CADEAU LUCKY... THE REAL NTERNATIONAL CIGARETTE LUCKYIN NEDERLAND I.» r vr rv tv rv tv rv LUCKY STRIKE Communiqué over R.T.C. feestelijke verrassingen van brouwerijen DIT UNIEKE FUSIE FEESTGLAS RUSSISCHE INGENIEUR MAG IN ENGELAND BLIJVEN Oranjeboom Barbarossa „Iets doen voor de middenstand TREINREISJE IN ENGELAND WORDT WEER DUURDER Socialist Nederhorst uit felle kritiek op de Hoge Autoriteit frites saus Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 juni 1961 Vierde blad no. 30380 Rekening houden niet ivens zelfstandigheid Het gisteren na de slotvergadering van de Rondetafelconferentie tus sen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen uitgegeven slotcommuni qué luidt als volgt: „De conferentie Nederland-Suriname-De Ned. Antillen heeft kennis genomen van het verlangen van Suriname zelfstandig zijn buitenlandse betrekkingen te behartigen met inbegrip van' het zelfstandig lidmaat schap van de V.N. en andere internationale organisaties, zulks met behoud van de Koninkrijksband met Nederland en de Ned. Antillen. De conferentie, zich stellende op de grondslag van het zelfbeschikkingsrecht en constaterende dat de huidige rechts orde in het Koninkrijk op vrijwilligheid berust, is van oordeel, dat alle mede werking dient te worden gegeven ten einde tot verwezenlijking van de Suri naamse wens tot de zelfstandige be hartiging en het zelfstandig bestuur van zijn buitenlandse betrekkingen te gera ken. Aanwijzing werkgroep Gezien het voorgaande heeft de confe rentie besloten een werkgroep aan te wijzen teneinde over de diverse mo gelijkheden en de consequenties ervan een werkstuk op te stellen. Wanneer de werkzaamheden van de ze werkgroep zijn beëindigd, zal h et overleg in de conferentie zo spoedig mo gelijk worden hervat. De conferentie heeft besloten, dat de leden van de werkgroep zullen worden aangewezen door de drie delegaties. De conferentie is van oordeel dat in middels dient te worden nagegaan in hoeverre binnen het kader van het hui dige statuut de tijdens de conferentie naar voren gebrachte wensen kunnen worden gerealiseerd door te bevorderen: a. meerdere deelneming door de landen in de buitenlandse aangelegenheden van het Koninkrijk, meer speciaal in die aangelegenheden, waarbij de lan den zijn betrokken. b. het inschakelen van personen, die op voordracht der landen en in gezamen lijk overleg worden aangewezen voor werkzaamheden 1. in het ministerie van Buitenlandse Zaken van het Koninkrijk; 2. bij vertegenwoordigingen in het bui tenland en; 3. in delegaties naar internationale or ganisaties en conferenties, in meerdere mate dan thans het geval is. c. de vestiging te Parmaribo en te Wil lemstad van een afdeling van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van het Koninkrijk. Voorts zal op korte termijn worden nagegaan, in hoeverre het mogelijk is om Suriname onderscheidenlijk de Ned. Antillen te machtigen tot het zelfstandig aangaan van internationale overeen komsten welker gelding beperkt blijft tot het betrokken volksvertegenwoordi ging, terwijl de bekrachtiging aan de Kroon blijft voorbehouden. Premier Jonckheer is tevreden De heer E. Jonckheer, de minister president van de Ned. Antillen heeft op de vraag, of de R.T.C., aan zijn verwachtingen heeft voldaan, geant woord: Toen wij uit Willemstad ver trokken stelden wij ons voor, dat de Ne derlandse delegatie en de Antilliaanse kennis zouden nemen van de Surinaam se wensen, en dat men ten aanzien daarvan zou komen tot het instellen van een werkgroep. Zo is het ook ge gaan. De heer Jonckheer stelt het voorts op prijs, dat ook thans weer de bereid- Geest rechtspraak te veel veranderd? Beschermde omgeving is geen waarborg De president van het Amsterdamse gerechtshof mr. A. C. N. P. Ruys vreest dat door voorwaardelijke straf fen, voorwaardelijke invrijheidstelling en door terbeschikkingstelling van de regering, de geest van de rechtbank te veel is veranderd. „Ik vrees dat te wei nig wordt beseft, dat een belangrijk on derdeel van de taak van de rechter is om de maatschappij te beschermen: er zijn nu eenmaal een groot aantal personen, die zo gevaarlijk voor hun medemensen zijn en de maatschappij zoveel schade berokkenen, dat zij voor geruime tijd uit de maatschappij moeten worden verwijderd". Mr. Ruys maakte deze opmerking tij dens een buitengewone zitting van het Amsterdamse gerechtshof ter gelegen heid van de ingebruikneming van de nieuwe str^fzalen van gerechtshof en rechtbank. De president die de bijna 125 jarige geschiedenis van het uit 1660 dateren de Paleis van Justitie (oorspronkelijk Aalmoezeniersweeshuis) releveerde, her innerde o.m. dat de zware vonnissen die 100 en meer jaar geleden werden geveld. „Niemand zal naar die tijden terugverlangen, al zijn de problemen voor de rechter heel wat moeilijker ge worden. Stond vroeger de daad in het middelpunt van het onderzoek, thans Is het de dader, op wie in het algemeen het meeste licht valt". De terbeschikkingstelling noemde mr. Ruys een middel, dat de rechter wei nig zekerheid geeft over de duur van de verwijdering van de delinquent. „Zo als men al zo dikwijls heeft kunnen le zen, geeft goed gedrag in de bescher mende omgeving van het gesticht geen waarborg, dat de delinquent zich in de maatschappij staande kan houden", aldus mr. Ruys, die te kennen gaf dat de medici in dit opzicht blijkbaar dik wijls te optimistisch zijn tot schade van de nieuwe slachtoffers. Mr. Ruys meende, dat het departe ment van Justitie, dat zeer veel doet voor verbetering van het gevangeniswe zen, ook middelen zal moeten vinden om inplaats van vermindering der op name in de psychopateninrichtingen, het aantal plaatsen in deze gestichten uit te breiden en de dienst daarin aantrekkelijker te maken teneinde over meer en beter personeel te kunnen be schikken. „De wens dat de rechter in de vrij lating gekend wordt, zal wel niet in vervulling gaan, als men let op de ten dens dergelijke vragen bulten de rech ter om te beslissen", aldus mr. Ruys. heid is gebleken, de overzeese Rijksdelen meer in te schakelen in buitenlandse kwesties. Het is voor ons een grote rug gesteun als wij ter plaatse de beschik king kunnen krijgen over een of meer deskundigen, die de regering van de An tillen, en dus ook in Suriname, kunnen adviseren bij het nemen van een be slissing. Desgevraagd zei de heer Jonckheer, dat deze afdeling in de overzeese Rijks delen, als zij er komt, een onderdeel zal zijn van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag en met name geheel onafhankelijk zal zijn van het kabinet van de gouverneurs. Het ministerie van Buitenlandse Za ken zal de zaak nu dus bestuderen en te zijner tijd voorstellen doen. Dat in meerdere mate dan thans het geval is, op voordracht der overzeese rijksdelen personen zullen worden in- Een Russische ingenieur, die in april naar Engeland ging op kosten van de Unesco om een studie te maken van het reinigen van water, mag in Engeland blijven, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Binnen landse Zaken gisteren meegedeeld. De naam van de Rus is Oleg Lentsjewski. Hij is 46 jaar. Volgens de „Daily Express" heeft Len tsjewski premier Chroesjtsjow in een brief gevraagd, zijn vrouw en kinderen toestemming te geven, naar Londen te gaan. Advertentie geschakeld in delegaties naar interna tionale conferenties en organisaties, achtte de heer Jonckheer een flinke en praktische stap vooruit. De premier van de Ned. Antillen zeide voorts dat over het waar en wanneer van de voortzetting van het overleg, ais eenmaal de werkgroep met haar werkstuk gereed zal zijn, nog niets con creets is vastgesteld. De overzeese Rijks delen hebben aangeboden, dit verdere overleg in hun landen te doen geschie den, wellicht zal het deels gebeuren te Paramaribo, deels te Willemstad. Premier Jonckheer en minister Isa van Justitie zijn gisteren naar Willem stad vertrokken. Minister Yrausquin van Financiën, het derde Antilliaanse delegatielid, volgt over enkele dagen. Ie VERRASSING TOT 30 JUNI Haal morgen 6 pullen Oranje boom, Z.H.B. of Barbarossa bier bij Uw leverancier, U krijgt dan dit gezellige bierglas cadeaul Wilt U meer van deze mooie glazen? Bij iedere 6 pullen krijgt U er één I 2e VERRASSING i. Snijd de etiketten op Uw pullen van boverv naar j beneden middendoor, want U hebt nu reeds kans dat op de achterzijde van het etiket een lettercom binatie staat, knip die uit en spaar ze. Binnenkort leest U hoe U hiermede de 2e Fusie-verrassing kunt bemachtigen. 3e VERRASSING 00K DIE IS VOORLOPIG NOG GEHEIM LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld mee. LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle Internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...wordt in practisch alle landen ter wereld gerookt Greep der grote bedrijven is zorgwekkend Het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen heeft gisteren in Rotterdam zjjn jaarlijks congres gehouden. De voorzitter van de afdeling Rotterdam, de heer J. C. Dekker, opende het congres met een rede, waarin hij Rotterdam een dynamische stad noemde, maar tevens wees op de gevaren, die deze dynamiek voor de middenstand inhoudt. Lang niet altijd is bij de wederopbouw rekening gehouden met de belangen van de middenstand. „De invoering van de vijfdaagse werkweek, gestimuleerd door de grote industrieën, heeft grote bezwaren voor de kleine en middelgrote middenstandbedrijven". zo betoogde de heer Dekker. vraagstuk met vele aspecten. Men kan zijn winkel niet sluiten zonder de omzet in gevaar brengen. Koopgewoonten ver anderen moeilijk. Zaterdagmiddag slui ten en daarvoor een koopavond instel len is volgens spreker geen op- Kritische geluiden werden gehoord over het regeringsbeleid ten behoeve van de middenstand. De heer Rademakers merkte o.m. op dat de Nederlandse re gering de belasting niet heeft verlaagd „omdat er te veel geld is". De middenstand zo zeide hij wordt zwaar gedupeerd door het hui dige belastingbeleid en straks komt daar dan nog een 30 stijging van de hu ren bij. De kosten stijgen geregeld maar de prijzen mogen niet worden verhoogd. Men kan niet zeggen aldus de heer Rademakers dat in deze welvaarts- tijd ook voor de middenstand een tijd van welvaart gaande is. Het grootste deel van de middenstanders heeft een inkomen gelijk aan dat van een ge schoolde arbeider zonder echter diens sociale zekerheid te hebben. Aan de orde stelde spreker ook het thans actueel geworden probleem van de kinderbijslag aan zelfstandigen. Het bestaande wetsvoorstel betekent op nieuw het plaatsen van de middenstan der in een uitzonderingspositie (pas bij het derde kind wordt een uitkering ge daan). Het lange weekeinde de vijfdaagse werkweek voor winkelpersoneel is een Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom N.V. (Van onze Londense correspondent) De Britse spoorwegen worden steeds duurder. Dr. Richard Beeching, de voor malige directeur van I.C.I., die tegen een salaris van 1/4 miljoen gulden on langs benoemd werd tot voorzitter van de Britse transportcommissie, het be stuurslichaam van de genationaliseerde Britse spoorwegen, heeft dezer dagen verklaard dat de toekomst onzeker is en misschien wel slechter zou worden voordat er enige verbetering intreedt. Voor de zoveelste maal zullen de toch al zeer hoge passagiers- en vrachttarie- opnieuw moeten worden verhoogd, het publiek, speciaal voor de mil- ven Joenen forenzen, betekent dit een hard gelag. Bovendien komt de aankondi ging op een hoogst ongelukkig tijd stip, omdat in de afgelopen weken een aantal detailprijzen, o.a. van brood en tabak, is gestegen, terwijl door een nieuwe serie looneisen Engeland weer in de inflatiegreep dreigt te komen. Dr. Beeching is de man die als taak kreeg van de spoorwegen, welke sinds jaren enorme verliezen oplevert, een commercieel gezond bedrijf te maken. Hij voert thans aan, dat de spoorweg tarieven minder snel gestegen zijn dan andere prijzen, maar het gevaar dreigt thans dat men nog sterker dan thans reeds het geval is de spoorwegen de rug zal toekeren, waardoor het wegvervoer nog meer belast zal worden dan reeds het geval is. „Amerika heeft geen bezwaar" Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren meege deeld dat het geen bezwaar zou hebben tegen een oplossing van het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea die aanvaard baar is voor beide partijen. De woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, was gevraagd commen taar te geven op een verklaring van de Indonesische minister van Buitenland se Zaken, dr. Soebandrlo. Deze zou heb ben gezegd dat hij „blij was zich ervan bewust te zijn dat de V.S. geen be zwaar zouden hebben tegen de over dracht van Westelijk Nieuw-Guinea van Nederlands naar Indonesisch bestuur". White zei: „De politiek van de V.S. jegens het oplossen van het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea was er bij bel de zijden onpartijdig op aan te dringen deze aangelegenheid op vreedzame wijze op te lossen". „GERRIT DE STOTTERAAR- WEER EENS AANGEHOUDEN De Amsterdamse recherche heeft gis teravond de 41-jarige man, die be kend staat als „Gerrit de stotteraar" aangehouden bij het Centraal Station in Amsterdam. Hij heeft verschillende veroordelingen wegens insluipingen en diefstal op zijn naam staan. Enkele malen slaagde de man erin te ontsnappen uit politie-bureau's en gevangenissen. Hij was na een langdu rige gevangenisstraf sinds kort weer op vrije voeten. Bij zijn arrestatie was hU in het bezit van een tas met vier hor loges, een filmapparaat, verschillende sieraden en inbrekerswerktuigen. De re cherche stelt een onderzoek in naar de herkomst van deze goederen. lossing, waarbij hij o.m. wees op de be langstelling voor de televisie in de in de avonduren. Bovendien zal een za terdagmiddag winkelsluiting de gezellig heid uit de stadscentra wegbannen. De greep van de grote bedrijven op de middenstand is zorgwekkend. De zelfbedieningszaken zullen er komen en een grote concurentie gaan betekenen. De kapitaalsophoping komt niet de mid denstand maar de grootbedrijven ten goede. Nederland telt ongeveer 400.000 zelf standigen. Hebben deze nog een toe komst? zo vroeg hy zich af. Bij de overheid dient het besef te ontstaan dat de middenstand de volle kans moet krij gen, zo besloot de heer Rademakers. Gouverneur van de Bank van Canada wil niet aftreden De Canadese minister van Financiën, Donald Fleming, heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering bin nenkort wil trachten wetgevende maat regelen tot stand te brengen in verband met de situatie, dat de gouverneur van de Bank van Canada, James E. Coyne, geweigerd heeft af te treden. Deze me dedeling werd gedaan aan het einde van een lange verklaring van de mi nister, waarin deze de gouverneur er van beschuldigde de regering tegen te werken, die expansieve maatregelen wil de nemen om de economie van het land te stimuleren. Minister Fleming zei in het Lager huis dat de voornaamste reden, waarom de regering gouverneur Coyne had ge vraagd af te treden, was dat zij de over tuiging had dat „het aanblijven van de neer Coyne als gouverneur van de Bank van Canada de uitvoering van een veelomvattend, gezond en verantwoord economisch programma, opgesteld tot vergroting van werkgelegenheid en pro- duktie in Canada, in de weg zou staan". Minister Fleming zei dat de politiek van de regering een expansieve is, ge richt op het scheppen van meer handel, een grotere produktie en een grotere werkgelegenheid. Volgens de minister staat gouverneur Coyne een restrictieve politiek voor, beperkend zowel voor de handel als voor de produktie en voor de werkgelegenheid. Reële controle op het beheer van de vereveningskas voor schroot ontbrak In het orgaan van het verbindingsbureau der socialistische partijen van de zes E.E.G.-landen heeft drs. G. M. Nederhorst, voorzitter van de commissie voor sociale zaken van het Europese parlement, scherpe kritiek geleverd op de Hoge Autoriteit van de EGKS, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, in verband met de schrootfraudes ten nadele van de EGKS. De heer Nederhorst verwjjt de Hoge Autoriteit een aantal fundamentele vergissingen en waarschuwt tegen herhaling hiervan In EEG-verband na de instelling van een verevenings instantie voor bepaalde landbouwprodukten. Het socialistische parlementslid ver wijt de Hoge Autoriteit met name de instelling van een vereveningskas voor schroot te hebben aangemoedigd, doch het beheer daarvan te hebben overge laten aan de ijzer- cn staalindustrie, spreekt hij .droeve voorbeeld der handelwijzen van Een ongeluk met spectaculaire gevolgen gebeurde gisteren op het viaduct over de Schipholweg. Een Jaguar kwam uit de richting Den Haag en botste tegen een uit Am sterdam komende Consul. De laatst genoemde wagen bleef zwaar be schadigd op de weg staan, maar de Jaguar vloog door het hek van het viaduct en nam een duik naar de toegangsweg van de Schipholweg. Een van de inzittenden werd zwaar gewond. AANBIEDING GESCHENK JUBILERENDE A.K.U. Van onze correspondent) Op het voorplein van het A.K.U.- hoofdkantoor te Arnhem aan de Vel- perxoeg, zijn gistermiddag de vlag gen in top gegaan, ten teken van de opening van de feestelijkheden, die het A.K.U.-concern heeft georga niseerd ter gelegenheid van de vie ring van het gouden jubileum. Een dag, die in het teken van een be scheiden herdenkingmaar vooral van het aanbieden van het grote ge schenk van het personeel aan de directie: een negen vierkantenmeter groot glasmozaïek van de kunstenaar Lex Horn, dat in zachte kleuren een uitdrukking geeft van de grondstof fen van de chemische apparatuur en van de opbouw, alsmede van het doel waarvoor de mens werkt. Dit doel is uitgedrukt in de ge stalte van een vrouw met kindje, die naar een arbeidende man opzien. De heer J. C. Vergouwe, bedrijfslei der van de fabriek Tivolielaan, bood directeuren en commissarissen zijn ge lukwensen aan. Hij merkte op dat het personeel niet alleen is getroffen door de uiterlijke groei, maar zeer zeker door de innerlijke ontwikkeling, die de 50 jaren hebben gebracht. Na de aanbieding van het cadeau, onthulde hierna ir. A. J. Engel, presi dent-directeur, de bronzen plaquette, die vele jaren in een der villa's, waar de A.K.U. huisde na de oorlog, een plaats heeft gehad en die destijds bij het ko peren A.K.U.-jubileum aan dr. J. C. Hartogs is aangeboden. Dr. Hartogs was oprichter en directeur van de onder neming. De heer Engels reikte tenslotte de grote verguld-zilveren erepenning uit van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, aan de heer E. A. van de Graaf, oud-voorzitter van een van de fabriekscommissies van de AK.U. In de toneelzaal van het gebouw de „Enk", kwamen na een inleidend woord van lr. Engel, de burgemeesters aan het woord van de gemeenten Arnhem. Ede, Rhe- den en Emmen, die koninklijke onder scheidingen uitreikten ter gelegenheid van het gouden feest, aan die werk nemers, die in de gemeenten wonen, waarvan de burgemeesters het hoofd zijn. De burgemeesters reikten de on derscheidingen uit na een korte inlei dende toespraak. zakenkringen". Hij beschuldigt de Hoge Autoriteit ervan „niet de wilskracht te hebben gehad gebruik te maken van de haar bij het verdrag toegekende be voegdheden", waarvoor zij de verant woordelijkheid draagt. Voorts beschuldigt de heer Nederhorst de Hoge Autoriteit ervan geen reële con trole te hebben uitgeoefend op het ver eveningsmechanisme, al geeft hij toe dat de eigenlijke fraudeurs niet tot de Hoge Autoriteit, doch tot de industrie behoren. In dit verband wordt in het artikel nog opgemerkt, dat de belanghebben den kennelijk niet erg ontdaan zijn door de frauduleuze handelingen, die in hun organisatie zijn gepleegd en het instel len van een onderzoek naar de fraudes niet schijnen te hebben toegejuicht. De heer Nederhorst becijfert het be drag, waarvoor de vereveningskas voor in de gemeenschap ingevoerd schroot is opgelicht, op meer dan 6,8 miljoen dol lar (bijna 25 miljoen gulden), en ver klaart vervolgens, dat het door de Hoge Autoriteit ingestelde onderzoek geen licht in de werkelijke situatie heeft ge bracht, dat zij haar onderzoek heeft gestaakt zonder dat een diepgaand on derzoek in de sector van de scheepsslo- ping heeft plaatsgehad, en dat de wer kelijke fraudes groter zijn dan de offi cieel opgegeven bedragen. Advertentie zau sal< OVEREENKOMST SIERRA LEONE-PHILIPS De regering van Sierra Leone en Philips' Telecommunicatie Industrie NV voorheen N.S.F. te Hilversum hebben te Freetown een overeenkomst getekend voor een project tot modernisering van het telecommunicatiestelsel in Freetown en de provincies van Sierra Leone. De totale kosten voor de voor dit pro ject benodigde gebouwen en apparatuur zullen ongeveer 21 tot 22 miljoen gulden bedragen. Philips zal vrijwel dadelijk met de groduktie van de apparatuur beginnen, •ver anderhalf Jaar zal het eerste ge deelte afgeleverd worden. Het werk zal over vier jaar 'voltooid zijn. In de overeenkomst wordt voorts be paald dat 15 technici uit Sierra Leone voor een opleiding in de fabrieken van Philips naar ons land zullen komen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7