SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: KABINET DE QUAY AANVAARDT NALATENSCHAP BREDE BASIS Uw krant mee Rooms-roodwetsontwerp na vier jaar in Tweede Kamer KALFSKOTELET IS MIJN NAAM het NIEUWE mesje dat u niet voelt! Blue Gillette EXTRA VOOR HET EERST BETOGEN OOK BRETONSE BOERINNEN ENTREE MINICAB OORZAAK TAXI-OORLOG" IN LONDEN Salarissen verplegend personeel niet ingang van 1 juli omhoog Ouders doodden hun kinderen 9 9 MET DE VAKANTIE Help ons in Uw eigen belang door: GAAT U MET VAKANTIE? WOENSDAG 21 JUNI 1961 Algemene hinderbijslagverzehering (II) De hoogte van het inkomen mag geen belemmering zijn voor de gezinsvormingHet hebben van een groot gezin is een voor recht De harde strijd om het bestaan, welke ons groeiend volk, samengeperst op een zeer klein grondgebied, in de toekomst zal hebben te voeren, noopt ons tot het mobiliseren van alle kennis, kundigheid en vaardigheid, welke wij bij mogelijkheid tot ontwikkeling kunnen brengen Aldus enkele der argumenten, die het kabinet-Drees in oktober 1957 aanvoerde voor een algemene kinderbijslagverzekering. Het toeval wil de, dat de memorie van toelichting bij het toen ingediende wetsontwerp was ondertekend door drie socialisteit: mr. dr. A. A. van Rhijn als staatssecretaris (onder minister Suurhoff) van Sociale Zaken, H. J. Hofstra als minister van Financien en prof. dr. I. Samkalden als mi nister van Binnenlandse Zaken ad int. Verzekering Zij zagen goede redenen om de alge mene kinderbijslag te verwezenlijken In de vorm van een verzekering. „Het dui delijke verband tussen lusten en lasten, het besef van de verantwoordelijkheid, dat daardoor bij de betrokkenen wordt aangekweekt, het vermijden van een verzwaring van de staatstaak en de staatsuitgaven het zijn alle voorde len van de verzekering boven een voor ziening uit de rijksmiddelen". Verzekering dus. Maar voor het gehele volk of voor een deel, dat minder dan een bepaald inkomen geniet? Het kabi- net-Drees koos voor een volksverzeke ring, en voerde daarvoor verschillende argumenten aan. In de eerste plaats kennen de loontrekkenden al jarenlang een kinderbijslagregeling zonder inko mensgrens. Als 2e argument noemde de toelichting op het wetsontwerp de nMatschappelijke solidariteit. „Zou de premiebetaling beperkt blijven tot zelf standigen met een inkomen beneden een bepaalde grens, dan zouden de con currentieverhoudingen voor deze groep vaft merendeels kleine zelfstandigen na delig worden beïnvloed". Voorts werden belastingtechnische bezwaren aange voerd (vaststelling en inning van pre mies is slechts mogelijk door de belang - dienst). Concluderende zagen de toenmalige bewindslieden de rechtsgrond voor de voorgestelde algemene kinderbijslagver zekering in de omstandigheid, dat de inkomensvorming geen rekening kan houden met de gezinsgrootte, dat dien tengevolge de gezinsvorming voor de be volkingsgroepen met lagere inkomens ernstig belemmerd wordt, dat ook het streven naar een grotere gelijkheid van ontplooiingskansen een correctie op de inkomensverdeling noodzakelijk maakt en dat dit alles slechts praktisch ver wezenlijkt kan worden in een volkskin derbij slagverzekering. Na het derde kind af Recht op kinderbijslag geeft het wets ontwerp van het derde kind af. Motief: de wettelijke kinderbijslagverzekering beoogt een correctie aan te brengen op de inkomensverdeling ten behoeve van gezinnen van meer dan de feitelijk ge middelde omvang. Weliswaar krijgen de loontrekkenden ook bijslag voor het eer ste en het tweede kind, maar dit be schouwden de indieners van het wets ontwerp „als een tijdelijke maatregel, waarvan zij hopen, dat de omstandighe den het te zijner tijd mogelijk zullen maken deze te doen vervallen". Deze laatste illusie wordt niet ge deeld door het kabinet-De Quay, dat het wetsontwerp nagenoeg in zijn geheel heeft gehandhaafd. In hun antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer verklaarden minister Van Rooy (Sociale Zaken), staatssecretaris Van den Berge (Financiën) en minister To- Directeur „Bosoord": „Zulk een misdaad was niet te voorzien" (Van onze correspondent) „Dat de debiele jongeman tot een der gelijke misdaad in staat was, is niet te voorzien geweest", verklaarde de di recteur van de inrichting „Bosoord" te Vledder (Dr.), de heer L. van Dijk, ons naar aanleiding van de moord op de Amersfoortse taxichauffeur. Bosoord is een „open inrichting", Maar alleen de bielen die zich aan lichte misdrijven hebben schuldig gemaakt, zijn onder gebracht. Zij worden, op advies van een psychiater van een selectie-insti tuut te Utrecht in de inrichting te Vled der geplaatst. De bewuste jongeman maakte dan ook beslist niet de indruk dat hij tot een moord in staat was. Hij had zich in het verleden slechts, zij het meermalen, schuldig gemaakt aan kruimeldiefstallen. De heer Van Dijk doet voorts het re laas van de ontsnapping. De dader had vrijdagavond onder leiding van een groepsleider aan een wandeltocht, naar Noordwolde, die door de rijkspolitie te Vledder was georganiseerd, meegedaan. Na afloop. dat was tussen tien uur en half elf was hij aan de aan dacht ontsnapt. Later bleek, dat hij ge vlucht was. De politie te Assen was niet bereikbaar op dat moment, waarop de plaatselijke politie werd ingescha keld. Echter zonder resultaat. Toen ik contact opnam met zijn ouders die in Spakenburg wonen, bleek dat de ont vluchte daar niet aanwezig was", aldus de heer Van Dijk. Er valt voor de hard werkende journalisten in Kongo nog wel eens wat te lachen, wanneer zij in aan raking komen met de plaatselijke overheid. Onlangs moest een groep buitenlandse verslaggevers in de hoofdstad zich weer eens een in spectie laten welgevallen. Een van hen had geen enkel officieel legi timatiebewijs bij zich, maar met grote tegenwoordigheid van geest toonde hij de gendarme, die hem erom vroeg, de menukaart van een naburig restaurant die hij toevallig in zijn zak had. De politieman keek ernaar, kon kennelijk niet lezen en snauwde: tfJe hebt die kaart niet getekend. Er moet een handtekening op staan". Zonder blikken of blozen trok de verslaggever zijn pen en schreef onder het menu. „kalfsko telet". Toen was de gendarme volko men tevreden. xopeus (Binnenlandse Zaken) het „niet zeer waarschijnlijk" te achten, dat de kinderbijslag aan loontrekkenden voor het eerste en het tweede kind onge daan kan worden gemaakt. Dat de zelfstandigen pas kinderbij slag zullen ontvangen vanaf het derde kind, wordt nu gemotiveerd op finan ciële gronden. De invoering van een kinderbijslagverzekering van het derde kind af zal een premielast met zich brengen van 2 die van het eerste kind af echter van 5,4%. Ongeveer twee derden van de in totaal viermiljoen kinderen, die onder de wet zullen val len (kinderen tot en met 15 jaar en studerende of invalide kinderen van 16 tot 27 jaar», zijn namelijk eerste en tweede kinderen. Anders niet draagbaar Een premie van 5.4 gevoegd bij de premie ingevolge AOW en AWW (thans 6,75%, maar vermoedelijk ingaande vol gend jaar 7,75%) zou de totale last brengen op ruim 13 De regering acht dit niet meer draag baar, te meer daar nog rekening moet worden gehouden met een nieuwe inva liditeitsverzekering met 2premie, en ook met de aangekondigde huurverho gingen. Daar de regering bovendien bezMaar heeft tegen het bekostigen van de kin derbijslag uit 's Rijks kas, ziet zjj als enige mogelijkheid een beperking van de kinderbijslag voor nietioontrekken- den tot derde en volgende kinderen. Advertentie OVERAL VERKRIJGBAAR 5 stuks O.OO - lO stuks 1,76 De enige manier om volmaakt geschoren te zijn is met Blue Gillette EXTRA. Schoon en glad voor de gehele dag. Dit nieuwe mesje scheert zo heerlijk zacht en gemakkelijk, dat scheren nu een prettige bezigheid wordt I BIJZONDER AANBODI Probeer dit nieuwe mesje op z'n SAMEN best: in het nieuwe Gillette-apparaat 50 met 4 Blue Gillette EXTRA mesjes ^3 Vrouwen hadden hun beste kleren aan (Van onze Parijse correspondent) Tot dusver hebben alleen de boeren van Bretagne gedemonstreerd, maar gis teren waren ook hun vrouu'en van de party. De optocht was In het openbaar aangekondigd, nameiyk aangeplakt op de muren van de kerk in Vannes van het departement Morkihan. Voor deze gelegenheid hadden 500 vrouM-en hun zondagse kleren aangetrokken. Zy hielden een vergadering waarin vanzelfspre kend solidariteit werd betuigd met de mannen, maar M-aar eveneens een betere ziekenverzekering en studiebeurzen voor de kinderen werden verlangd. De vrou M-en onthielden zich echter van wegversperringen en gingen na afloop van de vergadering rustig naar huis. KASSEM: Kennedy lieeft niets met Palestina te maken Premier Abdoel Karim Kassem van Irak zal de brief van Kennedy over het Palestijnse vraagstuk niet beant woorden. „Omdat Kennedy niets te ma ken heeft met Palestina en zijn brief inmenging in de aangelegenheden van het Midden-Oosten betekent". Dit is maandagavond in Beiroet meegedeeld door de Iraakse minister van Buiten landse Zaken. Hasjem Jawad. In doorgaans betrouwbare kringen in Beiroet werd gezegd dat Kennedy in zijn brief heeft voorgesteld om de reso luties van de V.N. uit te voeren, waarin aangedrongen wordt op terugkeer naar Israël van een deel der Palestijnse vluchtelingen. Kennedy zou voorts heb ben voorgesteld om hen, die niet naar Israël terug willen, schadevergoeding te betalen. 99 (Van onze Londense correspondent) De nieuwe minicabs zyn aanmerke- ïyk goedkoper dan de andere taxi's, welke al niet duur zijn. omdat taxi's ln Londen een vorm zijn van massa- vervoer. De enige manier waarop de bestaande taxi's beschermd worden is dat de minicabs niet mogen „snorren". Uitbreiding rangen, verkorten schalen Nadat in de loop van 1960 een on derzoek naar de taakwaarde van het verplegend personeel werd voltooid is op 21 december van het vorige jaar van regeringszijde een voorstel met betrekking tot de salariëring en ove rige arbeidsvoorwaarden van het verplegend en het leerlingverplegend personeel in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken aanhangig gemaakt. Op 4 februari zijn daarop door de drie samenwerkende bonden van overheidspersoneel een aantal tegen voorstellen ingediend. Na bestude ring van deze voorstellen is op basis daarvan thans in het Cen traal overleg een nader voorstel van regeringszijde inzake salariëring van het verplegend personeel aan de orde geweest, waarover volledig overeen stemming werd bereikt. Men toonde zich na afloop van de besprekingen dan ook zeer verheugd over de bereikte resultaten. Voor de verplegenden wordt het minimumsalaris met ongeveer 13 verhoogd, het maximum met onge veer 8%. De eer ste-verpleg enden zullen ongeveer 10% meer gaan ver dienen, evenals de waarnemend Overigens werd ln Bretagne gisteren minder gedemonstreerd dan de vorige dagen. Mogelijk houdt dit verband met een gerucht, hetwelk echter niet is be vestigd, dat de twe gevangenen ge houden boerenleiders voorlopig op vrije voeten zouden worden gesteld. Hun pro ces begint aanstaande donderdag. Ook is bekend geworden dat de re gering besloten heeft 25 tot 30 moderne veilingen te stichten in diverse centra van Frankrijk, onderling verbonden door telexapparaten, zodat kopers en verko pers op ieder gewenst ogenblik op de hoogte zijn van prijzen en kwaliteiten in Frankrijk. Het zal echter zeker drie jaar duren, voor deze moderne vei linggebouwen gereed zijn. En dan nog is het de vraag of de veilingen het in de praktijk zullen doen. Niet ver van Parijs is enkele jaren geleden een hyper modern veilinggebouw geopend, doch de zaken gaan daar zo slecht, dat de vei ling voor een faillissement staat. In de Bretonse provincie Cóte-du- Nord ls gisteren op beperkte schaal door de boeren met tractoren gedemon streerd. Parijse vakantiegangers en bui tenlandse toeristen werden door de ver sperringen opgehouden, maar aan belde AMERIKAANSE STUDENT NA ONGELUK OVERLEDEN De 19-Jarige Amerikaanse student Paul Jerome Taheny, die zeer ernstig werd gewond, toen hy met zijn vriend in Amsterdam onder een rangerende trein kwam. is gisterochtend ln het Weesperpleinziekenhuis overleden aan zijn verwondingen. Zyn vriend, de 19- jarige George Albert Ducker, die even eens werd gewond, maar reeds naar de Amerikaanse ambassade kon worden vervoerd, gaat binnenkort terug naar de V.S. kanten nam men het oponthoud nogal filosofisch op. In Saint Nazaire is voor het eerst gezamenlijk door arbeiders en boeren gedemonstreerd voor de vryheid van de vakbeweging. Er werden veel span doeken meegedragen en men zong de „Internationale". OMDAT ZE ZO HUILDEN.... Een 20-jarige loswerkman uit Am sterdam en zijn 19-jarige echtgenote uit de Nieuwe Leliestraat, die aange houden werden nadat de anatoom patholoog dr. J. Zeldenrust had vast gesteld dat hun zes maanden oud zoontje Gerard vorige week vrijdag op onnatuurlijke wijze om het leven was gekomen, hebben tegenover de politie verklaard te begrijpen dat door hun handelingen de baby moet zijn overleden zoals in februari 1960 ook hun toen 3 maanden oude zoon tje het leven verloor. De vrouw heeft tegenover de politie verklaard dat „beide kinderen veel last hadden veroorzaakt". De echtelieden zouden vaak uit hun slaap zijn gehou den door het gehuil van de kleine. De man eiste dan van zijn vrouw ervoor te zorgen dat het huilende kind stil werd. De vrouw had toen onder druk van haar man een of meer dekens en soms een kussen over het hoofdje van de baby gelegd, zodat het geluid zwak werd. Ook zou de eerste baby ongewenst zyn ge weest. Zowel de mans als de vrouw geven er blyk van in te zien dat de beide klei nen door hun optreden het leven heb ben verloren. MAN RANDDE MEISJES AAN Op zyn werk in Utrecht is maandag een 29-jarige lasser uit Bilthoven aan gehouden, omdat hij verdacht wordt van aanrandingen. Hij heeft in Hilver sum een paar maal getracht meisjes aan te randen. De laatste was een geval dat een meisje langs de Bosdrift te Hilver sum werd aangevallen. Hij bedreigde het kind daarbij met een dolkmes en verwondde het aan een bovenarm. Het verspreide signalement leidde tot aanwyzingen. Op grond daarvan kon men de man, die al eerder in verband met een zedendelict in aanraking is ge weest met de Justitie, op het spoor ko men. Het Londense stadsbeeld is deze week met een nieuw, bont element ver rijkt. Een aantal kleine rode Dauphines debuteerde als „minicabs", minia tuur-taxi's. De auto's zijn op de daken en aan alle kanten beschilderd met advertenties voor scheerzeep, karpetten, limonade, Hollandse sigaren en wat niet al. Het is de eerste maal in jaren dat de officiële taxi's welke als zwarte, vierkante dobbelstenen door het verkeer plegen te hobbelen, con currentie wordt aangedaan, waartegen de chauffeurs die totnutoe een monopolie bezaten, dan ook fel protesteren. Men spreekt in Londen zelfs al van een „taxi-oorlog". Wel mag men er een aanhouden, doch niet instappen. In dat geval zal de chauffeur per mobilofoon een andere taxi uit de garage laten aanrukken. Maandag ls het nieuwe taxi-park op Londen losgelaten door niemand min der dan de heer Guitton van het Franse departement van Industrie en Handel. Hy goot een fles champagne uit over de motorkap van een minicab, welke op het dak van de centrale was ge hesen. Het tarief van de minicab ls slechts 50 cent per myi (1,6 kilometer), maar het is nog niet zeker of dit gehand haafd kan worden. De nieuwe onderne ming dringt aan op een soort arbeids verdeling met de bestaande taxi's. Men wil dat deze voornamelijk ln het stads centrum opereren, zodat de minicabs de buitenwijken en de omgeving van Lon den als hun werkterrein zullen kunnen beschouwen. Op het ogenblik la de verhouding tus sen oude en nieuwe taxichauffeurs nog gespannen. Er vielen hier en daar har de. bittere woorden en er waren enkele Incidentjes. hoofdverplegenden. De hoofdverple- genden krijgen ongeveer 12% meer. Bovendien is het aantal rangen uit gebreid en zijn de schalen verkort. Het aantal rangen wordt van 4 op 6 gebracht. Overeengekomen is, dat de uit deze regeling voortvloeiende salarisverho gingen reeds per 1 juli a.s. geëffec tueerd zullen worden. Dit betekent voor de particuliere inrichtingen, dat zij voor deze verhogingen aan gewezen zijn op verhoogde tarieven. Hiervoor is echter toestemming ver eist van het Departement van Eco nomische Zaken. Wil men bovendien terugwerkende kracht, zoals de or ganisaties hebben bepleit, dan zal dat extra moeilijkheden opleveren. Ook de algemene rechtspositie van het personeel is nader bezien. NIEUWE WONINGWET AANGENOMEN (Van onze Haagse correspondent) De nieuwe woningwet en de wet op de ruimteiyke ordening zyn gistermid dag door de Tweede Kamer aangeno men. De woningwet werd met algemene ■temmen aanvaard. Alleen de S G P ia tegen de wet op de rulmteiyke orde ning. Vissers in Limburg bergen hengels op ERGERLIJKE VANGSTMETHODEN (Van onze correspondent) Zeer veel sporthengelaars in Limburg hebben hun visgerel voorlopig weer op geborgen. Over het algemeen vindt men het nog niet verantMoord dat nu reeds op volle toeren wordt gevist. De oor zaak hiervan is het kille M-eer van de laatste weken. Hierdoor hebben de vis sen nog geen kuit geschoten en zijn zy niet alleen slecht van smaak, maar ook nog enigszins schadelyk voor de ge zondheid. Bovendien, en dat geeft by de hengelaars wel de doorslag, wordt door nu t« vissen de visstand ernstig be nadeeld. Er is de laatste tijd echter ook weer een groot aantal vissers dat zich op allerlei manieren schuldig maakt aan visstroperij. Deze lieden vissen by voor beeld met onveraasde drie-angels, tus sen de kultschietende vissen die aan de kant kroos komen zoeken. Zy slaan de angels dan in het vissenlijf en weten zo een grote portie vis te bemachti gen. Een groot aantal vissen blijft echter dan dodelijk gewond in de rivier ach ter. TE GOEDGELOVIG Een boer in de Israëlische plaats Acre, die zich meer onderscheidde door goedgelovigheid dan gave des onderscheids, is tengevolge van die goedgelovigheid letterlijk met de brokken van zijn huis blijven zitten. Hij was namelijk, toen zijn vrouw ziek was geworden, naar een waarzegster gegaan om raad. Deze zei hem dat hij onder zijn huis moest gaan graven totdat hij een stuk pa pier gevonden zou hebben met iets bijzonders daarop geschreven. De man aarzelde niet, nam zijn schop en begon, na voor het gemak zowel huisraad als zijn vrouw tijdelijk bui ten de deur gezet te hebben, verwoed te graven. Toen er tenslotte vrijwel geen vierkante centimeter van het grondvlak meer onaangetast was ge laten, lieten de fundamenten van het toch al niet zo hechte huis het af weten en zag de boer zichzelf plotse ling tussen de stukken van het inge storte dak zitten. De woorden die hij er toen in zijn woede uitgooide deden wel vermoeden dat zijn goedgelovig heid uiteindelijk toch een knak had gekregen. In heel Nederland zenden wij gratis na, naar het buitenland tegen vergoeding van extra portokosten. a. Onderstaand vakantie-formulier duidelijk en volledig Ingevuld uiterlijk 1 week voor de eerste opzendingsdag aan onze afdeling abonnementen in te zenden. (Frankeren als brief). b. Geen vakantieadressen telefonisch door te geven, geen agenten of bezorgers hiermede te belasten. Bezorgers hebben geen admini stratieve verantwoording, zij hebben het reeds moeilijk met het bijhouden van hun eigen wijklijsten tijdens de vakantie. Intussen gaan zij zelf ook met vakantie. c. Ons administratief hulppersoneel, dat wij tijdens de vakantie gebruiken heeft geen langdurige ervaring. Deze mensen kunnen uiteraard alleen van duidelijke en volledige opdrachten foutloos werken. Onvolledige en onduidelijke opgaven worden terzijde gelegd of geretourneerd. Telefonische opgaven worden op vrijdag en zaterdag geweigerd. d. Vakantie-opzendingen van week-abonnees, ,,tot nader bericht", kunnen niet worden uitgevoerd. Uitzonderingen op deze regel alleen na overleg met de administratie. e. Weekabonnees moeten geen abonnementsgeld betalen aan de bezorger over die weken, waarin zij 's maandags met vakantie zijn. Ook als zij na maandag thuiskomen, moeten zij het abon nementsgeld over die week niet aan de bezorger betalen. Na hun thuiskomst wordt per kwitantie over dit weekabonnementsgeld gedisponeerd. KAMPEERCENTRA TE KATWIJK, NOORD WIJK EN NOORDWIJKERHOUT. Voor avondbezorging bij de beheerders van deze terreinen zijn rege lingen getroffen. Niet tijdig afgehaalde kranten worden de volgende morgen geretourneerd. Onze abonnees moeten zich dus direct bij de beheerders op de hoogte stellen van de geldende regel. Wij besteden de uiterste zorg aan de verzending. doch kunnen aankomst en ontvangst niet garan- <90 deren. Als brief ie venenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee wanneer U deze bon duidelijk ingevuld aan ons toezendt HUIS ADRES: Naam: Straat: No. Woonplaats: Bezorging gewoon onder adresstrook Betaling Kwartaal Maand Week abonnee abonnee abonnee Doorhalen wat niet van toepassing la. VAKANTIEADRES Deze ergeriyice visvansgstmethode brengt enorme schade toe aan de vis stand die overigens met veel kosten en moeite op peil wordt gehouden. Worden deze vissers echter betrapt dan wacht hun een lang niet malse straf. p. a. Straat: .No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13