Na vele „hinderpalen" de eerste paal voor een nieuw Leids scheikunde-complex geslagen Tram bleef staan voor nieuwe broek Begin grootste project in Leids Universitair verband op basis gemeentelijke samenwerking Kubus van elf verdiepingen Weg weggedrukt Kerkelijk L Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 juni 1961 Tweede blad no. 30390 MINISTER CALS AAN DE WIEG VAN 77 MILJOEN Minister Cals weet voortreffelijk met palen om te springen. Ontelbaar is het aantal, dat hij al of niet symbolisch als eerste de grond in heeft gedreven. En naar zijn eigen zeggen heeft hij ook de nodige bemoeienis gehad met ,,hinder-palen" die opgeruimd moesten worden voordat hij zich met die eerste palen kon bezig houden. Zijn paal-vaardigheid heeft hij gisteren op twee manieren bewezen. Ondanks typisch-chemische grap-explosies en de ongewone belangstelling van een schare koeien hanteerde hij met het onver stoorbare air van een deskundige de handel van de heimachine van het nieuwe .huppelaar- systeem" waarmee hij de eerste paal sloeg van het complex scheikunde-laboratoria voor de Leidse Universiteit aan de Rijksweg tussen Slaagh en Witte Palen. Voorts wist hij in zijn toespraak na afloop van de hinderpalen, die hij in de afge- De eerste fase van de bouw van het scheikundecomplex omvat de gebouwen voor de opleiding gedurende de eerste studiejaren en een research-laboratorium voor de organische chemie, dat bij een grondoppervlak van 45 by 45 meter tot ongeveer deze zelfde hoogte in elf verdiepingen zal worden opgetrokken. Deze eerste fase vergt een investering van ongeveer 77 miljoen gulden, en zal waar schijnlijk over vyf jaar voltooid zijn. Daarna volgt de bouw van de rest van het complex, onder meer drie van dergelijke massale gebouwen van circa elf ver diepingen omvattend. De totale investeringskosten zullen enkele honderden miljoenen guldens bedragen. huidige president curator. In zijn toe spraak memoreerde hij de reeds eerder vermelde „hinderpalen" die hem lang zamerhand even vertrouwd zijn gewor den als eerste palen, maar die door aller begrip en veler samenwerking op voor treffelijke wijze konden worden opge ruimd. Dit is bijvoorbeeld geschied tij dens een nog onlangs gehouden bespre king tussen vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Leiden en Oegst- geest, van de Universiteit en de minis ter persoonlijk. Minister Cals wees er op, dat met de noodzakelijke uitbouw van vele we tenschappelijke instituten rekening moet worden gehouden met de nu een maal onverbiddelijke beperkingen van bouwcapaciteit en wetenschappelijke mankracht. Hij gaf een opsomming van Meer grond don A.Z. Vorig jaar april hebben wij tijdens het bezoek van acht ministers aan de Leidse Universiteit, die zich op de hoog te kwamen stellen van de voornaamste universitaire problemen, uitvoerig ge schreven over het laboratoriumcomplex voor de scheikunde, dat geprojecteerd is in het nieuwe uitbreidingsterrein tus sen Academisch Ziekenhuis en Valken- burgse Rijn. Wij willen daarover niet in herhaling treden en alleen in herin nering brengen, dat de scheikunde-la boratoria omstreeks de eeuwwisseling in de Hugo de Grootstraat werden geves tigd en waren berekend op het toenma lig aantal studenten circa tien. Thans is dit aantal tot ongeveer 400 gestegen, en men verwacht een stijging tot veel meer dan 1000 in 1970. Op dit aantal en op de steeds groter wordende be hoeften aan wetenschappelijk onderzoek voor de zich revolutionair expanderende chemische industrie is de omvang van het nieuwe chemie-complex gebaseerd, evenals op de zuiver wetenschappelijke behoeften. Het gehele scheikunde-complex zal mettertijd waarschijnlijk vier enorme research-laboratoria van elf verdiepin gen hoog omvatten, elk van de omvang van (om maar een vergelijking te trek ken) vijf Torenflats van de Kanaal- weg. De bijgebouwen worden minder hoog opgetrokken naar zijn ook van zeer grote omvang, vele zelfs groter dan de grootste bestaande Universitaire gebou wen. De bebouwde oppervlak van het scheidkunde-complex als geheel wordt veel groter dan het oppervlak van het huidige Academisch Ziekenhuisterrein, de eerste fase wordt ongeveer driekwart daarvan. De eerste fase, zoals gezegd de op leidingscentra voor de eerste jaren en een researchlaboratorium voor de orga nische chemie, wordt opgetrokken ten oosten van de bestaande Rijksweg tus sen Den Haag en Amsterdam, daaraan aansluitend midden tussen Slaagh en Witte Palen, waar dus thans nog maag delijk weiland ligt. Voor de verdere bouw van het complex moet eerst deze Rijksweg worden verlegd, waartoe ook reeds op andere gronden was besloten. Deze verlegging begint volgend jaar ge stalte te krijgen en zal waarschijnlijk in 1963 zijn voltooid. Knallen en koeien Minister Cals hanteerde de handel van de heimachine daar midden in het weiland met enthousiasme en vaardig heid. Er wordt voor het heien voor dit complex gebruik gemaakt van een nieuw systeem, maar dat deerde de minister in genen dele. Het ging prima. On danks het feit, dat de chemici, die nu eenmaal een zwak schijnen te hebben voor de meest onverwachte explosies, met listige elektrische leidingen voor elkaar hadden gebracht, dat- bij elke excellente klap ergens aan de begrenzing van het bouwterrein een ondergrondse explosie (van bescheiden omvang) luis ter byzette aan de plechtigheid. Na en kele dreunende knallen begonnen de koeien in het weiland bijzondere inte resse voor de ongewone procedure in hun voedingsgebied te tonen, weshalve zij met onverholen belangstelling zich langs het lijntje kwamen scharen. De twaalfde klap was echter teveel voor hun zenuwen en in formatie name zij snel de benen. Even later door een dergelijke formatie van menselijke be langstellenden gevolgd, omdat de plech tigheid zonder veel plichtplegingen in het weiland ten einde was. Na een rit door de charmante villawijken van Oegstgeest kwam men weer in het nuch tere Leiden, waar in het Biochemisch Laboratorium aan de Wassenaarseweg de toespraken gehouden werden, die nu eenmaal by een dergelyke plechtigheid behoren. Hierheen begaven zich onder meer de vertegenwoordigers van de gemeente besturen van Oegstgeest en Leiden, van zelfsprekend de vertegenwoordigers van alle hoge Universitaire instanties en afgevaardigden van de vele bedryven, die met de bouw van het complex zake lijk te maken hebben. lopen jaren moest opruimen voor de opstelling van het scheikunde-project, allercharmantst te ver anderen in pittige zoute stengeltjes als voorberei ding op de verversingen, welke na afloop van de toespraken werden geserveerd. De eerste paal, die gisteren geslagen werd op Oegstgeester grondgebied betekende het begin van de bouw van het grootste en kostbaarste Universitaire bouwproject tot dusver, en tevens het begin van de bebouwing van het ongeveer 140 hectare omvattende uitbreidingsterrein voor de B-faculteiten tussen het huidige Boerhaave- complex en de Rijn bij Valkenburg. Dit terrein strekt zich uit over grondgebied van Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg. Er is heel wat overleg nodig geweest, om ook de complicatie van dit „verdeeld" gemeentelijke gezag te overwinnen. wat er op materiële uitbouw voor het wetenschappelyk onderwys en de re search is gepresteerd tijdens zyn mi nisterschap en constateerde in aanslui ting daarop, dat de verdeling van de 150 miljoen, die de regering voor deze verdere uitbouws-investering per jaar beschikbaar kan stellen, de meest effi ciënte samenwerking en het diepstgaand overleg nodig zullen zijn. Minister Cals bepleitte een nauw in teruniversitair contact en het streven naar voorkómen van duplicaties, aange zien alleen onder dergelijke omstandig heden aan redelijke wénsen tegemoet kan worden gekoihen door de maat schappij als geheel. Hij twijfelde er niet aan, in dit opzicht mede namens zijn ambtsgenoten te spreken, die ech ter allen het belang van de nagestreef de uitbouw inzien en gaarne bereid zijn aan hun gelukwensen op deze dag hun toezegging te verbinden, een ge willig oor aan redelijke wensen te ver lenen. Twee gronden De directeur van het Organisch Che misch Laboratorium prof. dr. E. Ha- vinga bracht grote dank aan allen, die op enigerlei wijze hebben bygedragen tot het tot stand komen van de plan nen. Hij gaf een historisch resumé over de ontwikkeling van de chemische la boratoria, beginnend met 1669 en in slechts enkele sprongen lopend tot he den. Over behoeften van verleden, he den en toekomst schreven wij reeds in het kort-. Hij schetste voorts de moei lijkheden welke zich voordeden bij de uitwerking van de plannen, waardoor het begin van de verwezenlyking uit gesteld moest worden van 1958 tot thans. In 1959 kon een nieuw project wor den uitgewerkt, ingesteld op een aantal studenten van 1000 tot 1500 in 1975. Prof. Havinga schetste in het kort de omvang en doelstelling van de eerste fase van de nieuwbouw. Men kan zich de vraag stellen, al dus prof. Havinga, of het verantwoord is een dergelijk uitgebreid en kostbaar gebouwencomplex neer te zetten, ter wijl voor zoveel andere zaken zoveel geld nodig is. In de eerste plaats kan men daarop antwoorden, dat het oplei ding van chemici voor de ontwikkeling van de industrie en ook ter ondersteu ning van landbouw en veeteelt in Ne derland een dwingende eis is. In het verleden is reeds gebleken, dat daar voor geïnvesteerde gelden in veelvoud worden terugverkregen. Maar dat is alleen materieel gezien. Voor de culturele ontwikkeling in het algemeen is het geboden, dat ons land naar vermogen de groei van de weten schap steunt, onafhankelijk van het directe nut dat zij zal afwerpen. In direct moge dit „aanziens-motief" ook een materieel nut hebben, toch mag het zuiver geestelijk aspect hiervan daar naast niet verwaarloosd worden. Prof. Havinga sprak de hoop uit, dat de tot standkoming van dit nieuwe com plex de ontwikkeling van de chemische wetenschap in de komende halve eeuw zou dienen en stimuleren ten dienste van de wetenschap en ons land. Stabiliteit draagt vrucht Tenslotte sprak de president curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk een woord van dank tot de sprekers en de aanwezigen, waarin hij er zijn vreug de over uitsprak, dat de stabiliteit van het regeringsbeleid ten aanzien van het- wetenschappelijk onderwijs in de persoon van minister Cals zeer veel heeft bijgedragen tot een vruchtbare ontplooiing van het Universitaire appa raat. Wit gehelmd en in olie jas ge stoken hanteert minister Cats als een vakman de handel van de hei machine, waarmee de eerste paal voor de „chemie-stad" de grond in werd gedreven. (Foto L.D./Holvast) I oor de Leidse Kantonrechter Gisteren was het nog mooi weer. Veel verdachten hadden de zon verkozen boven de rechtszaal, want de meesten lieten verstek gaan. Op de middag- en ochtendzitting van het kantongerecht hing dan ook een ongekend rustige sfeer. Een verkeersovertreding van een 72-jarige rij-instructeur(I) uit Leiden bracht echter leven in de brouwerij. Volgens de waarnemingen van de verbalisant had hjj in maart j.L geen acht geslagen op het verkeer, toen hij met zijn auto vanaf de Rijnsburgerweg te Oegstgeest de Rijksweg no. 4 opreed. „GROVE ONWAARHEID" rijdende personenauto wilde inhalen, naderde in tegenovergestelde richting een bus van de NZH. Vlag in toekomst Minister Cals noemde het slaan van de eerste paal voor dit complex het planten van een vlag in de toekomst. Hij prees de voortvarendheid, waarmee de Leidse instanties deze toekomst heb ben voorbereid sinds hy op 14 juli 1954 de commissie voor ruimtelyke uit breiding van de Universiteit had geïn stalleerd onder voorzitterschap van de Toelatingsexamen R.K. Lyceum „St. Bonaventura" Voor het toelatingsexamen zyn alsnog geslaagd de kandidaten: Leo van Bellen, Oegstgeest: Walter Biegstraaten, Leiden; Jan Bowles, Lei derdorp: Chris Driessen, Leiden; Hans Epskamp, Leiden; Leo Janssens, Leider dorp; André van der Kwartel, Leiden; Jan Willen Lebens, Leiden; Onno Nie- man, Wassenaar; Henny Nieuwenhuy- sen, Leiden; Corné Pieterse, Warmond; Bernard, Pompe, Leiden; Emiel de Roo- de, Noordwijkerhout; Henny Rotteveel. O.-Wetering; Wim Schouten, Leiden; Han Sloots, Voorschoten; Roeland Smeets, Zoeterwoude H.R.; Herman Timp, Bodegraven; Ton Vink, Noorden en Bert Vork, Leiden. Mulo-examens Geslaagd voor diploma A; de dames M. A. Mat-ze te Leiden', G. C. van Zwie- ten te Leiden', H. v. d. Horst te Leiden, J. Kraan te Leidschendam* en T. Edel man te Bodegraven en de heren H. J. E. de Vries te Leiden',W. Sieval te Lei den',H. H. Vermond te Leiden*. C. Rob- bertsen te Voorschoten', P. H. v. Leeu wen te Zwammerdam. Voor diploma B: mej. W. Dekker te Noordwyk en de heren J. A. den Hol lander te Zegveld, C. M. Hoogerbrugge even NED. HERV. KERK Beroepen te Bleskensgr&af G. M. van Dieren te Ede. Bedankt voor Kootwij kerbroek A. Gooijer te Sommelsdljk. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. W. G. van den Brink) J. van Reeven te Utrecht-Zuid te IJmulden (vac. J. van Leeuwen) G. Assies te Oostwold (Old.) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Edmonton (Alberta. Cana da) (Free Ref. Church) J. P. Geels te Haarlem-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Drietal te Klaaswaal L. Hulsman, kand. te Zwljndrecht, A. Kok. ld. te Rotterdam en G. Schlpaanboord, Idem te Lelden. Be roepen te Klaaswaal A. Kok, kand. te Lel den. te Zegveld, E Nagtegaal te Leiderdorp, H O. Voorma te Leiderdorp. J. den Hol lander te Leiderdorp. E. E Jonckheer te Warmond, A. J. G. Huigens te Leiden. C. Passchier te Noordwyk aan Zee, J. Ligt- hart te Oegstgeest, Voor A en B tezamen afgewezen 7 kandidaten. Kandidaten achter wier naam een staat behaalden tevens het midden standsdiploma. MEDALTEST DANSSCHOOL VAN LEEUWEN. In de Dansschool C. van Leeuwen is wederom een medaltest gehouden, dit maal in de afdelingen brons en zilver. Voor het brons slaagden de dames S Pijnacker. G. v. Leeuwen. J. Peet, R Kamphuis, J. v. Alphen, R. Groenveld (ster), L. de Jong(ster) L. Remmerswaal, mevr. v. d. Woerd (ster), J, v. d. Laken, J. Varkenvisser (ster). J. v.d. Laan (ster) N. Laterveer (ster), A. Landrok. A. Peet en N. Laterveer; benevens de heren. N. Leget. Laterveer. W. v d. Zeeuw. B Borreman. J. v. Duin. A d. Duik H v. Klaveren. J. Verstraaten. J. Gessel (ster), I. Tavertie. A. v. d. Woerd «ster) G. Vermeulen, A. Schouten <ster>. R. Nobbe (ster), P. Oudshoorn. P. Duiven- bode, P. v. Beelen en W. Laterveer In de afdeling zilver .slaagden de dames: mevr. v. d. Woerd, J. v. d. Laan (met lof), N. Laterveer, A. Pynacker en A. Peet en de heren A. v d. Woerd P Duivenbode, P. Oudshoorn. J. Kukler, A Nobbe (met lof). M. Galante en P. v. Beelen Er werd gedanst onder auspiciën van de Ned. Ver. van Dansleraren. Onze stadgenoot, de heer N L. Hartman slaagde aan de Ned. Econ. Hogeschool in Rotterdam voor het kan didaatsexamen in de economische we tenschappen. Veertien dagen geleden ontkende ver dachte reeds het feit, dat hij het ver keer in gevaar had gebracht. Hij ver klaarde. dat hij eerst de Rijksweg was opgereden, nadat hy geruime tijd had gewacht. Dat twee automobilisten voor hem moesten afremmen en uitwyken vond hij een grove onwaarheid, evenals het feit, dat verbalisant op Rijksweg no. 4 reed. Deze stond met zyn politieauto langs de berm van de Rijnsburgerweg. Nadat hij zelf de Rijksweg was opgere den duur het zeker tien minuten al vorens verbalisant hem achterop kwam rijden en aanhield. Een nogal aarze lende getuige a décharge bevestigde en kele details van verdachte's verklaring. Teneinde de verbalisant persoonlyk te horen werd de behandeling van de zaak toen uitgesteld. Hoewel verbalisant gisteren onder ede de feiten, zoals hij die in het proces verbaal had vastgelegd, nogmaals beves tigde, bleef verdachte bij zijn reeds eer der afgelegde verklaring en ontkende pertinent. De officier achtte één en an der bewezen en eiste f 50 boete subs 10 dagen. Nadat verdachte nogmaals had ver klaard, dat verbalisant de feiten niet juist had weergegeven, wees de kanton rechter hem erop, dat hy in korte tyd meer grove verkeersfouten had gemaakt, die zeker een rij-instructeur niet pasten. Toen het vonnis was bepaald op f75 boete subs 15 dagen, kondigde verdachte aan, dat hy hiertegen zeker in hoger beroep zou gaan. CONTANT Een 29-jarige fabrieksarbeider uit Lis- se verleende destijds met zijn bromfiets op een voorrangskruispunt van Rijksweg no 4 geen voorrang aan een 19-jarige bromfietser uit Leiden. De schade be perkte zich tot een flink gat in de regen jas van de benadeelde partij. De ver goeding van de schade speelde onver wacht een vermakelijke hoofdrol in deze zaak. Nadat verdachte n.l. had toege geven, dat hij onoplettend was geweest, declareerde de benadeelde party f 59 schade omdat hij een nieuwe regenjas had gekocht. Desgevraagd toonde hy de beschadigde jas en moest achteraf de kantonrechter wel geüjk geven, dat met een beetje goede wil het gat wel gere pareerd en de jas nog best ..door-de- weeks" gedragen kon worden. Mr. W. de Koning vroeg verdachte hoeveel deze be reid was te betalen. Nadat verdachte had verklaard, dat hy wel f 25 wilde vergoeden, vroeg de kantonrechter hem of hij dit bedrag op zak had. dan kon hij „contant betalen". Neen, zóveel had verdachte niet by zich. Toen klonk tot ieders verrassing vanaf de publieke tribune een vrouwenstem: „Ik heb nog wel f20 bij my, dan kun je die alvast betalen". Het bleek ver dachte's echtgenote te zijn. Hierna diep te verdachte nog wat kleingeld uit zijn zak op en op enkele dubbejtes na kreeg de benadeelde partij de aangeboden ver goeding prompt betaald. „DODE HOEK" Als gevolg van het feit. dat een 40-jari- ge koopman uit Noordwijkerhout met zyn auto op de Rooseveltlaan geen voor rang verleende aan een van rechts ko mende vrachtauto ontstond een fikse botsing. Uit het onderzoek bleek, dat beide voertuigen „totftl-loss" waren ver klaard. Verdachte gaf weliswaar toe. dat hij de vrachtauto niet had zien aanko men, doch dat was niet zyn schuld, daar de „dode hoek" waarin de vracht auto zich bevond hem parten had ge speeld. „Zoiets kan mij morgen weer overkomen", vond hy. „Dan kunt u re kenen op een zeer gevoelige boete", re pliceerde de officier, die het ditmaal nog bij een eis van f 45 subs 9 dagen wilde laten. „Valt my alles mee, want ik re kende op een boete tussen de f 100 en f 200", aldus verdachte's repliek. „Ik zal maar doen. alsof ik die opmerking niet gehoord heb. en my houden aan de f 40 boete subs 8 dagen, die ik van plan was U op te leggen", aldus de kantonrech ter by zyn vonniswyzing. BROKKEN STEEN Op het moment, dat een 40-jarige chauffeur uit Leiden met zyn vracht auto in de Geverstraat een voor hem Hij remde bruusk af met het gevolg, dat het puin, waarmede zyn vrachtauto was geladen, in beweging kwam. Zowel personenauto als bus werden met brok ken steen en cement bekogeld. Schade respectievelyk f 95 en f 9. Ver dachte het verstek gaan. de benadeelde partyen niet. Die dienden hun schade rekeningen in. De nonchalante wijze, waarop verdachte zyn lading had ge stouwd kwam hem letterlyk duur te staan, want behalve de f 104 toegebrach te schade diende hy nog f25 boete subs 5 dagen te vereffenen. EEN NIEUWE BROEK „Ik dacht dat ik veel gauwer zou sla gen met een nieuwe broek", aldus een 21-jarige ingezetene van Oegstgeest, die met een geleende auto boodschappen was gaan doen en voor de aankoop van een nieuwe broek in de Haarlemmerstraat terecht was gekomen. De geparkeerde auto bezorgde de tram de nodige op onthoud en de jongeman een proces ver baal. „Dat is dan een dure broek", merkte de kantonrechter op. Hiermede was verdachte het wel eens. Hij had bovendien de pech dat hy tussen twee kwaden moest kiezen. De tram laten wachten en zich eerst welvoeglyk kleden of spaarzaam gekleed naar buiten hollen. Onder de nodige hilariteit van de publieke tribune ver klaarde hij ervan overtuigd te zUn, dat dit laatste feit hem een aanzieniyk ho gere boete zou hebben bezorgd. Hy bleek goed te hebben gekozen, want nu kostte het hem slechts f5 boete subs 1 dag. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN (iEBOKEN: Andreas, zn van A. Westerhoven en M. Fakkel; M&rtinus Wilhelmus Maria, zn van A. G. C. Blonk en H. M. M. van Hassel; Theodora Cornelia Maria, Gemma, dr van A. J. van Schagen en G. M Vink; Olga Johanna, dr van G. J. Hofman en A. van der Zwan; Eric Alexander, zn van I. F. Metnders en M. J P. Bakker. Ronald Leo zn van W. F. van Leeuwen en M. Truyers; Johannes Marlnus, zn van P. H. Schmidt en H. S. van Essen; Bertu* Cornell», zn van B. Plesman en C. Hoogervorst, Ronald zn van E. Looren de Jong en G. A. P. Versluis; Catharlna Helena, dr van C. W. Schoneveld en H. F. van Stoltz; Edwin Theodorua Johannes, zn van C. Hulsman en G. T. Mollers; Johannes Jacobus, zn van J. J. Slijkhuis en J. de Mooy; Wllhel- mlna, dr van H Marck en M. T. Splinter; Isaac, zn van C. Hartevelt en J van Duu- rer. Martin us Maria, zn van C. W M Rooa en M. La nee 1; Dirk. zn van M P. H Roes- slngh en A. H. van Stolk; Maria Margare- tha. dr van L. van Kampenhout en C. M. van der Does; Albertus Gerardus, zn van K. B. Brandt en J. G. E Verhoog; Gerard, zn van F. Koolmoes en A. C. van der Wal; Abraham, zn van F. T. Tebrugge en J. Schouls; Daphne, dr van E len Hooven en S. J. C. de Wekker; Guusta, dr van G. H P. Hermsen en M. de Vries; Alfonsus Maria zn van L. C v d Eist en A M Bakker; Wlro Leonardus Cornells Maria, zn van L. C. Bik en P. A. M. Waasdorp; Aria Jan na. dr van J. van Rijn en A van der Plas; Dirk, zn van M C. Seller en E. de Water; GETROUWD: D. F. van Eaveld en J Jansen; C. Zwei stra en M. van der Pluym. OVERLEDEN: J. A Verlaan. 42 Janr, man; R. Boter man. 2 Jaar. zoon. J P Blankensteln. 7ï jaar. wed van J Splct; W Boender. 72 Schle, 77 Jaar, i jaar, man; C. van

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3