meter van Magistrale 800 Gerda Kraan in Rijssel VAN DE „VIER" LEED SLECHTS AJAX EEN 4-2 NEDERLAAG.... UVS toonde in Katwijk etalage-materiaal. Negen overwinningen Transferlijst Opgericht 1 maart 1860 Maandag 19 juni 1961 Derde blad no. 30383 Intertotowinst voor Feijenoord, Sparta en VVV Drie van de vier Nederlandse clubs die aan de Intertotocompetitie deelnemen, hebben hun eerste wedstrijd met een overwinning afgesloten. Slechts Ajax, dat een uitwedstrijd speelde tegen het Zuidduitse Pirmasens, leed een nederlaag. In de drie wedstrijden, die winst voor de Nederlandse vertegenwoordigers opleverden, waren Zwitserse clubs de tegenstanders. Feijenoord won in Rotterdam van FC Chaux de Fonds, Sparta bij Basel en VVV bij FC Grenchen. Koelbloedige Schouten De mooiste aanvalsmanoeuvre werd niet met een doelpunt bekroond. Acht minuten na het begin van de tweede helft in de wedstrijd tegen La Chaux de Fonds demonstreerde Feijenoords linksbinnen Henk Schouten een mees terlijk staaltje zelfbeheersing. Schouten was na een lange pass door het midden veld in vrije positie gekomen en stormde, achterna gezeten door linksachter Ker nen en een vertwijfelde spil Jaeger op het Zwitserse doel af. Eichmann liep reeds uit om het trefvlak te verkleinen en toen deed Schouten iets dat de 35.000 toeschouwers van pure bewondering de adem deed inhouden. Hij hakte de bal minuten voor het einde bracht Van Ede I de stand op 03, waarna twee minuten voor het einde Bosselaar de eindstand j vaststelde op 04. Bij de Zwitsers moest Huegi zich in de rust laten vervangen door Rickenbach. Er waren 3000 toe schouwers. Ajax overvleugeld Bekerwinnaar Ajax is in de inter- toto-competitie gestart met een neder laag tegen het Duitse F. K. Pirmasens. ofschoon de Amsterdammers bij de rust de leiding hadden met 21 door doel punten in de 13 en 26ste minuut van respectievelijk linksbinnen Keizer en midvoor Henk Groot, waar tegenover stond een doelpunt inde 14de minuut van midvoor Matischak. De Duitsers, die in vallers hadden voor doelman Kubsch en Schmitt, waren door deze achterstand geenszins uit het veld geslagen. Ajax, dat de 5000 toeschouwers voor de rust knap technisch voetbal voor schotelde, kon dit peil in de tweede helft niet handhaven en toen de Duit sers steeds beter gingen spelen, werden de Amsterdammers overvleugeld. Twee doelpunten van rechtsbinnen Fritzsche brachten Pirmasens aan de leiding <321 en in de voor-laatste minuut stel de linksbinnen Kapitulski de Duitse overwinning veilig: 42. Mede in aan merking genomen, dat Fritzsche en Hohmann beiden nog een keer tegen de paal schoten, was de overwinning van Pirmasens zeker verdiend. De beste spelers waren bij Ajax rechtsachter Van Mourik, doelman Hoogerman en links binnen Keizer. Een groot aandeel in de Duitse overwinning hadden vooral de beide binnenspelers, Fritzsche en Kapi tulski, die de Amsterdamse verdediging voor menig probleem stelden. VVV sneller j Voor nauwelijks 1500 toeschouwers heeft VVV zondag de eerste wedstrijd voor de intertoto-competitie tegen Gren chen met 31 gewonnen. De Nederland- i se zege was volkomen verdiend. De aan val van de Venlonaren was aanzienlijk sneller dan de verdediging van de Zwit sers en het Nederlandse overwicht te kende zich aldra duidelijk af. Voor bescheiden winkeltje. yj (Van onze correspondent) Ze speelden onder de naam U.V.S., zaterdagmiddag tegen Quick Boys, maar we zagen slechts enkele „echte" blauwwit ters in actie, zoals Van Leeuwen, Van Weerlee en Duwel. De rest was, zoals dat heet „etalage-mate riaal". Nu, als u het ons vraagt, mate riaal voor een heel bescheiden winkeltje Natuurlijk, de spelers hebben hun best gedaan en men moet er rekening mee houden, dat men als ploeg weinig van hen mag eisen. Maar desondanks, lichtpuntjes waren er niet bij We hadden graag de namen willen noemen van een of twee spelers, die een schot in de schoenen hadden. Want die heeft UVS zo bitter hard nodig. Maar als er een schot kwam, dan kwam dit meestal nog van Van Leeuwen Temmink kopt Feijenoords twee de doelpunt langs de Chaux de Fonds-doelman. Het samenspel van Basel was te gecom pliceerd en het voorhoedespel te onsa menhangend om tegen de resoluut in grijpende Rotterdammers, die een hoger tempo „draaiden", succes te kunnen ver wachten. Met De Vries en Bosselaar als de grote animators slaagden de Rot terdamse voorwaartsen er voortdurend in, diep in de Zwitserse verdediging door te dringen. Vijf minuten na de rust reeds leidde dit tot een tweede doelpunt van de voet van De Vries: 02. Twaalf Toch duurde het tot in de 41ste mi nuut eer Sleven de score kon openen. De achterhoede van Grenchen was door het uitvallen van back Schalier, die met een beenbreuk het veld moest ruimen, een ogenblik gedesorganiseerd, waarvan de Nederlandse voorhoede gretig gebruik maakte. Vier minuten na de hervatting vergrootte Sleven de voorsprong tot 02. Een tijdlang bleef deze stand ongewij zigd tot Fankhauser uit een strafschop de achterstand terugbracht tot 21. Toen bleek echter dat de Zwitserse ploeg door gebrek aan conditie of door sei- Iiitertotoeoinpetitie Vorwaerts BerlinWiener AC Odra OpoleSlnvan Bratislava Grazer AKMotor Jena BanikOstravaOsnabrück Wiener SportclubDynamo Berlin Spartak HKGornik Zabra Lokomotive LeipzigVienna Wien Offenb. KickersTatran Presow FejjenoordFC Chaux de Fonds FC Schalke 0tIFK Goteborg FC ZürichMalmö FF FK PimasensAjax FCGrenchenVVV Oergryte GöteborgBor. Neunk. FC BaselSparta 04 Tasm. BerlinIF Elfsborg Boras 23 De Blauw Wit-speler Noomen stelde als midvoor dus wel hevig teleur. Alleen zijn spelverdelen was niet onverdienste lijk. De uitslag van de wedstrijd doet wei nig ter zake. Zowel het eerste doel punt van UVS als van Quick Boys was van inferieure kwaliteit. De tweede treffer van de Katwijkers was van heel wat betere gehalte. Op 25 meter afstand kreeg Floor van Duyn een vrije trap te nemen. Listig stapte de Katwijkse international over de bal en de achter hem staande Arie v.d. Oever joeg het leer als een meteoor in de blauwwitte touwen. Na de hervat ting was Quick Boys met de straffe wind tegen minder in de aanval, maar dit verhinderde v. d. Plas niet de stand op 3-1 te brengen. Door Van Leeuwen kwam UVS op 3-2, maar toen Van Duyvenbode een fraaie voorzet lanceerde kopte v. d. Plas 4-2 langs de UVS- doelman. Over de publieke belangstelling had men geen klagen. zoensmoeheid niet tot werkelijk gevaar lijke aanvallen in staat was. VVV kwam opnieuw in de aanval, hetgeen 6 minu ten voor tijd resulteerde in een doelpunt van Heynen, waarmee de Nederlandse overwinning veilig was gesteld. De ontmoeting werd geleid door de Duitse scheidsrechter Dusch. De meest opvallende speler was Sleven. die niet alleen twee doelpunten maakte, maar ook bij andere gelegenheden door zyn groot doorzettingsvermogen uitermate gevaarlijk was. (Van onze Haagse correspondent) In Rotterdam is het contract gete kend tussen de Spartaan Jan Villerius 61 en de Haagse ere-divisieclub ADO. 11 Villerius zal bij de Hagenaars de spil- 22 plaats gaan bezetten. 311 Het bestuur van DOS heeft de volgen- 35 de spelers op de transferlijst geplaatst: 2—3 Gerrit Krommert, J. W. v d. Bogert, De Klein. Ducro, Rini de Jong. Alen, Andries Nachtegaal, Nico Temming, Ba- rends en Jan de Bie. Op eigen verzoek werd alleen Wim Visser op de lijst ver meld. Uit bovenstaande blijkt, dat men in feite het gehele tweede elftal, met uit zondering van Brokx, geen contract meer wil aanbieden. Voor Krommert en De Klein zijn reeds enkele gegadigden. In dit verband worden de namen van HVC en SHS genoemd. Bij Elinkwijk heeft stopperspil Humhry Mijnals verzocht op de trans ferlijst geplaatst te worden. Mijnals heeft nog geen andere club op het oog. De reserves Roel Timmer en Peter Hoet van ADO zullen overgaan naar SHS. met dien verstande dat ADO het volgend seizoen eventueel Hoet kan op vorderen als de nood aan de man komt. 3—2 4—1 2—3 4—2 1—3 3—1 Ruime Nederlandse zege op Frankrijk HENK SCHOUTEN in volle ren terug naar de meegelopen Bouwmeester, die er vol zijn wreef te gen plaatste. Onbereikbaar voor de ver bijsterde Eichmann spatte het leer tegen de paal. De stand bleef daardoor 20 voor de Rotterdammers, die deze voor sprong hadden verkregen in een kalme eerste helft, toen zij duidelijk sterker waren. Na een waar bombardement op het Zwitserse doel had Schouten in de 27ste minuut na gaaf solowerk de stand op 10 gebracht en precies tien minuten later werd het door een „klassieke" tref fer 20. Bennaars was op rechts door gebroken en een hoge voorzet van de kleine buitenspeler vond het hoofd van de overigens falende midvoor Temming, die Eichmann tot een geslagen man maakte. Chaux de Fonds presteerde in deze eerste 45 minuten nauwelijks iets dat opzien baarde. Na Schoutens demonstratie van koel bloedigheid volgde in de tweede helft de boeiendste periode van deze ontmoeting. Feijenoord speelde wat nonchalant ver der en de Helveten profiteerden hiervan dankbaar om het initiatief te nemen. Er was een treffer van linksbinnen Sommerlatt voor nodig om de Maas stedelingen wakker te schudden. Binnen een minuut na het tegenpunt kopte Schouten tegen de lat en de Zwitsers waren hiervan nog niet bekomen toen Temming voor de tweede maal succes had. (3—1). Het laatste woord was voor La Chaux de Fonds. Wel bracht een geprikkelde Moulijn de Zwitserse verdediging en in het bijzonder rechtsback Ehrbar in de grootste moeilijkheden, maar bij een van de schaarse tegenstoten scoorde in de 31e minuut onverwacht midvoor Fri- gerio (32). De Zwitsers probeerden daarna nog wel gelijk te maken, maar een gewaar schuwd Feijenoord hield de winst zij het soms met moeite vast. De beste spelers in het Rotterdamse team waren: linksback Veldhoen, rechtsbuiten Bennaars, linksbinnen Schouten en linksbuiten Moulijn. Bij La Chaux de Fonds vielen op de uitsteken de doelman Eichmann, spil Jaeger en rechtsbuiten Antenen. Zonder moeite Het heeft het Rotterdamse Sparta weinig moeite gekost een ruime over winning te behalen op het weliswaar door invallers voor Weber en Oberer gehandicapte, maar bovendien zeer lus teloos spelende Basel. Er heeft voor de Rotterdammers in deze wedstrijd zelfs een nog grotere overwinning gezeten. De Zwitsers dankten het echter vooral aan hun doelman Stettler, dat het voor hen geen debacle is geworden. Ofschoon zij zowel in tempo als in balbehandeling hun superioriteit in de Spartanen moesten erkennen, slaagden de Zwitsers er voor de rust in, de achter stand tot 0—1 te beperken. Met een kopbal had Van Miert in de 40ste mi nuut deze stand op het bord gebracht. „Holland, Holland spreekt een woordje mee". Dat was de uitbarsting van vreugde van een hos sende en juichende Nederlandse dames atletiek- ploeg na afloop van de interlandontmoeting tegen de Franse dames in het met ruim 4000 toeschou wers bezette stadion „Grimonprez" te Rijssel. Een interlandontmoeting, die niet alleen voor de vierde maal in successie in een zege voor onze landgenoten eindigde, het werd met 73—43 pun ten zelfs de grootste in de historie van deze wed strijdenreeks maar tevens een nieuw Neder lands 800 meter-record van de Leidse Bataven- atlete Gerda Kraan opleverde in de fantastische tijd van 2 min. 7,8 sec. Ze bezet daarmee op de wereldranglijst van dit jaar de tweede plaats ach ter de Olympische kampioene, de Russin Ludmilla Lissenko (2.07.0). 2 min. 16,6 seconden. Els Nieuwpoort greep op 100 meter voor de streep haa» kans en ging op het laatste rechte ein de haar Franse rivale Deschanel voor bij en eindigde in 2 min 16,5 sec op de derde plaats. Joke Bijleveld was ongenaakbaar bij het verspringen en op de 100 meter en in de 4x100 meter estafette bracht zij haar ploeg naar een winnende positie. Dat haar beste sprong maar 6.08 telde, was van minder betekenis, want het had even goed 6.20 meter kunnen zijn. Die afstand werd namelijk na een mi nutieus onderzoek ongeldig verklaard om dat de Haagse atlete met de voorste kant van haar spike even over de af- zetbalk ging. Wat vooral aan haar sprongtechniek ontbreekt, is het om hoog komen, maar ook het afmeten van de aanloop is een zwak puntje. Paula van der Wegen verraste met een uit stekende 5.84 meter en wanneer zij aan snelheid wint. zit de 6.00 meter er zeker in. Kracht en snelheid Hoe sterk de Nederlandse damesploeg in haar geheel wel was, bleek uit de negen overwinningen van de in totaal elf nummers, waarvan er zelfs vijf in een dubbele zege eindigden. Daarbij dient te worden aangetekend, dat in vergelijking met een jaar geleden topkrachten als Ine Terlaak-Spjjk en Dini Hobers, die bei den afscheid van de wedstrijdsport hebben genomen, werden gemist. Terwijl de Nederlandse recordhoudster discuswerpen Loes Boling in verband met een examen niet aan de wedstrijd kon deelnemen. Niet al te gerust Was het Nederlandse team met een niet al te gerust hart naar Rijssel ge reisd, in de morgenuren, na drie num mers het verspringen, het discus werpen en het speerwerpen hadden onze landgenoten reeds een kleine voor sprong (18-15 punten) genomen, een voorsprong die in de middag toen ook de Franse en Belgische heren tegen elkaar in het strijdperk kwamen, steeds groter werd. Hoogtepunt Het hoogtepunt was ongetwijfeld de recordloop van Gerda Kraan, de 27- jarige Nederlandse kampioene. In een enorm tempo begon Gerda aan haar slijtage-slag. Want toen na 400 meter Deze telegrafisch overgebrachte foto toont het ruime verschil waar mee de Leidse atlete Gerda Kraan de 800 meter won. de klokjes 63,7 seconden aanwezen, was de voorsprong op de Francaises Mayvon- ne Dupureur, Brigitte Deschanel en de in de vierde positie lopende Els Nieuw poort reeds zo groot, dat haar over winning reeds bij voorbaat vast stond. Daarna heeft de Nederlandse kolonie met stijgende verbazing gekeken naar de volgende ronde. Want zonder een moment te verslappen ging de Leidse atlete door, zo hard, dat de tweede 400 meter in 64,1 seconden werden af gelegd. Twee ronden van vrijwel gelijke snel heid, het was fantastisch. Het was voor Gerda Kraan de ze vende recordprestatie sinds zij in 1958 voor het eerst de 800 meter liep in De 100 meter met Joke als eerste en Ellen Ort op de tweede plaats met miniem verschil, was een demonstratie van kracht en snelheid. En het was dan ook niet te verwonderen, dat er een kreet van bewondering uit het pu bliek opsteeg. Op de 4x100 meter wis selde Wil Kapel prachtig met haar club genote Joke Bijleveld, die met enorme passen op het rechte stuk de zege inleid de. Ria van Kuik en Ellen Ort maakten de voorsprong alleen maar groter. De 400 meter is zonder twijfel de wedstrijd van debutante Greet Soesbeek geweest. Dit meisje, op het allerlaatste moment uitverkoren, trok er zo hard aan, dat er al spoedig een gat viel tussen Michele Baujard en Nicole Niau, terwijl Fie Twen the rustig bleef han gen en pas op 100 meter van de streep tot een aanval overging. Fie Twenthe had het goed bekeken, want nadat Greet Soesbeek een zodanige voorsprong had opgebouwd dat de Fran^aises haar niet meer konden bereiken, was de aanzét van Fie Twenthe als het ware de ge nadeslag. Zij werd eerste voor Greet Soesbeek, die in de Duitenbaan teveel van haar krachten had gevergd en op de laatste meters sterk terugviel. Uitslagen 100 meter: 1. Joke Bijleveld (N) 12.- sec. 2. Ellen Ort <N> 12.1 3. Guelfi (F) 12.3 4. Davaze (F) 12.4. 400 meter: 1. Fie Twenthe (N) 57.9 sec. 2. Greet Soesbeek (N) 58.6; 3. Baujard iF) 59.- 4. Niau <F) 61.8 800 meter 1. Gerda Kraan <N) 2 min 7.8 sec. nieuw Nederlands record. 2. Dupureur (F) 2.11.2 3. Els Nieuw poort <N» 2.16.5 4. Deschanel (F) 2.17.4. 80 meter horden: 1. Guenard (F 11.2 sec. 2. Toos Mutter (N> 11.5 3. Canguio (F) 11.6 4. Lia Hinten (N) gediskwalificeerd. Kogelstoten: 1. Corry van Wijk (N) 13.73 m. 2. Corry van den Bosch <N) 13,66 m. 3. Burger (F) 13,20 m. 4. Bre- telle (F» 13,21 m. 200 meter: 1 Wil Kapel (N) 25.2 sec. 2. Tilly van der Zwaard (N) 25.3 3. Wideman (F) 25 6 4. Davaze <F> 26.1 Hoogspringen: 1. Nel Zwier (Ni 1.62 m. 2. Marianne Kort <N) 1.59 m. 3 Pe- try Amiel (F) 1.56 m. 4. Thetu (F) 1.53 m. 4x100 meter: 1. Nederland (Wil Ka pel, Joke Bijleveld, Ria van Kuik, El len Ort) 47.- 2. Frankrijk 48.-. Discuswerpen: 1. Marthe Bretelle (Fr.) 47.98 meter (nieuw Frans record», 2. Cor- rie Huygen (Ned) 46 66 m. 3. Corrie van den Bosch (Ned.) 44 95 m. 4. Boutin (Fr) 43.06 m. Verspringen: 1. Joke Bijleveld (Ned 6.08 m. 2. Thetu «Fr» 5.98 m. 3 Paula van de Wegen (Ned) 5.84 m. 4. Lau- reau (Fr) 5.50 Speerwerpen: 1. Wij van Montfoort (Ned) 42.92 m. 2. Vathieard (Fr) 42.48 m. 3. Malsert (Fr) 41.29 m. 4. Greet Versterre-v. d. Zelm iNed> 38.51 m. SHS krijgt voorts versterking van de 22-jarige Leo van Rhijn en de 17-jarige Tetteroo van Blauw Zwart uit Wasse naar. Beiden zullen voorlopig als ama teur spelen. Leo van Rhijn is een broer van de prof Piet van Rhjjn, die in Frankrijk speelt. John Thomas onttroond Brumel springt wereldrecord De Russische atleet Valeri Brumel, winnaar van de zilveren medaille bij de Olympische Spelen 1960 te Rome, heeft zondag tijdens wedstrijden in het Lenin- stadion te Moskou het wereldrecord hoogspringen met één centimeter ver beterd en gebracht op 2.23 meter. Het oude record stond sinds 1 juli 1960 met 2.22 meter op naam van de Amerikaan John Thomas. Ook Yolanda Balas Tijdens atletiekwedstrijden in War schau heeft de Roemeense Yolanda Ba- las voor de twaalfde maal in vijf jaar het wereldrecord hoogspringen dames ver beterd. De Roemeense sprong zondag 1.88 m en stelde daarmee haar wereld record van 1.87 meter, dat zij 15 april van dit jaar in Boekarest vestigde, 1 cm scherper. Voor de tweede maal Voor de tweede maal in een week heeft de Rus Igor ter Ovanesian het Europees record verspringen scherper gesteld. Sprong de Russische atleet vorige week zondag in Charkov 8.17 m ver, zaterdag kwam Ter Ovanesian tijdens wedstrijden in Moskou bij zijn eerste poging tot 8.19 meter en verbeterde zyn Europees record met 2 cm. Leidse Turnkring Zaterdag besloot, begunstigd door stralend zomerweer, de Leidse Turn kring. in de zaal en op het veldje aan de Van Vollenhovekade, haar activitei ten met een wedstrijd voor adspiranten. Klassikaal moesten verwerkt worden: vrije oefening, brug en kastspringen. Volgens de voorschriften van het KNGV moet een vereniging een bepaald aantal punten behalen om voor een eer ste of tweede prijs in aanmerking te komen. Niet minder dan 9 meisjes- en 2 jongensploegen bonden met veel ener gie en enthousiasme de strijd aan om de zo fel begeerde eerste plaats voor hun vereniging te veroveren. Ook ditmaal was het OGAV uit Oegst- geest dat zich met 52 punten van de eerste plaats verzekerde. Bij de jongens plaatste OGAV zich met 46 legen 42 pun ten voor Excelsior als eerste. Een uitste kend resultaat voor deze wel zeer goede en netjes werkende vereniging. De totale einduitslag gaf het volgende beeld te zien: Meisjes: Eerste prijs OGAV, Oegst- geest 52 p; Nieuw Brunhilde 49 Vj p; Brunhilde 47*2 p; W.J.K. Wassenaar 464 p; Hercules. Katwijk 45^ p; D.O.S. Noordwijk 45 p; Tweede prijs: D.O.S.Leiden 44p; LTC 43Vfc p; Concordia 41'i p. Jongens: Eerste prijs: OGAV, Oegst- geest 46 p. Tweede prys: Excelsior 42 p. Spoorweg-interland in Katwijk Zaterdag as. om 4 uur zal op Nw.-Zuid te Katwijk aan Zee "n wedstrijd worden gespeeld tussen het Nederl. Spoorweg elftal en het Franse Spoorwegelftal. Bei de ploegen bestaan hoofdzakelijk uit profspelers. De offlciéle opstelling zul len we nader publiceren. Een muziek gezelschap van 50 man zal de wed strijd opluisteren, "nadat het eerst een mars door het dorp gemaakt zal heb ben. Het gehele gezelschap plus officials zal zaterdagmorgen om half twaalf of ficieel op het Raadhuis worden ont vangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5