fiSsfSg? Sg'ü'ik,' SaigBj ÜtifcfiSSi In grote gebieden Latijns-Amerika is de beschaving ver te zoeken.... Addie de Jong legde ditmaal het accent meer op het virtuose Weer een adres over annexatie Ontploffing in motorboot Zoeterwoude blijft protesteren tegen voorgenomen annexatie luri" ri r Hwriiml ..BW"* Armoede drijft bevolking in de richting van het communisme ZATERDAG 24 JUNI 1961 Medewerking van violiste en fluitiste Het acceent In Addie de Jong's Jong ste orgelbespeling is ditmaal op het vir tuose komen te liggen. Deze organist is wel ongeveer zo ver om een uur te kun nen vullen met „groot spel". Maar er is nog geen aanwijzing voorhanden dat by hem virtuositeit als doel voorop staat. Deze blfjft middel. Daarover lieten zijn vertolkingen ons niet in twijfel. Met name van Buxtehude's Praeludium en Fuga in D, Bachés Trio over „Allein Gott in der Höh", Handel's Orgelconcert in F en Mendelssohn's Variaties over het „Vater unser". Buxtehude's sublieme werk kwam over in een verheven gestalte, volledig over tuigend Bach verried nauwelijks meer iets van de technische weerbarstigheid, die er in steekt. De virtuositeit in Han del nam een gedurfde allure aan. maar hier hadden we in de beide Allegro's be slist aan rustiger frasering de voorkeur OEGSTGEEST Ee ngroot aantal verenigingen en or ganisaties in Oegstgeest heeft met het oog op de dreigende annexatie opnieuw een adres gericht aan G.S. van Zuid- Holland. In het adres staat, dat de uitbreiding van Oegstgeest zich na het vorige adres heeft voortgezet. Met betrekking tot de stichting van diverse gebouwen voor de Rijksuniversi teit op het grondgebied van Oegstgeest zijn in goede samenwerking belangrijke besluiten genomen. Een uitbreidingsplan in hoofdzaak, geldende voor vrijwel de hele gemeente is door de raad vastgesteld. Het gemeentebestuur van Oegstgeest mag er aanspraak op maken haar be stuurlijke taak ook in de toekomst over een ongeschonden gebied te blijven uit oefenen en daardoor het bewijs te le veren, dat het mogelijk is in de rand- meente te vormen, die haar eigen taak heeft te vervullen. „Het zij ons vergund er met de groot ste nadruk bij uw college op aan te dringen aan de tenuitvoerlegging van de plannen geen verder gevolg te geven, in verband waarmede wij ernstig be zwaar maken tegen het ontwerp van wet tot wijziging van de gemeentegren zen o.a. van Oegstgeest." Een afschrift van het adres wordt aan de minister van Binnenlandse Za ken gestuurd. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR I.BJS. Het architectenbureau De Klerk en Boiten te Den Haag heeft namens de Stichting Scholen der Herv. Gem. 's-Gravenhage het bouwen van een l.o.- school met 14 klassen en oefenlokaal aan de Haverkamp ondershands opge dragen aan N.V. Ir.-bur. voor de Bouw nijverheid, te Oegstgeest (f741.000.) Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer (2de pred.pl.) J. Hovlus te Dordrecht te Schoon hoven (2de pred.pl.) T. Langerak te Vin- keveen. Bedankt voor Hulzen (N.H.) (5de pred.pl.) (toez.) P. J. Bos te Sprang GEREF. KERK Bedankt voor Rotterdam-Delftshaven (vac. H. J. Kouwenhoven) H. J. van Duinen te Zwijndrecht voor Hoofd dorp G. Heijerman te Nljverdal. Beroepen te Ooster-Nijkerk W. Stolte. kand. te Al- blasserdam. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Nijmegen J. Wle- ringa te IJlst c.a. Hervormd-gereformeerd Congres in 1962 Er worden thans voorbereidingen ge troffen voor een „Hervormd-gerefor meerd congres" te houden op 26 mei 1962 in Utrecht Onder het thema „Van ker ken tot kerk, gehoorzaam aan één op dracht. bezield door één toekomst" zal in dit congres gesproken worden over de gescheidenheid van hervormden en ge reformeerden. Een en ander is een direct uitvloeisel van de omstreeks Pinksteren uitgegeven verklaring van achttien hervormde en gereformeerde predikanten, waarin o.m. werd uitgesproken dat „de gescheiden heid van hervormden en gereformeerden niet langer mag worden geduld". Op deze verklaring is een stroom van adhesie-betuigingen ontvangen. In oktober zal een boekje worden uit gegeven met richtlijnen voor plaatselijke gespreksavonden over het komend con gres. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerrlt Daniël, zn van G. Heemskerk en T. Postma; Frederlk, zn van N. Oudshoorn en C. de Lange; Dlederlka Wllhelmlna, dr van J. Hogewonlng en C. van Egmond; Wilhelmus Franclscus Leonardus, zn van J. G. van den Berg en A. M. Aarts; Lgldlus Johannes Jozef Hubertus Maria, zn van E. J. Coster en E. Dfjckhoff; Ro nald, zn van W. G. de Jong en A. P. Nleuwpoort; Catharlna, dr van H. Wort- man en C. Mteloo; Hendrik Jan, zn van G. Busch en F. Dubbelaar. ONDERTROUWD J. M. J. van der Voort en R. Strik; J. J. Prevoo en M. Brleër; H. A. Massing en A. M. Pothuizen; A. van Polanen en M. C. van Soest; C. J. J. Harteveld en E. van Daalen; G. B. van Buuren en A. M. H. Hoppenbrouwer; A. M. van Kat- v/ijk en K. R. Dijkstra; S. Prins en J. Moesbergen; D. Marck en H. Bobbink; P. van Westrlenen en A. Stlgter; A. K Erwlg en A. V. Smit; P. J. Brand en C. M. Vervark; I. Delmeer en C. Paap; C. van Holland en N. G. de Vries; F. Borsje en H. S. W. Trel; L. Tlseur en S. Zand vliet; J. de Bruljne en H. C. I. den Hee- ten; J. J. de Ridder en W. C. Abspoel; J. A. Bink en A. M. J. de Bru(jn; W. Schild en M. Boom; E. L. C. Langezaal en C. M. Mabesoone; H. Mlzee en L. Gou- tier. N. Schouten en H. Thoms. F. J. Prins en C. W. M. Bik; L. Prins en C H. M. Letsch; J. C. Sloos en M C. J. Smet- 8ers; L. F. A. Hoogeveen en M. J. G. Buis; H. Rljckborst en P. F. Bosma. OVERLEDEN M. Strik, 65 Jaar, echtgenote van K. Maarssen; R. Hofstra, 70 Jaar. man; H. M. Otto, 63 Jaar, man; J. van Heumen. 63 Jaar. echtgenote van H. F. Gaastra; P. A. Cornet, 89 Jaar, man. gegeven. In Mendelssohn kregen de zoetvloeiende zestienden in het omspe len van de koraalzang het gave verloop, dat hier gebod is. terwijl in de regis- terverdeling de koraalstem heel mooi vrij kwam. De Jong volgt de registerprincipes, die afwerend staan tegenover iedere over daad of overbodigheid en die een helder doorzicht op de verhoudingen belangrijk achten. Mendelssohns Variaties werden klassiek geïnterpreteerd, maar door de registratie hier meer af te wisselen werd toch ook aan de romantiek tegemoetge komen, die in het werk steekt. Handel's concert in F bevredigde ons niet volkomen in het Andante, waarin kale plekken doorschemerden, gevolg van bepaalde onvermijdelijke manuaal- wisselingen. Dit deel leek ook te lang. Dat doet zich echter ndet voor in de oorspronkelijke gedaante van het con cert dat zoals men weet voor orkest en orgel blijkbaar onuitvoerbaar, die or- kestkleur te suggereren. Voor medewerking had Addie de Jong de violiste Janneke van den Dool mee gebracht en de fluitiste Marian Oos tendorp. die gezamenlijk de triosonates in G van Bach en in g van Vivaldi uit voerden. Deze instrumentencombinatie vonden we geen ideale en de afstem ming op elkaar miste nog de perfectie, ofschoon niemands notenbeeld enig te kort aanwees. De violiste leek ons een geringere dis positie voor samenspel te bezitten dan de fluitiste, gelet op haar naar het In tieme neigende speeltrant. Zij wist ont roering te leggen in het magnifieke Grave van Tartini's vioolconcert in d, dat zij solo (met orgel) liet horen. Dit was innig doorzongen, verfijnd van nu ance doorleeft in het legato en helder in het als cantilene behandelde figuur- werk. Noot voor noot werd verantwoord. De fluitiste, in een sonate in F van Telemann, onthield zich daarentegen van detailbelichting en gaf haar zorg meer aan een vlot en lichtvoetig hjnen- beeld. V. WARMOND Kinderen vlogen in brand Gisteravond brak brand uit in een motorboot van de familie Waller. Bü het starten van de motor volgde door benzinedampen een ontploffing. De bei de kinderen (2 en 4 jaar), die in de kajuit zaten, vlogen in brand. De heer Waller had de tegenwoordigheid van geest om z(jn oudste zoontje, die het ergste brandde, in het water te gooien. De heer Waller kwam er het slechtst vanaf. Hij liep ernstige brandwonden aan een van zijn benen op. Hij moest naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den worden vervoerd. De brandweer, die na vier minuten arriveerde, wist de brand gauw te be zweren. WASSENAAR Contactorgaan zangverenigingen Vijf Wassenaarse zang- en oratorium- verenigingen heeft een contactorgaan in het leven geroepen dat zich tot doel stelt de gezamenlijke belangen te behar tigen. De bedoeling is gezamenlijk con certen te organiseren omdat dat voor de afzonderlijke verenigingen een te groot financieel risico met zich meebrengt. Voorzitter van het contactorgaan is de heer J. M. Koenen, secretaris de heer L. W. Traas, Violierenweg 16. TRAGISCHE VERDRINKING Gistermiddag omstreeks half twee is de zevenjarige Hendrikus Verhoeven woonachtig aan de Vliet, bij het spelen op een schuit in het water gevallen. Twee jongens op de kant, die het onge luk zagen gebeuren riepen om hulp, waarna de 36-jarige G. Gort uit Noord- wijk en de 55-jarige S. Brouwer gekleed te water sprongen en na herhaalde ma len duiken het kind op de wal wisten te brengen. Het was toen reeds buiten be wustzijn. De EHD bracht het jongetje naar het Academisch Ziekenhuis. Zelfs operatief ingrijpen kon echter helaas niet meer baten. Zonder tot. bewustzijn te zijn teruggekeerd, is het kind overle den. Noerejef danste in Parijs Het publiek in een theater te Pa rijs heeft gisteren de Russische dan ser Rudolf Noerejef, die om asiel in Frankrijk heeft verzocht, staande toegejuicht. Hij trad voor het eerst na zijn verzoek om asiel op en wel als danser in het ballet van wijlen de graaf De Cuevas. Men applaudis seerde en juichte toen aan het begin werd meegedeeld, dat Noerejef zou optreden. Speciale politie patrouil leerde door het theater, maar er hebben zich geen incidenten voorge daan. SOEKARNO IN JAPAN President Soekarno is gisteren uit Ko penhagen in Tokio aangekomen. Hij zal een week in Japan blijven. Inmiddels is de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, van Djakarta naar Tokio gereisd voor be sprekingen over de voorgestelde onder tekening van een handelsverdrag - en scheepvaartverdrag tussen Indonesië en Japan. De onderhandelingen over het ver drag die in Djakarta gevoerd werden, zouden in een impase zijn geraakt. Dr. Soebandrio zei voor zijn vertrek tegen journalisten: „Wij onderhandelen nog steeds. Als geen overeenkomst kan worden bereikt zal dit niet de goede betrekkingen tussen ons verstoren". NEDERLANDERS OVER OPBOUW DER Afrikaanse economie Twee Nederlandse afgevaardigden hebben gisteren aan het slot van de debatten op de Europees-Afrikaanse par lementaire conferentie te Straatsburg stelling genomen tegen het Afrikaanse verlangen naar zeer sterke bescherming van tropische produkten uit de geasso cieerde staten op de Euromarkt. Dr. W. J. Schuijt (KVP) en mr. F. G. van Dijk (VVD) hebben voor het gehoor van 250 parlementaire afgevaar digden uit de zes E.E.G.-landen en 16 jonge Afrikaanse staten betoogd, dat er betere middelen moeten worden gezocht om tegemoet te komen aan het Afri kaanse verlangen naar hulp bij de opbouw van de Afrikaanse economie. De heer Schuijt verklaarde dat de onderontwikkelde Afrikaanse partners van de E.E.G. meer gebaat zijn met een stabilisatie van de grondstoffenpry- zen en mr. Van Dijk verwachtte meer baat van het E.E.G.-ontwikkelingsfonds dat bij moet dragen aan de ontwikke ling van het economische apparaat in Afrika. Kersen eten in boomgaard In de Betuwe is de kersenpluk in volle gang. Thans zijn het in hoofdzaak nog de zwarte Duitse kersen, die op de vei lingen worden aangevoerd. De volrode meikersen beginnen echter ook te ko men. Het zonnige weer der laatste dagen bevordert een snel rijp-proces. Over een dag of veertien kunnen de late soorten worden verwacht. Op vele plaatsen in het aantrekkelijke rivierenland zijn de boomgaarden weer opengesteld om het kersenminnende publiek te ontvangen. Henriëtte Roland Holst- Stichting-prijs De Henriëtte Roland Holst-Stichting deelt mede op 21 november, de sterfdag van de dichteres, een prijs te willen uit reiken van f 1000 voor een radiohoorspel of een televisiespel. Uit de tekst moet een sociale bewogendheid spreken. Het spel moet reeds in 1958, 1959 of 1960 uit gezonden zijn. De termijn van inzending (secretariaat Schuttersweg 3 Hilversum) sluit 1 juli a.s. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kand. examen Engelse taal en letterkunde mej. E. van Wijngaarden (Vlaardingen); semi-arts ex. mej. E. v. Kuilenburg .Den Haag)arts examen mevr. dr. J. van Hof-van Duin (Oegst geest) en de heren K. H. Bakker (Lei den». C. P. A. van Boven (Den Haag) en K. Ghafoerkhan (Suriname». Verdacht van diefstal De politie heeft een 18-Jarige schilder uit Leiden aangehouden als verdacht, van diefstal van een aantal winkelgoe deren. Bierfles beslecht gevecht Omstreeks het middernachtelijk uur ontstond in de Van der Werfstraat een vechtpartij tussen een 24-jarige voeger en een 27-jarige betonwerker. De laat ste werd door z(jn echtgenote terzijde gestaan. Toen de strijd in volle gang was, beslechtte de vrouw het gevecht met een bierfles. Zij sloeg de fles in scherven op het hoofd van de tegen stander van haar echtgenoot. De man nam een taxi naar het Academisch Ziekenhuis om zijn bloedende hoofdwon den te laten verbinden. Ook de gemeenteraad van Zoeterwoude heeft zich met de annexatieplannen be zig gehouden. Tijdens de gisteravond ge houden vergadering zei de voorzitter, dat de vlag niet is uitgestoken, maar ook niet halfstok is gehesen. Desondanks hebben B. en W. de raad een uitvoerig bezwaarschrift aangeboden, dat aaxi G.S. zal worden gezonden. De heer J. H. v. d. Ploeg (KVP) wees op het zinloze van de grenswijziging voor zover het Zoeterwoude betreft. An derzijds wees hij op de fatale gevolgen die een dergelijke grenswijziging z.i. zou hebben. „Wij waren het, die volledig erkenden, dat tegenover de grote huizenblokken van Leiden Zuid West recreatiegebied een dringende eis is. Wij willen hieraan graag tegemoet komen. Wij vroegen al leen om de agrarische gebieden in de Oostvliet, zo veel mogelijk te ontzien. Nog zijn we bereid om in een „recrea tieschap" de mogelijkheden van de Oost- vlietpolder te bezien. Niemand zal ont kennen, dat de raad van Zoeterwoude niet bereid is om mee te werken aan elk reëel plan". De heer J. van Vliet (Prot. Chr.) zegt dat Zoeterwoude nooit afzijdig heeft ge staan als er moeilijkheden dreigden te ontstaan wat volkshuisvesting, industrie of recreatie betreft. Dat heeft Zoeter woude bewezen bij samenstelling van de Leidse agglomeratie. Hierin heeft Zoeter woude alle medewerking toegezegd, ge tuige het industrieplan De Grote Polder. Wat de volkshuisvesting betreft: Zoe terwoude heeft wel willen en kunnen bouwen, maar dit is van hogerhand nooit toegestaan, hoewei er plannen ge noeg zijn. De heer Van Vliet meende, dat het voor Zoeterwoude een handicap zou zijn als het wordt geamputeerd. Voor Leiden zou het ook geen uitkomst betekenen. Het hele omstreden gebied van de grenswijziging krijgt toch geen andere bestemming. Als vertegenwoordiger van de raads leden van de Hoge Rijndijk uitte de heer H. J. van Mil zijn bezwaren tegen de grenswijzigingen door het volgende te zeggen: „het is nog niet verloren. Daar voor zullen we echter moeten vechten. De Kamercommissie zal ervan over tuigd moeten worden, dat. er ook nog andere mogelijkheden zijn''. Spreker zei zich te verheugen over de activiteit van de afdeling van het Wit Gele Kruis aan de Hoge Rijndijk en van de stichting „Gezinszorg", die volgens hem op zo juiste wijze hebben geprotes teerd. niet alleen door een overzicht te geven van de huidige situatie van beide organisaties, maar ook duidelijk heb ben aangetoond, wat hiervan de gevol gen zullen zijn. „Ook op het gebied van de volksge zondheid vragen wij ons af: „Wat zal er van de Hoge Rijndijk worden." Belangstelling voor de industrie zal Leiden volgens spreker wel hebben, maar niet voor de belangen van de groeiende parochiegemeenschap. Medische Dienst Wassenaar: Doktersdienst: F. M. N. Oosterbaan, Fr. Marielaan 14A, tel. 3056 en K de Wit Jonkerlaan 83, telef. 2460. Apothekers- dienst: Apotheek Siderius, Langstraat 86 tel. 2141. Warmond: Dokter Bots, Voorhout, tel. 02532-7393. Wijkverpleging: zuster Ko nijn, Herenweg 77, Warmond, tel. 0-1711- 250. Oegstgeest: dokter J. B. Hugenholtz, tel. 20390. Voorschoten: dokter James, Leidseweg 51, tel. 2520. Wijkverpleging: Gezond heidscentrum, tel. 2177. En dokter J. M. Abarbanel. Chopinlaan 32, tel. 3875 (voor eigen patiënten). Leiderdorp: dokter H. A. Baauwen- draad. Hogewaard 4. Koudekerk, telef. 0-1714-208. Oost-Duitsland heeft nog altijd voedselgebrek De Oostduitse regering heeft gisteren meegedeeld dat er nog steeds moeilijk- heden zijn bij het voorzien van de be volking van voldoende voedingsmidde len en verbrulksgoederen. Het kabinet heeft alle plaatselijke autoriteiten en fabrieksdirecties verzocht „de coördina tie van hun werk te verbeteren en geen verspilling toe te laten". Klachten dienstregeling Ned. Spoorwegen Tot 28 juli kunnen wensen en bezwa ren aangaande de dienstregeling 1961 van de Ned. Spoorwegen worden inge diend bij de voorzitter van de Spoorweg- raad, Binnenhof 20, Den Haag. Aldus een mededeling in de Staats courant. MARKTBERICHTEN RIJNSBURG. 23 Juni. Groentevei ling: sla 4.30-12.— per 100 st., sjalotten 9.— tot 12.—, uien 16.tot 20.—, tuin bonen 24.—, prei 30.— per 100 kg, bone- kruld 2-2.40, peterselie 3-7.50, selderij 5.80-7.70. radijs 1.20-14.—. bosprel 9—, kervel 10.— tot 12.— per 100 boe. RIJNSBURG, 23 Juni. Bloemenvei ling Flora. Wlrral Suprème 5.70-6 50, Cap. Pyremldall8 5.60-9.—, Scablosa 4 50- 4.60, Esther Read 2.50-3.50. Violieren 13.— tot 14.—, Tulnanjers 1.60-2.10, Zinnia 3.50, Gladiolen Plerson 6.20-7.Ameri kaanse Express 14, Sneeuw Prinses 10-12, Colvlllel Alba 4.50-5.10. Amanda 14. Charm Rose 12. Nymph 12. Roblnette 15-16. Amerikaanse Anjers: Tangerlna 14, Sim red 9-11, ld. roze 10-11, ld. wit 7-10, Elisabeth 10. Mac Aarthur 14. Scania 11 per 100, Rhodante 30-40, Duizendschoon 48-60, Flon 57, Goudsbloem 30-33, Slge- tum 50-57 per bos, Lelie Tlgrlnum 22-24 per tak. Gerbera 1 24 per stuk. in 'ïrlsiiil: 1 wiwr Tl TT i IV"" In Calcutta zal deze wolkenkrab- kantoorgebouw van AziëHet ge- ber worden gebouwd, ongeveer 133 bouw is bestemd voor een combina- meter hoog en daarmee het hoogste*tie van Indiase staalindustrieën. (Van onze correspondente in Mexico. Marion Laudy) Men kan op verschillende plaatsen in Mexico in berg- en rotswan den ellipsvormige holen zien. Ze zijn gemaakt door de oorspronkelijke bewoners, die daarin hebben geleefd. En hoe ongelofelijk het ons ook toeklirtkt, nu, in de 20ste eeuw, in het tijdperk dat Amerika en Rus land miljarden besteden om een man naar de maan te sturen, zijn er nog honderdduizenden, miljoenen die in Latijns-Amerika leven op het peil en in de trant van die holbewoners. Wanneer een democratische regering in Latijns-Amerika diè bevolkingsgroe pen wil ontwikkelen, die slechts het allerlaagste peil van levensstanddaard kennen, is daar zo'n ontzaglijke econo mische en ook anderszins goed georga niseerde inspanning voor nodig, dat het vrijwel boven de krachten van zo'n goedwillende regering gaat. Want men staat wat „ontwikkeling" van deze mo derne holbewoners betreft namelijk voor het begin van het begin. Hoe wonen die miljoenen aller arm- sten? Toch niet in een hol? Nee. het hol heeft plaats gemaakt voor een raam loos schuurtje, een hutje van dunne planken of leem. In de buurt van zo'n hutje vindt men soms nog een gat ln de grond, waaruit men de aarde heeft gehaald die men, vermengd met stro en water, gebruikt heeft om er de mu ren van zijn „woning" mee op te trek ken. Het dak kan uit van alles be staan, stukken blik gestopt met vodden, gedroogde stengels van de grote cactus die ook de „pulque" geeft (de maguey) palmbladen, noem maar op. Zo'n hut heeft gewoonlijk maar één opening, en die is dikwijls deurloos. Ramen zijn er zelden. Waar haalt men het glas vandaan? Dat broze materiaal kost trouwens geld. Maar, net als de holbewoners, voelen de hut-eigenaars zich dikwijls ook veiliger zonder een extra gat in de muur. waardoor een mens of een dier kan kruipen. Om de hut loopt altjjd een uitgemergelde hond, soms zijn er meerdere, met of zonder schurft. Het kan ook zijn dat er een „petate" op de drempel ligt, de langwer pige stromat waarop Indianen plegen te slapen. Geen bed Natuurlijk hebben zij geen bed, het matje dat van het riet. dat ergens in de buurt groeit, wdrdt gevlochten, is hun draagbare bed. Ze hoeven het maar op te rollen en kunnen het dan on der de arm overal mee naar toe ne men. Dikwijls ziet men die matten bui ten op de grond in de zon liggen drogen, als kleine kinderen de mat 's nachts nat hebben gemaakt. De honden lo pen eroverheen, of, als ze er zijn, de kippen en de kleine bruine varkentjes. Ook ligt er wel voedsel op te drogen, bonen of vis, Nee, de uitgemergelde honden komen daar niet aan, dat is ze wel geleerd Een lief kindje, met of zonder huid uitslag, met lompen aan en in behoor lijke staat van vervuiling, loopt gemeen lijk achter de rokken van haar moeder aan, die echter nog een zuigeling in haar „rebozo" (lange sjaal) draagt. Men kan de zuigeling soms in de „wieg" vinden: een slecht getimmerde bak van al of niet geschaafd dik hout, die in het hutje met touwen aan het plafond hangt, of die, by afwezigheid van een stevig plafond, op de grond staat. Hobbelige „vloer" Moeder Aarde zelf dient tot „vloer" maar het is daarop onaangenaam zit ten en slapen, want de bodem is hob belig en er steken stukken rots uit. Er liggen wat lompen op een hoop, Of er hangt, in een poging tot versiering bij gelegenheid van een of andere fiësta wat gekleurd papier, hoewel reeds lang verschoten. Binnen of buiten vindt men twee ongeschaafde latten, in de vorm van een kruis. Er is géén bed, niet van ijzer, niet van hout. En in de hutten, waar wél zo'n uitvinding staat, ligt er nooit een matras op. maar steeds de „petate". Daarop slapen dan vader, moe der en een stuk of wat kinderen, zoveel er op dat luxe-meubel een plaats kunnen vinden. Er is dikwijls geen tafel. Een enkele maal wel een kinderstoeltje met riet zitting. Hierop plegen de grote mensen te zitten. Er is geen elektriciteit. Een lamp bezit men niet en olie kost geld. Misschien heeft deze of gene wel een kaars voor bijzondere gelegenheden. Ook water ontbreekt. Er is natuurlijk geen enkele vorm van toilet. De familie be geeft zich ergens achter het huis of op een andere willekeurige plaats, uiter aard zijn daar geen beschermende mu ren De aldus verzamelde mest wordt hier en daar voor een stukje land gebruikt. Diverse vormen van buikloop vieren dan ook hoogtij. Vrouwen krijgen in deze bed- en ta- felloze hutten hun kinderen vaker zon der hulp dan met hulp van hun moe der of een andere oude vrouw. Ziekten En hoe zit het nu met dysenterie en dergelijke ziekten? Zorgt iemand voor zo'n zieke? Maar wat valt er eigenlijk te zorgen als men de meest primaire begrippen van hygiëne niet kent? Heb ben die mensen dan nooit water gezien? Ja, maar in de droge tijd is het ver lopen naai het riviertje, dat nog een beetje water heeft. Maar met aandoen lijke degelijkheid wassen de vrouwen op grote stenen de vuile vlekken zoveel mogelijk uit hun kleren, zy wassen ook zichzelf wel enkele malen per jaar. in mindere of meerdere mate, al naar ge lang zij over water beschikken. Hebben zij er enig idee van, dat zij water niet altijd kunnen drinken? Nee! En ook als ze het wél hebben eer men wa ter kokend heeft, duurt dat oen hele tyd op een vuurtje van palmbladeren of boombast en hout Zo leven ongeteld vele families in allerlei streken van Latijns-Amerika. Zo leven zy nu, in 1961. Alsof er geen radio, geen hoogontwikkelde medische kennis, geen pers bestaat. Wel, hoeveel verschil bestaat er nu met deze manier van leven en met die van de holbewoner? Communisme Kan men nu begrepen om terug te keren tot de wereld van 1961 mèt televisie, politiek, atoombom en commu nisme dat het de bevolkingsgroepen, die in Latyns-Amerika (en elders) zo leven, absoluut niets zegt wanneer zy op een of andere wyze in aanraking ko men met het welgestelde deel der we reld. over anti-communisme horen spre ken? Wat is een communist? Wat is een anti-communist? Lykt hy op de jaquar? Steelt hij voedsel? Hoe ziet een commu nist eruit. Kan men nu ook begrijpen, dat wan neer deze mensen langzamerhand op dorpjes auto's, toeristen, een juke-box en een oude koelkast zien, iets van het geweldige onrecht gaan beseffen, dat hen in zo'n armzalige staat doet le ven? Maar als zij dan gaan haten, tegen wie richt zich dan hun haat? Tegen degenen, die in hun ogen veel bezitten! Wat weten zij van historische ont wikkeling? Wat kan het ze trouwens schelen? Er blijken vele andere men sen te zün. die onbegrypelyk goed le ven. Maar bij hen, de allerarmsten, ster ven vele pasgeboren kinderen. Zij wor den ook geplaagd door vele vliegen. Maar geen pomp voor drinkwater. Nog nooit heeft iemand hulp gegeven. ZU weten niet dat het beter bedeelde we relddeel zich aan het haasten is om verandering in deze verschrikkelijke toe standen te brengen. Wat kan trouwens ook dat hun schelen? zy leven deson danks in de stank en de misère. En wie in ellende kan zich verheugen dat men elders in de wereld bezig is die el lende te verhelpen? Het zijn meedogenloze feiten, die de brede lagen van de Latyns-Amerikaan- se bevolking, welke deze feiten ken nen of er zelf onder geleden hebben, vanzelf en haast automatisch, zodra er een politiek bewustzijn by hen ont staan, in de politiek linkse richting drüven VARIA De hyacint kan een ware plaag zijn.... Egypte en de Soedan hebben be sloten gezamenlijk de strijd aan te binden tegen iets, waarvoor men in Europa geld betaalt: de zoct-geu- rende hyacint. Naar schatting zul len de twee landen twee jaar nodig hebben om de plant uit te roeien ten koste van een bedrag, dat gelijk staat met anderhalf miljoen dollar. De hyacint is tot de wateren van de Witte Nijl doorgedrongen vanuit de Kongo of Oeganda en thans dreigt zij zich voorbij het reservoir van Jcbel-Awlia verder naar het noorden te verspreiden. Op sommige plaatsen groeit de hyacint zo dik op het wa- teroppervlak, dat men op de bloemen lopen kan als op een tapijt! De scheepvaart ten zuiden van de Soe dan is er reeds ernstig door belem merd. Men gaat het onkruidthans te lijf met chemicaliën, die er van de lucht uit op gespoten worden. De hyacint is enige jaren geleden door de Belgen in de Kongo binnenge bracht om er hun tuinen mee te ver sieren. Men had er al spoedig spijt van, want de plant bereikte de ri vier de Kongo en vermenigvuldigde zich in het tropische klimaat zo snel, dat de rivier er onbevaarbaar door dreigde te worden. Men moet daar dan ook voortdurend aan het icërk blijven. Ook in Oeganda drong de hyacint door en men heeft haar ver der doordringen tot het gebied van de Witte Nijl ook niet kunnen ver hinderen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11