je ziet de yooruitgang Portugal past in Angola fakliek van de „verschroeide aarde" toe Administrateur stak een ton in zijn eigen zak VOOR EEN FEESTJE Fraude bij Bloemisterij en Fleurop je proeft de ontwikkeling 14 ct. SENORITAS Nieuw plan voor bescherming van de bedreigde Egyptische tempels Nikita schenkt Jackie hondje Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 juni 1961 Derde blad no. 30385 Tien jaar met angst.... (Van onze Haagse correspondent) „Elk jaar weer dacht ik: nu zal het wel uitkomen, maar het gebeurde niet" vertelde gistermiddag een 57-jarige Haagse administrateur, die zich wegens verduistering van ruim een ton ten nadele van de Ver eniging Nederlandse Bloemisterij en de Stichting Bloemenexpresse Fleurop voor de Haagse rechtbank moest verantwoorden. Dat deze fraude meer dan tien jaar onopgemerkt is gebleven moet geweten wor den aan de volmaakt onvoldoende controle, zo bleek op de zitting. Daarmee hield de officier van Justitie, mr. ir. Folmer, terdege rekening bij het stellen van zijn eis: twee jaar gevangenisstraf met aftrek. In 1950 kwam de verdachte als administrateur in dienst van de Ver. Nederlandse Bloemisterij, die nauwe re laties onderhoudt met de Stichting Bloe menexpresse. Ook voor deze stichting verrichtte de verdachte werkzaamheden op administratief gebied. Voor 1950 was hü werkzaam voor de vakgroep van bloemisten. Volgens het accountantsrapport heeft de verdachte vanaf 1951 ruim een ton in eigen zak gestoken. Voor een bedrag van f. 83.000 ging het hierbij om be dragen, die door buitenlandse deelne mers vooral uit Suriname en de Antillen waren overgemaakt bij de Hollandse bankunie. Honderden stukken van de H.B.U. ar riveerden op het kantoor van de Ver eniging Nederlandse Bloemisterij en de Stichting Bloemenexpresse en steeds weer incasseerde de verdachte deze gel den. Van meet af aan heeft hij gete kend voor de ontvangst van deze be dragen, hoewel hü geen tekeningsbe voegdheid had. De eerste keer legiti meerde hü zich bij de H.B.U. met een paspoort en zei administrateur van de vereniging en de stichting te zijn. Van de opbrengst van een cheque van 15 mille, bestemd voor de aan koop van deviezen, hield de verdachte bovendien 10 mille achter. In de loop van de jaren besteedde hü ook dit bedrag voor privé-doeleinden. En ook voor 1951 zijn er reeds onregelmatighe den geweest, maar deze feiten zijn ver jaard en hem niet ten laste gelegd. Op een gloeiende plaat „U moet wel op een gloeiende plaat geleefd hebben", constateerde de presi dent van de rechtbank, mr. Gelderman. „Dat heb ik zeker, meneer de president", was het rustige antwoord van de ver dachte. Als getuige werd gehoord de 47-jari- ge secretaris-penningmeester van beide organisaties, die verklaarde dat de ver dachte geen tekeningsbevoegdheid had. Wel was hü er stilzwijgend mee ak koord gegaan dat de verdachte gelden opnam voor de uitbetaling van de sala rissen van het personeel. De administrateur vermeldde de bin nengekomen betalingen eenvoudig niet in het kasboek. „Het verwondert me in hoge mat-e, dat het u nooit opgevallen is" aldus de president tot deze getuige, „u wilde toch zeker wel weten of de buitenlandse deelnemers betaalden Maar de secretaris-penningmeester verklaarde steeds af te zyn gegaan op de jaarrekeningen van de accountant, die maar een zeer beperkte opdracht had. In 1958 kwam er een nieuwe accountant, die een ruimere opdracht kreeg, maar tot eind 1960 al evenmin iets van de fraude bemerkte. De officier achtte verduistering in dienstbetrekking bewezen. Hij wilde re kening houden met de „bedroevende controle en met het feit, dat volgens de rapporten een vryheidsstraf de man ernstig zal kwetsen in zijn gevoel van eigenwaarde. Mr. Prins, de verdediger, betoogde ver volgens dat züns inziens eerder van eenvoudige verduistering dan van ver duistering in dienstbetrekking sprake is. „Deze man is een slachtoffer van de verleiding van de hoogconjunctuur", zo meende hü- Ook hü wees op de ge heel onvoldoende controle. De rechtbank zal op 4 juli vonnis wijzen. Ex-generaal Gouraud krijgt zeven jaar (Van onze Parijse correspondent) Een bijzondere Franse krijgsraad in Parys heeft ex-generaal Gouraud ver oordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf omdat hü zich in april aan de zijde van de opstand van de generaals in Algerye had geschaard. De eis luidde twintig jaar. Gouraud stond aan het hoofd van het legerkorps in Constantine, toen de op stand van Challe en Zeiler uitbrak. Hy koos party voor de rebellen. Maar, zoals hy gisteren voor zün rechters zei, na veel aarzeling. Hij achtte de opstand een dwaasheid, maar deed tenslotte toch mee uit vriendschap voor Challe en Zei ler. Tsjechische topspion was niet karig bij zijn werk Het State Department (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) heeft gisteren medegedeeld, dat Miroslaf Natsjvalatsj, die deel uitmaakt van de Tsjechische afvaardiging by de V.N. in New York, in bijna drie jaar 1.700 dol lar heeft besteed om een Amerikaan over te halen geheime gegevens te ver strekken. Deze verklaring is vervat in een memorandum van het State Depart ment aan de V.N. Volgens het ministerie is Natsjvalatsj een van de Tsjechische topspionnen geweest. Lincoln White, de woordvoerder van het State Department, heeft in Wash ington verklaard dat de V.S. erop blyven staan dat de Tsjech het land verlaat. De Tsjechische afvaardiging bij de V.N. had Washington al laten weten dat Natsjvalatsj „zo spoedig mogelyk" zou vertrekken. Kat op het spek „Ik wist niets van tegoeden bü de H.B.U.", aldus de getuige, hetgeen de verdachte onaannemelijk noemde, omdat steeds alle poststukken eerst bij de se cretaris-penningmeester terechtkwamen. „Het is altijd dezelfde geschiedenis", verzuchtte de president, „onbeperkt ver trouwen, maar dit is geen vertrouwen meer, dit is de kat op het spek bin den". De fraude is tenslotte aan het eind van het afgelopen jaar ontdekt doordat een bepaalde rekening niet klopte en de accountant argwaan kreeg. De verdachte had toen juist een brief geschreven, waarin hy zijn ontslag nam en ver klaarde de laatste week van november met vakantie naar Oostenryk te zyn. Een belangrijk deel van het geld heeft de verdachte naar zijn zeggen uitgege ven voor een Haagse damenshandbal- vereniging, waaraan hü zijn hart ver- gand had. Hy organiseerde meermalen uitenlandse trips voor deze club. Veel geld kostte ook het constant huren van een auto. Advertentie Reserveer de BAR van Het Oude Koningshuys, SASSENHEIM - Telef. 0 2532—8240 Stoomvelocipède uit 1879 Vooruitgang in rijplezier bracht het „scootertijdperk".' Ontwikkeling in rookgenoegen bracht .Gulden Eeuw".] Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van een moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw! Het rooksignaal van de20ste eeuwl) Het Portugese leger is bezig in noord-Angola de tactiek van de „verschroeide aarde" toe te pas sen om de Afrikaanse rebellen uit hun schuilhoeken te verdrijven. Deze inlichtingen zijn door het in Manchester verschijnende blad „The Guardian" ontvangen door middel van een telefoongesprek met ds. David Grenfell, een bab- tistische zendeling in het gebied. Ds. Grenfell was in de hoofdstad Loeanda toen het gesprek gevoerd werd. Hij zei, dat op verscheidene plaatsen in noord-Angola de graslanden in brand waren gestoken, nu het natte seizoen ten einde loopt. Zijn missie-post te Quiboco- lo had hij in de steek moeten laten. De Portugese overheid had hem ge adviseerd naar Loeanda te gaan. „Het gras in de noordelijke streken is twee meter lang en de branden zijn ty- dens het weekeinde begonnen, zodra de regen ophield," zo rapporteerde hij. Over de streek, waar zijn zendingspost zich bevindt, zei hij: „Het schijnt allemaal voorbij te zyn daar. Er heerst geen span ning meer en alles is rustig". Hy voegde er aan toe, dat er nog wel veel geschoten werd, maar „het hele noorden van Angola is leeg en verlaten. Iedereen is gevlucht, behalve ouden en zieken, die niet lopen kunnen". Volgens hem waren er uit zyn zendingsgebied al leen al zestigduizend mensen over de Kongolese grens gevlucht. Ds. Grenfell is een van de laatste bap- tistische zendelingen in Angola, aldus "The Guardian". Er waren er in Angola oorspronkelijk 28, maar volgens het bap tistengenootschap zyn er nog maar ne gen a tien over. Intussen heeft de Britse Raad van Kerken een actie opgezet om de Angolese vluchtelingen te helpen. Men verwacht tevens, dat de kwestie-Angola ter tafel zal komen in de Wereldraad van Kerken, wanneer de raad deze week in Genève voor een vergadering byeenkomt. Tenslotte heeft de Oecumenische Pers dienst uit Genève bericht, dat tachtig vooraanstaande protestantse en rooms- katholieke geestelyken in de Verenigde Staten en Canada een beroep hebben ge daan op president Kennedy en „het christelijke volk van Portugal" om een einde te maken aan het bloedvergieten. De grootste strijdmacht van Angolese rebellen, die ooit de strijd aanbond met de Portugese strijdkrachten, is zondag na een gevecht van twee uur op de vlucht geslagen. De terroristen waren tot op vijf kilometer van de stad Carmona genaderd en waren „enkele duizenden" sterk. Een kolonne Portugese militairen, versterkt met burgers uit de stad, wist hen echter te verdry ven. Twee Angolese negersol daten en een blanke soldaat werden by het gevecht gewond. ook in blikjes V/ie 4 verschillende advertenties uit deze serie opstuurt naar N.V. Senator Sigarenfabrieken, Eindhoven, ontvangt een plezierige Gulden-Eeuw verrasiinfll MAN BEKENT WURGING VAN ZIJN VROUW Een 22-jarige Nederlander uit Ant werpen heeft gisteren bekend zün 20- jarige echtgenote de vorige week door wurging om het leven te hebben ge bracht. De vrouw werd gelyk gemeld vorige week vrijdag levenloos aangetrof fen in de kamer, die het gezin bewoonde. De man en de twee kinderen werden bewusteloos door de politie gevonden.na- dat buren een sterke gaslucht hadden geroken. Het blykt, dat de man eerst zyn echtgenote van het leven heeft be roofd alvorens de gaskraan in de kamer te openen. In het gezin waren herhaal- delyk twisten als gevolg van een vriend schap van de vrouw met een andere man. De twee kindertjes, een en twee jaar oud, verkeren niet meer in levensgevaar. „FAJA LOBBI" VERWIERF EEN DERDE BEKRONING Van de 30 films die vertoond zyn op het thans gesloten eerste filmfestival in Boston (V.S.) is het in Suriname ver vaardigde werk van de cineast Herman van der Horst „Faja Lobbi" als de beste aangewezen. Zoals bekend verwierf de film reeds tweemaal een eerste prijs nl. op het Festival te Berlijn en op dat van Edinburgh. PILOOT BIJ START AAN DOOD ONTSNAPT (Van onze correspondent) Gisteravond om half zeven is bü de start voor een nachtelüke oefenvlucht de 22-jarige sergeant-vlieger A. Lowijs uit Zwündrecht ternauwernood aan de dood ontsnapt. Het toestel reed met een snelheid van 200 km naar het einde van de start baan op het vliegveld Eindhoven, maar het had geen kracht om van de grond te komen. De piloot trok de rem-aracute aan de staart uit. Al minderde de vaart van het toestel, het vloog toch met een hevige klap in het voor doorschietende toestellen gebouwde vangnet. Dit kon echter niet verhinderen dat het vlieg tuig aan de overzijde van het vliegveld in de oever van het Beatrix-kanaal schoot en met romp en staart dwars in het kanaal kwam te liggen. De piloot kon zonder letsel de cockpit verlaten. De bergingsploeg van de vliegbasis hoopt de Thunderstreak f 84 nog voor midder nacht te kunnen bergen, zodat de scheepvaart die thans geheel is ge stremd weer doorgang kan vinden. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER DE POUS Groot-hertogin Charlotte van Luxem burg heeft de minister van Economi sche Zaken, mr. J. W. de Pous, benoemd tot Grootkruis-drager in de Orde van de Luxemburgse Eikenkroon. Dit heeft de Luxemburgse minister van Economische Zaken, de heer Paul Elvinger, meegedeeld op de gisteren in Luxemburg gehouden ministersconfe rentie. Niarchos eigenaar van hef snelste jacht ter wereld De Griekse reder-scheepsbouwer Sta- vros Niarchos zal zich spoedig de eige naar van het snelste privé-jacht ter we reld mogen noemen. Een Britse firma is thans bezig met de inbouw van drie machtige Proteus turbo-propmotoren (turbine-schroef). Deze motoren zijn aangepast voor het gebruik op zee. Vier motoren van het type Proteus geven de Britannia, het Britse vliegtuig, een luchtsnelheid van 563 km per uur. De drie motoren, gebouwd in het jacht van Niarchos, zouden het een snelheid van ruim 50 knopen (ruim 92 km p.u.) geven. Italiaanse professor tril ze zestig meter omhoog krikkenkosten 70 miljoen dollar De regering van de Verenigde Arabische Republiek, op zoek naar een methode om te voorkomen, dat de beroemde tempels van Aboe Simbel door het water van de dam van Assoean overstroomd zouden worden, heeft thans de voorkeur gege ven aan een Italiaans plan boven een Frans. De Italiaanse professor Pietro Gaz- zola, inspecteur-generaal van het Italiaanse departement van Oudheden, heeft het plan ontworpen de tempels van Ramses II en zün wouw, Koningin Nefertari, met behulp van hydraulische krikken zestig meter „op te lichten", waar zü onbe reikbaar zün voor het water. Het gaat hier om een gewicht van 300.000 ton. De kosten zouden zeventig miljoen dollar bedragen en het werk zal acht jaar duren. Bezwaren tegen het Franse voorstel Volgens het verworpen Franse voor stel zou er een grote wal rond de tem pels gebouwd moeten worden, waardoor de tempels in hun huidige toestand Gisteren arriveerden enige ge wonden van de vliegramp met de KLM-Electra Siriusuit Cairo op Schiphol. Zij werden uit de Electra. waarmee zij werden vervoerd, op draagbaren met voorheftrucks uit het toestel gebracht. konden blyven. Maar het bezwaar tegen dit Franse plan is, dat de zonnestralen door de wal niet meer in de tempel kunnen komen, waardoor de goden, ge beeldhouwd op de binnenmuren van het heiligdom, niet verlicht zouden worden. De regering van de VAR zal in zeven jaar 35 miljoen gulden bydragen. Een gelyk bedrag hoopt men via openbare collectes in de VAR bijeen te brengen. Maandag zal een speciale commissie van de Unesco in Parys bijeenkomen om te zoeken naar middelen ter bestrijding van de overige kosten van het project. De totale kosten voor de redding van de oude monumenten in de Nubische woestyn, welke door het water van de Nyl na aanleg van de stuwdam bü As soean bedreigd worden, worden geschat op circa 100 miljoen dollar. President en mevrouw Kennedy hebben een aantal geschenken gekregen van premier Nikita Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie. De Russische premier zond spe ciaal voor mevrouw ..Jackie" Ken nedy een jonge hond (zes maan den nakomeling van de be roemde Russische ruimtehond Strelka. De Amerikaanse president kreeg een model van een 19de eeuwse Amerikaanse walvisvaarder gemaakt van walrusslagtanden en walvisbeen. i De geschenken werden gisteren aange boden door drie Russische functiona rissen, die de Amerikaanse president I een brief van Chroesjtsjow kwamen aanbieden. De Russische hond werd onmiddellük „voorgesteld" aan Charley, de terrier van de familie Kennedy. In de brief, waarvan alleen die delen werden vrijgegeven, die een toelichting vormden'op de geschenken, werd ge zegd, dat het model van de walvis vaarder „uit het geheugen" gesneden was door kunstenaars uit Chuktchi, waar de Amerikaanse schepen voor de eeuwwisseling een vertrouwd gezicht waren, „Het is me een genoegen U het model te zenden van een walvisvaar der. waarover ik U verteld heb tijdens onze besprekingen (in Wenen)", schreef Chroesjtsjow. Benard pleit weer voor federalistisch stelsel in België De Waalse socialistische leider André Renard, bekend door zyn leidend® rol tüdens de stakingen in België ln het begin van dit jaar tegen de „eenheids- wet", heeft in een redevoering in Brus sel opnieuw een federalistisch stelsel voor België geëist. Op de oprichtings vergadering van de Brusselse afdeling van zyn „Waalse Volksbeweging" ver klaarde Renard. dat hy geen afschei ding van Wallonië nastreeft. „Indien men erkent, dat er verschillen zijn tus sen Walen en Vlamingen, dan moeten daarvan ook de consequenties worden aanvaard wat het bestuur betreft", zei hy. Renard keerde zich fel tegen het Vlaamse overwicht in de regering-Lef è- vre en betoogde, dat „men Wallonië wil laten sterven ten bate van Vlaanderen, alleen omdat Wallonië rood is". „Waalse kolenmynen worden geslo ten om de werkloosheid in de münen in Limburg te kunnen verminderen. Wallonië krügt geen wegen, geen fa brieken, geen kanalen en de stop van Temaaien wordt dicht gehouden om de Vlaamse schippers te bevoordelen", riep hy uit. Een scherpe aanval deed Renard ook op de Vlaamse socialisten, die naar h(j zei „te gemakkelük een beroep doen op het gevoel van de Waalse socialisten, maar daarna onverschillig zün voor hun noden". In het büzonder laakte hü de houding van de Vlaamse socialistische kranten, die Renard er van hebben be schuldigd te streven naar een „volks democratie". Na te hebben verzekerd nooit te zul len toestaan, dat „onze kleinkinderen in Wallonië ook Vlaams moeten beuzelen" kwam op de vergadering ook de houding van Renard jegens het Belgische ko- ninklük huis ter sprake. „Ik ben een gezworen republikein", zei hij. „De Waalse Volksbeweging is echter een tij delijke beweging met twee doeleinden: het federalisme en structuurhervormin gen. Dat is hooi genoeg op een kleine vork. Wie meer wenst-, zou niets berei ken". VRIJE ZATERDAG OP SCHOLEN TE SCHIEDAM (Van onze correspondent) De Vereniging tot bevordering van ('hr. Onderwijs te Schiedam heeft na 'n enquête onder de ouders besloten tot de invoering van de vrüe zaterdag op de LO en de kleuterscholen. Voorlopig geldt deze regeling slechts voor vier maanden. De enquête gaf aan. dat de wens naar °en vrye zaterdag by de ulo-scholen by 64 der ouders leeft. In het alge meen voelden de ouders weinig voor in halen der zaterdaguren door het weg vallen der vrüe woensdagmiddag (1 3 der ouders geen bezwaren», door ver lenging der schooltüden (42 tegen) of door verkorting der vakanties (37 tegen). Het blijkt, dat president Kennedy aan Chroesjtjsow heeft verteld, dat hü scheepsmodellen verzamelt. Kennedy heeft Chroesjtsjow tüdens het overleg in Wenen een model van een Amerikaans oorlogsschip geschonken Op zün beurt heeft de Ru.ssi.sche pre mier Kennedy en diens echtgenote nu met geschenken vereerd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9