DE TWENTSCHE BANK ét F S L M S VA1N DEZE WEEK Gero-casselle Na 43 jaar.... G. P. E. Weijer verlaat vrijdag Leidse gemeente-dienst Jaarlijks 200 Leidse kinderen naar bos, strand en zee Te veel franje om niet onaardig verhaal in „De schaamtelozen*' Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 24 juni 1961 Tweede blad no. 30388 Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samengaan van oud en jong. Zoals op afgebeelde foto, waarbij een nederlands schrijfster haar impressies weergaf. Publicatie ter gelegenheid tan het 100-jarig bestaan Oud en jong in 1961... Dubbelbeeld vin De Twentsche Bank Honderd jaar heb ik gelopen doorzettend, langzaam, zeker van mijn doel en kracht en ondoordringbaar schild. Onmerkbaar haast ben ik gegroeid tot ik mijn tweede honderd jaar gemakkelijk torsen kan. Maar zie, daar zit ik nu, o paradox, in mijn eerste nieuwe levensjaar tot piepjong mensenkind geïncarneerd springlevend boven op mijn oude zelf. CLARA EGGINK Advertentie Voortreffelijk ambtenaar, die van zijn werk een hobby maakte Een voortreffelijk ambtenaar, doorkneed in de gemeente-administratie, in welke richting hjj honderden ambtenaren opleidde, verlaat aan het einde van deze maand de gemeente-dienst. Het is de heer George Peter Elise Wefjer een Rotterdammer die zich echter in zijn Leidse tijd en dat Is ruim 42 jaar vol komen op „zijn" stad en haar ingezetenen heeft ingesteld. Van zijn werk in de rang van administrateur A is hij thans chef van de afdeling sociale- en perso neelszaken en sinds 1946 ook loco secretaris maakte de heer Weijer zijn hobby, waardoor hij zich een gelukkig mens voelt. Zijn vrije tijd, wij herinnerden er reeds aan, besteedde hij om ook anderen, met name jongeren, in het door hem gekozen vak op te leiden. Reeds in 1921, hij ivas toen nog maar kort in Leiden, gaf de heer Weijer leiding aan een avondcursus voor de oplei ding van het diploma Gemeentead ministratie. Ambtenaren uit Leiden en wijde omgeving heeft hij voor dit diploma opgeleid. Na eerst deze oursus alleen verzorgd t.e hebben, associeerde hij zich in 1935. met het oog op het groot aantal cur sisten. met twee docenten. Tot 1958 heeft de heer Weijer aan deze cursus sen leidiing gegeven. Heeft de heer Weijer op deze wijze vele voor hun taak berekende ambte naren ..afgeleverd". In het Leidse ge meentelijke apparaat ging hij door voor de „ongekroonde jurist", een vakman, die de kneepjes vam het vak kende en dan ook menig wetsartikel en de juris prudentie daarvan, volkomen iin zijn mars had. Zijn grote kennis van de gemeente administratie en om maar één voor beeld te noemen het algemeen kies recht en de ingewikkelde procedure daarvan, bleef niet onder de korenmaat verborgen. Hoe vaak heeft ook ons Blad in tijden der verkiezingen ge profileerd van zijn Geskuimdige voor lichting. G. P. E. WEIJER Ambtenaar in hart en nieren Voorts was de heer Weijer talloze Jaren de rechterhand van B. en W. en de vraagbaak van vele ambtenaren. Onder dit werkzaam leven wordt a.s. vrijdag. athans gemeentelijk, een streep gezet. De heer Weijer. gaat die dag. in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd, met pensioen. Met pensioen, doch hij voelt zich nog niet uitgerangeerd. Want de heer Weijer die het nu wat langzamer-aan-gaat- doen. hoopt npg wel van het leven te genieten ...Er wacht mij", zo drukte hij zich tegenover ons uit. „met mijn vrouw nog een mooie tijd. Nog kort ge leden ben ik rijles gaan nemen. Samen denken wij nog vaak op stap te gaan. Daarnaast heb ik belangstelling toch een hobby? voor de staatkundige ge schiedenis van diverse landen". Reeds op zeer jeugdige leeftijd hij was eerst vijftien jaar begon de heer Weijer zijn ambtelijke loopbaan in zijn geboortestad. Bij de afdeling Openbare Werken. In Leidse dienst Acht jaar heeft hij in de Maasstad gewerkt. -De jonge Weijer, die al spoe dig het diploma voor gemeente-admi nistratie behaalde, trad in sep tember 1918 als commies vierde klasse in Leidse gemeentedienst, waar hij tewerk werd gesteld op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentese cretarie. Reeds spoedig daarna werd hij ondeT het burgemeesterschap van de heer De Gijselaar bevorderd tot hoofdcommies, waarna hij in 1930 werd aangesteld als administratief hoofdambtenaar bij de Dienst van Gemeentewerken. Op 1 maart 1933 werd hij benoemd tot chef van de afdeling Algemene Za ken van de secretarie in de rang van referendaris. Op deze afdeling werden toen alle secretariezaken behandeld, uitgezonderd die, welke thuis hoorden op de afdelingen Financiën, Onderwijs en Bevolking. Na eerst bevorderd te zijn tot admi nistrateur. werd hij in 1955 bevorderd tot administrateur A. Enige jaren na de oorlog hij was toen reeds benoemd tot loco-secretaris werden de secretarie-afdelingen ge reorganiseerd. Er kwam o.a. een afzon derlijke afdeling Openbare Werken. De afdeling van de lieer Weijer werd om gedoopt tot afdeling Sociale en Perso neelszaken. Op deze afdeling worden ook thans behandeld de beleidszaken betreffende sociale zorg. gezondheids zorg en subsidies voor sociale instellin gen. alsmede de personeelsaangelegen heden (reohtsipositie en salarisregelin gen inclusief de uitvoering er van). In verband met deze werkzaamheden is de heer Weijer o.a. secretaris van de commissies voor de Sociale Zaken, Per soneelszaken en Endegeest Onder dit werkzaam leven, In dienst der gemeenschap, wordt a.s. vrijdag een streep gezet. Is de heer Wejjer. die on der vier burgemeesters heeft „gediend", ambteloos burger Trouw wordt beloond, vandaar dat zijn afscheid deze dag plaats vindt in de „trouw"-zaal van het Stadhuis. Om kwart voor twaalf Advertentie Zijdie liet nodig hebben Dankzij liet werk van Leidse raad voor kinderuitzending Vele weken in het jaar wordt op de Leidse burgerij financieel beroep gedaan. Doet de ene week Chr. Jeugdhulp een financiële aanval op de beurs van de Leidse ingezetenen, een volgende week doen de militaire fondsen, het Anjerfonds, de Em- mahloemcollecte, de t.b.c.-bestrljding of het Leger des Heiis een beroep op de offerzin van Leiden. In de komende week is dat de Leidse Raad voor Kinderuitzending een lichaam waarin de plaatselijke verenigingen van het Centraal Ge nootschap, de R.-K. Kinderuitzen ding sverenigingde Ver. van Chr. Gezondheidskolonies, de Vrijz. Chr. Gezondheidskolonie „Naar Buiten", de Dr. Van Voorthuysenstichting en de Ver. Philadelphia van de ds. De Wolffschool nauw samenwerken. Het gaat de besturen van al deze ver enigingen in de eerste plaats om HET KIND. Ongeacht de geestelijke in stelling of de financiële draagkracht van de ouders er zijn 26 gezond heidskolonies gaat het om het kind, dat deze verzorging van node heeft. Komt een kind daarvoor in aanmerking hetgeen geschiedt op medisch advies dan wordt het voor zes weken uitgezonden naar een ge zondheidskolonie in een bosrijke om geving, dan wel naar strand, duin en zee. De resultaten in opvoedkundig en medisch opzicht zijn er om te bewij zen. dat een dergelijke uitzending het kind heeft goed gedaan. De nazorg, welke al deze verenigingen individueel toepas sen, doet dan de rest. In het besef, dat kinderuitzending naar gezondheidskolo nies ook voor de toekomst nodig is en blijft, doet de Leidse Raad voor Kinder uitzending in de komende week een be roep op de Leidse burgerij. In verband met deze collecte, welke geheel in het teken staat van hen. die het nodig hebben, verzoekt de directeur van de G.G. en G.D., dokter J. G. Bazuin, ons opname van het volgende: Nu van 26 juni t/m. I juli de geza menlijke verenigingen voor kinderuitzen ding. verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzending, wederom een beroep doen op de milddadigheid van het pu bliek zU het mij vergund even stil te staan bij het prachtige werk van deze uitzendverenigingen en de betekenis hiervan na te gaan voor de gezondheid van onze kinderen. Zeker, de sociaal-hygiënische omstan digheden waaronder het kind tegenwoor dig wordt grootgebracht zijn beter dan vroeger. De tuberculose is gelukkig lang zamerhand aan het verdwijnen, de voe ding is beter en deskundiger samenge steld dan 25 Jaar geleden en echte on dervoeding komt bijna niet meer voor. Men zou zich daarom kunnen afvra gen of kinderuitzending nog wel nood zakelijk is. Toch kan deze vraag zonder meer bevestigend worden beantwoord. Het mag dan waar zijn dat de tuber culose bij kinderen sterk is teruggelopen, maar de kans op besmetting door vol wassenen van het in slechte conditie ver kerende kind blijft. Wij zullen dus moe ten zorgen dat de besmetting geen kans krijgt door het kind in zo goed mogelijke conditie te houden. Steeds is er nog een vrij grote groep kinderen die na een langdurige of ernstige ziekte weer moeten aan sterken en op verhaal komen. Ook voor hen is uitzending naar een ko loniehuis aangewezen. Maar even eens onze astma- en bronchitis-kin- deren en vooral ook de tegenwoordig zo talrijke nerveuze kinderen. Ner veuze kinderen die juist door hun zwakke constitutie zo nerveus zijn geworden. Hierbij moet vooral ook gedacht worden aan gevolgtoestan- inuiniiiiniiiiiiiiiiiaiiiniiiunDiiDniiiDiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiioiniiiiiiiiQiiiniiiiiiniiiiiiiiiiDiniiiiiiii LUXOR Een jonge, vooruitstrevende, sportieve dominee, die rock 'n roll- feestjes organiseert om de jeugd van de straat te houden, wordt in een stadje met dorpsallures onmogelijk gemaakt door een nozem, die de brave geestelijke bij de goegemeenschap afschildert als een individu dat jongens lastig valt. Als 's nozems beroeringen worden ondersteund door een twij felachtige verklaring van een dertigjarige domineesdochter, die vergeefs heeft geprobeerd de jonge dominee in te palmen, wordt de zaak kritiek. Ruiten van de pastorie worden ingegooid, de dominee krijgt tientallen anonieme briefjes, de banden van zijn auto worden herhaaldelijk doorge sneden en hij wordt zelfs bedreigd met een pak slaag. Ziedaar de niet oninteresssante pro bleemstelling in de film „De Schaamte lozen". De uitwerking is echter minder sterk. De franje die men om het eigen lijke verhaaltje heen heeft geweven, kennelijk om een zo groot mogelijk pu bliek te lokken, en een geforceerde hap py-ending zijn daar niet in de laatste plaats de oorzaak van. Wat doet bijvoorbeeld rock 'n roll- zanger Cliff Richard in deze film? Hij zingt drie van zijn succesliedjes en be wijst in de schaarse momenten dat hij op het witte doek is te zien, dat hij de zoveelste „pop-singer" is die niet kan acteren. Met het verhaal waar de film om draait heeft hij niets uitstaande, men Tarzan en de luipaard-koningin Spannend verhaal en goed trapeze-werkin het oerwoud REX „Tarzan en de luipaard-ko ningin" is een film, die niet slechter en niet beter is dan wat Tarzan-films normaal te bieden hebben. Een span nend verhaal en goed „trapeze-werk" in het studio-oerwoud. Middelmatig spel. De beste „acteur" in dit oerwoudver- haal is misschien wel een kleine aap, een chimpansee, die zorgt voor de ko mische noot. Dit dier is voortreffelijk gedresseerd. Het verhaal vertelt ons van een dorp, dat. gezien sommige opnamen van dieren, die werkelijk in het zwarte werelddeel schijnen te zijn gemaakt, in Afrika ligt. Tarzan is er met zijn ge blondeerde jungle-vriendin en een knaap die wellicht voor zijn zoon moet door gaan. Hier blijkt, dat een karavaan is overvallen door „luipaarden". Iedereen gelooft dit, behalve Tarzan. Men besluit het oerwoud in te trekken teneinde een en ander uit te zoeken. Een aanval, die door de „luipaardmannen" met ech te luipaarden wordt georganiseerd, kan Tarzan niet om de tuin leiden. Een tweede karavaan vertrekt. De lui paardemannen verschijnen ten tonele, maken het mannelijk gedeelte van de stoet af en sleuren een viertal jonge meisjes mee. Tarzan treedt op als redder in de nood. Spannende achtervolgingen door het. reeds eerder genoemde studio-oer woud zijn het gevolg. Tarzan wordt met vriendin en zoon gevangen genomen, doch weet met hulp van de kleine chim pansee te ontsnappen. De luipaardmannen en hun luipaard priesteres alsmede een (onbetrouwbare) arts worden door zijn toedoen verplet terd onder vallend gesteente. krijgt eerder de indruk dat men het oorspronkelijke verhaal hier en daar wat heeft „aangepast" om Cliff terwille van zijn fans een rolletje te kunnen toebe delen. Het duurt trouwens lang, voordat er tekening in het verhaal komt. Men laat de toeschouwers eerst uitgebreid genie ten van veel vrouwelijk schoon en een serie wilde rock-scènes. Na deze inlei ding wordt de film ook voor meer kri tische toeschouwers wel de moeite waard tot enkele minuten voor de afloop. Kan men er nog wel mee akkoord gaan, dat de wraakzuchtige domineesdochter tot inkeer komt, bepaald ongelooflijk is het, dat de jonge dominee haar hoewel hij Sarah Churchill als dommees- dochter in een moeilijk parket als zij wordt lastig gevallen door de super nozem van het stadje (Andrew Ray). haar dus eerder de bons heeft gegeven ziet als de vrouw met wie hij er goed aan doet in het huwelijksbootje te stap pen. De hoofdrollen worden goed gespeeld, vooral door Anthony Qua.vle als de do minee en Andrew Ray als de nozem. De domineesdochter wordt gespeeld door Sarah Churchill. Dat zij de dochter is van Sir Winston en dat zij regelmatig beboet wordt wegens openbare dron kenschap lijken ons in dit geval bijza- Geslaagd voor V.A.M.O.R.-dlploma Voor het examen van de Stichting Vakopleiding Auto- en Motorryschoolbe- drijven (VAMOR) zijn te Den Haag ge slaagd: de heren A. Kret. Th. A. M. Stalling, R. van Straten. H. Vlasveld, allen uit Leiden en de heer C. van Dijk uit Katwijk. De geslaagden hebben thans de bevoegdheid bij het praktisch en theoretisch rij-examen van hun leer lingen aanwezig te zijn. den van de nog steeds voor velen zeer ongewenste en soms ontoelaat bare woonsituatie in deze gemeente. Het staat vast dat opneming van deze kinderen in de koloniehuizen, waar met alle beschikbare middelen wordt gepoogd de kinderen weer tot rustige evenwichtigheid te brengen, van onschatbare waarde is ter voor koming van ernstiger psychische stoornissen. Kinderuitzending is en blijft noodza kelijk en het is nog steeds zo dat er meer kandidaatjes zijn dan mogelijkheid tot plaatsing in verband met de financiële draagkracht van de verenigingen. Het is daarom dat ik hierbij een drin gend beroep doe op het publiek om de as. collecte ruim te gedenken, want kin deruitzending is en blijft noodzakelijk en de bijna 200 kinderen die zo Jaarlijks worden uitgezonden zullen U daarvoor dankbaar zijn. Zoekt U een van f 40.— of f 400.—. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. De zoon van de Rode Piraat Avonturenfilm in optima forma LIDO De parodie in de film „De Rode Piraat", die enige weken geleden in dit theater draaide, geldt niet de film „De zoon van de Rode Piraat", die deze week te zien is. Een goede enscenering van de gevechten, passen de muziek, geen onverdienstelijk spel van de hoofdpersonen en mooie kleuren, ziedaar de elementen voor een onder houdende avonturenfilm. Opmerkelijk was. dat „tarzan" Lex Barker in deze Italiaanse film" er niet uitgespeeld werd, maar zich naast de vurige Silvia Lopez wist te handhaven. De comte Enrico di Ventimiglia zoekt zijn halfzuster, die geroofd is. Hij doet dit als piraat en edelman. Bij een van zijn jachten op een verrader verovert hij niet alleen een schip, maar ook het hart van de beeldschone markiezin Car men. Wanneer hij verneemt, dat zijn zuster ergens op het land in leven is. verlegt hij zijn speurtocht naar het land. Talloze spannende gevechten gaan er echter nog aan vooraf, voor hij de slechte gouverneur kan ontmaskeren en niet alleen zijn zuster, maar ook Car men in zijn armen kan sluiten. Een avonturenfilm uit het goede celluloid gesneden. In het voorprogramma een bijzon der charmante film over Spaanse dan sen in de meer geperfectioneerde ballet- 1 vorm. Alleen de zon was getuige Beklemmend filmwerk Studio „Alleen de zon was getuige" is een beklemmend en bijzonder sfeervol filmwerk, waarin niet alleen enkele jonge mensen, maar ook natuurelementen als de zon en de zee een hoofdrol spelen. Hoofdpersoon is de "have-not" Ripley die zijn rijke vriend vermoordt om diens plaats in te kunnen nemen, zowel letter lijk (om geld van de bank te halen) als figuurlijk (in zijn verhouding tot de ver loofde van zijn vriend). Technisch is deze film bijna volmaakt. De hoofdrollen worden met veel talent gespeeld. Studio prolongeert dus deze film die vorige week in Lldo draaide. De eerste man op de maan Britse zelfspot met de lancering van maanraket CASINO De Britse regisseur Basil Dearden staat bekend als iemand, die voor een film meer of minder niet opzij gaat, al blijft hij altijd de vakman, die er wat van weet te maken. Zo is het ook met dit luchtige, vluchtige en kluch tige geval, waarin Kenneth More als de komieke astronaut herhaaldelijk voor een lachbui zorgt en Shirley Anne Field, een jeugdig Rank-sterretje, het vrouwe lijk element op bekwame wijze verte genwoordigt. Zij slaagt er namelijk in maanreiziger William Blood (Kenneth More» van zijn afkeer tegen huweiyks- Slannen te genezen. Maar voordien is er eel wat gebeurd. William is namelijk „proefkonijn" van het Wetenschappelijk Centrum voor verkoudheidsonderzoek, maar wordt daar ontslagen, omdat hij nooit ziek is En dat is weer een nor maal gevolg van het feit, dat hy zich geen zorgen maakt. Dit laatste blijkt o.m. als hij zich laat vinden voor de eerste reis naar de maan. Men ziet de uitvoerige voorbereidingen, een mengel moes van werkelijkheid en potsierlijke spot. Het slot van de maanreis is ver rassend en het slot van de film niet minder, al deden de charmes van Shir ley dat wel verwachten. Wie onbezorgd wil lachen en waardering heeft voor ty- pisch-Britse zelfspot (de wetenschappe lijke staf van het raketcentrum bestaat uit karakteristiek-Engelse figuren ?n er is niet verzuimd met hun zwakheden een vriendelijk loopje te nemen), verzuimt deze alleraardigste ontspanningsfilm niet. „Rilling" („Taste of fear") Toppunt van sensatie Trianon Het lijkt er soms op, alsof de huidige filmregisseurs er een ongemeen behagen in hebben, de mensen de stuipen op het lijf te jagen! Het kan niet griezelig, niet op windend genoeg. Voorbeeld daarvan was Psy cho van Hitchock, nu is daar ..Rilling" („Taste of fear") van de regisseur Seth Holt. Rillingen genoeg, als ge naar dit geraffi neerd opgezette en uitgewerkte produkt kijkt. Alle ingrediënten om U de griezels te bezorgen, zijn aanwezig. Een vrouw, die met behulp van een geliefde haar man vermoordt een invalide dochter van de vermoorde, die omdat zy de enige erfgename van haar schatrijke vader la krankzinnig gemaakt moet worden, zodat haar het beheer over het onmete lijk vermogen van de vader niet ten deel kan vallen, sollen met het lijk van de vermoorde man door het ganse huis, waardoor het meisje denkt dat zU aan hallucinaties gaat lyden en nog zoveel méér waarvoor u sterke zenuwen moet hebben, om het allemaal te kunnen ver dragen. Dan óók de beroemde Hltchcock-gil uit .Psycho", telkens wanneer dat meis je de schrik van haar leven krijgt.... Die gillen komen onverwacht: wees op uw hoede! U weet nu dus zo'n beetje wat u te zien zult krygen. Het verhaal en de ont- knoping vertellen wy u maar niet, een deel van de spanning zou dan voor u by voorbaat weggenomen zyn. Susan Strasberg. Ronald Lewis en Ann Todd spelen de hoofdrollen in dit wel onwaarschyniyke verhaal, waarin alles by elkaar gehaald is. om van uw nachtrust te beroven. Maar het schijnt dat ten top gevoerde sensatie tegenwoordig in de mode is en de makers van films ais deze speculeren daarop. Vermoedciyk met groot succes!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3