Twee „railbussen" botsen bij Stuttgart34 doden Vertragingen betreurd, töcli betere diensten Meeste slachtoffers van ramp arbeiders WEERBERICHT (§tfct Qtie Door onveilig signaal gereden Minister Luns onwel geworden Geen voetbal Conferentie in op televisie Evian verdaagd AMERIKANEN ONGERUST OVER RUGKLACHTEN VAN KENNEDY „Wij sullen de moeilijkheden binnenkort overwonnen hebben Koraalzee was de Noordzee UITWIJZING BABY ADELE INGETROKKEN teutvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 JUNI 1961 No. 30379 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Twee lokaaltreinen waarvan de ene stampvol was met arbeiders van een machinefabriek - zijn gister middag om kwart voor vijf op korte afstand van de Westduitse stad Stuttgart frontaal in botsing gekomen. Hierbij zijn 34 mensen om het leven gekomen van de 47 gewonden ver keren enkelen nog in levensgevaar. De beide voorste wagons schoven in elkaar, waarna zij van de langs de rivier de Neckar lopende spoor baan naar beneden stortten. „Uit de hei ontsnapt" Het ongeluk gebeurde, doordat een van de twee treinen door een rood licht heen reed, waarschijnlijk omdat de treinbestuurder er niet van op de hoogte was dat zich op dat traject lich ten bevonden. Het hele baanvak was namelijk dinsdag j.l. in gebruik geno men. Beide treinbestuurders kwamen om het leven. De treinen waren zogenaamde „rail bussen", dieseltreinen waarvan de voor ste wagen als motorrijtuig fungeert. Op vele korte trajecten in West-Duitsland worden dergelijke korte, kleine en snelle treinen gebruikt. Beide railbussen moe ten elk ongeveer 50 km per uur heb ben gereden, toen zij tegen elkander sloegen. De slag weerklonk tot ver in de omtrek. De plaats van het ongeluk bood gister avond 'n trieste aanblik: verbogen rails, uit elkaar gereten wagons, overdekt met bloed- en olievlekken. Door de snelle hulp van het Duitse Rode Kruis, sol daten van de Bundeswehr en van het Amerikaanse leger, politie, brandweer, spoorwegpersoneel en vrijwilligers kon den de gewonden vlug uit de versplin terde wagons worden gehaald om naar ziekenhuizen te worden vervoerd. Minister Luns van Buitenlandse Zaken is hedenmiddag in het ge bouw van de Tweede Kamer onwel geworden. De vergadering werd onmiddellijk geschorstde tribunes veerden ontruimd. In afwachting van medische hulp is de minister neergevlijd achter de rege ringstafel. De ministers De Pous en Marijnen en een aantal Kamerleden staan om hem heen. Ook het Eerste-Kamerlid pater Beaufort is aanwezig. Inmiddels zjjn twee artsen by de pa tiënt gearriveerd. Voor het Kamerge bouw staat een ambulance-auto. Pathet Lao breekt liet bestand in Laos In Laos hebben de communisten op nieuw het bestand gebroken: uit Vien- tane werd gisteren van Amerikaanse zijde vernomen dat het dorp Ban Hatbo, 48 km van Paksan en ten oosten van de hoofdstad gelegen, in handen is ge vallen van de communistische Pathet Lao-troepen. Aan de aanval op het dorp, die uitgevoerd werd door troepen ter sterkte van een bataljon, was een vier daags bombardement met mortieren voorafgegaan. Advertentie! KOLEN OLIE C. A. VAN DORP Herensingel 7 - Tel. 20988 Profiteert nu van V voorjaarsprijzen. WARMER OVERDAG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met zonnige pe rioden. Vannacht nog vrij koud, morgen overdag hogere temperaturen. Matige tot zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 juni Zon op: 4.19 uur; onder 21.01 uur. Maan op 6.34 uur; onder: 22.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.31 en 16.56 uur. laagwater te 0.22 en 12.39 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Beter strandweer met zonniger en dro ge perioden Tot zwak afnemende zee wind. Overdag iets warmer, met in de middag temperaturen tot 18 graden C. Temperatuur zeewater 14 graden. Voor uitzichten: luchtdruk boven Noordzee gebied en West-Europa stygt, waardoor stabiel en geleidelijk wat beter strand weer. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Spoorwegarbeiders die een spoorbaan aan het repareren waren, vertelden „Wij hoorden een verschrikkelijke slag die klonk als een explosie en gevolgd werd door schrille kreten van mensen in doodsnood". Een van de geredden, een gewonden vrouw zei: „Ik zat vast geklemd tussen doden en zwaar gewon den. Pas toen een paar mensen te hulp schoten, kon ik me bevrijden. Ik voel de me alsof ik uit de hel was ont snapt". Later op de avond speelden zich hart verscheurende tonelen af op het sta tion te Esslingen, waar familieleden zich verzameld hadden van arbeiders die waarschijnlijk met een van de twee trei nen op weg naar huis waren en nog niet thuis waren gekomen. De burgemeester van Esslingen, Die ter Roser, deed een beroep op de be volking bloed af te staan voor de ge wonden, aangezien er in de ziekenhuizen een tekort aan bloedplasma was ont staan. Dit spoorwegongeval is het ernstigste in West-Duitsland sinds bij Lauffen in 1959 44 mensen bij een treinbotsing om het leven kwamen. (Van onze corresondent) Naar wij vernemen heeft de NTS de televisie-uitzending van de voetbalwed strijd ItaliëArgentinië, welke morgen te Milaan gespeeld wordt, van het pro gramma moeten schrappen omdat de Ita liaanse voetbalbond geen toestemming voor deze eurovisie-uitzending wil geven. Ook de uitzending van de tweede helft van de voetbalwedstrijd Tsjecho- SlowakijeArgentinië, die zondag a.s. te Brno zal worden gespeeld, kan niet doorgaan. Weliswaar wordt deze wed strijd in Tsjecho-Slowakije op de t.v. uitgezonden, 'och behalve Nederland was geen enkel ander land geïnteres seerd in het overnemen van deze uit zending in Eurovisieverband. Aangezien de kosten onder die omstandigheden voor de NTS te hoog zouden worden, heeft de NTS van uitzending afgezien. cono ~-2R7, Groep van militante neo-nazi's ontdekt in West-Duitsland De Westduitse procureur-generaal on derzoekt momenteel de activiteiten van een pas ontdekte groep van neo-nazi's. Op 7 april zijn twee mannen, 30 en 35 jaar oud, gearresteerd wegens graf schennis. Zij hadden de leuze „Deutsch- land erwache" op een graf gekalkt en een houten hakenkruis erbij gezet Toen het tweetal ondervraagd werd, bleek dat zij lid waren van een nieuwe organisatie. De justitie zwijgt over de naam, en over de namen van de beide verdachten, maar zegslieden laten er geen twijfel aan bestaan dat de orga nisatie een militant karakter droeg. Men zou namelijk een „zwarte lijst" ge vonden hebben, met namen van acht vooraanstaande Westduitse politici. Zy zouden voorbestemd zijn 'tot de dood. De beide verdachten naar verluidt zouden zij Günter Sonnemann en Edel- (Van onze Parijse correspondent) De conferentie van Evian is op voor stel van de Franse delegatie voor tien tot vijftien dagen verdaagd teneinde de twee afvaardigingen „tijd voor naden ken" te geven. De Franse minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, heeft zich in een ra diorede waarneembare moeite gegeven deze onderbreking, die dus geen verbre king is, voor te stellen als een teleur stellend, maar geenszins dramatisch voorval. Zijn stem klonk evenwel wat moede loos, terwijl Joxe aan de opsomming van de drie fundamentele tegenstellingen tussen de beide partijen geen en kele optimistische noot wist te verbin den.. „Er heeft zich de laatste dagen geen positief element voorgedaan", zo zei hij, „en we moeten nu vermijden, dat we eindeloos op elkanders posities blijven beuken. Het is dus beter elkaar enig respijt te geven om intussen over onze verantwoordelijkheden voor de toe komst ernstig na te denken". „Zonder wederzijds vertrouwen zul len we nooit tot elkander kunnen ko men", zo ging Joxe verder, „maar dat vertrouwen kunnen we niet in het duis ter blijven geven. De FLN gaat door Frankrijk zijn anachronistisch kolonia lisme te verwijten", zo klaagde de Fran se minister, „doch het komt me voor, dat die grief door onze politiek in heel Afri ka wel afdoende wordt ontzenuwd" Slot pag. 2 mut Dietze heten zouden de graf schennis bekend hebben. Het onderzoek was begonnen in de staat Neder-Sak- sen, maar overgedragen zyn aan de procureur-generaal te Karlsruhe toen bleek met welk soort organisatie men te maken had. Een van de „ter dood veroordeelden" zou Joachim Lipschitz zijn, een lid van ae Westberlijnse Senaat. De lijst met na men werd ten huize van een der arre stanten aangetroffen. Ook had de poli tie volgens de zegslieden nog andere do cumenten in beslag genomen. Gisteren liet hij verstek gaan hij lunch, maar toch optimistische verklaringen (Van onze Amerikaanse correspondent) Salinger, Kennedy's perschef, blijft de rugpijn van de president voor stellen als een zaak van ondergeschikt belang. Verscheidene symp tomen hebben echter het vermoeden doen rijzen, dat dit niet alleen maar een kwestie is van een verrekte spier. Daar Kennedy tweemaal zijn rug ernstig heeft geblesseerd eerst bij sport en later tijdens een schipbreuk bij de marine en daar hij een vrij ernstige operatie aan de rug heeft ondergaan toen hij nog Senator was, maakt men zich natuurlijk al spoedig ongerust, wanneer hij wederom over zijn rug klaagt. Officieel blijft men evenwel volhouden, dat er geen verband bestaat met de vroegere moeilijkheden. Liever verklaring van artsen, die hem onderzochten Doch zoals gezegd, er zyn sympto men die verklaarbaar maken, dat voor al de pers sterk aandringt op meer in formatie. bij voorkeur van artsen die Kennedy hebben onderzocht. Het is op gevallen. dat de president aanvankelijk wel heeft gezwommen in een verwarmd zwembad toen hij in Florida was. doch dat hy later zijn heil meer in rust had gezocht. De president moet langer krukken gebruiken dan aanvankelijk was verwacht en gisteren liet hij verstek gaan by een lunch waar hij zou spre ken. In het Witte Huis ontving hy ech ter diverse bezoekers en zelf houdt hij vol. dat het reeds beter gaat. Niettemin zullen de Amerikanen opgelucht zyn, wanneer zij lezen of zien, dat hun pre sident zijn krukken niet meer nodig heeft. Wal de dokters zeggen Het Amerikaanse persbureau United Press International berichtte hedenoch tend, dat perschef Salinger, in ant woord op aanhoudende vragen van jour nalisten. alsnog een verklaring heeft uitgegever over een consult met dr. Traveil, d- lijfarts van president Ken nedy. Dr. Traveil deelde mee. dat de spierverrekking van de president voor uit blyft gaan door de behandeling, die nu is aangevuld met een kortegolf-be- straling. Salinger deelde vérder mee, dat de orthopedische chirurg dr. Preston Wade uit New York, zondag naar Palm Beach was gevlogen om de president te onderzoeken, maar geen tekenen had kunnen vinden van een zenuwontsteking in de lendenen. De behandelihg bestaat thans uit rust, hete compresscn en be- i straling. Verklaring directie Ned. Spoorwegen De directie van de Ned. Spoorwegen heeft een verklaring uitge geven over de treinvertragingen. die sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling aan de orde van de dag zijn. Hoewel zich dit in eerste instantie niet liet aanzien, heeft, aldus de N.S.-directie, het reizend publiek helaas moeten ervaren, dat de uitvoering van de nieuwe zomerdienstregeling op niet geringe moeilijk heden is gestuit. De Spoorwegen betreuren dit in hoge mate en niet in het minst omdat zij menen, met deze nieuwe dienstregeling het pu bliek betere diensten te kunnen bewijzen dan voorheen. De Ned. Spoorwegen blijven deze mening onverkort toegedaan, doch zeggen te moeten erkennen, dat de aanvangsmoeilijkheden, welke bij het begin van de invoering van elke nieuwe dienstregeling optreden, ditmaal zwaarder en hardnekkiger zijn dan gewoonlijk, mede als ge volg van het steeds toenemend personeelstekort. De nieuwe dienstregeling, tot welker invoering in 1959 werd besloten en waar van de eerste fase in mei 1960 haar beslag kreeg, heeft voornamelijk ten doel verkorting van de reisduur op lan ge afstandsverbindingen en zoveel mo gelijk ook van daarop aansluitende ver bindingen. Bovendien werd op een aan tal baanvakken de treinfrequentie ver groot. Deze verbeteringen hebben een intensiever gebruik van materieel en van sporen tot gevolg. Het was niet te vermijden dat de kwetsbaarheid van de dienstregeling, met name ten aanzien van de aansluitingen, door de aange brachte verbeteringen werd vergroot. Meer dan voorheen hebben eenmaal ontstane vertragingen de neiging zich voort te planten. Verruiming der knelpunten Ter verbetering van de regelmaat van de treinloop heeft de directie van de NS een aantal maatregelen genomen Het DC-7-C toestel van de KLM, dat zondagochtend boven de At lantische Oceaan in ernstige moei lijkheden geraakte en een motor verloor, is niet de PH-DSM „Ko raalzee" geweest, doch de PH- DSN „Noordzee". Terwijl overal gemeld werd dat het de „Koraal zee" was, die op een opzienba rende wijze aan een dreigende ramp ontsnapte, stond dit toestel rustig aan de grond op het vlieg veld van Lissabon. De verwarring is ontstaan door de sterk op elkaar gelijkende roepletters van de vlieg tuigen. PH-DSM en PH-DSN. Op het ogenblik staat de „Noord zee" nog steeds op het vliegveld van Prestwick, waar het door KLM-technici aan een nauwkeu rig onderzoek wordt onderworpen. De KLM verwacht dat het toestel vrijdag of zaterdag a.s. naar Schiphol zal worden overge vlogen. NOG EEN SLACHTOFFER VAN ONGELUK „SIRIUS" Vanochtend is in een ziekenhuis te Cairo de heer Eng Lay Gan. uit Koeala Loempoer. overleden. Hij was een der 17 personen die by het ongeluk met de „Sirius" der KLM gewond werd. waardoor gebleken knelpunten worden verruimd. De onderlinge afhankelijk heid van een aantal treinen zal worden verminderd door het zo mogelijk in leggen van extra materieel en door het zonodig los maken van de binnenlandse dienst van de buitenlandse, waardoor in het buitenland optredende vertra gingen niet meer op het binnenlandse net kunnen doorwerken. Te korte overgangen van het perso neel van de ene op de andere trein zullen worden verbeterd. Verder zal de terugkeer van de regelmaat worden be vorderd door maatregelen op de stations bij het laden en lossen van post en van expresgoederen, door het aanbren gen op korte termijn van bepaalde tech nische voorzieningen en door het voors hands tot een minimum beperken van werkzaamheden aan de spoorweg, welke een verlaging van de rijsnelheid met zich brengen. „Het is uitgesloten een eenmaal lo pende dienstregeling volledig te wijzi gen. Wy menen dat daartoe ook geen aanleiding bestaat en dat de bovenge noemde maatregelen, mét het inlopen van de nieuwe dienst, voldoende zullen blijken om de moeilijkheden het hoofd te bieden", aldus de directie van de NS. „Van de daartoe onontbeerlijke toe wijding van het personeel om zijn moei lijke taak, welke verzwaard Is door het ernstig tekort aan arbeidskrachten, te blyven uitvoeren, houden wy ons over tuigd", zo verklaart zy. (Men zie ook elders). Actie „Wij Komen" Eindresultaat: f. 4500. Na onze verantwoording van zaterdag j.l. ontvingen wij in dank nog de volgen de giften: J. D f2.50, mevr. A W. f2.— Anke tl.—. N.N. f5.—. W f2 50. B f2 50 S K. te K f 10.—J. L. f5 N.v.B. te K f 5.—, dr. R. C. B. v. d B. f5 G K f2.50. H J S f250. NN te S. f 10.— M. J. M. te O f 1.—, mevr. S. J. W. te O. f250. M. M te O. f2.50, mevr. J. A. J. C.-K te O f5— E T H te L f250, J G. C. f2 50. P H f2 50. M. Th. F H. f3 fa. Z. en Zn. f 10.—J. V. te O. f 10.dr. J. F. S. te V. f5.mevr. van L f2.50. M J. C. W. te O f250. G J A R. te B. f5.—. Totaal f112.—. Totaal-generaal f 4497,—. Ejn hiermede besluiten wij onze actie „wy Komen", welke de nkomst uit Australië van de heer A. van Egmond jr. ten einde zyn zieke vader te bezoeken, mogelijk heeft gemaakt. Het is ons een behoefte al onze abon nees. die op zulk een spontane, hartelijke en royale wyze reageerden op onze op roep. daarvoor onze oprechte dank te betuigen Ongetwyfeld mede uit naam van de familie Van Egmond. wier leed in de laatste weken aanmerkeiyk is ver zacht door het van zo vele zyden betoon-1 de medeleven. Voor allen, die deze actie steunden, moge dit een voldoening schenkende ge- dachte zijn! Honderden ouden van dagen defileerden gisteren voor Paleis Soestdijk voor de Koningin. Een Rijnsburgse afvaardiging bood haar o.a. een van leder vervaardigde toren met bloemen aan. De verblijfsvergunning van de In Oegstgeest verblijvende Oostenrijk se baby Adèle Paul wordt van maand tot maand verlengd, in af wachting van een nadere beslissing in overleg met de permanente vreemdelingenadviescommissie en de commissie voor vreemdelingen zaken. Dit houdt in dat het ministe riele uitwijzingsbevel is ingetrokken. Anti-kerkelijke maatregel op Cuba Van welingelichte zijde te Havanna is vernomen dat de bisschop van Ca- maquey, mgr. Riu Angeles, bevel heeft gekregen Cuba binnen 48 uur te verla ten. De bisschop en talrijke paters en nonnen, die eveneens moeten vertrek ken. zijn in Havanna aangekomen. Het schynt echter dat de nationale autoritei ten minder streng zyn dan de provin ciale en dat de termijn van 48 uur zal worden verlengd. Volgens welingelichte kringen zjjn er thans in de provincie Camaquey nog slechts enkele paters, de kerken zijn gesloten. Camquey was deenige van de zes Cubaanse provincies, waar zich na de mislukte invasie van april J.l. anti- kerkelyke incidenten hebben voorge daan. waarby de kathedraal werd ont heiligd. Sindsdien hebben tal van gees- telyke broederschappen de provincie verlaten. Monseigneur Rio Angeles zal vermoe delijk vertrekken met het op 15 juni uit Havanna afvarende Spaanse schip „Guadalupe", waarvoor reeds meer dan honderd paters en nonnen passage heb ben geboekt. In Havanna heeft een dertigtal Spaanse paters, onder wie hoofden van onderwijsinstellingen en achttien Jezu ïeten, opdracht gekregen Cuba te verla ten. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Junij 1861 Heden Vrijdagmiddag heeft een erewacht te paard, samen gesteld uit studenten der Leid- sche Hoogenschool. Mevrouw Ristort aan het Station van den Holl. Spoorweg opgewacht, al waar zij bij monde van den Jur. student Bots werd verwelkomd en vervolgens in een gereed staand rijtuig plaats nam, waar mede de beroemde toneelspeel ster, begeleid door de eerewacht, die deftig en netjes eenvoerig zich had gekleed, langs het Ra penburg en de Breedestraat naar het Hotel Verhaaff werd gebragt. 't V/as ons goed op den ge denkdag de stichting van de LeidschHoogenschool te wijzen op de belangstellingdie de open brief aan Mr. J. Heemkerk Az verdient, omdat zij is uitgegaan van studenten aan 's Lands Hoogenz^ai binnen de stad onzer woning gevestigd. De belangstel ling moest klimmen en zich meer algemeen openbaren, om dat de open brief betreft de rechtstatie aan de Academie en geschreven is door eén uit het midden der studenten in de rechten aan 's Lands Hoogen- school te Leiden verhorencom- f missie.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1