Ex-onderdirecteur van bank lioudt vol: „kredieten waren gemotiveerd" Kongo is een jaar onafhankelijk „Er ivas geen enkel risico bij Felle aanvallen van Pathet Lao Economische teruggang Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 21 JUNI 1961 Eerste dag Socratesproces (Van onze Amsterdamse correspondent) Gistermiddag 20 juni 1961: een dramatisch hoogtepunt in het leven van de 48-jarige oud-onder directeur van de Amsterdamse Bank, T. H. Hoving uit Bussum. In de grote zaal van de Amsterdamse Rechtbank, waar enkele uren tevoren Socrates-directeur Nicolaas den Besten terecht heeft gestaan is het doek opgegaan voor de „tweede acte" van het Socrates-drama met in de hoofdrol Hoving, die wordt beschuldigd van twee gevallen van verduistering in dienstbetrekking van in totaal ruim 2 miljoen gulden» waarvan hij echter zelf geen cent voordeel heeft gehad. In de getuigenbank zitten zijn voormalige hoofd-directeuren C. A. Klaasse en prof. dr. J. R. M. van den Brink, de accountants en de an dere getuigen. der vuur wordt genomen door Hovlngs verdediger, mr. A. G. Maris. HU geeft toe dat de kredietlimiet, waaraan Ho ving zich had moeten houden niet staat omschreven in de statuten in het han delsregister of in de aanstellingsbrief. Het is zelfs op geen enkele wUze schrif telijk vastgelegd. Deze limiet v. f 100.000 was echter geen wet van Meden en Per zen. Die regel Het uitzonderingen toe maar niet waar het subjectieve tegen waarden als onroerende goederen betrof. De heer Klaasse zegt bovendien dat zelfs hy niet zelfstandig kredieten verstrekt als er ook maar enig risico aan is ver bonden. „Ik overleg dan altyd met mUn mede-directeuren". Bezwarende feiten Er zyn twee bezwarende feiten: eind 1958 heeft hy door het verstrekken van een garantie door de Kas-associatie ruim 2 miljoen gulden aan de N.V. Socrates laten uitbetalen voor aankoop van het Scala-theater te Rotterdam en In de cember 1959 stelde hy een krediet van f 150.000 ten gunste van de N.V. Socra tes beschikbaar als eerste aanbetaling op de koopsom van terreinen in Amster dam-noord. In beide gevallen, zo wordt hem verweten, zou hem bekend zyn ge weest dat het debetsaldo van Socrates reeds tonnen gelds bedroeg en geen deugdeiyke dekking aanwezig was. President mr. B. van der Waerden: „Is het juist dat u formeel de bevoegd heid had zelfstandig kredieten te ver lenen tot bedragen van f 100.000. maar dat by hogere bedragen toestem ming van de directie nodig was?" H.: „In de praktijk kwam het her haaldelijk voor dat er een hogere marge werd toegepast. Er werd rekening ge houden met de mogelijkheid dat er naar eigen inzicht moest worden gehandeld". President: „Achtte u het niet onver antwoord kredieten te geven aan een cliënt die zo een enorm debetsaldo had als Socrates?" H.: „De kredieten waren volkomen ge motiveerd. Er was geen enkel risico. Ik heb alles te goeder trouw en naar mUn beste weten gedaan". President: „Als die kredieten zo gemo tiveerd waren, waarom hebt u dan de di rectie niet ingelicht?' H.: „Als er enig risico was geweest had ik dat zeker gedaan". President: „Waarom hebt u de ab surde figuur toegepast om een andere bank een krediet te laten verlenen tegen een garantie die uw bank geen enkel voordeel doch slechts risico bracht?". H.: „Ik heb u al gezegd dat er geen risico was. In de Scala-zaak was mijn handeling volkomen verantwoord. Ach teraf moet ik zeggen dat het misschien beter was geweest de directie op de hoogte te stellen, maar op dat ogenblik vond ik het niet nodig". Te groot vertrouwen „Heimelijk" President: „Waarom handelde u hel- melUk en hield u alles wat met Socrates te maken had voor ledereen verborgen?" H.: „De directie kon uit boeken en debetstanden zien hoe de zaken ervoor stonden". President: „Maar uit die boeken bleek niet de samenhang tussen Socrates en haar dochterondernemingen. U ging ge heimzinnig tewerk. Hebt u de portier niet opgedragen de heer Den Besten niet meer op het bezoekersiystje te zetten?" H.: „De dingen moeten niet anders worden uitgelegd dan ze bedoeld zyn". Slechts één mening Een rechtiynlge man, deze in het Gro ningse veendorp Onstwedde geboren Ho ving, iemand die maar één mening er kent: zyn eigen mening. De psychiaters tekenen hem in hun rapporten ten voe ten uit: een ingetogen ment, met een teruggetrokken leven, bezeten van zyn werk. HU streefde naar een top In de bankwereld, een elgenwUze, koppige, eenzame figuur die een stroef contact met anderen heeft, byzonder intelligent, een gezond verstand, een gevoelige na tuur, volledig toerekeningsvatbaar, maar toch een Ietwat labiele persoonlijkheid, die wellicht werd geïmponeerd door de zo tegengestelde Nicolaas den Besten. Een degeiyk en integer mens, zo stond Hoving voor deze rechtzitting begon, be kend. Even wordt dit beeld aan het wankelen gebracht als oudste rechter mr. C. H. Bruyn onthult: „U was offi cieus commissaris van de N.V. Intersale, een dochtermaatschappU van Socrates. Dat was verboden in uw functie. Voorts gaf u één van de bykantoren opdracht de debetstand niet op de lyst voor de directie te zetten. Als u dat niet had gedaan, zou de directie eerder zyn inge licht, ik vind dit alles passen in het ka der van het heimeiyke Er bleef zo weinig over. De president doet daar nog een schepje bovenop: „Vindt u het niet gek, dat u „Socrates" f 7000 leende, om bij de aan koop van uw villa in Bussum handgeld te kunnen geven? U was al enige Jaren onder-directeur met een goed salaris. Volgens de stukken leefde u sober. Had u dan die paar duizend gulden niet kunnen oversparen?" Maar Hoving vindt dat er van zUn jaariyicse tantième f 45.000 na de belastingaftrek zo weinig overbleef Die f7000 had hy na korte tyd weer aan Den Besten terugbetaald en het ontbrekende geld voor bet huls had hy opgebracht uit zUn tantième en leningen van vrienden. Het interne onderzoek dat accoun tant J. J. Titulaar eind 1959 naar de Socratesrekenlng instelde, leidde er toe dat de directie Having verbood nog lan ger geld in „Socrates" te steken. Niet temin liet hU f 150.000 uitbetalen aan zyn notaris voor de aankoop van gron den in Amsterdam-noord. Het verweer van Hoving: „Die grond- transactie was een prachtzaak. Boven dien had de notaris reeds mondeling toegezegd dat het geld zou worden over gemaakt en dan krabbel ik niet terug". Een standpunt dat even later door de getuigende hoofd-directeuren wordt ge deeld. ty het dan. dat zU in dit geval op de noogte gebracht hadden willen worden. „Hoving heeft heimeiyk gehandeld, Is de mening van de president-directeur van de Amsterdamsen® Bank, de heer Dan spreekt president mr. Van der Waerden het woord dat iedereen had verwacht: „Achteraf bevreemdt het de rechtbank wel. dat dit alles bij de Am- sterdamsche Bank kon gebeuren. Ik neem aan dat er intern ook wel wat over gezegd zal zUn. Er was geen slui tend systeem. Iedereen kon zyn gang gaan zonder door controle in bedwang te worden gehouden". Getuige: „Ja. en daarmee komen we aan het kernpunt: „Wy hebben een te groot vertrouwen in de heer Hoving gesteld". Bandirecteur, prof. dr. J. R. M. van den Brink als de volgende getuige, schetste Hoving als iemand die zijn werk met grote bekwaamheid deed. Hy be reidde zyn voorstellen goed en degelijk voor. „Ik heb nooit de indruk gehad, dat hy iemand wilde bevoordelen. Hy deed zyn werk op uiterst doordachte wijze en gaf ons altyd een zeer duideiyic inzicht in de kredietverlening. Daarom is het zo opvallend dat hy, waar het Socrates betrof, nooit uit eigen bewe ging inlichtingen heeft gegeven". De verklaringen van de bankaccoun- tants zijn niet gunstig voor de druk aantekeningen makende Hoving. „Ho ving heeft de N.V. Intersale nooit laten beschouwen als een dochter van de N.V. Socrates. De taxaties van de onroerende goederen waren te hoog en werden zelfs weer verhoogd by verhoging van de kredieten. Soms waren er helemaal geen taxaties. Ik zag mij genoodzaakt de hoofd-directie in te lichten, maar het onderzoek werd daarna aanzienlijk ver traagd omdat Hoving nooit iets zei. Eerst als men met feiten kwam gaf hy de toelichting, die altijd neerkwam op de belofte dat de kredieten spoedig zouden worden terugbetaald. Deze betalingen kwamen echter nooit". De onder-directeur A. C. M. Wolf uit Bloemendaal heeft drie Jaar achter een samen met Hoving de afdeling kredietverlening geleld. „Men had mij gezegd dat er veel tact voor nodig was om met Hoving te werken", verklaart hy. In het begin vlotte die samen werking wel, maar na verloop van tyd kwamen er moeiiykheden. „Ik kreeg de Indruk dat hij me van alle zaken niet op de hoogte bracht en mU wilde wegwerken". Tenslotte is de heer Wolf dan ook overgeplaatst naar het bykan- toor Bloemendaal. „Omdat de samen werking niet was gegaan zoals de di rectie zich dat had voorgesteld". President: „Nu blykt dat het dus niet alleen aan u heeft gelegen'. De heer C. H. Muntz, destyds gedelegerd-com- missaris van de N.V. Westelyk Haven terrein te Rotterdam komt verklaren hoe hy namens zyn maatschappy het Scala-theater aan Socrates heeft ver kocht. Een „fantast" President: „Welke indruk kreeg u van Z den B?" Getuige: „Hy was een fantast". President: „Waarom ging u dan met hem In zee?" Getuige: „Wel, omdat hy met geld kwam en ook omdat de door Hoving verstrekte inlichtingen zo goed waren". Goede inlichtingen over de NV Socra tes kreeg ook de Beverwijkse aannemer W. Riezenkamp, die door Den Besten was benaderd over de aankoop van grond In Amsterdam-noord a f. 5.- per vier kante meter. Via een notaris werd een een voorlopig koopcontract gesloten waarvoor de heer Hoving een krediet van f. 150.000 be schikbaar stelde. De koop ging echter niet door, omdat Socrates later geen middelen meer bezat. De heer Riezen kamp beweert nu er geen spüt van te hebben. President: „Dat zou ik denken. U hebt uw grond kunnen behouden en boven dien nog anderhalve ton verdiend". De verdediging heeft als getuige décharge de Rotterdamse makelaar en taxateur K. C. Siyk opgeroepen die op haar verzoek het Scala-theater heelt getaxeerd. De bedragen waren voor eind 1958 2 miljoen f. 230.000 en voor eind 1959 2 miljoen f. 305.000, waarmee mr. Ma- ris wil aantonen, dat het verstrekken van een krediet van 2 miljoen gulden voor de bank geen risico met zich mee bracht Bovendien ligt deze taxatie ho ger dan die welke op verzoek van de rechter-commlssarls is uitgebracht door een Amsterdamse taxateur. Mr. Marls betwyfelt of deze met de locale situatie in Rotterdam op de hoogte is en wil van zyn getuige horen of die Amster dammer misschien ook contact heeft opgenomen met een Rotterdams deskun dige. De heer Siyk is hiervan niets bekend, maar dat maakt weinig indruk op de president, die de verdediger toevoegt: „Rotterdam is wel geen Amsterdam, maar het is toch een vry grote stad Vellen met notities Als de zitting om tien minuten over zes wordt geschorst tot vandaag heeft Hoving vele vellen papier vol notities geschreven. Middels mr. Maris laat hy weten dat hy over belde punten van de tenlastelegging een uitvoerig geschrift heeft samengesteld, waarin hy zyn be leid als kredietverlener verdedigt. De rechtbank zegt van dit geschrift kennis te zullen nemen. Donderdag staat Hoving samen met Den Besten terecht wegens „oplichting in vereniging". Beiden zouden name- lyk de rembours- en industriebank „door onware mededelingen en/of listige kunstgrepen" hebben doen bewegen by- na een half miljoen gulden op de reke ning van Socrates over te maken. Opnieuw onlusten in Kabylië (Van onze Paryse correspondent) In Kabylië (Algerije) is het gisteren opnieuw tot botsingen gekomen tussen mohammedanen en soldaten, waarby drie doden en tien gewonden onder de Arabieren vielen. In de afgelopen 48 uur hebben deze vechtpartyen het leven gekost aan 16 mensen, terwyi in totaal 60 personen werden gewond. Zes Franse soldaten zyn dinsdag ge sneuveld bij een aanval van opstande lingen op militaire post by het Algerijnse dorp Duvivier, ongeveer zestig kilometer ten zuiden van Bone. By een tegenaan val van Franse soldaten sneuvelden negen opstandelingen. Volgens betrouwbare, in Vientiane ontvangen berichten hebben de rege ringstroepen ten noorden van de Vlakte der Kruiken belangryke stellingen moe ten ontruimen na een felle aanval van Pathet-Lao-troepen, die gesteund wer den door Noordvietnamese troepen. Drie vrywilligers een heden van de Meo-stam zijn door infanterie van de Pathet Lao verdreven uit stellingen die zy ongeveer dertig kilometer van de stad Phongsaly bezet hielden. De Pathet Lao werd gesteund door Noordvietna mese troepen. De aanval werd vooraf gegaan door drie dagen van artillerie- en mortiervuur. Er werd aan deelgeno men door een strydmacht van 800 man, die zware verliezen zou hebben geleden. Phongsaly ligt ongeveer veertig kilome ter van de Chinese grens.; Averell Harriman, de leider der Ame rikaanse afvaardiging naar het overleg in Genève over de toekomst van Laos, heeft gisteren tien ontwerpartikelen ingediend betreffende de taak van een internationale commissie die erop zou moeten toezien dat de neutraliteit van Laos gewaarborgd wordt. De tien Amerikaanse ontwerp-artike len zyn als aanvulling bedoeld op het uit twaalf punten bestaande voorstel, dat de Franse delegatie heeft ingediend betreffende de taak van de internatio nale controlecommissie. Voor hy zyn artikelen voorlas zei Harriman dat de VS het vaste voorne men hebben hun militaire raadgevers uit Laos terug te trekken. Dit dient echter te geschieden onder toezicht van de internationale controlecommissie en het moet gepaard gaan met de terug trekking van alle andere buitenlandse militairen in Laos. met uitzondering van hen, die zich daar overeenkomstig de bepalingen van de overeenkomst van 1954 mogen bevinden. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Korenrubr. 18 20 Het Spec trum. 18.35 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Holland Festval 1961Harmonie- en Fanfareconc. 20.20 .Radlofilharm. ork. en solist. 21.25 Jazzmuz. 22.00 Tot ziens in Jeruzalem: Bijbelse quiz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.15 Platen- nieuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18 20 Act. 18.30 Instr. kwint. 18.55 VARA-Varla. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. klein koor en sol. 20 40 Dubbelgangers, hoorsp. 21.15 Gram. 21.35 Gesproken portret. 21.50 Dansmuz. 22.20 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Bas en Ëlano. 23.00 Jazz. 23 30 Gram. 23.55-24.00 wi. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.10- 17.40 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20 20 Act. 20.30 Progr. rond het moderne Hebreeuwse lied. 21.15 Gevar. progr. 21.40 Epiloog. 21.50 Avond college Nederlands. Advertentie Die marteling van zuurbrand of da dreiging ervan by iedere hap eten die U neemt, daar moet U van af! En dat kan. Gewoon maar één of twee Rennies nemen - laten smelten op uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daarmee behoort de pUn dan meteen tot het verleden Een prettige remedie, onopvallend en nog smakelyk ook. Geen wonder dat tienduizenden ïyders aan brandend maagzuur Rennies op zak hebben, om iedere verraderlyke aanval direct te kunnen blussen. „Het lintje": divertissement Zo'n klein operaatje van een half uur méér een „operette" als gister avond gepresenteerd werd, gaat er wel „in". Als men maar niet denkt, dat dit ook maar iets met de „grote opera" te maken heeftHet was een aardig verhaaltje naar Guy de Maupassant, „Het Lintje" geheten, gematig-modern getoonzet, dat aan oog en oor voorby- glng, het resultaat van een door de stad Salzburg uitgeschreven opera-televlsle- prysvraag. De hoofdpersoon, monsieur Sacrement, heeft er alles voor over het „Legioen van Eer" te verkrijgen en hoe hem dat tenslotte op „ondeugende" wyze gelukt zelfs de eer van zyn vrouw is ermee gemoeid leert ons dit vermakeiyke geval. Wat opviel was het feit, dat men hier met een uitzending had te doen, die Het pad van Kongo is het eer ste jaar van zijn onafhankelijkheid niet over rozen gegaan. Sinds de Belgen op 30 juni van het vorige jaar het bestuur aan de Kongole zen overdroegen is de toestand snel verslechterd en zal nog slech ter worden als de economische situatie niet verbetert. Alleen in Leopoldstad zijn al 60.000 werkelozen. De nationale schuld be dt aagt ongeveer een miljard dollar en zal nog hoger worden als de lagere ambtenaren hun eisen tot loonsverho ging met 25 tot 50 procent zien inge willigd. De instandhouding van het leger kost driemaal zoveel als voor de onafhan- keiykheid. De export is met 45 pro- Advertentie ZOMERWIJNEN 6 1 By aankoop van 6 fl. LIEBFRAUMILCH de 7e gratis, per fles f 3.75. Wijnhandel BOOM Slijterij KRAAIERSTR. 1 by de brug, TEL. 20229 cent afgenomen vergeleken met het jaar voor de onafhankeiykheid en de waar de van de Kongolese frank ls met de helft gedaald. DetailprUzen zyn met on geveer 25 procent toegenomen en de ver- bruiksgoederen worden schaarser we gens gebrek aan buitenlandse valuta. Op het platteland hebben vele Kon golezen het vertrouwen verloren in bankbiljetten en vallen terug op hun eeuwenoude systeem van „troc" oftewel ruilhandel. Goed betaald Na de onafhankeiykheid hebben Kon golezen Belgische betrekkingen overge nomen voor dezelfde salarissen als de Belgen, die zeer goed betaald werden omdat zy ver van huis waren. Voor dit soort betrekkingen zouden dezelfde Belgen in België nog niet de helft ge kregen hebben. De aanwezigheid van honderden tech nici en militairen van de VN in Kongo is een belangryke economische factor geworden, afgezien van hun bystand aan de regering. Het is de VN die er voor zorgt dat de gemeente- en regeringsdiensten hun diensten en goederen verschaffen, die met harde valuta zyn betaald. Hier door is het economische peil, hoe laai ook, constant gebleven. Bovendien heeft de VN onlangs een lening van 10 miljoen dollar uitgeschre ven die gebruikt zal worden voor open bare werken en de financiering van de allernoodzakeiykste importgoederen BINNENLAND Gistermiddag ls op de Keizersgracht in Amsterdam het nieuwe gebouw van „Time and Life" officieel geopend. Achter de 17e eeuwse gevel ls een modern „staal en glas" gebouw verrezen, waar de ge hele administratie van alle internationale edities van „Time and Life" ls gecentra liseerd. Het kantoor heeft een personeels sterkte van 80 personen die op de twee hoofdige leiding na allen de Nederlandse nationaliteit bezitten. In het Canlsluszlekenhuls te Nijme gen ls op 85-Jarlge leeftyd overleden de r.eer J. L. L. Tamlnlau. de stichter van de Tamlnlau Conservenfabrlek In Eist. Gistermiddag ls ln Bol6ward het 6- larlge zoontje van de familie Swetz ver dronken. Terwyi zyn vader op een terrein bezig was kwam het jongetje uit de cabine van de auto van zijn vader om deze op te zoeken. Daarbij ls het kind ln een zes meter diepe put terecht gekomen en verdronken. BUITENLAND Langs de wegen ln de omgeving van Rome doen sinds gisteren helpsters van het Rode Kruis dienst ten behoeve van hen. die by verkeersongelukken gewond zijn geraakt. Twee grote radiotelescopen, dte elk 250 ton wegen, zyn ln het Engelse graaf schap Dorcester geïnstalleerd voor het op- IIvangen van radlo6elnen van kunstmanen C. A. Klaasse, die op scherpe wyze on-en eventueel van andere hemellichamen. De Belgische Kamer heeft gisteren de begroting van landsverdediging goed- fekeurd met 124 tegen 9 stemmen en by 9 onthoudingen. De laatsten werden ge vormd door ae 3 OVP-leden en door 16 WaalBe socialisten. De socialistische Ka merfractie ln zyn geheel heeft zich echter onthouden van de stemming over het hoofdstuk, dat betrekking heeft op de aankoop van 100 8tarflghters. waarover de laatste tijd nogal een en ander te doen ls geweest. In Perzlë zyn zeven parachutisten en twee officieren om het leven gekomen toen het vliegtuig waarmede zy een oefenvlucht maakten, gisteren ten noor den van Teheran neerstortte. De burgemeester van West-Berlljn en kandtdaat van de We6tdultse sociaal democraten voor het kansellerschap. Wllly Brandt, zal a.s. zondag naar Nederland komen, om ln Hilversum een vergadering van Nederlandse socialisten toe te spre ken. Een woordvoerder van Brandt zei dat de burgemeester naar Nederland zal reizen na een bezoek aan Bremerhaven, waar hy momenteel zyn zaak bepleit. De regering van Tsjaad heeft de be trekkingen met de Franse hoge vertegen woordiger ln Fort Lamy, Doustln ver broken ln verband met inmenging ln de politiek van het land. In Franse officiële kringen ln Parijs ls men verbaasd over dit besluit te meer daar Doustln toch reeds op 1 Juli a.s. uit Fort Lamy, de hoofdstad van Tsjaad zou vertrekken. Niet hopeloos Deskundigen hebben verklaard dat de toestand niet hopeloos is. De economi sche opzet ls fundamenteel intact ge bleven. De ontwrichting is voorname- lyk de schuld van de autoriteiten in Leopoldstad zelf. Om politieke redenen hebben zy van december tot april de landbouwprovincies Oost en Kivoe ge blokkeerd. Deze blokkade werd opgeheven toen men tot de ontdekking kwam dat de hoofdstad hier evenzeer onder leed, daar het een groot gedeelte van zyn wel vaart te danken heeft can het verhan delen van goederen uit het achterland. Nu de blokkade tot het verleden be hoort arriveren de goederen weer over de Kongorivier in Leopoldstad, per trein in Matadi en worden vandaar naar de wereldmarkten verscheept. Katanga Ook is er kans dat men tot een poli tiek vergeiyk met Katanga zal komen Dan zullen de Katangese mineralen via Zuid-Kasai naar Matadi vervoerd wor den waarvan de steden en provincies on derweg profiteren door ae vervoersin- komsten. De centrale regering zal bovendien 50 procent van de rechten Innen op de mineralen die het land verlaten geld dat momenteel geheel in de Katangese schatkist terecht komt en waarvan de rest van het land geen voordeel trekt. Veel hangt er echter van af of een poli tiek bestand spoedig verwezeniykt wordt. speciaal het medium „televisie" recht deed wedervaren. De muziek van Hans Poser leek knap geschreven en paste zich by de actie uitstekend aan. De beelden dezer reeds van twee jaar gele den daterende uitzending waren echter aan de zwakke kant. Er werd onder leidin-g van de bekende dirigent Hans Schmidt-Isserstedt voortvarend gezon gen en soepel gespeeld, met medewer king van leden van het Symfonie-Or kest der Noordduitse radio, waartussen door Hans Poser en Wolfgang Ebert al even vaardig hun zo geheel anders ge aarde, in Franse stijl vervatte pianis tische duetten ten beste gaven. Voor een typisch Frans geval als dit ls overigens toch nog wel een andere instelling noodzakeiyk: daarvoor ging het nog meermalen te typisch „Duits" toe, al weten Duitsers zeker wat „zingen" is! Het was écht „divertissement", maar dan ook zonder enige hogere aspiratie.. H. Aantal doden bij treinramp tot 25 gestegen Het aantal doden tengevolge van het treinongeluk by Vitry-le-Francois in oost-Frankryk is tot 25 gestegen. Gisteren overleed namelyk een 66-jarige vrouw, die men zondag na de ramp naar een ziekenhuis had gebracht. De Franse spoorwegen hebben gisteren meegedeeld dat het treinverkeer op de getroffen iyn vandaag weer normaal zou zijn. Eén van de drie nog niet geïdentifi ceerde slachtofers vah het ongeluk is naar gisteravond is gebleken, een zes tienjarig meisje uit Parys van wie men dacht dat zy het ongeluk had overleefd maar in gestoorde toestand was wegge lopen. Andere passagiers hadden name lyk gezegd het meisje na het ongeluk levend te hebben gezien. VOOR DONDERDAG 22 JUNI Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 Nwi. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.16 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 De zingende kerk. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Gram. 12 25 wy van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12 50 Act. 13.00 nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Gram. NCRV: 14.00 Een Staatsman van verdienste, toneelspel (herh.). 15.50 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Lie deren. 16.45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gevar. muz. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radio krant. 19.60 Pol. lezing. 20.00 Wedstr. progr. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz 22 00 Orgelrecltal. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8 15 Gram. 9 00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9 40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Fluit en piano. 11.35 Gram. 12.00 Trombone en orgel. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Zang en plano. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Gram. 14.00 Radlofil harm. ork. 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Plano recital. 1530 Lichte muz. 16.00 Gevar. progr. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18 45 Gesproken brief. 18 50 Gevar. progr. 19.35 Lichte muz. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20 05 Kamerork. en solist. 21.15 Belastingaftrek voor een spook, hoorsp. 21.55 Liedjes. 22.25 Gram. 22.30 Nw9. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Gram. 23 55-24.00 Nws. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Documentaire film. 21.00-22.20 To- varitsj, biyspel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Voordr. 14.00 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.45 New names making news. 16 15 Kritieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18 15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Fakes. Frauds and Forgeries. 20.30 Gram. 21.00 Act. gesprekken. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Ge var. muz. 13.30 Nws. en crlcketultsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dales's dagb. 16.31 Uitsl. races en cricketuitsl. 16.35 Gram. 17.31 Lichte muz. 18.00 Cricket. 18.34 Nws. en weerber. 18 38 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hersengyym. 20.00 Lichte muz. 20,31 Brievenbeantw. 21.00 Hersengym. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Jazzmuz. 23.31 Lichte muz. 23.55-2400 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Filmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Opera- en filmmuz. 19.00 Nws. 19.15 Gram. 21.00 Ork. conc. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 1.00 dans- en amus. muz 1.00 Weerber. en gevar. muz. Erankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Amus. muz. 14.05 Hoor spel. 17.05 Kamermuz. 17.35 Orgelrecital. 19.00 Nws. 20.05 Festival van Bordeaux: Ork. conc 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.52- 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12,50 Beurs ber. 13.00 Nws. 13 15 Kamermuz. 14.00 Ork. en koor. 15.00 Kamermuz. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les. 16.21 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Schoolwedstr. 19.50 Voor dracht. 20,00 Litterair progr. 20.30 Opera- muz. 21.30 Omr. ork. en solist. 2200 Nw.s. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belgische muz. 15.15 Gram. 16 07 Gram. 17.00 Nws. 17.30 Lie deren. 18.30 Jazzmuz. 19 15 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.30 Feulll. 21.00 Gevar. muz. 22.55 Nws Lakenhal: Holland Festival. Concertge- bouw-qulntet. 8.15 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. DONDERDAG Garenmarkt: K. en O.-excursle naar Voorne's duinen. 7.45 uur voorm. Stadsgehoorzaal (foyer): Comm. Hulsh. Voorlichting. Demonstraties en show. 2.15 en 7.30 uur nam. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam, St.-Antonlusclubhuis: Feestavond Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Lelden. 7,45 uur n. m. ZATERDAG Hogewoerd 175: Dlenstlezlng Jehovah's Getuigen. 8 uur n.m. Lakenhal: Excursie K. en O. naar ten toonstelling Florls Verster o.l.v. drs. J. M. van WesBem. 2.55 uur n.m. Stationsplein: Excursie Inst. voor Na- tuurbeschcrmlngseducatle naar de Pan van Persyn. 2 uur n.m. ZONDAG 8teenschuur 6: Kerk van Jezus Chrl6tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Hogewoerd 175: Openbare lezing Jeho vah's Getuigen. 4 uur n.m.; Wachttoren studie 6.15 uur n.m. Stationsplein: Excursie Inst. voor Na- tuurbeschermlngseducatle naar de Pan van Persyn. 10 uur v.nv MAANDAG Garenmarkt: K. en O. excursie naar Deltawerken. 7.30 v.m. DINSDAG Pieterskerk: Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Arlbo zingt Hohe Messe van Bach. 7.45 uur n.m. BIOSCOPEN Luxor: Werkd.: 2.30, 7 en 9 4.45, 7 en 9.16 uur. „De vruchten zijn rUp". 18 Jaar. *,15 uur; zond.: 2 30. Casino: „De grote bluf". 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Schuld en boete". 18 Jaar. Astra-Theater - Wassenaar Vrijdag 8 U. en zaterdag 7 en 9.15 uur „De rit ln de Nacht". 14 j. Zond. 7 en 9.15 u. maandag en woensdag 8 uur „De grote bedrieger 14 Jaar. Donderdag 8 uur „Roman van een vrouwenarts". 18 Jaar. Zondagmid dag en woensdagmiddag 2.30 uur „Het eenvoudige meisje". AI. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Florls Verster. (tot 3 Juli). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1018 uur; 's zondags 1316 uur) (tot en met 29 ok tober). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden is geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502. BIJ geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22272. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) „Alleen de zon was getuige. 18 Jr. 250 Lldo: j Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur? Zondag: 2. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De wilde stroom". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Zeven mannen zonder vrees". 14 Jr Werkdagen: 2.30, 7 en 9 15 uur. Zondag: 2 15. 4.30. 7 en 9.15 uur Rex: „Fabriek van officieren". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 250, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Bloem uit de achter buurt". 2 es weer TJ 1 s '5 S s| HM 3 E Cn Amsterdam half bew. wzw 2 19 12 0 Den Helder onbewolkt nw 7 18 13 0 Ypenburg Vllssingen licht bew. half bew. v and w 2 20 19 13 12 0 0 Eelde onbewolkt wnw 3 20 10 0 De Bilt zwaar bew. w.stll 20 11 0 Twente zwaar bew. w.stll 20 10 0 Eindhoven zwaar bew. w.stil 20 8 0 Z.-Limburg half bew. no 2 20 9 0 Helsinki zwaar bew zzw 3 18 6 0 Stockholm zwaar bew. w 5 19 13 0 Oslo licht bew. wnw 4 21 10 0 Kopenhagen half bew. wzw 7 18 12 0 Aberdeen half bew. w 4 16 7 2 Londen licht bew. w.stil 22 10 0 Brussel zwaar bew. w.stll 21 10 0 Luxemburg vrijw. onb. nno 5 22 10 0 Parijs licht bew. n 2 24 11 0 Bordeaux onbewolkt n 1 30 17 0 Grenoble half bew. w*tll 29 16 0 Nice onbewolkt n 3 25 19 0 Beriyn Frankfort zwaar bew. z 1 20 12 0 licht bew. wetll 25 8 0 MUnchen licht bew. w.stil 22 11 0 ZUrlch zwaar bew. wnw l 24 15 0 Genève half bew. w.stll 29 15 0 Locarno zwaar bew. W Mil 30 9 0 Wenen geh. bew, Tlcht bew. no 2 23 12 0 Innsbruck w.stll 27 15 0 Athene zwaar bew 27 Rome onbewolkt w.stll 34 18 0 Atacclo onbewolkt o 2 26 16 0 Madrid onbewolkt w.stll 33 17 0 Mallorca half bew. w stil 30 14 0 Lissabon licht bew. w 4 30 18 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2