SOVJET-UNIE DREIGT VAZAL VAN BETEKENIS TE VERLIEZEN OPEL KAPITAN 1961 n.v.HET mQtQrhuis Gevolmachtigde van Krupp sprak met Poolse premier en president Albanië koos Pekings zijde in ideologisch conflict BLOEDWRAAK-TRAGEDIE IN ISRAËLISCHE WOESTIJN Duitsers loeren niet op ons gas Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 juni 1961 Zesde blad no. 30380 Pools-Westduitse betrekkingen Geheimzinnig gesprek achter gesloten deurenop jaarbeurs in Poznan (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn is enige opwinding ont staan over de Pools-Duitse betrek kingen. Op de jaarbeurs in Poznan heeft de gevolmachtigde van Krupp, Berthold Beitz, namelijk een opvallend geheimzinnig ge sprek gevoerd met de Poolse pre mier Cyrankiewics en partijleider Gomoelka. Het bezoek van beide Poolse leiders aan de Duitse stand duurde door het gesprek met Beitz twintig minuten langer dan was voorzien. Geruchten dat politieke problemen aan de orde waren, werden vooral ge stimuleerd door het merkwaardige ge drag van de vertegenwoordiger van de Bondsregering op de jaarbeurs, Schulz- Finke. Deze hield namelijk de deur, waarachter Beitz met de Polen sprak, angstvallig dicht en suggereerde aan nieuwsgierige journalisten dat de ge heimzinnige besprekingen niets met de jaarbeurs of de handel te doen hadden. Dat laatste nu werd wel met stellig heid beweerd door Adenauers perschef, Von Eckaradt, die categorisch verklaar de dat alle geruchten over eventuele politieke besprekingen van Beitz namens de Bondsregering uit de lucht gegrepen waren. Maar door Von Eckard laat men zich in Bonn niet zo gauw van de wijs brengen. In december 1960 en in ja nuari van dit jaar ging Beitz ook met medeweten en in opdracht van Ade nauer met de Polen praten over een verbetering van de Pools-WestduitseWW betrekkingen. Ook toen ontkende Von Eckardt alles, te goeder trouw overigens, want later bleek dat Adenauer hem over de zaak niet had ingelicht. De reden dat Beitz in dit spel een rol speelt is, dat Beitz als Duits mi litair in de oorlog in Polen is geweest Nederlandse vrouw 5 dagen in bergspleet Volgens de verklaringen van de 35-jarige Alida Koning uit Egmond aan Zee heeft zij vijf dagen gevan gen gezeten in een nauwe berg spleet op de "Hohe Göll" te Berch- tcsgaden. Twee Westduitse sol daten hoorden haar hulpkreten en wisten haar te bevrijden. De Westduitse politie heeft ech ter redenen aan te nemen, aan haar uitlatingen te twijfelen. Zij acht het onwaarschijnlijk, dat zij vijf dagen in zulk een benarde positie heeft kunnen doorbrengen. Alida Koning zou tijdens haar tocht zijn uitgegleden en in de rotsspleet ge vallen zijn, waar zij volkomen van de buitenwereld afgesloten was, niet bij machte om de steile sneeuwvlakte te be stijgen. Doordat zij haar pakje boter hammen, appelen en reepjes chocolade verloren had. begon al spoedig de hon ger te knagen. Vijf dagen heeft zij toen om hulp geroepen. De koude liet zich ook in hevige mate gevoelen. De soldaten zagen haar honderd me ter beneden zich. Met behulp van een touw wisten zij daarop de vrouw te red den. Het gruwelijke avontuur bleek' zij goed doorstaan te hebben. Een dokter behoef de er zelfs niet aan te pas te komen en zich daar op een bijzonder sympathie ke wijze voor de Poolse belangen heeft ingezet. Achter dit alles staat nog de kwestie van het afsluiten van een han delsverdrag tussen Bonn en Warschau op langere termijn, 'iets dat vooral de Polen graag willen. Totnutoe waren dergelijke overeen komsten steeds slechts geldig voor één jaar. In Bonn, waar men bezig is alle handelsverdragen met Oosteuropese sta ten onder de loep te nemen, denkt men ook over de mogelijkheid in een kortlopend verdrag clausules op te ne men, die op sommige punten verlengin gen mogelijk maken. De Poolse wen sen om meer aan West-Duitsland te mogen leveren, geeft men overigens wei nig kansen. Treffend is tenslotte dat de delegatie die naar Polen gaat om over deze zaak te spreken, zal worden geleid door de beroemde diplomaat Allardt. Totnutoe werden dergelijke delegaties altijd ge leid door dr. Otto Stalmann, tegen wie van Nederlandse zijde beschuldigingen wegens omkoperij werden ingebracht. Stalmann was van het ministerie van Voedselvoorziening en het ministerie van Buitenlandse Zaken zag elk jaar met lede ogen dat zij buiten de contacten met Polen werd gehouden. Zoals be kend heeft Polen geen diplomatieke be trekkingen met West-Duitsland. De beschuldigingen tegen Stalmann, die overigens al als niet houdbaar ge kenschetst zijn, zijn nu door Buiten landse Zaken aangegrepen om een vin ger in de pap te krijgen. Een omzich tig spelletje. Zeker is echter dat in de Fools-Westduitse betrekkingen een ze kere muziek te beluisteren valt. Advertentie COMFORT PRESTATIE PRESENTATIE Dat zijn nog maar enige der vele kenmerken van deze ruime 6 persoons automobiel. Behalve voortreffelijk rijgenot biedt deze wagen van klassieke allure de hoogste veiligheid. Bovendien een groot aantal extra's die U tot nu toe alleen in de superklasse aantrof. Leverbaar in standaard en luxe uitvoering. Desgewenst met de alom bekende Hydramatic automatische transmissie. Nu schakelen overbodig. De luxe uitvoering ook lever baar met vouwdak of overdrive. Zoveel redenen meer dus om kennis te maken met dit uitzonderlijk product in deze prijsklasse. Overtuig U door een proefrit. Wij staan voor U klaar. STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN - TEL. 01710-24741 MEISJE BIJ NEERLATEN VAN BRUG GEDOOD (Van onze correspondent) Bjj de tweede (secundaire) brug bij de Oostersluis te Groningen is de 8-jarige Jeannette Nieborg uit Gro ningen tijdens het neerlaten van de brug met het hoofd bekneld geraakt tussen een stenen muurtje en de ijzeren brugleuning. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het op weg naar het Aca demisch ziekenhuis overleed. Nadat de brug voor het scheepvaart verkeer omhoog was gegaan, was het meisje met enige andere kinderen over de afgesloten hekken geklommen. Dit gebeurt regelmatig en de sluisknecht kan van zijn plaats af onmogelijk de kinderen in het oog houden. Toen hij gistermiddag dan ook de brug liet dalen, moest hij uit de reacties van het pu bliek opmaken, dat zich iets ernstigs had voorgedaan. Onmiddellijk haalde hij de brug weer over enige afstand op, maar helaas was het te laat. Het meisje lag met bloedende hoofdwonden op de grond. De GGD bracht het jonge slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis; bij aankomst bleken echter de levens geesten geweken. De kans bestaat, dat de Sowjet-Unie een van zijn belangrijkste vazalstaten zal verliezen. Het betreft Albanië, een van de kleinste, maar strategisch belangrijkste leden van het communistische rijk. Volgens in Genève ontvangen berichten uit diplomatieke bron wor den de Russen langzamerhand uit Albanië geweerd, na een lange en felle strijd tussen het Kremlin en de Albanees Enver Hoxha, een aanhanger van het stalinistische systeem. In dezelfde berichten Is sprake van een overneming van het „bewind" der Russen door communistisch-China, dat tuk is op een bolwerk in Europa. Zuidelijk Flevoland in 1968 gereed In de Eerste Kamer heeft minister Korthals zijn beleid met betrekking tot het Zuiderzeefonds verdedigd. HÜ zei o.a., dat hij thans het ad vies heeft ontvangen, waarop een uit gifteplan voor Oostelijk Flevoland kan worden gebaseerd. Dit plan zal waar schijnlijk dit najaar aan de Staten-Ge- neraal worden voorgelegd. Ondertussen wordt de mogelijkheid overwogen om 25 bedrijven van 30 tot 45 ha. nog dit najaar uit te geven. Met uitzondering van prof. Ma zure (P.v.d.A.) hadden alle sprekers geen be zwaar tegen het voornemen der rege ring de uitgifte van staatslandbouw- gronden in pacht, erfpacht of verkoop te doen geschieden. Tegenover prof. Mazure ontkende de minister, dat bij de verdere inpoldering te weinig rekening zou zijn gehouden met andere dan agrarische belangen. De keus is op Zuidelijk Flevoland bepaald, omdat dit van het grootste belang wordt geacht voor de verkeersontwikkeling en ook voor het verkrijgen van woonruimte, waarmee de belangen van het Gooi wor den gediend. Ook om er industriële vesti gingen te kunnen doen ontstaan. Zuidelijk Flevoland zal in 1968 gereed zijn. De dijk LelystadEnkhuizen hoopt de minister in 1969 klaar te hebben. Het streven is er op gericht het stads plan voor Lelystad in vijf jaar klaar te hebben. Van deze termijn is ongeveer de helft nu voorbij. De minister zei be reid te zijn te bevorderen, dat de ter mijn zo mogelijk wordt verkort. Bespreking over „overdracht" van de zeven Venezolanen Dr. H. N. Boon, de Nederlandse am bassadeur in Venezuela, is gisteren per vliegtuig naar Curacao vertrokken, waar hij met vice-premier C. D. Kroon zal spreken over de overdracht van de ze ven Venezolaanse militaire gevangenen. In de omgeving van het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt opgemerkt, dat van Venezolaanse zijde steeds is gesproken van overdracht en niet van uitlevering. Er bestaat tussen Nederland en Venezuele geen uitleve ringsverdrag. Een woordvoerder van genoemd mi nisterie heeft verklaard dat de bespre kingen met de Nederlandse autoriteiten over de overdracht van de gevluchte ge vangenen verlopen in het kader van de goede betrekkingen tussen de beide lan den. Dat oude gebruiken en vooroordelen maar moeilijk kunnen verdwijnen in dit geval onder de nomadische bedoeie- nen van het Midden-Oosten, bleek in een geding voor een Israëlisch gerecht naar aanleiding van twee tragische sterfgevallen. De geschiedenis begon op de dag dat de jonggehuwde Fatima, die met haar waterkruiken naar de put in de woe stijn was gegaan, door haar ongerust geworden echtgenoot dood werd aange troffen. De man, Sabah, bracht de dode naar zijn tent en ging toen haar fa milie inlichten. Men wilde zijn verkla ringen niet geloven, beschuldigde hem van moord en dreigde met bloedwraak. Sabah probeerde de mensen te over tuigen en stelde voor een „soelcha" een „vergevingsfeest" te vieren om de bloed wraak te bezweren. Maar men eiste van hem dat hij zich zou onderwerpen aan een eeuwenoude „waarheidsproef" waarbij de betrokkene aan een rood gloeiend zwaard moet likken: brandt hij zijn tong, dan is hij schuldig. DODELIJKE VAL 12 M. VAN LADDER De kleinste en in verhouing armste der vazalstaten is op deze wijze het knel punt aan het worden in het voortdu rende ideologische conflict tussen Mos kou en Peking. Alle andere Europese satellieten heb ben de zijde van premier Chroesjtsjow gekozen in diens zogenaamde politiek van een vreedzaam naast elkaar voort leven met de Westelijke wereld. Alleen Albanië heeft Peking als het nieuwe rode „Mekka" gekozen. Volgens de diplomatieke berichten zou Albanië zelfs in feite uit het verdedi gingspact van Warschau „gewerkt" wor den. In dit pact zijn alle Europese vazallen en Oost-Duitsland vertegen woordigd. Vorige week nog heeft de Sowjet-Unie acht onderzeeboten, op verzoek van Al banië, teruggetrokken van de basis op het eiland Saseno voor de Albanese kust. In de diplomatieke berichtgeving zou er sprake van zijn, dat communis tisch-China de open plaats over niet al te lange tijd hoopte te bezetten. Volgens een ander rapport is de Al banese militaire attaché uit Moskou ver trokken klaarblijkelijk op verzoek van het Kremlin omdat hij zou zijn betrokken bij spionagezaken. Hinderlijk toezicht Ook de Russische militaire attaché in Tirana, de hoofdstad van Albanië moet naar zijn eigen land terugkeren. De in Albanië wonende Russen zou den steeds meer bloot staan aan het hinderlijk toezicht van de keiharde Al banese geheime politie. De veiligheidsmaatregelen in Albanië zouden overal zijn verscherpt. Hoxha zelf, die voor zijn leven vreest, zou zich voortdurend door een zorgvuldig uitge zochte lijfwacht laten omringen. Inlichtingen uit communistische krin gen, wezen er op, dat de teruggang in de goede verstandhouding tussen „heer" en „vazal" in december 1960 was begon nen. In die maand werd de commu nistische „topconferentie" in Moskou ge houden, tijdens welke Hoxha zich open lijk aan de zijde van de communistische Chinezen stelde. Hoxha, een van de laatste en taaiste aanhangers van het stalinistisch bewind, beschuldigde Chroesjtsjow ervan, de le ninistische leer uit het verband te ruk ken en op deze wijze te trachten Al banië afhankelijk van de Sowjet-Unie te maken door het handhaven van een bijna volkomen economische blokkade. „Show-processen" In Tirana werden een aantal „show processen" opgevoerd, tijdens welke de chef van de marinestaf en verscheidene andere hoge functionarissen met in begrip van hoge partijleden werden veroordeeld tot de doodstraf. Aan het begin van deze maand werd in Tirana bekendgemaakt, dat de von nissen waren voltrokken. In Albanië zou men eveneens van me ning zijn, dat Chroesjtsjow teveel lank moedigheid heeft betoond tegenover maarschalk Tito van Joego-Slavië, de leider van het „revisionisme", dat door Peking werd bestempeld als de „groot ste ketterij tegen het leninistische com munisme". De door Albanië ondernomen stappen mogen intussen klein en onbeduidend schijnen in verhouding tot de Russi sche ambities, deskundigen zijn echter van mening, dat het gedrag van Alba nië bezien in het licht van het Chi nees-Russische conflict, zeker van be lang zijn. Strategisch beschouwd is de tegenslag voor Moskou allerminst onbeduidend te noemen: de bases in Albanië boden Rus land een gerede toegang tot het Mid dellandse Zee-gebied. MARK ROBSON KOMT IN NEDERLAND FILMEN Zondag zullen de eerste medewerkers van de Amerikaanse filmploeg, die in ons land opnamen komt maken voor de ver filming van Jan de Hartog's „the in spector", in ons land arriveren. Zij zul len hun intrek nemen in het Palace- hotel in Noordwijk, waar korte tijd la ter de rest van de „unit" zich bij hen zal voegen. Behalve regisseur Mark Rob- son zullen o.m. hoofdrolspelers Stephen Produktschap Zuivel: Prijs koelkasten moet omlaag Toeslag room in blik en melkpoeder gewenst (Van onze Haagse correspondent) In zijn gisteren te Den Haag gehou den vergadering heeft het bestuur van het produktschap voor Zuivel zich nogal warm gemaakt over de vraag of het aanbeveling verdient in verband met een stimulering van de melkafzet de luxe-belasting op huishoud-koelkasten te verminderen of af te schaffen. De minister van Landbouw en Visserij had het bestuur van het produktschap om zijn mening gevraagd te dier zake. De vergadering ging akkoord met het voorstel de minister te belichten, dat het produktschap van oorfl el is, dat de luxe-belasting moet worden afgeschaft. Ook zal men zich per brief richten tot de Vereniging van openbare nutsbedrij ven en tot de detaillistenorganisatie>" om te wijzen op de wenselijkheid koel kasten op makkelijke voo-waarden ter beschikking te stellen. Daarna hield men zich bezig met de vraag of voor geëxporteerde melkprodukten, die 60 of meer procent vaste melkbestanddelen bevatten, en voor room in blik de z.g. revaluatie-toeslag moet worden gege ven, evenals dit voor melkpoeder en boter wordt gegeven. Na stemming bleek, dat de bestuurs leden (steeds met 9 tegen 7 stemmen) van mening zjjn, dat de minister moet worden geantwoord, dat zowel de voren genoemde melkprodukten als de room in blik voor een toeslag In aanmerking moeten komen. Boyd en Dolores Hart naar ons land komen. De opnamen, die ongeveer drie weken in beslag zullen nemen, zullen worden gemaakt in Nigtevegt. Hoek van Holland en in de buurt van Hoorn. Directeur N.A.M. verklaart: De 63-jarige metselaar H. J. Zolf is tijdens werkzaamheden aan een pand aan de Schiedamsedijk van zijn ladder gevallen. Hij maakte een val van 12 meter. Met zware kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis „Dykzicht" ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Waarschijnlijk is de ladder onder hem weggeschoven, terwijl hij aan het werk was. Sabah stemde in die eis toe doch nu waren het de Israëlische autoriteiten die hier een stokje voor staken. De proef werd niet gehouden. Precies een jaar later werd Sabah's broer doodge slagen. En dat was de eerste wraak oefening van een serie die volgens de traditie der bedoeienen tot het vijfde ge slacht moet worden voortgezet Het Israëlische gerechtshof heeft Sa bah onschuldig verklaard aan de dood van zijn vrouw. De vraag is nu, of deze officiële uitspraak sterker kan blij ken te zijn dan de bloedwraak-traditie. Chinese hulp De communistisch Chinezen haastten zich om de nieuw verworven vriend schapsbanden met Albanië te versterken door aan het land een lening te ver strekken ter grootte van 126 miljoen dollar. Bovendien werden deskundigen en technici naar het land van Hoxha gezonden, die langzamerhand alle be langrijke posten van Russische „colle ga's" hebben overgenomen. Volgens sommige rapporten zouden de Chinezen zo ongeveer het bestuur van het land al vast in handen hebben. Be vestiging hiervan viel echter niet te ver krijgen. In de Albanese communistische par tij zouden overigens de meningen ver deeld zijn geweest over de vraag of het wel aanbeveling verdiende om van „Mos kou" op „Peking" over te schakelen. Het bewind van Enver Hoxha heeft echter hard toegeslagen. De twijfelaars en tegenstanders verdwenen in een mas sale zuivering naar gevangenissen en concentratiekampen. Voedsel geven aan wantrouwen is onnodig „In overeenstemming met internationale gebruiken, die alom in de ollewereld bestaan, kan ik niet anders zeggen dan dat de Duitsers zich correct hebben gedragen en dat ik dus in het geheel niet kan onderschrijven, dat de Duitsers op Nederlands aardgas „loeren", zoals is gesuggereerd", zo dtelde dr. Ir. H. A. Stheeman, directeur van, de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij mee in een gesprek, dat wij met hem hebben gehad in verband met berichten volgens welke aan Duitse zijde plannen zouden bestaan om aan gene zijde van de grens de veel besproken „gasbel" van Slochteren „aan te prikken" om er hun deel van mee te krijgen. „Dergelijke uitingen, die een wantrouwen zaaiende werking hebben, betreur ik zeer in een tijd, waarin West-Europa door gevaren wordt bedreigd, en eenheid in Europa geboden is. In zulk een tijd dient geen onnodig voedsel te worden gegeven aan enig vuur, dat niet behoort te branden". en Wintershall (die het op de zuid flank van Schoonebeek liggende olie veld Emlichheim exploiteert), een z.g. „spacing agreement" gesloten, hetgeen inhoudt, dat de boorputten aan beide zijden van de grens op een zekere af stand van elkaar en van de grens blij ven. Dit is een normale, overal in de wereld bestaande procedure, waarbij ge zorgd wordt dat binnen de natuurkun dige wetten, die het geheel beheersen, geen opzettelijke onttrekking van olie plaats heeft aan weerszijden van een eonsessiegrens". Gasonttrekking onmogelijk Op een vraag onzerzijds, of aan Duit se zijde enige activiteit is, waardoor de aardgasvondsten in de provincie Gro ningen (Slochteren, Ten Boer, Delfzijl) worden ontsloten, zij het dan ook theo retisch, deelde de heer Stheeman mede. dat. voorzover hem bekend, twee Duitse maatschappijen in de toekomst borin gen zouden ondernemen op het vaste land van Duitsland, ten oosten van onze grens. Ook wanneer de Duitsers in deze voorgenomen boringen gas zouden aan treffen, is een gasonttrekking uit de Ne derlandse reserves ten enenmale uitge sloten. „Zo ver reikt onze geologische kennis wel", aldus de heer Stheeman. „Het gasveld bij Delfzijl kan zich nau- lyks buiten het vasteland van Gronin gen voortzetten. Onze boring daar is het dichtst gelegen bij het betwiste ge bied". Wij menen ons te herinneren, dat de gasvelden (Tubbergen en Denekamp in Twenthe» en Nederlands grootste olieveld «Schoonebeek» worden gesne den door een internationale grens. Uitmuntende ervaringen Op onze informatie, hoe daar de er varingen zijn met de Duitsers, ant woordde de heer Stheeman, dat deze uitmuntend zjjn. „In Schoonebeek is door de beide ex ploiterende maatschappijen, nl. de NAM, de Nederlandse Aardoliemaatschappij, Ten aanzien van de beide grensvelden Denekamp en Tubbergen kon dr. ir. Stheeman ons meedelen dat ten genoege van de experts van de betrokken con- sessionarissen aan beide zijden van de grens een berekening is gemaakt van de oorspronkelijk in de ondergrond ver borgen hoeveelheid en dat de exploita tie daarmee rekening houdt, zodat aan gene zijde van de grens niet meer gas wordt geproduceerd, dan ln dat landsge deelte oorspronkelijk aanwezig was. Mochten ln zulk een geval partijen niet tot een overeenkomst kunnen ko men. d.w.z. zou een van de beide partij en menen dat hjj tekort wordt gedaan, dan zou vanzelfsprekend een beroep zjjn gedaan op de betrokken dienst van het mijnwezen, die zulks dan wel verder had medegedeeld aan de betrokken mi nister. Deze op zijn beurt zou dan zeker de minister van Buitenlandse Zaken hebben gewaarschuwd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17