zBemkard, If $1 rinó cler ederlanden w D" LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JWï 1961 X n<jjfêy (Van een onzer redacteuren) Bijna vijfentwintig jaar geleden begroette een juichend Nederland de toekomstige echtgenoot van Prinses Juliana. Dit enthousiasme gold in de eerste plaats onze toekomstige Koningin, want van Prins Bernhard wist men alleen, dat Prinses Juliana en hij het naar haar eigen woorden geleidelijk aan zeer eens" waren geworden. Nu, een kwart eeuw later, kunnen wij aan de vooravond van de vijftigste verjaardag van Prins Bernhard dankbaar getuigen, dat Prinses Juliana haar volk met dit „zeer eens worden" een dienst van onschatbare waarde heeft bewezen en nu omvat een juichen voor het Vorstenhuis ook hem, die in deze vijfentwintig jaren bewezen heeft niet alleen een der onzen maar een onzer besten te zijn. Dat is hem niet cadeau gedaan. Prins Bernhard heeft de achting van ons volk niet automatisch verworven als echtgenoot van onze tegenwoordige Koningin. Zulk een automatisch verworven achting zou voos zijn en onstand vastig. Ook daarom is het zo verheugend, dat Koningin Welhilmina in een ,,open brief" enige maanden voor haar abdicatie ter gelegenheid van de laatste verjaardag van Prins Bernhaixl als echtgenoot van Prinses in plaats van Koningin Juliana ons Nederlanders vroeg hem niet Prins Gemaal" te noemen, waarin het automatische der achting min of meer zou zijn voorondersteld, maar Prins der Nederlanden. Het zou trouwens geheel in strijd met het karakter van Prins Bernhard zijn geweest, de gevoelens van ons volk min of meer als huwelijksgeschenk aangeboden te krijgen, want een van zijn vele eigenschappen is, niets cadeau te willen hebben. Prins Bernhard heeft niet als echtgenoot maar als mens de plaats verworven, die hij thans in de Nederlandse samenleving bekleedt. Een vooraanstaande positie, gebouwd op harde arbeid, helder begrip en zuiver gevoel. f verde ELKE is die plaats? Hoe was de weg daarheen? Waarheen voert deze weg verder? Een antwoord op die laatste vraag is menselijkerwijze uitgesloten. Maar een antwoord op de eerste vragen in een kort bestek als dit herdenkings artikel evenzeer. Zo veelzijdig immers is zijn werk geweest, zo uiteenlopend van richting de karaktertrekken die er uit naar voren traden, dat een korte opsom ming onmogelijk is. ZOU men in enkele woor den een karakteristiek van Prins Bernhard wil len geven, dan staat reeds de keus open tussen velerlei typerin gen: zakelijk idealist, idealistisch realist, niet taai maar ongeloof lijk wilskrachtig, een intens wer ker met een fabelachtig absorp tievermogen gepaard aan de gave om het overbodige te ver geten, iemand die meestal gelijk heeft maar het gelijk nimmer zoekt, even snel van oordeel, in zicht en beslissing als snel op de weg en in de lucht, zeer zelf bewust en vast in eigen over tuiging maar evenzeer blind va rend op het kompas van hen die hij zijn vertrouwen heeft ge schonken. openhartigheid gevend maar ook verlangend en bij ge brek aan lange tenen aanvaar dend, primair emotioneel en im pulsief maar zijn gevoelens met een strenge zelfdiscipline in de hand houdend, begiftigd met een merkwaardig vermogen om ge- voelsdetails evenzeer te achten als de verstandelijke grote lijn, een gezonde humor en een spon tane jovialiteit parend aan een diep wortelende ernstige levens opvatting welke getuigt van moed zonder roekeloosheid, als ambassadeureen catalysator (niet een motor!) voor de Neder landse welvaart en de Neder landse naam, daarbij getuigend van een Nederlanderschap in hart en nieren doch evenzeer van een intens beleefd gevoel te be horen tot de internationale sa menleving van mensen, patriot- tist naast internationalist. Het lijken veelal tegenstellingen, deze eigenschappen en gaven, maar zij zijn in Prins Bernhard samen gegroeid tot een evenwichtig geheel, zoals dat zelden aangetroffen wordt. Deze kwaliteiten kunnen wellicht het bondigst onder één noemer worden gebracht met de woorden van zijn vader toen Prins Bernhard op 21 maart 1926, tien jaar vóór zijn on stuimig entree in ons land, als jon gen zijn belijdenis aflegde: een gou den hart en een helder verstand. De jaren daarna zouden leren, hoezeer deze typering gerechtvaardigd was Deze veelheid van eigenschappen vraagt eigenlijk om een verklaring uit een uitvoerige biografie, uit han delen en woorden van de Prins dei- Nederlanden, maar dat is in het ka der van deze beschouwing niet mo gelijk. Wij zullen hier en daar een greep moeten doen en een detail ster ker belichten terwijl vaak belangrij ker gebeurtenissen onbesproken moe ten blijven. Gaat men in grote lijn de halve eeuw van zijn leven na, dan schijnt alles Prins Bernhard in da schoot gevallen tg rijn. Hoe be drieglijk is echter een dergelijke „kleinbeeldopname" welke wij eerst zullen voorzetten, want er blijkt niet uit, dat welhaast alles door strijd verworven en niets „cadeau gekre gen" is. Prins Bernhard werd op 29 juni 1911 in Jena geboren als oudste zoon van Prins Bernhard zur Lippe Bies- terfeld en Prinses Armgard geboren Von Cramm. Hij stamde uit een Duits Vorstenhuis waarbinnen een levensovertuiging heerste welke ge tuigde van een ruimer internationale blik dan bij dergelijke Vorstenhuizen in die tijd gemeenlijk het geval was. Hij volgde een gymnasium-opleiding in Züllichau en Berlijn en studeerde rechten in Lausanne en München, welke studie hij in 1935 afsloot, on geveer een jaar na het overlijden van zijn vader die hem deze studie richting in plaats van de begeerde economie min of meer had opgelegd met het oog op een latere diploma tieke loopbaan, zoals gebruikelijk was voor jongelieden uit Duitse Vorsten huizen. Inmiddels was Hitier aan de macht gekomen en de wijdere blik van Prins Bernhard dan de algemeen heersen de eng-Duitse weerhield hem van het kiezen van die eerst verwachte di plomatieke toekomst. Hij kwam via familieconnecties bij de I. G. Far- ben, waar hij van onder af aan be gon met een carrière, die reeds acht maanden later grote perspectieven bleek te bieden. Op zijn eigen wens werd hij in het buitenland geplaatst, waar hij begon met postzegels plak ken post verzorgen, brieven contro leren op tikfouten en dergelijke werkjes. Hij klom echter snel op en werd na acht maanden tot assistent van de directie benoemd met de toe zegging dat hij, wanneer zijn werk bleef bevallen, op dertig jarige leef tijd op een volwaardige directeurs functie staat kon maken. Maar op 8 september 1936 werd via de radio bekend, dat hem een andere toekomst was beschoren. Ko ningin Wilhelmina deelde mede, dat haar dochter Prinses Juliana zich verloofd had met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, die toen slechts enkele maanden tevoren 25 jaar was geworden. Op 7 januari 1937 werd het huwe lijk voltrokken. Vijfentwintig jaar later maakt het Nederlandse volk zich op om met het Koninklijk ge zin de vijftigste verjaardag van Prins Bernhard te vieren. it is dan de „kleinbeeldopname", volgens welke dit merkwaardige leven zich schijnbaar soepel, glad en gedragen door de goede gunsten van het lot heeft ontwikkeld. Een vertekend beeld echter, want de details komen onvoldoende uit, en die tekenen juist in dit geval het ganse leven. Prins Bernhard heeft het niet ca deau gekregen, het ook niet willen hebben. Het „kleinbeeld" toont voor al de eerste vijf en twintig jaar. La ten we er eens enige details uit ver groten. In het Duitsland van na de eerste wereldoorlog kreeg Prins Bernhard het als Prins van den bloede zeer zwaar te verduren op school. Boven dien had hij te kampen met zijn gezondheidweer zulk een merkwaar dige tegenstelling, een van jongs af aan steeds weer zorgen barende ge zondheid tegenover een onverzette lijke activiteit en een hem door tal lozen benijde sportiviteit. Een keelaandoening dreigde hem in zijn vroege jeugd reeds tot le venslange invalide te maken. Niet in de eerste plaats dank zij de medici, veeleer dank zij een eigen ijzeren wilskracht kon Prins Bernhard deze kwaal overwinnen. In 1932, tijdens zijn juridische studie, werd Prins Bernhard andermaal ernstig ziek, onderging operaties en werd hij vrij wel opgegeven door de doktoren. Hij kwam er bovenop doch kreeg de me dedeling, dat een van zijn longen vrijwel onherstelbaar beschadigd was. Hij ging „dus" aan sport doen om zijn longen te sterken. Hij deed op tijd zijn laatste examen hoewel dit door zijn leermeesters na de achter stand door de ziekte voor onmogelijk werd gehouden. Hij slaagde zoals hij ook zijn gymnasiumopleiding met een examen afsloot kort nadat zijn ge zondheid hem lange tijd tot inacti viteit had gedoemd, op de rand van de dood had gebracht zelfs. Dat zijn kleinere details van een biografie van Prins Bernhard uit de tijd dat niemand. ook hijzelf niet kon vermoeden welke een voor aanstaande plaats hij later in een nieuw vaderland zou gaan innemen. Enkele details slechts uit een einde loze reeks die zouden bewijzen, dat het leven van Prins Bernhard zich minder ..glad" heeft ontwikkeld dan het kleinbeeld zou doen vermoeden. Dat is ook zo gebleven na de dag van bijna een kwart eeuw ge leden, toen Prins Bernhard door juichend Nederland begroet werd. Van die dag af heeft Prins Bern hard zich bewust ingespannen, deel genoot te worden van de Nederlandse gemeenschap, niet op grond van zijn plaats aan de zijde van Prinses, la ter Koningin Juliana, maar op basis van harde arbeid. Zo zagen de Hagenaars, die in september 1936 naar het Paleis Noordeinde waren ge- ttcoomd, hei retloojde paar ma aamhowl lm de residentie. Van links naar rechts Koningin Wil helmina, Prinses Armgard. Prins Aschwin. Prins BernJeard ea Pfénees Juliana „In die tijd", zo vertelde Prins Bernhard eens over zijn Nederlandse jaren tot de overweldiging van zijn nieuwe door zijn oude vaderland, „ben ik mij elke dag meer Neder lander gaan voelen, werkelijk niet alleen als plicht, maar omdat ik volk en land spoedig lief begon te krij gen. Ik heb mu trachten in te wer ken in allerlei dingen, die belangrijk waren om ze te kennen. Maar terug ziende op die tijd heb ik wel eens het gevoel, dat ik niet zo heel veel heb gedaan, al heb ik het dan ook druk gehad". Hier openbaart zich een andere eigenschap van de Prins, namelijk dat bij hem hoogheid niet tot hoog moed heeft geleid, zoals zo dikwijls het geval is. Want dat „niet zo heel veel" hebben gedaan is een waar lijk te bescheiden kwalificatie van de kennismakingsjaren, waarin hij juist door wat hij deed achting en liefde van een werkelijk nogal kri tisch en weinig liefde gevend volk verwierf. Er zou over die eerste jaren veel te vertellen zijn, over de wijze waar op de Prins zich inwerkte in de pro blemen. in het bedrijfsleven waar voor hij in de naoorlogse jaren zoveel zou gaan betekenen «hij had na september 1936 enige tijd een eigen werkkamer bij de Ned. Handel Maatschappij in Amsterdam), en verder ook in de militaire aangele genheden van zijn nieuwe vaderland als (toen nog ongeweten) basis voor de taak, welke hem in de oorlogs jaren te wachten zou staan. Op hart- veroverende wijze toonde hij zich een voortreffelijk vader van zijn twee voor de oorlogsjaren geboren dochters, die de toekomst yan de band tussen Oranje en Nederland veilig stelden. Ook in die jaren werden moeilijk heden hem niet bespaard. Wij den ken daarbij niet in de eerste plaats aan het afschuwelijke autoongeluk, dat hem op 29 november 1937 over kwam bij Naarden. gevolgd door een angstige spanning van weken tijdens welke zelfs Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana hun intrek namen in het Amsterdamse ziekenhuis waar hij, enige tijd zwevend tussen leven en dood, werd verpleegd in een tijd, dat Prinses Juliana haar eerste baby verwachtte. In de eerste plaats gaan onze ge lachten in dit opzicht uit naar de mnerlijke problemen welke Prins bernhard te verwerken moet hebben gehad om zich te distanciëren van zijn vroegere vaderland. Natuurlijk, hij was Nederlander geworden. Maar het hart laat zich niet dicteren door een wetsbesluit. Zulk een distantie blijft moeilijk. Prins Bernhard zelf heeft met warmte ervaren tijdens zijn reizen b.v. door Zuid Amerika, dat ook bij Nederlandse immigran ten in die gebieden een warm plekje voor het vaderland, vaak al een of meer generaties terug verlaten en „verruild" voot een hieuw, blijft be- Ma&n. Uai b«m amr te* batte u ge. gaan, is het opgeven van hechte jeugdvriendschappen, het radicaal afsnijden van banden die hem dier baar waren geworden. Het werd hem weliswaar verge makkelijkt door de ontmenselijking van de verhoudingen in zijn vroege re vaderland, voor geen christelijk voelend mens te aanvaarden, maar dit afstand en afscheid nemen moet hem. stammend uit een omgeving waar gevoel voor traditie sterk was, zeer veel strijd hebben gekost, te meer waar hij zijn familie in het oude vaderland wist. In die jaren van niettemin betrek kelijk „normale" omstandigheden normaal in die zin dat de naaste toekomst andere normen aan het gewone zou gaan stellen heeft Prins Bernhard datgene in praktijk gebracht, wat hij jaren na de bevrij ding de Delftse studenten eens als richtlijn heeft gegeven voor succes volle arbeid: ook de gewoonste din gen ongewoon goed doen. Door zelf naar deze stelregel te leven en wer ken slaagde hij in het vinden van het juiste begrip en de juiste toon, zodat hij op het ogenblik van de gro te beproeving in mei 1940 als Ne derlander in hart en nieren, door het kritisch Nederlandse oog als zodanig ook aanvaard, de moeilijke balling schap inging. Hu had dit Nederlanderschap in ruimer dan wettelijke zin verworven dank zu enkele persoonlijke kwali teiten: een onvoorstelbaar absorptie vermogen, een dynamische snelheid van oordeel en een fantastische werkkracht. Daarnaast moest hij ook weer volgens zijn eigen woor den) over het „evenwichtsgevoel van een kuorddanser" beschikken om de mogelijkheden van zijn positie uit te buiten zonder in strijd te komen met de beperkingen welke de con stitutionele monarchie nu eenmaal moet opleggen aan de leden van het Vorstenhuis, en bovendien daarnaast goed onderdaan te zijn van de Ko ningin maar „baas in mijn gezin". Het bewaren van zulk een evenwicht kan niet zonder moeite geschied zijn onder de ogen van een wel eens wat te kritikasterig oordelend volk als het onze! Snelheid van begrip en oordeel was. als gezegd, mede basis voor de zozeer geslaagde „kennismakingsja ren" van 1936 tot 1940. Deze snelheid is een deel van het wezen van Prins Bernhard: in be grip, oordeel en werk evenzeer als op de weg en in de lucht. Wat dat laat ste betreft: weinigen weten, dat Prins Bernhard twee dagen lang houder is geweekt van het onoffi ciële wereldsnelheidsrecord, toen hU in 1959 ruim tweemaal de geluids snelheid bereikte in een Starfighter, de Amerikaanse jager waarover thanj eowtti te doen tem I wMuuvcr I I bel kader

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15