NIET „HAKKEN AAN DE TOP", WEL „BOUWEN AAN DE VOET Londen zon Nasoetion willen gaan matigen WEERBERICHT bezitsvorming Tweede Kamer bespreekt De regering wil sparen door de werknemers bevorderen SPOEDIGE VRIJLATING VAN PREMIER TSJOMBE OP KOMST Bezoek met politiek karakter (§ucf ?)It teufvs\ Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 JUNI 1961 No. 30388 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week f7.50 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 55 Voor duurzaam bezit ƒ390 belastingvrij Niet door te hakken aan de top", maar door te bouwen aan de voet" wil de regering komen tot een betere verdeling van het bezit in ons land. Dit verklaarde staatssecretaris Schmelzer in antwoord op socialistische kritiek gisteren in de Tweede Kamer bij de verdedi ging van het wetsontwerp, dat het sparen door werknemers wil bevor deren door belastingfaciliteiten. Na de jeugdspaarwet van 1958 en de premiespaarregeling voor Rijksambtenaren van 1960 is het nu in behandeling genomen wetsont werp het derde punt van het bezitvormingsprogram, dat Staatssecre taris Schmelzer hoopt te verwezenlijken. Aanvankelijk was slechts gedacht aan fiscale faciliteiten voor werk geversbijdragen aan bouwspaarfondsen. Een desbetreffend wetsont werp (van maart 1956) werd door het huidige kabinet belangrijk uit gebreid. Het gewijzigde ontwerp wil premiespaarregelingen en winst- delingsspaarregelingen voor werknemers in het algemeen bevorderen. Werkgeversbijdrage 50%? Voorgesteld wordt uitkeringen tot f390,- per jaar voor „duurzaam bezit" vrij te stellen van fiscale en sociale lasten. Bij premiespaarregelingen zal de premie (in te houden op het loon) wor den aangevuld met een werkgeversbij drage van ten hoogste 509ó. Dit percen tage kan na 7 jaar sparen tot 100 en na 10 jaar sparen tot 200 worden ver hoogd. Bij winstdelingsspaarregelingen wordt alleen een werkgeversbijdrage (winstuitkering) ingebracht. Kritiek van P.v.d.A. Konden de regeringspartijen zich wel met dit plan verenigen, van de kant der PvdA kwam heel wat kritek. Het Rijk derft per jaar aan belastinggel den 7 a 10 miljoen, en de werknemers krijgen een „douceurtje" van ongeveer 4 miljoen, constateerde de socialist Den Uyl. Het gaat dus in wezen om „een betrekkelijke futiliteit, een geringe zaak ook in het kader van het bezitsvor- mingsbeleid. zoals de regering dat ziet. Volgens de heer Den Uyl zal het be vorderen van het sparen maar een heel kleine rol spelen bij het samenstel van maatregelen, nodig om te komen tot een werkelijke spreiding van het be zit. Daarvoor zou het nodig zijn ver mogensopeenhoping bij grote bezitters door belasting te voorkomen, en de werkgevers een deel van hun winst te doen storten in een fonds voor de werk nemers. Londen stelt Moskou drie voorwaarden inzake „Berlijn" Naar aanleiding van vragen van een Labour-lid van het Britse Hogerhuis gaf de minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, gistermiddag de verzekering dat Engeland voornemens is de vrijheid van West-Berlijn te verdedigen. De mi nister verklaarde, dat de Sowjetrussische regering dient te beseffen, dat Engeland van plan is deze vrijheid te verdedigen en geen enkel voorstel, dat daarmee in strijd is, zal kunnen steunen. Als Rus land de kwestie-Berlijn met het Westen wil bespreken, moet het begrijpen dat dit alleen op deze basis kan geschieden. Met betrekking tot het jongste Russi sche memorandum over Berlijn zei Lord Home, dat Rusland er de voorkeur aan heeft gegeven een kunstmatige crisis te veroorzaken om zyn eigen doelstellingen te verwezenlijken. Wij en onze bondgenoten hebben be paalde verplichtingen in Berlijn en wü zyn niet van plan die te verraden. By alle omstandigheden over Berlijn moet met drie dingen worden rekening gehou den: het recht van de bevolking van Berlyn om haar eigen levenswijze te be palen; het recht van de bondgenoten in Berlijn te zijn, en het recht van toegang tot de stad. Als deze drie dingen worden aanvaard, zijn wij altijd bereid over de toekomst van Berlijn te praten, aldus Lord Home. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Verrnderlijke bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte regen. Over wegend matige westelijke tot zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur; Maan op: 13.48 uur; onder: 1.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.38 en 22.10 uur; laagwater te 4.57 en 17.32 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker). Hoge-drukgebied brengt droog en zonnig strandweer. Door een nog iets te frisse zeewind overdag temperaturen 17 tot 18 graden. Temperatuur zeewater 15 graden. Vooruitzichten: overwegend zonnig, maar nog niet belangrijk war mer. Dit blad bestaat uit 16 pagina's .Douceurtje" of „spierinkje"? Van zo'n „hakken aan de top" wilde staatssecretaris Schmelzer echter niet weten. Hij betwijfelde of een herverde ling, zoals de heer Den Uyl voorstond, wel rechtvaardig is, hy vreesde de eco nomische consequenties daarvan en hij vroeg zich af of zo'n herverdeling wei zou leiden tot duurzaam bezit by de gewone man. De staatssecretaris voelde meer voor .bouwen aan de voet" door een vrij willige verschuiving van vermogen ten laste van aandeelhouders en fiscus mo gelijk te maken. Wat de eer Den Yyl als een „douceurtje" zag, beschouwde de heer Schmelzer als een „spierinkje om een kabeljauw te vangen": met een geringe belastingderving kan heel wat tot stand worden gebracht. Bij een ver wachte deelneming van 300.000 werk nemers zal een besparing per persoon en per jaar van 300 tot 500 gulden mo gelijk zyn. Een bezwaar tegen het wetsontwerp, dat ook van regeringsgezinde zijde naar voren werd gebracht, is dat in de prak tijk alleen werknemers van grotere be drijven van dergelijke spaarregelingen zouden profiteren. „Hoe staat het met de plannen voor een algemene volks spaarregeling?" vroegen o.a. de heren Corver (VVD) en Van Nierop (AR). „De algemene opzet van zo'n volks spaarregeling is al uitgewerkt", ant woordde de staatssecretaris. Thans wordt met alle betrokken instellingen overleg gepleegd over de uitvoering". Zodra dit overleg is voltooid, zal de regering een adviesaanvrage aan de S.E.R. formule ren. Studiekosten De heren Koersen (KVP) en Den Uyl (PvdA) zagen niet in, waarom stu diekosten bij de ambtenarenspaarrege- ling wel en in het systeem van het nu besproken wetsontwerp niet worden aan vaard als bestedingsobject (waarvoor fiscale faciliteiten geiden). De staatsse cretaris van Financiën, mr. dr. Van den Berge, antwoordde dat het zo moeilijk was na te gaan of de studie werkelyk wordt gevolgd. Daarom zal, wanneer in een spaarregeling studiekosten zyn op genomen, daarvoor een speciale vergun ning moeten worden gevraagd. Van daag zal blijken of de heer Den Uyl te vreden is met dit antwoord. Hij had reeds aangekondigd een uit spraak van de Kamer te vragen over de kwestie van de studiekosten. Die uit spraak zou dan beslissend zijn voor de vraag, of de PvdA voor dan wel tegen het wetsontwerp zou stemmen. Uitkering of premie Naast de heren Schmelzer en Van den Berge zat nog een derde staats secretaris achter de regeringstafel, n.l. de heer Roolvink van Sociale Zaken. Van vele zijden kreeg hij de vraag, waarom een uitdeling uit de winst of een premiering van spaarregelingen als een onderdeel van de arbeidsvoorwaar den moeten worden beschouwd. Zyn antwoord luidde dat, wanneer zo'n uit kering of premiering niet aan de goed keuring van Rijksbemiddelaars zou zyn onderworpen, in deze vorm voorzienin gen zouden kunnen worden getroffen, die wel degelijk een verbetering van de arbeidsvoorwaarden zouden inhouden. Vanmiddag zou de Kamer replice ren. Katangaanse Kamerleden stellen vier eisen voor bijwoning van bijeenkomst van het parlement Gisteravond werd in de hoofdstad van Katanga, Elisabethstad, de verwachting uitgesproken, dat de premier van dit Kongolese gebied, Moise Tsjombe, „op zeer korte termijn" in vrijheid zal worden gelaten. Zoals bekend wordt Tsjombe thans in Leopoldstad door de centrale Kongolese regering gevangen gehouden. Elf Katangezen, die tegelijk met Tsjombe werden gearresteerd, zijn intussen reeds op vrije voeten gesteld en worden spoedig in Elisabethstad terugverwacht. Twintig Katangaanse afgevaardigden hebben medegedeeld, dat zij de bijeenkomst van het Kongolese parlement op 25 dezer niet zullen bijwonen, indien niet aan vier voorwaarden is voldaan: vrijlating van Tsjombe; erkenning van de beginselen, waarover destijds op Mada gascar overeenstemming werd bereikt (Kongo zal een bondstaat wor den); het parlement zou in Kamina (dus in Katanga) bijeen moeten komen; er moeten waarborgen verstrekt worden voor de veiligheid van alle afgevaardigden. Akkoord niet Gizenga Hoewel deze eisen onverbiddelijk klin ken, hebben Katangaanse ministers de inhoud verzacht door te zeggen, dat de Katangaanse delegatie zal komen, zodra president Tsjombe is vrijgelaten. Men wacht nu in spanning de volgende stap af van de centrale regering in Leopold stad. Vertegenwoordigers van de centrale regering in Leopoldstad en de regering- Gizenga in Stanleystad zijn intussen overeengekomen, dat het parlement by- Duitse ambtenaar „overgelopen" Het Oostduitse persbureau ADN heeft gisteren gemeld, dat een ambtenaar van de Westduitse staatsveiligheidsdienst, Karl Heinz Falk. naar Oost-Duitsland is uitgeweken. Falk is vier jaar werk zaak geweest in het vluchtelingencen- trum Marienfelde, in West-Berlyn. Hij zou Marienfelde een centrum van spio nage tegen Oost-Duitsland hebben ge noemd. Het Koningin Wilhelminafonds poor de kankerbestrijding heeft dit zeer kostbare, uiterst geperfectio neerde kobalt-bestralingsapparaat overgedragen aan het Kankerinsti tuut te Amsterdam. Door wentelen van de ring, waaraan de bestraler is bevestigd en door draaiing van de tafel, waarop de patient ligt. kun nen inwendige tumoren intensief worden bestraald met een zo ge- ting mogelijke straling op het om ringende weefsel. Gisteren heeft Koningin Juliana dit apparaat be zichtigd een zal komen in de Lovanium-univer- siteit op ongeveer 12 km buiten Leo poldstad. Tijdens deze bijeenkomst zul len politiemannen en Kongolese mili tairen ongewapend patrouilleren. Hun wapens zullen onder toezicht worden opgeslagen. Het parlement zal geen contact met de buitenwereld hebben en onder bescherming van de VN staan. Naar men weet is het parlement niet meer bijeengeweest sedert september j.l. toen de troepen van Moboetoe het par lementsgebouw in Leopoldstad bezetten. PRINS RERNHARD NAAR NEW YORK Prins Bernhard zal vanavond naar New York vertrekken om daar morgen een vergadering van de Flight Safety Foundation by te wonen. Vrijdagoch tend keert de Prins naar Nederland te rug. Canada zal dollar devalueren De Canadese minister van Financiën. Donald Fleming, heeft gisteravond by de indiening van zijn begroting in het Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat Canada zyn dollar zal devalueren om te trachten de export te vergroten en de import te verminderen. Hij zei dat de regering had besloten haar valutafonds te gebruiken om het binnenstromen van buitenlandse kapi taal te neutraliseren en de waarde van de dollar omlaag te drijven tot een „disagio van betekenis" in termen van de Amerikaanse dollar. Hij weigerde echter een wisselkoers te noemen. Fleming gaf verder uiting aan zijn bezorgdheid over de mogelijkheid dat Engeland zich aansluit bij de Euromarkt (de EEG of de Zes). De Canadese rege ring had Engeland duidelijk gemaakt dat vitale Can. handelsbelangen in het geding zijn indien Engeland besluit tot de Gemeenschappelijke Markt toe te treden. Hij herhaalde het voorstel van premier Diefenbaker voor een conferen tie van ministers van het Gemenebest over de kwestie Daarnaast achtte hy overleg op tweezijdige basis van belang. Canada wil het recht op vrije toegang tot de Britse markten zcwel om politie ke als om economische redenen behou den. Wat ook de uitslag van onderhan delingen tussen Engeland en de Euro- markt mag zyn. Canada zal trachten de gunstige voorwaarden voor toegang tot beide markten te behouden en elke politiek volgen welke nodig is om dit doel te bereiken. Kennedy niet ineer op krukken De dokters van president Kennedy hebben gisteren meegedeeld dat de pre sident van donderdag af niet meer op krukken zal behoeven te lopen. (Van onze Londense correspondent) Het komende bezoek van de Indonesische minister van Defensie, Nasoetion aan Engeland zal van 3 tot 8 juli plaatsvinden. Nasoetion zal de gast zijn van zijn Britse collega Harold Watkinson en gesprek ken voeren met premier MacMillan en de Britse minister van Buiten landse Zaken, Lord Home. De Indonesische ambassade in Londen sprak tegenover ons van een „goodwill bezoek". Reeds vijf jaar gele den was generaal Nasoetion, toen hij nog geen minister was, door de chef van de Britse generale staf, sir Francis Festing, toen deze een bezoek aan Djakarta bracht uitgenodigd om naar Engeland te komen. In Indonesische kring legt men er de na druk op dat Nasoetion bepaald niet naar Londen komt voor defensiebesprekingen. Desniettemin gaf men toe dat de kwestie van nieuwe wapenaankoop door Indo nesië in Engeland ter sprake zal kun nen komen. Maar het hoofddoel van het bezoek is het niet. In de afgelopen ja ren heeft Indonesië in Engeland reeds voor 100 miljoen gulden wapencontrac ten afgesloten, voornamelijk voor de le vering van militaire Gannet-vliegtuigen. Het is niet uitgesloten dat de Britse regering besloten heeft de uitnodiging aan Nasoetion te hernieuwen toen bleek dat president Soekarno niet naar Lon den kon komen. Indien dat het geval is zal bet bezoek zeker niet van militair- technische aard zyn, maar voornamelijk een politiek karakter dragen. Het is be kend dat de Britse regering zich gron dig wil oriënteren over de kwestie Nieuw-Gulnea en Indonesië lot rede lijkheid wil aansporen. Nasoetion lijkt daarvoor de meest geschikte persoon, wegens zün gematigde opvattingen. Van groot belang acnt men het hier dat Nasoetions sympathién uitgaan naar het Westen, men kan daarom zijn komst ook uitleggen als een poging van Indonesiscne zyde om het westen na Soekarno's bezoek aan Moskou en Pe king enigermate gerust te stellen en voor het diplomatiek evenwicht te zorgen. Of hierin misschien een element van bewuste misleiding zit dient te worden afgewacht. Samenvattend kan men de betekenis van Nasoetions bezoek aan Londen mis schien het best kenschetsen door een uitlating welke een diplomatieke waar nemer gisteren tegenover ons gebruikte: „Wat hy zegt Is belangrijker Is dan wat hij koopt". Nasoetion zal in Londen ook de Indonesische gemeenschap toe spreken. Prins Bernhard inspecteert het fraaie motorjachtdat hem ter ge- egenheid van zijn vijftigste ver jaardag door het Nederlandse be drijfsleven wordt aangeboden. Het jacht werd gisteren op een Alk- maarse werf te water gelaten. SNEEUWBALEFFECT STAKING VERLAMT GEHELE BRITSE AUTO-INDUSTRIE (Van onze Londense correspondent) De wilde staking van 2.000 man bij Smith, een belangrijke fabriek van auto mobiel-instrumenten in Londen, oefent een sneeuwbaleffect uit op de gehele Britse automobiel-industrie, welke met vertraging en stopzetting wordt bedreigd. Meer dan 6000 arbeiders in de Midlands zijn vandaag naar huis gezonden omdat de produktie ten dele tot stilstand is ge komen. De British Motor Corporation (Austin en Morris), de grootste autofa- briek in Engeland, heeft reeds 1200 man aan de kant moeten zetten. Vandaag volgen er nog 5000 anderen. Indien de staking voortduurt zullen er bij de BMC dit weekeinde 10.000 man zonder werk komen. Deze bedrijven produceren 15.000 wagens per week. Standard-Triumph International heeft reeds het werk van 6000 man ingekrompen. De stakers zijn vastbesloten door te gaan met hun actie. Carron, de president van de Verenigde Metaalbewerkersbond uitte gisteren de beschuldiging dat er „ondermijnende elementen" achter deze door hem scherp veroordeelde staking staan, die het ge munt hebben op de ondergang van de Britse economie. Een aantal autofabrie- ken overweegt thans om instrumenten in Duitsland aan te schaffen. De staking heeft een loonsverhoging ten doel. welke speciaal rekening houdt met de automatisering van het bedrijf. De firma r "ht deze looneis onrealistisch. Slotverantwoording „Wij Komen" Wij ontvingen nog nagekomen giften van JR.-R. te O. f3. W. A. M. f 1 en mej. E. V. f2. Totaal-generaal f4503 Hiermede Is de gelegenheid tot het overmaken van giften gesloten. Onze herhaalde dank aan allen, die deze actie het beoogde doel deden bereiken. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Junij 1861: Men verneemt, dat ten koste van het Rijk de le Bibliothe caris en de Architect dier Leid- sche Hoogeschool een reis zullen maken naar de voornaamste steden in het buitenland, tot het bezigtigen der aldaar geves tigde openbare bibliotheken. De heer M. Otto te Leipzig heeft aan de Akademie v. We tenschappen te Parijs een won derbaarlijke uitvinding voorge legd. waardoor hij belooft schoon weder te kunnen verschaffen. Hij wil n.l. een vervaarlijk hoo- gen toren bouwen en daarop een blaasgalg van reusachtige afmetingen plaatsen, die door stoomkragt in beweging zal ge- bragt worden. Met dezen blaas balg wil hij e.e wolken wegbla zen, zoodra z\J zich bijeenpak- ken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1