SIRIUS VLOOG VEEL TE LAAG jSanovite Russen propageren nu nneutrale' kandidaat als directeur van de Internationale Atoom-Organisatie Egyptische autoriteiten verklaren: Commissie van onderzoek zegt: Hoogtemeter volkomen intact De Eerste Kamer betuigt veel waardering voor P.T.T.-bedrijf ONENIGHEID IN HET OOSTENRIJKSE KABINET OVER TERUGKEER VAN OTTO VON HABSBURG Recht op schadevergoeding bij gemeentelijk bestemmingsplan Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 juni 1961 Derde blad no. 30379 (Van onze Weense correspondent) Totnutoe is slechts één enkele sectie van de Verenigde Naties permanent in Wenen vertegenwoordigd, namelijk de Internationale Atoom-Organisatie, die haar jaarvergaderingen regelmatig in de Hofburg houdt. Met 't oog hierop werden de zalen van het keizerlijke paleis door de Oostenrijkse regering omgebouwd en tot een van de modernste congrescentra ingericht. Daarom ook was de internationale pers eenstemmig vol lof over deze accommodatie, waarvan ?ij tijdens de ontmoeting tussen Kennedy en Chroesjtsjow kon profiteren. Toen de Internationale Atoom-Orga nisatie vier jaar geleden in het leven werd geroepen, stelden de Verenigde Staten alles in het werk om een Ame rikaan tot directeur-Generaal benoemd te krijgen. Zij beriepen zich daarvoor met zoveel succes op het feit dat zij ongeveer een derde van de kosten voor deze organisatie hadden opgebracht, dat inderdaad de Amerikaan Sterling Cole tot directeur werd gekozen. Intussen is diens ambtsperiode afge lopen, zodat de raad van bestuurders waartoe ook de Nderlandse ambas sadeur behoort op 19 juni een nieuwe directeur-generaal zal moeten kiezen. Ofschoon herverkiezing volgens het re- gelement mogelijk is, neemt men toch in 't algemeen aan dat Sterling Cole niet wordt herkozen. Van verschillende kanten wordt hem verweten dat hij niet soepel genoeg is geweest, dat zün beleid aan de andere kant ook geen „vaste lijn" heeft ver toond en vooral dat hij veel te veel als bureaucraat is opgetreden. Bovendien heeft zijn aanzien een flinke knak ge kregen, nu een groep Oostenrijkse fir ma's bij de Internationale Kamer van Koophandel in Parijs een proces tegen hem heeft aanhangig gemaakt. Hem wordt ten laste gelegd dat hij voor de bouw van de atoomreactor in Seibers- dorf een Oostenrijkse architect zou heb ben ontslagen en in diens plaats een vroegere schoolvriend uit Amerika zou hebben benoemd, ofschoon deze man de nodige vakkundige competentie miste. Russisch gestook Dergelijke veronderstellingen, verha len en geruchten zijn in zover belang rijk, omdat zij in de laatste tijd sys tematisch worden opgewarmd door de Russen, die het nog altijd niet kunnen verkroppen, dat zij vier jaar geleden de eerste ronde verloren. Bovendien zien zij in deze Atoom-Organisatie een ge schikt instrument voor hun interna tionale doeleinden. Ze zyn echter handig genoeg om als opvolger van Sterling Cole geen propa ganda te maken voor een Rus. Ook hier weer weten zij het klavier van de „neu traliteit" handig te bespelen. Daarom hebben zij dan ook de Indonesische diplomaat dr. Soedjarvo voorgedragen, een man die reeds jarenlang lid is van deze organisatie, bovendien een verte genwoordiger van een „neutrale" staat en tevens een representant van de on derontwikkelde landen, zodat hij op de steun van de Afrikaanse en Aziatische leden zal kunnen rekenen. Meer bezadigde en minder politiek denkende leden zoeken echter naar een geheel andere kandidaat, namelijk naar een man die op de allereerste plaats een expert is op het terrein van de atoomenergie en pas in tweede instantie de vertegenwoordiger van een neutraal land. In verband hiermee wordt de Zweedse specialist dr. S. Eklung veel genoemd, die bovendien een goede or ganisator blijkt te zün en die de po litieke tegenstellingen gemakkelük weet te overbruggen. De laatste tijd wordt echter nog een andere kandidaat genoemd: de vroegere secretaris-generaal van deze organisatie, de Zwitser Paul Jolles. Hij is vier jaar lang tot algemene tevredenheid al se cretaris opgetreden, maar werd kortgele den door zijn regering teruggeroepn voor een speciale handelspolitieke taak. Het is echter niet uitgesloten dat Bern hem weer ter beschikking stelt, wan neer zyn kandidatuur ernstig wordt overwogen Handig Wie hier achter de schermen kan kijken, bemerkt hoe handig de Russen ook inzake deze kandidatuur de neu- traliteitskaart uitspelen, in de hoop dat zü daarvoor vooral de vertegenwoordi gers uit Azië en Afrika zullen winnen. In het algemeen wordt dit spel door zien, doch niet altijd en zelfs niet door alle Westelüke diplomaten. Tüdens de ontmoeting tussen Kenne dy en Chroesjtsjow verspreidde zich zoals bekend, bijvoorbeeld opeens het gerucht, dat Wenen heel goed in plaats van New York zetel van de Verenigde Naties zou kunnen worden. Dit gerucht hebben enkele Oostenrijkse instanties en vooral persorganen dankbaar overgeno men, omdat zij hier een kans zagen om Oostenrük op internationaal terrein te herwaarderen. Men zag echter over het hoofd dat ook dit weer een Russische actie was, die niets met sympathie voor Wenen te maken had, doch wel met een ver dekte aanval op New York. In zyn begrüpelijk chauvinisme vergat men bo vendien dat Wenen in geen enkele op zicht de accommodatie bezit om het hoofdkwartier van de VN te herbergen. Tijdens de jongste topontmoeting bleek reeds dat de Oostenrijkse hoofd stad over zo weinig hotelbedden be schikt, dat men een flink aantal bui tenlandse journalisten in een overi gens comfortabele kazerne moest on derbrengen. Als zetel van de VN zou Wenen naast de bestaande bovendien nog 5000 hotelkamers van de eerste ca tegorie ter beschikking moeten stellen. Ook is het Weense politiekorps veel te klein om met New York te kunnen con curreren, waar 40.000 politie-agenten kunnen worden opgeroepen om leven en veiligheid van de politici te waar borgen. En waar zal Oostenrük geldmidde len vandaan halen om een geheel nieuw VN-gebouw op te trekken? Natuurlijk kennen ook de Russen al deze bezwaren, maar toch ventileren zij elk gerucht en manipuleren zelfs met argumenten, waarin zij zelf niet gelo ven, alleen om dichter bü hun hoofd doel te komen, dat namelijk de VN aan de Amerikaanse invloed wordt ont trokken. Ook in dit licht moeten de Russische acties worden gezien die in verband staan met de internationale Atoom-Organisatie en met de benoeming van een nieuwe en natuurlijk „neu trale" directeur-generaal. RECHTZAKEN VERPLEEGSTER MET BENZINE OVERGOTEN Vier jaar gevangenisstraf slagen is nadat de wielen de heuvel top raakten. Wrakstukken van de cabi ne liggen tot op de hoogste heuvel. Aan de achterkant hangt het ene hoog teroer omlaag, het andere wüst als een lugubere zwartgeblakerde vinger naar de hemel. Vlakbü ligt de cockpit en de rest van de cabine. Het was in dit deel dat het laatste slachtoffer werd aangetrof fen. Bloemen van K.L.M. Ik verliet de plaats des onheils in een jeep. Het was geen gemakkelijke tocht, maar onder het rüden bedacht (Van onze speciale verslaggever) Cairo, looeiisdagmorgen. De direc teur van de luchthaven „Cairo In ternational Airport", Hassan Kharal- lah, zei ons gisteravond over de ramp met de „Sirius": „Het toestel vloog te laag". Deze boud gesproken woorden geven in het kort de me ning weer van de Egyptische auto riteiten over de oorzaak, van de ramp. De heer Kharallah vervolgde: „Het toestel vloog aan voor de lan ding. Het zat op dat ogenblik op 2000 voet. Aan boord ivas alles in orde. Dit bewijst het bandje met het ge sprek tussen de piloot en de ver keerstoren van het vliegveld uit, dat wij aan de Nederlandse commissie van onderzoek hebben afgestaan. Mijn mening over de oorzaak van de ramp is niet belangrijk. Belangrijk zijn de feiten. En die feiten wijzen in één richting: öf de hoogtemeter, öf de piloot was fout In de kamer naast die van de di recteur van de luchthaven was op dat ogenblik de Nederlandse commissie van deskundigen in conferentie met de he ren P. J. Fournier, inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst, en R. J. Stam, plaatsvervangend hoofd van de vlieg technische dienst van de K.L.M.. Het laatste nieuws dat deze commis sie gaf was: „Het onderzoek van de hoogtemeter heeft uitgewezen, dat de ze volkomen intact is". De Nederlandse deskundigen zün allerminst tevreden over de toestand op de plaats van de ramp. Vele wrakstuk ken liggen niet meer op de plaats waar zij bij het ongeluk zijn terechtgekomen. Dit bleek onmogelijk, omdat Egyptische arbeiders onder streng toezicht van de militaire politie de zeer belang- rüke lading goud bij elkaar moest zoe ken. Dit goud was onderweg van Lon den naar Rangoon. In het woestijnzand tussen de twee heuvels waar de Sirius verongelukte wer den ook nog 5010 horloges gevonden. „Even pijn doen Gistermorgen ontmoette ik de assis tent station-manager van de KLM in Cairo, de heer G. F. Ophoff. Hij vertelde, dat hij zondagnacht twee uur na het ongeluk op de plaats des onheils aan kwam. Brandweer en medische hulp was toen reeds aanwezig, wat hem zeer ver baasd had. omdat de plaats waar de Sirius neerstortte ongeveer drie mijl in de woestijn ligt De heer Ophoff vertelde mij dat hü Captain Reynolds in de vernielde cock pit aantrof. De cockpit lag parallel met de vliegrichting. I minister moest de verschillende le- Ophoff klauterde op het wrak. De den, die hierover hadden gesproken, toe captain lag met zijn hoofd vooroverge- j geven, dat de salariëring van gekwali- zakt op het instrumentenbord. Zijn bei- ficeerde ambtenaren tot moeilijkheden de benen waren gebroken. Maar of- leidt. Dat is ook bij Waterstaat het ge- schoon hij zwaar gewond was wisselde j val. „Men zal de kwestie van de sala- hij toch nog een paar woorden met riering echter in het kader van het al- I Het Gerechtshof te Amsterdam heeft ik hoe de zwaargewonden geleden moe- een 50-jarige meubelmaker veroordeeld ten hebben tüdens het vervoer. j tot een onvoorwaardelijke gevangenis- Het laatste nieuws dat wü in het straf van 4 jaar met aftrek van voor ziekenhuis in Cairo kregen was dat de arrest en terbeschikkingstelling van de toestand van Captain Reynolds^ en van regering. De procureur-generaal had stewardess Janine Peeters redelük was. Gistermorgen waren twee overlevenden, leden van de KLM-staf die de reis als passagiers meemaakten, nog steeds niet geïdentificeerd. Later op de dag hoorde ik van de heer J. van Oldenborgh, on der-directeur verkoop van de KLM, dat een van hen geïdentificeerd was. Het was de heer C. F. Fitsch. Zijn iden tificatie was te danken aan zijn trouw ring en zijn püp. De KLM liet 17 boeketten bloemen voor de patiënten in het ziekenhuis be zorgen. Mej. Anita Kuiper, die in Cairo is gestationeerd om de opleiding van de klm-stewardessen te leiden, vertegen woordigde onze nationale luchtvaart maatschappij bij dit bloemengeschenk. De salarisregeling zal bezien worden De Eerste Kamer heeft gisteren bü de behandeling van de begroting van het P.T.T.-bedrijf veel waardering voor dit bedrijf geuit. Over het algemeen bestond er weinig verschil van mening over de verschillende facetten van het bedrüf. Alleen ten aanzien van de toekomstige status van het P.T.T.-bedrijf bleken de meningen uiteen te lopen. De heren Lichtenauer (CH), De Wilde (VVD) en Teijssen (KVP) hadden bepleit voor meer armslag en grotere zelfstandigheid tegenover de regering. Prof. Mazure (P. v. d. A.) kon daarin een heel eind mee gaan. maar hij maakte er bepaald bezwaar tegen, zoals o.a. mr. De Wilde had bepleit, dat het bedrijf zelfstandig in zijn financieringsbehoeften zou mogen gaan voorzien. Minister Korthals bleek het in prin- .achterstand bü de telefoondienst. De cipe eens met die leden, die een nieuwe vraag is zo sterk gestegen, dat de le status wenselijk hadden genoemd. Over de vorm wordt echter nog steeds ge studeerd en ofschoon mr. De Wilde op spoed had aangedrongen kon de minis ter toch geen toezegging doen over het tüdstip, waarop de studie zal zijn vol tooid. Verlaging van posttarieven en vooral van drukwerktarieven achtte de minis ter voorlopig niet mogelijk. Weliswaar maakt- het gehele P.T.T.-bedrüf winst, maar op de postdienst wordt verlies ge leden. De minister zou het niet juist vinden als de ene afdeling op de an dere zou komen te steunen. De politiek is er op gericht, dat de verschillende onderdelen op den duur selfsupporting worden. In enkele grote steden, waarop zaterdag nog een tweede postbestelling wordt- uitgevoerd, zal deze met de eer ste bestelling worden gecombineerd. Het ligt nog niet in het voornemen de twee de postbestelling op de andere dagen op te heffen. In nieuw te bouwen post kantoren komt een zelfbedieningsafde ling. Deze zal ook buiten de kantooruren voor het publiek gebruikt kunnen wor den. veranciers van apparatuur deze niet kunnen bijhouden. „Alleen voor huiste lefooninstallaties is de vraag in drie jaar tijds verdubbeld", aldus de minis ter. De suggestie om in Benelux-verband postzegels uit te geven, wilde de minis ter wel beküken en daarbü zou hü re kening houden met de opmerking van de heer Tjalma, dat daarvan niet het gevolg mag zyn, dat de beeldenaar van H.M. de Koningin van de postzegels zou verdwynen. Minister Korthals, die zün begroting zag aangenomen, verklaarde ook nog te willen nagaan of het mogelük is het lucht post tariefverschil tussen Nieuw - Guinea enerzüds en Suriname en de Ned. Antillen anderzijds weg te nemen. tegen de man bevestiging van het recht- bankvonnis geëist: drie jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. De Amsterdamse meubelmaker had op 10 augustus 1960 in een wükgebouw van het Oranje-Groene Kruis in Amster dam een benzineblik over een verpleeg ster leeggegoten, daarna zou hü gepro beerd hebben de vrouw in brand te ste ken. ST.-JOZEFSGEBOUW TE HAAKSBERGEN VERBRAND Gisteravond is het kapitale, in 1951 gerestaureerde en vergrote gebouw St.- Jozef te Haaksbergen, eigendom van de KAB, door brand totaal verwoest. Énige leden van het Amsterdams to neelgezelschap, die gisteravond een op voering zouden geven ter gelegenheid van de slotavond van de Mater Amabi- lis cursus, bemerkten tegen half zeven dat één der toneelgordünen door onge kende oorzaak vlam gevat had. De con cierge poogde onmiddellük het vuur met brandblusapparaten ted oven, maar door de enorme rookontwikkeling was plaats bepaling onmogelijk. Binnen een half uur waren de grote toneelzaal met bal kon en de toneelruimten volkomen af gebrand. De Haaksbergse brandweer kon niet verhinderen dat de woning van de concierge en het restaurant met daar boven gelegen vergaderruimten met vol ledige inboedel ook volledig uitbrandden. Gebouw en inboedel waren verzekerd. Een radiografisch overgebrachte foto van het reddingswerk op het terrein van de treinbotsing in West~ Duitslandwaarbij tientallen per- sonen om het leven kwamen. Advertentie Handig om mee te nemen Smakelijk 1 Uit volle tarwe. Ook ZOUTARM verkrijgbaar Telegram aan ministers SPOED VOOR DRANKWET GEVRAAGD (Van onze Haagse correspondent) Het bedrüfschap voor de detailhandel in alcoholhouden dranken is veront rust- over het lange uitblüven van een voorontwerp voor een nieuwe drankwet. Aan deze ongerustheid is gisterochtend uiting gegeven door de voorzitter van het bedrüfschap, de heer L. J. Platen- burg, tüdens een openbare bestuurs vergadering in het SER-gebouw te Den Haag. Met algemene stemmen besloot het bestuur een telegram te zenden aan de minister van Sociale Zaken. Daarin wordt er opnieuw op aangedrongen zo veel mogelük spoed te betrachten bü het opstellen van een voorontwerp en dit zo snel mogelük, nog gedurende deze zittingsperiode, bü de Tweede Kamer in te dienen. Maatregelen der N.S. De Ned. Spoorwegen hebben besloten, de werkzaamheden langs de spoorlij nen tot een minimum te beperken. Dit kan betekenen dat verbeterings- of her stelwerkzaamheden enige tyd worden uitgesteld. De treinen kunnen dan op die baanvakken sneller ryden dan tot nu toe het geval is. Daarnaast is overleg met de dienst van weg en wer ken besloten de baanvaksnelheid op het traject Nijmegen-Den Bosch van 105 kilometer per uur tot 110 te verhogen. Verder is besloten dat de treinen niet zullen wachten tot dat de laad- en los- werkzaamheden geheel gebeurd zijn. Ook zal niet op vertraagde treinen ge wacht worden. Dit betekent, aldus de Ned. Spoorwegen, wel een ongerief voor de betrokken reiziger, maar voorkomt dat meer reizigers in de rest van het land worden gedupeerd. Verder zün tal van incidentele maatregelen getroffen, ter bevordering van een goede en vlotte treinenloop. Met name geldt dit voor de trajecten op het baanvak Breda-Roosen daal en Eindhoven-Venlo. In voorbe reiding is een verbeterde seingeving voor de machinisten bij het binnenlopen van Roermond, waardoor het emplacement aldaar met een grotere snelheid kan worden bereden. de heer Ophoff. Deze antwoordde: „Sor ry, ik zal je even pijn moeten doen Met zijn schoenen trapte hij het in strumentenbord in elkaar. Brandweer lieden kapten intussen de tientallen elek trische leidingen door, die de arme kerel nog ingeklemd hielden. Toen pas kon hij worden bevryd. Stewardess was heldin De heei Ophoff is twee dagen op de plaats van de ramp gebleven. Hy droeg zorg voor de identificatie van de slachtoffers en bewees onschatbare diensten bij het reddingswerk. Hij ver telde mij dat de stewardess van de „Sirius" de 25-jarige Janine Peeters on middellük na het ongeluk werkte als een man. tot zy nietmeer kon en zelf naar het ziekenhuis moest worden ver voerd Zü bleek zwaar gewond te zijn. Desondanks had zü zich als een heldin gedragen gemene salarisbeleid voor het overheids personeel moeten bezien", zei de minis ter. Of tot verdere decentralisatie van de postcheque- en girodienst zal worden overgegaan, kon de minister nog niet zeggen. Het is niet juist, dat een tekort aan investeringsmiddelen oorzaak is van de Soldaten reden in Zuid Willemsvaart Een dode en twee gewonden Aanvankelük stelden de heren Bie- wenga (AR) en Berkhouwer (VVD) voor niet alleen bij gemeentelüke be stemmingsplannen, maar ook by pro vinciale streekplannen en gemeentelijke voorbereidingsbesluiten recht op scha devergoeding te geven. Zij trokken deze r» /XI „ri amendementen echter in na ernstig ver- Over de kop geslagen? UV «aMÜS, Plichtig soldaat Van Es en Rjetmetfer, volkshuisvesting en Bouwnyverheid te gen een amendement-Van Ryckevorsel Gisteravond is een militaire Volkswa gen met drie dienstplichtige soldaten onder de gemeente Heeswijk in de Zuid- willemsvaart gereden. D» 20-jarige sol daat A. L. Loeffen, afkomstig uit de Loyaliteitsverklaring verworpen omdat de socialisten twijfelen aan oprechtheid (Van onze Weense correspondent) De behandeling van het vraagstuk- Habsburg is nu op een beslissend punt aangekomen. Door middel van zün af- vocaat heeft dr. Otto von Habsburg. de zoon van de laatste Oostenrijkse kei zer Karei de Eerste, een verklaring la ten overhandigen aan de Oostenrykse Tweede Kamer bepaalt: Instelling van een Raad van Advies De Tweede Kamer heeft in de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening vastgelegd, dat degenen, die door een gemeentelijk bestemmingsplan worden gedupeerd, recht op schadevergoeding hebben. In het oorspronkelijke wetsontwerp werd gesproken van een „tege moetkoming in de schade. Gemeenteraden zouden door Ged. Staten of de Kroon kunnen worden verplicht zo'n tegemoetkoming toe te kennen. Alleen de socialistische oppositie bleek het hiermee eens. Confessio nelen en liberalen wilden de mogelijkheid van een tegemoetkoming vervangen door een recht op schadevergoeding. regering, waarin hy afstand doet van de troon en van alle soevereiniteltsrech- ten en zich tevens verplicht om een trouw staatsburger van de Oostenrykse republiek te zün. Nadat deze verklaring gisteren in het Oostenrijke kabinet door kanselier Gorbach was voorgelezen, kon hierover geen eenstemmigheid worden bereikt. Daar echter voor een dergelyke aangelegenheid eenstemmigheid is ver eist. geldt deze verklaring als verworpen. Dr. Otto von Habsburg zal nu een be roep doen op het hogere gerechtshof. Door deze aangelegenheid is er een nieuw meningsverschil ontstaan in het I Oostenrükse kabinet en daarmee tevens tussen de twee coaütie-Rprtüen. De Volkspartü is van mening dat deze ver klaring als een loyale moet worden 'aanvaard, zodat Otto von Habsburg en zün gezin, evenals elke Oostenrijkse staatsburger, zich op het Oostenrykse staatsgebied kan gaan vestigen. Men beroept zich hiervoor tevens op het feit dat dit recht reeds aan tien Wy zagen de sporen die de wielen van het toestel in het woestijnzand had den achtergelaten. Die sporen vertelden, dat het toestel eerst tegen een lage heuvel opbotste, nog een eind doorvloog en toen te pletter sloeg tegen een Iets hogere heuvel. De woestyn biedt een afgrijselüke aanblik. Duizenden wrak stukken liggen verspreid over een af stand van ongeveer 350 meter. De twee zwart gebrande vleugels liggen in het midden, Ie romp is in drieën gescheurd. Het toestel is vlak voor en vlak achter de vleugels gebroken. De commissie van deskundigen is van mening dat de Sirius over de kop ge- plichtig soldaat Van Es en Rietmeijer, zyn ernstig gewond. Zy zyn resp. op genomen in het ziekenhuis in Veghel en het r.-k. ziekenhuis St.-Johannes de Deo in 's-Hertogenbosch. Het stoffelyk overschot van soldaat Loeffen is na twee-en-een-half uur dreggen gevon den. Het ongeluk is, zo deelt de legervoor- lichtingsdienst mee, waarschünlük ge beurd doordat de bestuurder de macht over het stuur heeft verloren. De mili tairen waren gelegerd in de Citadelka zerne in 's-Hertogenbosch. Zü behoor den tot de militaire geneeskundige dienst van het garnizoen detachement 's-Her- togenbosch. (KVP), dat het recht op schadevergoe' ding alleen voor bestemmingsplannen wilde Invoeren. Dit amendement werd tenslotte aangenomen met alleen de stemmen van de socialisten tegen. Na deze wyziging voorziet de wet op de ruimtelijke ordening in een overeen komstige regeling, als bü de monumen tenwet en de boswet is aanvaard. Indien schade bü een bestemmingsplan wordt geleden, wordt door de gemeenteraad een naar billükheid te bepalen schade vergoeding toegekend. Tegen de beslis sing van de gemeenteraad kan bü de Kroon in beroep worden gegaan. De Tweede Kamer heeft er gisteren ook voor gezorgd, dat er een „Raad van ^Advies voor de ruimtelyke orde ning" komt. Minister van Aarsten \ond zo n raad niet nodig, en AR. CH en VVD andere leden van het Habsburgse huis is toegestaan, nadat zü een zelfde ver klaringseed hadden afgelegd. Volgens de socialisten echter zün er redenen aanwezig om te twüfelen aan de oprechtheid van de verlaring, die Otto von Habsburg heeft afgelegd. Zü beroepen zich hiervoor op een clausule in de verklaring, waarin Otto von Habs burg een uitzondering zou hebben ge maakt voor bepaalde particuliere rech ten. die in een vroeger familiestatuut zouden zijn vastgelegd. In juridische kringen van Oostenrük is men echter van mening dat deze op vatting van de socialisten niet juist kan zün, omdat dit familiestatuut niet meer van kracht is en vervolgens omdat dit statuut alleen geldigheid heeft voor het huis Habsburg. waarvan Otto von Habs- hadden er evenmin behoefte aan. Ka- burg juist afstand heeft gedaan. tholieken en socialisten dachten er ech ter anders over en leverden een meer derheid voor een amendement-Van Vliet (KVP), dat de instelling van een ad viesraad voorschryft. Tenslotte werd een artikel, dat voorziet in optreden van de provinciale of de centrale overheid wanneer het gemeente bestuur nalaat politiedwang toe te pas sen bij de ruimtelüke ordening, uit de wet geschrapt. Hetzelfde was geschied met een dergelük artikel in de nieuwe woningwet. De gehele Kamer stemde te gen dit artikel, omdat het overbodig werd geacht. Volgende week dinsdag vindt de eind stemming plaats over de wet op de ruim telüke ordening, evenals die over de reeds eerder behandelde woningwet. Door dit meningsverschil zal de sa menwerking tussen de twee coalitie- partüen in de toekomst nog moeilijker worden. Want de Volkspartij zal opko men voor Otto von Habsburg. die de zelfde rechten heeft als elke staatsbur ger De socialisten echter kunnen in deze aangelegenheid moeilük iets toe geven, omdat hun hele propaganda an- ti-Habsburgs is, zodat zü ook niet kun nen Instemmen met een compromis Formeel beroepen zü zich er op. dat hun standpunt nodig is „in het belang van de veiligheid van de republiek" Daar dit in tegenspraak schünt te zün met de afgelegde verklaring, waarin Otto von Habsburg zich Juist verplicht een trouw staatsburger van de repu bliek te zün. zullen de socialisten be- wüzen moeten leveren, waaruit bhjkt dat deze verklaring niet oprecht ls.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9