Laatste nieuws Het Trotzkistenproces te Amsterdam begonnen Kon. zilver voor C. P. den Heiden „Muziekschool Leiderdorp'" deed op openbare les verantwoording Selwyn Lloyd waarschuwt voor financiële crisis WOENSDAG 21 JUNI 1961 Een hartelijke huldiging is hedenmor gen bij „De Leidse Courant" ten deel gevallen aan de chef van de admini stratie, de heer C. P. den Heiden, die veertig jaar aan het bedrijf verbonden is. Hoogtepunt van deze huldiging was wel met moment, waarop wethouder S. Menken gewag maakte van het feit, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de jubilaris te onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. Eerste spreker was de president-commissaris van de N.V., de heer M. P. van der Weyden die getuigde van hartelijke dankbaar heid voor al hetgeen de jubilaris in de loop van veertig jaren voor de Leidse Courant heeft gedaan. Spreker stelde vast, dat de heer De Heiden zich praktisch nooit vijanden, maar alleen maar vrienden maakte, zon der echter een allemansvriend te zijn. Er bestaat een spreekwoord: „goede wijn behoeft geen krans" aldus de di recteur van de Leidse Courant, de heer J. F. J. M. Koens, in zijn toespraak, maar als wij u vandaag een krans pm- leggen, dan gebeurt dit omdat de wijn eerst zijn volheid en flonkering van kleur krijgt als hij in het zonnetje wordt gezet. De kwaliteiten van de heer De Hei den tekenend, stelde spreker onder meer vast, dat deze door zijn goede kwalitei ten, waarbij vooral de accuratesse opvalt indertijd de aangewezen man was om de heer Somers als administrateur op te volgen. Meer echter nog was het de onkreukbaarheid, die een onmisbare eigenschap is voor iemand, die aan het hoofd staat van een administratie waar grote geldbedragen omgaan. Veel dank bracht de directeur de jubilaris voor de trouw en de toewij ding waarmee, deze veertig jaar lang de Leidse Courant heeft gediend. Spre ker bracht ook dank aan mevrouw De Heiden die haar man de zo belangrijke steun in zijn werk heeft gegeven. Hij overhandigde haar een boeket bloemen en de jubilaris het geschenk onder cou vert. De heer H. de Graaf, die sprak OEGSTGEEST „Welkom binnen" met tal van komische situaties Het plaatselijk Anjercomité, dat ten bate van het Anjerfonds en in samen werking met de Oranjevereniging enke le avonden organiceert in verband met de viering van de 50e verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, heeft de geluk kige gedachte gehad uit drie toneelge zelschappen t.w. de Lekenspelers, de Grünerie en de K.A.V. een aantal spe lers bijeen te brengen voor het verzor gen van een toneelavond. Deze avond werd gisteren in het Patronaatsgebouw gehouden. Opgevoerd werd het bljjspei „Welkom binnen" van Chr. Hoogerwerf, onder regie van de heer L. M. Tryse- laar. Namens de burgmeester werd de avond geopend door mevrouw P. H. Smits-Witvliet, die een en ander over de bedoeling van deze avonden meedeel de. Zij verwelkomde de beide wethou ders en afgevaardigden van verschil lende verenigingen. Nadat het bandje de „Singin Strings" enkele nummers had laten horen ging het doek open voor de opvoering van het blijspel. Er is hartelijk gelachen om tal van komische situaties. In het bijzonder heeft daar toe bijgedragen het uitstekende spel van mevrouw A. Post-Brussee. Als slecht op gevoed nichtje kwam zij in een keurige familie, waar haar gedragingen maar matig op prijs werden gesteld. De heren E. A. de Wekker en J. R. van Elk, beiden geroutineerde spelers maakten het succes van deze avond een feit. Mevrouw Smits toonde zich bijzonder dankbaar voor het gebodene en nodigde alle speelsters en spelers uit om 29 juni de kunstavond in de recreatiezaal van Endegeest bij te wonen. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 20 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling GA. POTPLANTEN: Grote pot; Kleine pot: Adlanthum 40-50, Anthurlum 200-550 100-150, Aralla 100-125 15-20, Asplenlum 35-50, Achl- menes blauw 200-260 80-120, Idem roze 100-120, Begonia Erfordla 60-65 20-40, Eladbegonia 100-135 30-35, Cactussen en vetplanten 60-100 10-20, Cissus 180-220 20-35, Croton 300-400 60-120, Cyclamen 60-180, Euphorbia Splendens 30-50, Ficus 180-250 Gemengde planten 60-80, Hedera bont 150-200 25-35, idem groen 100-120 10-15, Hibiscus 180-550 80- 120, Hortensia roze 125-200 idem blauw 125-200 Kalanchoë 60-90, Marantha 30-35, Nephrolepls 350-700 Primula obconica 100-125 60-105, Phl- lodendron 300-460 idem Scandens 20-25, Platycerium 200-350 80-120, San- sevleria bont 200-260 80-100, Sclndapsus bont 60-85, idem groen J 30-48, St.- Paulia blauw 40-65, idem roze 60- 100, Tradescantla 60-65 12-22, Varens ge mengd 25-50. AALSMEER, 20 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling GA. Snijbloemen: Gerbera 35-51, Bouvardla 20-33, Calla 15- 27, Clematis 15-21, Violieren 5-9, Ere- murus 25-40 per stuk, Amaryllis 9-12, Lelies 35-50 per kelk, Freesla 30-65, Iris 40-65, Ornithogalum 90-115, Gladiolen 100-160, Colvlllei 65-80. Campanula 70-95, Esther Read 70-110 per bos. Rozen: Rose- landia 5-11, Parel van Aalsmeer 5-10, Geh. Duisberg 7-16. Pechtold 4-9. Towny Gold 5-10, Mad. Ofman 5-11, Baccarat 15-28. Montezuma 10-19. Stokman 4-9. Floriade 7-16, Newyorker 6-14, Carol 5-10. Garnette 5-10, Pink Sensation 20-33, Sweetheart 4-10. Nymph 20-38, Moulin Rouge 4-9 per stuk. WOERDEN. 21 Juni. Kaasmarkt Aanvoer 111 partijen. Notering: le kwal. f 2.27-2.33, 2e kwal. f2.20-2.26, extra kwal. tot f2.57. Handel matig. Wethouder S. Menken wenst de jubilaris geluk. namens het technische personeel, haalde grappige herinneringen op uit de tijd, dat „Cor" nog aan de krant verscheen in sporthemd en korte broek. Spr. ge tuigde van zijn mening, dat de groei van de jubilaris naar een verantwoor delijke positie op de krant niet alleen aan vakbekwaamheid, maar ook aan per soonlijkheid is te danken. Namens de technische afdeling bood hij een kist sigaren aan. Een hartelijke felicitatie namens de administratie werd uitgesproken door de heer L. van der Meer, die persoonlijke herinneringen ophaalde aan de vele ja ren van vriendschappelijk contact met zijn gewaardeerde collega. Namens administratie en redactie bood hij als geschenk een radiotafel aan. Het woord werd voorts nog gevoerd door de heer L. C. J. Roozen, hoofd redacteur van de Leidse Courant, na mens de redactie. Dr H. F. A. Geise sprak namens het bestuur van het pen sioenfonds van de Leidse Courant en de heer D. Zonderop, oud-redacteur van de courant, die een geschenk namens de gepensioneerden overhandigde. Wethouderlijk abuis (Van onze sportredacteur) Wethouder Jongeleen heeft in zijn verdediging tegen de aanval van het raadslid de heer L. Questroo inzake de aanleg van de sportvelden in de Kikker polder één abuis gemaakt. De heer Jongeleen deelde de raad mede, dat „terwijl de terreinen van clubs in de eersteklasse (bedoeld wordt waar schijnlijk de competitie betaald voetbal sportred.) in de natte periode van vorig jaar herhaaldelijk zijn afgekeurd, gebeurde dit in de Kikkerpolder slechts éénmaal." Dit laatste is niet juist. Op de volgen de data, waarop de competitie betaald voetbal vrijwel volledig doorgang vond, werd het terrein in de Kikkerpolder af gekeurd: 30 oktober: UVS 1—SHS 1 (bekerwed strijd) 6 november: UVS 2Fortuna VI 2 (Res. 2e divisie betaald voetbal)20 november: UVS 2Baronie 2; 27 novem ber: UVS 1—NEC 1; 8 januari: UVS 1— Rigtersbleek 1. VOORSCHOTEN Bazaar voor vakanriepot Alle kinderen, groot en klein, van het kinderhuis „Nieuw-Voordorp" zijn de af gelopen wintermaanden bezig geweest met het maken van gebruiksvoorwerpen en geschenken. Dit hebben zij gedaan om de bazaar, die ten bate van hun va- kantiepot zal worden gehouden, te doen slagen. Deze bazaar wordt gehouden op vrijdag, 30 juni van 25 uur en van 7- 10 uur nam., en op zaterdag, 1 juli van 711 uur nam. Geslaagd voor het toelatingsexamen Van de bijzondere scholen zijn de vol gende leerlingen geslaagd voor een toe latingsexamen van de hervormde school: Gerrie Rotman, Maarten Bak ker, Ko de Wilt (Chr. Lyceum, Leiden) en Nellie van der Schinkel (M.M.S., Lei den. Van de School met de Bijbel: Claartje Schaverus en Machiel Floor (Chr. Lyceum, Voorburg)van de Be- thaniëschoolLeo Douw, Loek Lorde- noye, en Robert Roos van Raadshoven (St.-Bonaventura, Leiden); Anne-Lène van Eyndhoven, Dineke Bouter, Corry Gijbeis en Willy van Nierop (St.-Agnes- Lyceum, Leiden). Prins reikte Zilveren Anjers uit Vanmorgen heeft Prins Bernhard in het gebouw van de Ned. Handelsmaat schappij in Amsterdam voor de elfde maal de Zilveren Anjers uitgereikt van het Prins Bernhardfonds, waarvan de Prins regent is. De onderscheiding werd i uitgereikt aan mevrouw Henriquez, de heer Edward René Wessels, prof. mr. A. Anema en de heer Van Beveren. Mevrouw Henriquez, wonende te Cu- I raqao kreeg de onderscheiding voor de vertaling van toneelliteratuur in het Pa- piaments en de bevordering van de op- voering van deze stukken. Omdat zij niet aanwezig kon zijn, nam minister Kort- hals de onderscheiding voor haar in ont vangst. De minister zal deze op 29 juni aan mevrouw Henriquez overhandigen. De heer Edward René Wessels werd onderscheiden voor zijn werk in het be- lang van 'n ruime culturele ontpooiing der Surinaamse samenleving. De Zilveren Anjer werd aan prof. mr. A. Anema verleend voor diens ver dienstelijke werk van manen en wek ken, van het stimuleren en het wijzen op de onontkoombare verantwoordelijk heid voor de cultuur, het. vooral in cri sisperioden bewust maken van in de eerste plaats het volksdeel, waarin hij zich geworteld weet, van „tijd en roe ping", van „bezinning en bezieling" bij „nieuwe taken in nieuwe tijden". Tenslotte ontving de heer P. van Be- veren de Zilveren Anjer voor „zijn door grote liefde gedragen en door noeste vlyt ondanks een geringe vooropleiding verworven zeer omvangrijke kennis van zijn stad en zijn landstreek, Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Hierdoor kon hij belangrijke en zeer omvangrijke bijdragen in woord en ge schrift leveren aan de geschiedenis van Zierikzee en ontwikkelde hij zich tot hooggeschatte amateur geoloog en ar cheoloog. VERTEGENWOORDIGER VERDUISTERDE HALVE TON Een vertegenwoordiger van een hout handel te 's-Hertogenbosch, die sinds enkele weken spoorloos is, heeft een be drag van minstens f 50.000.ten nadele van zijn werkgeefster verduisterd. De vertegenwoordiger, die gedurende elf jaar voor dit bedrijf werkte, genoot daar het volste vertrouwen, zowel van zijn directie als van de afnemers. De af nemers gaven hem herhaaldelijk aan zienlijke bedragen ter afrekening. Een groot deel daarvan blijkt nooit door de vertegenwoordiger te zijn afgedragen. Omdat de man gunstig bekend stond en naar het scheen geen grote verteringen maakte, was zijn plotselinge verdwijning de eerste dagen nog geen directe reden tot argwaan. Toen echter een eerste on derzoek een verduistering van f .7000. aan het licht bracht, heeft de directie aangifte gedaan met het bovengenoem de resultaat. Het onderzoek van accountants en re cherche duurt voort. De man, die 54 jaar oud is, gehuwd en vader van twee kin- deren, heeft vermoedelijk de wijk naar het buitenland genomen. Burgerlijke Stand Geboren: Theodora C. H., dr vin W. A. de Jong en J. M. de Hey; Hans, zn van H. P. Profijt en F. M. Lagrand; Natasha I. M., dr. van S. L. Bloemhard en E. R. A. Chabot; Marita H. A., dr van G. H. G. van de Wiel en H. J. M, Peqk; Tanja M., dr. van H. H. Altewischer en M. Loggen; Cornells J., zn van H. J. van Benten en H. P. Bijlemeer; Petrus M. M., zn van P. J. Westgeest en C. J. M. van der Star; Cornelia, dr van C. Jongepier en W. R. Willemse; Hélène, dr van D. W. Noteboom en K. J. van der Werf; Maria A. Th., dr van D. J. J. Klljzing en E. G. M. -van der Zwet; Huibert W., zn van P. C. Zwaan en J. A. A. van Werkhoven; Jacqueline I., dr van J. van Werkhoven i A. Arnoudse. Ondertrouwd: A. Fr. W. Duljverman en A. J. Meckmann; G. C. M. van der Ham en E. C. van Renswouw; Th. J. A. J. Wolters en P. C. van der Ham. Overleden: A. van der Velden, 74 Jr., echtgen. van A. Braggaar; N Zonneveld, 67 Jr., echtgen. van A. M. Vandenbon. - De drumband Benvenuto, die deel nam aan het notionale drumbandcon cours te Uitgeest, behaalde in de eerste afdeling een eerste prijs met 102'i punt. eD tamboer-maitre van „Benvenuto", de heer P. J. Rol, kreeg ook een prijs. De ere-prijs, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Uitgeest, werd eveneens aan de drumband „Benvenuto" uitgereikt. Hierdoor kwam men in het bezit van twee bekers en een legpenning. WASSENAAR Op 11, 12 en 13 juli zal de jaarlijkse Tour van Valkenburg worden gehouden, een wielerwedstrijd op gewone fietsen voor het personeel van het Marinevlieg kamp Valkenburg. De route voert weer door omliggende gemeenten, o.m. door Wassenaar. Resultaten vielen enorm in de smaak Er bestaat een zelfstandige Muziek school Leiderdorp sinds de eerste maal van dit jaar. Het is nog een groot woord, want alleen het fundament is gelegd. Dat fundament is een Algemeen Vor mend Muziek Onderwijs, volgens de Gehrels-methode. Deze methode berust op een tweejarencursus en in september hopen de organisatoren het opvolgende klasse-jaar te kunnen inzetten. Een blok fluitklas ligt als naaste stap waarschijn- Dit hoorden wij van de heer C. E. Jan- sens, voorzitter van het schoolbestuur, en van de heer Hoogeboom, klasseleider. Deze heeft in een openbare les reken schap gegeven van de huidige stand van zaken. En daarover konden we ons slechts verbazen! Of het aan de methode ligt of aan de heer Hoogeboom of aan beide tegelijk, doet weer niet terzake. Ook het bestuur heeft natuurlijk het zijne bijgedragen. En de ouders, want de 41 aanmeldingen overtroffen de ver wachting Het gaat hier om elementair onderwijs en de elementen, waarmee de les ons confronteerde, betroffen o.a. ritme, maat, accent, gehoor, treffen van intervallen en (in het bescheidene) improviseren. Er is geen notenbeeld aan te pas gekomen, wel een vernuftig gevonden plaatsver vangend middel: het handzingen. De hand geeft door hoogteverschillen en door middel van bepaalde wendingen en vingerstanden de intervallen aan. Daar door wordt een relatie tussen gezichts beeld en toon geschapen. Op het horen van een toon moet automatisch de cor responderende handstand opgewekt wor den en omgekeerd. Dit is iets spectacu lairs aan dit onderwijs. Men zong daarbij met benoemen van de gezongen toon, dus la si do re mi fa sol, met secunden, trtsen, kwarten, op en neer en ook ingewikkelden. Dit heeft al lemaal te maken met het toonladder- begrip. Nu zouden we ook over het toon- raden kunnen uitweiden, maar een vol ledig verslag kunnen we ons niet veroor loven. Er werden ook „normaal" (en so noor!) liedjes gezongen op teksten, ge zongen vragen individueel gezongen be antwoord, melodische aanlopen, melo disch aangevuld. Daar de leider over twee armen beschikt, kon hij ook twee stemmig laten handzingen! Dit leek ons zeker: dit onderwijs wordt met geestdrift aanvaard en werkt sterk activerend. En bijna alles, wat de heer Hoogeboom liet beoefenen, liep van een leien dak Feitelijk werkt men hier met intelligentietests en de pedagoog kan er zijn adviezen voor later uit opbou wen. De heer Hoogeboom had een voortref felijk geschoold knapenkoor uit Leiden meegebracht en dat heeft na de pauze een klein uur geconcerteerd: canons, een volkszang van Purcell, een verhollandst „Sandmannchen", de begrafenis van een meikever, liedjes van Westering en Br. Lactantius, Little Duck en nog meer. Het is enorm in de smaak gevallen I V. DAGVAARDING NIET NIETIG VERKLAARD Na bijna twee uur lang in de raadkamer te hebben beraadslaagd over het door de verdediging inge diende beroep op nietigheid van de dagvaarding, heeft president mr. J. Heinz de zitting heropend, met de mededeling, dat de rechtbank geen gevolg kan geven aan het verzoek van de raadslieden. Hoewel wordt toegegeven, dat met name de plaatsaanduidingen niet altijd con creet zijn enkele plaatsaandui dingen worden dientengevolge in derdaad nietig verklaard is de rechtbank van oordeel, dat er geen aanleiding is tot algehele nietigver klaring, omdat de omschreven fei ten óf voldoende materieel zijn om schreven, óf dat de waarde ervan uit het onderzoek van de rechtbank later zal blijken. Eerst om halfeen begon de offi cier, mr. H. E. van Renesse, aan de voorlezing van de dagvaarding. MINISTER DE POUS OPENDE TRICOTCONGRES De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft vanmorgen het zevende internationale tricotcongres geopend, dat wordt gehouden in het Kurhaus in Scheveningen. Delegaties uit 14 landen, die samen ongeveer 100 leden tellen, nemen deel aan de besprekingen over internationale samenwerking, nor malisatie, opleiding en leverings- en be talingscondities. Minister De Pous sprak zijn bewon dering uit voor het doel. dat de con gressen van de tricotindustrie trachten te bereiken: een beter begrip voor el- kaars problemen, in dit verband noemde hij de tricotindustrie, die een jaarlijkse omzet van bijna 3 miljard heeft bereikt, „een van de Jongste loten aan de stam der textielindustrie". Dode en zwaargewonde bij verkrersongeluk Gisteravond is bij het motel op de kruising Sloterweg-Haagseweg onder Amsterdam de 54-jarige bromfietser G. Klaver tengevolge van een aanrijding om het leven gekomen. De 24-jarige mevr. M. E. L. Scheffer-Van der Huist die haar 3-jarig dochtertje op schoot had, werd met een schedelbasisfractuur in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam opge nomen. INTERNATIONALE BOEKENBON OP KOMST Op het congres van de internationale vereniging van boekverkopersorganisa ties, dat te Scheveningen wordt gehou den zal men komen tot de Invoering van een internationale hoekenbon. Daar mee zal dus iedereen zjjn relaties, waar ook ter wereld, een geschenk in boek vorm kunnen doen toekomen. Ook wil men komen tot het houden van een internationale boekendag, waar bij de boekenweek in Nederland tot voorbeeld zal worden genomen. Het vol gend jaar zal de algemene vergadering van de Int. Ver. van Boekverkopersor ganisaties waarschijnlijk in Wiesbaden worden gehouden ongeveer in de tijd van de befaamde Buchmesse te Frank fort, waardoor het mogelijk wordt, dat ook leden van de Ver, van buiten Euro pa (V.S., Australië. N. Zeeland. Z. Afri ka en Ghana) deze vergadering bezoe ken. (Van onze Londense correspondent) Selwyn Lloyd, de Britse kanselier van de schatkist, liet gisteren in het Lager huis een waarschuwing horen over de financiële crisis, waarmee Engeland thans wordt bedreigd. Lloyd staat ge reed om de kosten van het regeringsap paraat zoveel mogelijk te beperken. In elk geval gaf Selwyn Lloyd, toen hij gisteren in het Lagerhuis scherpe vra gen over de financieel-economische toe stand van Conservatieve zijde kreeg te beantwoorden, de verzekering dat hij vastbesloten is zich te verzetten tegen devaluatie van het pond. Selwyn Lloyd betoogde, dat niet zo zeer de onmiddellijke situatie zorgen baart als wel de ontwikkeling van de Britse economie op lange termijn. SALARISVERBETERING KLEUTERLEIDSTERS In de bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg voor het kleuter onderwijs is op 19 juni algehele overeen stemming bereikt over een salarisver betering voor kleuterleidsters. De datum van ingang van deze sala risherziening is gesteld op 1 april 1960. Dit is van de zijde van het ministerie van O. K. en W. meegedeeld. Nieuwe psalmberijming voorlopig goedgekeurd Tijdens de zitting van gisteren In het conferentie-oord „Woudsehoten" te Zeist heeft de generale synode der Ned. Hen'. Kerk zich bezig gehouden met de her ziening van de gezangenbundel en de proefbundel der psalmen in nieuwe be rijming. In de zomersynode van 1959 werd be sloten 71 gereviseerde en dertien nieuwe liederen ter beoordeling aan de classi- kale vergaderingen aan te bieden. De tekst van deze gezangen was vastge steld in gemeenschappelijk beraad met deputaten van de Geref. Kerken, om van liederen, die in beide kerken gezon gen worden een gelijke tekst te hebben. In de vergadering van gisteren heeft de daartoe benoemde commissie, be staande uit prof. dr. E. L. Smelik. ds. J. Wit, ds. A. W. Lazonder en de heer A. C. Sohuurman, de herziene voor stellen voor de tekst van deze liederen aangeboden. Deze voorstellen werden door de synode voorlopig goedgekeurd. Naar schatting zullen over twee jaar de com plete voor de hervormde kerk bestemde liederen ter beoordeling kunnen worden aangeboden. Hierna heeft de synode kennis geno men van de „Proeve van de nieuwe psalmberijming", aangeboden door de interkerkelijke „Stichting voor de Psalmberijming" en werden enkele voorstellen voor de invoering hiervan besproken. Onder leiding van cantor A. C. Schuurman heeft de synode enkele van de nieuwberijmde psalmen gezon gen. Besloten werd de kerker ad en te berichten, dat de bundel gereed is en te adviseren deze bundel ln de samen komsten der gemeenten te beproeven. Overleg zal worden gepleegd met de Geref. Kerken om te komen tot invoe ring van deze bundel ln beide kerken. (Van onze Amsterdamse correspondent) In een nerveuze sfeer onder zeer qrote belangstelling, gepaard gaan de met strenge bewaking in het Paleis van Justitie, is vanmorgen te Amsterdam het proces begonnen tegen de Griekse ingenieur cn de stenograaf van een Amsterdams socialistisch dagblad, beiden verdacht van illegale activiteiten ten gunste van de Algerijnse nationalisten. In revolutionaire kringen over de gehele wereld zal het verloop van dit proces met grote aandacht worden gvolgd. Immers, de ingenieur is de grote leidende figuur van de Trotzkistische organisatie „Vierde In ternationale", van welke bekend is dat zij, waar mogelijk, steun ver leent aan de FLN, het Algerijnse bevrijdingsleger. Zwaar geboeid werden de Griek en de Amsterdammer om halftien de zaal bin nengeleid. Zodra hun boeien waren ont sloten. schudden beide mannen elkaar hartelijk de hand. Het zal hard tegen hard gaan, deze vier procesdagen. Dat bleek al kort na de opening, toen de verdediger van de stenograaf S., mr. J. H. Smeets, een half uur lang achtereen de 12 pagina's lange dagvaarding van de officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, aanviel. De dagvaarding valt uiteen in drie ge deelten: medeplichtigheid aan of uit lokking van het drukken van valse „car tes d'identités", het drukken van vals Frans bankpapier en het doen aanmaken van bepaalde wapenonderdelen. De „cartet d'identité's", de Franse per soonsbewijzen. genieten volgens mr. Smeets geen internationale bescherming. Zij hebben ook niet tot doel om de Fran se nationaliteit aan te tonen, zoals in de dagvaarding staat. De officier, aldus de verdediger, is steeds onduidelijk waar het de plaatsen van de materiële delicten betreft, en dat maakt het beoordelen van de medeplichtigheid zeer moeilijk, zo niet onmogelijk. Hun tenlastelegging is van een verwrongen constructie. Vol gens mr. Smeets zal het de rechtbank dan ook moeilijk vallen te oordelen over feiten, die niet concreet worden ge noemd. Over het deel van de dagvaarding, waarin de wapenonderdelen ter sprake komen, somde de raadsman niet minder dan 11 punten op. die onvoldoende zou den zyn omschreven. Vage dagvaarding Ook de stenograaf kreeg gelegenheid de dagvaarding te kritiseren. Hij kwam tot de conclusie, dat dit werkstuk van de officier dient te worden verwezen, naar de plaats waar het thuis hoort: bij de afgedankte stukken De verdediger van de Griek, mr. H. G. W. Worst, sloot zich bij zijn confrère aan met opmerking dat de zin van de officier, die 10 folio vellen van de dagvaarding beslaat, „een grabbelton" was. De „politieke" raads man van de Griek. P.v.d.A -Kamerlid en t.v.-forumvoorzitter, mr. G. J. P. Cam- melbeeck, had hieraan niets toe te voe gen. PLEEGOUDERS VAN ADELE NIET IN HOGER BEROEP Het echtpaar De Leeuw uit Oegstgeest, de pleegouders van de Oostenrijkse baby Adèle Paul. gaat niet in hoger beroep tegen de uitspraak van de vice-president van de Haagse rechtbank in het kort ge ding om de baby, waarbij de Staat in het gelijk werd gesteld. Vandaag was de laatste dag waarop hoger beroep kon worden ingesteld. Voor al het feit, dat er over de affaire vragen in de Kamer zijn gesteld, hebben tot deze beslissing geleid. De heer De Leeuw vertrekt morgen naar Klagenfurt (Oostenrijk) om een adoptieregeling te treffen. Om half elf ging de rechtbank in raadkamer, om te beslissen over een e\entuele nietigverklaring van de vage dagvaarding, die tevoren nog door de officier met enkele woorden werd ver dedigd. Demonstranten gearresteerd Het politiecordon. dat vanmorgen rond het Palels van Justitie was samenge trokken, bestond hoofdzakelijk uit re chercheurs. De politie van het Bureau Leidsepleln arresteerde drie betogers, die voor de aanvang van het proces met spandoeken en strooibiljetten begrip pro beerden te vragen voor de vrijheidsstrijd in Algerije. BEURSOVERZICHT Internationals in herstel Amsterdam, 21 Juni. Alle hoofdfondsen gaven vanmiddag een krachtig koersherstel te zien. De markt werd hierbij geholpen door de betere koersen, die Wall Street gisteren aan het slot te zien had gegeven. De Ne derlandse hoofdfondsen lagen er ge vraagd in de markt. Toch gaf de betere stemming geen grotere affaire. Het bericht dat de Canadese dollar zou devalueren werd ter beurze druk bespro ken doch was niet van invloed op de koersvorming van de Nederlandse aan delen. De beurs ziet in het bericht het aanpassen van de Canadese valuta aan de valuta van de Amerikaanse dollar. Philips was op 1061 circa 8 punten ho ger, ten opzichte van het voorgaande slot. Philips gaat samenwerken met de Compagnie Générale d'électricité te Parijs voor het bestuderen en ontwikke len van een elektronisch schakeltechniek systeem ten behoeve van de telefoon. Unilevers avanceerden op 816 bijna 7 punten. Aku's waren bijna 3 punten ho ger. Hoogovens avanceerden 8 punten tot 1020. Dit fonds verloor gisteren 16 punten. Kon. Olies noteerden een paar dubbeltjes hoger op f 121.60. In de Scheepvaarthoek bleven de koersen rond het vorige slotnlveau. De leidende cultures waren een weinig la ger. De stemming op de staatsfondsen markt was vast. De aandelen chemische industrie, die gisteren forse koersverliezen leden, ga ven een goed herstel te zien. De eerste verhandeldag van claims „Vredestein" rubber gaf een adviesprijs van f205 per claim. De N.V. Phoenix Rijwielenfabrlek neemt de aandelen Fongers Rijwielen- fabriek over tegen 155 de koers waar voor deze aandelen het laatst op de incourante markt verhandeld werden. WISSELKOERSEN Londen 10.01%— 10.02%; New York 3.59%3.59%; Montreal ongenoteerd; Parijs 73.29—73.34; Brussel 7.20%-7.20%; Frankfort 90.37—90.42; Stockholm 69.49*269.54% Zürich 83.13%—83.18% J Milaan 57.87%—57.92%Kopenhagen 51.81*2—51.86%; Oslo 50 07—50.12; We nen 13.82%13.83%Lissabon 12.53%— 12.55%. BEURS VAN AMSTERDAM ACTIEVE OBLIGATIES Woensdag 21 juni Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103% 103% Ned. '59 4%103% 103% Ned. '60-1 4% 103% 103% Ned. '60 II 4% 103% 103% Ned. '59 4% 102% 102% Ned. '60 4% 102*4 102% Ned. '61 4*4 102% 102% Ned '53 3% 99% 99fi Ned. Grtb. obi. 3% 85 B Ned '47 3% 95% 95% Ned. '51 3% 99 99B Ned. '53 I-II 3% 97% 98%GL Ned. '56 3% 97%GL 97f| Ned. '48 3% 93!*, 93 Ned. bel. cert. 3% 92% Ned. '50 I-n 3% 93f# 94% Ned. '54 I-n 3% 94fè 94H Ned. '55 I 3% 94% 94U Ned. '55-n 3*4 95% 95H Ned "37 3 94% 94,% Ned grtbk obi. '46-3 94% 94fi Ned doll in. '47 3 90% 90% Ned Inv. cert. 3 100A 100A Ned. 62-64 3 100,% 100,% Indlë *37 3 99H 99f| Indië *37 A 3 99A 96% Ned. won. bJ. *57 6 HO^W llOfï Ned. won.bJ. *58 4% 102% 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 110 108% Ver. HVA-miJ129GL 127% 440% 442% Deli Mi) cert150.10 150 Hoogovens cert. 1011% 1021% Philips gem bez. 1053% 1060 Unilever cert809% 815% Dordtse Petr677% 575% Kon Petr (50 A f 20) 121.30 121 60 Holl. Amer. lijn 165*4 165% Java China Paket 16214 163% K.LM. 84.- 82 Kon. Ned. Stoomb.200% 200% Kon Paket M1J 166 167 Stoomvaart Mi) Ned 190GB 193 GB Nievelt Goudr cert 165% 165% v Ommeren cert 340V4 340*1 Kon Rott LJoyd... 157%GB 157% Ned Scheepv Unie 164% 164% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 .97% Idem "48 (3%) 97% 97% R'dam '52-1 (4%) 101% Id Id *37 I-n (3%) 97% 88 Z.-Holland *65 4% 101% B 101% Bankwezen Bank N Gem *58 6% 105 105% id N W.B '52 (4%) 101% 101% BVG rspbr f soo 187B 187 B BVG rspbr '52 146% 146 B Industr. Oblirtties Philips Dollarlng *51 91 80% Premieleningen Vorige Slotkoert koers v. heden A'dam '53 3 108% A'dam *51 I 2% 91 A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam '56 n 2% 97 97% A'dam '56 m 2% 97 97% Eindhoven '54 2% 85 85 L Enschede *54 2% 84 Den Haag *62 I 2% 97% Idem H 2% 99B 100 R'dam '52 I 2% 97% Idem n 2% 97 97% Idem '57 2%99A 99 Utrecht *52 2% 95 Z.-Holl. 1957 2% 95 96% Zuid-HoUand *59 2% 103 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 249 249 Amst. Bank376 376 Cultuurbank 32% 31% Holl. Bank Unie cert. 224% 224% Ned Handelmy 330 330 Rott Bank 375 371 Twentsche Bank 320 320 Senembah490 490 Industrie Ondernemingen Albert Heyn700 «93 Berkel's Patent (vj 330 33# Borsumy39 39 Calvé Delft cert 809 ai« Electro las mlj380 L Kon Pap. v. Gelder 376 335 Kon. Ned. Grofsm. 171 175 B Holl. Constructie 492 494 Ing. bur v. Bouwnyv. 270 370 B Internatlo 168 170% Int. Kunststoff. Ind. 84% 80 v. Kempen en Begeer 133% 134 Leidse Wolsplnnery 648 656 Milller en Co. N-B. 544 543% Ned. Kabelfabr. 638 636 Philips pref 288% 288 Rott. Droogdok My. 545 545 Slkkens Groep 955 833 Ver. Touwt abrieken 380% Walvisvaart 104% 103% Wemlnk'e Betonmy 190 190 L Wilton Feyenoord 287 280 Van Wyk en Heringa 131 128 Zaalberg 148 141 MRnbouw en petroleum Blilton 2de r. 495 510 Kon Petr (f 20) 125.— 125 Amerik fondsen Canadian Pacific R. 24 ff 24% Intern Nickel 74% 73% Anaconda 55% 57% Betnienero Stee) 44% 44 Cities Service 61% General Motor» 44A 44% Kennecott 85% 86% Republic 8teeJ 60 60% Shell OU 38% 37% Union Pacific32 Un. States Steel 80%exd. 82

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5