Mr. Stikker voert reeks besprekingen in de VS Geef Vader.foiospulleljes Foto-Cine Jan Wolfslag N.V. RIJNSBURGS SIERMETSELWERK IS BOORDEVOL SYMBOLIEK GIJSBERT UIT HAZERSWOUDE STOND VOOR DE TV-CAMERA'S DE SPANNING BREEKT PAS OP ZATERDAG 1 JULI A.S. Morgen ontmoeting met Kennedy Abdis Elburg van den Boetselaar van Rijiisburg is de beroemdste Heeft Gijsbert Spierenburg uit Hazerswoude de K.R.O.-kinderzang- wedstrijd gewonnen? Jo Vincent weet het misschien al. De bekende en de laatste tijd nog al veelbesproken zangpedagoge maakt n.l. deel uit van de jury die zich op het ogenblik over de muzikale prestaties van een aantal jongens en meisjes een oordeel moet vormen. Deze kinderen zijn in de finale gekomen van het festival van het kinderlied ..Wie zingt er meegeorganiseerd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de K.R.O. Het betreft hier drie schoolkoren, resp. uit Maasbracht. Den Haag en Hulst, en vier solistjes: Wilma Rademaker uit Tilburg en Lida Bond uit Volendam (in de categorie 3de- of 4de- klas) en Ria van Zeist, eveneens uit Volendam, en Gijsbert Spieren burg uit Hazerswoude (in de categorie 5de- en 6e-klas). Op telerecording Zy zijn overgebleven na een zware competitie, waaraan honderden scholen uit het gehele land deelnamen. Op 17 mei j.l. vond in de Singer Concertzaal te Laren de halve finale plaats, die door radio en televisie werd uitgezonden. Een héél deskundige jury selecteerde toen uit de zes deelnemende koren en acht solisten de finalisten, wier optreden men in de tv-kinderuitzending van 1 juli a.s. zal kunnen zien. De opnamen, die gis- dermiddag in dezelfde concertzaal wer den gemaakt, zijn n.l. op telerecording vastgelegd. Op de finale moesten de jonge deelnemers behalve met een eigen nummer ook met een door de KÜ.O. voorgeschreven lied uitkomen. Twee liedjes De 10-jarige Gijsbert, die leerling van de Pius X-school aan de Hazers- Puntenlijstjes Ned. mijnwerkers staken in België Verschil in beloning In de Belgische mijnen bij Luik en in de Belgische Kempen zijn ongeveer 2.000 Nederlandse mijn werkers in staking gegaan. Het stakingsrecht is door hen aange grepen om hun eisen voor een loon, gelijkwaardig aan dat van voor de revaluatie van de Nederlandse gulden kracht bij te zetten. Door de opwaardering van de gulden is het bedrag, dat de Nederlandse mijnwerkers in franken krijgen uit betaald weliswaar hetzelfde ge bleven, maar omgerekend in Nederlands geld is het loon lager geworden. Over deze kwestie zyn reeds geruime tUd onderhandelingen gaande tussen de Belgische beheersraden en de Neder landse mijnwerkers. Slechts in één myn, die te Waterschei in de Belgische Kem pen, is over deze aangelegenheid over eenstemming bereikt. Het gevolg was, dat by de andere mynen in de Kempen, met name de Zwartberg en Winterslag en by de mynen rond Luik. de onrust nog meer toenam en dat die nu ont aardde in een staking. De Belgische mynwerkers hebben evenwel aangekon digd. dat zy in staking zullen gaan, als de Nederlandse eisen worden ingewilligd. Men kan de idee van verschil in beloning maar slecht in overeenstem ming brengen met de Benelux-gedachte. Daarby komt, dat de lonen in de Bel gische mynen toch al aanmerkelyk hoger zyn. dan die in de Nederlandse mynindustrie. Van Nederlandse zyde houdt men echter krachtig vast aan de gestelde eisen en groepen postende stakers hou den de toegangswegen in het oog, langs welke eventuele Nederlandse werkwil ligen zich naar België moeten begeven. Tot nog toe is het echter niet tot ongeregeldheden gekomen. De staking wordt in Nederland niet gesteund door de bonafide vakbeweging. By de halve finale heeft de K R O. de jeugdige kykers naar hun oor- deel over de prestaties gevraagd. In J de dagen, die op de uitzending 5 volgden, kwamen byna 2000 pun- 5 teniystjes binnen, die nu met de eindbeslissing van de Jury zullen 5 worden vergeleken. Onder degenen. wier oordeel in grote lynen met dat B I van de jury overeenstemt, wordt H een prys verloot. woudse Rijndijk is en bij het jon genskoor „De Groenvinken" zingt, had als verplicht nummer het door Tante Hannie met de vier solistjes. v.l.n.rLida Bond uit Volendam, Wilma Rademaker uit Tilburg. Gijsbert Spierenburg uit Hazers woude en Ria van Zeist uit Volen dam. (Foto Leldsch Dagblad) Henny Fontaine geschreven en door Harry Hamilton gecomponeerde lied je „Ties is boos" opgekregen. „De zieke hond" was de titel van het liedje, dat hij zelf had uitgekozen. Samen met zijn ouders en zijn schoolmeester, de heer W. Crama, was Gijsbert, klein en bewegelijk, naar de tot een televisiestudio om gebouwde Larense zaal gereisd, al léén stond hij daar onder het felle licht van de tientallen schijnwerpers voor de televisiecamera's. Zenuw achtig? Nee hoor, ik vind het juist erg leuk" luidde het antwoord. Tante Hannie De Volendamse Ria van Zeist zong haar liedjes nadat haar grote rivaal uit Hazerswoude aan de beurt was geweest. Zy maakte af en toe wél een wat ner- veuze indruk en wie weet heeft Gysbert daar zyn voordeel mee gedaan. Aan de vleugel zat Willy Frangois, terwyi Adri I van Oorschot en Wim Quint het optre- I den van de „artiesten" aankondigden. Tante Hannie was er natuuriyk ook, tot grote blydschap van de jongens en meisjes, die de uitzending bywoonden. Over twee weken, om precies te zyn op zaterdag 1 juli na afloop van de tv- kinderuitzending wordt de uitslag be kend gemaakt. Dan pas zal men weten of Gysbert als solist heeft getriomfeert. (Van onze correspondent in Washington) Mr. Stikker, de secretaris-generaal van de NAVO, voert deze dagen in Washington op uitnodiging van de Amerikaanse regering een reeks besprekingen. Dinsdag heeft hij in New York een ontmoeting gehad met Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. In Washington voert hij gesprekken met Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en diens medewer kers op het State Department. Van laatstgenoemde groep moet in het bijzonder Ball worden genoemd, de onderminister van Economische Zaken. Op het Pentagon ontmoet de heer Stikker de minister van Defensie, McNamara, en natuurlijk NAV'O's standinggroep en militaire commissie. Voor morgen staat een gesprek met president Kennedy op het programma en die dag zal hij opnieuw Rusk ontmoeten. Ook kwestie-Angola komt ter sprake GIJSBERT SPIERENBURG uit Hazerswoude voor een van de vele televisiecamera's. (Foto Leldsch Dagblad) Breestraat 123 t.o. Stadhuis. Haarlemmerstraat 102 Tweemaal zal de heer Stikker van gedachten wisselen met zyn oude vriend Acheson, die onder Truman minister van Buitenlandse Zaken was en die thans nog herhaaldeiyk door de nieuwe regering om advies wordt gevraagd. Mor genavond reist Stikker door naar het marinehoofdkwartier van de NAVO in Norfolk. Mr. Stikker deelde ons mee, dat hy met de Amerikanen een grote reeks on derwerpen zou bespreken. Men mag rus tig aannemen dat daartoe ook behoort de positie van Portugal in de NAVO. Tussen Portugal en Amerika zyn de laatste tyd nogal moeilykheden gere zen. daar Amerika zich in de Verenig de Naties heeft geschaard aan de zyde van hen. die kritiek hebben op de Por tugese acties in Angola. Stikker moet grondig van Portugals standpunt op de hoogte zyn, daar hij, alvorens naar Ame rika te komen, een bezoek aan Lissa bon heeft gebracht, waar hy uitvoerig heeft gesproken met Salazar. Het feit, dat Portugal dit jaar het erevoorzit terschap van de NAVO bekleedt, kon voor Stikker aanleiding zyn allereerst dit land te bezoeken, nu hy secretaris generaal is geworden. Men moet aan nemen, dat hy hier hoffeiykheid met nuttigheid heeft kunnen verenigen. Raadpleging in NAVO De kwestie-Angola illustreert, hoe te genwoordig vrywel alle wereldproblemen de NAVO kunnen raken. Raadpleging over alle moeilykheden kan thans in de NAVO tot stand worden gebracht en het is reeds veel waard, indien de op ponenten over een bepaalde kwestie tot praten zyn te krygen. Zulks temeer, omdat de organisatie van de Verenig de Naties aan betekenis moet verlie zen, indien de Sowjet-Unie doorgaat met haar pogingen de Verenigde Na ties de nek om te draalen. Of de consultatie in de NAVO vrucht baar zal zyn, zal echter ten dele af hangen van de houding van De Gaulle, die in de Atlantische gemeenschap nog steeds een moeilyke figuur is. De Gaul- les oren zullen wel tuiten wanneer mor gen Kennedy en Stikker elkaar ontmoe ten. NAVOkernmacht Ongetwyfeld zal mr. Stikker in Wash ington het onderwerp van de NAVO kernmacht bespreken. Op het ogenblik is de situatie zo, dat byvoorbeeld Ame rika en Turkye of Amerika en Italië tezamen kunnen besluiten tot gebruik van kernwapenen. Het commando over die wapenen, voorzover zy in Europa zyn opgeslagen, wordt zoals bekend, gedeeld door Ame rika. dat ze heeft geleverd, en het land dat ze op zyn grondgebied heeft ont vangen. Twee landen in de groep van vyftien hebben aldus een beslissing in handen, die voor de gehele groep bond genoten heel ernstige gevolgen met zich kan brengen. In de rede, die Kennedy onlangs in Ottawa heeft gehouden, wees hy erop. dat Amerika het idee van een NAVO-kernmacht niet op staande voet zou verwezeniyken, doch daarom was het idee niet definitief van de baan geschoven. Amerika stelt thans echter allereerst als voorwaarde, dat de NAVO- landen hun verplichtingen nakomen ten aanzien van de conventionele strydmid- delen. Stikker is stellig op een goed tydstlp naar Washington gekomen. De nieuwe Amerikaanse regering heeft grote be langstelling voor de NAVO en is stellig bereid tot luisteren naar de Inzichten en heldere formuleringen van de Ne derlander, voor wie men in Washington grote waardering heeft. Drie stoffelijke over schotten geborgen Gisteren zijn drie stoffelijke overschotten geborgen van de ramp met het K.L.M.-toestel „Fridtjof Nansen". dat op 30 mei voor de kust van Portugal in zee is gestort. De woordvoerder van de com missie van onderzoek heeft meege deeld, dat de resten, waarvan niet kon worden gezegd of zij van mannelijke of vrouwelijke passa giers waren geweest, in de buurt van het wrak op de zeebodem zijn gevonden. De stoffelijke overschotten zijn voor onderzoek naar Lissabon overgebracht. Er zijn gisteren voorts nog meer onderdelen van het toestel aan de oppervlakte gebracht. VOOR IEDEREEN BESCHIKBAAR Amerikaanse ruimtevaartresultaten worden niet geheim gehouden. De ge hele wereld kan kennis nemen van de ervaringen, die met bemande zowel als onbemande ruimteprojectielen werden opgedaan. Jammer, dat U er zo weinig aan heeft. Troost U, voor U maakte Karei I die heeriyke MARKANT-seno- ritas. U betaalt maar een riks voor een doosje en dan profiteert U twintig maal van de kennis en de ervaring van Karei I's befaamde melangeurs. Neem die kans waar. MARKANT HEI nrwwwfl Castro wil kleine tractors Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteravond op een persconferentie in Havanna verklaard dat hy bereid is kleinere tractors dan de vyfhonderd oorspronkelyk voorgestelde te aanvaar den in ruil voor 1.200 gevangenen die by de Jongste mislukte invasie werden gevangen genomen. De totale waarde zou echter geiyk moeten bUJven, zodat hy méér kleine verlangt. De premier, die zyn eerste persconfe rentie sedert ongeveer anderhalf jaar hield en zeer vriendeiyk was, zei dat zyn overleg met de Amerikaanse groep die met hem over de ruil onderhandelt, in een vriendschappeiyke sfeer verloopt en nog wordt voorgezet. Er is een lijst van uit te wisselen gevangenen opgesteld. Het geval van drie leidende figuren zou echter apart worden behandeld. Dankzij gebrandschilderd kerkraam Op de tuinmuur achter de nieuwe ambtswoning van de burgemeester van Rijnsburg. de heer B. H. Koo- mans, is een siermetselwerk aange bracht, dat van symbolische beteke nis is voor het bloemkwekersdorp. Het ontwerp is van de directeur van gemeentewerken, de heer Tramper. Duidelijk ziet men de „V" van vrijheid. Een vrijheid, waarvoor Rijnsburg altijd heeft gevochten. Reeds vóór het jaar 1000 toen graaf Dirk II de strijd tegen de West- Friezen won en uit dankbaarheid een kerk stichtte ter ere van God en de heilige Laurentius. Het zwaard duidt op de gerechtigheid. De ge rechtigheid, die de in Rijnsburg be graven graven van het Hollandse Huis, de edelen en ridders, die dik wijls de abdij bezochten, en de ver zetslieden tijdens de bezetting dien den. Ook zal men in de afbeelding de Romaanse tufstenen toren aan treffen. Een toren, die zoals velen weten, in de twaalfde eeuw door Petronella, weduwe van Floris II, als onderdeel van het omvangrijke ab dijcomplex werd gebouwd. Het kleine kruis boven de toren trijst op de over winning van het christendom op het heidendom. Een overwinning, die al in de vroege middeleeuwen werd be haald. Ook ziet men de duif beho rende bij het Hugenotenkruis, als teken van het verdrukte doch de overhand krijgende protestantisme. De duif, die tevens het symbool is van de vrede. De zonnebloem tenslotte is het symbool voor de bloemen, die Rijns burg welvaart hebben gebracht. Rijnsburg, dat vroeger reeds Zonne- lecn werd genoemd. Een bos peen duidt op de vruchtbare bodem, die naast bloemen ook groenten voort brengt. Ook is nog het moderne ver voer, waarvan de bloemenkwekers zo afhankelijk zijn, uitgebeeld, evenals de glascultuur. (Foto LD./Holvast) De Stichting „Fonds Goudse Gla zen" te Gouda zal op 24 juni het feit herdenken, dat de abdis van RijnsburgElburg van den Boetse- laer van Langerac in 1561 (dus 400 jaar geleden) het beroemde ge brandschilderde kerkraam van Wouter Crabeth schonk aan de St.-Janskerk in Gouda. Het raam stelt het bezoek van de Koningin van Scheba aan koning Salomo De herdenking heeft plaats in „Jeugd- haven" te Rynsburg, waar prof. dr. W Glasbergen een lezing zal houden, waar na een expositie, die betrekking heeft op het onderwerp zal worden bezocht en de opgravingswerkzaamheden van het voor malige abdycomplex zullen worden bij gewoond. Hierna wordt naar Gouda ver trokken. waar gedeputeerde mr. H. van Riel het een en ander zal vertellen over het beroemde kerkraam De 31e abdis Elburg van den Boetse laar van Langeracl „Vrou van Ryns burg Boskoop Akkersdljk endeVenne", ook wel genaamd Elburgis de Langeraer, wier zinspreuk was: „Ic betrou in Godt", werd ingekleed toen zy tien Jaar was en abdis toen zy 47 was. Tydens haar bewind heerste er een hevige hongersnood, zodat het kon ge beuren, dat op Pinkstermaandag 1557 een menigte van 6700 noodiy lenden en hongerigen zich verdrong vooi de kloos terpoort. De abdis stichtte t issen 1559 en 1561 een voornaam gastenkwni tier met bygebouwen. waarin zy oa leden van de Rynsburgse rederijkerskamer ontving. De beroemdste Geen van de abdissen was zo beroemd als Elburg van den Boetselaar van Lan- gerac. Zy dankt dit niet zo zeer aan de pennen van Junius en Foreest. aan de penselen van beroemde schilders, aan de taferelen, die de kunstige vingers van de gebroeders Crabeth op de blazen van Rynsburg maalden, als wel aan het meesterwerk, dat de Jongste Crabeth in 1561 wrochtte: het gebrandschilderde raam in de 8t -Janskerk te Gouda Nicolaas Beets wydde een gedicht aan de beroemde abdis: een lofzang op haar vele deugden. Festival van het kinderlied

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9