Vele problemen rond 5-daagse schoolweek I mi.. i 111! JIJ Teenagers helpen „in de rimboe" Hoe denk er over! Meer nadelen dan voordelen KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS is mm» i Geweld en wreedheid in Amerikaanse Iv c. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 24 juni 1961 Vijfde blad no. 30388 Wel of geen vijfdaagse schoolweekMet deze vraag actueler dan ooit, nu het oude schooljaar er bijna op zit en de lesroosters voor het nieuwe gefabriceerd moeten worden richten we ons vandaag in het bijzonder tot de schoolgaande teenagers. Let wel, we vragen niet: wel of geen vrije zaterdag. In dit geval zouden de meeste scholieren dunkt ons, niet lang over een antwoord hoeven na te denken. Maar de invoering van de vijfdaagse schoolweek betekent meer dan alleen het sluiten van de scholen op zater dagochtend. Het betekent onder andere, dat men de lesuren, die men op deze ochtend dan mist, op andere dagen zal moeten inhalen. Ilü! Thomas J. Dodd, voorzitter van de subcommissie voor jeugdmisdadigheid uit de Amerikaanse Senaat, heeft de televisiemaatschappijen in de Verenig de Staten er van beschuldigd, dat ze speculeren op lagere instincten door misdaad, geweld ën wreedheid in hun programma's te laten overwegen. Dodd sprak op een openbare verga dering die zich bezighield met het ver band tussen televisieprogramma's en de toenemende jeugdmisdadigheid in de Verenigde Staten. Volgens de sena tor was het aantal programma's dat door hem werd gelaakt, van 16.6 pro cent in 1954 gestegen tot 50.8 procent in 1961. Het feit dat deze programma's werden vertoond in de late namiddag en vooravond, aldus Dodd, maakte dat him kijkerdichtheid groot was. Dr. Ralph J. Gary, hoogleraar in de psychologie van de opvoeding aan de universiteit van Boston, zei: „De pro blemen van het leven worden met ge welddadige middelen opgelost, en het is het resultaat dat van betekenis is. Geld en aanzien leert men zien als de doelen waarnaar men moet streven. Zachtheid en respect bestaan nauwe- ïyks". „De positieve kant van televisie is", aldus dr. Gary, „dat televisie de kin deren bezighoudt, hen opwinding en spanning bezorgt. Zij draagt bij aan de vocabulaire vorming van het jonge kind. Zij is een boeiende metgezellin van het kind en dikwijls een stimule rende." Een groep ouders van de „National association for better radio and tele vision" in Amerika heeft onlang het Congres meegedeeld, dat in de herfst van 1960 in één week door de Ameri kaanse televisie 144 moorden, 53 „moorden uit zelfverdediging" en een reeks gewelddadigheden van andere aard werden uitgezonden. De ouders vinden, dat de misdaad en het geweld op het televisiescherm een „werkelijk gevaar'' voor het Ameri kaanse kind betekenen. De groep, die uitvoerig bewijsmateriaal aanvoerde van kinderpsychologen uit alle delen van de Verenigde Staten, zei, dat vast stond dat misdaadverhalen voor de tv by dragen aan de jeugdmisdadigheid en schadeiyke inwerking hebben op de psyche van de kinderziel. Het rapport van de groep is ter kennis gebracht van de commissie, waarvan voornoem de heer Dodd de voorzitter is. -fr EEN VAN de meest ongewone brief wisselingen in de geschiedenis van het Amerikaanse presidentschap is wel die tussen Kennedy en een groep meisjes studenten. Acht meisjes van de Dal- tonschool in New York vertaalden de inauguratierede van de nieuwe Ameri kaanse president in de styi van Cicero, waarop deze een dankschryven in de klassieke taal als antwoord stuurde. Kennedy gebruikte voor zyn rede. naar het bleek, een stijl die zich leende voor een vertaling in het Latyn. Niettemin kostte het de meisjes vier maanden voor zy hun plannetje hadden uitge voerd. De „New York Herald Tribune" publiceerde een gedeelte van het La- tynse antwoord van Kennedy, waarin de meisjesstudenten overigens nog negen fouten hadden gevonden LOUIS ARMSTRONG is door de Russische autoriteiten uitgenodigd om een grote, acht weken durende tournee, te beginnen op 1 augustus, door de Sowjet-Unie te maken, waarby in der tig steden opgetreden zou moeten wor den. De kans is groot, dat Louis Arm strong en zyn All Stars de trip inder daad zullen maken. THE DIAMOND FIVE van Cees Slinger zyn door Lou van Rees uitver koren om Nederland te vertegenwoor digen op het internationale Jazzfesti val, dat van 15 tot 22 juni te Juan-les- Pins in Frankryk wordt gehouden. Vo rig jaar werden het trio Pim Jacobs en Rita Reys winnaars van dit festival. TABOE 3 is uit. De inhoud is weer. en nog meer dan in beide voorgaande nummers, aanvechtbaar voor iedereen en dat maakt misschien het blad voor velen interessant. Na het lezen van Taboe 3 zei een jongeman ons (onge vraagd): „Toch vind ik het een leuk blad", een typerende opmerking, die waardering èn een duideiyk voorbe houd inhoudt. De moeite waard en veelzeggend is het artikel over „Wat heb ik tenslotte met uw oorlog te ma ken?", waarin Jongeren van 15 tot 19 jaar op hun kennis van de tweede wereldoorlog worden „getest". ROME HEEFT zyn eerse georgani seerde groep baby-oppassen. Drieën dertig meisjes en één Jongeman heb ben er zich by aangesloten. Het tarief bedraagt 300 lire (dat is iets meer dan anderhalve gulden) per uur. Gaat de invoering van de vijfdaagse werk week veelal samen met een werk tijdverkorting, school tijdverkorting komt er bij de vijfdaagse schoolweek niet aan te pas. Dat is ook wel begrijpelijk. Leerlingen van de lagere scholen moeten per jaar een vastgesteld aantal lesuren „maken". Leer lingen van de ulo- en middelbare scholen zitten niet alleen met een bepaald aantal uren, maar zij moeten ook jaarlijks een vast programma afwerken. Onder de huidige omstandigheden valt er niet te denken aan meer vrije tijd voor de scholieren. Toch een vrije zaterdag? Dat kan, sommige gemeen ten, zoals Hengelo, hebben het voorbeeld gegeven. Maar wat niet uit de lengte kan, moet uit de breedte komen. De vrije zaterdag betekent voor de leerlingen van de lagere scholen op zijn minst het verlies van de vrije woensdagmiddag. Voor ulo en vhmo zijn de gevolgen nog ernsti ger. In het algemeen gesproken zou de schoolweek weliswaar kor ter, maar ook aanmerkelijk „zwaarder" worden. Over de conse quenties hiervan vertelt de heer A. Boogaard, rijksinspecteur voor lo, vglo en ulo voor Leiden en omstre ken, in het artikel hiernaast. GEEN PLEIDOOI Of de heer Boogaard de vraag waar mee we dit artikel zyn begonnen, met ja of nee heeft beantwoord? Integen deel, hy heeft zich zorgvuldig van een absoluut oordeel onthouden. Dit zei hy „Ik kan voor de vyfdaagse geen plei dooi houden en ik kan dit evenmin voor de zesdaagse, gezien de situatie waarin we nu verkeren". En hy doelde op de situatie, die ontstaan is door de kortere werkweek, waardoor de va ders wél een vrye zaterdag hebben en hun kinderen (nog?) niet. Want wat kan er nu en zeker in de zomer gebeuren? Dat de ouders besluiten een lang weekeinde te nemen en er op uit te trekken vrydagavond weg en zondagavond terug. Maar de kinderen dan? De heer Boogaard raadt zUn leer krachten dan de volgende interne re geling aan, zeker waar het leerlingen van de lagere school betreft. „Gaan de ouders een lang weekeinde uit, laat het kind dan meegaan, onder de voorwaar de dat als de ouders niet uitgaan, het kind 's zaterdags op school komt." Is de vyf daagse schoolweek on ver- mydelyk? Vraagteken. Is het werke- ïyk nodig, dat zy werkeiyk consequent wordt doorgevoerd? En dit is een punt waarover te praten'valt. SUGGESTIE „Waarom zouden we niet van 1 ok tober tot 1 mei aan de zesdaagse vast houden en van 1 mei tot 1 oktober de vijfdaagse invoeren?" suggereerde hy. Inderdaad zou men op deze manier aan vele verlangens tegemoet komen De heer A. Boogaard, rijksinspecteur voor het lo. vglo en ulo. is bepaald geen warm voorstander van de vijfdaagse schoolweek Onlangs hebben de leerlingen van de openbare scholen bij wijze van proef op zaterdag vrij gekregen. Die proef is wel geslaagd, als we mogen afgaan op de spontane demonstratie van de scholiertjes op deze foto. Maar ons gaat het hier om: hoe denken jullie over de vijfdaagse schoolweek, niet alleen voorlagere school, maar ook voor mulo. huishoudschool, hbs en gymnasium en vele moeiiykheden omzeilen. In de zomermaanden is er meer vertier, is de kans groot dat de ouders er met hun kinderen een lang weekeinde op uit willen trekken, terwyl 's winters op de zaterdagochtend, zeker voor de stads jeugd, weinig te beleven valt. Boven dien zou men aldus het lesuren-pro bleem tot redeiyke proporties terug brengen. Maar hoe dan ook, een beslissing moet genomen worden en die beslis sing zal dan ook binnenkort vallen. Maar voordat van hogerhand over het lot van de schoolweek wordt beslist, zouden we graag eerst jullie mening over deze kwestie, die in de eerste plaats jullie aangaat, willen horen. PROBLEMEN Vijfdaagse schoolweek, het leer programma wordt niet bekort, het aantal lesuren evenmin. Langere schooldagen dus, met nog meer huiswerk. En dan de vrijetijdsbe steding, die op zaterdag moet plaatsvinden, als iedereen vrij heeft. Dat wordt dringen in zwem baden, bioscopen, bibliotheken en op sportvelden. Geen vrije zater dag dus. Geen vrije zaterdag? Maar wat ben je van plan te doen, als je ouders besluiten een lang weekein de te nemen en er op uit te trek ken? Ze gaan dan vrijdagsavonds al weg en je zou thuis moeten blij ven. En wat denk je te doen als be langrijke sportevenementen naar de vrije zaterdag worden verscho ven? Dus toch een vrije za terdag Zesdaagse, vyf daagse of een tussen oplossing zoals de heer Boogaard die aan de hand heeft gedaan? Als jy het voor het kiezen had. wat zou het dan worden? Zodra je je keus hebt ge maakt. schryf dan aan: Argus. Redac tie Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 te Leiden. Een enkel woordje, vyfdaagse of zesdaagse, is voldoende. ARGUS In de klam-vochtige Aziatische moessongebieden, in de moor dende hitte van zowel Afrikaanse landen als in welhaast vergeten delen van Zuid-Amerika en ook op de ijzig-koude Falkland-eilan- den proberen jonge Britten sedert korte tijd om nieuwe inhoud en betekenis te geven aan de veel gebruikte, en ook wel eens mis bruikte, woorden „Vrijwillig Dienstbetoon". Als wij schrijven „jonge Britten", bedoelen wij „teenagers". De „operatie", waarby deze teen agers betrokken zyn, begon een jaar of twee geleden. De Engelsen noemen hem „Voluntary Service Overseas". De op zet is om Britse Jongens en meisjes direct na de voltooiing van hun school jaren voor enige tyd uit te zenden naar onderontwikkelde overzeese gebie den, waar zy zich nuttig moeten ma ken door het geven van onderricht, het doen van maatschappelijk werk en by de herorganisering van de gemeen schappen en nederzettingen in die ver van Europa gelegen delen der wereld. Het is zonder twyfel een even mooie als zware taak, die men de Jongelui laat volbrengen. De meeste teenagers, die in het kader van „Vrywillig Dienstbetoon" meewer ken, zyn van plan om een academische studie te volgen na hun „diensttyd" Doch ook uit andere groepen rekru teert men vrywilllgers voor de ach tergebleven gebieden. Naast Jongelui die Eton, Harrow en andere bekende Engelse scholen hebben afgelopen, vindt men onder de teenager-vrywilli- gers jongens, die opgeleid worden of zyn als elektricien, fitter en timmer man. De organisatoren der „operatie" hebben speciaal de achttienjarigen op het oog, omdat zy in deze groep de ruimste keuze hebben. Tachtig jongelui onder wie twaalf meisjes zyn reeds uitgezonden naar landen als Ethiopië, de Phillppynen, Guyana en gebieden in het Britse Ge menebest. Denk niet, dat de organi satoren de teenagers opdringen aan die gebieden. Uitzending volgt pas nadat van de autoriteiten in een land een verzoek is ontvangen om helpers te sturen. Thans zyn dus tachtig teenagers op diverse plaatsen op aarde „aan de slag". Men hoopt eerlang dit aantal te kunnen verhogen tot honderd. Dit is een mooi resultaat, vooral als men weet, dat men twee jaar geleden be gon met ongeveer vijftien teenagers. De ontwerper van de „operatie", Alec Dickson, meent, dat teenagers het ge voel willen hebben, iets te doen, dat werkeiyk van betekenis en belang is voor andere mensen, voor de gemeen schap of voor hun vaderland. Ook is het, zei hy, van betekenis, dat zy het gevoel, Ja, de overtuiging hebben, dat men hun medewerking nodig heeft. Dickson en zyn medewerkers proberen zowel in het belang van de achterge bleven gebieden als van de teenagers daarom steeds zoveel mogeiyk te vol doen aan verzoeken om jonge helpers te sturen. Financiering De „gastregerlngen" nemen de kos ten van de medische verzorging en het eten der vrywilllgers voor hun re kening. Ook voor de huisvesting dit kan betekenen een aardige stenen bungalow, maar ook een primitieve hut in het oerwoud! moeten zy zorgen. Bovendien betalen zy de helpende teenagers een wekeiyks zakgeld van ongeveer tien gulden. Alle andere kos ten zyn voor rekening van de organi satoren der operatie „Vrywillig Dienst betoon". Daar veel achtergebleven ge bieden ver weg zyn en dikwyls moei- ïyk te bereiken, zyn de reis- en transportkosten niet voor de poes. Zij worden echter bestreden dank zy schenkingen van enige particuliere stichtingen en organisaties, het be- dryfsleven en de Engelse regering. Een aantal teenagers hebben Inmid dels hun jaar „Vrywillig Dienstbetoon" volbracht en hebben in hun vaderland hun studie of werkzaamheden hervat. Hun enthousiasme voor de „operatie" is geenszins verflauwd. Ja. deze „oud gedienden" zetten zelfs het „Vrywillig Dienstbetoon in Overzeese Landen" voort, zy zyn voornemens om nog dit Jaar teenagers uit de gebieden, waar zy werkten, naar Engeland te laten komen en hun daar „maatschappeiyk werk" te laten doen. Zij brachten reeds een aardig sommetje byeen om Er is nogal veel publiciteit gegeven aan Kennedy's plan voor een vredeskorps, be staande uit jonge mensen die zich in onderontwikkelde ge bieden verdienstelijk zouden moeten maken. Maar Kenne dy's idee is niet zo nieuw. Engeland heeft reeds twee jaar zijn „Voluntary Service Overseas". „Vrijwillig Dienst betoon in Overzeese Landen" zendt teenagers uit naar minder ontwikkelde gebieden, waar zij zich als maatschap pelijke werkers, arbeiders, enz. in velerlei opzicht nut tig maken. In een reeks van vier artikelen, waarvan wij vandaag de eerste publiceren, zal over deze organisatie meer worden verteld. de reiskosten der Jonge „overzeeëers" te helpen bestryden. Dit is nog maar een begin, zeggen de „oudgedienden", maar zy koesteren goede verwachtin gen voor de toekomst en zy hopen er in te zullen slagen om een steeds groter wordend aantal „overzeese teen agers" naar Engeland te laten komen om dit land te leren kennen. Dan kunnen ook deze overzeese jongelui to nen. wat zy kunnen. Engelse teenagers die van aanpakken weten, bieden de helpende hand in achtergebleven gebieden. De meest uiteenlopende karweitjes krijgen ze daar op te knappen: en dat zware lichamelijke inspanning hen evenmin wordt bespaard, laat de foto wel zien. „Ik zie meer nadelen dan voor delen van de vijfdaagse school week, omdat men met de wet in de hand toch moet komen tot een bepaald aantal lesuren in de week", aldus de heer A. Boo gaard uit Oegstgeest, Rijksin specteur voor lo, vglo en ulo in deze contreien. Hij vertelt, dat hij reeds met verscheidene schoolhoofden, schoolbesturen en leden van gemeentebesturen het probleem van de vijfdaagse schoolweek heeft besproken; een oplossing waarmee iedereen in zijn nopjes is, heeft men echter nog niet kunnen vinden. Jk ben niet zonder meer dank baar dat dit de school overkomt", zegt de heer Boogaard. „Ik vrees dat er een aantal waarden ver loren zal gaan, die niet te meten zijn." Hy doet uitvoerig uit de doeken voor welke moeiiykheden de scholen ge steld zullen worden, als de vyfdaag se een feit wordt. De lagere scholen byvoorbeeld, die van oudsher aan de 26 uur per week (1040 per Jaar» moe ten komen. Ook al offert men de vrye woensdagmiddag aan de vrye zaterdagochtend op. dan nog komt men wekeiyks een lesuur tekort. Dit betekent dus, dat by de invoering van de vyfdaagse niet alleen de woensdagmiddag verloren gaat, maar ook de vakanties ingekort moe ten worden; en het laatste betekent weer moeiiykheden met de ouders, die nu met hun vakanties al zozeer rekening moeten houden met de schoolvakanties. Het verlies van de vrye woensdagmid dag acht de heer Boogaard van gro te betekenis, omdat juist deze vrye middag zo'n gunstig effect op de yver heeft: donderdags beginnen de leerlingen met frisse moed. Even be- langnjk vindt hy overigens het ver lies van de school-zaterdagochtend. „De steer op school is dan prachtig, onderwyzers en leerlingen maken dan by wyze van spreken de week rond. Ga nu de Leldse Jeugd zomer en winter door op zaterdag vry ge ven? De pedagogisch belangrijke school-zaterdagoch tend Is weg en ik ben bang dat daarvoor, vooral in de winter, baldadigheid terug zal ko men." Enkele plattelandsscholen. die de vyf daagse hebben ingevoerd, hebben gemeend de oplossing niet in kortere vakanties, maar in langere schoolda gen te moeten zoeken, vyf dagen achtereen 's ochtends 3 1/4 en mid dags 2 uur. „Maar vrydag is een moeiiyke dag, de leerlingen zyn d® school dan beu, omdat er de hele week geen onder breking is geweest en de dagen te lang duren." „U begrijpt wel", onderbreekt de on- derwysinspecteur zyn eigen betoog, „dat ik nu redeneer vanuit het standpunt van de school. Maar dat is natuuriyk niet helemaal juist. We zullen ons ook moeten afvragen, wel ke invloed de vyfdaagse werkweek van de vader op het levensritme van het gezin zal hebben." De moeiiykheden, welke de heer Boo gaard voor de lagere scholen heeft opgesomd, wegen nog zwaarder by de ulo- en middelbare scholen. „Deze scholen hebben een vast programma. De leerlingen moeten In een jaar een bepaalde hoeveelheid werk verzetten; ze moeten ook 'n bepaalde hoeveel heid huiswerk maken. Wilt u hen dat op vyf In plaats van op ses da gen laten doen?" „Men spreekt in dit verband wel eens over beperking van het leerplan. Maar de leerplannen zyn in de loop der Jaren steeds beperkt en er u toch een minimumgrens!" Jk ben bang, dat de vijfdaagse schoolweek voor de leerlingen vermoeiender zal zijn dan de zes daagse", aldus de heer Boogaard. En daarom komt hem mede met het oog op de verlangens van vele ouders op het ogen blik een tussenoplossing als het beste voor: in de zomermaanden (ruim genomen) een vijl daag se en voor de rest van het jaar een zesdaagse schoolweek.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17