Erliard is favoriet als opvolger van Adenauer Duitse Bondskanselier schuift Krone steeds meer naar voren DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Vandaag staan in Morlaix boerenleiders terecht Hervatting van ^vian' niet voor tweede helft van juli verwacht Rotterdams Orkest concerteerde in de Bevelandse duinen Ierse VN-ambtenaar in Kongo beleefde benauwend avontuur DONDERDAG 22 JUNI 1961 (Van onze oorrespondent in Bonn) De opvolging van de nu 85 jaar oude Bondskanselier Adenauer is een onderwerp waarmee men zich al jaren bezighoudt. Elk jaar lukt de kwestie meer acuut te worden en elk jaar weer blijkt de onverwoestbare kanselier er nog lang niet aan te denken zijn ambt neer te leggen. Het lijkt daarom best mogelijk dat de ko mende tien jaar de opvolging van Adenauer een theoretische zaak blijft. In het groepje dat zich staat te verdringen om „der Alte", zoals Adenauer door ieder een in Bonn wordt genoemd, op te volgen staat minister van Economische Zaken, Erhard, nog steeds op de eerste plaats. Grote delen van de industrie en de party staan achter hem en niet voor niets is op het laatste christen-democratische partycongres de formule gevormd dat de C.D.U. zich aan de kiezers voorstelt met „Adenauer, Erhard en de rest van de ploeg". Erhard ls daarom zonder twyfel de dikke kroonprins in het Westduitse ryk, ook al is koning Adenauer daar niet zo enthousiast over. Dat laatste is nl. wel zeker. Sinds Adenauer openlijk verklaar de dat Erhard een bekwaam man was, maar het politieke inzicht voor het kan selierschap vooralsnog miste, is de ver houding tussen beide mannen erger dan koel. De obligate handdruk op het par tijcongres heeft daarin heus geen wy- ziging gebracht. Die handdruk, waar over lange stukken geschreven zyn, be tekende zeker niet meer dan de erken ning van Adenauers kant dat de partij Erhard wil en toekomstige verkiezingen zonder Adenauer alleen met Erhard door de CDU gewonnen zullen kunnen wor den. Veel zorgen maakt men zich overigens over de kansen van Strauss, de minis ter van Defensie, een man met een sterke persoonlijkheid, handigheid, maar ook een man met een uitgesproken auto ritaire inslag. Voorlopig zit Strauss nog een beetje in de verkeerde hoek: hij leidt een rond uit impopulair ministerie. Maar Strauss is nog jong, hy is voorzitter van de belangryke Christelyk-Sociale Unie, de party uit Beieren die samen met Ade- nauwers CDU één fractie in het parle ment vormt; hy is ambitieus, en hy spreekt niet slecht. Allemaal dingen die Strauss een serieuze kandidaat voor het kanselierschap maken in de niet al te verre toekomst. Dat zijn kansen op dit moment al groot zijn is niet geloofwaardig, ook al wordt het dageiyks door de socialisti sche party gezegd. Maar men moet be denken dat de socialisten liever tegen Strauss vechten, tegen wie zy alleszins steekhoudende argumenten in het veld kunnen brengen, dan tegen Erhard die alom als bouwer van het „Wirtschafts- wunder" populariteit geniet. Dat de SPD daarom hamert op het aambeeld: „Strauss wordt na Adenauer kanselier" is zonder meer verkiezingspolitiek. Tot ieders verbazing hoort men de laatste weken steeds meer spreken over de kansen van Heinrich Krone, de rü- zige grüze man die leider is van de CDU-fractie in de Bondsdag. Dat Krone een kanselierssteek in zyn ransel zou hebben heeft wel niemand ooit gedacht, Krone zelf niet uitgezonderd. De laatste tyd valt echter op dat Krone veel op reis gaat, met grote politici als De Gaul le confereert namens Adenauer en ande re dingen doet, die door sommigen wor den uitgelegd als voorbereidingen op een hoge post. Probeert Adenauer inderdaad Krone naar voren te schuiven om Erhard in de wielen te rijden? Het is nauwelijks aan te nemen, want de rustige, weinig ge profileerde Krone mist de allure om een serieuze kroonprins te worden. Maar misschien speelt Adenauer met de ge dachte Krone in zyn nieuwe kabinet na de verkiezingen vice-kanselier te maken, een post die nu door Erhard wordt be zet. De volgzame Krone zou Audenauer, die niet van mensen meteigen ideeën in zyn omgeving houdt, zonder twyfel beter bevallen als naaste medewerker en plaatsvervanger dan de eigenzinnige Erhard. Hoe het ook zy: Erhard is de officiële troonopvolger en wy houden het erop, dat als Adenauer ooit aftreedt, Erhard zyn opvolger wordt. Dat dan echter Strauss zich zal gaan roeren is wel zeker. Advertentie VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Groot Brittannlë heeft gisteren In gestemd met het toekennen van Interne zelfregering aan de zeven gebieden van de Bovenwindse eilanden die tot de West- lndUche Federatie behoren. Op een ataata- rechteiyke conferentie te Londen ls vol ledige overeenstemming bereikt over wy- ziglngen ln de grondwet waardoor deze zeven gebieden dezelfde status krygen als de grote eilanden van de Federatie Jamaica, Trinidad en Barbados tegen de tyd, dat de gehele federatie ln mei van het volgend jaar onafhankelijk wordt. CASSATIEREGELING VOOR NED. ANTILLEN Het ontwerp van Rükswet, houdende een cassatieregeling voor de Ned. Antil len, is gisteren z.h.s. door de Tweede Ka mer goedgekeurd. De mogeiykheid van cassatie door de Hoge Raad ten aanzien van burgeriyke en strafzaken in de Ned. Antillen wordt hierdoor aanmerkeiyk verruimd. Als voorzitter van de vaste commissie voor Justitie wees prof. Oud (VVD) op de betekenis van het wetsontwerp als biyk van de onderlinge verbondenheid tussen de beide Ryksdelen, Antillen en Nederland. De commissie biyft hopen, dat het overleg met Suriname tot een soortgelyke regeling zal leiden. Daarentegen vond mr. Burger (PvdA) de Surinamers niet te beklagen. Hy uitte bezwaren tegen de cassatie, die het mo gelijk zou maken dat grote concerns de kleine man stuk gaan procederen. Deze kritiek werd bestreden door mr. Berkhouwer (VVD) en de minister van Justitie, mr. Beerman. Tenslotte gaf de gevolmachtigde mi nister van de Ned. Antillen, de heer Lampe, uiting aan zyn vreugde over deze „nieuwe myipaal in de richting van de eenheid van het Koninkryk". BESTUURSU:~SREIDING IN NIEUW-GUINEA Minister Toxopeus en staatssecretaris Bot zyn van oordeel dat de verdere uit voering van het schema tot bestuursuit- breiding ln Nieuw-Guinea als een reële mogelykheld mag worden gezien. Dit i.v.m. de maatregelen „die worden getroffen om te geraken tot een versnel de inschakeling van de Papoea by het middelbare bestuurs- en politiekorps en ook gelet op het feit dat een zekere ver sterking van het Europese bestuurskorps door de terugvloeiing van afgestudeerde administratieve ambtenaren naar Nieuw-Guinea in de eerst volgende ja ren verzekerd mag worden geacht" In hun memorie van Antwoord op de be groting voor Nieuw-Guinea zeiden de bewindslieden voorts: Door het verlenen van bepaalde faci liteiten by de uitzending —overwogen wordt het scheppen van de mogelykheid tot uitzending in kort verband en een verhoging van het aanvangssalaris zal worden getracht verbetering te bren gen in de moeilykheden, die thans bij de werving van Europese bestuursambte naren worden ondervonden. Nieuwe vrijspraak in België in moorclproces Voor de derde keer in nog geen twee weken tyd heeft een Belgische jury het „onschuldig" uitgesproken in een moordproces, waarin de beklaagde heeft bekend. Gistermiddag heeft de rechter in de Belgische plaats Aarlen een doua ne-ambtenaar vrügesproken, nadat de jury ontkennend had geantwoord op de vraag of de beklaagde die zyn daad had bekend schuldig was aan „op- zetteiyke levensberoving met voorbe dachten rade". De twee vorige gevallen betrof fen evenals dit proces daden, voortvloei end uit liefdesverhoudingen. De doua neambtenaar had vijf schoten gelost op een dorpsgenoot, die hy verdacht van een verhouding met zyn echtgenote. De schoten waren dodelijk. De „Gazet van Antwerpen" betwy- felt naar aanleiding van de vryspraken „of deze in gevallen van kennelyke moord met een gezonde rechtsbedeling zyn te verenigen". Het blad spreekt van „vryspraken aan de lopende band" en betoogt, dat men „niet zonder risico het doden van een evenmens zonder sanctie kan la ten". De „Gazet van Antwerpen" meent dat „het aanwenden van de beruchte ontsnappingsclausule van artikel 71 de macht waaraan men niet kan weer staan wel niemand zal overtuigen". „Moord wordt wel zeer goedkoop in dit land", aldus het blad, dat hieraan toe voegt: „In België houdt men het in tegenstelling met Nederland op het ju ry-systeem voor de berechting van mis daden. Dit stelsel heeft voor- en na- (Van onze Paryse correspondent) In Bretagne was het gisteren vry- rustig. Wel werd hier en daar gede monstreerd met tractoren, maar nergens werd de rust verstoord. Men is echter niet gerust op vandaag, want vandaag staan in Morlaix de twee gevangen gehouden boerenleiders terecht, die kort geleden de onderprefectuur van deze stad hebben bezet. Deze twee leiders. Gourvennec en Leon, zijn sedert hun arrestatie nationale helden geworden. Morlaix is vandaag praktisch een stad in staat van beleg. De ordedienst is versterkt op een manier zoals men dat nog nooit in de stad heeft gezien. Alle café's zyn gesloten en aan wynhande- laren is gevraagd geen wijn te verkopen. De meeste winkels zullen sluiten uit vrees voor incidenten, De politie heeft voor vandaag alle particulier verkeer in de binnenstad verboden. Extra maat regelen zyn genomen ter bescherming van de onderprefectuur en het Paleis van Justitie. Ver buiten Bretagne en wel in het departement van de Vienne werd gis teren gedemonstreerd en gebarricadeerd. Er werd zelfs een onderprefectuur met geweld door de demonstrerende boeren veroverd, nameiyk in Poitiers. De stad was al 's morgens om zes uur door bar ricaden van de buitenwereld afgesloten. delen. Van de leden van de jury's en van hun gemeenschapsbesef hang het af of mettertyd de nadelen niet zwaar der zullen gaan wegen en het debat over een justitionele hei-vorming niet zal worden heropend". Als overleg geen resultaat heeft sou Franse regering Algerije willen delen (Van onze Paryse oorrespondent) De Franse ministerraad heeft zich gistermorgen meer bezig gehouden met de problemen in Algerije zelf dan met een eventuele hervatting van de onderbroken conferentie van Evian. Toen na afloop aan de minister van Voorlichting, Terre- noire, gevraagd werd of het communiqué van de FLN in Tunis „bereid de bespre kingen voort te zetten" een punt van bespreking had uitgemaakt, zei de minister dat de regering daarover op het ogenblik geen verdere mededelingen had te doen. Deze woorden „op het ogenblik" worden in Parys aldus uitgelegd, dat Frankryk geen nieuw initiatief zal nemen vóór de aanstaande reis van generaal De Gaulle naar Lotharingen die van 28 juni tot 2 juli zal duren. Hervatting van de ln Evian afgebroken besprekingen is dus niet voor de tweede helft van juli te verwachten. Er was aanvankeiyk sprake van dat Frankryk inmiddels zou voortgaan met de voorbereiding van een eigen Alge rijnse regering in Algiers. Dit plan schynt men te hebben laten vallen, Een Thunder streak van de vlieg basis Eindhoven is na een mislukte start in het Beatrixkanaal bij Eind hoven terecht gekomen. De piloot merkte dat hij niet voldoende snel heid had voor een start en remde af, maar het toestel had teveel vaart om tijdig tot stilstand te komen. De piloot kon het toestel ongedeerd verlaten. Eduard Flipse bij de zijnen Inzet van een grootscheepse manifestatie (Van onze reportageredacteur) „Voordat ik sterf wil ik toch nog eens een concert geven op Noord-Beveland". Die gelofte van de Rotterdamse dirigent Eduard Flipse zelf een geboren Noord- bevelander, is gisteravond ingelost. Byna 1400 Zeeuwen waren in lange stoeten auto's en bussen tot zelfs uit Haamstede en uit Hulst naar Kamperland getrok ken, waar de grijze orkestleider zyn Rotterdams Philharmonisch Orkest in een tent aan de voet van de Deltadam door het Veerse Gat aanvoerde. Zyn 15 jaar jongere broer, de pianist Marinus Flipse, werkte eveneens aan deze gebeurtenis mee de eerste keer dat een symphonieorkest op Noord-Beveland concerteerde. met een Slavische Dans van Dvorak, zyn dank betuigd. waarschijnlyk omdat er op het ogen blik geen mohammedanen bereid zijn zich voor bestuursfuncties beschikbaar te stellen. Daarentegen schynt de Franse rege ring zich nu wel definitief te hebben vastgelegd op deling van Algerije wan neer voortgezette onderhandelingen met de FLN tot geen enkel resultaat zou den leiden. Van alle oplossingen zou de regering deling nog de minst slechte achten. Dit laatste is volkomen in strijd met de mening van een gezaghebbend man in Frankrijk, Jules Moch, die Frank ryk in alle ontwapeningsconferenties tot dusver heeft vertegenwoordigd. Jules Moch heeft namelijk dezer dagen een boek laten verschynen dat tot titel heeft „Vrede in Algerye in 1961". Moch acht deling van Algerye het slechts denkbare plan waarover men Eduard Flipse serveerde, zoals men by een dergelijke gelegenheid kan ver wachten, een paar gerenommeerde in- en uitsmyters, zoals „Les préludes" van Listz, de ouverture „Wilhelm Teil" van Rossini, de wals ,7Aan de mooie blauwe Donau" van Johann Strauss en de Ar- lesiennesuite van Bizet. Marinus Flipse speelde de solopartij in van Beetho- vens Derde Pianoconcert. De muziekkenners hadden zich uiter aard wat bezorgd afgevraagd hoe het met de akoestiek van de tent was ge steld. Ideaal was die natuurlyk niet. Elke nagalm werd onbarmhartig in de zand vloer en het tentzeil gesmoord en de verschillende instrumentengroepen konden niet tot een homogeen ensemble samensmelten. Dat er desondanks van een geslaagd evenement kan worden gesproken, moet vooral worden toege schreven aan die zeldzame eenheid tus sen uitvoerenden en toehoorders welke een artistieke daad tot een gezamen- ïyke beleving stempelt. De dirigent zou dan ook later van zyn dankbaar heid getuigen jegens zyn muisstil ge hoor. De 1400 Zeeuwen in de tent begroet ten de gebroeders Flipse staande, een waardige hulde aan twee zonen van de eigen streek. Inderdaad: de dirigent en de pianist waren zeiden zo dicht by hun geboorteplaats, YVissenkerke (tot welke gemeente Kamperland behoort) opgetreden. Voor het ovationeel applaus heeft Eduard Flipse de Rotterdammers Koniecki veroordeeld Een Tsjechoslowaakse rechtbank heeft de leider van de oosteiyke afdeling van de Westduitse liberale studenten- bond, Koniecki, tot tien jaar vryheids- beroving veroordeeld, aldus heeft de Vrije Democratische Party gisteren in Bonn meegedeeld. De 29-jarige Ko niecki verdween een paar weken gele den. Later werd gemeld dat hy in Oost-Berlijn was gearresteerd en naar Tsj echo-Slowaky e was gezonden. „Algerijnse regering" wil hervatting van het overleg De „voorlopige ALgerynse regering" ls maandag en gisteren in Tunis in ver gadering bijeen geweest toer bespreking van de situatie, ontstaan na het op schorten van de besprekingen met Frankrijk in Evian. In een na afloop van deze byeen- komst uitgegeven communiqué spreekt de voorlopige regering de hoop uit. dat de Frans-Algerynse vredesonderhande lingen binnen de door Frankrijk ge noemde tydsllmiet worden hervat. Bij het schorsen van de besprekingen stel de Frankrijk een periode van „over denking" voor van tien tot vyfbien da gen. Na afloop werden de kunstenaars in hotel Kamperduin uitvoerig gefêteerd. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. A. F. C. de Ca- sembroot, de voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappy, het Eerste Ka merlid, Ir. M. C. Geuze, en burgemees ter Van Halst van Wissenkerke de laatste als oud-dorpsgenoot hielden toespraken en boden geschenken aan. Burgemeester Van Halst herinnerde aan de tyd 55 jaar geleden dat Eduard Flipse onder leiding van zyn vader pic colo blies in het orkest van Kortgene. De dirigent zelf noemde deze avond „een van zyn schoonste triomfen"! Het concert in de duinen vormde tevens de ouverture tot de driedaagse massale manifestatie, welke de Zeeuwse landbouwmaatschappy onder het motto „Delta-einde eerste fase" houdt. beter doet zoveel mogeiyk te zwygen By deling zou in Algerije een fanatieke nationalistische actie ontstaan, om niet alleen Algiers en Oran maar ook de beste provincies die by Frankryk zou den biyven, terug te winnen. Overal zouden sterke mohammedaanse meer derheden niet rusten voor zy aanslui ting hadden by het moederland Alge rye. Omgekeerd zouden de Fransen gy- zelaars worden in alle Algerynse pro vincies. In de arme streken zou hongersnood ontstaan en de Fransen zelf zouden groot gebrek krygen aan inlandse ar beidskrachten. Niet alleen dat de FLN nimmer in deling zal toestemmen, maar bovendien beschikt Frankryk volgens de mening van Jules Moch niet over de middelen om deling af te dwingen. Volgens goed ingelichte kringen in Parys moet minister Joxe tydens zyn Jongste reis in Algerye de verzekering hebben gegeven dat Frankryk de Fran se bevolking aldaar in geen geval in de steek zal laten en aan deling zou vast houden als een tweede Evian mis lukt. Voor Frankryk zou dat een zaak van eer zyn. plakt u met Ceta-Bever VOORSCHOTUITKERINGEN OP MELK VERHOOGD De minister van Landbouw en Vissery heeft besloten de voorschotuitkeringen aan melkveehouders uit hoofde van de garantieregeling voor melk ten laste van het Landbouw Egalisatie Fonds te ver hogen van f 1.- per 100 kg. melk plus f 0.25 per procent vet tot resp. f 1.50 en f 0.40. De minister heeft voorts zich kun nen verenigen met het besluit van het Produktschap voor Zuivel de voorschot- uitkeringen uit het Zuivelfonds gelijk tijdig te verhogen van f 1.- per 100 kg. melk plus f 0.25 per procent vet tot resp. f 1.25 en f0.31. Door beide verhogingen wordt het to tale voorschot op de van november 1960 tot november 1961 afgeleverde en nog af te leveren melk ongeveer 5% cent per kg. Over de reeds verstreken periode zal de uitkering in de vorm van een bedrag in eens geschieden. De zuivelfabrieken zullen in staat wor den gesteld de betreffende uitkeringen reeds in de loop van de volgende week aan de melkveehouders uit te betalen. WIELRENNEN Gerben Karstens blijft winnen Gerben Karstens biyft winnen Ditmaal zegevierde de Leidse nota riszoon in de Ronde van Wolvega, een amateurwedstrijd over 80 km waarvoor 70 renners aan de start kwamen. De eerste uitlooppoging ln deze koers werd gedaan door Henk Hoekstra, die echter na 15 km werd teruggehaald door Karstens, diedaarna doorging maar op zijn beurt tot de orde werd geroepen. Halverwege de koers nam Gerben op- Een Ierse ambtenaar van de VN in Kongo, John Kelly uit Tippera- ry, is onlangs op één dag driemaal bijna doodgeschoten en niemand weet waarom dat gebeurd zou zijn, zo min als niemand nu weet waar om het eigenlijk niet gebeurd is. Kelly reed in een auto van Leopold- stad naar het zuiden om vluchtelingen kampen van Angolese vluchtelingen te controleren. By Inkisik werd hy aangehouden by een wegversperring. Samen met zyn secretaris en een Kongolese veilig heidsofficier werd hy ln een kantoor gebracht. Het verhoor duurde een uur, Kongolese soldaten onderbraken telkens het gesprek met „laten we ze naar bui ten brengen en neerschieten". Kelly, die vloeiend Frans spreekt, kon de mensen overtuigen, dat zy geen spionnen waren en geen kwaad wilden, zy kregen toestemming te vertrekken. Even verderop werd hij opnieuw aan gehouden, ditmaal was het een Kongo lese sergeant, die dadelyk aankondigde, dat hy Kelly en zyn secretaris ging neerschieten omdat zy spionnen waren. Kelly slaagde er in te doen of het hem allemaal niet aanging en nodigde de sergeant uit mee terug te gaan naar de wegversperring, waar alles duideiyk uit gelegd kon worden. Dat deed de ser geant, maar hy hield onderweg voort durend zyn geweer op de V.N.-ambte- naren gericht. Het Jiep goed af met de sergeant, of liever: met Kelly. Weer later stuitte de V.N.-auto op een Kongolese patrouille. Ook deze militai ren wisten met aan zekerheid grenzen de waarschyniykheld. dat zy met spion nen te doen hadden. Kelly bleef in zijn auto zitten en drukte de hand van elke soldaat die by zyn portierraampje ver scheen. De ceremonie nam een uur in beslag, en ln dat uur was er bulten de auto een druk geschreeuw, soldaten richtten hun wapens op de wagen en maakten onplezierige gebaren. Maar na een uur was „de receptie" voorby en kon Kelly doorgaan. Gisteren kwam John Kelly in Leo- poldstad terug, om zyn rapport op te stellen over de circa 60.000 vluchtelin gen in zuldeiyk Kongo. nieuw de benen, maar deze poging ge- kopgroepji van 5 man, waarin Karstens, dat zich lukte evenmin. Ook een Advertentie machtige ETTgrn membraan- K.L.M.-vliegtuig liep van de landingsbaan Het KLM DC-8 vliegtuig Ph-Dck, ge zagvoerder J. C. Bak, is gisteravond om 22.50 uur Nederlandse tijd op het vlieg veld Idlewlld bU New York van de lan dingsbaan gelopen. Het toestel, dat inge zet was op de lijndienst Amsterdam- New York, is door een defect aan het hydraulisch druksysteem van de rem men van de baan gelopen en ln de grond daarnaast vastgeraakt. De DC-8 maakte een normale lan ding in het midden van de baan, on geveer 300 meter van het begin. Daar na werd het naar links van de landings baan gedrukt. Het kwam op 15 meter van de zee tot stilstand. Er waren geen persoonlyke ongelukken. Het zou ongeveer 20 uur duren voor de machine, die ongeveer 67 passagiers en 14 bemanningsleden vervoerde, weer vrijgemaakt zal zyn. Voor zover kan worden bezien heeft de DC-8 geen scha de opgelopen. Aanklacht afgewezen van Amsterdammers De officier van justitie van Bruns- wyk heeft de aanklacht, die dertig Am sterdamse burgers van joodse afkomst hebben Ingediend tegen de voorzitter van het Nedersaksische bestuursdistrict Brunswyk, dr. Friedrich A. Knost, af gewezen, omdat de dr. Knost verweten belediging en belastering van de joden tydens de naziperiode reeds zyn ver jaard. De Amsterdammers hadden dr. Knost ervan beschuldigd tydens het naairegi- me als referent by het ministerie van Binnenlandse Zaken in Berlyn en by het Ryksbureau voor Sibbekunde in een commentaar op de Neurenberger rassen wetten de joden beledigd en belasterd te hebben en hen onder meer te heb ben bestempeld als „slechts geld ver dienende, misdadige elementen", die „land- en rasvreemd" zhn. Ook een verzoek om heropening van het onderzoek tegen Knost werd afge wezen. Tsjombe nog niet vrij De Kongolese minister van Binnen landse Zaken Adoela heeft gistermid dag tydens een onderhoud met dr. Sture Llnner, de VN-vertegenwoordi- ger in Kongo, verklaard de violating van president Tsjombe van Katanga te zullen aanbevelen, als de besprekingen met de Katangese leiders tot een na tionale oplossing van het Kongolese vraagstuk zullen lelden. Dr. Llnner deelde tijdens een perscon ferentie mede. dat Adoela de minister van Binnenlandse Zaken van Katanga, Moenongo, voor een bezoek aan Leo- poldstad heeft uitgenodigd. Adoela zou de vryiating van Tsjombe voorstellen, als de voorgestelde besprekingen tot een verzoening en politieke oplossing zouden leiden. In een telefoongesprek met een ver tegenwoordiger van Reuter deelde mi nister Adoela mede, dat Tsjombe nog steeds ln een kamp buiten Leopoldstad door het leger gevangen wordt ge houden. Er zyn geen plannen om hem naar elders over tebrengen. 20 km voor het einde vormde, kon het uiteindelyk tegen het peloton niet bol werken. Het draalde op een massasprint uit. waarin Gerben Karstens met 7 leng ten zegevierde. De uitslag: 1. Gerben Karstens (Lel den) 1 uur 58 min 30 sec. 2. Scheune- man (Nw Pekela) 3, Henk Hoekstra. (Ureterp). 4. Kluimers (Enter), 5. Hop man (Zaandam). Het was Karstens zevende overwin ning van dit seizoen. Jiulo en volleybal op programma O.S. Gisteren heeft het Internationale Olympische Comité het definitieve pro gramma voor de Olympische Spelen 1964 te Tokio vastgesteld. Men kwam tot een totaal van 20 sporten, te weten at letiek, basketbal, boksen, gewichtheffen, hockey, judo, kano moderne vijfkamp, pnardesport, roeien, schermen, schieten, turnen, voetbal, volleybal wielrennen, waterpolo, worstelen, zeilen en zwem men. In vergciyklng met Rome is het pro gramma met tweo sporten uitgebreid, en wel judo en volleybal. Dit op voor stel van Japan, dat echter zyn plan om kano en moderne vijfkamp te schrap pen, niet verwezenlijkt zag. ZWEMMEN Wijzigingen in zwemploeg voor Oberhausen Er zyn enkele wyziglngen gekomen ln de Nederlandse zwemploeg, die zaterdag en zondag in Oberhausen tegen West- Duitsland uitkomt. Ineke Tegelaar van de Robben wordt op de 100 meter vrye slag en ln de vrye slag estafette vervan gen door Astrid Ording van het Gooi. Op de 1500 m. heren komt J. Richards <Dol- fyn. Amsterdam) in de plaats van André Hermsen (Robben). Als reden voor hun verhindering heb ben de Robben-leden opgegeven wegens studie niet beschikbaar te zyn. In de waterpoloploeg zal Hans Wouda (Meeu wen) door een nog aan te wyzen speler worden vervangen. Amateurs wonnen in IJsland Na de 4-3 nederlaag legen het na tionale elftal heeft het Nederlands ama teurelftal gisteravond de tweede wed strijd in IJsland met 4-1 gewonnen van K.R. Reykjavik. Ongeveer 3000 toe schouwers woonden de wedstrijd bfj. De Nederlandse voorhoede, goed ge steund door rechtshalf Llebregts (Excel sior) was in dez eontmoeting goed op I dreef, maar de defensie maakte een onzekere indruk. De beallsalng viel reeda in de eerste tien minuten. Nederland nam in deze periode een 2-0 voorsprong I door treffers van de schotvaardige links- j binnen Kerens (Sportclub Emma) en deze slag is K.R. niet te boven geko men. Na twee minuten had Kerens voor de eerste maal succes. Hy vuurde van ongeveer 20 meter afstand en tussen de grypgrage vingers van de IJslandse doelman door verdween de bal ln het net. Zeven minuten later speelde links buiten Weber (BVV> de defensie van de IJslanders uit positie en gaf de bal op maat door -aan Korens, die weinig moeite had de «tand op 2-0 te brengen, Een van de weinige aanvallen van K.R. leidde in de 21e minuut tot een tegendoelpunt. Mldvoor Schram zorgde voor de afwerking: 2-1. Zelfs hetfeit, dat de produktleve Ke rens in de tweede helft was vervangen door Roovera (T8C) was niet van in vloed op het spel van de oranje-voor hoede. Integendeel, Roovers paste zich snel aan en scoorde na 13 minuten het derde doelpunt met een kopbal na een pass van rechtsback Quaouuckers. Lle bregts gaf zichzelf twee minuten voor het. einde de beloning voor zyn goede spel door met een schot van verre af stand de 4-1 eindstand op het score bord te brangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7