„laat ons openhartig met de papoea's gaan praten'' Wal Chroesjtijow wenst is geen vredes- maar verdelingsverdrag WEERBERICHT Foto Holvast Onderhoud 'Nasoetion-Duynstee Studiecommissie Nederlanders en Indonesiërs in overweging FLIM Premier Debré poogt de Franse boeren tot kalmte te brengen Geen tijdelijk voogd meer (§uc/ Qltt teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 JUNI 1961 No. 30388 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Naar liet scheppen van betere verhoudingen (Van onze Haagse correspondent) Misschien zal prof. Duynstee als hij uit Parijs terugkomt ons vertel len of onze veronderstelling, dat het contact met Nasoetion reeds in Parijs zal worden gelegd, juist is. Dat schreven wij gisteren toen wij de veronderstelling naar voren brachten, dat reeds nu in Parijs door de groep Rijkens contact zou worden opgenomen met de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion. En prof. Duynstee heeft ons niet alleen verteld, dat onze veronderstelling juist was, maar ook, dat hij gisterochtend om 9 uur reeds met generaal Nasoetion zat te praten. Het onderhoud heeft een uur geduurd, meer tijd kon de Indo nesische minister niet vrijmaken. Hij brengt tenslotte een officieel be zoek aan Frankrijk en daarvoor is een zeer bezet programma opgesteld. „Serieus voorstel" „Indonesië is bereid een voorstel, dat de indruk maakt serieus te zijn, te overwegen", zo werd ons verteld. „Als een dergelijk voorstel wordt bijvoorbeeld beschouwd dat de Indonesische regering de gelegenheid krijgt te spreken met en tot de Papoea-bevolking van Nieuw- Guinea, in het bijzonder met de Pa poea-leden van de Nieuw-Guinea-raad. Er zou een studie-commissie komen van Nederlanders en Indonesiërs en de In donesische leden zouden dan contracten opnemen met leden van de Nieuw-Gui nea-Raad en deze kunnen uitnodigen een bezoek aan Djakarta te brengen. Zulk een studie-commissie zou zich een beeld kunnen vormen van de situatie in het „andere" gebied. Indonesië zal Pa poea's die een bezoek aan Djakarta brengen, als volwaardige staatsburgers beschouwen eü hun gaarne laten zien hoe het leven in Indonesië is en ook hoe men in Indonesië werkt. Dit mag dan misschien technisch minder vol maakt zijn dan in West-Europa hel ge val is, het enthousiasme, zo werd van de zijde van generaal Nasoetion ge zegd, is er echter zeker zo groot. In dien Nederland zou willen medewer ken om ook een groep Indonesiërs de gelegenheid te geven een bezoek aan Nieuw-Guinea te laten brengen, dan zou reeds een zeer. belangrijke stap zijn gedaan naar een goede verstandhouding. „Laat ons met de Papoea's praten!", zo is van Indonesische zijde gezegd. „Wij zouden hun dan duidelijk kun nen maken, dat zij door ons als gelij ken worden beschouwd. Prof. Duynstee had de indruk, dat Indonesië de Nieuw- Guinea-raad in stand zou willen hou den en eventueel uitbouwen. Prof. Duyn stee had de goede hoop dat West-Irian de status van „Daerah Istimewa" (bij zonder gebied) zou kunnen krijgen op dezelfde wijze als ook Atjeh deze sta tus heeft. Indonesië wil de zelfbeschik king van de Papoea's niet met voeten treden en na verloop van tijd zouden zij eigener beweging kunnen besluiten een deel te gaan worden van Indonesië. Indonesië zou, indien een dergelijk plan Advertentie PORTABLE RADIO'S diverse merken, v.a. f 39.75 Persoonlijk' service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden, tot morgenavond: Het blijft zeer waarschijnlijk overal droog, maar wel zullen wolkenvelden het land binnendrijven. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als die van vandaag waarbij het in de zuidelijke provincies wat warmer is dan in het noorden van het land. (Opgemaakt te 10 uur) Strandverwachting voor morgen (Van een weerkundig medewerker) Weekeinde met zonnig en iets warmer strandweer en zwakke zuidwesten wind. Overdag temperaturen van 19 tot 21 graden. Temperatuur zeewater 16 gra den. Vooruitzichten; Geleidelijk iets warmer strandweer met zonnige perio den. 25 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 17.21 uur; onder: 2.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.16 en 12.49 uur; laagwater te 8.13 en 20.51 uur. (26/6 hoogwater te 1.09 en 13.40 uur, laagwater te 20.51 en 9.08 uur). Advertentie 's ZONDAGS UW FILM IN DE BUS, 's MAANDAGSMIDDAGS na 4 u. klaar! Rolfilms ontw. en afgedrukt in 1 dag. Apothekersdijk 27 - Leiden Dit nummer bestaat uit i8 pagina's en een Bijvoegsel. Een petitionnement? (Van onze Haagse correspondent 1 Naar wij menen te weten bestaat er in de groep Rijkens ernstige ontstemming over de wijze waarop in sommige persorganen wordt geoordeeld over de activi- 1 teiten, die in het bijzonder door enige vooraanstaande figuren 1 uit deze groep zijn ontwikkeld 1 t.a.v. de verstandhouding met Indonesië. Ook in departementale krin- gen heeft de groep enige malen bemerkt, dat men niet alleen af- i keurend oordeelt over deze acti- i viteiten, maar ook de vraag wel heeft laten vallen, of de activi- j teiten geen strafbaarheid ten gevolge zouden kunnen hebben. In de groep Rijkens is als re- actie hierop de gedachte geop- perd gebruik te maken van het grondwettelijk recht van petitie. j Men schijnt te menen, dat het Nederlandse volk in meerderheid I, achter een petitionnement zal staan, dat beoogt de regering tot grotere activiteit te bewegen teneinde tot betere betrekkingen met Indonesië te komen. zou worden verwezenlijkt, loyaal en vriendschappelijk bereid zijn de diplo matieke betrekkingen met Nederland te herstellen. De man, die in Indonesië met alle aan gelegenheden Nieuw-Guinea betreffend, is belast, is generaal Nasoetion. Hij is dus zeker bevoegd over de hierboven geschetste gedachtè zijn mening ken baar te maken, zo werd ons medege deeld. Antwoord in september Het zou geenszins noodzakelijk zijn dat er met te grote voortvarendheid te werk zou worden gegaan. Er wordt b.v. gedacht aan het min of meer officieel antwoord in de loop van september a.s. Men is zich in Indonesische even goed als in Nederland ervan bewust, dat het niet bestaan van diplomatieke betrekkingen zeer nadelig is. Zouden die eenmaal hersteld zijn, dan kunnen aller lei andere onderwerpen weer aan de orde worden gesteld. Prof. Duynstee dacht bijv. aan de verkoop van Indo nesische produkten op de Nederlandse markt. Bijster gelukkig is men in In donesië nu ook niet met de proeven om de Indonesische produkten op andere Westeuropese markten te verhandelen. Er kan dan ook gedacht worden aan betaling van de in beslag genomen be drijven en bezittingen. Van de op brengst der bedrijven wordt, zoals be kend, jaarlijks 3 gereserveerd om t.z.t. aangenomen dat er weer meer redelijke betrekkingen met Nederland ontstaan aan de eigenaren te wor den uitgekeerd. Zo zijn er nog vele an dere onderwerpen, die op korte ter mijn aan de orde kunnen worden ge steld. Een der belangrijkste problemen, waarvoor Indonesië zich ziet gesteld is de wijze waarop de Sowjet-Unie de neu- tralist-ische positie tracht te ondergra ven. Als Indonesië niet neutralist ïsch. kan zijn, dan zal het moeten kiezen" tussen het Amerikaanse en het commu nistische bloc. Dat wil Indonesië trach ten te voorkomen. Prettige herinnering Prof. Duynstee verklaarde een bijzon der prettige herinnering te hebben aan het gesprek met generaal Nasoetion. Hij hoopt van harte, dat de Nederlandse regering, die tot nu toe van alle be sprekingen een verslag heeft ontvan gen, de bereidheid zal kunnen opbrengen om de noodzakelijke stappen te doen, om betere verhoudingen te scheppen. „Tot nu toe is Nederland er slechts ui geslaagd de betrekkingen steeds slech ter te doen worden. Mogelijk kan door het volgen van deze, misschien wat on gewone weg een wijziging ten goede ont staan, zo zei hjj. Prof. Duvnstee heeft, gisteravond ook mr. Paul Rijkens op de hoogte gesteld van het resultaat van het jnderhoud met generaal Nasoetion. TV toespraak van Nasoetion? De V.P.R.O. heeft in Parijs een te levisiereportage gemaakt van de aan komst en het bezoek van de Indone sische minister van defensie, generaal Nasoetion in Parijs. Vermoedelijk zal generaal Nasoetion de gelegenheid krijgen om het Nederlandse televisiepubliek toe te spreken. Rede voor radio en televisie (Van onze Parijse correspondent) Terwijl gisteren de Franse boe ren, die het 's middags speciaal op de woning van de minister van Landbouw in het stadje Fontenay- le-Comte hadden gemunt, alweer plannen smeedden om in de ko mende dagen met hun tractoren weer andere wegen te blokkeren, hield premier Michel Debré 's avonds om 8 uur voor televisie en radio een rede om te pogen hen tot kalmte te brengen. Debré bezwoer de boeren zich niet door demagogen tot nieuwe sabotage daden te laten verleiden, en hij wees op de indrukwekkende sommen die de regering nu voor de modernisatie van de landbouw had uitgetrokken. Dit jaar was de landbouwbegroting al met 25 pet verhoogd, zo constateerde hij, en in 1962 zou een bedrag van honderd mil jard franken voor dit departement wor den gereserveerd. Er zullen in drie Ja ren tijds vele nieuwe abattoirs en mo derne veilinggebouwen komen en aan die projecten zullen dan ook nog eens miljard franken worden besteed. De kleine, onrendabele boerenbedrij ven zouden echter verdwijnen of worden samengevoegd, maar ook dan bleef het grote probleem van de Franse land bouw. zo betoogde de minister-president, hoe de export te verzekeren. In dat licht liet de premier een duidelijke waarschuweing horen aan het adres der vijf medelanden van Klein-Europa, toen hjj uitriep dat de hangende landbouw- kwesties in het raam van de Euro- markt terstond geregeld moesten wor den, en dat anders Frankrijk zijn hou ding in dit verband geheel zou dienen te herzien. Ofschoon de premier er gisteren in zijn rede met geen woord op zinspeelde, werd door regeringskringen in Parijs niettemin verzekerd, dat hij weinig waar dering had gevoeld voor de gerechte lijke uitspraak van woensdag j.l. waar bij de twee boeren werden vrijgespro ken die in Morlaix enige weken geleden de leiding hadden bij de bestorming van de onderprefectuur die zij toen een halve nacht in handen wisten te hou den. De regering zou tenminste een symbolische of principiële straf heb ben verwacht. Ook verschillende kran ten merkten gisteren in hun commen taren op dat nu dus is bewezen dat iedere burger zich ongestraft van pu blieke gebouwen mag meester maken. OVEREENSTEMMING ARBEIDSVOORWAARDEN NED. SPOORWEGEN Tussen de vertegenwoordigers van de directie en het personeel van de Ned. Spoorivegen is gisteravond vol ledige overeenstemming bereikt over de herziening van de secundaire ar beidsvoorwaarden van het spoorweg personeel. Een rapport van deze paritaire commissie is aan de directie en de personeelsraad van de NS aangebo den. Na behandeling in de vakorga nisaties zal in een bespreking tussen directie en personeelraad ten aan zien van de voorstellen een beslissing worden genomen. Daarna zal voor een aantal punten de goedkeuring van de bevoegde autoriteiten worden gevraagd. De overeenstemming werd bereikt over de volgende elf in bespreking gekomen onderwerpen: 1) verhoging van de bij slag voor onregelmatige dienst, waarbij een differentiatie wordt gebracht in de bedragen van deze onregelmatigheidsbij slag, afhankelijk van de periode waarin men arbeid verricht; 2) invoering van een extra onregelmatigheidsbijslag voor bijzonder onregelmatige diensten; 3) ver werking van de inkomsten verkregen uit de onregelmatigheidsbijslagen in de uit keringen bij ziekte en ongeval: 4) ver goeding in een aantal gevallen van reis tijd voor het gaan naar en komen van het werk; 5) vergoeding voor overwerk en voor werk buiten de gebruikelijke diensttijd; 6) vergoeding voor het be reikbaar moeten zijn buiten diensttijd; 7) vergoeding voor het op zeer korte ter mijn in dienst komen na oproep: 8> ver goeding voor het op korte termijn ver schuiven van de voorgeschreven dienst tijden; 9) wijziging van de bestaande verlofsregeling; 10» compensatie voor het dienst doen op algemeen erkende chris telijke feestdagen; 11» wijziging van de regeling van vergoeding van reis- en verblijfkosten. Brandt hekelt rede Russische premier (Van onze correspondent in Bonn) Premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie heeft een vertrokken beeld van het huidige Duitsland gegeven in zijn rede bü de 20ste verjaardag van Hitiers aanval op Rusland, aldus verklaarde gisteren de burgemeester van West-Berlijn én de socialistische kandidaat voor het Bondskanselierschap, Willy Brandt. Het vredes verdrag dat Chroesjtsjow nu wenst te sluiten, is helemaal geen vredesverdrag, maar een delingsverdrag zo ging Brandt verder, en hij kenschetste een eventueel apart verdrag tussen Moskou en Oost-Duitsland als „Een pact sluiten met zich zelf", een uitdrukking die in dit verband ook door de officiële woordvoerders van de Bondsregering wordt gebruikt. Bij de Nederlandse ambassade in Parijs heeft de Franse minister van Onderwijs Lucien Page (links) een fakkel ontstokendie dit vuur naar Utrecht brengt om er het vreugde vuur ter gelegenheid van het lus trum van het Utrechts Studenten Corps mee te ontsteken. De fakkel drager was de student N. M. A. ter Linden (rechts) die de hoofdrol in het lustrumspel Francois Villon speelt. De baby-affaire De Katwijkse advocaat, mr. W. M. A. Kalkman, is niet langer tij delijk voogd over de nu een jaar oude Oostenrijkse baby Adèle Paul, zo is gisteren door een be slissing in raadkamer van de Hoge Raad komen vast te staan. Zoals bekend, was mr. Kalkman bij beschikking van de Leidse kantonrech ter benoemd tot tijdelijk voogd over de Oostenrijkse baby. die ten huize van de familie De Leeuw te Oegstgeest ver toeft. De Haagse rechtbank vernietigde deze beschikking, nadat door de raad voor de kinderbescherming appèl was aangetekend tegen deze beslissing van de kantonrechter. Mr. Kalkman ging vervolgens ln cas satie tegen de uitspraak van de recht bank, maar zijn beroep werd gisteren door ons hoogste rechtscollege verwor pen. Ruil gevangenen De gezagvoerder van het bij Cairo verongelukte KLM-toestel Sirius. de heer K. Reynolds, is gisteren op Schiphol gearriveerd. Hij werd op een baar uit het vliegtuig gedragen en met een ziekenauto naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerdDe aankomst bij het zie kenhuis. Verder trok Brandt van leer tegen de communistische theorie dat Oost-Berlijn de rechtmatige hoofdstad van Oost- Duitsland zou zijn. Er is een uitzonde ringsgebied in Duitsland en dat omvat geheel Berlijn, aldus de Westberlijnse burgemeester. Tenslotte zei Brandt in zijn verklaring dat hij van belang acht, dat de leden van de Verenigde Naties snel en afdoen de over het Westduitse standpunt ten aanzien van Wcst-Berlijn moeten wor den ingelicht, ln het bijzonder met het oog op Chroesjtsjows suggestie dat de Verenigde Naties wellicht een rol zou den kunnen spelen bij en na de vor ming van een vrije stad West-Berlfjn. Robert McNamara. de Amerikaanse minister van Defensie, heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat Ame rika niet onmiddellijk van plan is zijn troepensterkte of vuurkracht in West- Berlijn of in Europa te vergroten. In antwoord op vragen zei de minister ook. dat Amerika niet voornemens is zijn vastberadenheid in de Berlijnse kwestie te tonen door maatregelen als het op roepen van eenheden van de nationale garde of het op grotere schaal aan werven van militairen. Evenmin is men van plan deze zomer de militaire ver loven in West-Berlijn te beperken. Toen men de minister nogmaals wees op geruchten over een versterking van de Amerikaanse strijdkrachten in Ber lijn en Europa, zei nfj; „Ik wil niet zeggen dat wij het niet zullen doen, maar alleen dat wfj niet het voorne men hebben het in de nabije toekomst te doen". Grissom of Glenn maakt ruinitevluclit Van welingelichte zijde te Cape Ca naveral is gisteren vernomen dat de tweede Amerikaanse ruimtevaarder waarschijnlijk omstreeks 18 juli een rulmtevlucht zal maken. Hij zal daar bij gebruik maken van een „Mercury" cabine. De 21 meter lange „Redstone"-raket die voor de lancering van de cabine zal worden gebruikt, is gisteren op een lan- ceerblok geplaatst In de eerste helft van juli zullen talrijke proeven met de gereedstaande raket worden genomen. Voor deze ruimtevaart zou luitenant kolonel John Glenn van de mariniers of kapitein Virgil Grissom van de lucht macht worden aangewezen. tegen tractors gaat niet door Het Amerikaanse comité dat zich heeft ingespannen om 1.200 Cubaanse gevan genen vrij te krijgen door uitwisseling tegen tractors, heeft gisteravond mee gedeeld dat het zijn werk niet langer voortzet daar premier Castro naar de mening van het comité „verwerkelijking van ons humanitair doei" onmogelijk heeft gemaakt. Castro had het aanbod van 500 lichte landbouwtractors van de hand gewezen op het ogenblik dat er hoop bestond op overeenstemming over het type tractor. De Cubaanse leider had zijn oorspronkelijke aanbod om de 1.200 Cubanen tegen 50 Otractors uit te wis selen veranderd in de eis dat hij 28 miljoen dollar of het equivalent daarvan Wilde hebben. Dit kan alleen worden opgevat als een poging om iedere mo gelijkheid van overeenstemming te ver nietigen. aldus het comité. Het verklaart verder dat de bijdragen die voor de uit wisseling zijn ontvangen, zullen worden teruggegeven. Zoals bekend betreft het hier 1.200 Cubanen die tijdens de Jongste mislukte inval op Cuba werden gevangen geno men. Radio-Havanna had eerder verklaard dat de Cubaanse premier van het begin af duidelijk het. type tractor en het aantal dat hij wilde hebben had aange geven. Uit het Leidsch Dagblad van 27 Junij 1861: —Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat de alphabetische naamlijst van alle personen, die, overeenkom stig de wet van den 11 Apr. 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter inzage van belanghebbenden zal liggen ter Secretarie dezer gemeente van den 20 tot den 27 Juni) aan staande, en dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuis.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1