VELPO Zonde, zon en water in beklemmend filmwerk FILMS VAN DEZE WEEK Kazan's „De wilde stroom" GERUCHTENOVER BROEIENDE OPSTAND IN ALGERIJE Frans blad publiceert wel Amerikaanse documenten RADIO TELEVISIE Verrottingsbacteriën doen hun alles vernietigend werk Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 17 juni 1961 Derde blad no. 30382 oiiiiiDiiiinnrniiiiinrauiiiii^iimimiiiniiiiciiiüinimiüüüTiniiiuiHiniiunnBniinnnnimiiBiiniiBS Bewogen schildering van twee generaties Studio De grote filmregisseur Elia Kazan presenteert naar een scenario van Paul Osborn „De wilde stroom": strijd van het water tegen de mens, strijd tussen mensen onderling. Het Amerikaanse congres machtigde op 18 mei 1933 tot de aankoop van al het land langs de woeste rivier de Tennessee. Stuwdammen moesten de oplossing zijn voor het ontzettende probleem der rampzalige, vernietigende overstromingen. De meeste landeigenaren gingen akkoord met het verkopen van hun gronden tegen een goede prijs. Tenslotte blijft er slechts èèn over, die dat niet wil. Zij is de 80-jarige Ella Garth, met haar drie zonen, haar kleindochter Carol en een aantal negers wonend op het eiland midden in de rivier. Gehecht aan haar geboortegrond, blijft zij onvermurwbaar. Wie er ook komt om haar over te halen; zij falen allen. En toch moet het! Knutselaars lymen met van Ceta-Bever Medische Dienst Wassenaar: Dokter R. S. ten Cate, Burchtlaan 9. tel. 3027, en dokter J. H. Haarsma. Wittenburgerweg 106, tel 9676, Apotheken: Wassenaarse Apotheek Schouwweg 32, tel. 2402. Warmond: Dokter H. A. G. M. Walen kamp, tel. 01711-120. Verpleging: zuster Muilerman, Herenweg 57, Warmond, tel. 01711-879 of 206. Oegstgeest: Dokter Held, tel. 24649. Voorschoten: Dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493. Dokter J. M. Abarbanel. Chopinstraat 32, tel. 3375. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum tel. 2177. I Alle belangstelling voor Evian verdwenen Ex-kolonels souden greep naar de macht willen doen met behulp van de harki's (Van onze Parijse correspondent) In Parijs is alle belangstelling voor de conferentie van Evian ver dwenen. De Algerijnse delegatie onder leiding van Krim zou in de loop van vandaag uit Genève naar Tunis vertrekken. Slechts één Algerijnse ambtenaar blijft in Genève achter om eventueel van een Franse ambtenaar in Evian te horen in welke plaats de onderhandelin gen kunnen worden voortgezet. In Parijs is men van oordeel, dat deze nieuwe besprekingen nog lang op zich zullen laten wachten. Uit dit gegeven ontwikkelt zich de meeslepende film, waarin Montgomery Clift, Lee Remick en Jo van Fleet de hoofdrollen spelen. Chuck Glover is de laatste regerings ambtenaar die uitgezonden wordt om de oude vrouw wier rol superieur door Jo van Fleet vertolkt wordt, te overreden. Het gaat niet zo eenvoudig als hij dacht en er stroomt nog héél veel water door de rivier, alvorens hij dat bereikt met behulp van de politie wat hij zich met resolute wil had voorgenomen. Wanneer de evacuatie dan eindelijk gelukt is, sterft Ella Gatht: de strijd tussen de oude generatie en de „voor uitgang" is uitgestreden. Nog twee andere thema's beheersen deze film; de groeiende liefde tussen Ella Garth's kleindochter Jonge we duwe met twee kinderen en Chuck, alsmede het „negerprobleem". Chuck neemt namelijk zwarten in zijn dienst tegen gelijke beloning als de blanke ar beiders en roept daarmee veler vijand schap op: alweer dus strijd, in dit geval tussen hem en de plaatselijke blanke The magnificent seven Boeiend cowboy-epos Trianon „The magnificent se ven" is meer dan een gewone wes tern. Het is een „psychologische" cowboyfilm, zoals er na High Noon" steeds meer op de markt zijn ver schenen. Het gaat in deze film dan mensen tot bepaalde handelingen ook niet uitsluitend om het schieten, maar meer om de redenen, die de drijven. Waarom nemen die zeven scherp schutters (avonturiers, door de politie gezochten, misdadigers, leeglopers) het voor een luttel bedrag op zich, om een stelletje arme boeren tegen een meedo genloze bende te beschermen? Waarom storten zij zich onvervaard in de strijd, hoewel zij weten, dat zij er niet alle zeven heelhuids uit tevoorschijn zullen komen, omdat de overmacht van de bende te groot is? Is het moed, die hen drijft? Is het onverschilligheid, een soort defaitisme? Of is het misschien de angst voor zich zelf? Wie zijn er moediger? De zeven pis toolvechters, die het vijandelijk kamp binnentrekken, of de boeren, die zich na aanvankelijk succes weer aan de bende onderwerpen om hun vrouwen en kinderen te sparen. Het zijn vele vragen, die deze film oproept, er geen direct antwoord op geeft, de toeschouwers zelf aan het den ken zet, zonder „schoolmeseterachtig", zonder sentimenteel te worden. Dat is ongetwijfeld de grote verdien ste van deze film, die door enkele zwak ke momenten toch niet die geladenheid bereikt zoal: in „High Noon", maar die toch een maximum aan spanning biedt. Ook het acteren komt, zoals men be grepen zal hebben, boven de middelmaat uit, hetgeen vooral te danken is aan de altijd weer imponerende Yul Brynner. Het is een stoere film met ook vaak heel verdienstelijke opnamen in rede lijke kleuren. De vruchten zijn rijp Romantisch-bijgehleurd beeld van fruitoogst in Rhone-vallei Luxor In een nerveuze, broeie rige sfeer werken jonge mannen en meisjes aan het inpakken van de fruitoogst van de Rhóne-vallei. Het inpakbedrijf van vader en zoon Buo- nacasa lijkt wel een concentratie kamp, waar de werknemers graag de gelegenheid te baat nemen de lonen door staking te verbeteren. Maar dit is nog slechts één van de tegenstel lingen. Want onderling ivoedt nog een andere strijd: zucht naar genot werkgevers, met verschrikkelijke gevol gen Zo houdt deze kleurenfilm, vervuld van weemoedige, ruwe, dan wel roman tische momenten, zich afspelend in een prachtige natuur, de toeschouwer in spanning, mede door de meesterhand van Elia Kazan, die het regievak tot in de détails verstaat en daarmee het vi suele genot tot diverse hoogtepunten weet op te voeren. Jo van Fleet is een onverbiddelijke Ella Garth, Lee Remick, een eerst ver eenzaamde jonge vrouw, opbloeiend in haar gepassioneerde liefde voor Chuck en Montgomery Clift maakt het tenvolle begrijpelijk, dat zy van hem houden gaat. Montgomery Clift en Lee Remick in „De Wilde Stroom" Het bewogen verhaal van twee gene raties: de oude vrouw, ten onder gaand door het verlies van alles wat haar lief is, de jonge vrouw, bevangen door een nieuwe liefde, een nieuwe hoopvolle toe komst tegemoetgaand. Maar bovenal ook een verhaal over de „vooruitgang": een rivier, éénmaal alles meedogenloos wegvagend, die nu geen verwoestingen en geen verlies aan men senlevens meer veroorzaken kan. Een échte Kazan, speciaal in de ex pressieve, geëmotioneerde schildering der menselijke hartstochten! Lido Zelden hebben we een film gezien die zo puur film is als „Alleen de zon was getuige". Het zeker niet zo bijzondere verhaal dat er aan ten grondslag ligt, heeft ongewone zeggingskracht gekregen door de meester lijke wijze waarop de makers de gebroeders Hakim tekenden voor de regie de gehele scala van technische mogelijkheden die alleen de film kunst kent, hebben uitgebuit, zonder dat zij zich één moment hebben laten verleiden tot het najagen van opgelegde effecten. Het resultaat is een evenwichtig en zeldzaam sfeervol werkstuk dat boeit van begin tot eind. De aandacht is andermaal gericht op Algerije zelf. Men is in de Franse hoofd stad van mening dat er speciaal in Al giers en Oran iets broeit. Er gingen gis teren hardnekkige geruchten dat de twee gewezen kolonels Gardes en Go- dard van plan zouden zijn een nieuwe greep naar de macht te doen. Ditmaal met behulp van de „harki's". Dit zijn mohammedaanse soldaten die in Frans uniform in het Franse leger dienen. Een derde van hen bestaat uit Algerijnse re bellen, die zich destijds hebben over gegeven en thans in de Algerijnse oor log aan de Franse kant vechten. De twee ex-kolonels Gardes en Go- dard zouden contact hebben opgenomen met kolonel Si Cherif, een mohamme daanse officier die met de Franse troe pen gevochten heeft in Indo-China en die zich in 1957 aan Franse zijde heeft geschaard na achttien maanden met de rebellen tegen Frankrijk te hebben ge vochten. Si Cherif staat thans als kolo nel aan het hoofd van een troep ex- rebellen. Van deze „harki s" zijn er in totaal in Algerije 60.000, die echter geen eigen gesloten eenheid vormen maar over diverse regimenten verdeeld zijn. Hoe onbetrouwbaar deze ..harki's" zijn bleek tijdens de eerste week van de door Frankrijk eenzijdig afgekondigde wa penstilstand. In Sidi-Aich (Kabylië) werden tien Franse soldaten vermoord. Thans is bekend geworden dat een soort gelijk drama zich op 5 juni jl. heeft af gespeeld bij Constantine, waar door ver raad van „harki's" zes Franse soldaten om het leven zijn gebracht. Maatregelen De geruchten die gisteren vaste vorm hadden aangenomen, zijn niet bewaar heid. Maar niettemin hebben zij op de autoriteiten voldoende indruk gemaakt om tijdig afweermaatregelen te nemen. De troepen in Algiers zijn versterkt en op de knooppunten van de stad ziet men weer machinegeweren. De toestand kan als volgt worden sa mengevat: bij de mohammedanen is al les nog rustig, want de FLN heeft als consigne gegeven, dat manifestaties achterwege moeten blijven; by de Fran- Alleen de zon is getuige als de sluwe have-not" Tom Ripley zijn „vriend" Philippe Greenleaf, die geld. een mooi en lief meisje en een luxueus zeiljacht heeft, vermoordt op diens boot in volle zee. Waarom? Omdat Philippe alles heeft wat Tom moet missen om zijn geld dus én om zijn meisje. Tom speelt daarna een dubbelrol: hij is zichzelf en Philippe. Voor de laatste geeft hij zich uit om diens geld van de bank te kunnen halen (met behulp van een vervalst paspoort en valse handtekenin gen). zichzelf blijft hij tegenover het meisje, tussen wie en Philippe hy een verwijdering tot stand heeft weten te brengen. en, bij de meer serieuzen, een poging om een levenspartner te vinden, met jaloezie, haat en nijd als gevolg. In FransItaliaanse samenwerking wordt hier een beeld geschetst van wat er zich in zo'n inpakbedrijf wel kan afspelen. Natuurlijk gebeurt dat allemaal veel te gecomprimeerd: alle mogelijkheden zijn in één seizoen samengeperst. En daardoor ontstond een resultaat, dat naar de eerste in druk „neo-realistisch" is, maar in feite sterk-romantisch van opzet. De uitbeelding van de werkelijkheid komt praktisch neer op een soort sensuele romantiek. De dramatische effecten ontbreken niet, de schurk gaat ten onder aan zijn eigen stre ken en de held en de door de schurk aangerande heldin vallen in eikaars armen. Hoe dit zy. regisseur Soulanes is er wél in geslaagd een scherpe tekening van een bepaalde sfeer te geven. De onderlinge afgunst tussen de hardwer kende meisjes is raak getekend. En het mag een prestatie genoemd worden, dat de toeschouwer de verschillende figuren met nogal sterk uiteenlopende karakters gemakkelyk uit elkaar weet te houden. Rommeligheid kan men deze film dan ook niet verwyten: ofschoon er zich heel wat personen voor de camera heb ben staan te verdringen, bleef het totale beeld doorzichtig. En men kan de re gisseur natuurlyk niet verwyten. dat in het scenario een beeld geschetst wordt, dat nauwelyks met de werkeiykheid in overeenstemming kan zyn, omdat der gelijke fraai-afgeronde dramatiek-met- goede-afloop ia het leven niet pleegt voor te komen. En och, waarom zou men het de scenarioscshryver eigenlijk euvel duiden? De man deed zyn plicht: hy gaf de toeschouwers van diverse plui mage de volle maat! Later ziet hij zich genoodzaakt een vriend van Philippe, die argwaan tegen hem heeft opgevat, eveneens te ver moorden. Deze moord schuift hij dan in de schoenen van de vermoorde Phi lippe (wiens lichaam hy in zee heeft laten verdwynen), die hij vervolgens op vernuftige wyze „zelfmoord laat ple gen". Het testament laat hij ten gunste van het meisje luiden, dat hij tenslotte met. succes ten huwelyk vraagt. De have-not Ripley heeft zyn zaakjes voor elkaar. Hy is nu Philippe gewor den zonder diens naam te hoeven te dragen. Hij heeft het geld èn het meisje van zyn vroegere vriend. Tegen het eind van de film zien we hem dan ook in tens tevreden, luierend in zon op een terrasje zitten. Maar dan grijpt de po litie in. Want de sluwheid en koelbloe digheid van de jeugdige moordenaar moeten het afleggen tegen het. toeval, dat hier een bizarre, maar toch aan- nemelyke rol speelt. Het verhaal op zichzelf is al gru welijk genoeg, maar het is niet bij zonder. De film is gruwelijk èn bijzonder. Vooral komt dit door de beklemmende, soms zelfs giftige sfeer die de Hakims hebben weten op te roepen, niet in het minst door grootheden als water en zon de film heet oorspronkelijk Plein so- leil" belangrijke en suggestieve rollen te lateti spelen, twee oermach- ten die als het ware de loop der gebeurtenissen beïnvloeden. Daar naast symboliseert het water de ver latenheid en de ongenaakbaarheid, de voordurend gloeiende zon, de prik kel om toe te geven aan hartstoch ten, zoals goede als kwade. Voortref felijk zijn de kleuren en de foto grafie. De hoofdrollen worden met veel ta lent gespeeld door Alain Delon als Tom Ripley, Maurice Ronet als Philippe en Marie Laforet als het meisje, vooral de laatste is byzonder overtuigend. De grote bluf Eddie Constantine in actie CASINO De film „De grote bluf", die deze week in het theater aan de Ho- gewoerd draait, sleept zich moeizaam naar een langverwacht ?ind. Eddie Con stantine wist zich blykbaar met zijn rol niet goed raad en kon alleen in de Lem- my Caution-achtige scènes boven de middelmaat uitgroeien. Dan was hy weer even de handige vechtjas, voor wie de vrouwen door het vuur gaan. Er waren een paar aardige vondsten, zo als de scène met het uitwisselen van de vulpennen. Het toppunt was wel de scène, waarin Eddie een brandende keet, waarin een ton dynamiet ligt opgesla gen, over grote afstand met een bulldo zer voortduwt! Als de grote bluffer in alle speelzalen van de wereld bekend, verliest Eddie op een gegeven ogenblik al zyn geld. Dit kan echter niet deren, want zonder een cent op zak neemt hy als groot zaken man zyn intrek in een van de duurste hotels. Hier maakt hy kennis met een lief onschuldig meisje, dat om haar pe- troleumbron door een bende wordt be laagd. Zij zoekt haar steun by Eddie. Na tal van verwikkelingen waarby Ed die zich op de spannendste momenten nog als vrolijk zanger doet kennen, weet hy de bron van haar te redden. se bevoking bestaat een toenemende angst voor eventuele demonstraties van de mohammedanen waartegen men zich door de Arabische overmacht niet voelt opgewassen. Verscheidene Europeanen hebben hun vakanties vervroegd en wachten elders de komende gebeurtenissen af. Geheime leger Het geheime leger, de OAS. beschikt naar schatting over 3.000 fanatieke aan hangers, die werken in cellen van drie tot vier man, zodat het uitermatig lastig is hen te grijpen. Men zegt dat Godard en Gardes regelmatig met de OAS in contact staan en dat ex-generaal Sa- lan over een eigen radio beschikt die geheel Algerye kan bestryken. Tenslotte zyn er nog de militairen die het jongste besluit van de regering in Parijs om de wapenstilstand te ver lengen slechts kunnen begrypen en ver werken. De wapenstilstand, zeggen de militairen, kan alleen maar in het voor deel van de rebellen zyn. Het Franse leger is tot passiviteit gedwongen. Als de beroepsmilitairen niets meer te doen hebben en het contingent (de miliciens) met de armen over elkaar zit. gaat de moreel van de troep snel achteruit. In die stemming gaat Algiers het ko mende weekeinde tegemoet. In Oran is het rustig, maar de avondklok blyft tot negen uur gehandhaafd. Zodra de straten leeg zijn begint het pannen- en pottenconcert op de balkons. Slachtoffers Jean Morin, algemeen gedelegeerde van Frankrijk in Algerije, heeft gister avond op een persconferentie in Al giers verklaard, dat sedert de eenzydige afkondiging van een bestand door Frankrijk 304 mensen „door terrorisme van de F.L.N. (Algerijnse NationaleWW Bevrydingsfront)" zyn gedood en 531 gewond. Van de doden waren 121 burgerlijke of militaire leden van de Franse stryd- krachten en 183 burgers, van wie 152 mohammedanen. Van de gewonden wa ren 290 leden van de strydkrachten en 241 burgers, van wie 146 moham medanen. Hy deelde verder mee dat sedert het begin van de inmiddels onderbroken be sprekingen in Evian meer dan 8.000 geinterneerden en gevangenen in Al gerye waren vrygelaten en dat voor 20 juni nog 800 zullen volgen. In tien districten waren voorts maatregelen ge nomen om het normale verkeer van mensen en goederen te herstellen en speciale kredieten werden verleend om werk van algemeen en plaatselyk be lang te bespoedigen. In de gebieden van Oran, Algiers en Constantine zul len in nog drie districten sooortgehjke maatregelen worden genomen. Tsjeclio-Slowakije beschuldigt de V.S. Diplomaat bij V.N. spion De Tsjechische regering heeft giste ren in een nota aan de Verenigde Na ties in New York verklaard, dat twee Amerikaanse geheime agenten getracht hebben diplomaat Miroslaw Natsjva- laty, die aeel uitmaakt van de Tsjechi sche afvaardiging by de V.N. over te halen om voor de V.S. te spioneren. In de nota wordt voorts opgemerkt dat de Tsjechische diplomaten by de VN. „systematisch gehinderd worden in de uitoefening van hun normale activiteit". De regering in Praag verzoekt het se cretariaat van de V.N. daarom deze kwestie met de Amerikaanse regering op te nemen. Het State Department heeft .Jnet na druk" ontkend, dat Amerikaanse agen ten getracht zouden hebben de Tsjechi sche diplomaat over te halen om voor de V.S. te spioneren. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, verklaarde daarentegen dat Natsjvalatij spionage-activiteiten had bedreven. Hy had gedurende onge veer een jaar van een Amerikaanse bur ger stukken betrokken die, naar werd voorgewend, geheime gegevens bevat ten. De Amerikaan had echter al die tyd met de Amerikaanse autoriteiten samengewerkt. De Tsjech had gedreigd dat de verloofde van de Amerikaan, die zich in Tsjecho-Slowakye bevond, geen toestemming zou krygen naar de VS te gaan, indien er geen geheime inlich tingen zouden worden verstrekt. De ver loofde is intussen in de VS aangekomen en getrouwd, aldus White. Het onafhankeiyke Franse blad „Combat" heeft gisteren documenten ge publiceerd. die rapporten zouden zyn van de Amerikaanse geheime dienst. Volgens het blad hebben de Londense „Daily Herald" en het orgaan van de Italiaanse sociaal-democratische party „Gustizia" dergelyke stukken ontvan gen. Deze bladen hadden echter gewei gerd de documenten te publiceren. ..Combat" zegt tot publikatie te zyn overgegaan, omdat het een objec tieve en onpartydige nieuwsbron wil blyven en omdat anders „zekere krin gen zouden spreken van een zwygkom- plot". De Amerikaanse ambassade in Pa- rys wilde voorshands geen commentaar op de publikatie leveren. Volgens „Combat" betreft een der do cumenten een stuk van 15 januari 1960 waarin wordt gezegd dat volgens een boek van een Russische geleerde in vier dagen tyd alle levende wezens van 15 000 planeten, zoals de aarde, kunnen worden uitgeroeid met de thans beschik bare bacteriologische wapens. WOLCONGRES GEËINDIGD Het 30ste internationale wolcongres, dat in Scheveningen werd gehouden, is gisteravond gesloten. Tijdens dit congres is o.a. overleg ge pleegd met de Australische regering commissie van onderzoek naar de wol markt en de verkoopbevordering van wol. Het standpunt van het congres over het systeem van wolveilingen is, dat handel en industrie deze veilingen on misbaar achten. Men sprak zich uit voor intensiever propaganda voor wol en wolprodukten en een streven naar stabieler pryzen, zonder echter minimumpryzen voor wol in te voeren. Besloten werd volgend jaar mei ln Os lo te confereren. Advertentie GANGES NL IEIDEN - TEL.2'50Vi Waarom vis wordt ingevroren Mens zoicel bacterie strijden om bestaan de pas, stram zyn hun gezichten. Maar. hoe is het met de gedachten, die ver scholen zijn achter de strenge gezichten van leerlingen en leermeesters? Weldra blykt. dat die uiteriyke discipline intrige en chantage verbergt. De jonge luitenant Scharff wordt door de schoolcomman- benoemd tot opvolger van een officier, die „door een noodlottig ongeval" om het leven is gekomen. Tevens krygt hy opdracht een onderzoek in te stellen naar de ware toedracht van het „onge luk". Na een aantal verwikkelingen, waarby het Duitse militaire leven aan het einde van de tweede wereldoorlog aan de kaak wordt gesteld, weet de I jonge luitenant eén der cadetten als i De visbederving begint reeds vanaf de (Van een speciale medewerker) In dit artikel geven wij de hoofdgedachten weer van een uittreksel, dat door het Technische Departement voor Visserij in de U.S.A. werd opgemaakt. Waarom onze vis bederft" is de titel van een artikel in het laatste nummer van de ..Fishing Gazette", het Amerikaanse tijdschrift over visserij. Het is bekend, dat de afkoeling het bederven van de vis zo niet volledig te gengaat. dan toch voor een groot ge deelte uitsluit. In bepaalde gevallen wordt de vis ingevroren, zodra deze gevangen is en voordat enig spoor van besmetting kan optreden. Dit is de meest ideale wyze van visverwerking. Deze méthode wordt echter in zeer beperkte mate toegepast. In de meeste gevallen wordt de vis in verse toestand aan de wal en op de markt gebracht. Pas hierna wordt zy ingevroren en bestemd voor de distri butie. De meest verspreide wyze om vis in een gekoelde toestand te bewa ren is de behandeling met ijs. Ook de behandeling met bevroren of afgekoeld zeewater wordt thans onder de loep ge nomen en zal mogelyk wel gunstige resultaten opleveren. Gezien net gé bruik van ijs reeds ettelyke jaren van toepassing is hebben vele reed$ een zekere ervaring opgedaan bij het „yzen" van de vangsten Velen hebben echter Tiiet het minste benul van de wyze waarop en waarom vis bederft, en wat ys kan doen en niet doen om deze be derving tegen te gaan Wij achten het daarom nuttig een kleine uiteenzetting te geven over dit onderwerp Fabriek van officieren Sarcastische tekening van opleiding van nazi-militairen Rex „Ich dien" is het devies van een nazi-officiersschool, die de film „Fabriek van Officieren" tot onderwerp heeft. „Ich dien" (bedoeld wordt: Hitier) en „Befehl ist Befehl" zyn de zielige kreten, die de cadetten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te horen krygen. Stram marcheren zy in moordenaar te ontmaskeren. Hij dient een klacht in, doch krygt daarby veel tegenwerking van een stafofficier, die zyn officiële onderzoek heeft afgesloten met de conclusie, dat er 'n ongeluk zou hebben plaats gehad. De dader blykt een verwoed nazi te zyn. Wanneer een klasgenoot in een dramatische scène ondanks op hem uitgeoefende chantage tegen hem getuigt, slaat de moorde naar de hand aan zichzelf. De Gestapo zorgt er daarna voor, dat de beide medeplichtigen vryuit gaan en neemt schoolcommandant en getuige in hech tenis. Scharff doet een poging zyn leer ling te redden. Hy vindt daarbij de dood. Het nationaal-socialisme heeft gezegevierd Deze film is een sarcastische tekening van de toestanden in de nazi-tyd. eerste minuut dat de vis uit het water komt. Dit proces is niet te remmen. Al wat wij kunnen doen is de bederving te vertragen. De vis is het meest be- derfelyke voedingsprodukt! Oorzaak bacteriën De grootste oorzaak van dit bederf zyn de bacteriën. Het vlees van de vis is niet vatbaar voor bacteriën als het pas uit het water komt. In de slijmen en weke gedeelten huizen echter tal loze bacteriën, die 'iet visbederf in grote mate in de hand werken. Zolang de vis leeft zyn de activiteiten van deze bac teriën nuttig. Zodra de vis sterft be ginnen de bacteriën zich in een razend snel tempo te vermenigvuldigen en be ginnen zy hun öederfeiyke activiteiten. Als de mens niet in^rypt verrot de vis snel. Naast de bacteriën hebben wy nog andere bederf el yke bestanddelen, zoals de enzymen of gisting^stoffen. die inwerken op bepaalde delen van de vis en hem een onooglijke aanblik ge ven. Een van de meest uitzondert yke ge lijkenissen tussen de mens en de bac terie is wel het feit, dat zy beiden ln vele gevallen dezelfde voedingsstoffen verkiezen. De meest belangrijke ronsumptlemld- delen zijn vaak ook de ideale voedings stoffen voor de bacterie. Dit is ook de oorzaak waarom eetwaren zoals melk. vlees .eieren, vis en andere voedzame produkten zo vlug bederven. Wat wij de eigenlijke bederving noe men is in feite een verwerking van voe dingsstoffen door miljarden bacteriën. Mens en bacterie voeren een voortdu rende stryd voor het voedsel. Al onze methoden om bederf te voorkomen /.yn cr op gericht om de bacteriën uit te schakelen en het voedsel voor ons zelf te houden. Snelle voortplanting... De bacteriën zyn uiterst klein. ZIJ vermenigvuldigen zich in een razend snel tempo Enkele honderden bacte riën. opgesloten ln een bokaal met vls- slym bij kamertemperatuur worden in 24 uur ettelyke biljoenen. De bacteriën zyn niet allen dezelfde. De ene soort is veel actiever dan de andere by het ontbindingsproces van de vis. Een groot aantal bacteriën, die de vis zeer snel doen bederven by ka mertemperatuur, zyn niet in staat zich te ontwikkelen, zodra zy in koudere regionen terecht komen. De bacter.e is bij de zgn. optimum temperatuur het actiefst. De vele bact-riën. die aanwe zig zyn op onze handen, gezicht en haren zouden zeer traag of zelfs hele maal niet op bevroren vis gedijen BU gekoelde of bevroren vis is de aanwe zigheid van deze bacteriën gering. Gezien de wateren waarin de vis ge vangen wordt steeds op een relatief koude temperatuur gehouden wordt, hebben de bacteriën, die uit deze wate ren afkomstig zyn een veel lagere op- tlmumlemperatuur. Zy groeien dus ook by temperaturen, die niet ver boven het vriespunt gelegen zyn. Dit is niet alleen het geval voor de microben, die rechtstreeks uit het zee. water afkomstig zyn, maar ook. wr;ke aangetroffen worden in het visaiym en de weke gedeelten van de gevangen vis. Hierdoor worden de meeste bacteriën, die de vis beden-en in de vis zelf aan getroffen en ook in de diepvnesinrlch- tingen gebracht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5