OPEL KAPITAN 1961 LUSTEN EN LASTEN ONGELIJK VERDEELD IN ONTWERP A.K.W. Kamervergadering bleek geen „vergadering" meer te zijn. De heer Willem Ruys overleden en in liet familiegraf bijgezet n.v.HET mQtQrhuis Iedereen draagt bij voor steun aan de kinderrijke gezinnen Een abrupt einde aan debat een hoofdelijke stemming va Past basis van Ziekenfondswezen nog wel in de huidige tijd? Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 juni 1961 Vijfde blad no. 30386 De oudste reder (96) van Nederland Nederlands oudste reder, de heer Willem Ruys, van 1892 tot 1940 directeur en daarna commissaris van de Kon. Rott. Lloyd, is maandag morgen j.l., na een kort ziekbed, op de leeftijd van ruim 96 jaren nog vrij plotseling te Rotterdam overleden. Vandaag vond, op verzoek van de overledene in alle stilte, de bijzetting plaats in het familiegraf op de Ned. Herv. begraafplaats te Rotterdam-Hillegersberg. De hoop van „de oude meneer Willem", zoals hij intern werd genoemd, om een eeuw te mogen volmaken, is dus niet in vervulling gegaan De heer Ruys, die in zijn lange le ven nooit écht ziek is geweest en nog altijd elke morgen en iedere middag achter zijn bureau in zijn kamer in het hoofdkantoor van de Lloyd aan de Veerhaven zat, moest een paar we ken geleden tot het ondergaan van een kleine operatie in het nieuwe Dijkzigt- ziekenhuis worden opgenomen. Ofschoon hij deze opmerkelijk goed doorstond, openbaarde zich nadien toch een snel toenemend verval van krachten, waar aan hy tenslotte is overleden. WILLEM RUYS Hoewel de heer Ruys geen actief aan deel meer had in de dagelijkse leiding van het bedrijf, dat hy, in hoofdzaak samen met zijn in 1949 overleden broer de heer Bernard E. Ruys Sr., heeft groot gemaakt, hield hij zich toch zorg vuldig op de hoogte met de gang van zaken en er was weinig, dat aan zijn aandacht ontging. Ily behoorde zelfs tot de laatsten, die 's avonds het kan toor verlieten en daarna las hij thuis dagelijks nog nauwkeurig 5 a 6 kranten. De heer Ruys, die steeds zyn domi cilie in Rotterdam heeft gehad de laatste 60 jaren aan de Westersingel, naast de Remonstrantse Kerk werd op 15 maart 1865 aan de Glashaven aldaar geboren als zoon van Willem Ruys Wzn, firmant van de firma Wim Ruys en Zonen, welke sinds de oprich ting van de Lloyd de directie voert over deze Rotterdamse rederij. Zijn groot vader, Willem Ruys J. Dzn. was de grondlegger van het Ruys-concern. Na zijn studiejaren bereisde de heer Ruys een groot gedeelte van de wereld en was hy werkzaam op verschillende buitenlandse kantoren, tot hy in 1892 in de directie van de Lloyd werd opge nomen. Gedurende zijn directeurschap werden door de Lloyd 74 nieuwe sche pen in dienst gesteld, tezamen metend ongeveer 600.000 BRT, waarvan er pre cies 50 in Nederland werden gebouwd. Ofschoon geheel en al een Rotterdam se reder van de oude stempel, met nog levendige herinneringen aan de tijd der zeilschepen, is de heer Ruys ook bekend geworden om zyn interesse voor spoor wegen. Als een plaats, waar ook in Europa, maar een station had, dan wist hij deze nauwkeurig te liggen. Hy had ook een bewonderenswaardig geheugen voor dienstregelingen, waardoor hij vry- wel de gehele Nederlandse treinenloop uit zijn hoofd kende. In de laatste weken van zijn leven heeft hij zich nog geheel ingewerkt in de nieuwe dienstregeling, die zóveel veranderingen meebracht, dat hij „er een paar dagen voor moest gaan zitten". Macmillan benoemde „Euro-zendelingen" (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan heeft tbans de drie „zendelingen" aangewezen, die het Britse plan om zich bij de Euromarkt aan te sluiten aan het Gemenebest zul len trachten te verkopen. Het zijn Dun can Sandys, de Brilse minister voor het Gemenebest, Peter Thorneycroft, de mi nister van Luchtvaart en tot ieders ver wondering, John Hare, de Britse minis ter van Arbeid. In geen der voorspellingen over wie er opreis zou gaan was diens naam ge noemd. Hare nam ook geen deel aan Macmillans weekeindconferentie over de Euromarkt. Hare heeft echter grote ervaring. Hij was voorheen onderminister van Kolo niën en was ook minister van Landbouw. Thorneycroft is altijd een geestdriftig voorstander voor Britse toetreding tot de Euromarkt geweest. Hij was vroeger kanselier van de schatkist. Sandys gaat naar Nieuw-Zeeland, Australië en Canada en zal volgende week donderdag vertrekken. Thorney croft zal India, Pakistan, Ceylon en Ma- lakka bezoeken. Hare zal Siera Leone, Ghana, Nigeria en de Centraal-Afrikaanse Federatie fde beide Rhodesië's en Njassaland) aan doen. Al deze ministers zullen langer dan twee weken wegblijven. Vandaar dat hot onwaarschijnlijk geacht wordt, dat de Britse regering nog vóór het zomer reces, dat eind juli begint, een verkla ring over de Euromarkt zal afleggen. De Daily Herald drukte vanochtend op de voorpagina een groot opgemaakt hoofdartikel af. waarin het blad als zijn mening uitspreekt, dat Engeland zich zo spoedig mogelijk bij de Euromarkt zal moeten aansluiten. De Britse welvaart en de Britse stem in het wereldgebeu ren hangen hier van af, zo wordt be toogd. Toen de Engelse spoorwegen in 1945 een nieuwe zware locomotief „Rotter dam Lloyd" doopten, stond de toen 80-jarige heer Willem Ruys op de eerste reis van deze machine mét een stokers pet op het hoofd, op „zyn" locomotief. Frankrijk heeft hem eveneens meer malen eerbewijzen aangeboden. In 1928 werd hij benoemd tot Ridder en in 1933 bevorderd tot Officier in het Legioen van Eer. In 1952 werd hy officieel ontvangen door de Franse Kamer van Koophandel te Marseille en vereerd met de slechts by uitzondering toegekende gouden legpenning van deze, reeds in 1599 opgerichte, oudste Kamer van Koophandel ter wereld. De heer Ruys was verder o.m. ook Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Ridder in de Orde van de Kroon van België. Vrijwel tot het laatste toe vervulde de heer Ruys nog steeds verschillende functies in het maatschappelijk leven en hij was in sommige gevallen zelfs reeds 60 jaren achtereen commissaris van diverse ondernemingen. Tot zyn verscheiden was hy ook Regent van de Prins Hendrik Stichting, te Egmond aan Zee. Vandaag wapperden op alle Lloyd- schepen, waar ook ter wereld, de vlag halfstok, ten teken van rouw, en in eerbiedige nagedachtenis aan „de oude meneer Willem". auvrruDue COMFORT PRESTATIE PRESENTATIE Dat zijn nog maar enige der vele kenmerken van deze ruime 6 persoons automobiel. Behalve voortreffelijk rijgenot biedt deze wagen van klassieke allure de hoogste veiligheid. Bovendien een groot aantal extra's die U tot nu toe alleen in de superklasse aantrof. Leverbaar in standaard en luxe uitvoering. Desgewenst met de alom bekende Hydramatic automatische transmissie. Nu schakelen overbodig. De luxe uitvoering ook lever baar met vouwdak of overdrive. Zoveel redenen meer dus om kennis te maken met dit uitzonderlijk product in deze prijsklasse. Overtuig U door een proefrit. Wij staan voor U klaar. STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN - TEL. 01710-24741 Algemene kinderbijslagverzekering (III) Twee procent van inkomen met compensatie Iedereen zal in de toekomst ongeveer 2% van zijn inkomen moeten storten in een een fonds voor kinderrijke gezinnen. Dit is, op zijn kortst gezegd, het doel van de Algemene Kinderbijslagwet (A.K.W.), waar over de Tweede Kamer nu haar oordeel zal moeten uitspreken. Op die manier zal jaarlijks een kleine 400 miljoen gulden beschikbaar komen om te worden verdeeld onder kinderrijke gezinnen. Voor de loontrekkenden zal er in de praktijk niet veel veranderen. Zij ontvangen reeds bijslag voor al hun kinderen. Het enige verschil zal zijn, dat hun premie niet meer direct door de werkgever wordt betaalcl. maar zal worden ingehouden op het loon (net zoals bij de A.O.W.) met volledige compensatie. De bijslagen De niet-loontrekkenden zyn totdus- ver buiten de kinderbijslag gebleven. Alleen voor de groep met de laagste inkomens is er een regeling: op grond van de noodwet voor kleine zelfstandi gen ontvangen zy kinderbijslag uit 's Rijks kas. Alle niet-loontrekkenden (middenstanders, boeren, tuinders en an dere zelfstandigen) zullen nu ook de lusten gaan genieten en de lasten gaan dragen van de kinderbijslag indien het wetsontwerp althans in de huidige vorm zal worden aanvaard. De lusten zijn alleen voor ouders met meer dan twee kinderen, de lasten voor iedereen. De A.K.VV. voorziet in een bijslag van het derde kind af. De bijslag varieert (per kind en per kwar taal) van f. 60,- tot f. 90,- om precies te zijn: f. 61,62 voor het derde kind, f. 82,68 voor het vierde en vijfde en f. 91,26 voor zesde en volgende kinderen. De progressie in de bijslag eindigt dus bij het zesde kind. Het recht op bijslag houdt op wan neer de kinderen 16 jaar worden. Voor studerende en invalide kinderen kan 27ste jaar. Die gelden dan bovendien voor twee. Solidariteit twistpunt De lasten zyn voor iedereen, die in komen geniet, van zijn 15de tot zyn 65- ste jaar. De mogelykheid bestaat dus, Soesterberg terrein militaire luchtvaart De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de staatssecretaris van Defensie, waarby, ten behoeve van de militaire luchtvaart onder de bena ming militair luchtvaartterrein Soester berg, terrein wordt aangewezen als luchtvaarttterein voor de militaire lucht vaart, ondanks de daartegen geopperde bezwaren. De chef van de luchtmacht staf wordt opgedragen te bevorderen dat by het gebruik van dit luchtvaartterrein het lawaai en de hinder zoveel mogeiyk worden beperkt. Spion Soblen staat terecht De Amerikaanse psychiater, dr. Robert Soblen is voor de rechter verschenen op beschuldiging van dezelfde activitei ten als die waarvoor zyn broer Jack Soblen terecht heeft gestaan: spio nage. De broers zouden zich op dit punt verdienstelijk gemaakt hebben voor de Sowjet-Unie. Soblen lydt aan leukemie en heeft volgens zyn arts hoogstens nog een jaar te leven. Als hy schuldig be vonden wordt aan het ten laste gelegde; spionage in oorlogstyd en het verraad van atoomgeheimen, kan hy tot de doodstraf veroordeeld worden. dat men praktisch zyn leven lang 2 van zyn inkomen zal gaan betalen voor een verzekering, waarvan men nooit zal ontvangen. Het gaat er om zoals de regering by de schriftelyke voor bereiding van het komende Kamer debat heeft gesteld „de positie van de gezinnen met meer kinderen te ver beteren, waarvoor de gehele gemeen schap een bydrage zal moeten leveren". Dit ver doorgevoerde solidariteitsbe ginsel is een der voornaamste bezwaren van liberalen en christelijk-historischen tegen de nieuwe wet. Wat betreft de „lusten" wordt de so lidariteit weer niet helemaal doortrok ken. Want alleen de loontrekkenden zullen bijslag (blijven) ontvangen voor het eerste en bet tweede kind. Ook dit belooft een belangryk punt van dis cussie te worden. Naar Kabinetscrisis Hierby ryst direct de vraag, of het ryk niet een deel van de lasten kan dragen, om het- zodoende toch mogelyk te maken dat zelfstandigen voor al hun kinderen byslag zullen krijgen. De re gering heeft deze suggestie by de boor- bereiding van het komende kamerdebat van de hand gewezen. Tot welke resultaten het komende Kamerdebat zal leiden, blyft een open vraag. Daar de regeringspartijen sterk verdeeld zyn (K.V.P. vóór. V.V.D. en C.H.U. tegen, terwyl de A.R.P. een middenpositie inneemt), kan het kabi net-De Quay in een moeilyke positie geraken. Of het tot een crisis zal komen, dan wel met een sisser aflopen, zal pas bRj- ken in de loop van het debat. (Naar geruchten willen, zou bij par tijen een wyziging van inzichten heb ben plaatsgevonden, waardoor het ont werp thans grote kans maakt, aange nomen te worden. Red. L.D.) Tekort bevoegde leraren Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft berekend, dat er per 16 de cember 1960 een tekort was van 2810 bevoegde leraren by het voorbereidend hoger en middelbaar onderwys. Van de in 1960 aangestelde leraren was 70 pro cent onbevoegd (1958: 67Van het aantal leraren in de wettelijk verplichte vakken was 31% onbevoegd (1959: 30%). Het percentage onbevoegd gegeven les sen steeg van 24,7 tot 25,4. Het aantal leerlingen op de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwys steeg van 158.627 in 1959 tot 170.253 in 1960. Er werden by het begin van de cursus 1960/'61 36.774 leerlingen tot leerjaar 1 toegelaten <1959: 37.903), 13.862 leerlin gen behaalden in 1960 het eindgetuig- schrift <1959: 12.710). Het gemiddeld aantal leerlingen per klasse bedroeg 22,6 tegen 22,3 in 1959. SOCIALE ZEKERHEID VAN ZEELIEDEN De Tweede Kamer aanvaardde giste ren z.h.s. een wUziging van het Wetboek van Koophandel en enkele andere wet ten betreffende aanspraken van schepe lingen by ziekte en ongevaL Het betreft hier een aanpassing van de Nederlandse wetgeving aan een reeds in 1946 gesloten verdrag van de inter nationale arbeidsorganisatie Inzake so ciale zekerheid van zeelieden. Het al vyf jaar geleden ingediende wetsont werp is verscheidene malen gewyzigd, o.m. op verzoek van de organisaties van reders en zeevarenden. De vergadering van de Tweede Kamer vond gisteren een abrupt einde omdat bleek, dat het vereiste aantal leden (de helft plus één) niet meer aanwezig was. Van de in totaal 150 leden waren er nog maar 62, dus 14 minder dan het quorum (76), dat formeel present moet zijn wil de Kamer kunnen vergaderen. Nu komt het wel vaker voor, dat er minder dan 76 leden aanwezig zijn. Zo lang dit echter niet blijkt, pleegt men de fictie te handhaven dat degenen, die de presentielijst hebben getekend en dit moeten er minstens 76 zijn wil de vergadering kun nen beginnen er nog steeds zijn. Er is geen enkel bezwaar tegen het eigendom en in een geval van ontul- ontbreken van het quorum wanneer er, zoals zo vaak het geval is, discussies worden gevoerd over onderwerpen, waarover toch alleen de specialisten kunnen meepraten. Er kunnen dan ook wetsontwerpen worden aangenomen.zo lang maar geen hoofdeiyke stemming wordt gevraagd. Want, alleen by een hoofdelyke stemming blijkt hoeveel Ka merleden er precies aanwezig zyn. Het was een zéér specialistisch on derwerp, waarover gisteren plotseling hoofdelyke stemming werd gevraagd. Aan de orde was de „voorlopige regeling in verband met de schadeloosstelling van huurders van gebouwde onroerende goederen, welke worden gebezigd voor de uitoefening van een bedryf, in geval van onteigening of van vordering in De voorzitter van de Centrale Bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, heeft zich op de in Utrecht gehouden algemene jaarvergadering van deze bond afge vraagd, of de basis, waarop het Zieken fondswezen steunt nog wel past in het raam van de tegenwoordige tyd. Nu de minister besloten heeft om met ingang van 1 oktober a.s. de rechten van de verplichte verzekering en de be jaardenverzekering uit te breiden en by de opneming in verpleegtehuizen gedu rende 1 jaar een vergoeding zal worden gegeven van 50 van de kosten is de vraag aan de orde, aldus de heer Van Lienden, in hoeverre de vrywillige ver zekering zich hierby kan aanpassen en of hier een taak bestaat voor de aan vullende verzekering. Hier is, naar de mening van de heer Van Lienden, voor de vrywillige verze kering een premieverhoging noodzake lijk van 6 cent per week. Ook betrok de heer Van Lienden de verhouding Ziekenfondsen-ziekenhuizen in zyn beschouwing. Nu met ingang van 1 juni de pryzenwet in werking is ge treden zal het nog gedurende 1 of 2 jaar mogelyk zyn, dat de overheid de tarie ven van de ziekenhuizen controleert, doch daarna is dit geheel vry en staan de ziekenfondsen ingevolge het bepaalde in het huidige Ziekenfondsbesluit voor de taak om overeenkomsten met zieken huizen tot stand te brengen. Het is thans aan de organisaties van zieken huizen en Ziekenfondsen om uit te ma ken of de overheid zich op het terrein van de bepaling van de tarieven voor de verpleging kan terugtrekken en genoe gen kan nemen met een supervisie zoals dit via de Ziekenfondsraad mogelyk is. Tenslotte vroeg de heer Van Lienden aandacht voor een actie van de georga niseerde apothekers die binnen het ver band van de EEG proberen te bewerk stelligen dat ln de wetgeving van de EEG-landen bepalingen worden opgeno men waardoor verplichtend wordt ge steld. dat apothekers eigenaar van de apotheek moeten zyn. De heer Van Lienden zei bezwaar te hebben tegen elke belemmering die voor sociale apo theken in de weg kan worden gelegd. De heer Van Lienden die het feit her dacht dat hy 25 jaar voorzitter was, werd by de aanvang der vergadering gehuldigd. Namens de aangesloten fondsen werd het echtpaar Van Lienden by monde van de tweede voorzitter, de heer G. J. Jansonius een reis naar Is ming van het gehuurde". Een half jaar geleden (vlak voor de decembercrisis) hadden de juristen in de Kamer hier al urenlang over gedebat teerd. De discussie was toen vastgelo pen. De Kamer wilde méér voor door onteigening gedupeerde huurders van bedrijfspanden dan de minister van Ju stitie, mr. Beerman, meende te kunnen toezeggen. Het debat werd gisteren her vat, omdat minister Beerman na beraad in het kabinet enigermate aan de be zwaren van de Kamer was tegemoet gekomen. Het oorspronkelyke wets ontwerp wilde recht op schadeloosstel ling verlenen tot ten hoogste de som van de opbrengst van het bedryf over de laatste drie jaren, of wanneer dat de huurder beter uitkwam de huur- prys over de laatste vyf jaren. De mi nister heeft» het bedrag van 5 jaren huurprys nu gewyzigd in 8 jaren huur. De rechterzijde in de Kamer ging hier mee akkoord. De heer Meulink AR) vond de regering zelfs „royaal" Maar „links" dacht er anders over. De heer Berkhouwer (VVD) en mej. Lemaire (PvdA) bleken nog allesbehalve tevre den. Laatstgenoemde sprak van een „lo- tery" met weinig hoofd- en en vele trootst- pryzen. De „mixed double" Lemaire- Berkhouwer (zoals de liberaal deze ge legenheidscombinatie in tennistermen aanduidde) kwam met 'n amendement. Het was dus Ineens afgelopen, de voor zitter sloot de „bijeenkomst", en wan neer dit wetsontwerp op een volgende vergadering weer aan de orde komt. zal er opnieuw over het amendement van de liberaal-socialistische „mixed double" moeten worden gestemd. Spoorwegongevallcn namen in aantal af (Van onze Haagse correspondent) In antwoord op mondelinge vragen van de heer Borst (CPN) heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat er geen sprake is van een toename van het aantal spoor wegongelukken. In 1959 en 1960 vonden resp. 85 en 75 spoorwegongevallen plaats; in de eerste 5 maanden van dit jaar slechts 27. Er is dan oo'* geen grond voor de ver onderstelling, dat de personeelsschaar- ste het aantal ongelukken ongunstig zou beïnvloeden. De praktyk wyst uit, dat er geen verband bestaat tussen het aan tal spoorwegongelukken en het perso neelsverloop. Minister Korthals verzekerde, dat aan de veiligheidseisen geen concessies wor den gedaan naar aanleiding van tekort aan personeel. Tenslotte verklaarde hy geen aanlei ding te zien, om in te grijpen in de on derhandelingen tussen directie en het personeel van de N.S., zoals de heer Borset had gesuggereerd. Fatsoenlijke vrouwen stelen onfatsoenlijk „Er komen hier hoe langer hoe meer fatsoeniyke vrouwen uit betere kringen, die onfatsoeniyk stelen", zei gisteren de Rotterdamse politierechter, mr. A. Hevn- sius. „Uw man heeft een inkomen boven de f 10.000", zo richtte hy zich verbaasd tot de vrouweiyke verdachte, die in 'n wa- renhuis een pakje gestolen had. Toen het Geen quorum aanweziq I"'*1 ble*k p**f*n wiide ze het gaan 3 ruilen. Maar in de winkel durfde ze Gezien de verdeeldheid in de Kamer het t.och n,et u proberen en stal een zou over dit amendement wel met hoof- sweal*r en een paar sokken. deiyke stemming worden beslist. Daar het echter al te laat in de middag was. terwyi de rest van de agenda geen beiangryke punten meer bevatte, stelde voorzitter Kortenhorst voor de beslissing aan te houden tot de volgende verga dering. Het was duideiyk, dat het quo rum wel niet meer aanwezig zou zyn. De rest van de agenda zou rustig af gewerkt kunnen zyn, als de heer Berk houwer op dat moment geen hoofdelyke stemming nad gevraagd. Aan zo'n ver zoek moet altyd voldaan worden. De bel luidde dus, en uit de diverse commissie kamers stroomden de Kamerleden de vergaderzaal binnen. „Het is onbegrypeiyk" verzuchtte de politierechter. „U kreeg van uw man f80 k 1100 per week". „Zegt u toch iets, u staat hier als een wassen pop". Om toch iets over de vrouw te weten te komen gaf mr. Heynsius het woord aan haar verdediger voor de officier. Deze vertelde dat ln haar gezin einde loos met ziekte werd gekampt Een jon getje wordt voor astma verpleegd Dat kost veel geld en bovendien kan de vrouw alle moeliykheden geesteiyk niet aan. Hierna eiste de officier, mr. B. van der Meulen, f 60 boete of tien dagen en een maand voorwaardeiyk met een proeltyd By het afroepen van de namen de presentielyst kwam ettelyke malen van 3 Jaar geen antwoord. Het resultaat van de „Nou Ik vind het maar moeilyk hoor", stemming was, dat 26 leden zich vóór deelde mr. Hevnsius mee. „Vrouwen als en 36 zich tegen het amendement had- u gaan by my elgeniyk de doos in. Maar rael aangeboden. Verder werd nog het den uitgesproken zodat er slechts <.m wat uw raadsman heeft gezegd zal woord gevoerd door de voorzitter van 62 leden aanwezig bleken en de verga- ik aarzelend met meneer de officier mee- de Ziekenfondsraad, de heer J. Burger. dering dus geen vergadering in de zin gaan. De volgende keer niet meer hoor I van het reglement van orde bleek te zyn. 1 zult u daaraan denken?"

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15