f l e xa Immm Kennedy zet pogingen voort 0111 de bewapeningswedloop te beëindigen Rebelse Bretonse boeren blokkeerden spoorweg ÉW Qll WEERBERICHT Samenzwering mislukt tegen Bulgaars bewind Overleg van McCloy en Zorin op maandag a.s. in W ashington Halve gebr. kip f 1.95 Sneltrein uit Parijs kon nog bijtijds worden gewaarschuwd Vier generaals „verbal men" TOP-VOORDEEL 50,- tenivs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 JUNI 1961 f No. 30380 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ofschoon de besprekingen van president Kennedy met premier Chroesjtsjow in Wenen geen aanleiding hebben gegëven tot optimisme, toch zal de president voortgaan met krachtige pogingen om een einde te maken aan de bewapeningswedloop, aldus verklaarde de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gisteren voor de Senaatscommissie voor de toewijzingen. In Washington is in officiële kringen vernomen, dat John McCloy, deskundige voor ontwapeningsvraagstukken, de Verenigde Staten zal vertegenwoordigen bij het voorbereidend overleg, dat op 19 juni in Washington zal beginnen. Van Russische zijde zal Zorin aan de besprekingen deelnemen. Tot dit overleg werd besloten tussen Gromiko en Stevenson tijdens een zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties, in april j.l. Tsarapkin wond zich op in Genève De Sowjetrussische delegatie naar de drie-mogendhedenconferentie in Genève voor een verbod tot het houden van kernproeven, heeft in de bijeenkomst van gisteren de Verenigde Staten en Engeland ervan beschuldigd de propa- gandatrom te roeren, om hun pogingen om de conferentie te saboteren te ver bergen. In een woedende rede van meer dan een uur lang zei de Russische af gevaardigde Tsarapkin. dat de gehele machinerie der Westelijke propaganda tegen de Sowjet-Unie is gemobiliseerd. Hij zwaaide met een bundel knipsels uit Westelijke kranten, die, naar hij beweerde, vol staan met door de Wes telijke gedelegeerden geinspireerde ver valsingen, waarin de Sowjet-Unie be lachelijk werd gemaakt. Het is duidelijk, aldus beweerde de Rus, dat het westen geen onderhan delingen over een verdrag inzake de kernproeven wil. Tsarapkin achtte het gedrag der gedelegeerden op de confe rentie „hoogst laakbaar". De aanvallen van het Westen op het Russische voorstel tot instelling van een uit drie leden bestaand beheersorgaan, dat met algemene stemmen de controle- organisatie zou moeten beheren, zijn volgens Tsarapkin ongegrond en maken deel uit van een bepaald plan om het sluiten van een verdrag te ontgaan. De Amerikaanse gedelegeerde Dean betoogde op zijn beurt, dat de Sowjet- Unie de tweeënhalf jaar van onderhan delingen uit het gezicht en het geheu gen wil doen verdwijnen door te trach ten ze onder te brengen in een massale agenda voor algemene en volledige ont wapening. De Sowjetrussische regering heeft zich voortdurend tegen redelijke controle verzet en alles wat zij wilde was het voortzetten van een ongecontro leerd verbod op kernproeven, aldus Dean. Kritiek van Eisenhower Onze correspondent in Washington meldt: Oud-president Eisenhower heeft zich kritisch uitgelaten over het feit, Advertentie Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN DROOG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met later enkele wolken velden. Vannacht minder koud, morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maanop: 7.30 uur; onder: 23.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.09 en 17.32 uur. Laagwater te 0.57 en 13.12 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Klein hoge-drukgebied geeft ook mor gen nog vrij zonnig en iets wermer strandweer. Matige zuidelijke wind. Overdag temperaturen omstreeks 20 graden. Temperatuur zeewater 14 gra den. Vooruitzichten: storingsfront boven de Britse eilanden blijft naar het oosten trekken, waardoor na morgen wisselval lig weer. Advertentie KOLEN OLIE C. A. VAN DORP Herensingel 7 - Tel. 20988 Profiteert nu van de voorjaarspryzen. dat Kennedy nog geen termijn heeft gesteld voor de onderhandelingen over de stopzetting der kernproeven. Te lang moet men daar volgens Eisenhower (en trouwens ook volgens diverse Democra tische critisci) niet mee doorgaan. Amerika zou volgens hen ondergrondse kernproeven moeten hervatten, indien op een bepaalde datum geen overeen stemming te Genève zou zijn bereikt. Deed men dat niet, dan konden de Rus sen door heimelijk proeven te ne men een te grote voorsprong krygen. De regering laat deze zaak nog even op haar beloop, maar üe druk op Ken nedy en de zijnen wordt groter. De voorzitter van de Amerikaanse Con grescommissie voor kernenergie, Chet Holifield, heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de VS zich er op moeten voorbereiden, de on dergrondse kernproeven te hervatten. De VS zouden echter moeten blijven deel nemen aan het overleg te Genève om te komen tot een verbod van alle proe ven met kernwapens. De afgevaardigde was van oordeel, dat de Amerikaanse regering, met het oog op wat hy de onbuigzame houding van het ongeval vertrokken. van de Russen ten aanzien van controle maatregelen noemde, haar politiek op nieuw moet bepalen. Hij drong er op aan, onverwyld een besluit inzake de ondergrondse proeven te nemen, waarby de VS het resultaat wat betreft metho den om dergelyke proeven van lichte aardbevingen te onderscheiden, ter ken nis van de Russen zouden moet brengen. Toestel Luchtmacht verongelukt Een dode en een gewonde Gistermorgen omstreeks kwart over elf is in kamp Vogelsang nabij Treiborn (Duitsland) een Piper-Super-Cup van de Kon. Luchtmacht verongelukt. De piloot de reserve-tweede luitenant W. F. Breg, afkomstig uit Beekbergen, kwam hierbij om het leven. Een tweede inzittende kapitein der infanterie H. van der Wel uit Ermelo werd gewond. Hij is opge nomen in een ziekenhuis te Sieme- rath. Het ongeval gebeurde tijdens een oefening van een der onder delen van de Kon. Landmacht, waarbij verkenningsvliegtuigen van de groep lichte vliegtuigen van de vliegbasis Ypenburg waren ingezet. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. Een commissie van onderzoek is inmid dels uit Nederland naar de plaats Advertentie i A EEN PR0DUKT VAN ^^D^mcken^ROEP Bezorgde gezichten op het Bin nenhof. Toen gistermiddag minister Luns onwel werd in de Tweede Kamerhaalde minister Cals (nog net zichtbaar achter de jongeman in het midden) onmiddellijk de echt genote van de minister tweede van rechts) van huisdie zich met een bezorgd gezicht naar de zieke be gaf. Links op de foto staatssecreta ris Van Houten. Gelukkig kon minister Luns, na I een kort verblijf in het ziekenhuis, naar huis gaan. Hij zal echter, in verband met j oververmoeidheid enige weken vol strekte rust moeten nemen. Prof. De Quay zal als minister van Buiten landse Zaken ad. int. optreden. Naar hedenmorgen werd mee gedeeld, is zijn gezonheidstoestand momenteel naar omstandigheden zeer goed. (Van onze Parijse correspondent) De rebelse boeren van Bretagne, die vorige week op een nacht zonder geweld Morlaix „veroverden" en die stad een halve dag „bezet" hielden hebben gisteren een ander middel te baat genomen om de regering in Parijs hun ontevredenheid over de lage aardappelprijzen te betuigen. Onmiddellijk nadat zij gisterochtend hun koeien nog iets vroeger dan gewoonlijk hadden gemolken, hebben ze bomen en telefoonmasten geveld en deze vervolgens dwars over de spoorwegrails gelegd. In Bulgarije zijn tenminste vier generaals van hun functie ont heven na het ontdekken van een samenzwering, welke ten doel zou hebben gehad de huidige Bulgaarse regering door een andere te ver vangen. Dit heeft gisteren het in München gevestigde anti-commu nistische radio-station „Vrij Euro pa", dat Amerikaans eigendom is, gemeld. Het nieuwe bewind, dat nog wel communistisch zou zijn geweest, had een onafhankelijker -politiek jegens het Kremlin moeten voeren. Het was voorts de bedoeling een minder strenge binnenlandse economische politiek te voeren, aldus „Vrij Euro pa", dat zegt een en ander uit ver scheidene onafhankelijke bronnen te hebben vernomen. De revolutiepoging had in maart j.l. moeten plaats vinden. Zij mislukte ech ter, doordat een der samenzweerders een dubbele rol bleek te spelen. Volgens de nog niet officieel beves tigde berichten is een aantal personen gearresteerd. De voornaamste samen zweerders zouden evenwel niet zijn aan gehouden. Zij werden van hun functies ontheven en naar afgelegen provincie- i plaatsen verbannen. Volgens Radio-„Vrij Europa" waren de J volgende Bulgaarse militaire leiders bij j de mislukte samenzwering betrokken: luitenant-generaal Georgie, bevelhebber van het Bulgaarse tweede leger; luite nant-generaal Trasnki, commandant van de hogere krijgs school; generaal- majoor Karakatsjanow, het hoofd van de gewapende macht van het ministe rie van Binnenlandse Zaken (de grens wacht en het korps voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid; gene- raal-majoor Stojanow, leider van de mi litie (politie». Radio-„Vrij Europa" meldt nog dat de namen van deze vier militaire leiders in verband zenn gebracht met die van de generaals Panow en Terpasjew, die zich grote faam verwierven als verzets strijders tegen de Duitsers. Panow en Terpasjew werden in 1957 uit het centrale comité van de Bulgaar se communistische partij gezet. Het maandelijks verschijnende partij-orgaan „Partien Zhicot" beschuldigde hen er in maart j.l. van als „raadgevers" te zijn opgetreden van een oppositiegroep in de partijgelederen. Een der grote lijnen. Parijs-Quimper, was gedurende zeven uur onberijdbaar. Ook de reiligheidssignalen langs de spoorweglijn functioneerden niet meer, maar gelukkig was de machinist vin de sneltrein uit Parijs tydig gewaarschuwd, zodat hij zyn locomotief op het tussen stationnetje van Hennebont tot stil stand kon brengen. Vandaar werden de reizigers met autobussen, vrachtauto's en taxi's - natuurlijk met een vertra ging van vele uren - verder naar hun bestemming gebracht. De vier gendarmes van het plaatsje Hennebont hadden, toen ze van die nieuwe sabotagedaad hoorden, nog de euvele moed om op eigen initiatief de voorzitter van de plaatselijke boeren bond gevangen te nemen. Maar nauwe lijks een half uur later was de voor zitter door zyn collega-landbouwers al weer bevrijd, z. nder dat de vier gen darmes een vinger hadden durven uit steken. Om twaalf uur wisten de spoorweg arbeiders de rails weer van de vele ob stakels te bevrijden en kon de normale Prins Bernhard: „Barrière Engeland - Nederland opheffen" Prins Bernhard heeft vandaag aan een lunchbijeenkomst van de Anglo-Dutch Trame Councel in 't Scheveningse Kurhaus de hoop uitgesproken dat spoedig een op lossing zal worden gevonden voor de betrekkingen tussen Engeland en Europa. „Het Verenigd Koninkrijk en Nederland hebben veel gemeen", zo zei hij, „Doch voor het ogenblik bestaat er helaas een bepaalde barrière tussen hen". Hij meende, dat de oplossing van dit vraagstuk niet alleen het belang van Neder-* land en Engeland zou moeten dienen, doch bovenal dat van Europa. De Prins zei dit in een korte toespraak waarmee hy het beschermheerschap van de Anglo-Dutch Trade Councel aanvaardde. Aan de lunch werd tevens het woord gevoerd door de Britse Lord Grootzegelbewaarder, Edward Heath (die als minister speciaal belast met Europese zaken vandaag en morgen in Den Haag besprekineen voert) en de minister van Financiën, prof. dr. J. Zyistra. Advertentie treinenloop worden hervat. De opstan dige boeren hadden zich kort te voren van hun barricades onder een luidkeelse Marseillaise teruggetrokken, nadat ze een soort vogelverschrikker, waarvan het gelaat wel enige gelijkenis vertoon- 1 de met dat van de minister-president, Michel Debré, aan een elektrische kabel hadden opgehangen. Ook in andere delen van Bretagne is het gisteren de verdere dag nogal roerig gebleven. Vele straat- en landwegen werden weer met boerenkarren, ploegen j en tractoren versperd, obstakels, die pas tegen het heilige melkuur door de boeren l zelf zouden worden opgeruimd. Op vele 1 plaatsen werden in stadjes en dorpen voorts hooivorken en sikkels, doch zon der de hamers, op trottoirs en muren geschilderd, vergezeld van leuzen, die in ongezouten termen natuurlijk recht streeks tegen de regering waren gericht. KENT U DE WAARDE VAN f 50/-? O Slot pag. 2 De politie van V alkenswaard heeft als eerste korps in Nederland de beschikking gekregen over de uniformen in nieuwe stijl. Voor het gemeentehuis stond het korps giste ren aangetreden om door de burge meester te worden geinspecteerd. (Dit blad bestaat uit 2a pagina's) Minder vertragingen O O bij Ned. Spoorwegen De vertragingen in de treinen loop worden minder. De verschil lende districten van de Ned. Spoorwegen melden hier en daar nog vertragingen,.maar deze waren meestal niet groter dan vijf minu ten. Het district Amsterdam meldt, dat vele treinen op tijd binnen liepen. Een enkele had maximaal vijf minuten vertraging. Ook in het district Breda heeft men gisteren geen grote vertragingen gehad. Het district Groningen meldde, dat de meeste treinen op tijd binnenlopen. Een enkele uitschieter had 2 tot 4 minuten vertraging. Ook in het district Hengelo liep alles normaal. Een uitzondering hierop vormde de verbinding tussen Emmen en Zwolle, waar zich nog in cidentele vertragingen voordoen. Ook in het district Maastricht bleven de ver tragingen beperkt. Op de lyn Arnhem- Utrecht ondervonden de treinen een kleine vertraging. In Utrecht waren de meeste treinen op tfjd, hetgeen door de Spoorwegen van grote betekenis voor het middennet wordt geacht. De internationale trein, de Rhein- Main Express, ondervond een vertraging van 29 minuten. Deze vertraging had de expressetrein reeds in het buitenland opgelopen. Een van de z.g. „lustreinen" vertrok te laat uit Rotterdam in verband met een defecte locomotief. Verder kreeg trein D-251 last van vaste remmen in Dordrecht, waardoor andere treinen, die er achter zaten vertragingen opliepen van rond 17 minuten. „De verbindingen van het Westen naar het Oosten en Noorden lopen goed. aldus de Ned. Spoorwegen. U weet precies wat er voor dat bedrag te koop is. Al licht... Maar De Faam ver rast u. Een prettige verrassing: voor f50,- koopt u een vlotte regenjas. Ongelofelijk. Maar dan ook 'n aanbieding die alleen deze week geldig is. VAN-DE-WEEK REGENJAS HOOGSTRAAT 1-2 LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van 17 Juni) 1861: De gewone verkiezing der leden van den gemeenteraad, die met den eersten Dinsdag van de maand Sept. e k. moeten altreden, zal plaats hebben Dinsdag den 15 Julij a s De al- I tredenden zijn de H H .1/ J. c Bucaille. Mr. H. Cock. PLC J Driessen, M A. Kluit. B F i Krantz, A. Librecht Lezwtjn. s i J. Ie Poole en H. P. c. Stol/els. t

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1