Kennedy moet super-leider zijn om huidige zorgen te overwinnen #3, en z'n avonturen Kan president volk èn Congres tot grotere toewijding brengen? ff Ik kostte duizend gulden Verzet tegen ruime economische en militaire liulp aan buitenland machtige membraan-motor! PANDA EN DE PLASTIC PLASTIEK MAANDAG 26 JUNI 1961 (Van onze correspondent Wanneer men Kennedy's „eerste rapport" zou opstellen, dan zou het ongeveer als volgt kunnen luiden: binnenlandse politiek: bevredigend; buiten lands beleid (inclusief hulp aan het buitenland): twijfelachtig. Zij die zich echter in deze periode bezighouden met het opstellen van een dergelijke voorlopige balans, vergeten echter wel eens het materiaal in aanmerking te nemen, waarmede Kennedy werken moet. Voor een deel is een rap port over Kennedy een rapport over het Ameri kaanse volk. De grote en nog niet beantwoorde vraag voor deze periode is: kan deze begaafde president, die zich omringd heeft met capabele medewerkers, zijn eigen volk stimuleren tot zoveel visie, energie en opoffering, dat de Ver. Staten in Washington) en daarmede de Westerse democratieën een belangrijke en heilzame functie blijven vervullen in een wereld, die vol politieke schakeringen is? Iets groots heeft Kennedy nog niet tot stand gebracht, maar niemand had dat in zo korte tijd ook verwacht. Zijn succes met maatregelen, die hij tot verbetering van de binnenlandse toestand nodig acht, is echter zoals gezegd tot dus verre bevredigend te noemen. Het minimum-loon is omhoog gebracht, de depressiegebieden hebben steun gekregen en men mag aannemen, dat het plan tot aanleg van meer snelverkeerswegen er door zal komen. Na enige strubbelingen maakt ook Kennedy's wetsvoorstel tot de bouw van goedkope woningen thans weer een goede kans. Niet bevredigend zyn echter de vooruitzichten voor Kennedy's actie tot hulp aan het buitenland. Hiervoor heeft hy 4.8 miljard dollar gevraagd aan het Congres, onderverdeeld in een kleine 3 miljard voor economische steun en de rest voor militaire bijstand. Hier zou het Congres kunnen tonen over visie te beschikken maar de tegenstand tegen dit toch al nooit populaire programmapunt, is groter dan ooit. Er is ditmaal iets nieuws in het programma, waarmede Kennedy de Congresleden kennelijk tegen de haren heeft gestreken. Hij heeft toestemming gevraagd om over een periode van vijf jaar 7.3 miljard uit de schatkist te mogen lenen. Alleen op die manier kan Amerika aan landen die hulp ontvangen, de garantie geven dat programma's, die zich uitstrekken over jaren, inderdaad met hulp van de Verenigde Staten voltooid kunnen worden. Maar vele Congresleden hebben het gevoel te veel macht uit handen te geven, wanneer zy niet ieder jaar opnieuw kunnen bepalen of zij geld willen fourneren voor een programma, dat toch al niet populair is. Helaas is het programma tot hulp aan het buitenland moeilijk populair te ma ken. Helaas vereist de wereldpolitiek, die voor het Westen in deze periode nood zakelijk lijkt, een inzicht, een toewijding en een ruimheid van opvatting, die men niet zonder meer bij enig volk mag ver onderstellen en zeker ook niet by het Amerikaanse. Kennedy zal zich een su per-leider moeten tonen en zich nog vele malen rechtstreeks tot zijn volk moeten richten, wil de hij handicaps te boven komen, die juist in Amerika bijzonder zwaar zyn! Vooruitzichten zijn niet bepaald gunstig voor de president Een uiterst conservatieve organisatie van zakenlieden het Citizens Foreign Aid Committee oefent zware druk uit op het Congres en helpt andere tegenstanders van hulp aan het buiten land aan materiaal om te betogen, dat de Amerikaanse actie tot dusverre wei nig of geen succes heeft gehad: de com munisten zijn niet verslagen en corrup tie en neutraliteit zouden bevorderd zyn in de wereld. Vele Congresleden schijnen het gevoel te hebben, dat zij bij hun kiezers en by de geldschieters voor verkiezingscam pagnes een goede beurt maken, wan neer zy zich kritisch tonen ten aanzien van hulp aan het buitenland. Al deze factoren tezamen maken de vooruitzich ten voor Kennedy's actie op dit gebied niet rooskleurig. Natuurlyk komt er wel een toewyzing van het Congres, maar het bedrag zou wel eens stevig besnoeid kunnen worden en het is de vraag of Kennedy die lening-toestemming voor vyf jaar er door zal krygen. Rechtstreeks tot het volk Terstond nadat Kennedy was terug gekeerd van zyn reis naar Parys, We nen en Londen, heeft hy zyn volk, via televisie en radio toegesproken. Het mo ment was goed gekozen: de belangstel ling, vooral voor de ontmoeting met Chroesjtsjow, was zó groot, dat de presi dent kon rekenen op een maximaal ge hoor. Reeds geruime tyd moet Kennedy hebben uitgezien naar een gelegenheid om zich rechtstreeks tot het volk te kunnen wenden en nu hy zijn kans kreeg, trachtte hy het grote publiek in Amerika meteen te winnen voor zijn actie tot hulp aan het buitenland. De oproep daartoe kon trouwens heel na tuurlijk aansluiten aan het niet bepaald bemoedigende verslag over de gesprek ken met Chroesjtsjow. Kennedy's betoog was voortreffelyk. Het was helder en het opende perspec tief. Maar het Congres heeft zich van Kennedy's woorden weinig of niets aan getrokken. De oppositie in het Huis bleek, in de dagen die volgden, scherper dan ooit. Kan Kennedy, vla het volk, het Con gres van stemming doen veranderen? Het Is te vroeg om daarover te oordelen. Maar het zal hem niet meevallen. Zucht naar comfort De inspanning, die Amerika zich zou moeten getroosten voor de hulp aan het buitenland, is natuurlyk slechts een klein deel van de totale energie, die dit volk moet opbrengen, wil Amerika, en het Westen in het algemeen, niet afzak ken en opzij worden geschoven als macht van betekenis en waarde in de wereld. Wil het Westen de koude oorlog zó doorstaan, dat het in staat blijft een belangrijke functie ten goede te vervul len, dan zal het en Amerika in de eerste plaats technisch (men denke slechts aan de ruimte-exploratie), eco nomisch en militair zich grote inspan ning moeten getroosten. Over het winnen van de koude oorlog wordt dus niet gesproken. Nog slechts enige jaren geleden verklaarde John Foster Dulles voor een Congres-commis sie, dat hij symptomen zag van een na derende ineenstorting van de Sowjet- Unie. Op dat moment klonk dat al on realistisch. Thans zou Rusk niet meer in die trant spreken. De strijd, die thans wordt gevoerd, beoogt weliswaar een zo groot mogelijke mate van vrijheid in de wereld te behouden en te ontwikkelen, maar op een totale ineenstorting van de tegenstander is die niet gericht, zeker niet op korte termyn. Juist omdat deze koude oorlog niet als zichtbaar doel kan hebben de „onvoorwaardelijke overgave" van de tegenpartij, is hy voor het een voudige publiek nog moeilyker gewor den om te begrypen dan voorheen. Zie hier reeds één der handicaps voor Ken nedy en de zynen. Waar het wèl om gaat Maar voordat nader op deze handi caps wordt ingegaan, een opmerking voorafin zekere opzichten zyn de Ame rikanen een materieel-verwend volk. Toch, na een verbhjf van tien jaar in dit land, ben ik ervan overtuigd, dat de Amerikanen, in omstandigheden zoals West-Europa die in de tweede wereld oorlog heeft gekend, in staat zouden zyn tot taaie tegenstand, tot grote saamho righeid en knap-improviserende ge meenschapszin. Maar daar gaat het niet om. Het is niet van belang om te weten of dit volk een derde wereldoorlog zou kunnen doorstaan. De grote vraag Is, of Amerika zowel een derde wereldoorlog als een cultuur historische ondergang van het Westen kan helpen voorkomen. Om niet af te zakken en niet opzy te worden gescho ven in deze nieuwe fase van de koude oorlog is een eigenschap nodig, die in Amerika niet zeer verbreid ls, maar waar men wel de mond vol van heeft: „sophistication". Misschien kan men dit begrip nog het beste met „wereldwijze subtiliteit" ver talen. Het is betrekkeiyk eenvoudig om te denken aan een koude oorlog, waarby men zoveel landen wint voor de Wester se democratie, dat na verloop van tyd zonder dat het tot schieten komt het communisme ineenstort. Maar het is „sophisticated" om een koude oorlog te voeren, waarbij men steun verleent aan diverse landen zonder de garantie te hebben, dat zy het Westerse politieke systeem zullen overnemen en zonder de eis te stellen, dat zy zich in de stryd tegen het communisme zullen gedragen als bondgenoten. Succes op lange termijn En toch gaat het met de hulp aan het buitenland om daar weer op terug te komen enigszins die kant uit. Elk land, waarvan men vermoedt dat het op zijn vryheid gesteld is, heeft, in de hui dige periode een reële kans door Ameri ka te worden gesteund. Landen als Po len. Indonesië, de VAR, kunnen hoe weinig Westers-democratisch ze ook zyn steun van Amerika verwachten, mits men in Washington de overtuiging heeft, dat zy voor zichzelf vryheid be geren. Een volk echter en een Congres dat niet bepaald „sophisticated" is. zal moeilijk te winnen zyn voor zulk een buitenlands beleid, dat. berekend is op succes op zeer lange termyn. „Wat kopen we ervoor?" is de scepti sche vraag van hen, die veronderstel len, dat het maar het eenvoudigste en het beste zou zijn als de hele wereld een kopie werd van Omaha in Nebras- ka en van South Bend in Indiana. wy moeten wel generaliseren, maar vergeleken byvoorbeeld met Enge land moet men Amerika beslist „un sophisticated" noemen en dat is een zware handicap voor Kennedy en de zynen. Graag gegund, maar. Hulp aan het buitenland, hoe belang- ryk ook, is echter slechts een onderdeel van Kennedy's actie om Amerika weer in beweging te doen komen en vooraan te doen biyven in de snelle ontwikkeling, die de mensheid thans meemaakt. Her haaldelijk heeft Kennedy reeds betoogd, dat Amerika zich opofferingen moest getroosten teneinde een factor van be tekenis te blijven in de wereld. Dat een volk zo nodig offers brengt, wanneer het in een „werkelijke" oorlog verwikkeld is, spreekt vanzelf. Maar de vraag is: kan er van enige Amerikaanse regering zulk een krachtige leiding uitgaan, dat de Amerikanen terwyi het formeel vrede ls zich zelfs maar gaan mati gen ln hun ongebreideld streven naar luxe en comfort? Wat in dit opzicht voor Amerika geldt, is eveneens van toepas sing voor West-Europa, waar de mate rialistische welvaart meer en meer Ame rikaanse aspecten krijgt! Die welvaart is ieder graag gegund maar de vraag is slechts: kan de Wester se civilisatie, die in deze periode alle krachten moet inspannen om in en voor de wereld haar waarden hoog te houden, zich de krachtsverspilling veroorloven, die onmiskenbaar plaats heeft ten bate van een civilisatie van comfort? De Nederlandse burgerwijsheid mag dan betogen „het gemak dient de mens", maar een maatschappij waarin de mens het gemak gaat dienen, laat minder en minder tyd en energie over voor het die nen van een hoger iedeaal dan het com fort. Men moet al een heel sterk leider zijn om een „dienstplicht" in te stellen, die in zou gaan tegen het dienen van „de mammon", aan het geld en wat daarvoor ln de „showrooms" te koop is! Had Potgieter ln deze tijd geleefd, dan had hy John Kennedy misschien Jan Courage genoemd. Mits hij het door slaan naar bravoure onder controle houdt, kan men Kennedy, by zijn lei ding van de Westerse wereld, geen cou rage genoeg toewensen! KUf y'. Ons dagelijks vervolgverhaal De levensroman van een Chinees meisje 53) Vlug verkleedde ik my en riep onze bediende om myn ontbyt klaar te ma ken. Ik was juist bezig myn schoen veters vast te maken, toen de eerste bom viel. Ik dook de schuilkelder in en onze bediende viel bovenop me Er kwamen verscheidene vliegtuigen over en wolken stof en cement, vielen op ons neer. Plotseling hoorde ik iemand roe pen: „Nona Janet". Het was de doch ter van myn buurman. Haar moeder en jongste zusje waren naar de markt en haar vader was weg. Ik raapte het kleine beetje moed, dat me nog restte by elkaar en rende de weg over naar het huis. Het oudste meisje van twaalf was bezig met het eten, het tweede kind zat in het bad en het derde, een jongen van vyf, lag nog in bed. Ik sleepte het hele stel mee naar de schuilplaats. Het bombardement duurde ongeveer tien minuten. Daarna was er even een pauze en vervolgens begon het opnieuw. Toen ik dacht dat alles veilig was en weer naar buiten wilde gaan, kreeg ik een stroom modder over me heen. Half ver doofd strompelde ik naar de kliniek en trof voorbereidingen om de gewon den te ontvangen, die nu direct konden gaan komen. Tegelijkertyd hoorde ik Doris roepen: „Janet, leef je nog? Waar ben Je?" „O, Doris, dank God dat je behouden bent. Er was geen tyd meer om verder te praten, want de eerste gewonden kwa men al binnen. De hele staf van het kan toor bood ons zyn hulp aan. Iedere centimeter van de vloer moest worden gebruikt en we moesten zelfs de ge wonden tot ver buiten de kliniek neer leggen. We hadden niet genoeg ver dovende middelen, maar deden ons best. De doden werd bij elkaar gelegd. La ter kwamen twee militaire dokters met verdovende middelen en een ambulance uit Padang. De patiënten voor wie hoop op herstel aanwezig was, werden naar de stad overgebracht. Ongeveer zestig personen waren zwaar gewond, boven dien was een groot aantel gewond en waren er enige levend begraven onder puin en brokstukken. Afgezien van twee Japanse burgers en twee Japanse sol daten, waren alle gewonden Maleise of Chinese koelies. Toen de laatste slacht offers waren verzorgd, viel ik byna flauw van moeheid. Tot myn verbazing be merkte ik dat het al vier uur in de middag was. Ik besefte dat ik nog niet had ontbeten. Uitgeput verliet ik de kli niek. maar kwam tot myn schrik tot de ontdekking dat er van myn kamer niet veel meer over was. Zonder een bed om op te rusten en zonder kleren om aan te trekken, voelde ik my ge neigd om in tranen uit te barsten. Na een ogenblik hoorde ik iemand kloppen. De chef-kassier stond met een verdrietig gezicht bij de deur. „Juffrouw Lim, onze koei is door de Amerikanen gedood". Doris schoot in een lach. „Vertel me nu niet dat de Ameri kanen helemaal hierheen gekomen zyn om Uw koe te doden." Kort tevoren had de chef-kassier my gevraagd of ik samen met hem een koe wilde kopen, omdat we zo moei lijk aan melk konden komen. De koe, die hy op het oog had, kostte achthon derd gulden en we legden met ons vieren het geld by elkaar. Toen onze koe kwam, genoot ze de eer door een grote groep mensen op het terrein van de fabriek te worden verwelkomd. Het dier zag er nogal wild en venynig uit en ik had me afgevraagd of ik het wel baas zou kunnen blyven. Het dier werd ondergebracht in een atap-hut achter de kliniek en om de drie dagen was het myn peurt haar te laten grazen. Langzaam trokken de koe en ik dan door het dorp en kwamen soms ook voorby het kantoor van de fabriek. De Japanners staken dan meestal hun hoof den buiten de ramen, terwyi de koelies riepen „cowgirl". Maar daar gaf ik niet om. want ik verkeerde in de mening dat ik gauw melk zou krygen van het dier. Helaas, de lang verwachte melk scheen nooit te komen, ondanks de ver zekeringen van de verkoper. Ik kon myn tranen niet bedwingen nu de kas sier me vertelde dat de koe by het bombardement was omgekomen. We hebben daarna het dier in vier porties verdeeld en nog weken later hadden we voldoende vlees. 2667. Tevreden neuriënd wandelde Joris over het dek. ..Het wachten is thans op de knal", mompelde hij, ..dan is het beeld- je Pompo vernietigd en betaalt de verzekering mij een miljoentje uit. Tjem-tjom. Weliswaar zal de explosie ook het knusse kantoortje van de purser opblazen, doch wie een miljoen wil verdienen, moet niet op kleinigheden letten. Panda zal het zich wel aantrekken, dat hij in zijn taak als beeldbewaker heeft gefaald, maar het zal hem leren in tegenslagen berusten. Hm waar IS Panda?? Hij is toch niet Plots bekroop Joris een bang gevoel, dat hem haastig naar het kan toor van de purser deed snellen. En ja hoordaarbinnen was Panda bezig met een breekijzer, waarmee hij vergeefs de brandkast probeerde te openen. ..Wèg Panda!" riep Joris, „weg van die kast! Als de bom barst, zijt ge verloren!" Maar Panda antwoordde niet en zette hardnekkig zijn pogingen voort. Joris trok zich haastig terug en wierp een radeloze blik op de klok. ..Over één minuut vliegt de boel in de lucht." mompelde hij. „en dat is dan het einde van dat eigenzinnige manneke. Tenzij O. laat ik nu niet zwak zijn. Laat ik nu niet zelf mijn kans op een miljoentje ver gooien!" En Joris voerde een zware inwendige strijd Over heel Indareong lagen talloze onontplofte bommen. Merkwaardiger- Wys had de fabriek niet zo veel schade opgelopen, hoewel toch wel genoeg om enige weken stil te liggen. De haven had meer te lyden gehad, want een schip, geladen met cement, had een voltreffer gekregen en daardoor waren er verscheidene slachtoffers gevallen. Het bombardement had ook de water leiding in het dorp vernietigd en ten gevolge daarvan moesten we een hele tyd water halen uit de stroompjes in de bergen. De Japanners waren vast besloten de fabriek weer zo vlug moge- lyk aan het werk te brengen. In alle dorpjes in de buurt zochten ze arbeiders op, zelfs helemaal in Sawah-Loento. Na verloop van korte tijd werden er vier duizend koelies naar Idaroeng overge bracht. Hun gezondheid liet veel te wen sen over; velen van hen hadden over hun lichaam vieze wonden en zweren. Het was al moeilyk genoeg om deze schoon te houden, laat staan om ze te genezen. Geleidelijk werden de verwoes te leidingen en huizen hersteld. De vrees voor een tweede aanval scheen lang zaam te verdwynen, maar Doris en ik hielden wel degelijk rekening met deze mogelykheid, want naar onze mening zouden de geallieerden vast en zeker terugkomen zodra ze wisten dat de fa briek weer werkte. De Japanners begre pen dat de geallieerden hen nauwlettend in het oog hielden. .In de oorlog is cement erg belangrük". zei een van de Japanners tegen mij. iets waarvan ik me tot dan toe nooit bewust was geweest. Doris stelde voor dat we ons ontslag zouden indienen zodra we zou den horen dat de fabriek was hersteld, maar ik bracht haar onder het oog. dat we een goede reden zouden moeten heb ben om ontslag te vragen. Er liepen in Padang hardnekkige geruchten dat de militaire politie een zwarte lyst byhield van mensen, die ervan verdacht werden spionnen van de geallieerden te zyn en we voelden er niet veel voor om daar op te komen. Doris was het met me eens. Zy was voortdurend bang dat ze voor een spion zou worden aange zien, want ze had gezien wat er in China met spionnen gebeurde. Door bemiddeling van vrienden probeerde ik te weten te komen of onze namen soms al op de lyst stonden. Blykbaar was dit niet het geval. Toch was Doris er niet gerust op. zy zei dat ze zou trach ten een plannetje op te stellen waar door ze Indareong zou kunnen verla ten. Ik voelde me er overigens wel geluk kig. Ik had interessant werk, waarmee ik me bezig kon houden en stelde me op het standpunt dat als ik dan toch om het leven zou moeten komen, dat over al anders dan in Indareong zou kun nen gebeuren. Ondanks het lawaai en de stofwolken van de fabriek lag In dareong in een prachtige omgeving. Bo vendien mocht ik de dorpelingen wel, ofschoon hun zorgeloze levenshouding me ook wel bezorgd maakte. Ze werk ten nooit als ze voor de volgende dag genoeg te eten hadden. Om een voor beeld te geven: op een dag ontmoette ik de vader van een gezin, die doelloos door het dorp wandelde. Ik vroeg hem waarom hy niet aan het werk was. Hy vertelde me heel trots dat hy by het hanenvechten vyf gulden gewonnen had. Met dit geld zou zijn gezin enkele da gen rond kunnen komen, zo dacht hy, en daarom nam hy er maar zyn ge mak van. Ik vond dat ik hem een stand- Je moest geven. „Maar spaart U da nnooit? Veronder stel nu eens dat U ziek wordt en niets meer kunt verdienen. Wat moet er dan van Uw kinderen worden"? Hy glimlachte Hy had genoeg geld voor een paar dagen en dat was alles waar hy zich mee bezig hield. Naarmate de weken verstreken, wer- Roden verliezen slag in Zuid-Vietnam Van gezaghebbende militaire zUde te Saigon is zaterdag vernomen, dat in drie dagen tyds by een grootscheepse operatie tegen communistische giftrrilla- stryders ten zuiden van Saigon ruim 150 opstandelingen zyn gedood of ge vangengenomen. De verliezen van de regeringsstrijdkrachten zyn nog niet be kend. De operatie begon dinsdag en duurde zaterdag nog voort. CONTRIBUTIEVERHOGING A.N.W.B. EN WEGENWACHT (Van onze Haagse correspondent) Een voorstel om de contributie voor het lidmaatschap van de A.N.W.B. te verhogen van f. 7,50 tot f. 10,- en de contributie voor de Wegenwacht van f 12.50 op f 15 te brenrcu is, tydens de zaterdagmiddag in Scheveningen ge houden jaarvergadering aanvaard. In een korte toelichting op het voor stel zei de A.N.W.B.-voorzitler, nr. W. A. Offerhaus, dat deze contributiever hoging vooral noodzakeiyk is geworden door ae sterk gestegen personeelskosten. De vereniging heeft thans 10(10 man personeel in dienst. De personeelskosten maken 60 van de totale kosten uit. Mr. A. J. d'Ailly, mr. J, Bierens de Haan. mr. F. J. Brevet, de heer F A. Dudok van Heel, jhr. D. G. de Graeff en mr. J. Wilkens werden herkozen als lid van het algemeen bestuur. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat aan het eind van dit jaar de sane ring van de binnenlandse bondsliotels gereed zal zyn. Ongeveer 20 V© van het u>tale aantal Bond shotels in ork> land heeft men reeds moeten afvoeren. Met de sanering van de buitenlandse bonds liotels zal het volgend jaar worden begonnen. De ANWB biyft attent ten aanzien van het probleem van de «bromnozems". Voorts zal de ANWB aandacht blyven' geven aan de totstandkoming van pick nickplaatsen lanes de grote wegen Tijdens de vergadering reikte de ANWB-voorzitter het wegenwacht-ere kruis uit aan Wegenwacht Breunis Post uit Stoutenburg. die op de drukke weg Utrecht-Zeist met gevaar voor eigen le ven een op hol geslagen paard met wa gen tot staan bracht. Scheepsberichten Tengevolge van een technische storing is het ons heden niet mogelijk de lyst van de Scheepsberichten te publiceren. den de levensomstandigheden moeily ker. Eten was vaak niet te krygen en bovendien duur. Doris en ik besloten daarom pluimvee te gaan houden We kochten leder een paar ganzen en tien kippen en ik bovendien nog veertien eenden. Ik had er geen idee van hoe ik die dieren moest kiezen. Toen de ver koper met zyn eenden kwam zag ik er een vette by, waarvan de eigenaar me vertelde dat deze binnenkort eieren zou leggen. In feite had het een gezwel en was het ten dode opgeschreven Toen ik de eenden wat te eten gaf, ontdekte ik dat er twee opzy bleven staan wach ten tot de anderen genoeg hadden De verkoper zei dat dit mannetjeseenden waren, die geleerd hadden zich als he ren te gedragen! Ik werd vreselyk kwaad toen ik ontdekte dat de ene kreupel en de andere blind was. De blinde eend werd altyd door de anderen voorbijge streefd en als het dier dat ontdekte be gon het steeds luid te kwaken Doris plaagde me er altyd mee en zei dat ik met myn eenden naar het circus moest. Week na week wachtte ik ge duldig of zy eieren zouden gaan leggen, maar in plaats daarvan verdwenen de kippen en eenden de een na de ander, zonder dat ik ontdekte waar ze bleven Ze gingen er vermoedeiyk vandoor of werden door slangen opgegeten. De meeste van deze slangen waren niet ge- vaariyk, maar op een dag zag ik een grote slang een geit verslinden Daarna ging hy slapen en ik waarschuwde de politie die de slang doodde en het kada ver tot myn ergernis dicht by de kli niek liet liggen. (Wordt vervolgd) Vervolgverhaal voor de kleintjes 1. Alweer een nieuwe geschiedenis, ja! Wie wil weten, wie Tumbo is en wat die beleefde, kan morgen beginnen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13