere dan in de lagere regionen, die soms nog wat zwak aandoen. De alt Aafje Heynis leek ditmaal bijzonder gedisponeerd: haar Agnus Dei" werd vocaal, zowel als geestelijk tot een ontroerend hoogtepunt van de avond. De bas David Hollestelle handhaafde ten volle zijn reputatie, speciaal in het indrukwekkende „Quo- niam", omspeeld door jachthoorn en fagotten. In de plaats van de plotseling verhin derde tenor George Maran leerden wij in Alexandre Young uit Londen een waardige plaatsvervanger kennen, wiens beschaafde voordracht en voortreffelijk geëgaliseerde stem in overeenstemming waren met het hoge niveau, dat deze avond kenmerkte. De leden van het Concertgebouworkest, één voor één kundige krachten, zo niet meesters op hun instrumenten, onder scheidden zich als steeds. Van hen trok Jan Keessen ook nu de volle aandacht door zijn superieure violistische omspe lingen. Naast hem zyn Wim Groot (trompet), de hoboïsten Haakon Stotijn en Leo van der Lek, de fagottist Thom de Klerk, de fluitist Hubert Barwahser en Jan Bos (corno da cacciai hier steeds graag gehoorde gasten, die allen het hunne bijdragen tot een verantwoord geheel. Tenslotte de organist Albert de Klerk, die van zijn hoge zitplaats af toch in voortdurend nauw contact blijft met dirigent, koor en orkest. Aribo en zün Gemengd Toonkunstkoor hebben opnieuw bewezen, dat zü hun plaats in het kader van het „Holland Festival" waard zün en met deze „Hohe Messe" talrüke muziekbelangstellenden. ook van buiten de stad, aan zich kunnen verplichten. Men vervult hiermee een belangrüke „zending" van ongemene, culturele waarde. De dank voor deze uitvoering kan ook ditmaal weer groot zün! H. OPLEIDING KLEUTERLEIDSTERS Tot Rijsgecommitteerden bij de examens leidster en hoofdleidster bij het kleuter onderwijs 1961 zijn voor de neutraal- bijzondere opleidingsschool te Leiden benoemd: mejuffrouw H. J. Glasz, te Dordrecht (voorzitster); mejuffrouw G. van Trotsenburg, te Rotterdam; P. M. Verbeek, te 's-Gravenhage; H. G. R. Bremer, te Amsterdam; mevr. R. Jessu- run Cardozo-v. Hoorn, te Amsterdam; mej. dra. A. J. Plooij, Amsterdam; W. A. H. Lange, te Breda; mejuffrouw W. E. Wierstra, te Amsterdam; W. P. Braun, te Noordwijk, en P. N. Aarsen, te Haar lem. Tot gecommitteerden bij examencom missies elders in den lande zijn benoemd mej. A. E. Smit en de heren M. I. de Jonge, W. P. Leenen, W. J. J. M. van Noort, A. van Kapel, J. P. Broekhold en L. Beekman, allen te Leiden; mevr. E. Smallenburgde Vries en mevr. J. J. BosMaatman, beiden te Wassenaar; de heer J. F. Taat te Boskoop; mej. D W. Brandse, mej. G. M. C. Gelauff en mej. G. H. E. Weermeyer, allen te Kat wijk aan Zee; de heer J. G. A. Smoren- burg te Voorschoten en mej. G. A. Pothuis en de heer P. C. van Muijen, beiden te Alphen aan den Rijn. Mulo-examens Voor het Mulo-examen (diploma A) zijn geslaagd de dames P. G. Moerkerk A. Slagtveld*. H. A. Bamhoorn*. D. Drost te Noordwijk aan Zee', H. Link*, J. K. Boer te Leiden* en de heren M. J. Erkelens te Leiden*. C. P. H. Lindhout te Noordwijk*. F. N. de With te Noordwijk aan Zee*. Voor diploma B mej. J. E. W. Barmentloo te Voorschoten en de heren H. v. Dam, F. v. d. Heden, P. Rijnsbur ger te Voorschoten; C. J. Bergman te Leiden; G. J. v. d. Eijkel te Voorscho- De N.V. E. J. Brill, het vermaarde oude Leidse drukkerijbedrijf, sinds enkele weken gehuisvest aan de Plantünstraat heeft gistermiddag onder grote belang stelling van personeelsleden, auteurs en zakenrelaties, vier jubilarissen, ieder met veertig dienstjaren achter de rug, spontaan en hartelük gehuldigd. Niet alleen het bedrijf voelde zich verplicht tegenover de jubilarissen, het geen 's ochtends tydens een besloten huldiging in de personeelskring al tot uiting was gekomen, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot vertolkte de dankbare gevoelens van het stadbestuur voordat hij overging tot het opspelden van een gouden medaille behorende tot de orde van Oranje Nassau bij de heer J. de Koning bedrijfsleider en de zil veren medailles by de heren G. N. M. Sleijser, assistent bedrijfsleider, A. u. Schipper, zetter en M. C. Uljee, mono type -1 oet-senbordwerker Nadat de burgemeester zijn oprechte en hooggestemde gevoelens voor de N.V. Brill, in nieuwe vorm en naar de laatste eisen ingericht, onder woorden had ge bracht en geenszins de trots van het College van B. en W. over de goede faam van het bedrijf tot in de uit hoeken van de wereld onder stoelen of ten; B. A. Smallegange te Bloemendaal; W. S, Winsemius te Leiderdorp; M. W Wijrdeman, J. de Mooij, J. F. v. d. Burgh. H. Lagendijk te Leiden en M. v. d. Broek te Voorschoten. Voor A en B tezamen afgewezen 6 kandidaten. De kandidaten bij wier naam een staat, behaalden tevens het midden- I stands diploma. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.en f 100.Of f 300.en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle pryzen. ISKAR ARIBO De Leidse Jeugd Tour Een tüdrit stond gisteren op het programma als tweede etappe van de Leidse Jeugd Tour. Door de slechte toestand van het duinpad bij Katwük, moest de commissaris de renners langs een gewüzigd parcours laten rüden. De rit ging over een afstand van ruim tien kilometer. Wim Zaalberg vertrok in deze rit als eerste. Met regelmatige tussenpozen van één minuut startten vervolgens de overi ge renners in de volgorde van het klas sement van de eerste dag. De B-klasse kwam direct na de A-klasse aan bod. Zaalberg kwam reeds terug, toen andere rijders nog aan het starten waren. Hij noteerde de snelste tijd: 13 m. 55 sec. Eric Taber deed het kalmpjes aan. Hij kwam pas binnen, toen Hennie Van Roon al in zicht was. Een tijd van 15 m. 8 sec. was dan ook beneden zyn stand. Van Roon deed er bijna een minuut minder over: 14 min. 13 sec. Het duurde geruime tijd alvorens men wederom een goede tijd kon afdrukken. Die was voor Maarten Hoek uit Noordwijk met 14 min. 18 sec. Na hercontrole der lijsten bleek Ap- pie Wassenaar de snelste Sassenheimer in 14 min. 40 sec. In de B-klasse maakte gele-trui-dra- ger Gerard Poel een tüd van 14 min. 17 sec. Leo v. d. Berg en Martien v. d. Geest drukten slechts veertig seconden meer af en Bertus Hulsbos was de enige, die zich in dit gezelschap wist te plaatsen met 14 min. 31 sec. In het B-ploegenklassement verdre ven de Zoeterwouders Noordwyk's „vrij gezellen" van de eerste plaats. De pres taties van de Voorschotenaren vielen wat tegen. Dit was onder meer te wyten aan de val van Bert Ploeg. DAGKLASSEMENT: De klassementen luiden als volgt: A-klasse, persoonlük: 1. Wim Zaal berg; 2. Rob Taber; .3 Maarten Hoek; 4 Hennie van Roon. B-klasse, persoonlük: 1. Gerard Poel; 2. Bertus Hulsbos; 3. Leo v. d. Berg; 4. Martien v. d. Geest; 5. Peter Beere- boom. A-ploegen 1. Leidse Nationale Ploeg; 2. Sassenheim. B-ploegen 1. Zoeterwoude; 2. Noord wijk; 3. Voorschoten; 4. Maredijk. ALGEMEEN KLASSEMENT: A-klasse, persoonlük: 1. Wim Zaal berg; 2. Rob Taber; 3. Maarten Hoek; 4. Hennie van Roon; 5. Eric Taber; 6. Appie Wassenaar. B-klasse, persoonlük: 1. Gerard Poel; 2. Bertus Hulsbos; 3. Leo v. d. Berg; 4. Martien v. d. Geest; 5. Jan de Jong; 6. Peter Beereboom. A-ploegen: 1. Leidse Nationale Ploeg; 2. Sassenheim. B-ploegen: 1. Zoeterwoude; 2. Noord wijk; 3. Voorschoten; 4. Maredijk. Toelatingsexamen Rijnlands Lyceum Voor het toelatingsexamen van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest zijn de volgende kandidaten geslaagd: Mariëtte Admiraal, Hans van Beek, Jan Bertz, Wilco Boer, Ingwer de Boer. Jo Boescho- ten, Joost Bomhof, Roy Challik. Nico van Duyn, Job Eisses, Eelco Fontein, Jaap Frijling, Han Co, Fred de Gruil, Marianne den Haan. Carolien van den Handel, Koen Heringa, Harm Huisken, Rob Janssen, José de Jong, Peter Klerk, Ronald Kok, Henk Kool. Els Koomen. Martin Kornet. Hans Korteweg, Marian ne Korteweg. Frans Carel Kroes, Jules Lekanne Feprez, Nelleke Maan. Jan Willem Mayer, Pauline Middelbeek, Evert Mol, Anneke Mulder, Johannes Niemeyer, Ademie van Oostrom, Richard Peel, Emilie Pauli, Wim Proper, Ed Reidsma, Jacqueline Röell, Job van Ronnen, Noor Samkalden, Diederik Schaberg, Lennart Schaedtler. Matthew Seeger, Peter Segaar, Jeannette Smits, Steven Spaargaren, Lies Steenwinkel. Jan Stienstra. Max Swaan, Heralda v. d. Vlies, Barbara Vogelenzang, Hendrik Voormolen. Mies de Vries. Corretje van Walchren, Nicolette Willighagen. Evert Wils, Rem Wolters. Karei Zwarestein. Afgewezen 15 kandidaten. Het is voor de organisatoren van de sportdag Zuid-Holland 1961 een succesvolle dag geworden. Zelfs Pluvius, die danig een spaak in het organisatorische wiel wilde steken door tot even voor de aanvang van de sportwedstrijden zich uit te leven in regenbuien, dreef op de vlucht, toen hij zag, dat de deelnemende inrichtingen Delta Ziekenhuis, St.-Joris-Gasthuis, Bloemendaal. Hulp en Heil. Oud Rosenburg en Endegeest op bezoek kwamen. 's Morgens werd voorafgegaan door een muziekkorps een opmars van de deelnemers(sters) naar het hoofdterrein van het gemeentelijk sportpark aan de Laan van Nieuw-Zuid gemaakt. Na deze opmars sprak wethouder Drijber uit Lei den er zijn vreugde over uit-, dat de medewerking, die de organisatoren heb ben ondervonden, zo groot was. De prijs uitreiking vond plaats door de heer J. Beekman, hoofd van de economische en administratieve dienst van de psychia trische inrichting „Endegeest" te Oegst geest. De uitslagen van de wedstrijden, waarvoor alle deelnemers zeer intensief gedurende vele weken geoefend hebben, Tuiden Eerste prijs: hardlopen junioren: mej. J. v. Hooft (End.); de heer Hooidonk (Bloemendaal»; 2e prijs: N. de Bruin (Bloemendaal»; Nieboer i Delta»; 3e Ërüs: J. Korenhof (Endegeest»; Van »ijk (Endegeest»: senioren le prijs: Groen (Delta); Westering (Oud Rozen burg»; 2e prijs: Callenfels (Oud Ro zenburg); Visser (8t.-Joris); 3e prUs: Van Baarle (St.-Joris) en Derksen (Bloemendaal). le aankomende inrichting Estafette dames: le prijs Inrichting Hulp en Heil; 2e prys: Inr. Endegeest en 3e prijs: Inr. Delta. Estafette heren: le prijs Inrichting Hulp en Heil; 2e. Inr. Delta; 3e. Inr. Endegeest. Finale hordenloop dames le. Mej. Callenfels (Oud Rozenb.»; 2. Jon ker (Bloemendaal», 3e. Van Baarle (St.- Joris»Micro-korfbal: 1. Endegeest.; 2. St. Joris; Lijnbal (dames): 1. Delta; 2. Hulp en Heil; Volleybal (heren) 1. Del ta en 2. Endegeest. Volleybal Dames): 1. Delta en Endegeest. Handbal (he ren» 1. Endegeest— St.-Joris. Voetbal: 1. I Delta en 2. St.-Joris. Na afloop van dit sportfestyn vertrok ken de deelnemers (sters» naar de In richting Endegeest te Oegstgeest waar een warme maaltijd werd genuttigd en als feestelijk slot een cabaretprogramma volgde. Bij de N.V. Brill zijn gister middag vier Koninklijke onder scheidingen uitgereikt. V.l.n.r. J. de Koning, bedrijfsleider; G. N. M. Sleijser, assistent-bedrijfsleider, A. G. Schipper, handzetter en Af. C. Uljee, moi{otype-toetsenbordbewer ker kregen resp. de gouden (de heer J. de Koning) en de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. banken had gestoken, richtte hü zich tot de jubilarissen door wier inspan ningen en arbeidslust het bedrijf mede zo succesvol had kunnen werken. De heer J. de Koning, in feite de enige jubilaris van de dag, de heren Sleijser en Schipper waren enige tyd geleden al intern gehuldigd zwaait thans als bedrijfsleider de scepter over de tech nische afdeling. De heer De Koning begon evenwel als handzetter maar in de loop der jaren vergaarde hij bij het bedrijf een zeer grote kennis van het Grieks en Arabisch zetten. Door zyn grote ervaring is hij een ware toever laat geworden voor de auteurs, die „iets vreemds" gedrukt willen hebben. Se der '44 is de heer De Koning bedrijfs leider. Jarenlang vervulde hij verschil lende functies bü de E.H.B.O., terwijl hy ook niet meer is weg te denken uit het voor Leiden zo vertrouwde mu ziekkorps .Werkmans Wilskracht'. Hier na richtte de burgemeester zich tot de heer Sleijser. De heer Sleijser kwam 23 mei voor veertig jaar in dienst, van de N.V. Brill. Als zetter van het Grieks en Hebreeuws verwierf hy zich een bij zondere bekwaamheid. De heer Sleüser klom op tot assistent-bedryfsleider. wel ke functie hy zes jaar geleden om ge- zondsredenen moest neerleggen. Deze re denen betekenden ook het einde van zyn functies in het kerkelyk leven. De heer Sleyser was ouderling van de Chr. Geref. Kerk, lid van het Interkerkelijke Contact en voorzitter van de Evange lisatiecommissie. „Een nauwkeurig en voortreffelijk zetter", aldus de burgemeester, is ook de heer A. G. Schipper, wiens indienst treding van veertig jaar geleden 7 maart j.l. werd gevierd. De heer Schipper is specialist in het zetten van de Ara bische taal. De heer H. C. Uljee herdacht 12 september de dag. dar hü by Brill be gon als leerling handzetter. «jongetje van dertien jaar» De heer Uljee werd handzetter en legde zich toe op het Grieks, en verwierf zich de naam van een nagenoeg foutloos zetter. Nadat alle verdiensten aldus in fees telijk zonnetje waren gezet in het büzyn van echtgenotes en kinderen, verklaarde de burgemeester, dat het H. M. de Koningin dan ook behaagde de reeds in de aanhef vermelde ver sierselen toe te kennen. De burgemees ter rekende het zich tot voorrecht om door het opspelden van de medailles niet alleen de jubilarissen, maar ook door de jubilarissen het bedryf. te mogen eren. Namens de gedecoreerden dankte de heer De Koning met enkele woorden HM det Koningin voor de te beurt gevallen eer. Prof. dr. J. H. Waszink roerde namens de auteurs op geestige wijze aan op welk een voortreffeiyke wyze door di rectie en medewerkers dmv. het boek een brug geslagen werd tussen schrü- vers gedachten en de werkeiykheid. Spe ciaal in de heer De Koning kon de be zorgde auteur een ware toeverlaat vin den door zyn grote vindingrykheid. zyn gevoel voor humor en door „het komt voor 100 'r in orde". De president-directeur lr De Roo de la Faille sprak vervolgens nog over de goede geest en gezinheid van het per soneel en de medewerking van het ge meentebestuur bij het inrichten van het nieuwe bedryf. Op uitnodiging van de directeur, de heer F. C. Wieder werd de technische afdeling weer aan de bedryvigheid prüsgegewn en kregen nog veel vrienden en relaUes van de Jubila rissen gelegenheid hun felicitaties, dank en waardering, veelal met geschetnken. persooniyk te benadrukken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3