Laatste nieuws De verdwenen hielstuk Raad Zoeterwoude akkoord met aankoop verplaatsbare muziektent Voorlopig geen telefooncel in het (lorp IN WEST-BERLIJN BESTAAT NOG STEEDS ANTISEMITISME Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 juni 1961 Tweede blad no. 30380 De voltallige raad van Zoeterwoude kwam gisteravond in vergadering byeen. By de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten, houden de de goedkeuring van de vernieuwing van de Schoutenbrug en de gedeeltelijke omlegging van het Watertje alsmede een schrijven van de P.T.T., dat het voorlopig niet mogelijk is een telefoon cel te plaatsen in het dorp. Aan het bestuur van de St.-Aloyslus- school werd een voorschot op de ver goeding verleend voor het jaar 1961 van f 11.700.— De vergoeding voor 1960 werd vastgesteld op f 11.025. voor het g.l.o. en op f 1.920.voor het v.g.l.o., beiden voor de R.-K. meisjesschool. Deze ver goeding bedroeg voor de Aloyslusschool resp. f 10.530.— en f 880.—. De vergoeding artikel lOlbis van de L.O. wet (vakleerkrachten) werd voor de R.-K. Meisjesschool Zuidbuurt voor het jaar 1960 vastgesteld op f 2.188.52 en f 1.154.01. Het schoolbestuur aan de Hoge Rijndijk heeft medewerking gevraagd voor de vernieuwing van de toegangs- brug over de Meerburgerwatering. Deze medewerking werd verleend. In verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen van de p.l. school moeten de leermiddelen worden aange vuld. Hiermede zal een bedrag van f 588.70 gemoeid zijn. Ook moet er meu bilair worden bijgekocht. Hiervoor is een bedrag van f 1060.— nodig. Beiden kredieten werden verleend. B. en W. stelden voor aan G. Scheep stra te verkopen een perceel grond hoek Zwetkade/Zuidbuurt voor f 20.per m2. De te verkopen oppervlakte bedraagt 579.5 m. Scheepstra moet zelf de grond tussen de woningen en het voetpad langs de Zuidbuurtseweg ophogen en LEIDERDORP Auto in de sloot Doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor, schoot om half twaalf gisternacht een auto, die op Ryksweg 4a uit de richting Amsterdam kwam, ter hoogte van het viaduct Ericalaan, van de dijk in desloot. De chauffeur kwam er met een nat pak af. De auto werd later op de avond uit de sloot op getakeld. Uitstapje N.C.V.B. Tachtig leden van de N.C.V.B. gingen gisteren een dagje uit. Via Rotterdam gingen zij over de Moerdijkbrug naar de Efteling in Brabant, 's Middags werd onder deskundige leiding de St. Jan in 's Hertogenbosch bezocht. Een gezellig diner in Utrecht was het besluit van deze dag. De Kerk zingt De belangstelling voor de in de Neder lands Hervormde Kerk gehouden zang avond onder het motto: „De kerk zingt", was tamelijk groot. Het kerkkoor „Hart en Stem" verleende medewerking, ter wijl als solisten de organist W. Snijder, de sopraan A. Zuurmond, en de bas L. Krassenburg optraden. Dirigente was mevrouw T. Massaar-van Driel. OEGSTGEEST SPEELTUIN VERNIEUWD Doordat de gemeente een belangrijk bedrag beschikbaar stelde ten behoeve van de speeltuin „Rijnzicht", gelegen in Buitenlust, was het bestuur in de ge legenheid tal van vernieuwingen en ver beteringen aan te brengen. De speeltuin zal a.s. zaterdagmiddag om half drie worden opengesteld. Verjaardagsevenementen Vanwege het Anjercomité zullen sa men met de Oranjevereniging in ver band met de 50ste verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard enkele avonden worden gegeven. Het betreft een toneel avond met medewerking van The Sin- ging Strings op dinsdag 20 juni in het Patronaatsgebouw. Opgevoerd zal wor den „Welkom binnen". De volksdans groep Oud-Poelgeest treedt op op het terrein van Oud-Poelgeest op maandag 26 juni, des avonds 8 uur. In de recreatiezaal van Endegeest vindt een voordracht- en muziekavond plaats op 29 juni, medewerking wordt verleend door mevrouw H. Querido- Pimentel, voordracht en Joop Stokker- mans, piano. VOORSCHOTEN Bij onderzoek slechts één geval van actieve t.b.c. In een bijeenkomst in het gemeen tehuls, onder voorzitterschap van wet houder G. Schrama, zijn de resulta ten van het tbc-onderzoek van 1960 bekend gemaakt. Uit de mededelingen van dokter D. Ruiter, directeur van het Districtscon sultatiebureau voor tbc te leiden, bleek, dat van de 14.466 inwoners slechts 1249 we. jerden zich te laten onderzoeken. Dit is 8.64 tegen 8,90 in 1958. Bij het onderzoek kregen de kinderen van 014 jaar een tuberculine-reactie. Ruim 2300 inwoners staan regelmatig onder controle en ruim 1000 waren we gens, ziekte, verblijf elders, enz. ver hinderd. Van de volwassenen werden er 5350 onderzocht. Een van de onderzochten bleek aan actieve longtuberculose te lijden, maar dank zij tijdig ingrijpen kon erger wor den voorkomen. Inactieve longtuberculose werd ont dekt bij 7 mannen en 7 vrouwen, ter wijl 115 mannen en 90 vrouwen geringe resten van inactieve tbc vertoonden. Bij deze onderzoeken komen ook altijd eventuele andere afwijkingen aan het licht. Zo ook nu weer. Bij 70 mannen en 93 vrouwen werd een lichte afwijking van de bronchiën, hart, middenrif, enz. geconstateerd. Tumorgevallen kwamen niet voor. De cijfers blijken, aldus dokter Ruiter, in verhouding tot omliggende gemeen ten gunstig. Slechts 1,9 actieve longtu berculose per 10.000 inwoners tegen 3, 4, of 5 in andere gemeenten. Toch blijft waarkzaamheid geboden. Ook ten aanzien van de vorige onderzoekingen is een belangrijke daling geconstateerd, n.l. 5,5 «Tc in 1958 en in 1954 zelfs 8.3 In deze vergadering werd bijzonder dank gebracht aan de dames Gnodde, de Vries en Doggenaar voor hun belan geloze medewerking aan de zeer tijdro vende administratieve uitvoering. Ook de Rode-kruis-helpsters, de Stichting Gezondheidszorg en de concierge van het Gezondheidscentrum werden, even als de particulieren, die voor vervoer van zieken en ouden van dagen hebben ge zorgd, hartelijk dankgezegd. achter het koolaspad achter de te bou wen schuren een drain leggen voor de afwatering. Het jachtrecht op gemeentegronden aan de Hoge Rijndijk wordt evenals vo rig jaar verpacht aan W. P. S. de Groot alhier voor f 15.—. De E.M.A.F. te Zoeterwoude (dorp) heeft verzocht de niet in gebruik zijn cellen aan de Dorpsstraat te mogen hu ren voor fietsenbergplaats van het per soneel. Besloten werd dit verzoek in te willigen tegen een huur van f 2 per week. Voor het gemeentepersoneel wordt m.i.v. 1 juli a.s. een spaarregeling inge voerd, welke geheel overeenkomt met de rijksspaarregeling. Overeenkomstig het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken werd besloten per 1 juli a.s. enkele salaris maatregelen toe te passen en een daar mede samenhangende uitkering ineens toe te kennen aan het gemeenteperso neel. B. en W. hebben gevraagd het perso neel voor gemeentewerker! te mogen uitbreiden met een technisch ambte naar, een werkman en een typiste. Op voorstel van de heer Van der Ploeg, voorzitter van de r.-k. fractie, werd besloten dit voorstel eerst te zen den aan de Commissie Openbare Werken en de Commissie voor de finan ciën. Eenzelfde lot is beschoren aan het voorstel van B. en W. tot het aan brengen van enige verbeteringen aan de woning Miening 6. Met algemene stemmen werd tenslotte besloten tot aankoop van een verplaats bare muziektent voor de som van f 9.250. STADSNIEUWS Reuze aronskelk bloeit Hedenmiddag is in de Hortus de Amor- phopallus, de reuze aronskelk, welke maar zeer zeldzaam bloeit, opengespron gen. Morgen tussen 912 en 1.305 uur is de bloem te bezichtigen. Juiste cijfers van treinramp: 35 doelen en 96 gewonden Volgens de laatste officiële opgave zijn er bij de treinramp Esslingen 35 mensen omgekomen, 36 ernstig en on geveer 60 licht gewond. Twee der doden zijn nog niet geïdentificeerd. Alle ge- identificeerden komen uit de buurt van Stuttgart-Goppingen. Zeven arbeiders van een put-bouw- onderneming uit Esslingen boden de eerste hulp. Kort daarop schoten arbei ders van andere aan de spoorbaan ge legen bedrijven toe om mede te pogen de klemgeraakte wagondeuren open te maken. Er werden snijbranders gehaald waarmee men bekneld geraakte passa giers bevrijdde. Twintig minuten na het gebeuren van het ongeluk arriveerde een politiewa gen en nog een kwartier later versche nen de eerste ambulances. Ook in Ess lingen gelegerde parachutisten en Ame rikaanse hospitaalsoldaten boden de helpende hand. Na ongeveer anderhalf uur waren de gewonden, na eerste hulp ter plaatse, naar ziekenhuizen wegge bracht. Het bergen van de om het leven gekomen slachtoffers, van wie er ver scheidene erg verminkt waren, nam lan gere tijd in beslag. Twee hulptreinen waren ter plaatse aangekomen. Duizen den mensen op de Neckar-oever en op de wijnbergen in de omgeving volgden de reddingswerkzaamheden. In de buurt van deze plaats heeft zich op 1 oktober 1957 ook een ernstig treinongeluk voorgedaan waarbij tien mensen de dood vonden. Toen reed in de ochtendmist een lokaaltrein achter op een een andere trein. BEROEP VAN PILOOT POPE VERWORPEN Het Indonesische Hooggerechtshof heeft het beroep van de Amerikaanse piloot Allan Pope, die ter dood was veroordeeld, verworpen. Pope had in 1958 een B-26 bommen werper voor de opstandelingen in Noord - Celebes gevlogen. Het vliegtuig werd boven Ambon neergeschoten. In april 1960 werd hij door een militaire recht bank ter dood veroordeeld. Pope kan nog gratie aan president Soekarno vragen. Resultaten verkeersexamens Door de hoofden van Voorschoten on der leiding van de heer mr. Drossaart Bentfort, voorzitter Veilig Verkeer, is gisteren de uitslag van het schoolver- keersexamen vastgesteld. Van de 292 kandidaten werden er 66 afgewezen, dit is 22.670. Hoewel dit een vrij hoog getal is. werd op geen enkele wijze clementie betracht, omdat allen van de grote waarde van dit examen overtuigc. waren. Van de 292 deelnemers waren er 6. die geen enkele fout gemaakt hebben. Aan deze deelnemers zal het diploma op enigszins plechtige wijze uitgereikt worden. De resultaten van de diverse scholen waren als volgt: Hei-vormde school 35 deelnemers, 1 met 0 fouten, afgewezen 3; Parkschool 49 deelnemers. 3 met 0 fouten, afgewe zen 7; Vlietschooi 27 deelnemers, afge wezen 4; Ds. Fortgensschool 26 deelne mers, afgewezen» 5; Bethaniëschool 35 deelnemers, 1 met 0 fouten, afgewezen 7; St.-Jozefschool 35 deelnemers, afge wezen 9; St.-Mariaschool 44 deelnemers, afgewezen 15; School met de Bijbel 41 deelnemers, afgewezen 16. Schoolreisje per trein De leerlingen van de 2e en 3e klas van de openbare lagere Parkschool hebben gisteren hun schoolreisje naar Blij dorp. Rotterdam gemaakt. Onder leiding van hun twee onderwijzeressen en een drie tal dames werd de tocht met tram en trein gemaakt. Het werd een geslaagde dag. De kinderen genoten van het die renpark, de speeltuin en van de (voor velen tegenwoordig niet veel gemaakte) treinreis. Frankrijk handhaaft bestand in Algerije De Franse regering heeft vandaag besloten haar eenzijdig staken van het vuren in Algerije, dat voor een maand zou gelden en dinsdag a.s. zou aflopen, te verlengen. Dit is officieel na een kabinetsbijeenkomst onder voorzitter schap van president De Gaulle meege deeld. Eén Venezolaan bij incident op Curagao ernstig gewond Volgens het Antilliaanse blad Beurs en Nieuwsberichten verkeert een der bij de schietpartij op het Curagaose vlieg veld betrokkenen, de Venezolaanse kwartiermeester Arvelo, in levensgevaar. Bij hem drong een kogel via de keel het hoofd binnen en deze kon nog niet wor den verwijderd in verband met het ge vaar van een ernstige bloeding. De hem behandelende artsen hebben er in de eerste plaats voor gezorgd, dat zijn ademhaling in stand blijft. Inmiddels arriveerde op Curasao de directeur van het hospitaal van de Ve nezolaanse marine, dr. Hurtado, die de gewonden bij zal staan en de behande lende artsen zal assisteren. DERDE MEISJE IN ARREST In de Wilhelmshaven (ld.) is een Noors meisje gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de beroving van een uit de stad Groningen afkomstige vrachtauto-bestuurder. Zoals gemeld was deze chauffeur be roofd door drie met hem liftende meis jes, die hem f 7.000 hadden ontstolen. Twee van de (Duitse) meisjes konden in Groningen worden aangehouden: zij zijn vandaag aan de Duitse politie overge leverd. Bij het in Willemshaven wonende Noorse meisje werd geen Nederlands geld meer aangetroffen. Eis tegen de Staat wederom afgewezen Van ex-leden v.m. Gouvernementsmarine (Van onze Haagse correspondent). Ook In hoger beroep is de eis van ongeveer 100 ex-leden van de v.m. Ncd.- Indische Gouvernementsmarine, die te gen de Staat der Nederlanden proce deren over de uitbetaling van hun sala rissen over de periode van maart 1942 tot augustus 1945, toen zfj in Japanse kampen geïnterneerd waren, ontzegd. Het Haagse gerechtshof bevestigde namelijk vanmorgen het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij de vordering werd afgewezen. Het gaat in dit proces om uitbetaling van salarissen tot een totaalbedrag van drie miljoen gulden. Destijds pleitte mr. H. W. Vermeer uit Amsterdam voor de eisers. Hij stelde toen. dat de vordering niet verjaard was en dat de bezoldiging van de ex- gouvernementsmarineleden gelijk was aan die van het beroepspersoneel van de marine. In het v.m. Ned.-Indië bestond geen aparte zeemacht, dit in tegen stelling tot de landmacht. Naar zijn mening is er dan ook bij de demilitarisatie een ongemotiveerde en onredelijke uitzondering gemaakt voor de leden van de gouvernementsmarine. Volgens de tegenpleiter. mr. S. E. Gratama, bestond er geen dienstver houding tussen de Staat en de Gouver nementsmarine. De bereidverklaring van de gouvernemetsleden om militaire diensten te verrichten is afgelegd te genover Nederlands-Indië en niet tegen over de Staat. Het gerechtshof veroordeelde de eisen de partij in de kosten van de civiele procedure, die ruim f 1400 bedragen. Ons kort verhaal door Yvonne May Ja, hy moest Jess nog eens de waar heid vertellen, dacht Jimmy Taylor Hij had Jess Osborne voor 't eerst gezien toen hij in de stad was komen wonen en bij Kettering. de bekende makelaar, met zijn werk was begon nen. Tijdens de lunchpauze was hij naar „De Koffie Pot" gegaan, louter en alleen omdat „De Koffie Pot" nu eenmaal pal naast Kettering was. Toen was Jess binnengekomen en aan het tafeltje naast 't zijne gaan zitten. Hij staarde haar aan. Hij kon 't niet nalaten, want ze was, ja ze was niet alléén aantrekkelijk. Haar ogen dansten als 't ware, haar wangen had den een heerlijke blos en je voelde als 't ware haar vitaliteit. Verrukt bleef hij haar aanstaren en strooide de suiker in z'n soep. Diezelfde avond, toen hij de trap opliep naar zijn zo juist gehuurd flatje, vloog op de eerste etage een deur open. Tot zijn verba zing staarde hij in 't gelaat van het stralende meisje, dat hij in het restau rant had gezien. Er verscheen iets van herkenning in haar mooie ogen en terwijl ze de deur achter zich sloot, glimlachte ze vrien delijk. Jimmy stond perplex. Toen be gon buiten een claxon ongeduldig te loeien. Ze draaide zich om en holde naar beneden Haar hoge, dunne hakjes tikten ritmisch als castagnet ten. Jimmy bleef enigszins versuft op de gang staan. Enkele ogenblikken later werd een autoportier luid dichtgesla gen, waarna de krachtige motor van een sportwagen begon te brullen. Hij keek door een raam naar beneden en zag haar wegrijden. Het was merkwaardig, maar ze had een leegte achtergelaten. Even merk waardig was het, dat Jimmy Taylor, die nog nooit meei) dan middelmatige belangstelling voor meisjes had ge toond, na z'n eerste week in Dunsford hopeloos verliefd was. En hij wist dat hU niet de minste kans had Desmond zou hem altijd in de weg staan. Desmond met de glanzende sportwagen, waarnaast Jimmy's een voudige, oude wagentje maar schamel afstak. Desmond droeg goed-gesneden pak ken van tweed en hy had het uiterlyk waar de meeste vrouwen voor bezwij ken. Wat kon een gewone, middelma tige kerel als Jimmy Taylor hier te genover stellen? Een bescheiden glimlach of een losse opmerking over het weer, gewisseld als zij elkaar toevallig op de trap te genkwamen, was alles. Hy kon zelfs niet genoeg moed ver zamelen om haar uit te nodigen samen te gaan eten of naar de bioscoop te gaan. Tegen het einde van de maand was hij in een toestand geraakt, die grens de aan melancholie, t erwijl Desmond zijn positie als Jess' vaste begeleider stevig had gevestigd. Omstreeks die tijd zag hij haar toe vallig ergens in de stad. laat op een zaterdagmiddag. De winkels waren juist gesloten en ze torste heel wat boodschappen. Ze was zo nat als een kat. want 't was gaan gietregenen. Hij zette z'n wagentje met een ruk langs de stoeprand, hetgeen luid misbaar uitlokte van de man, die achter hem reed. Mag ik u een lift geven? Ze accepteerde zijn aanbod dank baar. Hij zette de zware boodschap penmand op de achterbank. De gehele weg naar huls luisterde hij mistroostig naar haar gebabbel over het etentje, dat ze zondag voor Desmond zou klaarmaken, alhoewel hij er aan de andere kant weer blij om was, dat ze zo vlak naast hem zat. Met het wonderlijke-Inzicht, verlief den eigen, begreep hij dat die maaltijd een waar meesterstuk moest worden. Na het etentje, tevreden en voldaan, en zich er van bewust dat Jess niet alleen een mooi en begerenswaardig meisje was. maar dat zij ook goed kon Nog steeds is er antisemitisme in West-Berlijn, aldus de protes tantse deken van West-Berlijn, dr. Heinrich Grüber. Het bestaat naast het gevoel dat „het niet behoorlijk is iets tot nadeel van de joden te zeggen", vertelde Grüber in een vraagge sprek in Jeruzalem. Grüber heeft vorige maand getuigd in het pro- ces-Eichmann. Dr. Grüber geeft de na-oorlogse be zetters de schuld. „De bezettingsmogend- heden hebben hun belofte niet gehou den het Duitse volk een heropvoeding te geven. ZU hebben niet getracht ons te Teren hoe de democratie werkt. Dit is oorzaak dat er nog zo veel van de nazi-geest is overgebleven in myn land", aldus dr. Grüber. Hfj zei dat als hy de namen zou ont hullen van nog in leven zynde mensen die tydens de nazi-heerschappij de jo den hielpen, zy onmiddeliyk dreigbrei- ven van nazi's zouden krygen. Dr. Grüber vertelde, dat hij onmid-1 dellyk na de oorlog ruimschoots gele genheid had gehad vertegenwoordigers van de bezettingmogendheden, met wie hy voortdurend in contact stond, gade te slaan. „Ze namen de methodes van de Duitsers over en, veel erger nog, zij zet ten mensen op hoge posten die niet in Duitsland waren geweest in de periode van het Hitler-regime en de oorlog. Zy droegen het bestuur van het land over aan zogenaamd verdrevenen aan terugkerende emigranten in plaats van aan hen die in Duitsland waren ge bleven en zich thuis tegen de nazi's had den verzet". Verschil Op de vraag of hy meende, dat het verweer „Ik was maar een soldaat, die bevelen uitvoerde" steekhoudend was. antwoordde dr. Grüber: „Er is een we reld van verschil tussen een soldaat en een huurling die zich er niet in het minst om bekommert, wreedheden te begaan. Niet alle Duitsers hebben zonder na te denken gehandeld. Het is een kwestie van karakter en niemand in myn posi tie zou een soldaat kunnen vertellen hoe hy zou moeten optreden". Dr. Grüber bracht zijn zoon ter sprake, die tydens de oorlog officier was ge weest in het Duitse leger in Grieken land. „Myn zoon kreeg van zyn supe rieur bevel een aantal gevangen geno men Griekse partisanen te executeren. Zijn antwoord was. dat hy geloofde, dat deze Grieken patriotten waren en de dood niet verdiende. Als zlin superieur een nazi was geweest, zou myn zoon on middeliyk zyn geëxecuteerd wegens wei gering een bevel uit te voeren, maar deze superieur was geen nazi. Hy sprak tot mijn zoon: „Als u er zo over denkt, heb ik geen bevel gegeven en hebt u niets gehoord Dr. Grüber verklaarde dat de mate van antisemitisme in Duitsland van dis trict tot district varieerde. „Het zou by de wortel moeten worden uitgerukt, want zy die joden haten, haten God", besloot hy. REYNOLDS EN MEJ. PEETERS GAAN VOORUIT By de KLM zyn vandaag over de toestand van de overlevenden van het ongeval met de „Sirius" de volgende berichten binnengekomen. Vooruitgang is er in de toestand van stewardess mej. Peeters, van gezagvoerder Reynolds, van boordwerktuigkundige Voogt en van navigator-radiotelegrafist De Gooyer. De Britse passagier E. M. Williams is er ernstiger aan toe dan de laatste dagen het geval; de toestand van de KLM-employé C. H. Fitsch uit Zoeter- meer is onveranderd kritiek. Uitstekend wordt de toestand ge noemd van het 10-jarig Poolse meisje Glowacz; enige vooruitgang is er in de toestand van de Nederlander R. M. Binkhorst. Zeer goed zyn de passagiers Deckmann en Refat Shafiq er aan toe: als goed wordt de toestand beschreven van mevrouw Prokopec en haar zoontje (tot dusver aangeduid als mevrouw Brokotic en zoontje)uitstekend die van passagiers Schuster, Gaeta en Chiapini, vooruitgaand die van de Burmees Bangwe. koken, zou Desmond haar ten huwe- ïyk vragen. Jess, helemaal in de war gebracht door zyn optreden, zou haar ja-woord geven. Maar haar hele leven zou ze daar spijt van hebben, dacht Jimmy bedroefd. Hy wist dat Desmond geen man voor haar was. Hy kon daar geen reden voor opgeven, maar hij wist 't héél zeker. Het was op dit kritieke moment in zyn leven, dat Jimmy Tay lor een sensationele ingeving kreeg. In normale omstandigheden zou hij die gedachte echter weer meteen van zich hebben afgezet omdat 't eigen iyk dwaas was, een soort noodsprong, maar welke verliefde man doet nor maal? Dank u wel voor de lift, zei ze glimlachend toen hij haar de bood schappenmand aanreikte. Ik heb haast, want ik moet m'n flatje nog opknappen. Die zondag ging Jimmy een lange, doelloze tocht maken. Z'n humeur was beneden peil en hy kon de gedachte niet verdragen dat Desmond op dat moment bij haar wa6 in 't glanzend opgepoetste flatje. Het was al donker toen hy thuis kwam. Van de rode sportwagen viel geen spoor te ontdekken Iedere avond, de hele week lang, hield hy z'n oren gespitst, maar het bleef rustig. Hy hoorde de loeiende uitlaat niet en de deur van Jess' flatje bleef hermetisch gesloten. Slechts één keer ontmoette hy haar op de trap. Ze was doodsbleek en keek intens droevig. Ze glimlachte slechts vaagjes. En als ze nu eens wérkelijk van hem hield?vroeg hy zich bedrem meld af. Wat heb ik eigeniyk gedaan! Die zaterdagavond bestudeerde hy met grote aandacht in het plaatselyk weekblaadje de advertenties in de ko lom „gevonden voorwerpen", toen er gebeld werd. Het was zoals hy verwacht, gehoopt en gevreesd had: Jess stond op de drempel en ze had de „Gazette" in haar hand. Ze bloosde en haar ogen hadden een verrukkelyke blauwe kleur. Zojij bent 't dus geweest?slin gerde ze hem in 't gezicht. Dat nu uitgesproken jy m'n bief stuk hebt moeten vinden! Je wat? O. nee! riep hy met voorgewende verbazing. Hoe ellen dig! Ik Jieb er geen moment aan ge dacht Ze wees naar de kolom „gevonden voorwerpen". Hy had die advertentie wel uit 't hoofd kunnen opzeggen. Gevonden zaterdag JJ. op West Ter race een grote biefstuk. De vinder heeft hem. daar hy de eigenaar niet kon opsporen, geconsumeerd. Hij wil de eigenaar echter genoegdoening ver schaffen met een diner in een restau rant naar eigen keuze. Graag hiervoor contact opnemen met James Taylor, 17 West Terrace. tel. 453. Jess keek hem met een eigenaardige uitdrukking in haar ogen aan. Nu, wat heb je te zeggen? Die kosteiyke maaltyd van Je. stamelde hy. Hoe hoe is 't afge lopen Roereieren, zei ze nors, en een gillende ruzie. Haar ogen kregen een boze uitdruk- king. Hij is toch zó chagrijnig gewor den door die roereieren! Een volwas sen man! Alsof ik soms met opzet die biefstuk verloren zou hebben! Kun je je voorstellen dat je met zo n man ge trouwd bent, een man die zó gauw z'n humeur verliest? Gelukkig ben ik er tydig genoeg achter gekomen hoe egoïstisch en onredelyk hy eigeniyk is. Ik mag Je daarvoor wel bedanken. Wanneer heb je die biefstuk eigen iyk gevonden? Ik héb die biefstuk helemaal niet ge vonden. wilde hy eigeniyk terug- schreeuwen. Ik heb hem uit je bood schappenmand gehaald en m'n plan netje is precies uitgekomen zoals ik dacht Hy voelde zich een triomfator, maar óók een schurk! Wanneer?vroeg ze nog eens. Toen je was uitgestapt, toen ik de wagen wilde wegzetten, zei hy aar zelend. 't Spyt me verschrikkelijk Je hoeft er geen spyt van te hebben, antwoordde ze, plotseling ver rukt glimlachend. Je moet nameiyk weten, dat ik graag van je aanbod gebruik zal maken. Vanavond soms Zo was het gebeurd, zo was 't eigen iyk begonnen. Nu al byna twee Jaar geleden. Misschien, dacht Jimmy, zou straks hun één-jarig huweiyksfeèst een goede gelegenheid zyn om alles te bekennen. Maar toch vroeg hy zich af of 't wel nodig was. Hij kreeg wel eens de indruk, dat 't eigeniyk onnodig was. Nu en dan meende hy nameiyk iets in de ogen van z'n vrouw te zien. iets dat op een geheime verstandhouding wees. als hy kennissen vertelde hoe zy elkaar ont moet hadden. 't Moet het Lot zyn geweest, zei ze altyd met stralende ogen, die toch iets dromerigs hadden. Geloof Je ook niet, lieveling?zei ze altyd. Maar ze keek daarby dan heel eigenaardig. Je mag Je dan ook afvragen, of een man wel ooit een vrouw voor de gek kan houden. BEURSO VERZICHT Internationals wederom hoger Amsterdam, 15 Juni. De internationale waarden zetten van daag de vaste stemming van gisteren voor de hoofdfondsen voort. De betere tendentie ging echter gepaard met om zetten die op een gering niveau bleven. Het Damrak werd gestimuleerd door het lichte koersherstel dat Wall Street gis teren te zien had gegeven. De Neder landse hoofdfondsen waren gisteren op de Newyorkse beurs aan de vaste kant met voor Kon. Olies een koerswinst van 3/4 dollar. Zoals eerder aangehaald, ziet het er naar uit da t het stockdividenden- aanbod in de oliehoek niet ai te veel meer te betekenen heeft. Door dit aan bod wordt de koers voor de olie-aande len niet meer gedrukt. Nog steeds is er sprake van lokale vraag Ook vandaag vonden in deze hoek dekkingsaankopen plaats. Het gevolg hiervan was dat de aandelen vanmiddag op f. 125,20. circa f. 2,— boven de slotkoers van gisteren nonteerden. De handel in het oliefonds is aan het afnemen. Philips opende op 1068, circa 11 punten boven de voor gaande slotkoers. Later daalde de koers enige punten. Aku 3 punten hoger op 456. Hoogovens avanceerden 5 punten tot 1064. Unilevers schommelden rond de 827 ofwel plus 5 punten. In de scheepvaarthoek was de stem ming opgewekt vooral voor aandelen Van Nievelt Goudriaan waarop door een bekend commissiehuis nog eens extra de aandacht was gevestigd. Deze aandelen stegen circa 5 punten tot 1671:-Ook Scheepvaartunies lagen goed met een koerswinst van ruim 2 punten op 166. De handel bleef kalm. Cultures ongeani- meerd en staatsfondsen praktisch on veranderd. Aandelen grootbanken eerder een kleinigheid lager. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 15 juni Londen 1002%10.03%, New Vork 3.59ft3.59,7„ Montreal 3.60%—3.61, Parys 73.29—73 34 Brussel 7.18% 7.19'*, Frankfort 90474 90.524, Stockholm 69.53469 584. Zurich 83.09—83.14. Milaan 57.88' 57.934. Kopenhagen 51.85'#—51.90~4, Oslo 50.1450.19, Wenen 13.8213.83. Lissabon 12.49%—12.514. BEURS VAN AMSTERDAM ACTIEVE OBLIGATIES Donderdag 15 juni Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4 4 103 103 Ned. '59 4 4103 103 Ned. '60-1 44 103 103 Ned '60 n 44 103 103ft Ned *59 44 102ft 102ftGL Ned 60 44 102ft 102ftGL Ned. '61 44 102 102ftGL Ned '53 3% 99% 994 Ned Grtb. obi. 34 85 B Ned '47 34 95ft 95ft Ned. '51 34 99B 99 Ned. '53 I-II 34 97% 97 U Ned. '56 34 97ft 97ft Ned. *48 3 4 93 93 Ned. bel. cert. 34 92% Ned. '50 I-II 34 934B 93% B Ned, '54 I-II 34 94 94 Ned '55 I 34 94 94% Ned '55-11 34 954B 954 Ned *37 3 944 94 Ned grtbk obi '46-3 944 B 944GB Ned doll In '47 3 91% 91 Ned Inv cert. 3 100 100 Ned. 62-64 3 100% lOOftGB Indië '37 3 99f| 90% Indië '37 A 3 964 96% Ned. won. bJ. *57 6 110% 1104 Ned. won.bJ. '58 44 102ft 1024 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 112% 112 GB Ver HVA-my130 4 130 4 A.K.U 453 4 454% Deli My cert152 80 153 Hoogovens cert 10594 1063 4 Philips gem bez. 1057 1064 Unilever cert. 822% 826% Dordtse Petr580 587 Kon. Petr. (50 A f 20) 123 40 125 Holl. Amer. iyn 166 4 166% Java China Paket 169 171 KL.M 86 8650 Kon. Ned. Stoomb.200% 2014 Kon Paket Mil. 1654 1674 Stoomvaart My Ned 185 186 Nievelt Goudr cert 1624 1664 v Ommeren cert 342 343 Kon Rott LJoyd... 158 159% Ned Scheepv Unie 163 165% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% Idem '48 (34) 97% 97% R'dam '52-1 (4 4) 101% 1014 ld ld "37 I-ri (34) 97 97% Z-HoUand '55 44 1014 101% Bankwezen Bank N Gem "58 54 105 1054 ld NWB '52 44) 101% 101 ft BVG rspbr f. ->0C 186 B 186 BV(~ rspbr '52 146 146 B Industr Ob"»«»tle9 Philips Dollarlng *51 91 994 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108% A'dam *51 I 24 904 91% A'dam '56 I 24 86 86 A'dam '56 II 2497% 97% A'dam '56 m 24 9797 Eindhoven '54 2 4 86 86 Enschede *54 2 4 83 85% Den Haag *52 I 24 98% Idem O 24 97 R'dam *2 I 24 98 Idem n 24 96% 96% Idem '57 24 99% 994 Utrecht '52 24 99% 98 Z.-Holl. 1957 2 4 100 100 Zuid-Holland *59 24 103 1034 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 251 252 Amst. Bank 380 382 Cuituurbank 33 33 Holl Bank Unie eert 223% 223% Ned Handelmy 332 332 Rott Bank 372 371 Twentsche Bank 327 326 Senembah500 495 L Industrie Ondernemingen Albert Heyn698 890 Berkei's Patent (vj 340 L 350 Borsumy. 394 40 Caivé Delft eert 820 827 Electrolasmy380 L Kon Pap v. Gelder 393 397 Kon. Ned Grofsm 179 180 Holl. Constructie 500 492 Ing. bur v Bouwnyv 295 270 exd Internatlo 175 173 Int. Kunststof!. Ind 81 79 v. Kempen en Begeer 1344 1344 Leldse Wolsplnnery 665 675 Müller en Co. NR 548 555 Ned. Kabelfabr. 652 652 Philips pref 284 291 Rott Droogdok MfJ. 645 556 Sikkena Groep 874 874 Ver. Touwf abri eken 376 380 Walvisvaart 104% 1044 Weraink's Betonmy. 195 195 Wilton Feyenoord 275% 282 Van Wyk eD Heringa 134 135 Zaalberg 141 144 Mynbouw en petroleum Blliton 2de r 500 510 Kon Petr (f 20) 127.10 128.30 Amerik 'on-ism Canadian Paclflo R 25 244 Intern NlokeJ 75 74% Anaconda 59 58% Bethlehem 8teel 45% 45ft Cities Service 53% ed 534 General Motors 45% 45 Kennecott 85% 864 Republic Steel 62 63 Shell Ol) 39% 404 Union Paclflo 32% 32(1 Un. States 8teel 85 854

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11