Stalins plan was 50.000 Duitse soldaten te doden Ondanks scherven maakte kotter KW 149 een geslaagde proefvaart Churchill kivam voor de Franse belangen op Zesde schip A. den Duik Katwijk Ridderdag der Johanniter Orde Amerikaanse oorlogsdocumenten gepubliceerd Russische regering schijnt geen kernstop-akkoord te wensen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 19 juni 1961 Vierde blad no. 30333 Schipper Jan Hoek van de KW. 73 Maria Jacoba" heeft zaterdag f 200 gekregen. Tweehonderd gul- den voor hem en zijn bemanning, die er voor zorgden, dat de eerste malse maatjes aan de kant kwamen. Tweehonderd gulden, de prijs, die onze krant jaarlijks uitlooft voor die schipper, wiens schip als eerste Katwijker in een van onze nationale vissershavens afmeert met de eerste Hollandse Nieuwe aan boord. De directeur van het Leidsch Dag blad. de heer E. A.E. van Dishoeck heeft die prijs zaterdagmorgen aan de heer Van Hoek overhandigd. (Foto L.D./J&ap van Duljn, Katwljlc-Z.) Zaterdagmorgen maakte de voor rekening van de Katwijkse Rederij en Haringhandel y/h A. den Duik te Katwijk aan Zee op de scheepsbouwwèrf „De Indu strie" gebouwde motorkotter KW 149 „Arie Jacob" op de Nieuwe Waterweg een geslaagde proef vaart en werd op de terugweg naaf Vlaardingen door de heer P. J. C. Boot aan de rederij overge dragen. Belastingambtenaren protesteren (Van onze Amsterdamse correspondent) Ruim 600 belastingambtenaren uit Noord-Holland zijn zaterdagmiddag in de congreszaal van hotel Krasnapolsky te Amsterdam uit de ernstige plooi ge broken, waarin zg doorgaans ach ter hun loketten hun werk plegen te- doen: onder gefluit, getoeter en geroep van „schande" en „foei" hekelden zij het overleg van de vakorganisaties over de salarissen en de promotiekansen. Alle protesterenden waren leden van de Vereniging van Ambtenaren van 's Rijks belastingen. Het lidmaatschap van deze vereniging staat alleen open voor degenen, die tevens zijn aangeslo ten bij een van de vijf bij het overleg betrokken ambtenarenorganisaties, t.w. de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel «het N.C.B.O.), de Algemene Rooms-katholieke Ambtena renbond (A.R.KA), de Algemene Bond van Overheidspersoneel (K.A.E.O.) en de Bond van personeel van 's Rijks be lastingen (B.P.R.B.) Temidden van een omlijsting van spandoeken, waarop leuzen stonden, werd de ontevredenheid onder woorden gebracht door vier bij verschillende bon den aangesloten sprekers, wier grieven telkenmale met geroep, applaus en voet- getrappel werden gesteund. De vergadering, die talloze malen door interrupties werd onderbroken vond ten slotte haar einde in het aannemen van de tekst van een telegram, dat aan de Ministerraad, de Staten-Generaal en de Vakbondsbesturen werd verzonden. Deze tekst luidde: „Ruim zeshonderd belas tingambtenaren van de vereniging van Ambtenaren van 's Rijks belastin gen, van welke vereniging slechts geor- ganiseerden van erkende vakorganisa ties lid zijn, brengen langs deze weg ter kennis hun verontwaardiging over de van regeringszijde aan de dag gelegde trainerende houding in het georgani seerd overleg. Zij dringen er met de meeste klem op aan er voor zorg te dragen het na volgende direct te doen ingaan: 1) vol ledige inlossing van de salarisachter stand; 2) hierbovenuit optrekking van het salaris naar het huidige welvaarts peil; 3) inlossing promoties op de grootst mogelijke schaal; 4) Kerstgratificatie". Politierolde Haagse inbrekersbende op (Van onze Haagse correspondent) De arrestatie van drie Haagse knapen in Rotterdam, die in de nacht van 17 op 18 mei j.l. roerden aangehouden in verband met een autodiefstal uit de Haagse Sioam- merdamstraat, heeft een reeks van zes arrestaties tot gevolg gehad. Achtereenvolgens werden dezer dagen aangehouden een 23-jarige autopoetser, een 15-jarige jongen zonder beroep, een 19-jarige chauf feur en een 15-jarige magazijnbe diende en broer van de chauffeur. In verschillende combinaties pleegden deze jongelui in de afgelopen maanden een vijftien-tal inbraken, waarbij de buit slechts gering was, maar de schade die zij aanrichtten daarentegen zeer groot. Bij hun talrijke „bezoeken" aan een school, spoorwegemplacementen van het Staatsspoor, een bioscoop, fabrieken en de rolschaatsbaan in het Zuiderpark, vernielden zij voor duizenden guldens. Zij hebben o.m. de lafhartige vernielin gen in een school aan de Zaanstraat op hun geweten, waarbij o.m. enkele hamsters werden gedood en een aqua rium werd vernield. De 23-jarige autopoetser maakte zich bovendien schuldig aan diefstal van vier fietsen. In verband met deze diefstal en werden voorts aangehouden een 28-ja- rige wagenpoetser en een 22-jarige mon teur, die terzake van opzettelijke heling werden gearresteerd. Voordat dit gesdhiedde was er echter nogal het een en ander gebeurd. Bakken zeewater kwamen er over boord toen het schip enkele malen dwars op de golven kwam. Het ergste ging het er echter aan toe in de kombuis, waar hotel- en restauranthouder A. Zaal uit Alphen aan den Rijn door de zware bewegingen van het schip werd verrast. Het gevolg hiervan was, dat de vloer van de kom buis in enkele ogenblikken bezaaid lag met vele duizenden scherven. Dat er ook nog enigen last van hun maag kre gen De motorkotter die een lengte heeft van 33.65 meter, een breedte van 6,60 meter en een holte van 3.65 meter, is uitgerust met een 600 p.k. motor. De directeur van de scheepsbouw- werf de heer P J. C. Boot hoopte, dat de uitkomsten van dit zesde schip van de rederij, goed zullen zijn. Vervolgens overhandigde de heer Boot de scheepspapieren aan de oudste van de reders, de heer C. den Duik Azn., die zei, dat de werf met dit sohip een mooi stuk werk heeft afgeleverd. De bedrijfsleider van de rederij, de heer H. Houwaard verwisselde vervolgens de vlaggen. De heer W. de Jong, eveneens direc teur van de rederij, herinnerde er aan. dat de teamgeest op de schepen van de maatschappij steeds goed is geweest en hij hoopte, dat hij ook op de „Arie Jacob" voortreffelijk zal zijn. Mevrouw M. de JongStar. de echt genote van de directeur, wenste schip per Jacob van Beelen een behouden vaart en goede vangst toe. Comfortabel Er is een comfortabele accommodatie voor 12 man. Er kunnen 340 kantjes haring worden meegevoerd. Het schip is voorts uitgerust met alle moderne navigatie- cn peilingsapparaten. De overdracht van de KW. 149 ..Arie Jacob De reders C. den Duik Azn (met bril en hoed) en W. de Jong (daarnaast met hoed) luisteren aandachtig naar de toe spraak van de directeur van de scheepsbouwwerfde heer P. J. C. Boot. die de scheepspapieren over handigt. (Foto Leidsch Dagblad) Na de terugkomst in de haven van Vlaardingen vertrok de „Arie Jacob" weer naar de thuishaven IJmuiden. van waar uit het morgen de „maidentrip" zal beginnen. Moskou zaait door valse documenten verdeeldheid Volgens de Britse „Guardian" zijn de „geheime Amerikaanse documenten", die een zekere W. S. al enkele maanden lang naar verschillende Europese kran ten stuurt, vals. Volgens het blad gaat het hier om stukken die zijn opgesteld door de Russen om de openbare mening in het Westen in verwarring te brengen en het vertrouwen tussen de geallieerden onderling te ondermijnen. Een hoge functionaris van de Ame rikaanse geheime dienst verklaarde op 2 juni voor een subcommissie van de Senaat, dat de Sowjet-Unie en andere landen van het oostelijk blok een stort vloed van vervalste documenten en rap porten aan de man hebben gebracht met de bedoeling het Westen in diskre diet te brengen en wrijving tussen de geallieerden te veroorzaken. Een van deze documenten was een „document van het Britse kabinet", waaruit moest blijken, dat het Interna tionale Verbond van vrije vakverenigin gen een werktuig is van Engeland en de V.S. om de nieuwe Afrikaanse landen in hun greep te krijgen. Hot document werd tussen juni 1960 en maart van dit jaar in Afrika op grote schaal verbreid. Het moest ook aantonen, dat Engeland en de V.S. elkaar de hegemonie over Afrika betwisten. Voorts had, volgens de Ameri kaanse functionaris, de Russische am bassade in Londen eind 1958 een aantal brieven uitgegeven, die door Amerikaan- I se vliegers geschreven zouden zijn. SOEKARNO IN ITALIË President Soekarno van Indonesië is zaterdag per vliegtuig uit Zuid-Slavië in Rome aangekomen voor een privé- bezoek van vier dagen aan Italië. Tij dens Z(jn bezoek zal hy ontmoetingen hebben met Italiaanse regeringsperso nen en ontvangen wdtden door presi- 1 dent Gronchi. Oprich ting psychopaten verpleeginrich l ing In het paleis Het Loo heeft de Johanniter Orde in Nederland, protestantse tak van de aloude ridderlijke orde van het hospitaal van Sint-Jan van Jeruzalem, zaterdag haar 55ste ridderdag gehouden. In z(jn openingswoord richtte de Landcommandeur, Prins Bernhard, zich in het bijzonder tot de gasten: de vertegenwoordiger van de Nederlandse afdeling van de soevereine en militaire Orde van Malta cn de gedelegeerden van de drie andere Johanniter Orden: de Britse „Order of Saint John", de Duitse „Johanniterorden" met zijn commenderijen in Zwitserland, in Finland, in Hon garije en in Frankrijk, en de „Johanniterorden I Sverige" (Zweden). Met dankbaarheid maakte de Land commandeur gewag van het onderteke nen te Niederweisel (Hessen) op 13 juni van de Internationale Johannitercon- ventie. waarbij de vier orden zich ver bonden tot regelmatig overleg en tot sa menwerking in voorkomende gevallen. Nadat jhr. ds. F. W. Teding van Berk hout het wijdingswoord, gevolgd door gebed, had uitgesproken, verrichtte de Landcommandeur de plechtige installa tie van twee nieuwe rechtsridders, van acht ereridders en van een ridder-ex- pectant. De schatmeester. R. A. baron Mackay, werd gedechargeerd voor zijn beheer. De werkmeester, jhr. mr. C. L van Begma thoe Kingma, bracht verslag uit van de werkzaamheden over de laatste 12 maanden. Daarbij noemde hij de op leiding van Johanniter-helpsters en de organisatie door de damesafdeling der orde van twee invalidenweken te Hattem voor oudere vrouwen. De kanselier, jhr. G. M. Verspyck, verstrekte mededelingen o m over de internationale samenwer king. de oprichting van een (protestant se) commenderU in Frankrijk en het langzaam stijgend ledental van de orde en van haar damesafdeling. Aan het eind van de ridderdag gaf de Landcommandeur een nadere toelich ting op de plannen om te geraken tot de oprichting van een psychopatenver- pleeginrichting in de protestantse sec tor, waarbij de door drie protestantse, sociale instellingen in het leven geroe pen commissie aan de Johanniter Orde gelegenheid tot samenwerking bood. Deze medewerking werd toegezegd en om de verbondenheid met de orde tot uitdrukking te brengen, werd voor deze toekomstige verpleeginrichting een stichting in het leven geroe pen onder de naam: Johan Mau- rits van Nassau-stichting (genoemd naar Johan Maurits „De Braziliaan", een der bekendste leiders van de Johan niter Orde in Duitsland in de 17de eeuw), welke het recht verkreeg het Jo- banniterkruis op de voorgevel van de te bouwen inrichting aan te brengen. De Landcommandeur verklaarde zich be reid het beschermheerschap dezer stich ting te aanvaarden. Na de gezamenlijke lunch werden de leden van de damesafdeling der orde in het paleis ontvangen. De middagbyeen- komst begon met de vertoning en uit eenzetting door Lord Wakehurst. Lord Prior van de Britse Orde. van een kleu renfilm over het oogziekenhuis en de verdere werkzaamheden van de Order of St.-John in Jeruzalem. De Sowjet-Unie wilde in 1943 Duitsland na de oorlog „in stukken hakken", duizenden militaire nazi-leiders doden, Japan zwak houden en Frankrijk, als „verdorven" natie, straffen; aldus officiële Ameri kaanse oorlogsdocumenten die zaterdag zijn geplubliceerd. Deze documenten vormen de Amerikaanse versie van de geallieerde conferen ties van '43 in Cairo en Teheran ter bepaling van de naoorlogse strategie. Presi dent Roosevelt steunde Stalin dikwjjls krachtig, doch Churchill was lankmoediger wat betreft het verbrokkelen van Duitsland en het onttakelen vajt Frankrijk. Stalin was van mening dat Duitsland in 15 of 20 jaar tijd opnieuw een sterke militaire mogenheid zou worden als het niet voorgoed zou worden verdeeld. Op 29 november 1943 verklaarde Sta lin b(j het uitbrengen van een toost, dat in elk geval 50.000 en misschien wel 100.000 Duitse militaire leiders moesten worden opgeruimd. Roosevelt zei schert send dat hij instemde met een aantal van 49.000 of meer. Churchill verklaarde, dat hy tegen het in koelen bloede afmaken van soldaten was die voor hun land hadden gevoch ten. Oorlogsmisdadigers dienden te wor den gestraft, maar hg was tegen exe cuties voor politieke doeleinden. Frankrijk Wat Frankrijk betreft nam volgens de documenten, die bijna alle door Ame rikaanse diplomaten zijn geschreven, Churchill ook een standpunt in dat af week van dat van Stalin en Roosevelt. Roosevelt vertelde Stalin, dat Chur chill van mening was dat Frankrijk spoedig weer een sterke natie zou wor den, maar dat hy (Roosevelt) het daar niet mee eens was. Roosevelt was van oordeel dat er vele jaren van eeriyk werk nodig zouden zyn voordat Frank rijk weer op de been zou zyn De Fransen moesten boeten voor „hun misdadige collaboratie". Stalin gaf op een avond als zyn me ning te kennen, dat Frankryk „verrot" was en met verlies van zyn overzeese bezittingen moest worden gestraft. Hg was het niet eens met Churchill die zei dat Frankrijk een verslagen land was en leed onder de Duitse bezetting. Churchill zei zich geen beschaafde we reld te kunnen voorstellen zonder een bloeiend Frankrijk, maar Stalin meen de dat Frankrgk een aardig land kon zyn, maar geen grote rol meer moest spelen. Territoriale verlangens Stalin voegde Churchill soms scherpe opmerkingen toe. Hy verdacht de Britse leider van een geheime genegenheid voor Duitsland. Churchill vroeg Stalin eens naar zyn territoriale verlangens, waarop de Rus antwoordde dat die niet terzake deden. „Wg zullen spreken als de tyd daarvoor gekomen is", aldus Stalin. In Teheran opperde Roosevelt het denkbeeld van een organisatie van Ver enigde Naties met 35 leden. Er moest een afdeling zgn voor niet-militaire za ken en een afdeling die Roosevelt noem de „de vier politiemannen" de Sow jet-Unie, de Verenigde Staten. Engeland en nationalistische-China. Deze vier lan den, samen met nog twee Europese lan den. een Zuidamerikaans land en een land in het Nabge Oosten, een in het Verre Oosten en een Brits dominion zouden de groep voor de niet-militaire zaken moeten vormen. Churchill voel de daar niet veel voor. omdat het Britse imperium dan maar twee stemmen zou hebben. Stalin dacht dat de kleine Europese landen weinig animo zouden hebben voor de groep van vier die zich met de bedreigingen van de vrede zou moeten bezighouden. Ook geloofde hy niet dat nationalistisch-China na de oorlog nog erg krachtig zou zyn. Verdeling van Duitsland Roosevelt stelde op 1 december 1943 een verdeling van Duitsland in vijf zelfbesturende delen voor. Twee gebie den, streek van het Kleler Kanaal met de stad Hamburg en het Roer- en Saargebied, zouden onder internationaal toezicht moeten komen. Dezelfde dag vroeg Roosevelt aan Sta lin Churchill was afwezig of Rus land vrye verkiezingen in Letland, Est land en Litouwen zou toestaan. Stalin antwoordde dat er ruimschoots gelegen heid zou zyn voor zulk een uiting van de volkswil. Hy kon daarby echter generlei internationaal toezicht dulden. Kritiek op De Gaulle Volgens de documenten zou Roosevelt het met Stalin eens geweest zyn dat Frankrgk Indo-China niet behoorde te rug te krygen. Hy had gezegd dat de inwoners van Indo-China. na een eeuw van Frans bestuur, er nog slechter aan toe waren dan tevoren. De oorlogslei ders van Groot-Brittannië, de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie hadden ook kritiek gehad op generaal Charles de Gaulle toen diens comité voor na tionale bevrijding de regering en de grondwet van de Libanon aan de kant had gezet omdat naar onafhankeiyk- heid van het Franse mandaat werd ge streefd. Verder had Churchill aan Roosevelt een telegram gezonden over „de be- treurendwaardige uitspattingen van de Fransen in Syrië". „Ik twgfel er niet over of dit is een voorsproefje van wat De Gaulles leiderschap over Frankrijk betekent Ik verzeker u dat er niets is wat deze man zal nalaten wanneer hy een gewapende macht tot zyn be schikking heeft", aldus het telegram van Churchill. Amerikaans niemorandinn kernproeven VS wijzen voorstel van Chroesjtsjow af De Amerikaanse regering heeft zaterdag in een memorandum aan de Sowjet-Unie als haar mening te kennen gegeven, dat de Russische Douane won „slag" tegen botersnierende smokkelaars De vaatjes boter, die De Ru-ter eeu wen geleden liet uitsmeren op het dek van zyn schepen om aan zyn belagers te ontkomen, heeft gedurende het af gelopen weekeinde enige botersmokke- laars aan de Nederlands-Belgische grens blgkbaar wel geïnspireerd, maar niet kunnen beletten, dat zy de slag tegen de douaniers verloren. Na een betrekkeiyk rustige periode heeft zich zaterdagnacht namelyk op nieuw een opwindend tafereel afgespeeld aan de Benelux-grens naby Zelzate, een veertigtal kilometers ten noorden van Gent aan de grens met Zeeuws-Vlaan- deren. De met zeer snelle auto's uitge ruste Belgische douane merkte hier een Amerikaanse personenwagen op. die de aandacht trok van de grensbewakers. Aan een bevel tot stoppen werd geen gevolg gegeven en onmiddeliyk werd een snelle achtervolging ingezet. De smokke laars maakten aanvankeiyk gebruik van het klassieke wapen, de kraaiepo- ten. die tot op de motorkap van de ach tervolgers belandden en beide koplam pen vernielden. De achtervolging werd echter voorgezet en in het nachtelijk duister klonken de schoten, gericht op de banden van de vluchtelingen. Bij de Belgische plaats Laarne be reikte de strijd een hoogtepunt. Twee banden van de smokkelaarsauto hadden het begeven, hetgeen het sein was tot de laatste verdedigings tactiek. Honderden pakken boter werden op de weg gegooid om de douaniers te doen slippen. De ach tervolgers werden hierdoor wel ge handicapt, maar zij gaven niet op. De kreupele wagen van de smokke laars belandde in een sloot, maar de daders hadden voldoende tijd ge wonnen om zich uit de voeten te maken. Ondanks de op de weg ver spilde boter troffen de douane-amb tenaren toch nog 900 kilo Neder landse zuivel in de auto aan! regering in Genève niet schijnt te willen komen tot een overeen komst inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwa pens. Da V.S. wyzen het voorstel van pre mier Chroesjtsjow om het overleg over de kernproeven te koppelen aan bespre kingen over andere ontwapeningskwes- ties van de hand. Zij herhalen dat het voornaamste doel van Amerika blijft, een internationaal akkoord over de stop zetting van de kernproeven te bereiken. Zy doen een beroep op de Sowjet-Unie, „onverwgld" een doeltreffende overeen komst te ondertekenen. In het memorandum wordt ook ge zegd, dat de V.S. bereid zyn. een pro gram voor onderzoekingen uit te voe ren teneinde de methoden voor het ont dekken van kernproeven te v er be te- alle soorten kernproeven omvat. Op de Sowjet-Unie wordt een beroep gedaan, met de VS. in dit onderzoek samen te werken. Het Amerikaanse memorandum vormt een antwoord op het stuk over deze kwestie, dat premier Chroesjtsjow aan president Kennedy heeft overhandigd na hun gedachtenwisseling op 3 en 4 juni in Wenen. Belgische kamerleden willen acht gevangen soldaten bevrijden (Van onae Brusselse correspondent) Twee Belgische Kamerleden, een van de Volksunie en een van de Christelijke Volksparty zgn van plan deze werk op eigen gelegenheid en risico naar Stan- leystad te vertrekken om daar de in vrijheidstelling te bewerkstelligen van de acht Belgische soldaten, die al sedert enige maanden, kort na de dood van Loemoemba. worden vastgehouden. De Belgische regering heeft, zoals Spaak dezer dagen in de Kamer verklaardr, reeds vele stappen ondernomen om de militairen te bevrijden, doch totnutoe zyn die zonder resultaat gebleven. Wel ls namens de regering thans verklaard, nadat de plannen van de twee Kamer leden bekend zyn geworden, dat zy op het punt staat via de Verenigde Na ties succes te boeken en men vreest dat particulier initiatief van ongunstige in vloed zou kunnen zyn. Uiteraard zullen de bolde Kamerleden ook wel enig persooniyk politiek suc ces nastreven met hun reis, doch zij lopen ook redeiyk grote risico's. Van de zyde van de CVP ls verklaard dat men vooral om der willen van de acht solda ten hoopt dat de pogingen van de twei volksvertegenwoordigers zullen slagen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7