UK- Russische geleerde vooral tegen de rode onverdraagzaamheid gekant Russische ambassade in Londen weigerde brief van Lensjewski aan Chroesjtsjow door te zenden BERAAD STIKKER-ADENAUER OVER BETER NAVO-CONTACT President Tsjombe klaagt over de onenigheid in Leopoldstad Staatssecretaris staat positief tegenover bedrijfsparlementen Saoedi-Arabië achter Koeweit HUIS CINCINNATI - NEDERLAND N.V. DINSDAG 27 JUNI 1961 V» I.i.f I.„AWel deqeliik kritiek op i (Van onze Londense correspondent) De Russische deskundige op het gebied van waterzuivering, Lensjewski, die onlangs in Engeland politiek asiel vond, heeft in een brief aan Chroesjtsjow de redenen uiteengezet, waarom hjj de Sowjet-Unie heeft verlaten. Hierin zegt hy, dat hy hoewel hy voor vele dingen in Rusland bewondering koestert, niet langer in staat is de leerstelling te aanvaarden van een genadeloze tegen klassen en godsdienst gerichte stryd, welke de theoretische en politieke grondslag vormt van het communistische systeem en dat zonodig alle grenzen van menselijkheid overschrydt. Lensjewski zegt dat hy ervan overtuigd is, dat elke soort van onverdraagzaamheid tegen over wie ook, zelfs terwille van de hoogste idealen, in onze atoom- en ruimte-eeuw niets anders is dan een enorm anachronisme, dat slechts kan worden verklaard door het bestaan van een zekere tydkloof tussen het menseiyke denken en de werkeiykheid. terrein van het praktische werk. Weten schappelijk onderzoek was de volgende Verzoek om vrouw en dochters te sparen „Ik ben er diep van overtuigd, dat slechts de grootste verdraagzaamheid te genover alle andersdenkenden het eni ge middel is om de mensheid te behoe den voor massale broedermoord en mo rele ontaarding. In zijn brief deelt hij Chroesjtsjow het adres van zyn gezin in Moskou mede, betoogt dat zijn vrouw en beide dochters, welke laatsten opgevoed zijn in de onvoorwaardelijke goedkeuring van het communistische regime, geheel bui ten zijn eigen besluit staan en onschul dig zijn en bezweert de Russische leider hen niet te straffen. Zijn vrouw is in valide als gevolg van het verlies van een nier. Zijn 16-jarige dochter Maria lijdt aan een reumatische ziekte, waardoor zij niet gelijktijdig uit werk kan gaan en studeren. De ander, zijn 23-Jarige doch ter Anna, die laboratorium-assistente is, brengt maandelijks niet meer dan 44 roebels thuis. Vandaar dat Lensjewski Chroesjtsjow vraagt of hy de desbetref fende autoriteiten wil verzoeken niets aan de correspondentie met zyn familie in de weg te leggen en niet te verhin deren dat hy geld zendt. Lensjewski zinspeelde er ook op dat hy zijn gezin- eventueel van retourbiljetten naar En geland kan voorzien. Ernstig en bescheiden Hij vermeldt verder, dat hy de Unesco in Parys heeft verzocht tweederde van zijn nog uitstaande toelage aan een an dere Sowjetrussische kandidaat te ge ven, opdat deze zonder verwyl weten- schappeiyke instellingen in Neder land en Frankryk kan bezoeken, welke op Lensjewski's programma stonden. De Russische wetenschapsman heeft by zyn brief aan Chroesjtsjow reeds enkele voor de Sowjet-Unie bestemde rapporten van zyn onderzoek ingesloten en belooft de rest van het materiaal te zenden zodra dit gereed is. De Rusland-redacteur van de Obser ver, welke de tekst van deze brief pu bliceert, merkt op dat Lensjewski r'e laatste persoon is van wie men kon ver wachten, dat hy zich tegen het regime zou keren. Hy is ernstig, bescheiden, ingetogen, zeer patriottisch en tot nu toe lid van de communistische party ge weest. Hy is het echte type van de trou we Sowjetrussische-burger, wiens loop baan nauw verbonden is met het lot van zyn land. Lensjewski is in 1915 geboren als zoon van een Moskouse arts, die vier jaar la ter werd gedood toen hy dokter was in het Rode leger. Om haar gezin te helpen werkte zyn moeder als tandarts in het houtvesterskamp. Hyzelf was intelligent, kreeg door eigen inspanning een goede opvoeding en huwde in 1937 een dochter van een arme boer, een meisje met onberispeiyke antecedenten, zyn tech nische opleiding verwyderde hem ver van de politiek en bracht hem op het Kotter Beatrix strekdam liep op (Van onze correspondent) Gistermiddag omstreeks half twee waren de badgasten op het strand van Ter Heijde getuige van een scheepsramp in miniatuur, toen de kotter Arm 50 „Beatrix" met een luide klap op een der strek dammen liep. Vermoedelijk als gevolg van het feit, dat de vissers uit Arnemuiden gedwongen door de afsluiting van het Veerse gat nog maar zeer kort op de Zuidhollandse kust vissen, heeft schipper B. de Ridder waarschijn lijk niet gemerkt dat de oneven „golfbrekers" (in dit geval num mer 11veel verder in zee steken dan de strekdammen die een even nummer dragen. Hierdoor raakten de netten van de kotter verward in de basaltblokken die in groten getale rondom de kop van de strekdam verspreid liggen, zodat het scheepje omzwaaide en op de golfbre ker liep. Binnen een uur waren de redding boot „President Jan Leis" en de red- dingvlet „Goudriaan" uit Hoek van Hol land ter plaatse. Hoewel reeds binnen zeer kort etyd een sleeptros was vast gemaakt, konden beide schepen de „Bea trix" niet meer vlot krygen doordat de eb inmiddels was ingetreden. Schipper Willem Seters van de „Jan Leis" zag al spoedig het nutteloze van de pogin gen in en keerde samen met de „Gou driaan" terug naar de Hoek. Daarna deed de kotter Arm 16 „De drie ge broeders". nog enige vergeefse pogingen, maar moest deze door de snel terug trekkende zee al spoedig staken. 's Avonds om acht uur kwam nog een Arnemuidense kotter, de Arm 15 „De vrouwe Jannetje" de gelederen verster ken en maakte ook een tros vast, om samen met de Arm 16 te proberen de „Beatrix" met hoog water vlot te sle pen. Dit is kort na middernacht voor treffelijk gelukt, waarna het lekgeslagen scheepje naar de Scheveningse haven werd gesleept, waar het vanmorgen op de helling werd gezet. Wel degelijk kritiek op de omstandigheden in Engeland Na een maand besloot hy niet naar de Sowjet-Unie terug te keren. Er wa ren veel dingen in Engeland waarvan hy niet hield, of waarvan hy dacht dat zy in Rusland beter werden gedaan. Maar voor hem was het overheersende feit de vryheid van het woord. Daardoor werd hy zich ervan bewust, dat de toe stand in zyn eigen land ondraaglijk is. Hij wilde niet meer terug, hoewel hij wist dat hy zyn vrouw en kinderen in gevaar bracht. De gealarmeerde Sowjetrussische-am- bassade in Londen trachtte hem op an dere gedachten te brengen tydens een ontmoeting, welke op verzoek van de ambassade in het Britse departement van Buitenlandse Zaken werd gehouden. Maar het was tevergeefs. De ambassa de weigerde Lensjewski's brief aan Chroesjtsjow door te zenden, bewerende dat Chroesjtsjow dagelyks meer dan 10.000 brieven ontvangt, die hy onmoge- lyk kan lezen. Vandaar dat de Observer deze brief publiceert welke zonder be stap en zyn werk was zo goed, dat hy.*oisme en sensatiezucht voor zich zelf drie Jaar geleden gekozen werd om als lid van een delegatie der Sowjetrussi- sche-regering deel te nemen aan een Unesco-project ter bestudering van irri gatieproblemen in de uitgedroogde ge bieden van Perzië. Op 6 april kwam hy in opdracht van de Unesco naar Enge land voor speciale studie op zyn eigen gebied, namelyk de omzetting van zee water in zoet water. Later zou hy naar Frankryk en Nederland gaan. spreekt. Lensjewski heeft zyn verplich tingen tegenover zijn land verzekerd en tracht zyn opvolger te helpen en zendt de vruchten van zijn werk naar Moskou. Hy stelt voor zijn gezin retourbiljetten te zenden ingeval het wordt toegestaan hem te bezoeken en het eventueel zelf zal kunnen beslissen in Engeland te blyven of niet. Zulk een emigratie is in het Westen doodnormaal. Maar in de Sowjet-Unie? Alleen overleg kan wereldproblemen oplossen, zegt de secretaris-generaal (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad Bonn is een groot aantal belangrijke buitenlandse diplomaten op bezoek. In de eerste plaats de secretaris-generaal van de Noord- atlantische Verdrags-Organisatie (NAVO), onze landgenoot mr. D. U. Stikker, die gisteren een uitgebreid gesprek voerde met Bondskanselier Adenauer over de nauwere politieke raadpleging binnen het bondgenootschap, een thema dat Stikkers voorganger Spaak ook al had aangeslagen, maar dat toch niet tot werkelijkheid was uitgegroeid. In bredere kring gaf mr. Stikker lucht aan zyn politieke denkbeelden, toen hij gisteravond een lezing hield voor diplomaten en studenten, waarin hij er op wees, dat er behalve Berlijn nog vele andere punten in de wereld zyn waar een kans bestaat op een Oost-West-conflict. Hy zei hierbij vooral te denken aan Zuidoost-Azië. Nog meer bezoek in Westduitse hoofdstad De secretaris-genera al wees erop, dat het Westen alleen door pal staan de Russen erop zal kunnen wyzen, dat on derhandelen de enige mogeiykheid is de wereldproblemen op te lossen. Ook is in Bonn op bezoek de Indo nesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, die op zyn reis langs West- europese hoofdsteden en landen gisteren hier aan kwam. Nasoetion zou vandaag gesprekken voeren met Adenauer en Bondspresident Lübke. Tenslotte is na veel vyven en zessen de vice-president van de Verenigde Ara bische Republiek, Boghradi, in Bonn aangekomen. Zyn bezoek was al eerder aangekondigd, maar werd enige malen uitgesteld. Boghdadi sprak gisteren met Adenauer en met minister van Econo mische Zaken Erhard. Met de laatste sprak hy voornameiyk over financiële China wijst plan van Frankrijk en Amerika voor LAOS af Communistisch-China heeft gisteren in Genève Frans-Amerikaanse voorstel len als basis voor discussie op de con ferentie van de veertien landen in Laos afgewezen. Maarschalk Tsjen-Ji, de minister van Buitenlandse Zaken van Rood-China, zei dat de voorstellen geen basis voor dis cussie konden vormen, zy kunnen vol gens hem niet met de Sowjetrussische- voorstellen vergeleken worden. De ..theo rie van bescherming" die eraan ten grondslag zou liggen noemde hij niet nieuw. De Westelijke en Noordameri- kaanse „imperialisten" hebben de lan den in Azië, Afrika en Latyns-Amerika „beschermd" en nu pogen zy Laos het slachtoffer te maken van de politiek van inmenging van de Ver. Staten, zo zei hij. Een Amerikaanse woordvoerder be schuldigde communistisch-China er la ter van, dat het zyn plannen om Laos in zyn macht te krygen wil doordryven met het doel een „poort naar Zuidoost- Azië" te bemachtigen. Peking wil alle vormen van toezicht uitschakelen behal ve dan die vorm welke zijn doelstellingen helpt verwezenlyken, zo verklaarde hij. Frankryk en de V.S. hebben voorge steld om de commissie van toezicht voor Laos inspectieploegen te laten oprichten, die dan regelmatig verslag zouden moe ten uitbrengen. Deze ploegen zouden dan moeten opereren vanaf bases, op te rich ten in alle grote grensplaatsen en in de voornaamste verbindingscentra. Mili tair personeel, adviseurs, wapens en mu nitie mogen volgens deze voorstellen al leen op speciale plaatsen Laos binnen komen of verlaten en dan slechts na goedkeuring door de commissie van toe zicht. DEN HAAG KREEG EEN MINIATUURSPOORBAAN De gemeente Den Haag heeft van mevrouw V. D. E. van Leeuwen-Isaach- sen, te Wassenaar, ten behoeve van het Museum voor het Onderwys, een zeer uitgebreide miniatuurspoorbaan ten ge schenke gekregen. De waarde hiervan wordt geschat op f20.000,- a f25.000.-. Deze spoorbaan, die een grote attractie zal zijn voor de jeugd, heeft naast een grote attractie zal zyn voor de jeugd, prote instructieve waarde ook een be langryke historische betekenis. Iedere vernieuwing van het seinwezen in de afgelopen twintig jaren hebben de Ne derlandse Spoorwegen namelijk op deze miniatuur-spoorbaan voorbereid en re- test. De gemeenteraad heeft deze zeer waar devolle schenking met hyzondere dank aan de schenkster aanvaard. hulp die Bonn bereid is aan de VAR te geven. Met de Bondskanselier ging het gesprek over politieke problemen. Aden auer aanvaardde een uitnodiging om naar de VAR te komen. Na de verkie zingen, zo zei hy, er kennelijk op reke nend dan nog Bondskanselier te zijn, zal ik graag Cairo en andere steden van de VAR bezoeken. Vrijheidsberoving van pater berecht Drie broeders schuldig De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan ter zake wederrechtely- ke vryheidsberoving van pater Th. van der Zee, die door drie verpleegbroeders van een verpleeginrichting te Boekei op 4 oktober 1957 met geweld uit het kloos ter van de Sociëteit der Afrikaanse Mis siën te Aalbeek in Zuid-Limburg was overgebracht naar de inrichting te Boe- kel. Dit transport gebeurde op telefonisch verzoek van de kloosteroverste te Aal beek die opname ter observatie in een verpleeginrichting van pater van der Zee noodzakelyk achtte. De broeders had den verzuimd een by de wet ver eiste machtiging van de rechtbank, dan wel het bevel van de burgemeester aan te vragen, zy maakten zich daardoor schuldig aan wederrechtehjke vrijheids beroving, toen pater Van der Zee zich verzette tegen de overbrenging en een kalmerende inspuiting kreeg. De officier van justitie had 14 dagen geleden tegen drie broeders, een 34-jarige hoofdverpleger een 54-jarige verpleger en een 36-jarige verpleger, allen broe ders-penitenten in Huize Padua te Boe kei 3 maanden gevangenisstraf voor waardelyk met 2 jaar proeftyd ge vraagd. De rechtbank achtte de volle ver antwoordelijkheid alleen aanwezig bij de hoofdverpleger en veroordeelde hem conform de eis tot 3 maanden gevan genisstraf voorwaardelyk met twee jaar proeftijd. De twee andere broeders-ver plegers droegen deze feitelyke verant woordelijkheid krachtens hun aan de hoofdverpleger ondergeschkte functie niet, maar zy werden door de rechtbank wel mede-schuldig geacht. Zij werden anders dan de eis (3 maanden gevan genisstraf voorwaardelyk) veroordeeld tot een maand hechtenis voorwaarde lyk met 2 jaar proeftyd. Kunstmanen vcor communicatie President Kennedy heeft zaterdag een ingrijpende herziening van het rege ringsbeleid ten aanzien van kunstma nen gelast. De herziening heeft ten doel het program voor het gebruik van kunstmanen voor communicatiedoelein den te versnellen. Gebrek aan mensen van type-Moboetoe Leger zal zich niet met politiek bemoeien „Ik ben pessimistisch gestemd wat de toekomst van Kongo betreft. De leden van de centrale regering zyn het nooit met elkaar eens. Als er vier mensen van het formaat van Moboetoe in Leo poldstad waren, zouden wij met elkaar overweg kunnen", dit zei president Tsjombe van Katanga gisteren in een vraaggesprek met een vertegenwoordi ger van het Franse persbureau AFP Tsjombe wilde niet zeggen of een Ka- tangese afvaardiging de voorgenomen parlementszitting zal bywonen. Tsjombe verklaarde voorts dat hij gearresteerd was op instigatie van mensen in het buitenland ,nl. Belgische socialisten. Het Nationale Kongolese persbureau heeft nu de tekst gepubliceerd van de overeenkomst tussen Katanga en de autoriteiten in Leopoldstad waai van reeds door premier Ileo gewag is ge maakt. De voornaamste punten van de ze overeenkomst zijn: 1. de douane-barrières tussen Katan ga en de rest van Kongo worden uit de weg geruimd en de Katangese mi neralen zullen via Kongo vervoerd wor den inplaats van via Angola; 2. gedurende een overgangsperiode zal een munt met twee opschriften in om loop gebracht worden hangende een be slissing over eventuele invoering van dezelfde valuta; 3. over de vertegenwoordiging in het buitenland moet door het staatshoofd worden beslist; in de overgangsperiode zal er slechte één diplomatieke verte genwoordiging in het buitenland zyn; 4. de Katangese gendarmerie komt onder het bevel van generaal Rafael Ndjokoe en het opperbevel zal worden uitgeoefend door generaal Moboetoe, de leider van het nationale Kongolese le ger; 5. Katanga zal alle politieke gevan genen onmiddellyk vryiaten en presi dent Tsjombe zal met Jason Sendwe, de leider van de afgescheiden Katangese Baloeba, buiten Leopoldstad voor een commissie van onderzoek verschijnen. „Ik geef myn erewoord dat ik een strikte neutraliteit in acht zal nemen tydens de zitting van het parlement. Het leger zal voortaan geen politiek meer bedryven en ik zal mij verzet ten tegen elke politisering van het le ger". Dit zei generaal Moboetoe, opper bevelhebber van het Kongolese leger gisteren op een persconferentie, Eerste steenlegging Internationaal Perscentrum (Van onze Haagse correspondent) Minister J. van Aartsen zal maandag middag 3 juli het startsein geven voor de verbouwing van het pand Hofsingel 12 te Den Haag tot internationaal perscen trum. Naar verwachting zal het werk. dat enkele tonnen vraagt, nog dit jaar kunnen worden voltooid. Met de stich ting van dit Internationaal Centrum volgt Nederland het voorbeeld van vele andere landen, waar dergelyke ont moetingscentra voor binnen- en buiten landse pers reeds jaren bestaan. Het ini tiatief tot de oprichting van het Neder landse Perscentrum is uitgegaan van de Stichting Perscentrum Nieuwspoort. Aan de realisering ervan wordt door het be drijfsleven meegewerkt, terwyl ook de gemeente Den Haag en de regering daadwerkelijke belangstelling tonen. Ontplooiing der P.B.O. Behoefte aan objectieve voorlichting In een nota aan de Tweede Kamer geeft staatssecretaris Schmelzer uitdruk king aan het standpunt der regering MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Juni. Vette varkensmarkt Aanvoer 146 varkens. Noteringen (in gul dens per kg levend gewicht): zware var kens f 1.75-1.78. lichte varkens f 1.83-1.87, slagersvarkens f 1.87-1.90, zeugen f 1.62-1 1.69. Handel vlot. LEIDEN, 26 juni. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardbeien 60-91, zwarte bessen 142-180, aardappelen 25-32. andijvie 12-20, doperw- 1 ten 48-70. peulen 135-i60, snijbonen 105- 140. stam bollen 165-205, tuinbonen 20-25, kroten 16-25, spitskool 25-22, postelein 16- 29, spinazie 7-22, komkommers 30-33, to maten 25-95. waspeen 54-65, per 100 stuks perziken 15-37, bloemkool 20-48, komkom mers 11-32, sla 5.00-17.20, per 100 bos bos- peen 49-68. AALSMEER, 26 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling. G.A. Snijbloemen: Gerbera per stuk 25-42, Bouvardia 10-14, Calla 35-51. Clematis 10-15, Violieren 6-8, Eremurus 10y24. Chrysanten gr.bl. 45-70, id. kl. bl. 35-58, Amaryllis per kelk 10-17, Lelies 40-61, Iris 30-45. Ornithogalum 80- 100, Gladiolen 90-140, Colvillei 45-80, Cam panula 30-50, Esther Read 25-40, Dahlia 20-32, Chrysanten 80-105, Rozen: Roselan- dla per stuk 2-8, Parel van Aalsmeer 2-7, Geh. Dulsberg 4-13, Pechtold 2-7%, Towny Gold 2-7, Mad. Ofman 2-8, Baccarat 12-27, Montezuma 4-13, Stokman 3-9, Floriade 3- 12, New Yorker 3-9, Carol 2-7 Garnette 2-8, Pink Sensation 4-14, Sweetheart 2-8, Nymph 12-32, Moulin Rouge 3-10. BODEGRAVEN, 27 juni. Kaasmarkt. Aanvoer 118 partijen. Noteringen: eerste kwaliteit f 2.27-2.32, tweede kwal. f 2.20- 2,26, extra kwal. f 2.60. Handel kalm. BOSKOOP, 26 Juni. „De Boskoopsche Veiling". Butterfly 70-60, Duisberg 100- 50. Gemengd 40-15. White Butterfly 220- 200, Pechtold 50-40, Roselandia 30-18, Newyorker 80-170, Spartaan 130-110, Bac cara 170, Hadley 100-50, Vierlanden 190- 220, Better Times 50-48, Mardy Graz 280 200, Offmann 130-00, Clematis Durandll 90-170, Worlds Supreme 42-37, Duizend schoon 27-26, Achillea rood 19, id. wit 16, Chidalsia 20, Astllle 33, roze 24-23, rood 24-25. Delphinium 60-50, Sweetheart 95- 120, juweeltje 120-80, White Sweetheart 60-50; High Light 130-100, Anne Wheate- roff 130-90, Else Poulsen 50-90, Nymph 110-170, Carolea 40-25, Fire King 260-130- 300, Caleta 110-170, Marlon 55-30, Aria 150-90, Lelie Regale per kelk 3, Achillea jgeel 27-23,. Heleopsis 16, Al6troemeria 46- 40. KATWIJK AAN DEN RIJN. 26 juni. Groenteveiling: waspeen per kist Al 15.60- 21.30, A2 6.20-11.40, Bl 17.00-20.30, sla per 100 stuks 1 18.10-20.20, 2 6.80-18.30, bos- peen 2 per 100 bos 37.tot 62.bloem kool per 100 Stuks Al 23.tot 48.A2 7.tot 51.pootuien 11.tot 27. kroten per 10Ö bos 4.tot 14.tuin bonen 20.tot 25.postelein 17.tot 20.andijvie 8.tot 14.rabarber 34. tot 35.stoofsla 22.spitskool 29. rode kool 19.—, sjalotten 24.spinazie 8tot 17.radijs per 100 bos 3.aard beien per doosje a 200 gr. 18-36. peterselie eer 100 bos 4.70-6.80, krulpeterselie per 100 os 6.30, selderie per 100 bos 4.10-7.60, bonenkruid per 100 bos 4.80-5.40. Aanvoeren: waspeen 28.000 kg. waarvan 17.000 kg voor export werd verkocht: bos- peen 3.300 bos, waarvan 500 bos voor ex port werd verkocht; bloemkool 9.300 stuks sla 18.000 stuks. RIJNSBURG, 26 Juni. Bloemenveiling Flora. Goudsbloemen 15-25, Segetum 30 -40, Duizendschoon 25-35, Orion 35-45, En gelse Irissen 45-65, alles per bos; Alstroe- merla 700-750, Pyremldalls wit 700-900, blauw 700-950, Ester Read 50-110, Diverse Gladiolen 12.tot 17.Anjers: Sim rood 6.tot 12.Sim roze 6.tot 12.50, Sim wit 5.tot 10.Tangerina 12.tot 15. Mac Arthur 12.tot 15.Ornithogalum 6.tot 8.Colvillei 2.503.50, Amanda 6tot 8.Nymph 7.tot 9.Supre me 150-270, alles per 100. RIJNSBURG waspeen 49.tot tuinbonen 18.tot 22.uien 14.tot 18.per 100 kg; sla 6.9016.90, per 100 stuks, bonekruld 300-410, selderij 320-700, peterselie 530-830, radys 13.00 per 100 bos. TER AAR, 26 Juni. Groenteveiling: kassnljbonen 95-120, ld. B 70-93, ld. stek 40-62, peulen 80-129, ld. B 28-71, doppers 49-73, id. B 37-44, kapdoppers 38-63, witte kapucijners 41-51, blauwschokkers 70-81, krombekdoppers 66, tuinbonen 1.40-1.70, tomaten A 61-74, id. B 58-74, id. C 48-58, CC 27-38, rode kool 21-24, andijvie 7-15, nieuwe aardappelen 24-27, id. kriel 17-20, spitskool 11-14, kroten 20. rabarber 19-29, postelein 5-11. waspeen 52-60, augurken ongesorteerd 47, komkommers stek 12-20. zuring 16 alles per kg, sla 4-14, bloemkool A 37-47, id. B 23-34, id. C 11-20, komkom mers 16-32, id. stek 11-12, alles per stuk, boskroten 4-12. bosuien 21, bospeen 47-52 peterselie 2, selderij 2, alles per bos, zwar te bessen 1.90-1.92. aardbeien 126 per kg aardbeien 36 per doosje. Bloemen 8-11 per bos. ROELOFARENDSVEEN, 26 Juni. Bloemenveiling: Lathyrus 10-32, Colvilleis 10-32, Nymph 35-55, Brooea 12-21, Esther Read 5-15, Wirrals Supreme 10-35, Dahlia 35-65, Goudsbloemen 8-12, Duizendschoon 18-23, Spirea 8-10, Scabiosa 8-15, Orni thogalum 30-60 per bos; Am. Anjers 4-9, Rozen 3-15, Lelies 8-14 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 26 Juni. Groenteveiling: aardbeien 18-31 per 2% ons doosje; kropsla 3.50-15.bloemkool 11.tot 30.andyvie 9.tot 11.bos peen 24.tot 37.tomaten 47.tot 76.augurken D 50.id. E 32.id. CD 33.peulen 1 62.tot 125,id .2 25. tot 46.kapucijners 41.tot 60.dop erwten 50.tot 61.tuinbonen 12.tot 15kassnybonen 1 100.tot 115.id. 2 85.tot 100.id. stek 45.tot 65. per 100 kg. 5 Juni. Groenteveiling 75.waspeen B 14. inzake de bevordering van de ontplooi ing der PBO. Tegenover het instituut van „bedryfs- parlementen", met het oog op die ge vallen waarin er kans is, dat bedryfs- lichamen dieper gaan wortelen in de bedrijfstak en dat de bedryfsgenoten zich meer betrokken gaan voelen bij het bedryfslichaam. In zyn vergadering van 28 april j.l. heeft de SER een resolutie aanvaard waarin o.m. wordt uitgesproken, dat het overweging verdient, dat de SER de be voegdheid verkrijgt om, ook indien geen volledige overeenstemming met een vol doende representatieve organisatorische vertegenwoordiging is verkregen, uit eigen beweging te adviseren over de in stelling van een bedryfslichaam. De re gering is voornemens, aan de SER ad vies te vragen over de wenseiyikheid, daartoe artikel 68 van de wet op de bedrijfsorganisatie te wijzigen. De staatssecretaris wijst er voorts op, dat in de praktyk is gebleken, dat het zeer wel mogelijk is, wegen en middelen te vinden, welke enerzyds waarborgen, dat met consumentenbelangen op pas sende wijze wordt rekening gehouden en anderzyds geen stagnerende invloed op de ontwikkeling der PBO hebben. Ook de regering is van mening, dat er nog steeds behoefte is aan een ruime en objectieve voorlichting, zowel inzake de principiële betekenis van de PBO als inzake de feitelyke werking van de be- dryfslichamen. Het doel van de voorlichting moet zyn vergroting van het inzicht in de PBO en in de betekenis daarvan in de prak tijk. Frans onderzoek naar het eindexamen-schandaal Het Franse ministerie van Onderwys heeft een onderzoek ingesteld naar klachten van boze ouders over fouten die bij het toekennen van de cijfers voor de afgelegde eindexamens der mid delbare scholen begaan zouden zyn. Het aantal protesterende ouders en kandi daten bedraagt reeds 1.500. De klach ten zyn gericht tot het bureau van de Parijse universiteit dat toezicht op de - eindexamens houdt. Meer dan duizend boze ouders en scholieren hielden gisteren een betoging waarby kreten als „schandaal" en „sa botage" werden gehoord. Men klaagt er o.m. over dat sommige examinators niet goed kunnen optellen en kandidaten hebben laten zakken wier cyfers hoger waren dan vereist is. KOEWEIT Volgens het semi-officiële persbureau Midden-Oosten heeft Koning Saoed van Saoedi-Arabië gisteren in Mekka ge zegd dat „Koeweit en Saoedi-Arabië één land zijn". „Wat Koeweit overkomt, overkomt ook Saoedi-Arabië", aldus de vorst, die een spoedzitting van zyn ka binet bijeen riep om de kwestie-Koeweit te bespreken naar aanleiding van de aanspraken van generaal Kassem van Irak. In Koeweit werden overal anti- Iraakse betogingen gehouden. De beto gers eisten wapens om hun land te verdedigen. Ook andere Arabische landen heb ben Koeweit steun toegezegd. TE KOOP GEVRAAGD op goede stand, omg. Rijns- burgerweg of Oegstgeest, 4 5 slaapkamers; uiterlijk over 1 jaar leeg op te leveren. Br. bur. v. d. blad no. 23281. lijders($ters) MYOPLASTIC KLEBER de franse vinding zonder veer en kussen doet sinds 1953 in Nederland aan duizenden van Uw landgenoten hun breuk en hun breukband vergeten. U kunt op Uw beurt kosteloos deze onvergelijkbare methode proberen bij de des kundige van 1NSTITUT HERNIAIRE DE LYON LEIDEN: Fa. F. W. Donkers, Haarlemmerstraat 253, vrij dag 30 juni 1012 uur; DEN HAAG: Fa. J. G. Willems, Vaillantlaan 313, zaterdag 1 juli 96 uur. Verhuur - verkoop van KAMPEERTENTEN 2-3-4-6 persoons Luchtbedden, slaapzakken, kooktoestellen, buta, benzine, olie. H. R. TROOST HAVEN 14 - TEL. 21664 LEIDEN fabriek van gereedschapswerktuigen VLAARDINGEN vraagt medewerkers voor: de afdeling mechanische bewerkingen draaiers, frezers, slijpers, boorders. de afdeling montage macliinemonteurs, schrapers. de afdeling onderhoud revisiemonteur. Voor hen die geen technische vooropleiding gehad hebben bestaat thans plaatsingsmogelykheid voor OMSCHOLING in de vakken frezer en precisievlakker (schraper). Voor een persoonlijk gesprek ontvangen wy U gaarne in ons bedryf op donderdag 29 juni a.s., 's avonds tussen 7-8 uur. U kunt zich melden by de portier aan de zy-ingang van de fabriek. Schrifteiyke sollicitaties kunt U richten aan de afdeling Personeels zaken, postbus 98 te Vlaardingen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 6