Nog dit jaar einde van de oorlog in Algerije? DE KINDERBIJSLAGWET VINDT MEER ONTHAALDAN VERWACHT UTRECHTS LUSTRUMFIGUUR IN LEIDEN ON SCHERP PROTEST VAN BONN TEGEN OOSTDUITS PROCES Noodtoestand in bedreigd Koeweit De Gaulle onthult terugroeping van Franse divisie in verband met dreiging inzake Berlijn (§uc/ teuws Debatten in Tweede Kamer A.R. en P. v. d. A. steunen K.V.P. WEERBERICHT Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 JUNI 1961 No. 30391 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. vaD Dlsüoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgeI l> L6lden Oao no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer t7S0 per kwartaal; f2.55 per maand; fo.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Aan de vooravond van zijn vertrek voor zijn dertiende reis door de Franse provincies, waarbij dit keer speciaal Lotharingen op het programma staat, heeft de president der Franse republiek, generaal Charles de Gaulle, gisteravond het einde van de oorlog in Algerije voor het einde van dit jaar aangekondigd. Het staatshoofd legde zijn verklaring af ten overstaan van een aantal Franse en mohammedaanse Kamerleden, die hij voor het traditionele tuinfeest in het Elysée rond zich had verenigd. De president, die deze thema s tijdens zijn komende redevoeringen zeker nog wel verder uit zal werken, legde de nadruk op de noodzaak binnen zes maanden met ..bakkeleien in Algerije zoals zijn uitdrukking luidde op te houden. Hij zei zeker te zijn van een nieuwe en levensgevaarlijke crisis in Berlijn in de loop van dit jaar en daarom moet Frankrijk zijn handen in Algerije militair vrij maken. „Eventuele deling O kan later ongedaan worden gemaakt" De Gaulle onthulde dat een eerste Franse divisie om die reden het Alge rijnse strijdtoneel dezer dagen voor het Europese vasteland zal verwisselen en andere eenheden zullen, zo verzekerde hy, volgen. Over de ontknoping, die hij voor het Algerijnse drama voorzag, liet de gene raal zich in besliste termen uit. De dra den van het contact met de Algerynse nationalisten, die momenteel verbroken zyn, zullen weer moeten worden opge nomen, al kon voorlopig tydens dat „bakkeleien" van een ontmoeting tus sen hem en Ferhat Abbas nog geen sprake zyn. De enige redeiyke oplossing biyft ln zyn ogen nog altyd een associatie tus sen Frankryk en Algerye, maar mocht het daar binnen die afzienbare tijd van zes maanden niet van kunnen ko men, dan zal. zo zei De Gaulle, een verdeling van het land onvermydelijk worden. Onder de grote Algerynse ste den. die in ieder geval in Franse han den zouden moeten biyven, noemde het staatshoofd (vanwege haar militaire be tekenis) met name Oran. Toen een Kamerlid de opmerking maakte, dat verdeling van Algerye het definitieve einde van iedere mogelijkheid tot latere samenwerking met de Alge- rynen zou zyn, merkte de generaal op, dat zo'n beslissing later altyd nog zou kunnen worden herzien. Nu zowel de Fransen als de AlgeriJ- nen weer een afgevaardigde naar Evian hebben gestuurd wordt het, mede in het licht van De Gaulle's laatste verklarin gen, in diplomatieke kringen in Parys niet onwaarschyniyk geacht, dat de on derhandelingen metterdaad begin vol gende maand weer zullen kunnen wor den hervat. Tot zover onze Paryse correspondent. De voor het gebied van Oran burger- ïyk en militair verantwoordeiyke leider van het Algerynse Nationale Bevry- dingsfront, Abdel Ham id, is maandag avond gedood toen hy poogde te ont vluchten uit het huis in een voorstad van Oran waarin hy door ordetroepen werd vastgehouden. Hy was ln de afge lopen maanden voortdurend van verblijf verwisseld. Aan zyn aanhouding was een kort vuurgevecht voorafgegaan waarby een politieman werd gewond. Twee van zyn helpers werden gearresteerd. De mohammedaanse burgemeester van het Algerynse stadje Ain-Fakroun ls gis teren, terwyi hy achter het stuur van zyn auto zat, door een opstandeling doodgeschoten. De dader wist te ontko men. Uit het Leidsch Dagblad van 29 Junij 1861: Heden morgen omstreeks kwart over twaalf ure viel een jongen van omstreeks 7 jaar in de Apothekersdijk. De agent van Politie C. C. Eykman sprong ge heel gekleed en gewapend en met de chacot op te water en redde den drenkeling, waarna hij hem naar zijn woning aan het Galgewater bragt. De moe der haalde haar knipje uit den zak en bood de inhoud aan den redder, die dit echter weigerde V.V.D. tegen een algemene verzekering De algemene kinderbijslagwet heeft in de Tweede Kamer een beter onthaal gevonden dan vrij algemeen werd verwacht. Een flinke meer derheid, bestaande uit katholieken, socialisten en anti-revolutionairen, bleek vóór een algemene, de gehele bevolking omvattende, verplichte kinderbijslagverzekering. Een bezwaar van deze meerderheid, dat vooral bij de P. v. d. A. zwaar weegt, is dat het wetsontwerp de bijslag pas wil laten beginnen bij het derde kind. Het is daarom nog geheel onzeker, wat het lot van het regeringsvoorstel zal zijn. Vandaag zou de regering antwoorden. Om de fracties gelegenheid te geven zich over het regeringsstandpunt te beraden, zal pas morgen worden gerepliceerd. Eventuele amendementen komen niet voor de volgende week in behandeling, zo heeft voorzitter Kortenhorst bekend gemaakt. den, dat de byslag pas zou beginnen by het derde kind. In dit opzicht stond de heer Kikkert dicht bij katholieken, socialisten en anti-revolutionairen. Het grootste verzet tegen de voorge stelde regeling kwam van de VVD. De heer Corver betwistte de rechtsgrond van het wetsontwerp. Men kan niet spreken van een „verzekering" zo zette hij uiteen wanneer er geen enkel „risico" is, zoals in dit geval bij kinderloze echtparen en vrijgezellen. Het gaat dus in feite om een herverdeling van het nationale inkomen. Maar zo'n herverdeling alleen op grond van het kindertal waarby de draagkracht bui ten beschouwing wordt gelaten, achtte de liberale woordvoerder „onaanvaard baar". Afgezien van deze principiële bezwa ren, kantte de heer Corver zich by voor baat tegen het denkbeeld de kinderby- slag ook voor de zelfstandigen uit te brei den tot de eerste twee kinderen. Inte gendeel: ook voor de loontrekkenden zou de byslag op den duur weer moeten wor den beperkt tot derde en volgende kinde ren. De woordvoerder der VVD bepleitte een afzonderlijke regeling voor kinderbijslag aan zelfstandigen, en dan alleen aan die zelfstandigen, die werkelijk tekort ko men. Het samenbrengen van loontrek kenden en zelfstandigen in één regeling noemde hy onaanvaardbaar. Het zou de liberale fractie dan ook onmogelijk zyn haar steun te geven aan het wetsont werp in zyn huidige vorm. CHU wacht af De kritiek van de CHU klonk veel min der scherp. De heer Kikkert had „moeite" met de rechtsgrond van kinder bijslag voor zelfstandigen, en vroeg zich af of de eis van „solidariteit" hier niet overtrokken wordt. Als een der ernstigste bezwaren tegen het wetsontwerp voerde hy juist het omgekeerde aan van wat de VVD naar voren had gebracht: de CHU achtte het sociaal niet te aanvaar- KOEK EN El Tussen de P.v.d.A. en K.V.P. i leek alles koek en ei, gisteren in de Tioeede Kamer. De woord- j voerder der socialistische oppo- i sitie, de heer Berger, kreeg zelfs een spontaan applaus van de katholieke fractie toen hij zijn rede begon met een gelukwens l aan de jarige staatssecretaris dr. 1 Veldkamp („het leven begint bij 4 40", merkte de socialist bemoe- digend op). Veel gelegenheid i zijn 40ste verjaardag te vieren l kreeg dr. Veldkamp overigens niet, want de Kamervergade- ring eindigde pas drie kwartier voor middernacht. Overigens wilde de heer Kikkert nog geen oordeel uitspreken over het wets ontwerp. Amendering zou het nog aan trekkelijk kunnen maken, en in elk ge val wilde hij het antwoord van minister Van Rooy afwachten. De CHU bracht als enige fractie nog een tweede man in het strydperk, en wel partyvoorzitter mr. Beernink. Deze liet zich 's avonds laat nog inschrij ven op de sprekerslijst om duidely.< te maken, dat hy onmogelijk akkoord kon gaan met premiebetaling voor ongehuw- den en kinderloze echtparen. Op gaan z'n minst zouden deze groepen boven een bepaalde leeftijd moeten worden vrijgesteld. Indien het wetsontwerp niet in die geest werd gewijzigd, zou de heer Beernink tegenstemmen. De heer Beer nink ging ook nog even in op de mo gelijkheden van een kabinetscrisis. Zijns inziens betreft het hier een „vrije kwes tie", waaraan het kabinet-De Quay geen politieke consequenties mag verbinden. Mocht het ontwerp worden verworpen, dan zouden de katholieke ministers nog maar eens rustig moeten nagaan of er geen mogelijkheid zou zyn met een nieu we wet te komen, die meer kans maakt. O Slot pag. 2 Aanklacht is in flagrante strijd met het z.g. „viermogendhedenstatuiit" (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering in Bonn heeft een scherp protest gelanceerd tegen het proces, dat achter streng bewaakte deuren in Oost-Berlijn plaatsvindt. Dit proces, dat gisteren begon en al weer tot morgen werd verdaagd, wordt gevoerd tegen drie bejaarde Oostberlüners, die ervan worden beschuldigd deel te hebben genomen aan de activiteiten van een subversieve organisatie. Wat hebben ze echter gedaan? Ze zijn argeloos gegaan naar bijeenkomsten in West-Berlijn van de christelijk- democratische unie, de party van Adenauer. democratische partij van Willy Brandt ook in Oost-Berlyn een bureau heeft. De christen-democraten hadden dat ook nog kunnen hebben als zij zich na de splitsing van Berlijn in 1948 niet Voor goed uit Oost-Berlyn hadden' terugge trokken. Om nu echter Oostberlyners aan te klagen wegens deelneming aan christen-democratische partijbyeenkom- sten is wel in flagrante strijd met het genoemde viermogendheden-statuut, dat overigens al lang, volgens de communis- Rode list? Volgens het viermogendhedenstatuut, dat Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk voor de stad Berlijn schiepen, mogen in geheel Berlijn alle politieke partyen activiteiten ontplooien. Dat houdt in dat de in West-Duitsland ver boden communistische party wel in West-Berlijn zit en dat de sociaal ten, door de Bondsrepubliek is geschon den door de al te nauwe banden tussen Bonn en West-Berlijn. Hoe het ook zij, Bonn heeft scherp geprotesteerd en de drie Westelijke mogendheden gevraagd in actie te komen. De Westelijke stads- commandanten in West-Berlyn zouden al bezig zyn stappen te ovérwegen. De C.D.U. heeft al laten weten, dat zy het een aardig idee zou vinden als tegen maatregel de Oostduitse communistische partij in West-Berlijn te verbieden. Velen vragen zich echter af, en niet zonder reden, of dit niet juist is wat de communisten willen. Want een dergeiyk verbod zou een zwart op wit vastgelegde schending van het vier-mogendheden- statuut zyn en dat is precies wat de communisten graag hebben om hun eisen inzake Berlyn kracht bij te zetten! DROOG EN IETS WARMER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog en overwegend zonnig weer. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 juni Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 21.43 uur; onder: 5.36 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.27 en 15.58 uur, laagwater te 11.40 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Morgen beter strandweer. Zonnig en zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Overdag temperaturen van 19 tot 20 graden. Temperatuur zeewater 16 gra den. Vooruitzichten: niet geheel besten dig, maar wel iets warmer. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Twintig leden van het Leidsch Studenten Corps hebben vanmorgen in alle vroegte het huzarenstukje uitgehaald om de hoofdfiguur van het lustrum van het Utrechtsch Stu denten Corps, het standbeeld van Frangois Villon, uit de Domstad weg te halen en in triomf naar Sociëteit Minerva te voeren. Het meer dan manshoge en 100 kilo wegende beeld moest met bei tels, zagen en hamers vc.n zijn voet stuk worden gehaald. In een „Lelijk Eendje" werd het naar de Sleutel stad vervoerd. Ondanks het f At, dat het van morgen al klaarlichte dag was en de ..Operatie Villon" op het plein voor de Utrechtse sociëteit P.H.R.M. plaats had, wisten de Utrechtse stu denten vanmorgen nog niet, waar zij de hoofdfiguur van hun lustrum moesten zoeken. Het groene beeld, dat in gips is uitgevoerd en onlangs door de bur gemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz werd onthuld, werd vanmorgen op „Minerva" van een rode laag verf voorzien en zodoende op passende wijze „ontgroend" Het ligt in de bedoeling het beeld, dat thans zwaar wordt bewaakt, in rode uitvoering weer aan de burge meester van Utrecht aan te bieden. Of het Utrechtse lustrum ondanks de smadelijke nederlaagdie het Utrechtse Corps heeft geleden, nog doorgaat, is niet zeker Op de foto ziet men enige van de triomfators bij het beeld van Villon. Toen wij omstreeks het middaguur telefonisch contact met Utrecht hadden, klonken uit de Domstad krijgszuchtige kreten. „Minerva is al een keer afgebrand"was wel de meest onheilspellende. Leidenaars, past op Uw saeckll Ook al is het de Uwe eigenlijk hele maal niet.... Vijftig arbeiders in Angola door rebellen gedood Volgens een bericht uit Loeanda (Angola) zijn bij een aanval door opstandelingen op een tiental kof- fie-ondernemingen vijftig onder nemingsarbeiders gedood en vele anderen gewond. De opstandelin gen staken het machine-emplace ment en andere installaties in brand. Reizigers, die gisteren uit Koeweit Abadan aan de Perzische Golf arriveer* den deelden mee. dat er een noodtoes I stand in Koeweit heerst. De grenze% worden zwaar bewaakt. In het sjeikdont J zou het tot heftige betogingen zijn geko men tegen premier Kassem van Irak naar aanleiding van diens aanspraken op Koeweit. Voorts zou een aantal Irakezen zyn gearresteerd, die vlug schriften hadden gedrukt en verspreid, I gericht tegen de onafhankelijkheid van Koeweit. Vele Irakezen zouden het land zijn uitgezet. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Engeland Irak meegedeeld, dat het Koeweit, als een soevereine en onafhankelijke staat erkent Ook Ame rika heeft dit gedaan waardoor ook dit land de aanspraken van Irak heeft ver worpen Zoals bekend hebben de Arabi sche landen zich aan de zyde van Koe weit geplaatst. De raad van de Arabische Liga zal met spoed bijeenkomen om de eventuele ge volgen van Iraks aanspraken op Koe weit onder de ogen te zien. aldus deelde een woordvoerder van de Liga gisteren in Cairo mee De sjeik van Koeweit heeft de Liga brieven geschreven, waar in hij de aanspraken van Irak veroor deelt als .strijdig met het internationale recht". Onze Londense correspondent meldt: In Londen acht men het waarschijnlijk dat generaal Kassem van Irak geweld zal gebruiken. Hij zal de territoriale eis gesteld hebben om de aandacht van bin nenlandse moeilijkheden af te leiden. Koeweit is de laatste Jaren lid gewor den van een aantal internationale orga nisaties en speciale agentschappen van de Verenigde Naties en wordt door de meerderheid der staten als onafhanke lijk erkend. De laatste Jaren voerde Koeweit een zelfstandige buitenlandse politiek. Koeweit was reeds in 1914 als een onafhankelijke regering onder Brit se protectie erkend voordat de staat Irak bestond! Een recente foto van Prins Bern- hard, die morgen zijn vijftigste verjaardag viert. J (Foto Max Koot)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1