IN WASHINGTON: INLEIDENDE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN Taxi-chauffeur door debiele jongen gewurgd George Blake verried 40 Britse spionnen aan de communisten WEERBERICHT McCloy en Zorin zijn het niet eens: alleen achtergrondvoor grote conferentieof méér? MOGELIJK VOOR OKTOBER IN TURKIJE VERKIEZINGEN Ondanks waarschuwing van zijn vader uit gesticht vrijgelaten Russische fabrieksdirecteur is naar Engeland uitgeweken TSJECHISCHE DIPLOMAAT MOET AMERIKA VERLATEN (9ud 91 leitivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 JUNI 1961 No. 30384 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amerika en de Sowjet-Unie zijn gisteren in Washington inleidende besprekingen begonnen om de weg te bereiden voor het ontwapenings- overleg tussen West en Oost. De Amerikaan John McLoy en de Rus Valerian Zorin spraken over procedurekwesties.. Zorin zei voor het begin van de conferentie tegen journalisten, dat bij zijn overleg met McLoy ook belangrijke ontwapeningskwesties aan de orde kunnen komen; McLoy verklaarde daarentegen, dat zijn besprekingen met de Rus in de eerste plaats ten doel hebben het raam en de achtergrond vast te leggen voor de grote conferentie. Hij kon niet.zeggen hoelang het overleg met Zorin zou duren, maar geloofde niet, dat er veel tijd mee gemoeid zou zijn. Zorin hield er een andere mening op na. Hij zei dat de duur zal afhangen van de inhoud en de loop der besprekingen. Britten zijn tegen eenzijdige oplossing van kwestie-Berlijn De Britse minister voor Europese Za ken, Edward Heath, deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat Engeland niet zou kunnen berusten in een eenzijdige oplossing van de kwestie-Berlijn. De grote mogendheden hebben hun rech ten in Berlijn en daarvan hangt de vrijheid van de Westberlijners af, aldus minister Heath in antwoord op vragen. Indien er in de situatie in Berlijn enige verandering zou komen, zou dat moe ten geschieden bij een overeenkomst, tussen alle vier de landen, die de be staande overeenkomst hebben getekend. Minister Heath zei verder, dat de Wes telijke landen alle mogelijke moeilijk heden, die zich in Berlijn zouden kun nen voordoen, hebben overwogen. Zij zouden in hun taak tekortschieten als zij dit niet hadden gedaan. In antwoord op een opmerking van een Labour-lid, dat er iets verkeerd moet zijn als de politiek van Engeland en die van de NAVO wat betreft Ber lijn zouden resulteren in het stellen van ultimatums over en weer, antwoordde de minister dat de Britse regering en Het Turkse staatshoofd, generaal Gursel, heeft gisteravond tot verslagge vers gezegd dat mogelijk voor oktober in Turkije verkiezingen zullen worden gehouden. Officieel is meegedeeld dat drie admi raals en een generaal ontslag hebben genomen. Het zijn de bevelhebber van de landstrijdkrachten, generaal Celal Alkock, de bevelhebber der marine^trijd- krachten, admiraal Zekai Ozak, vloot- admiraal Emin liter en admiraal Muh- lis Gureman. die bevelhebber was voor een bepaald gebied. Er wordt geen réden voor hun ont slag opgegeven. Twee weken geleden nam generaal Cemal Madanoglu ontslag als bevelhebber voor het gebied van An kara. Volgens onofficiële berichten zijn door ernstige overstromingen in delen van Ankara, als gevolg van zware regens, twaalf personen om het leven gekomen. Ongeveer 5.000 zijn dakloos geworden. Arabisch opperbevel De opperste defensieraad van de Ara bische Liga heeft te Cairo bekendge maakt, dat hij eenstemmig geheime re soluties heeft aangenomen over de poli tieke, militaire en economische aspecten van het Palestijnse vraagstuk. De raad zal binnen twee maanden weer bijeen komen om de benoeming goed te keuren van een opperbevelhebber voor een ge meenschappelijk Arabisch opperbevel. De raad heeft tot oprichting van een dergelijk bevel besloten. WESTELIJKE WIND tot De Bilt verwacht van heden morgenavond Aanvankelijk veel bewolking en hier en daar wat lichte regen, morgen over dag weer opklaringen. Zwakke tot ma tige wint uit westelijke richtingen. Koel voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 juni Zon op: 419 uur; onder 21.04 uur. Maan op: 12.42 uur; onder: 0.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.40 en 21.07 uur laagwater te 4.03 en 16.29 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundige medewerker» Een kleine oceaanstoring brengt wat lichte regen, morgen gevolgd door zon niger strandweer. Matige wind tussen zuid en west. Overdag 17 a 18 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: nog steeds een weste lijke luchtstroom met overwegen droog en zonnig weer. haar bondgenoten geen ultimatums stel len en niet trachten de bestaande si tuatie te veranderen. Westen verwerpt het plan-Mansfield Vertegenwoordigers van Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk en IVest- Duitsland, die in Washington overleg hebben gepleegd, hebben ook aandacht geschonken aan het plan van de Ame rikaanse senator Mansfield om Oost en West-Berlijn tezamen onder inter nationaal gezag te plaatsen. In Berlijn zou een internationale troepenmacht moeten komen. De status van Berlijn zou moeten worden gewaarborgd door de NAVO en de leden van de (commu nistische) Warschause verdragsorganisa tie. De Westerse vertegenwoordigers heb ben dit plan van de hand gewezen. De Westerse diplomaten, die hun over leg thans hebben beëindigd, hebben be raadslaagd over het antwoord, dat de V.S. zullen geven op het memorandum over Duitsland en Berlijn, dat de Rus sische premier Chroesjtsjow president Kennedy tijdens hun overleg te Wenen heeft overhandigd. Chroesjtsjow heeft hierin aangedrongen op het sluiten van een Duits vredesverdrag. Verder zou West-Berlijn een „vrijstad" moeten wor den, hetgeen het einde zou betekenen van de rechten, die de Westelijke mo gendheden thans aldoor bezitten. Nog geen beslissing over metaalionen Het College van Rijksbemidde laars heeft zich gisteren uitvoerig beraden over de loonvoorstellen van de metaalindustrie. Het College zal nog geen beslissing nemen over deze voorstellen, voordat het ge sprek tussen de Stichting van de Arbeid en de regering over de huurcompensatie achter de rug is. Dit heeft een vertegenwoordiger van de Rijksbemiddelaars gister middag telefonisch meegedeeld aan de waarnemend voorzitter van de Nederlandse Katholieke Metaalbe- werkersbond ,,St.-Eloy", de heer P. Brussel. ,,St.-Eloy" is gisteren in Utrecht begonnen aan zijn driejaar lijkse bondsvergadering, die twee dagen zal duren. De 28-jarige Amersfoortse taxichauffeur Wim van Veenendaal over wie wij gisteren in een gedeelte onzer oplage meldden, dat hij in zijn auto gewurgd was, blijkt door een 21-jarige Bunschotense debiele jongen, die al enige jaren ter beschikking van de regering is en in een inrichting in Vledder verbleef, vermoord te zijn. Vorige week mocht hij van de directeur van de inrichting deelnemen"aan een ..Avondvier daagse". Toen de jongen dit aan zijn vader schreef, heeft deze de direc teur geschreven ..doe dat niet, want hij ontvlucht, we hebben al zoveel narigheid ondervonden". Zijn voorspelling kwam prompt uit.I want de jongen dook onder op vrijdag avond, de laatste dag van de „Avond- vierdaagse". Hij is zondag in Amers- I foort aangekomen, heeft om half een I 's nachts een taxi genomen om onderweg op de Westdijk in Bunschoten te taxi- j chauffeur te vermoorden. Hij gooide een j dun touwtje om de hals van de chauf feur en trok snel aan, in nog geen halve minuut was het slachtoffer dood. Nadat hij zich de portefeuille van de chauffeur had toegeëigend, heeft hij het stoffelijk overschot uit de wagen gegooid. De j moord als roofmoord mislukte, omdat in i de portefeuille geen geld aanwezig was, dat had de chauffeur in een portemon- naie in zijn broekzak geborgen. De jon- gen is daarna gaan rondrijden- en kwam I tepslotte in Haarlemmermeer terecht. I Daar zette hij de auto aan de kant van I de weg en ging liftend naar Amersfoort, j Gistermorgen heeft hij in Amersfoort I een auto gehuurd, omdat, zoals hij tegen de garagehouder zei. zijn eigen auto in Barneveld kapot aan de weg stond. De 1 garagehouder gaf hem een auto mee, maar werd meteen daarop gewaar schuwd door een Bunschotense inwoner, die de huurtransactie van de auto had gadegeslagen. Deze vertelde dat de huur der niet zyn ware naam had opgegeven en in een gesticht verbleef. De garagehouder stuurde een perso neelslid achter de huurder aan. die hem in Barneveld tot stoppen dwong om het te vragen waar die kapotte auto stond. „Ik zie hem niet meer. die moet intussen gestolen zijn", zei de jongen, waarop de ander hem meenam naar het politiebu reau. Daar bemerkte men, dat bij de aangifte van de diefstal vele dingen niet klopten. Tenslotte legde men ver band met de moord. De officier van Justitie in Utrecht kwam naar Barne veld en leidde het verhoor, dat gister middag tot zijn bekentenis leidde. Het feit, dat de sleutels van de taxi uit Amersfoort bij zijn arrestatie in zjjn zak werden aangetroffen, is de jongen tenslotte in hoofdzaak noodlottig ge worden. (Van onze Londense correspondent) Een Russische fabrieksdirecteur en zijn Engelse vrouw, die tot het begin van dit jaar in Tallin, de hoofdstad van de Sowjet-republiek EstlaJid woonde, zijn uitgeweken naar Engeland. Het zijn de heer en mevrouw Owsjannikow. De heer Owsjannikow kwam in 1929 voor het eerst naar Engeland als ver tegenwoordiger van een Russisch olieconcern. Hij trad in 1932 in Sheffield in het huwelijk. Het paar keerde in 1933 naar Rusland terug. Zij ivoonden eerst in Moskou en later in Tallin. Mevrouw Owsjannikow had gedurende de 28 jaren, dat zij in Rusland woonde geen contact met haar geboorteland of met Britse vertegenwoor digers in Rusland. Beiden hadden het materieel eer goed. Zij hadden een flat, een kleine auto en een overvloed aan geld. Maar zij gaven dit alles op voor de vrijheid. Na een worsteling van vele jaren met de autoriteiten kreeg het echtpaar toestemming voor het doorbrengen van een vakantie van twee maanden in Engeland. Bij aankomst herkreeg mevrouw Owsjannikoiv automatisch haar Brits staatsburgerschap. De Britse regering gaf haar echtgenoot toe stemming om in Engeland te blijven. Een gouden Prins Bernhard gedenkpenning De Nederlandsche Handel-Maat- schappij zal ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van Prins Bern hard. met diens toestemming, een gouden gedenkpenning uitgeven. Deze Prins Bernhardpenning. die wordt geslagen bij 's Rijks Munt in Utrecht naar een ontwerp van Geurt Brinkgreve te Amsterdam, zal verschijnen in twee afmetingen: één met een diameter van 25 mm (gewicht 7.776 gram) en één met een doorsnede van 18]^ mm (3.9 gram). Hij draagt aan de voorzijde de beeltenis van de Prins en aan de keerzijde het wapen van Zijne Ko ninklijke Hoogheid met het jaartal 1961. Van 28 juni af zullen de penningen verkrijgbaar zijn bij alle kantoren van Nederlandsche Handel-Maatschappij, die andere banken en juweliers in de ge legenheid stelt ze tegen vastgestelde prij zen bij haar te kopen. De verkoopprijzen aan het publiek zijn vastgesteld op f 55,- en f33.-. Het verschil tussen kostprijs en verkoopprijs wordt bestemd voor een door de Prins aan te wijzen doel. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In zijn woning in Den Haag heeft het lid van de Provinciale Staten en van de Haagse gemeenteraad, jhr. mr. J. J. M. van.Asch van Wijck gerecipieerd in verband met zijn zeventigste verjaardag. Een van de bezoekers was de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Ver. „Pro-Venezuela" protesteert tegen Nederlandse nota De Vereniging „Pro-Venezuela" heeft aan het Venezolaanse Congres in over weging gegeven met een „tegenprotest" te antwoorden op de nota die Nederland onlangs bij het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ingediend over het incident met het Venezolaanse vliegtuig op Curacao. Dit voorstel is vervat in een boodschap aan senator Romulo Henriquez, de voor zitter van de Senaatscommissie ter be strijding van smokkelarij. Hierin legt de vereniging „Pro-Venezuela" er de na druk op dat, „hoewel de Nederlandse re gering blijk geeft van „onmacht en traagheid met betrekking tot de smok kelhandel tussen Curacao en Venezuela", zij er heel snel bij is om aanmatigend te protesteren op een toon, die de gevoe ligheden en trots van de Venezolanen treft" De vereniging verklaart, dat de „waar digheid van de Venezolanen door de uit dagende houding van de regering in Den Haag is aangetast" Zij vraagt het Con gres „te proberen tegen de herhaaldelijk onverschillige houding van de Neder landse regering tegenover het wettige recht, dat Venezuela heeft om zich te beschermen tegen de economische en sociale agressie van de smokkelarij". Men herinnert eraan, dat de voorzitter van ..Pro-Venezuela", Alejandro Her mander, al enkele malen de autoriteiten van Curacao ervan beschuldigd heeft, de activiteiten van smokkelaars te „dulden". Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren meege deeld dat de vertegenwoordiging van Tsjecho-Slowakije bü de V.N. de Ame rikaanse regering ervan op de hoogte heeft gesteld, dat Niroslaw Natsjvalatsj, lid van deze delegatie, de Verenigde Sta ten zo spoedig mogelijk zal verlaten. Het ministerie had de Tsjechoslowaakse af vaardiging meegedeeld dat een verder verblijf van Natsjvalatsj in de V.S. on gewenst was. daar hij zich aan spionage had schuldig gemaakt. „Reuter" meldt uit. Praag dat Tsjecho- Slowakije, volgens een bericht van het Tsjechoslowaakse persbureau „Ceteka". een „samengeflanste bewering" van de V.S., volgens welke een lid der Tsjechi sche delegatie bij de V.N. in Amerika had gespioneerd, in een nota heeft ver worpen. Volgens de nota hebben agen ten van de Amerikaanse geheime dienst gepoogd Natsjvalatsj over te halen om voor hen te gaan werken. In de Tsjechoslowaakse nota wordt ook verklaard dat „het incident, opnieuw de noodzaak heeft aangetoond van het overbrengen van het thans in New York gevestigde hoofdkwartier der V.N. naar een plaats, waar de vertegenwoordigers van alle V.N.-leden in staat zullen zijn hun werkzaamheden normaal te ver richten". De eerste Fokker Friendship is aan de Japanse luchtvaartmaat schappij All Nippon Airways over gedragen. Op het vliegveld van To kio boden Nederlandse en Japanse meisjes de eerste bemanning bloe men aan. De A.N.A. heeft zes Friendships besteld. Vraagt Nas oetion p in Londen? Imlp Sockarno zal de Indonesische mi nister van Defensie, generaal Na- soetion, naar Londen zenden voor politieke topbesprekingen. Verwacht wordt, dat hij de kwes tie van militaire hulp aan Indonesia opnieuw aan de orde zal stellen. Zuid-Korea's rijkste man stelt gehele bezit beschikbaar De Zuidkoreaanse militaire opperste raad heeft bekendgemaakt, dat Bjoeng Tsjogen-lee, de rijkste man in Zuid-Ko- rea, voorgesteld heeft zijn gehele bezit ter beschikking van de regering te stel len als dit nodig is voor de wederopbouw van het land. Volgens de bekendmaking heeft Lee, die thans in Japan is voor een medische behandeling, in een brief aan de raad gezegd, dat hij zo spoedig als zyn ge zondheid dit toelaat naar Korea zal terugkeren om met de regering samen te werken. Lee is een van de veertien vooraan staande zakenlieden, naar wier verleden de opperste raad een onderzoek heeft laten instellen omdat zij verdacht wor den van ongeoorloofde vergadering van rijkdom. Lee is de enige van hen die zich buiten Korea bevindt. De anderen zijn in hechtenis. Twee komplotten verijdeld in Angolese kuststeden Volgens het Portugese persbureau Lu- sitiana zijn twee komplotten verijdeld om alle blanken en gezagsgetrouwe Afrikanen in de Angolese kuststeden Porto Alexandre en Novo Redondo te vermoorden. In Porto Alexandre zouden vier mannen 72 uur voor de uitvoering van het komplot, op zondag a.s. zijn ge arresteerd. Ongeveer 300 van de 5.000 Afrikaanse vissers zouden zich bij de sa menzweerders hebben aangesloten. Er waren wapens in beslag genomen. (Van onze Londense correspondent) Volgens de .Daily Express" heeft George Blake, die lid was van de Britse veiligheidsdienst cn voor de Russen spioneerde, de na men van ten minste 40 andere Britse spionnen aan de communis ten verraden. Vele van deze agen- J ten zijn verdwenen en men gelooft, dat verscheidene hunner zijn ge- I executeerd. Gisteren heeft het gerechtshof Blakes j veroordeling tot 42 jaar gevangenisstraf, waarvoor geen precendent bestaat, be krachtigd. Het komt erop neer. dat Blake voor elke spion, die hij verried ongeveer een jaar kreeg. ALs eevolg van Blakes optreden zijn uiterst belangrijke onderdelen van de Britse geheime dienst achter het ijzeren gordijn en ln het Na- I bije Oosten geruïneerd op een ogenblik, dat inlichtingen over Russische raketten en troepenbewegingen van het grootste belang zijn. Blakes vrouw, die 28 Jaar is, kreeg tien dagen geleden een zoon. haar derde kind. In Tiibingen is een Westdultse koop man gearresteerd verdacht van spionage. Men neemt aan dat de man gegevens over de Westduitse strijdkrachten aan d3 Russen heeft uitgeleverd. De arres tant zou de 39-jarige Albert Blickle zijn. Hij zou tijdens een bezoek aan de Leip- ziger Messe (de grote jaarbeurs) door de Oostduitsers voor hun karretje zijn ge spannen. Men weigerde nadere bijzon derheden bekend te maken. i Uit het Leidsch Dagblad van i 23 Junij 1861; J De Böhmische Capelle, welke 4 zich 3 weken in onze stad heeft t opgehouden, heeft ons heden verlaten, om zich in de eerste plaats te Utrecht te doen hoo- ren. Na het afscheidsconcert aan de Groote Vink, gister avond weergalmden de oevers van het Galgewater van het Tyroler-koor er. anderen, toen het gezelschap in bootjes terug keerde, welk gezang aldaar met den avond een uitmuntend ef fect maakte.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1