Natuurlijk biologisch evenwicht in moderne samenleving onmogelijl 1 Opwinding in Lagerhuis over aansluiting E.E.G. Vader op een voetstuk Voedselvoorziening is gevecht met de rug tegen de muur Zelfs onverstoorbare Macmillan verloor zijn zelfbeheersing INDIAANSE OPPERHOOFDEN CONFEREREN IN CHICAGO DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 juni 1961 Zevende blad no. 30380 Geen angst voor bestrijdingsmiddelen (III) (Van onze reportageredacteur) Het zal misschien nog wel even duren voor de Memorie van Antwoord van de regering op het door de Tweede Kamer uitgebracht voorlopig verslag op het ontwerp-bestrijdingsmiddelen vèrschijnt. Dat komt. omdat vele geachte afgevaardigden zich bij de beoordeling van de voorgestelde bepalingen niet hebben beperkt tot de technische en organisatorische aspecten van een regeling, welke zich ten doel stelt de veiligheid van alle betrokkenen zoveel mogelijk te waarborgen, maar van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt een veel breder vraagstuk aan de orde te stellen. Deze Kamerleden vragen zich af of het niet de voorkeur verdient de biologische ontwikkeling niet langs chemische, maar langs natuur lijke weg in de gewenste richting te laten gaan. Zij vrezen een een zijdige verstoring van wat men wel ,,het biologisch evenwicht" noemt: het vermogen van de natuur om zichzelf in stand te houden door een reeks van elkaar corrigerende activiteiten. het genoeg heeft en niet ten bate van de mens dat proces voortzet. Het niet kunnen tegengaan van een schimmel ziekte betekende een eeuw geleden voor Ierland het totale verlies van de aard appeloogst en daarmee hongersnood, armoede en emigratie, drie verschijnse len welke het gezicht van Ierland tot op heden hebben getekend. Verstoring van het evenwicht Het kamerlid mr M. van der Goes van Naters. een voorman op het gebied van de natuurbescherming, heeft deze opmerkingen zelfs tot een afzonderlijke nota uitgebreid, waarin hij ook de ge varen van de lucht- en waterverontrei niging, veroorzaakt door het toenemend gebruik van allerhande chemische pre paraten. aan de orde stelt Dat „biologische evenwicht" is echter voor de wetenschappelijke ambtenaren van de Plantenziektenkundige Dienst beslist een heilig en onaantastbaar be grip, geen doel dat op zichzelf het na streven waard is. Een van de deskun- dien die met het onderzoek naar de bestrijdingsmiddelen belast zijn, dr. K. H. Hartsuijker, stelde het probleem heel nuchter toen hij oDmerkte, dat vanaf het ogenblik dat de mens de v/ereld te zijnen behoeve ging exploiteren dat biologisch evenwicht reeds verstoord werd. Dat gebeurde toen hij de eerste granen ging verbouwen, het eerste hert schoot, besloot varkens in een hok sa men te brengen of de eerste vruchten van de bomen plukte: allemaal hande- linen welke het „biologisch evenwicht" verstoorden. Het enige wat men daaruit kan con cluderen is, dat er in de natuur niet van een statisch, maar ten hoogste van een dynamisch evenwicht sprake is. Wanneer, zoals een paar jaar geleden het geval was, de konijnenstand door myxomathose vrijwel wordt uitgeroeid, is dat ook voor de vossen een bijzonder nare zaak. De flora vaart er echter wel by En wanneer men zo'n voorstander Is van dit natuurlijke herstel van het biologisch evenwicht, zal men de mens zelf daarvan moeilijk kunnen uitzonde ren. Dan zal men ook de uiterste con sequentie daarvan moeten aanvaarden. Dat wil zeggen: „Bij gebrek aan voed sel sterven! Kwetsbare samenleving Uiteraard kunnen bepaalde schadelij ke ontwikkelingen wel door de natuur zelf tot staan worden gebracht. De biologen weten heel goed dat bijv. de bladluizenplaag op de aardappelen- en bietenvelden door lieveheerbeestjes en door zweefvliegen wordt bestreden. De aardappel is tijdens dat proces zo niet bezweken dan toch ernstig met virus besmet, nog afgezien van het feit dat het Lieveheersbeestje bladluis vreet tot Nieuwe uitgaven Strijd om Rome, door F. Dahn. Verhalen, door J. van Maurlk. De klokkenluider van de Notre Dame, door Victor Hugo. An Irlshmanrs difficulties with the Dutch language, door Cueyna-Gael. lie druk. Pockets. Ultg.: V. A. Kramers, den Haag. Belastingtarieven (1961). Ultg.: L. J. Veen, Amsterdam, Hoe moet lk corrigeren? Een handlei ding voor z.g. „produktleve correctie" t.b.v. allen die geschreven Nederlands moeten verbeteren en beoordelen, door Drs. W. Dlemer. Ultg.: NV. „Stabo", Groningen. Olie op de golven, door W. van Mancius. Ultg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. Diamanten In Mato Grosso, door A. Sperry. Black, de zwarte hengst en Satan en De zoon van Black, de zwarte hengst, door W. Farley. Een vakantie vol avontuur, door I. Laar- mann. Pockets. Ultg.: H. ten Brink N.V., Amsterdam/Meppel. Argonautlsch avontuur. De legenda rische tocht van Jason en zijn helden na gereisd door negen padvinders en na verteld door één van hen, genoemd Or pheus. Ultg.: H. ten Brink N.V., Amster- dam/Meppel. Tweemaal vermoord, door M. Lebrun. Zijn laatste gehot, door José Giovanni en Bodega Rapsodie, door J. C. Falke. Ultg.: Nljgh en van Dltmar, Den Haag/ Rotterdam. De carrousel, door Th. de Bom. Ik, Henri Lagasse, door J. H. Eekhout. Ultg.: J. H. Kok, Kampen. liet ontslag, door J. Thorwald. Ultg.: De Fontein, Utrecht. Vormingswerk voor de bedrllfsjeugd, door ds. J. Flret. Ultg.: J. H. Kok, Kam pen. Opmars der continenten, deel II. uitg. Van Gorcum en Comp. N.V., Assen Het aantrekkelijke van dit boek is er werd ook reeds bij de aankondiging van het eerste deel op gewezen dat geschiedenis en aard rijkskunde, zoals die dagelijks in de cou ranten aan de lezers geresenteerd wor den, hier op een originele wijze tot een boeiend geheel zijn verwerkt. Nu eens geen starre indeling in landen, maar een mengeling van nieuwsberichten, re portages, vertellingen, tekeningen en fo to's. De conclusie ligt dus voor de hand: wie op een luchtige en prettige wijze voorgelicht wil worden, neme dit boek ter hand. In dit tweede deel zijn Afrika, Zuid- en Midden-Amerlka, Australië en de Zuidzee alsmede Europa behandeld. De tekst is van dr. Heinrich Pieticha, Hugo Kocher, Herbert Ruland en dr. Heinrich Schiffers. Vooral voor de opgroeiende jeugd kan men zich geen betere inleiding denken voor het met verstand lezen van de dagelijkse nieuws berichten: een vlotte tekst en een door Van Gorsum uitstekend verzorgde uit gave. Tegen degenen die verontrust zijn over sommige, overigens niet altijd be wezen nadelige nevenverschijnselen van het gebruik van chemische preparaten zegt dr. Hartsuijker: „We vechten met de rug tegen de muur en we hebben nog geen betere wapens!". Zonder de middelen waarover we wel de beschik king hebben en dat geldt evenzeer voor tal van farmaceutische produk- ten zou het niet mogelijk zijn ge weest dat de Nederlandse bevolking in een eeuw tijd van 2 Yi miljoen tot bijna 12 miljoen toenam. Wanneer men be weert dat onze land- en tuinbouw door al die meststoffen en bestrijdingsmidde len een zeer kunstmatige aangelegenheid is geworden, dan vergeet men dat onze hele moderne samenleving door middel van vérgaande ingrepen op allerlei ge bied in stand wordt gehouden en daar mee ongetwijfeld ook op allerlei andere punten bijzonder kwetsbaar is gewor den. Zo goed als het waar is, dat er voor de bevolking van het Westland geen bestaan meer mogelijk zou zijn zonder de chloorpicrine waardoor de tomaten in hun kassen kunnen gedijen, zo goed zouden onze grote steden bij een stag natie in het vervoer door gebrek aan voedsel uitsterven. Dat is een griezelig idee dat we overigens in de honger winter werkelijkheid hebben zien wor den! maar het is in feite geen ander verschijnsel dan het bestaan van enor me graanoverschotten in Amerika en tezelfdertijd schrikbarende hongersnood in Kongo. Uitputting van de grond Andere argumenten welke vaak ln stelling worden gebracht tegen het overmatig gebruik van chemische pre paraten betreffen het gevaar van uit putting van de grond en van het toe nemen van de weerstand van de te be strijden insekten naarmate men meer en langer van bepaalde bestrijdingsmid delen gebruik maakt. Nederland houdt echter niet voor niets in Wageningen dure instituten ln stand welker taak het is oplossingen te zoeken voor dat soort problemen! De uitputting van de grond bijv. is nog lang niet aan de orde. Integendeel: de opbrengsten per hectare worden nog steeds hoger, de variëteiten steeds be ter. Dat is niet alleen een kwestie van de toepassing van allerlei soorten kunst mest en insecticiden, van preparaten tegen schimmels en ziektekiemen, maar ook van een door de mechanisatie doel treffender bewerking van de grond, van een regelmatige ontwatering en van de toepassing van goede vruchtwisseling. Dr. Hartsuijker is ervan overtuigd, dat als de boeren ln het algemeen genomen nog beter de adviezen van Wageningen opvolgden ,we met de agrarische pro- duktie nog een hele poos vooruit zou den kunnen. En wat voor Nederland geldt, is in veel sterker mate op landen als bijvoorbeeld Italië en Spanje van toepassing. Want men heeft hier met een internationaal landbouw- en voed- selvoorzieningsvraagstuk te maken. Gezond verstand beste raadsman Wat nu het gevaar van de toxiciteit, van de bestrijdingsmiddelen betreft: dr. Hartsuijker herhaalt zijn reeds in het eerste artikel weergegeven mening, dat niemand die de gebruiksaanwijzingen opvolgt en een normale voedingshygiëne betracht enig gevaar behoeft te vrezen. Gezond verstand is ln dit geval de beste raadsman. Overigens streven de fabrikanten er intensief naar minder giftige prepa raten op de markt te brengen. In het byzonder richten zij zich op het vinden van meer selectieve verbindingen, welke bijv. wel dodelijk zijn voor koudbloe- digen, maar niet voor warmbloedigen. Deze selectiviteit gaat echter meestal ten koste van de werkzaamheid. En de genen die de research naar en de ver vaardiging van dergelijke selectieve mid delen aanmoedigen dienen wel te be denken, dat hun verlangen naar een geringe giftigheid als regel niet te rij men valt met een andere wens, name lijk van een zo kort mogelijk lijden van het te verdelgen dier. Het streven van de industrie naar minder giftige middelen heeft trouwens mede commerciële redenen. Een produkt met een etiket waarop geen doodskop of Andreaskruis prijkt wordt gemakke lijker verkocht, met name in kringen van volkstuinders. Enkele fabrikanten hebben dan ook een complete serie on- gevarlijke bestrijdingsmiddelen voor amateur- en volkstuinders op de markt gebracht. Belangrijk is echter, dat vjj moeten leren leven met de vindingen van de chemie, zo goed als we dat met zoveel andere wetenschappelijke en techni sche verworvenheden van deze eeuw moeten doen. De landbouw gehoorzaamt in dat opzicht aan precies dezelfde wet ten als welke andere sector van onze samenleving ook. Tsjombe in Kongo's centrale regering? Van bevoegde zijde te Leopoldstad Is vernomen, dat aan de regeringsleider van Katanga, Tsjombe, een portefeuille zal worden aangeboden in de centrale regering van Kongo. Dit werd gezegd na de terugkeer van de Kongolese staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Kasongo, uit Genève en Brussel waar hij met Katangese vertegenwoordigers heeft gesproken. Bij deze besprekingen, waarvan de re sultaten thans te Leopoldstad en te Eli- sabethstad worden bestudeerd, is het vooral gegaan om het lot van Tsjombe, die thans gedwongen in een militair kamp bij Leopoldstad verblijft. De V.N. keren zaterdag terug in Ma- tadi. Tussen de internationale en Kon golese autoriteiten is een akkoord tot stand gekomen op grond waarvan bur gerlijk en militair personeel van de V.N. zich weer installeert in de gTote Kongo lese haven vanwaar Soedanese V.N.-mi litairen 8 maart ji. werden verdreven na incidenten met Kongolese soldaten. In Matadi zullen honderd Nigerianen worden gevestigd, die politiediensten zul len verrichten en in principe geen wa pens zullen dragen, benevens een een heid die toezicht zal houden op bepaalde verplaatsingen op de weg, en een Ca nadese eenheid voor de verbindingen. SOEKARNO TE PEKING: „ALLEMAAL ONZIN" President Soekarno van Indonesië heeft verklaard, dat het „onzin" is, Rus land en communistisch China te be schuldigen van imperialistische politiek. Hjj sprak op een bijeenkomst van hon derdduizend mensen in het voetbalsta dion van Peking. Hij zei dat enkele mensen hem op zijn jongste wereldreis hadden gevraagd, waarom Indonesië bevriend is met de Sowjet-Unie, dat naar bun zegggen, een politiek van „rood imperialisme" zou voeren. President Soekarno noemde dit „onzin", omdat China en de Sowjet- Unie blijk hadden gegeven van hun vriendschap door Indonesië sterk en eensgezind te helpen maken. „Imperia listische landen proberen daarentegen Indonesië en andere landen verdeeld en zwak te houden. De revolutie van Indonesië zal voort duren tot West-Irian bevryd is", zei hy. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE „Uitverkoop van liet Gemenebest" riep Shinwell (Labour) Men fluistert dat Vaderdag een uitvinding is van Amerikaans© winkeliers. Maar is dat belangrijk? Het is een goede uitvinding: Vader verdient dat hij zo ééns in het jaar op eeü voetstuk gezet wordt! Hij is de koning die dag! Uitslapen tot tien uur? Hij mag! Ontbijt op bed? Hij krijgt het! Diner met forel, en griesmeel pudding toe? Wel vreemd, maar hij vindt het geweldig, dus het komt op tafel Cadeautje? Dat hoeft niet kostbaar te zijn. Die zorgeloze dag is al véél waard. Sigaretten zijn natuurlijk altijd welkom. Vooral Gladstone, want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenkt. XING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM (Van onze Londense correspondent) Dinsdag heeft de kwestie van even tuele Britse aansluiting bij de Euro- markt de gemoederen in liet Lagerhuis ln vuur en vlam gezet. Het kwam hier bij tot een woedende botsing tussen premier MacMillan en de Labour-ve- teraan Emanuel Shinwell, die zich op wierp als kampioen voor het Gemene best. De 76-jarige, maar nog uiterst vi tale oud-minister Shinwell. die, sinds hij naar „de achterbanken" verhuisd is. weer de rol van enfant terrible uit zijn jon gere jaren op zich heeft genomen, richt te een beschuldigende vinger op Mac Millan en zei dat de premier, wat Jennie Lee. Aneurin Bevans weduwe, opmerkte dat zij de indruk had. dat de regering aan het einde van de volgen de maand het Lagerhuis ervan op de hoogte zal stellen, dat het besluit geno men is on zich bij de Europese Ge meenschap aan te sluiten, sprong Mac Millan op en barstte bijna in lachen uit. Hij betoogde uit alle macht, dat er geen sprake is van het plaatsen van een handtekening op de stippellijn. Hij wierp Jennie Lee tegemoet, dat zij, wan neer zij dat geloofde, in staat was alles te geloven. Deze opmerking van MacMillan was het. die zijn eigen partijgenoten wat soelaas bracht. Desondanks overheerstte de stemming, dat de regering het Brit se volk over de Euromarkt in onwetend heid houdt. Maar niet vergeten mag worden, dat de regering haar onder handelingspositie zou verzwakken door teveel te onthullen. Bovendien hangt alles thans af van het gedetailleerde 21K.rat« Ue Prem;er/ overleg met het Gemenebest. MacMil- de Euromarkt betreft, reeds zijn besluit lan zei in een formele verklaring, dat heeft genomen. Shinwell riep toen thea traal uit, dat hij ertegen opkwam, dat MacMillan of iemand anders zou over gaan tot „de uitverkoop van het Geme nebest". Toen gebeurde er Iets. dat zelden of nooit gebeurt: de om zijn onverstoor baarheid beroemde MacMillan verloor zijn kalmte! Met een rood aangelopen gezicht antwoordde hy, dat by Shinwells beschuldiging afwees. Met woedende stem zei MacMllland, dat hy het recht heeft zich tegen Shinwells aantijging te verzetten, omdat z.yn eigen verleden beter is dan dat van Shinwell. Toen keerde Macmillans beheersing terug. Te midden van uitroepen cn gelach zei hij sarcastisch, dat Shinwell op zijn oude dag zeer patriottisch geworden is „Dit Is niet altyd zo geweest", zei Mac Millan, onder hilariteit op de Toryban- ken. Onder de conservatieven heerst ech ter dezelfde ongerustheid als die waar aan Shinwell. de oude politieke rot, uiting had gegeven. MacMillan deed zyn uiterste best om het politieke ge vaar, dat er voor hem dreigt, te be zweren. Toen de Labourafgevaardigde een formele verklaring, dat de regering hierover nog geen beslissing had genomen. Over twee weken zullen Duncan Sandys en twee andere vooraan staande leden van de regering op reis gaan voor voorlopige consultatie met het Gemenebest. MacMillan voelt in dit sta dium weinig voor een Gemenebest-top conferentie. zoals de Canadese premier Diefenbaker deze wil. Maar hy achtte deze niet uitgesloten. Overigens komen binnenkort de ministers van Finan ciën van het Gemenebest byeen, in verband met de byeenkomst van de internationale bank. Gisteren kwam de plenaire zitting van de RTC met de West bijeen. De delegatieleiders, die de laatste hand aan het slotcommuniqué leg den. in kennelijke zeer tevreden stemming bijeen. Van links naar j gehouden rechts de premier van Suriname, mr. toestemming van de Zweedse Koning n- i t \r I Gustaaf Adolf en na verkregen toestem- tLmanuels. de Nederlandse vice-1 mlng premierdrs. Korthals en de Antil liaanse premier, de heer Jonckheer. JAARVERGADERING MIJ. VOOR NIJVERHEID „Industrieel klimaat" In de Deventer schouwburg heeft de Ned. My. voor Nyverheid en Handel igiisteren haar 178ste algemene verga dering gehouden. Onderwerp van be spreking was de ontwikkeling van het industriële klimaat in Nederland. Het hoofdbestuur van de maatschap- py heeft hierby het volgende overwo gen: Nederland is reeds een geïndus trialiseerd land. Allerwegen wordt be seft dat industrialisatie voor ons land met zijn bijzonder dichte en nog steeds sterk toenemende bevolking levensvoor waarde is. Voor industrialisatie is een bepaald klimaat, een bepaalde mentali teit nodig. Dat „industriële klimaat" is ontegenzeglijk reeds aanwezig, zowel by de overheid als by de industrie en bij de bevolking. Het hoofdbestuur is er echter van overtuigd, dat nog tal van maatregelen kunnen worden genomen om dit klimaat te verbeteren en verder te ontwikkelen. Aan de problematiek van het onderwerp heeft het hoofdbe stuurslid drs. A. C. J. Rottier, hoofd directeur van de staatsmynen in Lim burg, vooraf een beschouwing gewyd, die in druk is verschenen. Deze be schouwing vormde de inleiding, waarop de sprekers hun toelichting afstemden. Kostbaar Zweeds kroonjuweel in ons land Gistermiddag is een der kostbaarste Zweedse kroonjuwelen, de ln 1751 ver vaardigde zilveren kroon van Koningin Louisa Ulrica, van Stockholm per vlieg tuig overgebracht naar ons land. Het kostbare juweel heeft de Zweedse hoofd stad nog nooit eerder verlaten. Zelfs was de kroon zelden eerder uit de kluis geweest, zy Is ln de afgelopen eeuw slechts gedurende enkele dagen voor het Zweedse publiek ten toon gesteld. De Kroon zal te zien zyn op de zo- mertentoonstelling In het Amsterdamse Rijksmuseum „Zwedens gouden eeuw", die van 17 juni tot 17 september a.s. worden. Met byzondere van de Zweedse ministerraad zyn de organisatoren van deze expositie er in geslaagd het voorwerp naar ons land te krygen. Gisterochtend vroeg was de kroon ln Stockholm onder toezicht van acht hoog waardigheidsbekleders van het Hof en van verschillende ministers uit de kluis gehaald waarna een akte werd opge maakt van de toestand waarin de kroon zich op dat moment bevond. De direc teur-generaal van het „National mu seum" te Stockholm prof. dr. Carl Nor- denfalk, die persoonlek belast was met het vervoer naar Nederland, vertrok om half een gistermiddag met een SAS- Caravelle, waarin hy tegen vyf uur ar riveerde. Tegeiyk met hem stapte een steward van de Scandinavische lucht- vaartmaatschappy, die het kistje met het kostbare kleinood droeg, uit het vliegtuig. Onmiddeliyk daarna verdween dit kistje ln een gereedstaande auto. die onder politleescorte naar het Ryksmu- seum vertrok. De kroon was gedurende de reis van Zweden naar Amsterdam verzekerd voor anderhalf miljoen gul den. zy is bezet met 695 diamanten en- is sinds de vervaardiging onveran derd gebleven. De laatste maal is de kroon gedragen door Koningin Sophia Magdalena in 1771. Vermiste employé neemt ontslag Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat De belangrijkste vergadering van indiaanse opperhoofden sedert de oorlogen tussen de roodhuiden en de bleek gezichten is gisteren in de Uni versiteit van Chicago gehouden. Af gevaardigden van bijna alle ver maarde stammen, zoals de Sioux, de Navajo's en de Zwartvoet-Indianen, hebben er de vredespijp gerookt. Na een week van besprekingen zullen zy een „politieke verklaring" opstellen die aan president Kennedy zal worden aangeboden. In deze verklaring worden al hun grieven opgesomd en wordt de regering verzocht maatregelenl te nemen. De Indianen beklagen zich erover dat de Amerikaanse regering tracht hun ontwikkeling tegen te gaan en hen aan moedigt in reservaten te wonen, die geen deel hebben aan de vooruitgang. Ook zyn zy ontevreden over het on- derwys dat zy ontvangen en over de werkzaamheid van de sociale diensten. Verder hebben zy er bezwaar tegen als tweederangs burgers te worden be schouwd. Dit is de eerste conferentie van in dianen zonder oppertoezicht van blan ken. In de Verenigde Staten wonen 350.000 volbloed indianen. Als men de personen van gem' engd bloed meetelt, zyn er on geveer 800.000. Advertentie 4 O Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 ESPERANTO BIJ HET ONDERWIJS In het leerjaar 1959/1960 werd op de kweekscholen in Frankrijk les in Espe ranto gegeven. Ruim 200 toekomstige leerkrachten namen aan deze cursussen deel. In Nleuw-Zeeland ls de invoering van Esperanto by het onderwys mogeiyk ge maakt. In Joego-Slavlë wordt op 127 scholen aan 40.000 kinderen Esperanto onderwe zen. In Polen geven 360 onderwyzers in 50 scholen les in Esperanto In het schooljaar 1950 1951 werd het Esperanto onderwezen ln 114 scholen in 15 landen. In het schooljaar 1955—1956 ln 142 scholen in 22 landen en ln het schooljaar 1959 '1960 ln 341 scholen ln 26 landen. Het totale aantal leerlingen ln dit schooljaar bedroeg 13.009 bekendgemaakt dat een personeelslid was gemeld. Hy keerde vrywillig naar van het bureau voor Nationale Veilig- Washington terug, toen enkele colleea's hpui n m nArcnnnlnlrA vaHanon nnf,!,... Kam v.j I -1 held om persoonlyke redenen ontslag 'hem hadden ontdekt op de renbaan van heeft genomen by dit bureau. Delaware Park. In het bulletin betref- Deze man, William Hyter Covington, fende vermisten was Covington door de 28 jaar, werd op een renbaan ontdekt staatspolitie van Maryland beschreven nadat hy een week eerder als vermist als iemand die veei op paarden gokte

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19