Stichting Chr. Orthopaedagogiscli Instituut heeft tal van initiatieven Diereuparade trekt door Leiden BEELDEN IN DE SLEUTELSTAD Gero-cassetle Oprichting van L.O.M.-school en Diagnostisch Centrum Natuurlijk bruin Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 17 juni 1961 Tweede blad no. 30382 Toonkunstconeerten in het komend seizoen De Concertafdeling der Maatschappij voor Toonkunst te dezer stede organi seert in het komende seizoen wederom drie concerten. De Nederlandse pianist Daniël Wayenberg. het Weens strijkor kest en het Nederlands blaasensemble, het Danzi-kwintet zullen optreden. Er komen eveneens vier ieugdconcer- I ten: twee worden verzorgd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o. 1. v E. Flipse, de overige twee door Daniël Wayenbeng en het weens strijkorkest. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidae Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer F H. Offerhaus (Amsterdam); kand. ex. Westeree sociologie mej. N. M. de Goederen (Den Haag) en de heer H M. Borsbooom (Den Haag); kand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. W. G van Dalen (Leiden); doot. ex. gen. II mej. A. W. Oostengetej (Eindhoven) en d:e heren R. N. J. Cupédo Noordwijk) D. F Perdinandusse (Den Haag) en H. J. Werre (Santpoort); artsex. mej. A. J. ten Bofckel Hudnink (R'dam), mej. P. Oppelaar (Hazerawoude) en W. Fon tein (Delft). Inventaris-actie „Korte Vliet" In ons artikel over het Jeugdbuiten- centrum ..Korte Vliet", dat op de grens van Lelden en Voorschoten wordt inge richt. heeft u kunnen lezen, dat de Leidse Jeugd Actie kampt met problemen aangaande aanschaf van inventaris voor dit oord. Een beroep deden wij op de lezers om het gironummer van de Leid se Jeugd Actie in gedachten tehouden. Dit beroep begint thans resultaten op te leveren Zonder iets aan de andere gevers tekort te willen doen van de benodigde f. 6000 - ls reeds f. 2.135 ontvangen heeft één gift de L.J.A. bijzonder getroffen. Dat was de bijdra ge van Arie Swagers en Joop Benning, leerlingen van de Albert Schweitzer- school. die een bedrag van f. 35 heb ben ingezameld. Zoekt U een van f40.— of f400.—. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. Kerkelijk Leven NED. HEKV. KERK Beroepen te Gouda (vac P. P. J Mon ster) L. Blok te Capelle aan den IJ6sel te Loon op Zand J Lekkerkerker te Berg ambacht. Aangenomen naar Hattem W. A. Poort te Neerbos-Hees - - te Hees-Nijme gen B Dageos te Hattem. Beroepen te 's-Gravenhage (wljkgem. 20| E Sneller te Eindhoven te s-Gravenhage (as. wljkgem. 33) W P ten Kate, studenten predikant te Delft Benoemd tot vormlngs- lelder aan de Volkshogeschool te Bergen (N H ds. E D. Nlnck Blok te Aseen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Tlel G. Vesaeur te Roekan je Tweetal te "s-Gravenhage-O. (vac W C. v d Brink) L. G. Pleysant te Leeuwarden- West en J van Reeven te Utrecht-Zuid. Beroepen te Eindhoven (als evangelisatie- predikant) C. W. de Vries te Deventer. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Haamstede-Kerkwerve A. W. Drechsler te Vllaslngen en D. van Wllsum te Dedemavaart. Tweetal te Leeuwarden (2e pred pl.) T. Br lenen te Mussel en W. van rt Spijker te Drogeham GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kalamazoo L. Kleboom te Artesla (Oallfornle). Niet om te heersendoch om te dienen - Op verschillende plaatsen in Leiden zijn buiten openbaar terrein beelden te bewonderen, zoals wij in deze serie reeds met enkele voorbeelden uit musea lieten zien. Daaronder rekenen wij ook b.v. het borstbeeld van Von Sieboldt in de Hortus, enkele beelden in de Universiteit en het hierbij in fragment getoonde beeldje op de binnenplaats van het Stadhuis, met welke afbeelding wij deze serie besluiten. Dit beeldje van een jongen met een duif is een geschenk van Prinses Wilhelmina. Ten tijde van haar regering heeft zij een beeld in het herbouwde stadhuis toegezegd, doch door allerlei omstandig heden werd het eerst eind 1954, toen dit bijzonder fraaie beeldje kon worden onthuld door de Prinses zelve. Naar onze smaak staat het beeld daar tezeer De school, welke gezien de aard van het onderwijs uit tenminste vijf lokalen dient te bestaan, zou onmid dellijk kunnen starten, ware het niet, dat daarvoor binnen de huidige ge meentegrenzen geen plaats meer is. Weliswaar ligt er aan de Telderskade nog een terrein, dat voor scholen bouw bestemd is, doch dit blijft ge reserveerd voor een christelijke BLO- school, waaraan eveneens grote be hoefte bestaat. Ook de bouw en inrichting van een christelijke M.O.K.-school (Moeilik Op voedbare Kinderen) heeft het Stich tingsbestuur op zijn verlanglijstje staan, doch aan de verwezenlijking van deze plannen is het bestuur nog lang niet /i l toe. Eerst worden alle krachten inge- van het gebouw uit (de binnenplaats is afgesloten) spannen voor de bouw van een L.O.M.- De Stichting Chr. Orthopaedagogisch Instituut, die. zoals de voorzitter, de heer A. Huigens. het tegenover ons uitdrukte, indertijd is opgericht „niet om te heersen, doch om te dienen", heeft weer enkele belangrijke initiatieven genomen. Schreven wij onlangs, dat op voorstel van deze Stichting in beginsel is besloten om over te gaan om voor Leiden en omgeving een christelijk diagnostisch centrum op te richten, thans vernemen wij, dat de Stichting reeds geruime tjjd in het bezit is van een Rijks- en gemeentelijke goedkeuring tot oprichting van een L.O.M.-school, een inrichting van onderwijs voor kinderen met Leer- en Opvoedings Moeilijk heden. verborgen voor het publiek, dat slechts zelden I een blik op deze zeer sierlijke schepping van de Amersfoortse beeldhouwer P. Starreveld kpn slaan. Zo hebben wij U in een lange reeks de beel dende kunst getoond, zoals die het Leidse stads beeld siert. Zoals reeds gemeld is het het streven van het gemeentebestuur, om dit beeldenbezit geleidelijk aan uit te breiden, waarvan wij reeds enkele voorbeelden noemden. Daartoe bestaat in de Sleutelstad nog ruimte genoeg, op vele plaatsen zowel in de binnenstad als in de nieuwe wijken. Dit streven van het gemeentebestuur is dan ook bijzonder toe te juichen. school. Pedologisch Instituut Is het bestuur zeer ingenomen met de inrichting van een Pedologisch Insti tuut in het gebouw Langebrug 62 voor de inrichting van dit instituut zal de Wel subsidie, geen ruimte Zjjn dit de plannen, welke het be stuur zich voor ogen heeft gesteld om zo spoedig mogelijk te verwezenlijken, met de door het Stichtingsbestuur in het leven geroepen christelijke streekschool voor slechthorenden loopt het naar wens. Deze school, welke ls ondergebracht in enkele lokalen van de christelijke (her vormde) school aan de Hoge Morsweg en op 1 september 1959 werd geopend, ontvangt thans ook Rijks- en gemeen telijke subsidie, hetgeen aanvankelijk niet het geval was. omdat het aantal voorgeschreven leerlingen niet aan wezig was. Dankzij het intermediair van de hoofdinspecteur van het B.L.O.. de heer N. IJ. Vlietstra, en de Leidse wet houder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, kon zelfs aan het Stichtings bestuur een belangrijke „schoolvergoe- ding" worden uitbetaald over de tijd, dat de school nog niet voor subsidie in aan merking kwam. Thans telt de school, welke onder lei ding staat van de heer W. v .d. Engh, 4 leerlingen, die van vier leerkrachten onderwijs ontvangen. Sedert kort is ook een logopediste, mevr. M. C. de Vries Spoor aan de school verbonden. Een spraaklerares, die les moet geven op. de gang. Ruimtegebrek men zou zo graag voor dit toch al zeer specifieke onderwijs de beschikking hebben over vier lokalen is hiervan de oorzaak. Po gingen om in deze richting te slagen zijn helaas mislukt. Aangezien de Stichting zich tot doel stelt om geen scholen te exploiteren, doch op te richten men gaat van de gedachte uit ,dat een christelijke school een school van de ouders is is voor deze school een Oudervereniging ge vormd, welke alle schoolzaken behan delt en zo nodig ook initiatieven neemt. Dodelijke aanrijding V oorsehoterweg Eis drie maanden en 1 jaar niet rijden De Haagse rechtbank had een chauf feur uit Leiden veroordeeld tot 2 weken hechtenis en ontzegging der rijbevoegd heid voor 1 jaar waarvan 6 maanden Afscheid ds. J. N. de Ruiter Ds. J. N. de Ruiter, hervormd predi kant alhier, die een beroep van de hervormde gemeente te Beekbergen heeft aangenomen, zal morgenavond om ze ven uur in de Pieterskerk afscheid nemen van de Leidse gemeente. LANDBOUW IN RANDSTAD Jubel-Vebo wordt zeer attractief De medewerking, die het V.E.B.O.- bestuur ontmoet, bij de voorbereiding van de grote landbouwtentoonstelling, die van 22 t/m. 26 augustus in het Plantsoen wordt gehouden, is groot. Van alle zijden werd medewerking toegezegd. Het Provinclaaal bestuur van Zuid- Holland steunt financieel. Het Ministerie van Landbouw gaf de V E.B.O. nubtige adviezen en de werk kracht van terzake kundige ambtena ren. Aalsmeer zorgt voor bloemen en bloemversierlng. Op een vlonder, groot 80 m2., aange bracht door het Ministerie van Defen sie. zullen culturele voorstellingen wor den gebracht. Het park wordt schitterend verlicht. Het ziet er dan ook naar uit. dat de randstad op een unieke wijze kennis zal kunnen maiken met het agrarisch deel van deze stad. De fokvee-dag op vrijdag 25 augustus op de veemarkt, zal naast de topdieren uit Zuid-Holland, ook de Blaarkop uit Utrecht tentoonstellen. Gem. Bedrijfstechnische School Uit het jaarverslag van de Gemeente lijke Bedrijfstechnische School blijkt, dat deze instelling een actief jaar ach ter de rug heeft. De leerlingen van deze school, die onlangs een tentoonstelling hebben gehouden van hun werkstuk ken. krijgen een opleiding, waarin de nadruk op de praktijk is gelegd. Op vrijdag 1 juli 1960 werden voor het eerst sedert de stichting van de school diploma's uitgereikt aan leerlingen van het derde leerjaar. De uitreiking vond plaats in de gymnastiekzaal door de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. In totaal werden 101 diplo ma's uitgereikt aan leerlingen van de afdelingen metaalbewerking, houtbe werking, metselen en schilderen. In december 1960 telde de school, die pas drie jaar oud is. 262 leerlingen, het geen een duidelijk bewijs is van de grote behoefte, waarin de Gemeentelijke Bedrijfstechnische School voorziet. spoedig de plannen voor een christelijk diagnostisch centrum verwezenlijkt worden. Hoewel het bestuur zeer zeker van plan is om van de diensten van het Pedologisch Instituut gebruik te maken, acht men het in deze kring gewenst, dat dit instituut straks de ouders van gehandicapte kinderen voor voorlichting naar een dergelijk centrum kan verwij zen. Dit op grond van het feit. dat de Op de zesde Blenn.ie v»n Peeld- T"®8"' w?orvoor, tomen houwkunst, die van 15 Juli tot 15 oktober staan niet zijn los te denken van de 1 in Middelhelmpark te Antwerpen wordt i levensbeschouwelijke basis der ouders. 1 gehouden._ zal ons land vertegenwoordigd In het voor dit centrum te vormen team die zich uitsluitend met het pastorale werk zal belasten, worden opgenomen. Leidse raad vermoedelijk a.s. maandag- I voorwaardelijk, omdat hij zodanig met middag f 67.000 voteren daarnaast I een door hem bestuurde vrachtauto met acht het het van belang, dat nu ook aanhangwagen had gereden, dat op het veilig tegen zonverbranding :zi-in met werken van 21 beeldhouwers Er zal dan ook een geestelijke verzorger, Plgmaderm. Tube2.95-Flacon7.50 en 2.95 worden^in&endlngen verwacht uit 12 Euro- die zich uitsluitend met het. nastornl* Leiden is met 3 oktober verwend met zijn optochten. Een optocht, zo als die gisteravond door de Sleutel van ruiters en twee praalwagens met artiesten, trokken de belang stelling van duizenden w.o. vooral stad trok, is echter een grote zeld- \de jeugd sterk vertegenivoordigd zaamheid. Kamelen en olifanten. was. Het was het Circus Williams, voorafgegaan door een grote stoet 'c/af zich aan de Leidse burgerij pre senteerde. De junioren en senioren van K. en G. verleenden aan deze parade der dieren hun muzikale me dewerking. (Foto L.D./Holvast) kruispunt van de Churchilllaan en de Voorschoterweg een personenauto in volle vaart, op de aanhangwagen was gereden, tengevolge waarvan twee per sonen werden gedood. Van het vonnis der rechtbank kwam de chauffeur in hoger beroep. Hy ont kende risico te hebben genomen bij het oprijden van de Voorschoterweg. Hij had op dit moment geen auto gezien. De procureur-generaal was echter van oordeel, dat het ongeluk voor 100 per cent aan de schuld van verdachte, die onvoldoende heeft opgelet, is te wijten. De eis luidde thans 3 maanden hechte nis en ontzegging der rijbevoegdheid voor 1 jaar. De raadsman, mr. v. d. Plas, bestreed het oordeel van de procureur-generaal en wees erop, dat het bord waarop de voorrangskruising staat aangegeven bij avond vrijwel onzichtbaar is Bovendien is het op twee meter hoogte aangebracht, hetgeen wel binnen de be bouwde kom is toegestaan, doch niet daarbuiten. Nu is het eindpunt van de Churchilllaan weliswaar net. op 't einde der bebouwde kom, doch pleiter vond de plaatsing van het bord toch zeer ge vaarlijk. Voorts was pleiter van oordeel, dat het slachtoffer uit Leiden, die de auto be stuurde, volgens deskundigen met een snelheid van ongeveer 100 km. heeft ge reden hetgeen terplaatse gevaarlijk is. Er zijn ook geen remsporen aangetroffen. Mr. Van der Plas verzocht dan ook vrijspraak. Arrest op 30 juni. Provinciaal verslag Versohenen is het verslag over het Jaar 1960 van de Gedeputeerde Staten, aangeboden aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland Zoals de laatste jaren traditie is geworden worden ook In dit verslag weer enkele aspecten van het provinciaal beleid uitvoerig in woord en beeld onder de loep genomen naast de normale verslagen in meer of ficiële stijl. In liet bijzonder wordt aan dacht gevraaged voor het streven naar behound van het natuurschoon en het. ongerepte landschapsbeeld in de pro vincie. en voor de ontwikkeling van de drin-k watervoorziening: twee proble men van het allergrootste belang in een tijd. dat deze dichtsbevolkte provincie steeds verder „dichtgroeit" door bevol kingstoename. industrie en wegenbouw Het verslag ls bijzonder verzorgd uitge geven. Bouw van 228 woningen MET 30 GARAGES F.N TIEN MOTORSTALLINGEN. Namens B. en W. heeft het architec tenbureau E. F Groosman te Rotter dam het bouwen van 228 woningen. 30 garages en 10 motoret-allingen nabij de Beethovenlaan (Leiden Z W op gedragen aan de laagste inschrijver (f3.608.550) het Bouw- en Aannemers bedrijf J. de Water te Leiden Zoals be kend werden deze woningen toegewezen aan de onlangs opgerichte Prot. Chr Woningbouwvereniging. Hoe de wol haar karakter van stafus-symbool kreeg Door alle eeuwen heen is de meerdere of mindere luxe in de kleding altijd wel een vry aardige aanduiding geweest voor de stand en (dus) voor de welstand van de dragers. In sommige tijden ech ter, waarin men er zeer op gesteld was de standen gescheiden tehouden. voor zag men dan ook de ongewenste moge lijkheid. dat een willekeurige burger, al leen door het aanschaffen van duurdere kledij, naar een hogere stand en mis schien wel naar een adellijke titel zou kunnen promoveren. Het gevolg was dan dat overal in Europa vorsten en regen ten voorschriften uitvaardigden, waarin vermeld stond wat de burgerij mocht dragen en wat niet. Zo bepaalde Hendrik VIII van Enge land dat het dragen van zijden damast verboden was voor hen. die minder dan 100 pond bezaten. Platte gebreide mut sen waren volgens wettelijk voorschrift in 1571 voorgeschreven voor alle man nen. „met uitzondering van lords, rid ders en heren met meer dan twintig hectaren land. hun erfgenamen, en al le dezulken die openbare ambten heb ben vervuld in steden en dorpen" Er bestond toen dus een wettelijke „Jan met de Muts". Bij Shakespeare treffen we dan ook meerdere malen verwijzingen aan naar kledingstukken als tekenen van iang of stand. Het merkwaardige is echter, dat op den duur de eenvoudiger en zelfs grovere stoffen als symbool van adeldom gingen gelden (mede onder In vloed van het puritanisme». Daardoor kon het voorkomen dat de rijken en aanzienlijken in het land kleding be gonnen te dragen, die al eerder bij la gere standen hoorde; zij het dan ook dikwijls in een wat luxueuzer opmaak. Wollen stoffen die als sterkste en meest beschermend tegen het klimaat bij de lagere standen favoriet waren, kwamen daardoor in steeds hoger aan zien. Vooral toen eenvoudige huiswe vers om hun rijke klanten te gerie ven kleuren en patronen in de stof fen gingen aanbrengen, was de grond slag gelegd voor het luxueuze wolpro- dukt, zoals wij dat tegenwoordig ken nen. PROGRAMMA ORGELBESPELING. Het programma, dat Nico Verrit* maandagavond op het orgel van ae Pieterskerk ten gehore zal brengen, luidt aks volgt: 1. a. Preludium. Ma thias van den Gheyn, 2 Echo. Gheror- dus Scronx. c. Fugato. Marinas van den Gheyn; 2. Preludium. Fuga G-dur. Joh. Seb Bach; 3. Allein Gott in der Höh' sei Ehr, Joh.é Seb. Bach; 4 Deuxième Choral, César Franck; 5 Choral Dorien, Jehan Alain en 6 Preludium - Fuga, Cor Kee. BENOEMING LERAAR GEM. BEDRIJFSTECHNISCHE SCHOOL. In verband met de benoeming van de heer A A. M. Walter aan de R -K Huishoudschool te 's-Gravenhage dient aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school te worden overgegaan tot aan stelling van een leraar in de algemeen vormende vakken. Overeenkomstig het bepaalde ln ar tikel 23 van de Nijverheidsonderwijswet bieden B en W de raad de volgende voordracht aan: 1. de heer F Muntingh te 's-Gravenhage; 2 de heer G H. Houtgast te 's-Gravenhage en 3 de heer P. J. van Huffel te Brielle. CORESPONDENTIE. c. O. te L. LeldenSittard. 222 km. Slttard—Mor.schau 71 km Monschau— Blankenheim 49 km Blankenheim— Koblenz 82 km Koblenz—Mainz 108 km., MainzHeidelberg 90 km.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3