Nederlandse regering en Soekarno i distantiëren zich van Duynstee Tsjombe enthousiast in de hoofdstad ontvangen TWIN! TOUR DE FRANCE WEERBERICHT Indonesische president: Eerst overdracht van Ned Nw-Guinea Talr ijke verdrinkingsgevallen in het afgelopen weekeinde Hij dankt zijn vri jheid vooral aan opperbevelhebber Moboetoe Z°hmin jemrehalvezHfow! iedereen ziet méér in 'n (9uc/ Qfu leuivs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 JUNI 1961 No. 30389 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gesprekken met de katholieken gewenst Van officiële Nederlandse zijde wordt medegedeeld: ..Uit persberichten is gebleken, dat prof. mr. F. Duynstee heeft medegedeeld, dat hij de minister-president en enige andere ministers van tevoren heeft ingelicht over zijn voornemen in Parijs met een der Indonesische leiders te gaan confereren. Hierdoor zou de indruk kun nen worden gewekt, als zouden de ministers hiermee hebben ingestemd. Teneinde hierover geen misverstand te doen rijzen wordt van regeringszijde meegedeeld, dat van tevoren duidelijk aan prof. Duyn stee is gezegd, dat het Kabinet deze stap ontraadde". President Soekarno van Indonesië, die een officieel bezoek brengt aan Japan, heeft zich op een bijeenkomst van de Indonesische gemeen schap te Tokio, op de Indonesische ambassade aldaar, uitgelaten over de kwestie Nieuw-Guinea. Hij zeide, dat Indonesië alleen dan bereid is, met Nederland over deze kwestie bilaterale besprekingen te openen, als de Nederlanders zich tevoren bereid verklaren, de soevereiniteit over West Nieuw- Guinea over te dragen aan Indonesië. .Indien" aldus Soekarno ,,de Nederlanders in hun tegenwoor dige houding volharden, zal de Indonesische regering geen andere keuze hebben dan haar gedragslijn te blijven volgen, n.l. zich in alle opzichten tegenover de Nederlanders te stellen politiek, economisch en indien nodig ook militair. naar aanleiding van de verklaring van de voorzitter der Indonesische Katho lieke party het volgende gezegd: „Ka- rSeke polltlci in herland zullen naar mijn mening, wanneer hem vanuit In donesië gevraagd zou worden contact te Sin eHp?eKen' ,<?aartoe stelIiS bereid zyn. Het kan alleen maar nuttig zijn wanneer wy naar elkaar willen luiste- s men vanuit Indonesië een der gelijk contact wil, dan moet daartoe een weg te vinden zijn. „Begrip kweken" Volgens „Antara" heeft de voorzit ter van de „Partai Katolik" in Indone sië (Indon Katholieke Party), de heer I. J. Kasimo, d.d. 19 juni j.l. een verklaring uitgegeven, waarin hy o.a. zegt: De afwezigheid van diplomatieke betrekkingen tussen de Republiek Indo nesië en het Koninkrijk der Nederlan den sluit geenszins de mogelijkheid uit van gezonde, op individuele basis, te houden gedachtenwisselingen, die nioge- lijk een juist begrip van de situatie kunnen teweegbrengen bij hen. die afge dwaald zijn van de ware idealen. Der gelijke gedachtenwisselingen zouden er toe kunnen bijdragen, dat een groot onheil wordt voorkomen. Op grond van deze overtuiging doen wij een beroep op de katholieken in het algemeen en op de katholieken in Nederland in het bijzonder om elke ge legenheid te baat te nemen die er toe kan bijdragen, een juist begrip te kwe ken van eikaars standpunten en om elke gelegenheid aan te grijpen om hen die afgedwaald zijn de juiste weg te wij zen. In een gelijktijdig verzonden rond schrijven aan de katholieken in Ne derland zet de heer Kasimo o.a. uit een: Generaal Nasoetion, brengt thans een bezoek aan Europa. Ik geloof dat het geen kwaad zou kunnen, indien leiders van de katholieken in Nederland zouden kunnen besluiten hem op zijn Europese reis te ontmoeten. Ik veroor loof mij zelfs er bij u op aan te dringen pogingen te doen voor dergelijke ont moetingen, die u en hem in staat zul len stellen van hart tot hart te spreken over het probleem waarmee ons beider volken in het algemeen en onze beide katholieke gemeenschappen in het by- zonder thans worden geconfronteerd. Wij katholieken in Indonesië zijn er van overtuigd, dat het contact tussen katholieke leiders uit Nederland en ge neraal Nasoetion een grote bijdrage zal kunnen leveren aan de pogingen om een oplossing te vinden voor het probleem dat onze volken thans op zo ernstige wijze gescheiden houdt. Wij koesteren de hoop. dat een ontmoeting met ge neraal Nasoetion ertoe zal leiden, dat wederzijds een duidelijker beeld zal wor den verkregen van de verschillende as pecten van de bestaande tegenstelling. Ik spreek de bede uit. dat onder Gods leiding, zodanige besprekingen zul len leiden tot een rustiger overweging van de feiten. Ik bid. dat de katholie ken in Nederland de leiding zullen wil len nemen bij pogingen om de verhou ding tussen onze beide volken te nor maliseren. Mr. Van Doorn: „Kwestie" voor partijbestuur De voorzitter van de katholieke volks partij, mr. H. W. van Doorn, heeft Wanneer evenwel de minister van De fensie van een land, waarmee wij geen diplomatieke betrekkingen onderhouden, in contact met ons zou willen treden, dan zou dit een suggestie van zo ver strekkende aard zyn, dat het partijbe stuur zich hierover eerst zou moeten beraden. Mocht er dus van regerings zijde in Indonesië een suggestie in deze richting tot onze partij uitgaan, dan zal deze eerst in het partijbestuur be sproken moeten worden". Prof. mr. Duynstee heeft ons ver klaard, dat de wens van zyn geloofsge noten in Indonesië voor hem mede aan leiding is geweest tot zyn ontmoeting met generaal Nasoetion. Verklaring van prof. Duynstee Prof. mr. Duynstee heeft de volgende verklaring uitgegeven: „Ik wil nogmaals nadrukkelijk vaststellen, dat generaal Nasoetion in het gesprek dat vrijdag te Parijs gevoerd werd, op geen enkele wij ze en op geen enkel punt de juridische of politieke aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea heeft prijsgegeven. Ik sluit mij daarom op dit punt van harte aan by een te Parijs door de Indone sische ambassade uitgegeven dementi. Ter verduidelijking moge voorts dienen, dat het voorstel van generaal Nasoetion een volstrekt informele commissie be treft. Aan Indonesische zijde is duide lijk gesteld, dat Indonesië nog steeds staat op de aansluiting van Nieuw-Gui nea bij Indonesië. Men vraagt echter toegang tot de Papoea-bevolking ten einde deze te overtuigen van het belang dat door aansluiting bij Indonesië ge diend is". Zaterdag heeft prof. Duynstee een groot gezelschap van vooraanstaande KVP-ers ingelicht over zijn besprekin gen met generaal Nasoetion. Ook de staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, die in het bijzonder met Nieuw- Guinea is belast, mr. Th. H. Bot, woon de deze bespreking bij. Behalve vele vertegenwoordigers van katholieke or ganisaties, waren ook KVP-leden van Eerste en Tweede kamer aanwezig. KOELER De Bilt verwacht van heden tot mor genavond Vooral vanavond en vannacht haif tot zwaar bewolkt met enkele regen- of on weersbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Koe ler (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 19.44 uur; onder: 3.43 uur. Hoogwater te Katwyk te 1.58 en 14 27 uur. Laagwater te 9.59 en 22.32 uur. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) In verband met het voorbijtrekken van een zwak oceaanfront zal het mor gen minder warm strandweer zijn. De bewolking neemt toe ey op enkele plaat sen valt er een bui. Er wordt een matige wind verwacht ruimend naar west tot noordwest. Overdag 18 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: koeler maar geen slecht strandweer daar de depressies weinig actief zijn. Dit blad bestaat uit 14 pagina's In het afgelopen weekeinde zijn talryke personen door verdrinking om het leven gekomen. Zaterdagmiddag is de 29-jarige landarbeider N. Kool te Uithoorn bij werk zaamheden met een landbouwtractor verdronken. Hij reed op een landbouwbedrijf in het Zuiderwegmeerpolder te Uithoorn met de trekker over een aantal balken, die over een vijf meter brede sloot waren gelegd. Door het breken van een der balken kantelde de trekker waarbij Kool onder het werktuig in het water terecht kwam. Het slachtoffer was twee maanden geleden in het huwelijk getreden. Zaterdagmiddag is de 37-jarige P. Doeve uit Harderwijk bij het zwemmen in het Veluwemeer nabij Hardersluis verdronken. Zaterdagmiddag geraakte de 2M--jarige Lena Middel in een onbewaakt ogenblik in het Leekster Hoofddiep aan het Bo veneinde te Leek (Gr.). De heer M. van der Velde, die zich gekleed te water had begeven, wist na ongeveer een kwartier het kindje op het droge te brengen. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. Zaterdagmiddag is voorts de 25-jarige Crombeen uit Eindhoven bij het zwem men in he Wilhelminakanaal verdron ken. Zijn verloofde was by het ongeluk aanwezig. Men heeft nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Terwijl de vader zaterdagavond aan het vissen was in de Schipbeek speelden de kinderen Steenberg uit Haaksbergen langs de waterkant Bij dit spel in de buurt van de Lakmorsbrug viel de 11- jarige Aleida Steenberg in de ter plaatse diepe beek Zij kon niet zwemmen, haar vader, die fervente pogingen in het werk ter schoot de heer Van Veen uit Ensche de te hulp. Hij bracht het meisje op het droge. Het kind was toen echter reeds overleden. Ten zuiden van Bergen aan Zee ziin zaterdagavond twee jongens bij het zwemmen verdronken. Het zijn de 11- jarige P. de Waard en de 13-jarige Th. Tromp, beiden afkomstig uit Bergen. Zij zyn in een mui terecht?ekeomen en de zee in gesleurd. Het stoffelijke overschot van P. de Waard is op het strand van Bergen aan Zee aangespoeld: dat van zijn vriendje is nog niet gevonden. Gistermiddag is bij de Maasbrug te Roosteren de ongeveer 23-jarige J. Pustjens by het zwemmen verdronken. Het dreggen heeft totnutoe geen succes gehad. De 7-jarige A. van Deursen uit 's-Her- togenbosch is gistermiddag in de Ooster pias verdronken. Haar stoffelijk over schot is nog niet gevonden. Gistermiddag is de 37-jarige A. Koene die met zes van zijn elf kinderen in het gemeentelijke zwembad aan de Dorps- stelde om haar te redden, evenmin. La- weg in Wateringen was gaan zwemmen. President Moise Tsjombe van Katanga is zaterdag per vliegtuig uit de Kongolese hoofdstad Leopoldstad in Elisabethstad teruggekeerd na bijna twee maanden door de centrale regering gevangen te zijn gehou den. De bevolking van de Katangese hoofdstad ontving hem enthou siast. Een menigte van ongeveer zesduizend Afrikanen en duizend Europeanen juichte de president zeer hartelijk toe. Hij werd, toen hij eenmaal de trap van het vliegtuig verlaten had, op de schouders genomen en naar de plaats gebracht, waar zijn ministers, ambtenaren van de V.N. en Kantangese en V.N.-erewachten stonden opgesteld. Vele Katangese vrouwen hadden haar gezichten wit gemaakt, voor de Paloeba's een teken van geluk. In een radiotoespraak tot het volk zei Tsjombe o.m.: „Uw waardigheid, kalmte, discipline en getrouwheid hebben het land gered en gemaakt, dat ik weer vrij man ben geworden". „Katanga's grenzen worden opgeheven" Tsjombe zond generaal Moboetoe, de opperbevelhebber van het Kongolese le ger en de ..sterke man" van de Cen trale Kongolese regering, een telegram waarin hij hem dank brengt voor zijn verdronken. By het sluiten van het bad misten de kinderen hun vader. Aange zien zijn kleding nog in het badhokje hine werd onmiddellijk het. bad afge zocht. Men vond de drenkeling en paste kunstmatige ademhaling toe. echter zonder resultaat Hoe de man is ver dronken is niet bekend; in het overvolle zwembad is het slachtoffer niet opge merkt. De 15-jarige P. Pereboom uit Marken is gistermiddag in het IJsselmeer ver dronken. De jongen die aan het zwem men was nabij de aanlegdijk naar Mar ken, verdween voor de ogen van zijn vrienden onder water. Het duurde een half uur voordat zij hem op de wal kon den krijgen Kunstmatige ademhaling hielp toen niet meer. Gistermiddag is in een onbewaakt ogenblik de 4-jarige Gerard Kuipere in de Balkenhaven te De Rijp te water ge raakt en verdronken. In het Veluwemeer bij Harderwijk is gistermiddag de 10-jarige jongen F E. A. de Mulder uit Amersfoort verdronken. Hij schijnt in een kuil te zyn gelopen, waarbij hij is verdronken. Zijn stoffelijk overschot kon worden geborgen. De 10-jarige Tijmen van Gemeen is gistermiddag op de Houtmankade te Amsterdam in het Westerkanaal geval len en verdronken. Zijn vader en een politieman waren de jongen terstond nagesprongen doch mochten er niet in slagen hem boven water te brengen Na een half uur dreggen werd het stoffelijk overschot opgehaald. hulp „Ik dank aan generaal Moboetoe mijn vrijheid en de instandhouding van myn regering", aldus verklaarde Tsjom be zondag tegenover zijn ministers. De Katangese regering heeft bepaald dat 26 juni en 10 juli nationale feestda gen zullen zijn, waarop de terugkeer van de president zal worden gevierd. Volgens een bericht van Radio-Leo- poldstad heeft president Tsjombe met premier Ileo van de Kongolese cen trale regering een overeenkomst geslo ten, waarbij de grenzen tussen Katanga en het overige deel van Kongo zullen worden opgeheven. Ook zou Tsjombe er in hebben toegestemd te zijner tijd de door Katanga ingevoerde eigen munt af te schaffen en de verscheping van zijn mijnbouwprodukten via Kongo te hervatten, in plaats van via Portugees Angola. De leider van de loemoembistische regering in Stanleystad, Gizenga. heeft in een zaterdag te New York gepubli ceerde brief aan de Verenigde Naties gezegd dat zyn aanhangers naar Leo poldstad zullen gaan voor de zitting van het Kongolese parlement zodra de Ver enigde Naties zullen hebben voldaan aan de voorwaarden voor hun beveiliging. Verder schreef Gizenga in de brief, die gericht was aan secretaris-generaal Haimmarskjöld. dat er geen vrede en veiligheid in de republiek kan zijn zo lang het leger verdeeld blijft. Niet alleen in de traditionele badplaatsen langs de kust heerste gisteren een enorme drukte, ook op het nieuw aangelegde strandje aan het Hollands Diep bij de Moerdijk- brug. Er bleek - dat was gisteren wel duidelijk - een grote behoefte te bestaan aan dit aanvullende strand. N.V. Ttbtksfabriak J. Gr uno Nijktrlc Advertentie Nii een ARISTONA kopen, want Mislukt overleg inzake Ziüd-Tirol De onderhandelingen tussen Italië en Oostenrijk over de toekomst van de Duitssprekende minderheid in Zuid-Ti- rol zijn zaterdagavond afgebroken. Beide partijen zyn het volkomen oneens met flmtona IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCHI Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn en dr. W. Drees ne men het applaus in ontvangst van de menigte, die het VARA-feest in Apeldoorn bijwoonde. Brandt heeft tijdens deze bijeenkomst een toe spraak gehouden elkaar. De besprekingen, die zaterdag morgen waren begonnen, werden bijge woond door de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken. Antonio Segni en zyn Oostenrijkse collega Bruno Krelsky. In kringen rond de afgevaardigden werd opgemerkt dat Italië zich tot het Internationale gerechtshof in Den Haag wil wenden voor een uitspraak in het geschil. De Oostenrijkers willen dat er een speciale internationale commissie van onderzoek naar het gebied wordt gezonden om de moeilijkheden aldaar ter plaatst te kunnen bestuderen Hoewel het overleg is afgebroken, acht men het mogelijk dat beide ministers elkaar la ter weer zullen ontmoeten om de on derhandelingen weer op gang te brengen. Zoals bekend willen de Oostenrijkers grotere autonomie voor de Duitsspreken de bevolking van Zuid-Tirol. 0 Uit het Leidsch Dagblad van 0 28 Junij 1861: 1 In diplomatieke kringen te i a 's Gravenhage fluistert men van j gerezen moeilijkheden tusschen 1 het gouvernement van Zweden 1 en het kahirict alhier De zaak 0 zaï waarschijnlijk niet op een 0 oorlogsverklaring uitloopen; 0 maar zij schijnt toch belangrijk 0 aenoeg om opgehelderd te wor- 0 den.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1